Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.09.2003., 17:31   #1
Odgoj

Dali imate kakav praktičan savjet ili možda kakvu knjigu o odgoju blizanaca. Moja ekipa je stara 3 godine i osjećam da je vrijeme za pravilni odgoj
__________________
Hiža,dvije kravice,picek i baba.
Dudek is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2003., 18:15   #2
Tek sa 3 godine ih mislis pocet odgajat?

Malo si se kasno sjetio. Sad ce ti trebat malo vise truda. I vise nego duplo.
AgentScully is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2003., 06:16   #3
E da ti imaš blizance onda bi možda shvatila o čemu pričam. Nije isto odgajat jedno dijete ili dvoje djece odjednom....ili si mislila da ih tek sad s tri godine počinjem odgajati što smiju a što nesmiju. Eh, plitkog li svijeta.....
__________________
Hiža,dvije kravice,picek i baba.
Dudek is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2003., 07:10   #4
Daj im da se razvijaju svatko u svom smjeru. Ali nemoj ih siliti da budu jedan drugome suprotnost. Nemoj dozvoliti da jedan bude "pametan", a drugi "zabavan" ili slicno... Dvije najcesce greske: staviti ih u istu odjecu i tretirati ih kao dvije polovice jedne osobe. Druga: Pretvarati se da je jedan bas tako straaaasno talentiran za crno, a drugi za bijelo. (oni ce se i sami probati definirati kao kontrast onome drugome, pa nije dobro/potrebno da to i roditelji potenciraju...
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2003., 07:20   #5
THNX, nego jedno pitanje.

Naime, nikada ih nismo jednako oblačili jer mi je to u samom startu djelovalo glupo tako da je to OK.Problem se javlja oko igrački i sl koje im kupujemo, one uvijek moraju biti identične jer je inače rat. Dali da ustrajem na tome ili da im počnem kupovati različite stvari/igračke pa neka se uče dogovoru.
__________________
Hiža,dvije kravice,picek i baba.
Dudek is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2003., 07:25   #6
Mislim da je bolje kupiti im duplo, ako tako zele. Ali im ponuditi i razlicito, mozda ce jednom posegnuti za razlicitim, ako budu sigurni da ne postoji natjecanje. Nemam pojma kako rijesiti (ukloniti) rivalstvo...
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2003., 08:34   #7
Quote:
Dudek kaže:
Problem se javlja oko igrački i sl koje im kupujemo, one uvijek moraju biti identične jer je inače rat. Dali da ustrajem na tome ili da im počnem kupovati različite stvari/igračke pa neka se uče dogovoru.
To ne bi bio problem samo kod blizanaca, dešava se i kod djece između kojih je mala razlika u godinama (moji, 2 godine razlike). Možeš pristupiti tome kako hoćeš: ili kupovati duplo ili različito. Možda da napraviš nešto u sredini: za velike (skupe) stvari kupovati različito, a sitnije neka bude isto (da ih barem malo zadovoljiš).
Ako imaju 3 godine, vjerojatno će ići u vrtić. Tu će pogotovo naučiti tolerantnosti i pravoj igri s drugom djecom (kad su manji, više se igraju jedan kraj drugog).
bubamara2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2003., 18:53   #8
nemam nikakvih savjeta za sada (nemam jos niti jedno djete ) ali si strasno zelim blizance pa rekoh da pogledam sta drugi kazu...
znam da je to tesko s malom djecom..ali zar ih se ne moze nauciti na zajednistvo, na djeljenje??

pozdrav malisanima
a i svim roditeljima
patka is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2003., 00:14   #9
Iskreno,sav sam u sedmom nebu zbog tog božjeg dara. vjerujte mi da je bilo teško ali kako vrijeme odmiče postaje sve lakše. Pogotovo sada kad su krenuli u vrtić, kao što je gospođa prije pripomenula uistinu počinju učiti u vrtiću pravila ponašanja....

Stvarno, istina je da kad dobiješ dijete da postaješ bolji čovjek....


HVALA VAMA ŽENAMA ŠTO PATITE 9 MJESECI DA NAM DONOSITE NA DAR TAKVO ZADOVOLJSTVO.......
__________________
Hiža,dvije kravice,picek i baba.
Dudek is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2003., 00:23   #10
Quote:
Dudek kaže:
HVALA VAMA ŽENAMA ŠTO PATITE 9 MJESECI DA NAM DONOSITE NA DAR TAKVO ZADOVOLJSTVO.......

a tek sad si to spoznao
evo ja sam bas veceras sa svojom devetogodisnjakinjom imala razgovor na temu radjanja (polubraca i polusestre)
i veli princeza: ma mama je glavna, ona gradi bebu i nosi je u stomaku i rodi, a tata je tek poslije
hehe vidis sta se zove feministicki odgoj


a za blizance, evo ti prijedloga za knjigu (al na engleskom, mozda ima u tu gdje si prevedena knjiga ili nest slicno)
http://www.amazon.com/exec/obidos/tg...92136?v=glance
__________________
To tol'ko
E bas necu da reklamiram Septy u raljama zivota
Septembar is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2003., 09:30   #11
Moji su dečkići 5 god. a došli su nakon moje curke...Od početka ih tretiram kao zasebne jedinke i u principu (osim kad su skroz malički) ne vidim previše razlike od odgoja dvoje djece bliskog uzrasta. Puštam da svaki razvija svoje interese a razlika je već sad više nego očita!

