Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.04.2007., 16:22   #1
Zakon o javnoj nabavi

Poštovanje!
Imam nekih nedoumica u vezi zakona o javnoj nabavi...

Radim u firmi koja se bavi prijevozništvom. Imamo autobuse, kamione,
kombije...
Sve rezervne dijelove i potrošni materijal za vozila se kupuju natječajem.
E sada mene zanima jedna stvar... kada oni raspišu natječaj, navedu samo što
trebaju... znači na primjer gume tih i tih dimenzija, kočnice za to i to
vozilo i onda kupe najjeftinije. Znači najlošije talijanske kočnice ili
najplastičnije gume i tomu slično što ugrožava sigurnost vozača, putnika...

Dali se u tom natječaju (i u kojem članku zakona o javnoj nabavi je to
opisano) može tražiti na primjer kočnice tog i tog proizvođača ili gume
određenog proizvođača tako da bi se kupilo ipak nešto kvalitetnije a ne
najjeftinije?

Jasno mi je da i najjeftinije talijanske kočnice i one originalne po zakonu
nemaju nekakvu razliku i mogu se staviti na vozilo potpuno zakonito čim
postoje na tržištu i legalno su uvezene ali ipak postoje ogromne razlike u
kvaliteti i sigurnosti.

Znači dail se može u natječajima insistrirati na boljoj kvaliteti konkretno
guma i kočnica i u kojem članku je to opisano?

Unaprijed hvala!
__________________
...moj blog...


...ako ti se pishe...


...oktobar je, pocinje sezona kisa...
'rvoje is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2007., 14:38   #2
to bi spadalo u diskriminaciju i preferiranje određenog dobavljača
no može se kroz dodatne kriterije za odabir definirati natječaj čiji bi rezultati bili zadovoljavajući s aspekta kvalitete usprkos većoj cijeni - samo se mora financijski elaborirati da će naručitelj na taj način primjerice ustvariti godišnju uštedu, kojom će smanjiti ukupne troškove u odnosu na neku inicijalno jeftiniju ponudu - tak nekak
 
Odgovori s citatom
Old 20.04.2007., 14:59   #3
Quote:
'rvoje kaže: Pogledaj post
Znači dail se može u natječajima insistrirati na boljoj kvaliteti konkretno
guma i kočnica i u kojem članku je to opisano?
Naravno da se može, ali navođenjem karakteristika, a ne proizvođača. Zakon o javnoj nabavi traži da se kupi najpovoljnije određene kvalitete, a koju vi kao naručitelj određujete. Ako ne odredite "ljestvicu" kvalitete određene razine - znači da morate uzeti najpovoljniju ponudu od onih koji uopće zadovoljavaju tehničke uvjete za tu robu.

Slično kao da date natječaj za "novi automobil" bez dodatnih uvjeta. Najpovoljnija ponuda će biti - najjeftiniji automobil na tržištu.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2007., 13:32   #4
Quote:
'rvoje kaže: Pogledaj post
Poštovanje!
Imam nekih nedoumica u vezi zakona o javnoj nabavi...

Radim u firmi koja se bavi prijevozništvom. Imamo autobuse, kamione,
kombije...
Sve rezervne dijelove i potrošni materijal za vozila se kupuju natječajem.
E sada mene zanima jedna stvar... kada oni raspišu natječaj, navedu samo što
trebaju... znači na primjer gume tih i tih dimenzija, kočnice za to i to
vozilo i onda kupe najjeftinije. Znači najlošije talijanske kočnice ili
najplastičnije gume i tomu slično što ugrožava sigurnost vozača, putnika...

Dali se u tom natječaju (i u kojem članku zakona o javnoj nabavi je to
opisano) može tražiti na primjer kočnice tog i tog proizvođača ili gume
određenog proizvođača tako da bi se kupilo ipak nešto kvalitetnije a ne
najjeftinije?

