Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.12.2007., 11:45   #61
Kad sam bila mala znala sam dobiti ( lagano)koju po guzi...nikad nisam bila premlaćena od strane roditelja, nikad nisam dobila npr. sa kajšom ili sl.Mama je znala dosta razgovarati sa nama i kazne su bile npr. neizlaženje vani itd...ali koju po guzi sam ko mala dobila i ništa mi nije...danas ih volim i poštujem i znam da su bili dobri roditelji, odgojili su dobro djete koje danas pokušava odgojiti također dobro djete...težak posao i stalno se pitam da li ga radim kako treba...
__________________
Curica ili dečko??? Pitanje je sad!
good girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2007., 23:54   #62
Quote:
polyhymnia kaže: Pogledaj post
isuse bože, pa nisu djeca divlje zvijeri koje treba pripitomiti ! pa meni stvarno nije jasno koji je k ljudima ?!

biti "dobar roditelj" NE ZNAČI imati poslušnu lutku (od krvi bez trunke ideje - kako štulić kaže).
biti "dobar roditelj" ne znači uvijek biti slušan.
biti "dobar roditlje" ne znači nikad ne biti osporavan.

što više kontrole to manje ljubavi - to manje zajedništva - to manje LJUDSKOSTI.

biti "dobar roditelj" nije onaj koji učini da ga dijete sluša, nego onaj koji sluša (OSLUŠKUJE) svoje dijete.

nije "loš roditelj" onaj čije se dijete drogira - nego onaj koji to ne zna.

najviše što roditelj može dati djetetu je da stalno bude u kontaktu s djetetom u sebi.

sve ostalo je SRANJE

Osobno nisam (još) roditelj, ali mi je zanimljivo pogledati povremeno sto roditelji misle jer studiram pedagogiju...

Naravno da se između teorije i prakse stvara ogromna razlika i nijedna teorija ne moze reci, niti bi smjela, kako odgajati dijete.Ipak, čini mi se ovo citirano kao velika istina.

Ono što pedagogija kao, eto, znanost propovijeda je poštivanje djeteta-jer bez toga neće niti dijete poštovati vas. Poštovanje se ne stječe ničim drugim, kao i u bilo kojem međuljudskom odnosu.

dijete je osoba, a ne nešto šo treba oblikovati,modelirati- treba je usmjeravati i učiti s njime, uvazavati ga.

roditelj nije loš ako dijete u zivotu dobije par puta po guzi, ali je loše ako ne poznaje drugačije rješenje ni za što. bolje reći, ako ne zeli znati za drugo.

roditelj nije kriv za sve što se događa u zivotu djeteta! Ljudi nisu određeni samo odgojom roditelja.
Neki problemi su djetetovi, a ne roditeljevi i to roditelji često ne mogu razlučiti. To ne znači da mama ili tata ne trebaju pomoći djetetu, ako pomoć treba.


Da sad ne filozofiram...
__________________
Uostalom, mislim da Kartagu treba razoriti!
Hella Good is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2007., 03:20   #63
Ja vjerujem da je udaranje djeteta iskazivanje vlastite nemoći i općeniti poraz iskrenog odnosa. Nikad nisam udario dijete a vjerujem da ni neću. I to ne pišem da bih trubio nekakav politički korektni mambo-džambo nego jednostavno zato što ne vjerujem da je fizička nadmoć bilo kakav argument u međuljudskim odnosima. Zakaj se onda svi međusobno ne pomlatimo kad hoćemo nekom nešto dokazat.
Toplo preporučujem Jespera Juula... Upozno sam tipa. Skroz je OK!
Paragalactic is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2008., 00:38   #64
Majka sam djevojčice u pubertetu i za svaku predhodnu godinu sam mislila da mi ju je bilo lakše odgajati.
Sredstva koja koristim i koja su efikasna su-strpljenje,povjerenje,razgovor,dosljednost i poticanje.

Da je lako nije ali uživamo u odrastanju naše djevojčice koja gradi vlastitu osobnost i iako su dani kada je bila mala brzo prošli,naš odnos ima drugu dimenziju,više se ne mazimo ali se itekako razumijemo.
Rudolfa is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2008., 03:22   #65
Quote:
90' kaže: Pogledaj post
Svatko od nas želi biti dobar roditelj, no prečesto je u obitelji granica između dozvoljenog i nedozvoljenog nejasna. Danas se roditelji okreću "novim" europskim metodama odgoja koje i nisu baš najjasnije, a ishod neočekivan.

