Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.02.2018., 23:05   #1
Je li moguce raditi od kuce s tek rodjenom bebom?

Raspravljala sam s kolegicom nedavno o ovoj temi.

Ona planira imati dijete uskoro, a kako je (kao i ja) samozaposlena uvjerena je da ce moci raditi od kuce, pocevsi od otprilike mjesec dana otkako je rodila, i to po 2-4 dana dnevno (bavi se programiranjem).

Ja nemam djece niti ih planiram uskoro, ali gledam ljude oko sebe i cini mi se da je taj njezin plan malo iracionalan i sulud. Cak i ne toliko logisticki (napominjem da je iz drugog grada i nema nikakav baka servis), vec samo razmisljam koliko je covjek emocionalno u kaosu kad tek dobije dijete, da ne pricam i neispavanosti i svim ostalim divotama.

No ona misli da se uz dobru organizaciju sve da rijesiti, i planira angazirati zenu za ciscenje i slicno, a raditi dok dijete spava.

Ne zelim biti bad mood millie i iznegativizirati joj u facu, mislim, tko zna, mozda zena fakat uspije na kraju i to joj iskreno zelim, ali se cisto pitam postoji li na ovom svijetu itko tko je uspio tako balansirati svjeze majcinstvo i poslovne obveze, pa makar i od kuce? Da ne ispadnem bas totalni crnjak
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2018., 23:22   #2
Ha ha ha hahahahhahahhahhahhaaaahahahah



Ovo mi je uljepsalo vecer. :klap:

Moze zaboravit na to. Out je dok ne moze dat djete nekom na cuvanje. Moji su vec relativno velki (skolarci), ali nema sanse da radis pored njih duze od 32 sekunde.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2018., 23:24   #3
Par sati je moguće, ali ovisi kakva je beba. Ja sam znala raditi, ali sam radije sto vise iskoristila tih godinu dana da se opustim od posla.
Ako si je ona to poslozila i nece raditi vise od 2-3h dnevno svakako je izvedivo.
Cepin40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2018., 23:45   #4
Quote:
Cepin40 kaže: Pogledaj post
Par sati je moguće, ali ovisi kakva je beba. Ja sam znala raditi, ali sam radije sto vise iskoristila tih godinu dana da se opustim od posla.
Ako si je ona to poslozila i nece raditi vise od 2-3h dnevno svakako je izvedivo.
Slažem se. 2-4 sata vjerojatno je moguće odraditi ako ti je to prioritet. Može raditi i dok doji - ja sam dojeći odigrala 576970 društvenih igara i pogleda 33647687085 sati filmova i serija. Raditi mi nije palo na pamet.
__________________
La vida es sueno T. 1.1.2009. M. 25.1. 2013.
Kakadu is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2018., 23:46   #5
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
Ha ha ha hahahahhahahhahhahhaaaahahahah



Ovo mi je uljepsalo vecer. :klap:

Moze zaboravit na to. Out je dok ne moze dat djete nekom na cuvanje. Moji su vec relativno velki (skolarci), ali nema sanse da radis pored njih duze od 32 sekunde.
Pa nije to bas istina. Od kada su veci 2+ bez problema radim i dok su oni budni dok se zabavljaju s necim drugim. Druga stvar je sto to izbjegavam i radim od kuce samo kada je frka. Ali moze se.
Pa i kada su bolesni ne uzimam bolovanje vec radim izmedju igranja, kuhanja, pospremanja... nije neka sreca, ali naravno da je izvedivo.
Cepin40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2018., 00:57   #6
Ja znam dvije kojima je uspjelo. Ne ovisi samo o djetetu, nego i o majci. Obe su puno aktivnije od mene, jedna na granici hiperaktivnosti.
I obe su imale zdrave bebe.
Nije se radilo o programiranju, nego o puno vise rada s ljudima. Tvoja prijateljica moze i rasporediti posao tako da priceka muza da dodje kuci.
Gledaj njen posao, kao sa ima još dvoje djece. Majke uspjevaju sa troje, tako ce ona sa svojim poslom i jednim, samo da je zdravo
tomorrow2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2018., 08:31   #7
Ako može nekom platiti da čuva bebu dio vremena i dio vremena radi noću mislim da može. Iako ovisi dosta kakva je beba - neke su mirne i spavalice a neke bas i ne Ja znam za par programera koji rade od doma, ona nedavno rodila, nakon par dana nastavili raditi kao i do sada (pretežno noću)
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2018., 09:23   #8
Mislim, s danasnjom tehnologijom nisi vezan uz kucu. Moji su puno spavali i u kolicima, pa sam znala satima setati, obavljala nesto, stigla i sjesti, popiti kavu, procitati nesto. Jos je i lakse dok su tako mali jer duze spavaju (ako spavaju).
Ako ima laptop sjedne u kafic ili bilo gdje, i radi. Stvarno ne vidim nikakav problem, ako to stvarno zeli.
Cepin40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2018., 10:08   #9
Hm, zanimljivi odgovori. Hvala
Ok, onda joj definitivno necu nista obeshrabrujuce reci. Cak mi se na neki nacin svidja da ima ljudi koji to uspijevaju
Doduse, ne znam je li realno bez baka i pomoci, ali vidim da je moguce.
Quote:
proab kaže: Pogledaj post
Ako može nekom platiti da čuva bebu dio vremena i dio vremena radi noću mislim da može. Iako ovisi dosta kakva je beba - neke su mirne i spavalice a neke bas i ne Ja znam za par programera koji rade od doma, ona nedavno rodila, nakon par dana nastavili raditi kao i do sada (pretežno noću)
Ne znam bas mislili placati cuvanje dok je jako malo, ali svakako planiraplatiti pomoc u kuci i ciscenju, tako je rekla.
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2018., 10:19   #10
Mene isto iznenadilo koliko ima pozitivnih odgovora. Ja bih rekla da nije moguce, ali ja sam rodila blizance..nije bilo moguce ni na wc ici
__________________
Life is what happens when you're making other plans
dixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2018., 10:25   #11
Quote:
dixx kaže: Pogledaj post
Mene isto iznenadilo koliko ima pozitivnih odgovora. Ja bih rekla da nije moguce, ali ja sam rodila blizance..nije bilo moguce ni na wc ici