Jasno mi je da i najjeftinije talijanske kočnice i one originalne po zakonu
nemaju nekakvu razliku i mogu se staviti na vozilo potpuno zakonito čim
postoje na tržištu i legalno su uvezene ali ipak postoje ogromne razlike u
kvaliteti i sigurnosti.

Znači dail se može u natječajima insistrirati na boljoj kvaliteti konkretno
guma i kočnica i u kojem članku je to opisano?

Unaprijed hvala!


Jao što volim taj Zakon o javnoj nabavi.

U kojoj firmi radiš, možda sam ti se ja javio bio na natječaj

Problem ti je u tim javnim natječajima što je osnovni kriterij najniža cijena, a ne kvaliteta, što nas dobavljače doslovce prisiljava da uvozimo šrot robu kak bi prošli na natjčaju, ili robu poznatog proizvođača (recimo Jurid) ali najslabije kvalitete (180), jer recimo da ti ponudimo obloge za prvougradnu (539) proglasili bi nas lihvarima i slaboumnicima, da kakve to cijene nudimo

što se konkretno tiće kočnica tj. obloga, morjau biti atestirane kod nas (iako su atestirane u EU, ali to naravno našim niš ne znači), što ne znači da su neke bogzna kakve kvlaitete.

Voyki ti je načelno dobro odgovorio. Ne smiju se preferirait proizvđači, iako se svi toga ne pridržavaju. Tako recimo Zet, u svom najtečaju za grupu filtere navodi da prihvača Mercedes Benz, MAN; Bosch, Mann Hummel, Knecht/Mahle i Hengst. time je označio nekakvu razinu kvalitete, što Voyki kaže, ali tu je opet drugi problem. Niame u tu grupu vrhunskih proizvođača recimo ulazi i Donaldson, ali on se na nalazi na navedenom zetovom popisu, i ako ga ponudiš (dakle napišeš u tenderu da je proizvođač donaldson) izbaciti će te van, a akao napišeš jedan od gornje navedenih, a kasnije isporučiš donaldson, onda će ti ga reklamirati.

e to nije korektno, jel tako. uostalom tko određuje t razinu kvalitete, itko će utvrditi jel je taj donaldson vrhunski, po čemu i kojem kriteriju. U krajnjem slučaju donaldson je firma koje je patentirala zračni filter i ima daljnjih 2000patenata na području filtera, koji su svi poslije otkupili. e sad on nevalja, a ostali su dobri.

uostalom, na popisu je Bosch, kao što vidiš. Oni uopće nemaju svoju tvornicu filtera, već za njih rade drugi proizvođači, pa ih stavljau u svoje kutije., vjerojatno čak i donaldsona. e sad, bosch valja a donaldson ne valja.

i to ti je to. taj naš zakon je pun rupa.

znam sad ćete reći, žalite se Uredu za javnu nabavu itd....ne isplait se, sve tije to povezano i korumpirano, a ak i uspiješ srušiti natječaj zetu, onda si do penzije na crnoj listi i hebat će te za svaki vijak. osim toga vjerojat ćemo proćina nekoj drugoj grupi koja je 5x vrednija od filtera, pa što onda cjepidalčiti s filterima

to ti je tak kod nas.

što se guma tiće, ak se ne navodi proizvođač, svi će ti ponuditi savu, baruma matadora, što je najeftinije. i to ti je tako.

s durge starne, kod obloga, Zet recimo traži textar t020 ili jurid 539, što je korektno jer označa proizvođača i razinu kvalitete, pa ja nikako ne mogu ponuditi kvalitetu 180. samo problem ti je tu opet zaštite tržišng natjecanja, jer recimo u tom tenderu su i obloge za TAMa staroga 30godina, za kojeg jedino u toj razini kavlitete proizodi textar, pa mi jurida ne možemo ponuditi, već nudimo textara iz druge ruke u toj kvaliteti i automatski smo skuplji i ne prolazimo

naravno don, pagid i ostali proizvođači nisu na zetovoj listi prihvačenih proizvođača ni u kojoj razini kvalitete.

