Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.12.2003., 15:04   #61
Definitivno sam ZA.

Ako ne mogu imati djece, zašto ne? A tu je i druga strana- nedavno sam posjetila jedan dom s napuštenom djecom. Srce mi se paralo dok sam gledala te male anđele s tugom u očima. Posvajanje je jedan neizmjerno divan i plemenit čin. To je čin spašavanja jedne male, gotovo izgubljenje duše, pružanje neizmjerne ljubavi.

Uzmimo za primjer Zvonimira Bobana, koji je posvojio dvoje djece. Od tog dana je jako porastao u mojim očima.
Belle is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2003., 17:10   #62
Po mom razmišljanju (koje ima dobre temelje) prije bih pristala na usvojenje nego na umjetnu oplodnju,ali naravno to je osobna stvar svakog pojedinca!
grckaatena is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2003., 17:13   #63
I sama sam htjela usvojiti dijete iako imam sina.. muz se malo pokolebao kad su nam rekli da su velika vecina od ove djece HIV pozitivna ili su prezivjeli raznorazne stresne i bolne trenutke.
Jako mi se bio svidio jedan petogodisnji djecak koga su oduzeli od roditelja jer su mu roditelji bili slomili ruku i pokusali prikriti to lazima, kao da je sam pao i ozlijedio se a u stvari x-ray je pokazao da mu je ruka bila potpuno usukana u ramenu. Prekrasno malo zlato, kako je samo moguce da ima takvih zivotinja medju roditeljima..
Ovaj djecacic medjutima samo je zelio da ide natrag roditeljima bez obzira koliko su oni okrutni prema njemu i nije uopce zelio razgovarati s pedagozima, samo je stiskao svog malog medu.
Poslije su njegovi roditelji isli na razgovore sa socijalnom sluzbom, cak i u neku skolu roditeljstva i nakon sest mjeseci dobili su ga nazad. Iskreno se nadam da ga vise nikad nece povrijediti.
__________________
“Nothing takes the taste out of peanut butter quite like unrequited love.” Charlie Brown
Ona007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2003., 17:57   #64
Quote:
Ona007 kaže:
.. muz se malo pokolebao kad su nam rekli da su velika vecina od ove djece HIV pozitivna ili su prezivjeli raznorazne stresne i bolne trenutke.
Pa?
Zar bi dijete koje se usvaja trebalo biti, štajaznam, crne kose, plavih očiju, pedigre unazad 16 koljena?

Divim se svima koji djecu usvajaju.
__________________
Dreams
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2003., 20:29   #65
ja bih voljela usvojiti dijete...

bez obzira budem li imala svoju djecu ili ne...tj. čak i ako budem imala svoju djecu...

mnogim parovima se dogodi da usvoje dijete i onda još dobiju svoje (ili ja to gledam previše tv? )
Clea is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2003., 22:52   #66
Do sada sve ljepo zvuci !

ALI, sto je sa onim faktorom, o kojem se nije spominjalo:
"Odluku ne mogu ponistit" - jedanput prisvojeno znaci, barem za mene, uvjek prisvojeno.
Kad tad ce doci pitanje ( a to kada problemi postanu) "Jeli moja odluka bila prava ?"
I kada se to pitanje redovito postavlja, postaje distancija prema dijetetu, a to dijete primjeti.
I sta onda ?
Seminom is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2003., 23:03   #67
ne bih se nikada predomislila ako bih usvojila dijete...

jedino ako bi to dijete postalo destruktivno i štetno po oklinu...znači, doslovce fizički nasilno prema meni ili drugim članovima obitelji...

a to nikako ne bih mogla riješiti...onda bih ga vratila u dom...

postoji onih nekoliko mejseci prilagodbe, pa valjda vidiš je li se slažete ili ne
Clea is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2003., 01:39   #68
Oh!
Prestanite brkati pojmove!
Starateljstvo i usvojenje dvije su različite stvari!

Kad bih uzimala dijete na usvojenje doobroo bih promislila... Dijete nije igračka, auto, mobitel... Dijete traži kompletnu osobu, stalnu brigu i skrb...

