Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.06.2012., 21:47   #1621
Quote:
argentina kaže: Pogledaj post
nedavno sam pisala kako su mi dijete od 2,5 godine stariji klinci na dječjem ročkasu šikanirali i zajebavali, jer je bio najmlađi i najslabiji.

evo samo primjer od nedavno, iz parkića.
mješana ekipa, moj se opet prišmajhlao kao najmlađi.
troje klinaca od 9 godina (da, čak 9!) dvije cure i jedan dečko, i jedna klinka mrvu veća od mog.
svi su se super igrali i svatko je bio prihvaćen kao punopravan član ekipe.
naravno, stariji su diktirali što će se igrati i kako, a mlađi prihvaćali, ali sve je bilo fer i lijepo bez vrijeđanja i omalovažavanja.
pa da, sve je to moguće kad se poslože "zvijezde" i roditelji koji imaju kvalitetne stavove spram života . U parkiću u kojem se često igramo vlada divan sklad, svi posuđuju igračke bez ikakvih pretjeranih pitanja, štoviše, čak roditelji nude drugoj djeci da probaju neku igračku i djeca su baš sretna, osjećaju zajedništvo bez obzira na godine ili sposobnosti... Očito su sva ta djeca dobro odgojena
dtomas is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2012., 14:22   #1622
Roditeljski stilovi

(možda bude od koristi)
dtomas is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2012., 17:11   #1623
Quote:
dtomas kaže: Pogledaj post
Roditeljski stilovi

(možda bude od koristi)
Teorija je teorija a praksa je ipak praksa. Uske su granice između tih podijela kad je ionako svaka obitelj slučaj za sebe,ne presuđuje samo odgoj već i geni,okolina... Ima djece koja su postala nasilnici,nekima su roditelji nasilni ,a nekima nisu. I djeca koja ostaju nenasilna,a potječu i od nasilnih i od nenasilnih roditelja.
guida is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2012., 22:39   #1624
Quote:
guida kaže: Pogledaj post
Teorija je teorija a praksa je ipak praksa. Uske su granice između tih podijela
pa i piše u tekstu kako rijetko koji roditelj provodi samo jedan od navedenih stilova, već u jednom slučaju primijenjuje jedan a u nekom drugom slučaju već neki drugi stil...
__________________
švrljbrlj
RazmaŽena is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2018., 14:50   #1625
Provodi uz alkohol i cigarete nisu im zanimljivi, dobro se slažu se s roditeljima, ali su usamljeni. Evo kako danas žive hrvatski tinejdžeri...

U petak navečer sam s kćeri gledao film. Evo, ne znam što bih mislio. Je li normalno da 17-godišnja cura za vikend s tatom gleda film, a da je on na to nije natjerao... - pitao je društvo neki dan otac 17-godišnje djevojke, odlične učenice jedne zagrebačke gimnazije. Djevojka ne puši - što je ocu, pušaču, stvarno drago - i ne pije. Ima jasne interese, dobro zna što želi studirati, trudi se u školi (koju nimalo ne voli niti cijeni) jer zna da je školski uspjeh važan za njezinu budućnost, piše Jutarnji.hr. Puno vremena provodi na internetu, na društvenim mrežama, na Youtubeu, prati točno određene stvari i komentira ih s prijateljima. Nema dečka. Ima nekoliko prijateljica s kojima tu i tamo ode na piće. Izlazi rijetko, do ranih jutarnjih sati još rjeđe.

Njezin otac bio je tinejdžer krajem 80-ih i početkom 90-ih. Njegovo je mladenaštvo bilo bitno drukčije. Izlazilo se svaki petak i subotu obavezno, a i u tjednu, kad god se moglo. Dosta se pilo, pušilo se, eksperimentiralo s drogama. Doma se vodio rat s roditeljima svakodnevno. Gledati film s njima u subotu na večer bio je - horor-scenarij. Osamostaljenje od roditelja bilo je glavni cilj. - Stari je bio strog, pošteno je kažnjavao kad bih zaglibio. Ona zna da ne bi bila kažnjena uopće, jer je i inače ne kažnjavamo. Zna da bi se porazgovaralo ako bi došla pripita, ali to bi bilo - to. Ali ništa od toga. Evo, ja stvarno mislim da se ona nikad nije napila - pričao je odmahujući glavom, pitajući se na kraju - bi li možda trebao popričati s nekim stručnjakom, savjetovati se, vidjeti ima li njegovo dijete problem za koji ne zna, treba li što poduzeti - nije li jednostavno preodgovorna.

kakva su vaša iskustva, današnjih roditelja, je li možete prepoznati svoje dijete u ovome, na koji način vi odgajate svoju djecu?
svjpromatrac is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2021., 14:13   #1626
Lightbulb

E bok! Imam jedno pitanje, pa ako mozete odgovoriti u sto većem broju. Tice se odgoja djeteta. Jeste li vi bili spremni za odgoj osim što vam je usađena roditeljska ljubav?