živio naš zakon o javnoj nabavi.
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2007., 16:01   #5
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
Jao što volim taj Zakon o javnoj nabavi.

U kojoj firmi radiš, možda sam ti se ja javio bio na natječaj

Problem ti je u tim javnim natječajima što je osnovni kriterij najniža cijena, a ne kvaliteta,

NIJE TOČNO!!!!

Ovo pišem velikim slovima zato što je ovo notorna glupost u tumačenju i totalno nerazumijevanje zakona.

Prvi kriterij za prihvaćanje ponude je njezino slaganje s tehničkim specifikacijama i tek onda najniža cijena između ponuda koje zadovoljavaju tehničku specifikaciju.

Druga stvar je što treba tehničke specifikacije napisati točno i znati što se traži. Također kod otvaranja se čitaju samo cijene, ali ne i specifikacije što može zavesti prilikom tumačenja zakona, ali zakon je tu prilično jasan i prvo komisija mora sprovesti tehničku evaluaciju ponuda, a onda uzeti najpovoljniju iz onih koje zadovoljavaju

Naš zakon o javnoj nabavi je vrlo dobar samo ga se treba primjenjivati kako treba, a to što je njegovo tumačenje iščašeno to je druga stvar.

Svaki natječaj koji je drugačije završen se vrlo lako može srušiti žalbom pri uredu za javne nabave, a isto tako nemoguće je srušiti natječaj koji je sproveden po zakonu onako kako sam prije objasnio.
 
Odgovori s citatom
Old 24.04.2007., 19:08   #6
još jedan mladi i nadobudan....

naš zakon o javnoj nabavi, radi upravo ono što bi trebao onemogučiti, a to je korupcija

koja crna tehnička specifikacija'

traži se kočiona obloga za TAM 260 i?

kaj sad?

kaj će se ponuditi?

pročitaj ponovo moj post u cjelosti.....

i da ti opišem primjer iz prakse:

Hrvatske šume raspisale su javni natječaj za nabavku rezervnih dijelova za vozila (kamione) MAN

jedan od uvjeta je da ponuđač bude ovlašteni prodavatelj proizvođača MAN, ili pak da ima ovlštenje lokalnog zastupnika MANa

e sad, sve pet, bi rekao ti, jel tako.

Ali u HR ima jedan generalni zastupnik - Auto Hrvatska, daljnjih zastupnika - dealera nema, čak nema ni razgranatu mrežu veletrgovaca, već ovlaštenje imaju samo servisi (dake popravak vozila, ne baš prodaja dijelova kao primarna djelatnost) Od 7 ovlaštenih servisa za MAN koji postoje u HR, 4 su u vlasništvu Auto HRvatske.

Znači, kakav je to natječaj na koji se može javiti samo Auto Hrvatska i njezina 4 servisa (čisto da popune formu da je natječaj pravovaljan jer su pristigle bar dvije prihvatljive ponude) Napominjem izričito, da ostala 3 servisa nisu zainteresirana za prodaju dijelova i ne javljaju se na natječaj nikada jer nemaju resurse isporučivati dijelove hrvatksim šumama, a ionako ovise o rabatu koi im da auto hrvatska, dakle auto hrvatska ponudi jedan % veći rabat nego da njima i već su najeftiniji.

Sad te ja pitam, kakav je to Natječaj na koji se mogu javiti 5 firmi. E to je onemogučavanje tržišnog natjecanja. Jer, zašto ja, koji nisma ovlašteni MAN prodavač, zastupnik, ne bi mogao isporučivati original MAN dijelove; gdi to piše? jel ovlaštenje uvjet da se prodaju originalni dijelvi. Osim toga i auto hrvatska kod nas kupuje zamjenske i uvaljuje njima po cijeni originala. A mikonkrento uvozimo original MAN dijelove, zašto ih nesmijemo prodavati; a smijemo h kupovati i uredno uvoziti, plaćamo PDV, carinu, ateste, špediciju, prijeovz, kojekakve takse.....a ne smijemmo ih prodavati. Kakve su to gluposti.

