Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.05.2007., 18:10   #21
Quote:
SunceZarko kaže: Pogledaj post
Nisam htio povrijediti, nego nekako potaknuti na produbljivanje odluke. Posrijedi je ipak jedan vrlo važan čin (vjerojatno u pozadini ima bar mrvica vjerskoga), i svakako čin izbora za kumu je izraz velikog poštovanja. To i nema veze s odgojem, nego s biti samog čina. Kako god okreneš, to je više od pukog sustajanja uz oltar. Ova prijateljska gesta svakako može biti dobar temelj za daljnje njegovanje dobrih odnosa, i s djetetom i s njegovim roditeljima. To je zapravo i najvažnije, slažem se... Obostrano poštovanje sigurno rađa i ljubavlju, a to - složit će se svako - nije mala stvar.
Svejedno, ne mislim da je fer vjersku podlogu posve izbaciti iz plana razmišljanja... Ne zato što bi to bilo stvar "vjerskog odgoja", nego zato što je krštenje vjerska stvar po sebi...
.
slažem se s tobom sto posto. nažalost, ima ljudi koji djecu krste samo zato jer to sad svi rade i jer je to u neku ruku trend. takvi ljudi vjerovatno ni ne biraju kumove koji će prvenstveno pripomoći u vjerskom odgoju. (ne kažem da je to slučaj ovsje, samo se nadovezujem na suncežarko).
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2007., 18:17   #22
Krsni kum ima puuno jače značenje od vjenčanog kuma.

(Naravno, ako to sve radimo iz osobnog uvjerenja)

Krsni kum je osoba kojoj biste mogli prepustiti sudbinu djeteta, da se, ne daj Bože, nešto dogodi s vama.

To je možda simbolično rečeno, ali bi roditelji mogli razmišljati po tom modelu kad biraju kuma.

Ja hoću na taj način, sigurno.
Zato mislim neka kumstva (krsna) čak i odbiti.
Jer znam da me ne zovu zbog toga (nego reda) i znam da dijete neću moći viđati često, pa bolje da to preuzme netko tko će stvarno moći uskočiti kad treba.
Za vjenčanje-druga stvar.
lala is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2007., 10:42   #23
Quote:
lala kaže: Pogledaj post
Krsni kum ima puuno jače značenje od vjenčanog kuma.

(Naravno, ako to sve radimo iz osobnog uvjerenja)

Krsni kum je osoba kojoj biste mogli prepustiti sudbinu djeteta, da se, ne daj Bože, nešto dogodi s vama.

To je možda simbolično rečeno, ali bi roditelji mogli razmišljati po tom modelu kad biraju kuma.

Ja hoću na taj način, sigurno.
Zato mislim neka kumstva (krsna) čak i odbiti.
Jer znam da me ne zovu zbog toga (nego reda) i znam da dijete neću moći viđati često, pa bolje da to preuzme netko tko će stvarno moći uskočiti kad treba.
Za vjenčanje-druga stvar.
da, slažem se. nažalost danas svi gledaju s materijalne strane, ali ja znam da jednog dana sigurno neću očekivati previše od kumova svoje djece.
mimixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2007., 23:25   #24
Quote:
mimixx kaže: Pogledaj post
da, slažem se. nažalost danas svi gledaju s materijalne strane, ali ja znam da jednog dana sigurno neću očekivati previše od kumova svoje djece.
Mislim da ipak ne gledaju svi tako, s materijalne strane. Definitivno ne.
Možda i ne treba očekivati ništa od kumova, to je teren kojemu treba prepustiti samorazvijanje, ali na dobrim pretpostavkama (povjerenju, prijateljstvu, časti).
SunceZarko is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2007., 11:10   #25
Quote:
Swampthing kaže: Pogledaj post
Hej ljudi!

Zamolila me poznanica da joj budem krsna kuma maloj. I sve 5, ja pristala, al nemam previse veze s crkvom i nemam pojma o tom obicaju..
Kako se obuci (ne volim neke klasicne i dosadne kostime, vise nesto mladenacki, pa cak otkaceno), sto pokloniti (mozda ne nuzno nakit)....
Rekla je da nije nista presvecano, da je bitno da imam pokrivena ramena u crkvi....