Koliko roditelja misli da njegovo djete ne pije, ne puši i ne drogira se, a u stvari ... Amerika se, čitah, vraća "bakinom" odgoju, što znači šiba ...

Nisam pobornik nekakvog nasilja, no moram reći da sve ostale metode rijetko djeluju, a najvećim djelom roditelji izvuku deblji kraj.
da,još najbolje da pribjegnemo metodama amera.pa kod njihovih klinaca je najveća stopa tinejđerskih trudnoća,drogiranja,opijanja itd.
da ziher pa šiba...
vanessa_92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2008., 12:57   #66
apsolutno sma protiv da se djeca tuku jer postoje druge metode odgoja koje su puno prihvatljivije ja svoju curicu nisam nikad udario ni po guzi a kamlo li po tjelu ili glavi ali je zato moj aprinceza jako puno vremena provela u kutu i u kaznama jer mislim da osim što su mi batine mrske i sam sam ih se nadobivao da nisam mogao sjediti manje su me bolile od kazni tipa tjedan dana nema van, nema tv i sl jer batine dođu i prođu a ovo traje.
wilo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2008., 13:01   #67
jednom sam dobila odličan savjet: budi uvijek korak ispred djeteta...
i zbilja je...kad on nešto napravi, što nije u redu, ne bi to sigurno napravio, da sam ga s nečim drugim zabavila, pažnja bi mu bila na nečem drugom..samo, što ne funkcionira to uvijek u praksi..
__________________
Čudno je, kako je malo potrebno da budemo sretni i još čudnije, kako često nam baš to malo nedostaje!
traxdata is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2008., 13:03   #68
Quote:
wilo kaže: Pogledaj post
apsolutno sma protiv da se djeca tuku jer postoje druge metode odgoja koje su puno prihvatljivije ja svoju curicu nisam nikad udario ni po guzi a kamlo li po tjelu ili glavi ali je zato moj aprinceza jako puno vremena provela u kutu i u kaznama jer mislim da osim što su mi batine mrske i sam sam ih se nadobivao da nisam mogao sjediti manje su me bolile od kazni tipa tjedan dana nema van, nema tv i sl jer batine dođu i prođu a ovo traje.

i još nešto, kad te roditelj stalno šora, otupiš nekak. kad se stalno dere i kaj ja znam, onda ti više nije niti autoritet, jer na neki način oguglaš na tu deračinu..i opet po svome..
__________________
Čudno je, kako je malo potrebno da budemo sretni i još čudnije, kako često nam baš to malo nedostaje!
traxdata is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2008., 14:06   #69
Činjenica je da pedagogija jako napreduje, ali mene ipak šokira grozno velik broj neodgojene djece. Jedno su normalni dječji nestašluci,a sasvim drugo ono što nam se naveliko događa već po osnovnim školama, da ne spominjem srednje. Jel su roditelje te današnje djece premalo ili previše tukli u dejtinjstvu?
mia99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2008., 18:46   #70
Quote:
cp.tar kaže: Pogledaj post
Načelno se slažem, uz jednu dopunu: ruka se diže i u situacijama koje su prekritične i prehitne za obično objašnjavanje.

Naravno, ne smije se pretjerati… ali malen ali bolan šok može spriječiti puno nevolje....

Ako su batine iznimna kazna, mogu biti efikasne.
Ako mlatiš dijete kao što su mene moji roditelji kasnije, usro si motku.
Tako je. Bio bi spreman i odustati skroz od fizičke kazne ako mi netko ukaže bolju mogučnost.

Za blaže slučajeve pošaljem moju kćer od tri i pol godine na hodnik i zatvorim vrata. Dovoljno je pola minute, i skuži da neke stvari nisu prihvatljive. Međutim, što ako konstantno trči na cestu, prst zabija mlađem bratu u oko?
__________________
formular bez potpisa
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2008., 18:48   #71
Quote:
traxdata kaže: Pogledaj post
i još nešto, kad te roditelj stalno šora, otupiš nekak. kad se stalno dere i kaj ja znam, onda ti više nije niti autoritet, jer na neki način oguglaš na tu deračinu..i opet po svome..
Istina. Na tečaju za odgoj su nam govorili da djecu treba 10 puta pohvaliti i jedan puta kuditi ... toliko o teoriji ... u praksi se ipak svodi na učestalo "nemoj ..." i "ne diraj ...".
__________________
formular bez potpisa
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2008., 06:38   #72
Quote:
polyhymnia kaže: Pogledaj post
isuse bože, pa nisu djeca divlje zvijeri koje treba pripitomiti ! pa meni stvarno nije jasno koji je k ljudima ?!

biti "dobar roditelj" NE ZNAČI imati poslušnu lutku (od krvi bez trunke ideje - kako štulić kaže).
biti "dobar roditelj" ne znači uvijek biti slušan.
biti "dobar roditlje" ne znači nikad ne biti osporavan.