Ja ne znam s djecom. Moj razgovor s njima izgleda kao razgovor s odraslim ljudima, dobro da im se ne obraćam s Vi.

Ono što želim pitati, na koji način ste vi pristupili odgoju? Reflektirate li odgoj vaših roditelja? Budimo realni, puno je ljudi iz disfunkcionalnih obitelji, pa, na koji način odgajate kada dođe do kolizije dvaju osoba iz dvije različite obitelji? Mislim na vas i vašu bolju polovicu. Jeste li osim izgrađene osobnosti, pa zatim i međusobnog povjerenja, i tog klika radi kojeg ste se uzeli, ipak išli na neke tečajeve ili čitali knjige o odgoju? Ili smatrate da ste vas dvoje kao osobe koje jesu kakve jesu, jednostavno dosta za biti roditelj?

Ono što zapravo želim pitati; smatrate li da bi pedagoško školovanje pospješilo odnos u pristupu prema vašoj djeci? Odnosno, da prijeđem na stvar, je li bi mi ovaj dodatak studiju pomogao da budem bolji tata, prije nego li postanem tata, jer moja zanimljiva ličnost možda nije dovoljna za dobar odgoj; http://czon.ffzg.hr/dppi/natjecaj
astor pec is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2021., 14:43   #1627
Ja sam citala knjige, neke mi je preporucila frendica, neke forumasice. Nesto sam iskopirala od ljudi iz okoline.
Muz nije citao, ali uglavnom je prilicno razuman pa se oko bitnih stvari slazemo. Takodjer si medjusobno dajemo sugestije da nesto radimo ili ne radimo.
Mislim da ti ne treba studij, ako ne mislis raditi u skoli. To zapravo bolje znaju ljudi koji su to slusali na faksu.
Lady Guga is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2021., 14:55   #1628
Ne mogu reći dasmo se pripremalina odgoj. Više da se pripremamo tek kad nešto zapne.
Oko bitnih stvari se slažemo inače u životu, poznavali smo se 10ak godina prije nego su djeca uopće postala dio priče pa onda i života, u tim godinama otkrili smo da su nam glavne neke vrijednosti zajedničke, a to je onda i neki temelj za odgoj.
Kad imamo neslaganje gledamo napraviti kompromis, jedno drugom ukazati na greške, a u praktičnim momentima i uletiti u rješavanjeneke situacije ako vidimo da ono drugo nije danas baš naj naj osoba li naj naj roditelj.

Mogla bih reći da smo se generalno osjećali dovoljnima za biti roditelji i odgojitelji svoje djece, ali nije nam strano usporediti iskustva, potražiti rješenja, razgovarati s laicima ili stručnjacima ako nam je nešto potrebno.

A muž je iz funkcionalne obitleji, ja sma iz disfunkcionalne i ja dan danas učim o obiteljskoj dinamici iz njegovog odnosa s njegovom obitelji.
__________________
*Kad postoji volja, nađe se i način!*
Ferrari-Ficho is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2021., 16:57   #1629
Astore, osobno mislim da ti formalno obrazovanje ne bi znacajno pomoglo u odgoju vlastite djece.
I same odgojiteljice u vrticu priznaju da im je lakse s 25+ djece u grupi nego s 1 vlastitim, ponekad.
Ono sto ti moze pomoci je citanje i gledanje tudjih iskustava te vaganje sto bi bilo najbolje i za tvoje dijete.

Ja sam djelomicno nesto uzela od svojih roditelja, nesto od prijatelja. Takodjer, dobro je vidjeti i lose strane tudjeg odgoja pa to korigirati kod svog.