što nam onda ne zabrane uvoz?

U EU generalna zastupništa ne postoje jer je to ograničavanje konkurencije.

Postoji GFO, kod nas prepisana i od strane Vlade RH donešena Uredba o selektivnoj distribuciji, koja propisuje da svi zainteresirani koji zadovoljavaju uvjete proizvođača moraju biti prihvačeni kao ovlašteni zastupnici. Dakle, proizvođač, ili njegov lokalni zastupnik propiše uvjete koje ti kao dealer moraš zadovoljiti da budeš njhov dealer...tipa skladiše 100m2, 15 uzaposlenih bla bla....problem je u tome da ta Ureba postoji ali se ne provodi jer niti jedan zastupnik te uvjete nije donio pa daje daljnja ovlaštenja kad mu se sprdne .......nama neda, jersmomu hebena konkurencija....a nitko mu nišne može
i sve je to protuzakonito

Konkretno mi smo se žalili....upravo s obrazloženjem, da to što nismo zastupnici i nemamo ovlaštenje, nužno ne znači da nećemo isporučiti originalne dijelove, i da je taj uvjet protuzakonit (suprotno, mislim članicima 37-39 Zakona o javnoj nabavi) naručitelj je mogao propisati, sukladno zakonu, da želi orriginal dijelove (dakle tehnički opis) ali da bude isporučen od generalnog zasutpnika nijemoao propisati

Naravno žalba nam je odbijena i izričito je napisano da Naručitelj tja uvjet smije postaviti, iako je suprotan Zakonu, našem i onom u EU, a osim tog aizdravoj pameti. Mogu ti tu cijeli tekst postati.

Nakraju taj najtečaj je srušen, ali iz procedurlanih razloga, naime bile su 2 grupe, a odluka o najpovoljnijem ponuđačima nisu donešene isti dan. raspisan je novi natječaj s isitm uvjetima - ovlaštenje. i svake godine iznova je tako, i mi se ne možemo natjecati, a vrijednost natječaja je 1,5 mil kuna

toga nema ni u zanzibaru.

a pol tih firmi nema blage veze šta hoće a kamoli da tehnički opišu proizvod.

stoga si u teškoj zabludi.

traži se kočiona obloga za tAM 260, proizvođač se ne navodi, ja ponudim neku tursku koja je uredno atestrana kod nas i gotovo

uostalom pročitaj si post pokretača ovog topica......koje je njegovo zapravo pitanje? zašto se kupuje šrot roba....

e pa zato...jer se gleda cijena....

i tko će ocijeniti da je pagid slabije kvalitete od jurida, po kojem kriteriju?

kao što Voyki kaže, proizvođači s ene smiju preferirati, a oznake kvalitete nitko od njih nezna......
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2007., 08:57   #7
zašto bi netko onda bio zastupnik, ako bi svatko mogao prodavati te proizvode....
jedan primjer.... našao se pametan lik i kupio u češkoj proizvode koje je u hr prodavao mimo zastupnika.... žali se naš zastupnik proizvođaču...i proizvođač upozori čeha da ne smije prodavati u hr njihove proizvode...zato postoji zastupnik u hr....nek mi je logično da sve ide preko zastupnika....
fondovi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2007., 13:28   #8
pa to je ograničavaje konkurencije

u EU nema tog pojma generalnog zastupnika, tj. proizvođač može imati zastupnika tj. više njih. ali pristup tome imaju svi na jednakim uvjetima

a ovako oni biraju koga hoće, i nitko tome više nema pristupa

poanta je u profitu, proizvođači (poglavito njihovi distribucijski centri koji su organizirani kao profitni centri) svjesno prodaju robu mimo zastupnika

dodji u bilo koji niederlassung MANa u Njemačkoj, svatko će ti prodati dijelove, dati kulturan rabat i ispostaviti EUR1

Koliko će ti rabata dati, to nigdje ne piše, koliko se izboriš....pa ti vidi jel ti se isplati uvoziti ili ne

