Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.05.2007., 14:01   #1
Krsna kuma

Hej ljudi!

Zamolila me poznanica da joj budem krsna kuma maloj. I sve 5, ja pristala, al nemam previse veze s crkvom i nemam pojma o tom obicaju..
Kako se obuci (ne volim neke klasicne i dosadne kostime, vise nesto mladenacki, pa cak otkaceno), sto pokloniti (mozda ne nuzno nakit)....
Rekla je da nije nista presvecano, da je bitno da imam pokrivena ramena u crkvi....

Eto, pa molim za neki savjet....
Swampthing is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2007., 14:07   #2
Čisto informativno pitanje:krsni kumovi ne moraju i sami bit kršteni jel?
ileana_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2007., 14:12   #3
Quote:
ileana_ kaže: Pogledaj post
Čisto informativno pitanje:krsni kumovi ne moraju i sami bit kršteni jel?
moraju!!
paspa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2007., 14:13   #4
Ne samo kršteni, nego i krizmani, pa i crkveno vjenčani... Ako im je osnovni "zadatak" da pripomažu u odgoju u vjeri, onda bi to bilo očekivano...
SunceZarko is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2007., 14:14   #5
Quote:
paspa kaže: Pogledaj post
moraju!!
To sam i mislila

Swamp ovo za odjeću rekla bi ne moraš nešto preklasično, ali nemoj ić na pretjerano otkačeno (možda neka fina košulja kratkih rukava, crne hlače il tako nešto )...
ileana_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2007., 14:17   #6
No, obično se shvaća da je uzimanje kuma zapravo uvođenje nekoga u obitelj... nešto intimno prvog reda. Mislim, zato mi je čudno da pišeš - "poznanica me zamolila"... Time postaješ jedna od najvažnijih osoba u djetetovu životu... Mislim, naravno, da to ovisi o cjelokupnom odnosu s "poznanicom", ali mislim da ipak nije baš fora prema tomu odnositi se onako, površno... ni s jedne, ni s druge strane. Pa ako se kada, nedajboze, nesto dogodi roditeljima, kumovi su oni koji prvi ulijeću... No, tako je bilo nekad, a - koliko znam - kod većine koju poznajem - tako je i danas....
SunceZarko is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2007., 14:19   #7
Mislim da danas kako ko...nekome to nije od neke pretjerane važnosti (želi da mu dijete ima sve sakramente ali sam ne drži puno do toga ili ne ide u crkvu uopće)..
ileana_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2007., 14:23   #8
Quote:
ileana_ kaže: Pogledaj post
Čisto informativno pitanje:krsni kumovi ne moraju i sami bit kršteni jel?
Krsni kumovi moraju imati sve sakramente, i prvu pričest i krizmu. Ako su u braku, moraju biti i crkveno vjenčani. Svećenik koji krsti dijete tražit će dokumente koji to dokazuju.

Kumovi ne vjenčanju NE MORAJU imati sve sakramente, od dokumenata im treba samo osobna iskaznica. Vjenčani kumovi su "samo" svjedoci na vjenčanju, a krsni kumovi preuzimaju brigu za odgoj djeteta u vjeri.

Ovo što sam napisala je prema mom iskustvu, ako netko ima drugačije neka napiše.
Autosjedalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2007., 14:29   #9
pa nije sad bitno zasto je bas mene zamolila...

ja sam joj rekla da sam samo krstena, nije reagirala ko da je to neki problem...
necu doc otkaceno obucena, hehe...mislila sam neku bijelu haljinicu (do koljena ) i gore neku majicu il jaknicu....al ne znam dal smiejm imat haljinu...i otvorene prste na cipelama )))

i ne znam za poklon - cujem nesto o nakitu blabla, al meni to zvuci tako bzvz za malu bebu...
Swampthing is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2007., 14:33   #10
Quote:
Swampthing kaže: Pogledaj post
pa nije sad bitno zasto je bas mene zamolila...