iako iz nekih primjera znam da je moguce, meni tako nesto nikad ne bi palo na pamet.
prvo, imala sam "slobodnog vremena" na kapaljku cijelu prvu godinu zivota, oba puta, tako da ni u ludilu u tih 15 min mira ne bi isla raditi.
osim toga, smisao porodiljnog mi je bio da se bavim prvenstveno i samo djecom jer to sve tako brzo proleti, a ostaje mi jos 30 godina da se bavim poslom pa ono...

mislim da ako netko nije u ludom financijskom skripcu treba smanjiti poslovne ambicije i uzivati s (novorodjenom) bebom.

ja ne bi nikog obeshrabrivala, svatko bira svoj put, ali osobno ne razumijem vracanje na posao ASAP (osim u slucaju teze financijske gabule).
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2018., 10:45   #12
Ja kuzim da neki ljudi nalaze ispunjenje u poslu, jer ona je bas takva osoba i sama tvrdi da bi joj neka doza rada vjerojatno i tada sacuvala glavu.

Kad malo razmisljam, mislim da sam pak ja jedna od onih zena koje bi ipak bar prvih sest mjeseci radije bile koncentrirane na dijete jer sam panicar i jako bi se brinula oko svake sitnice, pa se ne bih htjela jos dodatno opterecivati poslom i klijentima.
Nakon 6 mjeseci mi se vec ok dijete dati u neke jaslice i pomalo se vratiti poslu. Prije toga ne znam bas. Isto smatram da se u pola godine manjih prihod nista dramaticno nemre desiti, pogotovo ako te posao ceka.

No, kao sto rekoh, drago mi je sto nas ima razlicitih
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2018., 10:49   #13
apsolutno se slažem sa frupy, a može li se, ili ne može, radit 3 ure dnevno sa bebom od misec dana, ovisi o puno faktora; o tome u kakvom je žena fizičkom i emotivnom stanju, o tome koliko je beba zahtjevna, o tome koliko je bebin tata doma, o tome ima li žena pomoć sa strane, o tome doji li ili ne ... ja sam se prva 3-4 miseca osjećala skroz nesposobnom za išta više od održavanja na životu, a da sam baš morala, i da sam imala ikakvu pomoć sa bebom i/ili u kući, mislim da bi za svakodnevni rad od 3-4 sata bila spremna sa ditetovih 6-7 miseci.
kavopija-14 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2018., 10:53   #14
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
mislim da ako netko nije u ludom financijskom skripcu treba smanjiti poslovne ambicije i uzivati s (novorodjenom) bebom.

ja ne bi nikog obeshrabrivala, svatko bira svoj put, ali osobno ne razumijem vracanje na posao ASAP (osim u slucaju teze financijske gabule).
Ovo. Pogotovo kad prvi put rodis. Vec drugi porodiljni nije isti, jer imas starije dijete pa nemas "slobodnog" vrimena kao prvi put.

Ja sam jedna od onih nesposobnih i neprisebnih, koje nisu znali di im je glava kad su rodile, tako da mi nikakav posao nije padao na pamet.