Opet, jedno je odgajanje malog djeteta, a drugo vece djece. Ja sada citam i temu “otrovni roditelji”, pa me iznenadi sto se sve stavlja pod otrovne roditelje. Neke price su grozne, a za neke mi se autori cine mimoze. Ali i to mi je korisno da preko tih prica eventualno propitam svoje metode.
Cepin40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2021., 17:15   #1630
Pa i ja s djecom pričam normalno, kao sa odraslima. Nisam kužila da je to nekaj loše?
Uvijek sam otvorena, ne skrivam kao neki ružne stvari, jer je i to život. Frendica skriva bolesnu mamu od djece i to meni nije jasno. Baka je bolesna (kad je bila nama) i išla sam s djecom u bolnicu (dok se još moglo), pomagale su kod svega kaj je trebalo i išle na sprovod.

Radim kak mi dođe (u odgoju), nisam niš čitala, u biti sam pročitala svašta, ali ne primjenjujem niš od tog, a pogotovo iz odgoja mojih roditelja.
Imam dvoje djece koja su totalno različita i pristup koji je za jednu ok je skroz pogrešan za drugu. Tako da nema pravila ni u istoj obitelji, a kamoli univerzalnog.

Sa mužem se slažem oko svih bitnih pitanja, pa tak i oko odgoja.
Djeci treba puno ljubavi i to ti je odgovor.

Normalno da im treba krov nad glavom, hrana i obleka to se podrazumijeva valjda.
Ali ak pričamo o nekoj normalnoj obitelji, djeca trebaju ljubav i pažnju i sve bi trebalo bit ok.
starakrpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2021., 17:17   #1631
Ja sam procitala i knjigu Otrovni roditelji i pratim temu. Nisam primijetila mimoze, ne znam na sto mislis.
Lady Guga is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2021., 17:25   #1632
Ja isto pričam normalno s djetetom, kak bi drugačije? Inače nisam baš tip za djecu, uglavnom sam ih uspješno izbjegavala većinu života .
Neke knjige sam pročitala, ali tek kad sam dobila dijete. Dvije su mi slučajno došle pod ruku, a druge dvije-tri sam našla kad sam tražila rješenja za neke probleme.
Dijete odgajam sama, pa ni sa kime nisam u koliziji. Njegov tata je dijametralno suprotan od mene, ali ne pada mi na pamet raspravljat se s njim o vrijednostima i metodama jer je besmisleno, i nadam se da ipak pomaže što je dijete uglavnom kod mene (izuzetak bi bilo zlostavljanje, a ima možda i par stvari o kojima namjeravam porazgovarat, ali znam da je unaprijed osuđeno na prooast).

Mislim da je bitno bit svjestan sebe, pokušat se uživit u djetetov svijet i stvari gledat iz njegove perspektive, bit fer, autentičan i dosljedan. Savršeno neće nikad bit, ali trebalo bi bit dovoljno dobro.

E: Nadam se da od svojih roditelja nisam pokupila ništa osim maženja, to im je jedna od rijetkih svijetlih točaka u odgoju .
QuercusRobur is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2021., 17:28   #1633
Pripremala sam se na odgoj, puno sam čitala, razmišljala i imala jasne stavove, zato što sam rodila u tridesetima i zato što sam se svjesno htjela odmaknuti od načina odgoja svojih roditelja. Ipak, od toga ne mogu u potpunosti pobjeći i ponekad shvatim da ponavljam pogreške svoje mame.

S mužem se dogovaram, nekad pronalazimo kompromis, ali oko bitnih stvari obično se slažemo.
__________________
La vida es sueno T. 1.1.2009. M. 25.1. 2013.
Kakadu is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2021., 17:39   #1634
Mislim da današnja djeca zahtjevaju puno više vremena i pažnje od npr. muža i mene kad smo bili klinci.
Ne znam kak je bilo u drugim obiteljima, ali evo nas dvoje su roditelji poslali bakama i dedama cijele praznike, igrali smo se vani sami i ostajali sami još prije škole, znači sa nekih 5-6 godina, kaj je danas nezamislivo, pisali sami zadaće i učili i dalje da još ne nabrajam. Nisi se petljao u razgovore odraslih i nisi kaj imao raditi tam. Idi se igraj negdje.
Danas su ipak roditelji puno više uključeni u sve aspekte. Više angažirani oko djece.
Sad da li je to dobro ili nije, pokazati će vrijeme.
starakrpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2021., 18:12   #1635
Quote:
Lady Guga kaže: Pogledaj post
Ja sam procitala i knjigu Otrovni roditelji i pratim temu. Nisam primijetila mimoze, ne znam na sto mislis.
Pa neki postavljanje granica u djetinjstvu smatraju losim, takve roditelje opisuju kao otrovne. Mijesaju otrov i odgoj.
Cepin40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2021., 21:05   #1636
Dobro, a može li mi netko odgovorit, obzirom da je pedagogija znanost koja proučava odgoj u jednakoj mjeri kao i obrazovanje, bi li ona meni kao potpuno zbunjenom liku koji mora namjestit timer za zalijevanje biljaka, pomogla u razumijevanju odgoja i uopće pristupa djetetu kada nastupe godine obrazovanja, čitaj; puberteta. Da malog ne bi kojim slučajem poslao u internat s 2 godine, ili ga zaposlio na benzinskoj s 4. Nisam toliki retard