BTW. po čemu je Boban tako izuzetan... jer je u trendu, pa je usvojio dvoje djece... ili nešto znamo o tome kakav je on roditelj????
__________________
back to the Forum
MaSanYa is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2003., 03:13   #69
Quote:
Clea kaže:
ja bih voljela usvojiti dijete...

bez obzira budem li imala svoju djecu ili ne...tj. čak i ako budem imala svoju djecu...
I ja isto. Mi cemo krenuti usvajati u bliskoj buducnosti i ja u medjuvremenu svrljam Internetom i istrazujem sve u vezi usvajanja. Tako sam naletjela na jednu newsgrupu (alt.adoption)u kojoj diskutiraju usvojitelji, usvojena djeca i majke koje su dale djecu na posvojenje. Naucila sam zaista dosta od njih, a najvaznija stvar od svega bi bila: usvojena djeca ne gledaju blagonaklono kad im se kaze da su "spashena", da su im roditelji (posvojeni) dobrocinitelji, da su "dragocjeni poklon", da trebaju biti zahvalna. Mislim da ljudi koje zele usvojiti djecu dobiju daleko vise nego sto pruzaju. Bar bi tako trebalo biti i to svakako treba dati djetetu do znanja. Posvojitelji koji ulaze u posvojenje sa sindromom "spasitelja" vjerojatno nisu najbolje sto dijete zasluzuje. Mislim da posvojiteljima treba skinuti etiketu svetaca. Oni su samo obicni ljudi koji zele stvoriti obitelj na malo nekonvencionalan nacin.
__________________
Lucy cried, I almost died, U know what we found?
Starfish&Coffee is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2003., 06:09   #70
ja bih te tvoje prijatelje povela u neki djeciji dom. Natrpas slatkise i kojekakve potrebne stvari za djecu, uzmes subotu slobodno i provedete cijeli dan sa njima. Prije posvajanja uvijek treba ispitati teren, tj. da li su oni spremni na to.
Osim toga ako su oni preko 35 godina starosti ne mogu usvojiti novorodjence, mislim da je najveca dopustena razlika izmedju djeteta i roditelja 35 godina. Zatim oboje moraju imati stalan posao i posebnu djecju sobu u stanu/kuci. Usvajanje je dosta zafrknuto zato treba par puta otici u dom i vidjeti da li su oni stvarno zagrijani za djecu tamo.
__________________
Oh, if all the little raindrops were lemondrops and lollipops, oh, what a rain that would be!
Standing outside, with my mouth open wide Singing La la la la, la la la, la la la, la la la
Issa is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2003., 06:15   #71
AKO NEKOGA ZANIMA
za usvajanje treba:
Poslati:
1. molba za obradu potencijalnog (ih) posvojitelja

Centar za socijalnu skrb Zagreb
(nadležni ured obzirom na mjesto stanovanja)
10 000 Zagreb

- najosnovniji podaci o potencijalnom posvojitelju (dob, zanimanje, razlozi za posvojenje)

2. molba za posvojenje djeteta
Centar za socijalnu skrb Zagreb
Kumičićeva 5
10 000 Zagreb

- isto kao i gore, samo navesti da je u tijeku obrada u lokalnom centru za soc. skrb, zato da bi se potencijalnog posvojitelja odmah stavilo na listu čekanja
- može se poslati na sve centre u Hrvatskoj, jer nema centraliziranih podataka o djeci raspoloživoj za posvojenje


Iz lokalnog centra (1.) dostavit će pismeni poziv (cca. mjesec dana od molbe) na prvi razgovor. Prvi razgovor je informativan, sa socijalnim radnikom i psihologom. Drugi detaljniji, samo sa socijalnim radnikom. Nakon toga, soc. radnik izlazi na izvid stana posvojitelja. Zatim slijedi razgovor s psihologom i psiho-test.
Obrada ostaje u lokalnom Centru za soc. skrb. Kad im se iz Kumičićeve (2.) jave da imaju dijete za posvojenje, lokalni centar im dostavlja obradu i u Kumičićevu se poziva nekoliko kandidata (najčešće parova) te se među njima radi konačni odabir.
__________________
Oh, if all the little raindrops were lemondrops and lollipops, oh, what a rain that would be!
Standing outside, with my mouth open wide Singing La la la la, la la la, la la la, la la la
Issa is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2003., 09:22   #72
"Po mom razmišljanju (koje ima dobre temelje) prije bih pristala na usvojenje nego na umjetnu oplodnju,..."