Što se tiče igračaka: kupim uvijek varijaciju jedne (2 različita ActionMana, 2 različita Bionicnešto, 2 različita...) i pustim njima da se dogovore čiji je koji. U principu uvijek znaju koji je inicijalno čiji (taj ima pravo prvoizbora za igru ) ali se uglavnom igraju skupa!

Što se tiče odijevanja, nemaju ništa kom.2! No, sad sve češće hoće istovremeno obuči istu majicu...za sada ih uspjevam uskladiti, ali mi se čini da ću neke najmajice morati duplirati...

Ma ljubi ih mama sve troje!
__________________
I still do care!
Sanjar61 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2003., 09:42   #12
Oduvijek sam bila fascinirana bliznacima, u bilo kojoj kombinaciji, i nadam se da cu ih jednog dana i imati. Mislim da ih treba pustiti da rastu kao dvije osobe, jer upravo to i jesu. Nikako ne mogu skuziti one roditelje kad ih oblace u istu robu, pa klinci izgledaju kao dva kantunala!
splicanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2003., 10:58   #13
odgoj djece???

Ne znam što mu je...

U zadnje vrijeme moj "dragi"(ljuta sam za popizdit) mužić stalno mi nešto prigovora u vezi odgoja naše princeze.
Inače je ona stvarno dobro dijete i rijetko kad da stvarno doma imamo neke scene(ne govorim to jer sam zaluđena mama ,nego realno gledajući).Za sve što se desi kaže da sam ja kriva i bla bla...Ne znam tko mu je napunio glavu ,ali jednostavno mu uopće ne mogu objasniti.
Kaže da će on sad biti stroži a ja nemam pojma u čemu i što mu bi kad se apsolutno ništa nije desilo(najnormalnoije dijete za svoje 4 godine).
Inače da razjasnim ne govorim o bilo kakvom fizičkom odgajanju jer smo protivnici toga.
Ma baš me ubio u pojam.I same znate kak je kad svaki dan trčite s posla i trgate se da sve napravite najbolje za svoje dijete.
I onda osoba koja bi vam trebala biti najveća podrška vas totalno pokopa.

Ma toliko sam bijesna na njega

Jel vama tko kada iznio takve prigovore?
__________________
a šta da vam kažem
afro is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2003., 11:10   #14
Ja to slusham vec 15 godina.

Ali posljednjih 9 me ne dira, jer smo on i ja razvedeni.

Inache me je jako smetalo, narochito zato shto se on uopce nije bavio sinom, osim shto je kritizirao.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2003., 11:11   #15
Mozda bi s njim trebalo malo strozije

Vrati ga mami na preodgoj
xena is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2003., 11:15   #16
Nisam nikada od njega odbijala prigovore u tom pogledu. Sreca njegova, jer pojma nemam kako bih odreagirala.

Do prije nekoliko mjeseci sam ja bila ta koja je sigurno 95% posla oko djece obavljala. I naravno da nije moglo dugo trajati. Kicma mi je ionako odavno naceta, a prije nekoliko mjeseci me je bas uhvatila, kao u najgora vremena - nisam spavala, ledja su me boljela 24 sata dnevno, pa sam isla na fizioterapiju jedno vrijeme. Uglavnom, on je silom prilika morao malo preuzeti. Pa je i preuzeo, i sada kad sam ja mnogo bolje (kuc kuc kuc u drvo ) i dalje pomaze.

Ali i dalje je vecina brige o djeci na meni, kao sto je sigurna sam i na tebi. Sta mu onda daje pravo da daje bilo kakve komentare, a kamoli kritike?

Naravno da neces odmah u svadju sa njim, ali ja bih ga na tvom mjestu prvo upitala sta je to na sta konkretno ima zamjerki, a drugo bih ga upitala zasto joj se on malo vise ne posveti u finom smislu, a ne u smislu "bicu malo strozi od sada". Pogotovo sto strogost kod djece opcenito ne pali.

Pozdrav i sretno.
Rajna is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2003., 11:34   #17
Rajna kaže:
Quote:
a drugo bih ga upitala zasto joj se on malo vise ne posveti u finom smislu, a ne u smislu "bicu malo strozi od sada". Pogotovo sto strogost kod djece opcenito ne pali

Baš zato sam ljuta on je odlučio biti stroži a vrijeme koje provodi s njom je minimalno.
Ma uopće ne znam što mu je inače je normalan .
__________________
a šta da vam kažem
afro is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2003., 11:38   #18
Quote:
afro kaže:
Ma uopće ne znam što mu je inače je normalan .
A da ga pitaš? Možda ga neš muči, razgovarajte. Nije fer da dijete plati.
__________________
Dreams
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2003., 11:42   #19
Meni se isto chini da bi to moglo ukazivati na neke druge probleme
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2003., 11:49   #20
Ili mu je netko "od autoriteta" ukazao na tvoje "greske"?
Mama mozda?
xena is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:11.