ja sam joj rekla da sam samo krstena, nije reagirala ko da je to neki problem...
necu doc otkaceno obucena, hehe...mislila sam neku bijelu haljinicu (do koljena ) i gore neku majicu il jaknicu....al ne znam dal smiejm imat haljinu...i otvorene prste na cipelama )))

i ne znam za poklon - cujem nesto o nakitu blabla, al meni to zvuci tako bzvz za malu bebu...
Smiješ haljinu (ako nije minić)...otvorene cipele su ok...ma ne opterećuj se toliko oko toga..mislim da nije big deal osim ako nije baš neka golotinja..
ileana_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2007., 14:54   #11
Quote:
ileana_ kaže: Pogledaj post
Smiješ haljinu (ako nije minić)...otvorene cipele su ok...ma ne opterećuj se toliko oko toga..mislim da nije big deal osim ako nije baš neka golotinja..
hvala
Swampthing is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2007., 15:06   #12
Quote:
Swampthing kaže: Pogledaj post
hvala
A zlato hm...mislim da je to neki običaj da se poklanja tako da ne znam kako to zaobići...možda će neko imat neku ideju...enivejz najvažnije da imaš ljubav za malenu i jedno poštovanje spram tog čina, a ovo sve ostalo više manje...
ileana_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2007., 15:08   #13
krsna kuma mojoj curici je moja najbolja prijateljica koju sam upoznala u prvom srednje i koja mi užasno puno znači. Ona je rastavljena ali taj dio smo prešutili, ustvari svečenik nije ništa ni pitao niti tražio osim njenog krsnog lista. Na moj upit treba li još nešto on je rekao da mu nije bitno i da valjda ja znam koga želim za kumu svom djetetu i koga želim u svojoj obitelji
Glede poklona, od kume je dobila svašta, čak i previše, između ostalog i zlatni lančić i baš mi je drago da ga ima, uspomena za cijeli život
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2007., 16:04   #14
Za krsne kumove smo odabrali ljude koji su nam najsličniji, s kojima se često i rado družimo i koje na taj način želimo doživjeti nekim oblikom proširene obitelji. Supruga je još kao cura bila kuma njihovom klincu.

Odabrali smo ih i zbog toga što su ozbiljni i odgovorni roditelji dvoje djece i u tom odgoju i svojem braku nam predstavljaju uzor.

Kao što je taj svećenik rekao - sami birate kumu/kuma svojem djetetu pa rema tome, samo znadete što svojem djetetu želite.

Crkva želi kumove koji su punoljetni, koji imaju sakramente Krštenja i Krizme. Ako žive u paru tada obavezno moraju biti crkveno vjenčani. Neki svećenici koji zdaju potvrdu kumovima će biti rigorozniji, a neki liberalniji prema njihovom vjerničkom životu. Znam slučajeve gdje su ljudima koji žive na divlje, nisu krstili svoju djecu (???) i sl. odbili izdati potvrdu.

Naši kumovi su nama zbilja pomogli u startanju roditeljstva. I materijalno (oprema) i savjetima i podrškom.
Veky is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2007., 16:14   #15
Kod krštenja, odabira kuma, ima toliko važnijih stvari od odabira odjeće. Pretpostavljam da je sve ok što je i za nedjeljnu misu ok.
A željeti djetetu sve sakramente ako ti do njih kao takvih nije stalo... i ako ih vjernički ne osjećaš, meni se čini onak... Nikad ne bih svoje dijete učlanio ni džudo klub samo zato što želim da ono ima sve pojaseve, a da u tomu ne vidim neku vrijednost.
Preuzimati obvezu odgoja u vjeri ako se ta vjera ne osjeća nekako mi se ne čini fer, najviše prema samom djetetu. Oprostite na iskrenom komentaru.
SunceZarko is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2007., 16:33   #16
Ne slažem se s ovim komentarom...ako su roditelji odlučili da baš nju žele i ona ima osjećaj da to želi zašto ne...vjerojatno ima i ljubav za malenu...i ne bi zapitkivala da nema bar neki osjećaj odgovornosti prema tom činu...zato zašto ne
ileana_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2007., 16:52   #17
vidim da su neki odgojeni vise, a neki manje u crkvenom duhu pa zbog toga ima sarolikih komentara...