što više kontrole to manje ljubavi - to manje zajedništva - to manje LJUDSKOSTI.

biti "dobar roditelj" nije onaj koji učini da ga dijete sluša, nego onaj koji sluša (OSLUŠKUJE) svoje dijete.

nije "loš roditelj" onaj čije se dijete drogira - nego onaj koji to ne zna.

najviše što roditelj može dati djetetu je da stalno bude u kontaktu s djetetom u sebi.
...u sebi, sa njim i u njemu.
Vptica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2008., 06:41   #73
Quote:
Hella Good kaže: Pogledaj post
Osobno nisam (još) roditelj, ali mi je zanimljivo pogledati povremeno sto roditelji misle jer studiram pedagogiju...

Naravno da se između teorije i prakse stvara ogromna razlika i nijedna teorija ne moze reci, niti bi smjela, kako odgajati dijete.Ipak, čini mi se ovo citirano kao velika istina.

Ono što pedagogija kao, eto, znanost propovijeda je poštivanje djeteta-jer bez toga neće niti dijete poštovati vas. Poštovanje se ne stječe ničim drugim, kao i u bilo kojem međuljudskom odnosu.

dijete je osoba, a ne nešto šo treba oblikovati,modelirati- treba je usmjeravati i učiti s njime, uvazavati ga.

roditelj nije loš ako dijete u zivotu dobije par puta po guzi, ali je loše ako ne poznaje drugačije rješenje ni za što. bolje reći, ako ne zeli znati za drugo.

roditelj nije kriv za sve što se događa u zivotu djeteta! Ljudi nisu određeni samo odgojom roditelja.
Neki problemi su djetetovi, a ne roditeljevi i to roditelji često ne mogu razlučiti. To ne znači da mama ili tata ne trebaju pomoći djetetu, ako pomoć treba.


Da sad ne filozofiram...
Vptica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2009., 22:35   #74
Odgoj klinke od 4 godine

Pozdrav!
Supruga i ja imamo klinku koja je sada navršila 4 godine. Do sada smo se trudili da je odgajamo najbolje što znamo - nikada je nismo udarili, uvijek smo pokušali objasniti zašto nešto može, a nešto ne - do sada uvijek uspješno.
Nikada nije bilo problema u dućanima, nikada nije stvarala scene, bila je jednako sretna kada dobije lizalicu ili kada dobije neku skuplju igračku.

Unazad mjesec dana sve se zaokrenulo za 180 stupnjeva.... Dobiva iznenadne izljeve bijesa, sve je ne i neću - stvori frku niodčega, ali doslovno niodčega... u jednom trenutku se mazi, a u drugom vrišti...

Danas primjer - moramo u trgovinu - uvijek joj dosta ranije govorimo što sve moramo uraditi - ne želimo da nema informaciju - nije bila protiv... kada je trebalo krenuti, ona ne želi da ide, ali isto tako ne želi niti ostati... ne želi se obući, ali ne želi ostati niti gola... ne želi da smo blizu nje, ali isto tako ne želi da odemo..... ti napadaji bijesa traju oko pola sata i onda je opet sve ok....

Čitali smo da je to uobičajeno - novi osjećaji & stuff, ali već smo ludi od toga - pokušavamo smiriti osjećaje, smiriti nju, ali onda još gore reagira...

Što god kažemo ili napravimo, nije dobro... na kraju nam obeća da se ne bude više tako ponašala, ali sljedeći dan opet ispočetka...

Zanima me kako vi prilazite tom problemu, znam da su sva djeca različita - nas je ovo dosta zateklo pošto je uvijek bila mirna, pažljiva i nježna curica, a sada je kao mali incredible hulk....