Da, naravno da razmišljam upisati spomenuto radi svoje djece. Može li se javiti neka profesorica ili nastavnik, da kažu je li im njihov poziv pomogao u odgoju vlastite djece. Možda su vaši roditelji završili pedagogiju, kakvi su oni bili? Je li itko upisao ovakav studij radi svoje djece?

Htio bi reći da sam ja također u tridesetima. Mislim da ću bit dobar tata, ali mislim da to nije dovoljno. Potječem iz poludisfunkcionalne obitelji.

Iskreno, bojim se da cu bit prepopustljiv.
astor pec is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2021., 21:50   #1637
Evo, ja sam učiteljica. Je li mi poziv pomogao u odgoju vlastitog djeteta? Da odgovorim ovako: dijete odgajam(o) na principima koje poštujem i kod odgoja "svoje" djece u razredu. Naravno, ima tu razlike, ipak su to različite uloge, mama i učiteljica,ali neki principi su isti. Trudim se biti dosljedna, pravedna, strpljiva i u školi i kod kuće. Ono što učim svoju, učim i tuđu djecu. Empatija, sousjećanje, razvijati osjećaj za drugog, izboriti se za sebe. No u nekim segmentima nemam isti uspjeh na poslu i doma 😁. Slaba sam na svoje dijete i često joj dopustim i ono što ne bih trebala. Ono što mene muči je što u nekim postupcima i rečenicama koje izgovorim vidim svoj odgoj. A to mi se ne sviđa. Vidim utjecaj svoje dominantne majke i to zna progovarati kroz mene. Trudim se, lakše je uskočiti u ulogu učiteljice, nego mame. No postoji još jedan problem koji sad pogotovo u online školi dolazi do izražaja kod mojeg djeteta: što mi se uloge isprepliću pa mi dijete zna reći da sam ko na poslu- stroga (po njenoj prosudbi), ozbiljna, zahtjevna. Jesam li zaista takva? Neke se stari mogu naučiti, strategije usvojiti, razvojne faze djeteta prepoznati i razumijeti, ali za biti dobar roditelj ne priprema te nikakva škola.
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2021., 22:22   #1638
Naravno da za biti roditeljem ne treba škola. No je li škola pomaže u roditeljstvu, mislim da da. Upisat ću ja to.
astor pec is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2021., 22:48   #1639
Ne može se to naučiti. Sve ovisi kakvog je dijete karaktera.
Možeš ti biti najbolji i najrazumniji roditelj na svijetu, ali ako je dijete problematično, nema tu pomoći.
Danas imati malo dijete, pa onda pubertetliju... za to treba imati konjske živce i puno para
Nisu djeca više kao nekada. Puno toga znaju. Tu je i internet, plavi telefon i dr. Sve to otežava odgoj.
Kao mali mogu biti ok, ali kad dođu u pubertet, to je sasvim druga priča.
Što je još bolje, u pubertetu su do tridesete... pa ti sad vidi... što ćeš i kako ćeš.
Uglavnom, kad dođu djeca... sve se mijenja zauvijek i traje dok si živ.
__________________
Le monde a commencé sans l'homme et il s'achèvera sans lui
eagle29 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2021., 22:53   #1640
Moja mama je u obrazovanju, i ne, nije joj pomoglo . Znam još dosta takvih. Iskreno, biti učitelj i biti roditelj mi se čini dosta drugačije, bez obzira što se tiče odgoja djece. Zbog potpuno različite pozicije.
QuercusRobur is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:44.