ja cijenim te ljude i stoga mi je bitno da ipak postujem neke obicaje (obleka, pokloni,...), a ne da zbog neznanja napravim neki kiks.

a sto se samog obicaja tice da moram biti vjencana, krizmana,....o tome ne znam nista i valjda Mama zna dal moze odabrati mene ili ne....i ima dobar razlog zasto sam to ja, al ne vidim potrebu za objasnjavanjem...

hvala na odg.
Swampthing is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2007., 16:54   #18
Quote:
Swampthing kaže: Pogledaj post
vidim da su neki odgojeni vise, a neki manje u crkvenom duhu pa zbog toga ima sarolikih komentara...

ja cijenim te ljude i stoga mi je bitno da ipak postujem neke obicaje (obleka, pokloni,...), a ne da zbog neznanja napravim neki kiks.

a sto se samog obicaja tice da moram biti vjencana, krizmana,....o tome ne znam nista i valjda Mama zna dal moze odabrati mene ili ne....i ima dobar razlog zasto sam to ja, al ne vidim potrebu za objasnjavanjem...

hvala na odg.
imaš potpuno pravo...do sada sam 6 puta bila krsna kuma...a samo jednom vjenčana...valjda ti ljudi sami znaju zašto izabiru...
paspa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2007., 17:09   #19
Quote:
Swampthing kaže: Pogledaj post
vidim da su neki odgojeni vise, a neki manje u crkvenom duhu pa zbog toga ima sarolikih komentara...

ja cijenim te ljude i stoga mi je bitno da ipak postujem neke obicaje (obleka, pokloni,...), a ne da zbog neznanja napravim neki kiks.

a sto se samog obicaja tice da moram biti vjencana, krizmana,....o tome ne znam nista i valjda Mama zna dal moze odabrati mene ili ne....i ima dobar razlog zasto sam to ja, al ne vidim potrebu za objasnjavanjem...

hvala na odg.
Nisam htio povrijediti, nego nekako potaknuti na produbljivanje odluke. Posrijedi je ipak jedan vrlo važan čin (vjerojatno u pozadini ima bar mrvica vjerskoga), i svakako čin izbora za kumu je izraz velikog poštovanja. To i nema veze s odgojem, nego s biti samog čina. Kako god okreneš, to je više od pukog sustajanja uz oltar. Ova prijateljska gesta svakako može biti dobar temelj za daljnje njegovanje dobrih odnosa, i s djetetom i s njegovim roditeljima. To je zapravo i najvažnije, slažem se... Obostrano poštovanje sigurno rađa i ljubavlju, a to - složit će se svako - nije mala stvar.
Svejedno, ne mislim da je fer vjersku podlogu posve izbaciti iz plana razmišljanja... Ne zato što bi to bilo stvar "vjerskog odgoja", nego zato što je krštenje vjerska stvar po sebi...
Od srca želim sve najbolje! I isprika ako sam koga povrijedio.
SunceZarko is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2007., 18:08   #20
Quote:
Tija kaže: Pogledaj post
krsna kuma mojoj curici je moja najbolja prijateljica koju sam upoznala u prvom srednje i koja mi užasno puno znači. Ona je rastavljena ali taj dio smo prešutili::
to što ti je prijateljica rastavljena nema nikakve veze. ako je vjenčana u crkvi, pred Bogom i crkvom i dalje je u braku. ako nije bila vjenčana crkveno, po crkvi-nikad nije ni bila u braku. i da ste rekli svećeniku da je rastavljena-ništa ne bi značilo.
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:14.