pitanje za grčkuatenu:
zašto?
meni izgleda logičnija umjetna oplodnja..
nn-st1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2003., 11:00   #73
Quote:
Clea kaže:
ne bih se nikada predomislila ako bih usvojila dijete...

jedino ako bi to dijete postalo destruktivno i štetno po oklinu...znači, doslovce fizički nasilno prema meni ili drugim članovima obitelji...

a to nikako ne bih mogla riješiti...onda bih ga vratila u dom...

postoji onih nekoliko mejseci prilagodbe, pa valjda vidiš je li se s
lažete ili ne
A šta bi vi radili kad bi vaŠE RODJENO DIJETE POSTALO "destruktivno i sl." ??? Kome bi ga vratili?
Oprosti, ali to mi je pomalo nezrelo razmišljanje....
Svi mi radjamo svoju djecu i ne znamo šta nas sve čeka. Nema garancije u životu za ništa pa ni za to. NIKAD ne možemo biti sigurni kojim putem će naša djeca krenuti. Ali naši su, volimo ih i borimo se za njih, ne razmišljamo o "vraćanju" i sl. T ako treba gledati i na posvojenu djecu. Odlučili smo, tu su , naši su i nema nazad.
Svaka čast onima koji se odluče na to. Skidam im kapu.
__________________
daaa mi je biti morski pas........
snowwoman is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2003., 12:15   #74
Clea:....a to nikako ne bih mogla riješiti...onda bih ga vratila u dom...

postoji onih nekoliko mejseci prilagodbe, pa valjda vidiš je li se slažete ili ne


Ti ocigledno razmisljas kao poslodavac: - probni rok - ne odgovaras - adio !

Prilagodba ? Ako je imas, onda sigurno prije prisvajanja !
Seminom is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2003., 14:07   #75
Upravo kao sto je neko rekao - nema garancije,ni sa vlastitim (bioloskim) djetetom!

U zivotu nema garancije,pa tako ni sa vlastitom ni sa posvojenom (opet vlastitom,samo ne u bioloskom smislu) djecom.

I kao sto moje rodjeno djete moze biti narkoman ili moze biti opasno po mene ili okolinu,moze to biti i posvojeno.
Kao sto moje vlastito djete moze biti tesko bolesno (ne daj Boze),moze i posvojeno (ne daj Boze).

Nikad ne znas sta buducnost moze donijeti...
Ali ako ljudi ne dizu ruke od vlastite djece koja su narkomani,problematicna,bolesna,zasto bi onda posvojenu mogli vratiti nazad u dom,kao robu sa greskom,kao osteceni proizvod?
To su isto djeca i onaj ko ih usvoji treba ih smatrati svojom djecom,ni vise ni manje,ako na to nije spreman,ne treba se petljati u to i traumatizovati ionako vec pomalo nesretnu i traumatizovanu djecu.
M@3X is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2003., 22:48   #76
Quote:
nn-st1 kaže:
"Po mom razmišljanju (koje ima dobre temelje) prije bih pristala na usvojenje nego na umjetnu oplodnju,..."


pitanje za grčkuatenu:
zašto?
meni izgleda logičnija umjetna oplodnja..
Da,logična je umjetna oplodnja,ali samo ako imaš tonu novaca i ako nađeš normalnog doktora kojem nečeš biti još jedan u nizu eksperiment.U tome se pritom ne računa koliko žena mora pretrpiti što fizički,što psihički i naravno nikad ne uspije od prve.
grckaatena is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2003., 23:14   #77
Re: Re: Re: Usvajanje djeteta ili ne

Quote:
frankestajn kaže:
Slažem se, ali koliko znam nemaju podršku sredine (roditelja i rodbine) za usvajanje , a veliki smo prijatelji i želio bih pomoći, jer mislim da puno pate.

ma dobro, ja nisam ni shvatila tvoje pitanje- mislila sam da pitas: "ima li smisla mijesati se ljudima u zivot ", a ne "sto dragi forumasi mislite o usvojenju"

stari susjedi su usvojili bebicu nakon godina i godina braka

jako su se vrijedjali kad su im ljudi sugerirali razna rjesenja, smatrali su to zadiranjem u njihovu intimu

kad je malisan stigao u kucu, susjeda je zatrudnila

ljudi, koje je to veselje bilo......tetke stare su rekle da je braco (usvojeni) "doveo" sestru

goga is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2003., 01:20   #78
Quote:
Seminom kaže:
Clea:....a to nikako ne bih mogla riješiti...onda bih ga vratila u dom...

postoji onih nekoliko mejseci prilagodbe, pa valjda vidiš je li se slažete ili ne


Ti ocigledno razmisljas kao poslodavac: - probni rok - ne odgovaras - adio !

