Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.04.2003., 00:05   #21
Ja mislim da je lucin stav izuzetno plemenit. Iskreno ja ti se divim i zavidim ti na takvoj plemenitosti. Mene je nekako uvijek strah da ne bih mogla zavoljeti (pravom roditeljskom ljubavlju) posvojeno djete. I priznajem da me je stid sto tako osjecam.

Luca
viky is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2003., 00:09   #22
Quote:
Pink Lemon kaže:
Centra.
Posvojiti moze osoba od 21-35 godine, starija od djetea najmanje 18 godina. Najveca dopustena razlika je 40 godina.
Moze se posvojiti dijete do 18 godina.
Prvo 18+18=36
Drugo cemo ova gornja granica kada i tako ne mozes doci do nje

Nisam sigurna ali mislim da su donju granicu pomakli na 25 godina (ili se tek razmatra ova izmjena).
viky is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2003., 00:58   #23
Quote:
luca kaže:
(ja bih radije imala posvojeno nego vlastito dijete, ali necemo o tome jer nije tema topica a i ljude uglavnom zivcira taj moj stav... )
Ima nešto u ovome. Sviđa mi se kako razmišljaš.

Nikad neću zaboraviti.....kad sam tek rodila Kori, par dana nakon što smo došle doma iz bolnice, na teveu je bila reklama za novu Tenu, na naslovnici su bile naše dvije estradne zvijezde i svaka drži bebu. I ja, osjetljiva na bebe, kupim tu jebenu Tenu, otvorim odmah tu priču....priča je o bebama iz Nazorove, malene bebice od nepunih godinu dana, estradne zvijezde su posjetile ustanovu, darivale tu djecu i bla bla....
Na dvije stranice te jebene Tene nalazi se pet malenih bebica. Jedna lijepša od druge, sa prekrasnim velikim okicama, sa pogledom koji izmamljuje i osmjeh i suzu, bebe koje nemaju ni mamu ni tatu, koje ne znaju kako je to kad ih mama zagrli ili kad im pjeva ili kad ih ljubi...
I ono najvažnije, bebe koje pucaju od zdravlja.
Na trenutak sam pomislila kako bi bilo bolje da sam jednu usvojila nego što sam rodila, možda bi bilo bolje. Ne zbog mene nego zbog nje. Samo na trenutak sam to pomislila.
A u krasni q i ova tema, rasplače me.

Nikad više nisam kupila Tenu.
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2003., 01:12   #24
Quote:
Tija kaže:
Na trenutak sam pomislila kako bi bilo bolje da sam jednu usvojila nego što sam rodila, možda bi bilo bolje. Ne zbog mene nego zbog nje. Samo na trenutak sam to pomislila.
A u krasni q i ova tema, rasplače me.
i mene ovaj tvoj komentar
joj moja tijo, koliko li samo srce mopra da imas kad u njega sve to stane
__________________
To tol'ko
E bas necu da reklamiram Septy u raljama zivota
Septembar is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2003., 01:38   #25
Thumbs up

Skidam kapu svim ljudima koji se na ovo odluce. Ako ikada dodje do toga da ne mogu imat djece, napravit cu istu stvar.
Znam jednu zensku koja je usvojila curicu. Kad je usla u dom, curica (3 ili 4 godine je tada imala) je dotrcala do nje i samo je pogledala, i rekla "Mama!" I odonda su njih dvi mama i kcer. Mozda zvuci glupo, ali kad ih pogledam sada, nakon 10 godina, meni njih dvije slice.
A za tvoju sestru i muza joj, neka prosetaju jedan vikend po lokalnim domovima. Sretno!
splicanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2003., 12:26   #26
Quote:
Tija kaže:
Na trenutak sam pomislila kako bi bilo bolje da sam jednu usvojila nego što sam rodila, možda bi bilo bolje. Ne zbog mene nego zbog nje. Samo na trenutak sam to pomislila.
A u krasni q i ova tema, rasplače me.
jednom kad imas svoju bebu, onda ti je ona najvaznija a tvoja beba je u najboljim mogucim rukama i ne sumnjam u njezinu srecu.
drago mi je da si skuzila na sto sam mislila.
ja nisam vidjela tu Tenu niti nesto slicno, ali od djetinjstva razmisljam o tome... zasto ne usreciti vec rodjenu bebu, pri tome usrecujuci i sebe?
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2003., 12:30   #27
Ja sam se vec raspitala jer zhelim punu kucu, chim sredim stambeno pitanje