Proizvođači u EU moraju propisati uvjete koje traže od svojih zastupnika, postoje različiti modeli distribucije, po području, po broju registriranih kamiona, po ovome po onome...oni se moraju odlučiti za jedan model i propisati uvjete

svi koji podnesu zahtjev i zadovolje uvjete moraju dobiti zastupništvo

a to kod nas nije slučaj, iako postoji uredba, to se kod nas još uvijek radi na temelju baba i stričeva a ne ekonomskih i poslovnih kriterija

osim toga, po to joj uredbi, zasupnik za HR ne može sam distribuirati robu, to znači mora izabrati dealere koji će to vršiti za njih....a oni samo papire rješavaju i dobivaju proviziju da je sve pod kontrolom na tržištu za koje su zaduženi

Po tome AUto HRvatska (tj MAN Importer) ne bi smio sam prodavati kranjem kupcu dijelove (npr Hrvatske šume su kranjikupac) već samo svojim ovlaštenim partnerima, ali to nije tako

Vidi Peugeot

Postoji Peugeot Hrvatska, jel tako?

ALi oni ne prodaju aute, prodaju ih njihovi koncesionari, jel tako

Peugeot Hrvatska propiše uvjete, svi koji zadovoljavaju dobe koncesiju i prodaju aute
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2007., 12:06   #9
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
pa to je ograničavaje konkurencije

u EU nema tog pojma generalnog zastupnika, tj. proizvođač može imati zastupnika tj. više njih. ali pristup tome imaju svi na jednakim uvjetima

a ovako oni biraju koga hoće, i nitko tome više nema pristupa

poanta je u profitu, proizvođači (poglavito njihovi distribucijski centri koji su organizirani kao profitni centri) svjesno prodaju robu mimo zastupnika

dodji u bilo koji niederlassung MANa u Njemačkoj, svatko će ti prodati dijelove, dati kulturan rabat i ispostaviti EUR1

Koliko će ti rabata dati, to nigdje ne piše, koliko se izboriš....pa ti vidi jel ti se isplati uvoziti ili ne

Proizvođači u EU moraju propisati uvjete koje traže od svojih zastupnika, postoje različiti modeli distribucije, po području, po broju registriranih kamiona, po ovome po onome...oni se moraju odlučiti za jedan model i propisati uvjete

svi koji podnesu zahtjev i zadovolje uvjete moraju dobiti zastupništvo

a to kod nas nije slučaj, iako postoji uredba, to se kod nas još uvijek radi na temelju baba i stričeva a ne ekonomskih i poslovnih kriterija

osim toga, po to joj uredbi, zasupnik za HR ne može sam distribuirati robu, to znači mora izabrati dealere koji će to vršiti za njih....a oni samo papire rješavaju i dobivaju proviziju da je sve pod kontrolom na tržištu za koje su zaduženi

Po tome AUto HRvatska (tj MAN Importer) ne bi smio sam prodavati kranjem kupcu dijelove (npr Hrvatske šume su kranjikupac) već samo svojim ovlaštenim partnerima, ali to nije tako

Vidi Peugeot

Postoji Peugeot Hrvatska, jel tako?

ALi oni ne prodaju aute, prodaju ih njihovi koncesionari, jel tako

Peugeot Hrvatska propiše uvjete, svi koji zadovoljavaju dobe koncesiju i prodaju aute

super....ali po kojoj cijeni?...svi prodaju po ISTOJ cijeni.... i ako ti da rabat ili ugradi radio to učini sramežljivo da nitko od drugih koncesionara ne zna....
fondovi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2007., 13:52   #10
Nisam ni tako mlad ni nadobudan. Do sada sam sudjelovao u prekonekoliko javnih natječaja bilo kao sudionik (s obje strane), bilo kao savjetnik. I kao savjetnik u definiranju načina održavanja i opsega javnih natječaja.