Prilagodba ? Ako je imas, onda sigurno prije prisvajanja !
krivo...

pretpostavljam da se mora i dijete na mene naviknuti i imati neku mogućnost reći želi li biti kod mene ili ne...

isto tako pretpostavljam da bih imala mogućnost provesti neko provizorno vrijeme s djetetom koje ću možda usvojiti...

da, izgleda odvratno, kao da idem u dućan i biram ljudsko biće...

znam konkretne slučajeve djece koja su propatila stvari zbog kojih ne mogu normalno živjeti...bježe od kuće, patološki lažu, kradu i ne znam šta...ne kažem da ona nisu vrijedna ljubavi, ali radije ću pomoći djetetu koje ima šanse da se prilagodi životu u zajednici i da jednog dana postane koristan član zajednice i postane sretno...

radije pružim ljubav i sigurnost nekome takvome djetetu , za koje ima nade, nego nekome za kojeg ima vrlo malo nade da će se integrirati i živjeti normalan život

ovo govorim iz nazovimo to iskustva...dečko mi je jedno vrijem radio s takvom djecom...i za neku od njih je gotovo, nešto se kod njih dogodilo, prekinula se nit koja ih veže s djetinjstvom i oni su gotove osobe...oni više nisu djeca...nikakva ljubav ih ne može vratiti u normalan život...o takvoj djeci govorim...

ne znam kako bih postupila s djetetom koje bi postalo krajnje destruktivno i opasno za mene i druge...ne govorim sad o problemima tipa dobio sam jedinicu ili potukao se s nekim ko me izazivao govoreći mi da sam usvojen ili ne znam šta
Clea is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2003., 03:10   #79
Za usvajanje

Mislim da frankestajn ne griješi ukoliko želi razgovarati s kumom o posvajanju djeteta. Ako su već tako bliski, ne vidim zašto bi to bilo nepristojno zadiranje u privatnost. Pa nije mu kum valjda od šećera da će se rastopiti ako ga dotakneš. Glupost, pa čemu oda prijatelji i razgovori, neće valjda samo o nogometu i Sanaderu razgovarati.

Posvajanje je prekrasno, i sâm bih to želio za nekoliko godina. Iako ću teško uspjeti, tko zna hoću li biti u braku (vjerojatno ne), a šanse da usvojim dijete sâm, još k tomu muškarac, su ravne nuli. Radije će oni djecu držati zapuštenu i nesretnu u domovima, nego da ih se slučajno ne bi odgajalo u kakvoj netradicionalnoj obitelji. Mrzim tradiciju. Odgovorno tvrdim da bih bolje odgojio dijete od većine današnjih roditelja. Kod usvajanja gomila ''stručnjaka'' gnjavi, kopaju ti po domu, zadiru u privatnost maksimalno, a obitelji u kojima žena rodi dijete nikoga ne zanima kako je tom djetetu, koliko se roditelji brinu, koliko je tek zlostavljane djece, a sve to u finim, tradicionalnim obiteljima. Ako usvajaš dijete, trebaš beskrajno mnogo dozvola i dokaza da to smiješ, ako ga rodiš, možeš s njim kako hoćeš i nikoga nije briga. Sramotno.
__________________
That's how IT goes, Everybody knows...
ZiggyStardust is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2003., 11:35   #80
netko je rakao usvojenje cak prije umjetne oplodnje i ja se s tim slazem
usvojeno dijete ,kao i sva djeca treba samo jedno : ljubav
dakle , jedino je pitanje mogu li mu ja to pruziti ili ne
majko moja , koja se ovdje pitanja postavljaju , kao da si ljudi peseke rode , a ne da ih jednostavno izaberu i onda zive s njima , takvima kakvi jesu
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:18.