Ne mogu ih usvojiti jer sam single i prestara, ali ih mogu uzeti na skrb...jedva chekam svih boja i oblika
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2003., 12:33   #28
Quote:
viky kaže:
Mene je nekako uvijek strah da ne bih mogla zavoljeti (pravom roditeljskom ljubavlju) posvojeno djete. I priznajem da me je stid sto tako osjecam.
mozda ja tako mogu misliti jer vec puno godina o tome razmisljam. a nisam nikad ozbiljno razmisljala o svom bioloskom djetetu...
razliciti smo i razlicite stvari u zivotu mislimo i radimo. nisam mislila da je moj stav toliko radikalan dok nisam odrasla. u mojoj obitelji su svi stavovi dopusteni (moja mama je zeljela da moj djed usvoji malog Afrikanca, ali djed nije bio bas odusevljen tom idejom ).
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2003., 12:34   #29
Quote:
magic kaže:
Ja sam se vec raspitala jer zhelim punu kucu, chim sredim stambeno pitanje

Ne mogu ih usvojiti jer sam single i prestara, ali ih mogu uzeti na skrb...jedva chekam svih boja i oblika
vec si pocela: Reebok i ja, gdje ces ludje djece
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2003., 12:37   #30
Quote:
vinova lozinka kaže:
Sad, naravno, govorimo o posvajanju hrvatske djece (malo mi se čini perverzno "ići po dijete" u Kinu ili na Madagaskar...)
svakako mislim da je lakse tim ljudima posvojiti hrvatsko dijete. moji kolege su cesto putovali na Madagaskar i tako im je srcu prirasla situacija koja tamo vlada. smatrali su da francuska djeca u domovima imaju à priori bolju sansu i da oni zele nesto napraviti za barem jednu bebu koja je u losijoj situaciji (od onoga sto oni znaju standardno).
osobno, nisam se zamarala detaljima oko porijekla moje buduce bebe
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2003., 14:19   #31
Quote:
luca kaže:
... zato sto mi je uzasno znati i zivjeti s tim da postoje djeca koja nemaju nikoga, koja pate i kojima bi zivot bio daleko bolji da ih netko voli, a ja da biram (iz obicne sebicnosti?) stvoriti novu bebu koja jos ne postoji... moja ljubav moze nekome pomoci i mozda spasiti zivot, ali ne, ja radije stvaram nove ljude, a oni koji su vec ovdje (nimalo svojom krivnjom) neka pate... jednostavno, nepravda koju osjecam u tom konceptu je tolika da se meni sada (i godinama vec) cini neprihvatljiva ...
Ti si doista neobično empatična osoba, luca . Znaš i sama da ima puno roditelja, možda i najviše onih, kojima se djeca jednostavno "dese", pa slabo razbijaju glavo o tome kako će ih odgojiti i što će im pružiti, nego samo gledaju da ih što prije maknu od sebe. S roditeljstvom se inače često pogrešno povezuju isključivo tzv. biološki roditelji. Međutim, premda je točno da biološki jesu većina populacije, jasno je da su tek socijalni roditelji, tj. oni koji odgoje i osposobe dijete za život, najvažniji roditelji. To što je među njima najviše bioloških također je i pokazatelj ljudske neodgovornosti, jer među takvima je masa onih koji su prema vlastitoj djeci toliko nemarni ili ih čak zlostavljaju da nisu uopće zaslužili naziv roditelja. Roditelji koji su usvojili djecu će, pak, s puno većom pažnjom (u prosjeku) nastojati pružiti tom djetetu/djeci svu svoju ljubav, upravo zato što su i pokrenuli posvojenje s tim motivom. Možda bi i više ljudi usvajalo djecu, ali dok ih "muka" ne natjera, o tome niti ne razmišljaju bakćući se s drugim svakodnevnim problemima. Doduše, doista su za to potrebni i neki preduvjeti koje, u prosjeku siromašni parovi, kao hrvatski teško zadovoljavaju. Vjerojatno su zato recimo u bogatim zemljama, kao što su SAD, i češća posvojenja, bilo u neplodnih ili plodnih parova.

Inače, poznajem 2 para koja su usvojila djecu. Jedan je u New Yorku (liječnik i arhitektica). Oni su vrlo dobro stojeći i svome djetetu, sada već djevojci, su sve pružili glede obrazovanja i novaca, ali, recimo meni se uvijek činilo da djevojčica nije bila baš obdarena majčinom ljubavlju, jer je na posvajanju inzistirao suprug, dok supruga nije bilo previše zainteresirana. Ipak su ju posvojili, pretpostavljam da ne bi propao brak. Međutim, supruga je i dalje djelovala pomalo kao "hladna" majka, tako da ne znam koliko je djevojčica bila doista sretna s njom. No, ipak su joj pomogli, a otac je valjda voli i za sebe i za mamu. Da nesreća bude veća, sad je ta majka smrtno bolesna, tj. bori se za život.