Al opet, sto zena, dvjesto :cica:
__________________
Latinska poslovica
Điđe T. is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2018., 10:59   #15
Quote:
kavopija-14 kaže: Pogledaj post
ovisi o puno faktora; o tome u kakvom je žena fizičkom i emotivnom stanju, o tome koliko je beba zahtjevna, o tome koliko je bebin tata doma, o tome ima li žena pomoć sa strane, o tome doji li ili ne ...
O ovo prvo dvoje ne moze se unaprijed govoriti. Otac bi bio doma nakon posla i normalno vikendom, i spreman je pomagati bez daljnjega. No druge pomoci nema, nikakvih baka i slicno, eventualno bi platila ciscenje 1x tjedno da se i s time ne zamara. Dojiti je rekla da planira ako se dobro sjecam
Quote:
Điđe T. kaže: Pogledaj post
Ja sam jedna od onih nesposobnih i neprisebnih, koje nisu znali di im je glava kad su rodile, tako da mi nikakav posao nije padao na pamet.
Ja brijem da bi i ja bila ovakva da me zadese mali ljudi. Ono, koji k se dogodio, sta je ovo
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2018., 11:01   #16
Možeš ako ti dijete odspava bar 1 sat u komadu po danu
možeš ako ti dijete nema grčeve do godinu dana pa ga po cijele dane nosaš na rukama
možeš ako ti je dijete zdravo pa se ne povlačiš po bolnicama, terapijama i pregledima
a možeš i još više ako imaš ikakvu pomoć, bar da ti netko skuha 1 ručak tjedno


mi smo imali takvu situaciju u firmi, da nam je za jedan jako važan natječaj za neka ogromna bespovratna sredstva od eu trebala pomagati honorarno neka žena. u to doba kad se to sve odvijalo ona je morala još biti trudna. i eto, žena rodila 1,5 mjeseci ranije, beba imala nekih problema, ali su bile doma. pogađate, tako smo pali na natječaju da je bilo milina za vidjeti
sva sreća da za taj natječaj nisam bila ja odgovorna kao za ostale jer bi takav otkaz dobila da se niti snašla ne bi

ali ne velim, netko može
imam poznanicu koja ima 4 djece, sve u razmaku od 3 godine, i u to doba (kad nije bila na porodiljnom) je normalno radila (predaje u školi), djeca nisu išla u vrtić jer si je slagala smjene sa suprugom (on je isto profesor) da ih jedan pazi ujutro jedan popodne. i u to doba od rođenja prvog do četvrtog djeteta završila magisterij i doktorat.
nema nikakvu pomoć od nikoga, svi su 200km dalje
i još su hodali svaki vikend (valjda dok je bila sezona) pomagati njezinim roditeljima, neke voćke imaju, puno toga uglavnom

Zadnje uređivanje vlovrec : 10.02.2018. at 11:05. Reason: .
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2018., 11:04   #17
Quote:
vlovrec kaže: Pogledaj post
Možeš ako ti dijete odspava bar 1 sat u komadu po danu
možeš ako ti dijete nema grčeve do godinu dana pa ga po cijele dane nosaš na rukama
možeš ako ti je dijete zdravo pa se ne povlačiš po bolnicama, terapijama i pregledima
a možeš i još više ako imaš ikakvu pomoć, bar da ti netko skuha 1 ručak tjedno
Eto, mozda i ne mislim lose kad pretpostavljam da je bolje i sigurnije tih 6 mjeseci si predodrediti da ces biti slobodan, pa ako te bas opali na rad ili se posloze uvjeti, lako odradis pokoji sat. Ali unaprijed planirati rad je mozda potencijalan problem.
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2018., 11:08   #18
Ja bih rekla da moze ako nece dojiti na zahtjev
Bebe koje su na bocici u pravilu (ima i tu izuzetekanaravno) nakon pjedene bocice odspavaju 1-2 sata
No dojena beba je stalno na cici, pogotovo sa mjesec dana, i podanu i po noci pa ne znam koliko ce uopce biti sposobna raditi ista. Jedino ako moze jednom rukom dojiti a drugom tipkati

Na zalost, nece nista znati dok ne rodi, osim ako ne planira vec sad bebu ba bocicu, knda mozda moze planirati ali opet: grgici i kompania mogu ujebat i taj plan

Ja bi joj rekla da je ok planirati ali da se ne obavezuje dok ne vidi kako ce joj biti
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2018., 11:19   #19
Quote:
Francesca kaže: Pogledaj post
Ja bih rekla da moze ako nece dojiti na zahtjev
Bebe koje su na bocici u pravilu (ima i tu izuzetekanaravno) nakon pjedene bocice odspavaju 1-2 sata
No dojena beba je stalno na cici, pogotovo sa mjesec dana, i podanu i po noci pa ne znam koliko ce uopce biti sposobna raditi ista. Jedino ako moze jednom rukom dojiti a drugom tipkati

Na zalost, nece nista znati dok ne rodi, osim ako ne planira vec sad bebu ba bocicu, knda mozda moze planirati ali opet: grgici i kompania mogu ujebat i taj plan

Ja bi joj rekla da je ok planirati ali da se ne obavezuje dok ne vidi kako ce joj biti
ha?

ma opcenito, mozes ti svasta unaprijed planirati i misliti da ces moci ili pak neces moci.
a onda sve ipak ode u potpuno drugom smjeru.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2018., 11:34   #20
Ne znam. Moji su iskljucivo dojeni i nisu bili non stop na sisi. Imala sam brdo vremena u toku dana i za skuhat i pospremit itd.
Cepin40 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:48.