Ne vidim zašto tvoja ili bilo koja druga firma ne bi zatražila od MANa da bude njegov zatupnik ili distributer na području Hrvatske.

Osnovni problem je da postoji i nešto drugo osim prodaje, kao npr postprodajni servisi, garancije i sl.

Ako ti prodaš MANove dijelove na javnom natječaju tko bi bio garancijski odgovoran?

U ovakvom slučaju ja bih predložio da se traži dopuštenje za direktnu pogodbu sa zastupnikom ili da se ide na međunarodni natječaj bez obzira na vrijednost.
 
Odgovori s citatom
Old 26.04.2007., 18:44   #11
Osnovni problem jest i dalje u tome što naručitelj često ne zna što hoće - pa stavi najnižu cijenu kao jedini kriterij. I bude kao da ide u Konzum i pita: "Molim najjeftiniji šampon!", te dobije ono što je tražio - onaj po 9 kn/litra.

Sustav javne nabave traži izvježbanog, školovanog i iskusnog i prodavatelja i kupca. A tu se javlja problem, jer često nema dobrih tendera, ne uključuju se ljudi iz struke u pripremu dokumentacije i slično. Većina ljudi zna definirati npr. dobar auto, ali teško dobar X ili Y proizvod. Nadalje, javna nabava se često stavlja kao neki usputni posao kod obveznika javne nabave, pa je za odraditi dobije netko tko nema ni znanja ni resurse za to.

Nastati će za par godina komedija kada ulaskom u EU dođe do ukidanja monopola Hrvatske odvjetničke komore, pa kada strane firme dođu sa svojim odvjetničkim kućama specijaliziranim za sustav javne nabave, i kada prigovore i žalbe počnu pisati ljudi koji to rade 10-20-30 godina, i to bez finesa tipa "da li nam se isplati žaliti i ljutiti ih".
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2007., 00:10   #12
Quote:
fondovi kaže: Pogledaj post
super....ali po kojoj cijeni?...svi prodaju po ISTOJ cijeni.... i ako ti da rabat ili ugradi radio to učini sramežljivo da nitko od drugih koncesionara ne zna....
točno, nazivni prodajni cjenik je isti za sve.

svaki koncesionar nema iste rabate, neki manje od drugih neki više. ne da se ispravim, rabati jesu slični ali postoje bonusi koji neki ostvaruju drugi ne

danas poanta nije prodati vozilo već ga održavati....da se proda, ruše se cijene i daje se dodatna oprema gratis ili besplatni servis, akcije......

što god vi mislili rabati koncesionara su smiješni, doslovce, ne pokriju troškove mobitela i telefona prodavača vozila......

a da da se vratim glede hrvatskih šuma

poanta je bila da smo mi nudili original rezervne dijelove 20% jeftinije od zastupnika, ali naša ponuda nije bila valjana jer nemamo ovlaštenje

kao da je ovlaštenje garancija da će dobiti originalne dijelove
da jest, ne bih se bunio
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2007., 00:25   #13
Quote:
simon_says kaže: Pogledaj post
Nisam ni tako mlad ni nadobudan.
sorry na izrazu, bilo u žaru borbe
Quote:
simon_says kaže: Pogledaj post
Do sada sam sudjelovao u preko nekoliko javnih natječaja bilo kao sudionik (s obje strane), bilo kao savjetnik. I kao savjetnik u definiranju načina održavanja i opsega javnih natječaja.

Ne vidim zašto tvoja ili bilo koja druga firma ne bi zatražila od MANa da bude njegov zatupnik ili distributer na području Hrvatske.
Zato jer MAN u Njemačkoj ima formlni ugovor s AutoHrvatskom i kaže da su oni ovlašteni za hr, nemogu biti i ja, nemogu biti 2 generalna zastupnika. Ugovor ti ne da ali možeš kupiti robu kod njih

a onaj GFO koji naovdih i koji onemogučuje generalna zastupništa odnosi se na čalnice EU, dakle ne i na HR, pa je takav ugovor je legalan u ovom slučaju

Ak se obratiš Auto Hrvatskoj...to sam ti rekao...koji je njihov interes...ništa ih ne obvezuje da mi daju to ovlaštenje, sve drže za sebe i guraju u svoj džep, to bi i ja napravio da sam na njihovom mjestu...pogotovo ako nema propisa koji me spriječavaju u tome.....
Ne bunim se ja na AH, većna ZAkon o javnoj nabavi..