Drugi par je ovdje u Zagrebu, oni su umjetnici i nisu neki bogataši. Uspjeli su posvojiti u "zadnji čas" zbog godina. Mala im je toliko slična da mislim kako im njihovo vlastito dijete ne bi više sličilo. Da mi nisu rekli nikada ne bih pomislila da je posvojena gledajući ih. Tu se osjeti jedno oduševljenje s djevojčicom, oni su presretni, a istodobno olakšanje, jer su se prestali mučiti s problemom "neplodnosti". Oni doista zrače srećom. )))
north wind is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2003., 14:26   #32
ima jedna stvar koju nikad nisam "razmišljao" do kraja u vezi posvojenja.

a to je kako i kada reći djetetu da je posvojeno.
kad god sam razmišljao o tome,a priznajem da je to bilo više manje površno zbog činjenice da vjerovatno nikada neću posvojiti nijedno dijete,nikad nisam došao do nekog konkretnog zaključka.

pretpostavljam da bih se bojao tog trenutka i odgađao ga.a onda je pitanje da li bi bilo prerano,prekasno,preemotivno,i još sto raznih pre-ova...
Drums In The Deep is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2003., 14:33   #33
Quote:
Drums In The Deep kaže:
a to je kako i kada reći djetetu da je posvojeno.
nisam o tome dovoljno promislila, ali za sada je moj stav da je to individualno tj. da ce ovisiti o nasoj obitelji (dakle svim clanovima: ja, on, beba i njihovim odnosima).

ja sam razmisljala o tome sto bih ja zeljela da sam usvojena: bilo bi mi svejedno, ne bih smatrala da moram znati (osim iz medicinskih razloga). znam da ima puno ljudi koji zele znati i to im puno znaci.
svakako da sam posvojena, smatrala bih da je ok da mi roditelji kazu kad sam dovoljno odrasla da shvatim da je to irelevantno...
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2003., 14:36   #34
Btw, ja sam dijete tzv. "neplodne" majke i to ne jedno, nego blizanka, prirodna, ne iz epruvete, nego nakon 20 godina liječenja od "neplodnosti". Moja majka si je silno željela dijete, jer je uvijek bila "sama", bez brata i sestre, a to ju je bacalo u očaj. Doduše, nikada joj nije dijagnosticirana "definitivna" neplodnost, nego "neplodnost" bez atributa. Bilo je i takvih koji su joj govorili "Što vi hoćete, tu nikada neće biti djece!", a bilo je i onih koji su govorili "Srtpljenja, strpljenja, bit će tu djece" i bilo je. Ona je kroz tih 20 godina prošla kroz razno-razne tretmane u toplicama i sl., kroz 5 spontanih pobačaja, svaki puta u kasnijoj trudnoći, a zadnju trudnoću je iznijela u bolnici, cijelo vrijeme misleći da nosi 1 ogromnu bebu (od 6.5kg, tad još nije bilo ultrazvuka). To su naravno i doktori mislili, dok nisu s 8 mjeseci tek "otkrili" otkucaje 2. srca. . Rodila je na vrijeme 2 zdrave bebe s po 3 i 3,5 kg.

Za vrijeme svih tih godina i peripetija, moj otac je htio usvojiti maloga "crnčića" iz Afrike iz istih ovih razloga koje navodi luca, ali se mama bojala primitivnih reakcija okoline, a nije bila spremna i sposobna nositi na svojim leđima stigmu "crnačke kurve", čega se bojala. Meni je danas, naravno, silno žao da nemam brata Crnca. Baš bih bila sretna i ponosna. )))
north wind is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2003., 14:42   #35
Quote:
north wind kaže:
Za vrijeme svih tih godina i peripetija, moj otac je htio usvojiti maloga "crnčića" iz Afrike iz istih ovih razloga koje navodi luca, ali se mama bojala primitivnih reakcija okoline, a nije bila spremna i sposobna nositi na svojim leđima stigmu "crnačke kurve", čega se bojala. Meni je danas, naravno, silno žao da nemam brata Crnca. Baš bih bila sretna i ponosna. )))
moja mama je pokusavala natjerati svoje roditelje da usvoje malog Afrikanca. djed nije bas bio odusevljen ionako je vec imao dvije lude klinke i premalo para...
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2003., 14:52   #36
Ja nikako ne bih na svijet donosila nove ljude.