Eto, pa molim za neki savjet....
za crkvu se možeš odjenut kako hoćeš (sam da nije prekratka suknja ili dekolte do pupka...sve ostalo prolazi)...i meni su svi govorili za svadbu da ramena ne smiju biti otkrivena a prije nego sam ušla u crkvu ja počela stavljat šal a svećenik mi reče "a šta će vam to?"....pogotovo u ljetnim mjesecima
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2007., 22:56   #26
po novom (ne znam tocno od kad - mogu pitat ak je jako bitno) se ne mora nositi nikakav pismeni dokaz za kuma, nego ide na savjest roditelja. Barem je tako bilo kod nas prije 2 tjedna kad smo krstili sina kod franjevaca
magic blue is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2007., 22:10   #27
Quote:
mandy kaže: Pogledaj post
za crkvu se možeš odjenut kako hoćeš (sam da nije prekratka suknja ili dekolte do pupka...sve ostalo prolazi)...i meni su svi govorili za svadbu da ramena ne smiju biti otkrivena a prije nego sam ušla u crkvu ja počela stavljat šal a svećenik mi reče "a šta će vam to?"....pogotovo u ljetnim mjesecima
Sorry, ali mislim da je ovo izuzetak. Gola ramena, rublje koje viri...tome nije mjesto u crkvu, svugdje drugdje prije nego u crkvi. Ne samo iz vjerskih razloga, nego zbog bontona. (Nemojte se pravdat ljetom, ima odjeće koja je prikladna i za ljeto )
Sumnjiv je meni taj tvoj svećenik
lala is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2007., 13:57   #28
Imam 2 najbolje frendice i jedna mi je vjenčana kuma a druga je krsna kuma mojoj maloj. Po meni bi kumovi trebali biti oni ljudi izvan obitelji koji vam znače nešto u životu i koje na neki način želite zadržati u svojem životu na taj način, stvaranjem tih "veza". Krsna kuma od moje male mislim da nije krštena, rastavljena je, a ja i moj muž se nismo vjenčali u crkvi. To nije bila prepreka ovom svećeniku u Rijeci na Drenovi koji je bez problema obavio krštenje. Za poklon za krštenje moja mala je dobila hodalicu, konkretan i praktičan poklon. Zlato i to mi je bezveze jer šta će to maloj bebi. Kao uspomena kad bude veća, kuzim ali za to postoje rođendani pa kad bude veća može dobiti nakit i nositi ga, a može ga i sama izabrati.
Đula is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2007., 00:51   #29
Može li djete na krštenju imati dvije krsne kume ili je pravilo da to bude samo jedna osoba?
dudolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2007., 09:10   #30
I mene zanima koliko treba biti krsnih kumova?? Dali to može biti jedna osoba??
Nisam to još nigdje vidjela, uvijek su po dvije osobe, dali to tako MORA biti ili može biti samo jedna osoba??
**sanja** is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2007., 10:58   #31
Quote:
magic blue kaže: Pogledaj post
po novom (ne znam tocno od kad - mogu pitat ak je jako bitno) se ne mora nositi nikakav pismeni dokaz za kuma, nego ide na savjest roditelja. Barem je tako bilo kod nas prije 2 tjedna kad smo krstili sina kod franjevaca
Tako je bilo i u našem slučaju. Isto kod franjevaca (doduše mislim da su oni malo liberalniji). Upisivao je podatke, pitao ime i prezime kuma ili kume, a na moje pitanje što kum treba od papira donjeti rekao je ništa.
Curica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2007., 00:14   #32
Quote:
dudolina kaže: Pogledaj post
Može li djete na krštenju imati dvije krsne kume ili je pravilo da to bude samo jedna osoba?
dovoljna je jedna kuma ili kum...a dvije po želji....
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2007., 13:37   #33
Quote:
Autosjedalica kaže: Pogledaj post
Krsni kumovi moraju imati sve sakramente, i prvu pričest i krizmu. Ako su u braku, moraju biti i crkveno vjenčani. Svećenik koji krsti dijete tražit će dokumente koji to dokazuju.

Kumovi ne vjenčanju NE MORAJU imati sve sakramente, od dokumenata im treba samo osobna iskaznica. Vjenčani kumovi su "samo" svjedoci na vjenčanju, a krsni kumovi preuzimaju brigu za odgoj djeteta u vjeri.