Quote:
Osnovni problem je da postoji i nešto drugo osim prodaje, kao npr postprodajni servisi, garancije i sl.

Ako ti prodaš MANove dijelove na javnom natječaju tko bi bio garancijski odgovoran?
ovo je bio natječaj za prodaju dijelova, ne održavanje vozila.

što se tiće garancija, prenosimo ih od dobavljača, dakle proizvođača,dakle istog onog od kojeg nabavlja AH (ni ona ne nudi ništa bolje), što je 365 dana. načelno odgovara proizvođač, ali u praksi ispadne da jamčio i to plačamo mi jer hrpa rekamacija proizvođač ne odobrava jer nisu utemeljene, a mi ih moramo prihvatiti jer nas ucjenjuju prekidom suradnje...a reklamacije nisu utemeljene. dakle u principu prolaze i bolje....jer sa zastupnikom se neće kvačiti jer znaju da ne mogu, a sa mnom hoće.........

dakle, nema razlike u garancijama, čak ni u tehničkoj podršci. a napominjem ovo je bio natječaj za dijelove a ne za servisiranje vozila, za to bude obično drugi natječaj na koji se ne javljamo......

znači, ti hoćeš kupiti filter, ja ti ga prodam, ak ne valja ja ti ga zamijenim (bez provjere) i dajem ti gratis drugi....ak dobim lovu za taj filter od proizvođača ok, a ak ne.....ide na moj trošak

i lako za filtere od 3€, ali kaj kad ti reklamira neku hrgu od par tisuća €?



Quote:
U ovakvom slučaju ja bih predložio da se traži dopuštenje za direktnu pogodbu sa zastupnikom ili da se ide na međunarodni natječaj bez obzira na vrijednost.
a ja bi predložio da te smijenje što god da radiš jer ne razumiješ to što radiš. direktna pogodba u ovom slučaju je ograničenje konkurencije i suprotno svim pravilima EU i normalnog gospodarskog, tržišnog poslovoanja. ak treba osobno bi tebe prijavio negdje u Brisel, Strasrburg, gdje već

ak tako razmišljaju i drugi, uopće me ne čudi što nam EU prigovara za javnu nabavu

Međunarodni natječaj može....
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2007., 00:29   #14
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Osnovni problem jest i dalje u tome što naručitelj često ne zna što hoće - pa stavi najnižu cijenu kao jedini kriterij. I bude kao da ide u Konzum i pita: "Molim najjeftiniji šampon!", te dobije ono što je tražio - onaj po 9 kn/litra.

Sustav javne nabave traži izvježbanog, školovanog i iskusnog i prodavatelja i kupca. A tu se javlja problem, jer često nema dobrih tendera, ne uključuju se ljudi iz struke u pripremu dokumentacije i slično. Većina ljudi zna definirati npr. dobar auto, ali teško dobar X ili Y proizvod. Nadalje, javna nabava se često stavlja kao neki usputni posao kod obveznika javne nabave, pa je za odraditi dobije netko tko nema ni znanja ni resurse za to.

Nastati će za par godina komedija kada ulaskom u EU dođe do ukidanja monopola Hrvatske odvjetničke komore, pa kada strane firme dođu sa svojim odvjetničkim kućama specijaliziranim za sustav javne nabave, i kada prigovore i žalbe počnu pisati ljudi koji to rade 10-20-30 godina, i to bez finesa tipa "da li nam se isplati žaliti i ljutiti ih".