S jednim sam djetetom udovoljila majchinskim instinktima u potpunosti...toliko je zhalosne i zapushtene djece na ovoj planeti
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2003., 00:54   #37
Luca

magic isto!
Tila is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2003., 01:09   #38
Znam da cu probuditi duhove .
A dali si ili ste razmisljali o dijetetu po narudjbi na primjer :
Dali bi ti sestra, majka, ili rodica rodila za tebe dijete i to poslije prirodnog odnosa sa tvojim muzem .
Dali je to humanije, i jeli to iskazivanje vece ljubavi od recimo umjetne oplodnje?
__________________
bodul: <samo dva put se zivi>
bodul is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2003., 02:30   #39
Quote:
bodul kaže:
Znam da cu probuditi duhove .
A dali si ili ste razmisljali o dijetetu po narudjbi na primjer :
Dali bi ti sestra, majka, ili rodica rodila za tebe dijete i to poslije prirodnog odnosa sa tvojim muzem .
Dali je to humanije, i jeli to iskazivanje vece ljubavi od recimo umjetne oplodnje?
Iskazivanje vece ljubavi prema kome?
prema muzu?ili prema mami, sestri i rodici?
ne znam u kojoj je to kulturi "humanije" da zet ima odnos sa punicom da bi napravili dijete?iz bilo kojih razloga.
ako mislis na surogat majku, stvar je ipak malo drugacija jer tu majka koja nosi dijete zapravo neka vrst inkubatora. makar je meni i ta ideja dosta sick.
a i cemu radit kerefeke kad, kao sto kazu magic i luca, ima toliko djece na ovo svijetu kojoj fali ljubavi i brige?
Pink Lemon is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2003., 03:08   #40
Vidim da vas ima koji se razumijete u zakone. Da li je jos uvijek na snazi zakon da se u RH ne daju djeca na usvajanje roditeljima koji imaju neku kronicnu bolest (npr. dijabetes)? To je dosta dugo bilo na snazi i mislim da je kao zakon

Hocu reci, ima toliko ljudi koji imaju, recimo, dijabetes ili neku drugu kronicnu bolest, a koji su spremni djetetu pruziti dom, ljubav, brigu i sve sto im treba, a zakon im to onemogucava. Osim toga, uz tako bolesne roditelje (ili samo jednog roditelja), dijete ce mozda imati i zdraviji zivot? Tko zna? Mozda roditelj dijabeticar od malih nogu uci dijete kako se zdravo hraniti?

Svaka cast svima koji misle posvojiti djecu.

Ima samo jedna "caka". Mislim da su rijetki ljudi (ne kazem da ih nema, i njima svaka cast) koji bas planiraju obitelj. Uglavnom se djeca "dogode". Ljudi koji "planiraju", cesto odgadaju djecu jer imaju "jos nesto" za obaviti: jos samo jedno promaknuce, jos samo malo bolja placa, jos samo jedno ljetovanje "na miru" (to citiram jedne moje frendove), jos samo da iznajme ili kupe veci stan... I tako unedogled. A kad im se dijete "dogodi", nitko sretniji od njih. Zato mislim da je usvajanje djeteta mozda nesto sto rade rijetki, i to uglavnom zato jer je to mnogima dobra i plemenita ideja, ali uvijek se "nesto ceka" i odugovlaci.

Inace, sa mnom u osnovnu skolu je isla jedna djevojka koja je bila posvojena i koja je to znala. Ona je imala dosta bolestan odnos sa svojim roditeljima. Oni su bili dosta stariji ljudi, pa pretpostavljam da su bili na gornjoj granici za posvajanje kad su nju posvojili. Ona je bila prilicno odvratna prema njima - imala je neke lude prohtjeve sot se tice odjece, dzeparca, izlazaka i slicno i svaki put kad joj nesto nisu priustili ili su ju ogranicili (npr. da mora u neko doba doci kuci), ona im je napravila scenu da ju ne vole. Inace, imao sam dojam da su ju beskrajno volili, samo da se nisu snalazili. Jako su joj podilazili. Inace su bili dosta bogati ljudi, tako da su, po njenoj zelji, njoj financirali studij u inozemstvu. Ona je tamo i ostala, sad ima svoju obitelj (muza i biolosku kcer). Koliko znam, rijetko dolazi kuci i bas ne brine za roditelje.
slavkec is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:26.