Ovo što sam napisala je prema mom iskustvu, ako netko ima drugačije neka napiše.
Točno tak je nama naš svećenik rekel kad smo se došli informirati za crkveno vjenčanje
Krsni kumovi moraju imati krštenje, sv. pričest i krizmu, a bez toga nema ništa.
Za vjenčanje nije ništ spominjal
MaLo is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2007., 17:45   #34
Quote:
MaLo kaže: Pogledaj post
Točno tak je nama naš svećenik rekel kad smo se došli informirati za crkveno vjenčanje
Krsni kumovi moraju imati krštenje, sv. pričest i krizmu, a bez toga nema ništa.
Za vjenčanje nije ništ spominjal
tocno tako...krstenje je sakrament koijim se obvezuješ odgajati dijete u vjeri uz pomoč kumova
na kužim kako ceš bit kuma ako nisi pričeščena i krizmana
__________________
and now...the larch
like it? is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2007., 21:04   #35
Jednostavno: nikako
SamoMaloSebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2007., 10:36   #36
Jel kod vas obicaj za krsne kumove uzimati i bracu/sestre/sogore/sogorice ili ne?
Joules is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2007., 11:35   #37
Quote:
Joules kaže: Pogledaj post
Jel kod vas obicaj za krsne kumove uzimati i bracu/sestre/sogore/sogorice ili ne?
Pa i nije, ali dogodi se. Imam takve primjere u bližoj okolini. U pravilu su to ljudi sa više djece, pa više nemaju ideje.
__________________
Blaga je noć
Weiss is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2007., 14:39   #38
Quote:
Joules kaže: Pogledaj post
Jel kod vas obicaj za krsne kumove uzimati i bracu/sestre/sogore/sogorice ili ne?
ja sam bila krsna kuma nećakinji.
ne zato jer moja sestra nije imala kog drugog uzeti nego zato jer sam ja bila jako aktivno uključena u život tog djeteta, naravno još sam- čuvala sam svoju nećakinju godinu dana prije odlaska u jaslice...i kad je moja sestra razmišljala koga želi za krsnu kuma; misleći da to mora biti osoba koja će se za to dijete brinuti, biti aktivna i prisutna u djetetovom životu, kom bi najradije ostavila dijete da joj se nešto-nedajBože-desi.... izbor je bio sasvim logičan.....JA.
ma, ja sam ful vezana za to dijete, a iako uzmemo u obzir što zaista znači biti krsna kuma djetetu-mislim da je moja sestra zaključila da sam ja najbolji izbor za to.
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2007., 00:45   #39
Quote:
SunceZarko kaže: Pogledaj post
Ne samo kršteni, nego i krizmani, pa i crkveno vjenčani... Ako im je osnovni "zadatak" da pripomažu u odgoju u vjeri, onda bi to bilo očekivano...
Ne moraju biti nista osim krsteni. Ostali zahtjevi se ponekad postavljaju od svecenika koji zele biti veci krscani od Pape, ali nisu nuzni.
Probajte reci da je to jedina osoba, pa sad apelirate na svecenika da je prihvati i krsti vam dijete, inace necete biti u mogucnosti krstiti dijete, sto bi bila velika steta . Pa neka vam onda kaze da vam odbija krstiti dijete...

Quote:
lala kaže: Pogledaj post
Gola ramena, rublje koje viri...tome nije mjesto u crkvu, svugdje drugdje prije nego u crkvi. Ne samo iz vjerskih razloga, nego zbog bontona.
Vjerski nema razloga, meni je to malogradjanski, cesto se susrece po obali: vani 40 stupnjeva, a u crkvama ne dozvoljavaju uci u bermudama. Kao da Boga vrijedjaju nasa gola koljena. Isto s ramenima. Nisu bitna koljena ni ramena, vec srca, ali na zalost mnogima je bitno samo ono sto je vani.

Zadnje uređivanje Modesti : 20.08.2007. at 20:59.
succorosso is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2007., 16:52   #40
Quote:
succorosso kaže: Pogledaj post
Vjerski nema razloga, meni je to malogradjanski, cesto se susrece po obali: vani 40 stupnjeva, a u crkvama ne dozvoljavaju uci u bermudama. Kao da Boga vrijedjaju nasa gola koljena. Isto s ramenima. Nisu bitna koljena ni ramena, vec srca, ali na zalost mnogima je bitno samo ono sto je vani.
Zašto u bermudama onda?

Ne budimo malograđani,
ajmo u bikiniju s tangama,
kako već tko što nosi na plaži (ja gornji ne nosim ).

Bog je i sise stvorio, ne vrijeđaju ga sigurno.


U moju općinu ne puštaju u kratkim hlačama...ipak neki bonton, ništa vjersko.
lala is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:20.