Voyki, nećeš vjerovati, ali ovaj tvoj post potpisujem u cjelosti
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2007., 11:52   #15
Bok,
trebala bih jednu pomoć...
sklopljen je ugovor na temelju javne nabave (bla bla bla) nakon što je sklopljen ugovor, uočena je greška u troškovniku (računska greška) ! Što je s time činiti?

Hvala puno
Mašna is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2007., 20:53   #16
Pravi se da računska greška nije uočena, još ak se nitko nije bio žalio na tender prije potpisivanja Ugovora............

e ak je, a žalba bila odbijena, a Ugovor potpisan s tim koji je imao računsku pogrešku, moglo bi biti veselo kad naiđe netko tko će se sjetiti kontrolirati Ugovore po Zakonu o javnoj nabavi
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2007., 14:25   #17
Ako se radi o grešci tipa kuna ili par lipa svejedno bi se trebalo ići na ispravak ili ? Nemogu se pravit iza mene još tisuću ljudi pregleda spis užas. Koji je postupak naknadnog ispravka ??

Da ugovr je potpisan i cijeli proces je okončan i dođe gotova kriva ponuda sa troškovnikom i šta sad. Šta bi pravnik trebao? užasava me da ljudi ne rade posao... a njima je to samo kuna, pa kuna ali meni to nije čista računica.

hvala
Mašna is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2010., 12:48   #18
Arrow

moze li mi neko dati link na zakon o tenderima i javnim nabavkam u RH, kao i o nacinu sprovodjenja?

pri tome mislim na to ko je sve obavezan na tender, kao i kako se isti sprovodi, npr. da li su infromacije sa tendera javne o drugim ponudjacima koji nisu prosli i smiju li se ponudjaci nakon otvaranja ponuda svi zajedno sastaviti i postaviti im svima zajedno upit da li bi neko od njih isao nize sa svojom ponudom - a to sve u cilju izbora sto povoljnije ponude za investitora?
__________________
"Citaj, u ime Gospodara tvoga, koji stvara; stvara covjeka od ugruska! Citaj, plemenit je Gospodar tvoj, koji poucava peru, koji covjeka poucava onome sto ne zna." Objava XCVI 1-5
musa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2011., 11:39   #19
Izvješće putem Elektroničkog oglasnika javne nabave

Ako netko zna ili je popunjavao elektronički na stranicama javne nabave godišnje izvješće za nabave čija je procijenjena vrijednost do 70.000 kn, koje nisu objavljene u Elektroničkom oglasniku javne nabave?

Inače smo neprofitna organizacija koja se financira od grada, dobivamo redovna sredstva za poslovanje i neka namjenska sredstva koja se moraju točno utrošiti onoliko koliko se dobije. Nismo imali niti jadan natječaj javne nabave, ali koliko vidim obveznici smo dostave tog godišnjeg izvješća, iako smo imali bagatelne nabave?

Mene zanima, ima li netko iskustva s time i što se tu ustvari mora razvrstavati na robu, radove i usluge, (dobavljači na koje smo potrošili namjenska sredstva), sve mi je nepoznanica. Bilo kakva informacija bi dobro došla?!
StenCom is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2011., 19:13   #20
Javna nabava

imam pitanje za znalce javne nabave,

1. Ako se ntaječaj objavljuje na web stranici i ako je on, primjer, započeo 15 u mjesecu, do kojeg bi datuma trebao biti objavljen na webu? Imam slućaj da je natječaj započeo 5-og u mjesecu, traje do 28-og a objavljen je tek 23.

2. Dali je moguće ako u troškovnik netko napiše nerealnu cijenu nečega (npr. kamion šodera 10 kn) dali se može tražiti da je cijena nerealno niska te po toj osnovi poništiti narječaj, tj. koji je način da se to riješi jer je očigledno cijena preniska i nikako nemože biti takva?

3. Dali medij objave javnog natječaja može biti lokalna radio stanica ako se radi o komunalnim djelatnostima? Natječaj je još objavljen na web-u naručitelja!

Unaprijed hvala
hcerinski is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:44.