Isto tako smo čitali kako je to osjetljivo razdoblje gdje se ne smije "slomiti" dijete nego ga treba usmjeravati, ali hebeno je teško.... moram priznati da mi je do sada ovo najteža njezina faza i nadam se da bude brzo završila...
__________________
''Cijenu koju dobri ljudi plaćaju za to što ne sudjeluju u javnim zbivanjima je to da njima vladaju pokvareni ljudi'', Platon
okicizepa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2009., 23:12   #75
Quote:
okicizepa kaže: Pogledaj post
.... moram priznati da mi je do sada ovo najteža njezina faza i nadam se da bude brzo završila...

ako je to isto što smo mi prošli sa curicom,a čini mi se da jeste,onda mogu reći da je to faza negodovanja na sve moguće.
Teško je...jako teško...
Ali prođe.
A onda dođe neka druga faza,pa treća...
Čini mi se da se cijeli "posao" odgajanja djeteta sastoji od tih nekih faza koje moramo proći na najbolji mogući način.
Samo se naoružajte sa puno strpljenja i vaša curica će se dok se vi i ne okrenete opet biti ona dobra i mirna princeza.
Zdenka1980 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2009., 23:29   #76
Quote:
okicizepa kaže: Pogledaj post
Pozdrav!
Supruga i ja imamo klinku koja je sada navršila 4 godine. Do sada smo se trudili da je odgajamo najbolje što znamo - nikada je nismo udarili, uvijek smo pokušali objasniti zašto nešto može, a nešto ne - do sada uvijek uspješno.
Nikada nije bilo problema u dućanima, nikada nije stvarala scene, bila je jednako sretna kada dobije lizalicu ili kada dobije neku skuplju igračku.

Unazad mjesec dana sve se zaokrenulo za 180 stupnjeva....
Isto tako smo čitali kako je to osjetljivo razdoblje gdje se ne smije "slomiti" dijete nego ga treba usmjeravati, ali hebeno je teško.... moram priznati da mi je do sada ovo najteža njezina faza i nadam se da bude brzo završila...
Dobro došli u svijet začaranog kruga roditeljstva!
Vaša klinceza je skroz ok! U toj dobi shvačaju svoje "ja" i prkose do izludjivanja. E sad Ovo još nije ništa što vas i sve nas čeka. Ne kaže se bez bveze: zašto se ne sjećamo puno iz tog doba djetinjstva? zato što onda nikada ne bi imali vlastitu djecu Šalu na stranu.
Buditi strpljivi, dosljedni. to je faza kad pokušavaju naći granicu do kuda mogu. Puno razgovora, mada normalno sutra ispočetka. E tako je nama roditeljima... samo ne gubite živce trebat će vam još puno puno godina...

Zadnje uređivanje Tashi : 21.11.2011. at 17:34. Reason: predug quote
Samojedica is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2009., 00:39   #77
Okicizepa,gotovo sam sigurna da je kod curice nastupila samo jos jedna u nizu djecijih faza.Naviknut cete se.Nije lako biti roditelj,ali je najljepse "zanimanje" na svijetu.
Aruena is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2009., 00:56   #78
I ja sam sigurna da je to faza jer i sama to prolazim,moja ima 3,5. Sad radi samo ono što zna da nesmi i da mene zivcira. Evo jucer je nagurala svoju kosu u usta i žvače je,pa dođe do mene ceri se i ceka ocu reagirat. Kad god mogu takve ispade ignoriram. Onda je isto zna uhvatit kad nije po njenom da se dere i vrišti dok ne izgubi glas. Cak i grize,neki dan samo sto mi ruku nije progrizla. Sve se nadam da ce brzo proc il da ce bar postat malo blaže.

Sretno
__________________
Razumi me, vrime je da se sidro podigne, pomakli smo granicu, grube riči je priskaču....
plavusa123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2009., 02:46   #79
ma pro će je sigurno, evo što kaže plavuša takve je ispade najbolje ignorirat,pravite se da je negledate ili ne čujete kad se dere i divlja,čujete je samo kad je mirna i kada lijepo priča, sretno
Sylvia-Sylvia is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2009., 08:46   #80
Jasno mi je da većinu toga trebamo ignorirati, ali najveći problem je kada si u stisci s vremenom, kada moraš negdje ići, a ona udara kontru... supruga se boji da joj to ne napravi ujutro kod odlaska u vrtić... nevjerovatna promjena za koju se nadam da neće dugo potrajati pošto do sada nije pokazivala niti 1%takvih osobina...
__________________
''Cijenu koju dobri ljudi plaćaju za to što ne sudjeluju u javnim zbivanjima je to da njima vladaju pokvareni ljudi'', Platon
okicizepa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:10.