Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.07.2007., 18:17   #41
Quote:
succorosso kaže: Pogledaj post
Ne moraju biti nista osim krsteni. Ostali zahtjevi se ponekad postavljaju od svecenika koji zele biti veci krscani od Pape, ali nisu nuzni.
Probajte reci da je to jedina osoba, pa sad apelirate na svecenika da je prihvati i krsti vam dijete, inace necete biti u mogucnosti krstiti dijete, sto bi bila velika steta . Pa neka vam onda kaze da vam odbija krstiti dijete...
ne znam otkud ti tvrdnja da kum ne mora imati sakramente. uglavnom, netocna je, prema kanonskom pravu. e sad, mozda ti nisi govorio o Rimokatolickoj crkvi?

Quote:

Zakonik kanonskog prava, Kan. 874
- & 1. Da bi se komu dopustilo preuzeti službu kuma, potrebno je:
1. Da ga odredi sam krštenik i njegovi roditelji ili onaj tko ih zamjenjuje ili, ako tih nema, župnik ili krstitelj i da je prikladan te da ima nakanu vršiti tu službu;
2. da je navršio šesnaestu godinu života, osim ako dijecezanski biskup odredi drugu dob ili ako župnik ili krstitelj smatraju da zbog opravdana razloga treba da se dopusti iznimka;
3. . da je katolik, potvrđen i već pričešćen i da provodi život u skladu s vjerom i preuzetom službom;
4. da nije udaren nikavom zakonito izrečenom ili proglašenom kanonskom kaznom;
da nije otac ili majka krštenika;

- & 2. Krštenoj osobi koja pripada nekatoličkoj crkvenoj zajednici dopušta se da bude samo svjedok krštenja, i to jedino s katoličkim kumom.
cd8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2007., 20:53   #42
meni je to kumstvo tak debilno...ja svoju recimo nikad nisam vidla.jedna kcer ima kumu koja kao da joj i nije..vide se svake prestupne,ne dobi niakav znak d nje da je kuma..a druga ima kumu-koja se sama gurala da bude i da joj bar kartu posalje za rockas ali niti to..pa zajebi kumstva..a sve nas narod iz lepog zagreb grada...i to dobri ljudi koji dizu kumstvo u nebesa.
AFRODITA69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2007., 00:39   #43
nisam citala postove,ali ksrnoj kumi smo za poklon kupili zlatnu krucinu,a ona je svoje kumche takodje castila zlatnim lancicem s privjeskom Isusa na krizu.

Draga Afrodita,sad sam procitala tvoj post,iako je samo jedan iznad mog,i mogu ti reci da sam s tobom.
Dakle,ovdje kod nas,(dok nam ne dodje z dupeta u glavu)gledamo da krsteni kumovi budu samo osobe s nasega podneblja,ali,svima se to vremenom obije o glavu,tj,ne poistovjeti s osjecajem pripadnosti i nista vise...!
Tako smo i mi prosli da su nam i vjencani i krsteni kumovi ispali oni koje bismo poslednje odabrali da nismo mislili na zemljake i slicne pizdrarije.What a f.!!!

Zadnje uređivanje Modesti : 20.08.2007. at 21:01.
manama is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2007., 19:04   #44
Quote:
AFRODITA69 kaže: Pogledaj post
meni je to kumstvo tak debilno...ja svoju recimo nikad nisam vidla.jedna kcer ima kumu koja kao da joj i nije..vide se svake prestupne,ne dobi niakav znak d nje da je kuma..a druga ima kumu-koja se sama gurala da bude i da joj bar kartu posalje za rockas ali niti to..pa zajebi kumstva..a sve nas narod iz lepog zagreb grada...i to dobri ljudi koji dizu kumstvo u nebesa.
To njihovo i tvoje kumstvo je tako debilno
nije svako kumstvo takvo-
meni je moja kuma za apsolutno svaki rođendan do neke skoro zrele dobi poklanjala lutke (ona je kolekcionar).

Kad budem kuma, to će biti samo djeci najboljima prijateljicama, nikome više, nikakvoj rodbini ni sl., samo onima s kojima i dijelim radosti njihovog roditeljstva, pratim trudnoću, tješim, raspitujem se za stotine potrebnih sitnica itd.,
lala is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2007., 00:09   #45
Quote:
AFRODITA69 kaže: Pogledaj post
meni je to kumstvo tak debilno...ja svoju recimo nikad nisam vidla.jedna kcer ima kumu koja kao da joj i nije..vide se svake prestupne,ne dobi niakav znak d nje da je kuma..a druga ima kumu-koja se sama gurala da bude i da joj bar kartu posalje za rockas ali niti to..pa zajebi kumstva..a sve nas narod iz lepog zagreb grada...i to dobri ljudi koji dizu kumstvo u nebesa.
Onda birate pogrešne ljude.
Meni su moji krsni kumovi drugi roditelji. I toliko ih i volim.
Odrasla sam viđajući ih skoro svakodnevno. I uvijek su bili tu za mene.
I da mi nešto treba prije bih otišla njima nego rodbini (koja je isto super).
maja m is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2008., 14:27   #46
Imam jedno pitanje ako je ko upucen u to.. Koga god sam pitala kaze mi da imam pravo biti krsna kum mada sam rastavljena, zbog tog sto nisam u novom braku i ne zivim s nikim, cak mi je i nas Gvarijan to potvrdijo. Na kraj nemogu izaci sa lokalnim svecenikom jer on se provivi.. Dali itko moze savjetovati mi sta da radim i kome da se obratim??????????' Unaprijed hvala
nina vtc is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2008., 16:13   #47
Quote:
Weiss kaže: Pogledaj post
Pa i nije, ali dogodi se. Imam takve primjere u bližoj okolini. U pravilu su to ljudi sa više djece, pa više nemaju ideje.
zašto misliš da to ljudi naprave kad nemaju ideja?
mi imamo za sad jedno dijete i kad smo birali kumu tražili smo nekog tko je jak u vjeri, kome vjera nešto znači i tko će sudjelovati na neki način u odgoju .
najbolji izbor je bila šogorica
zašto bi kum /kuma morali biti iz kruga prijatelja?
cvijetić is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2008., 10:46   #48
Lijepi pozdrav!
Evo, mi danas imamo krstitke naseg malog zmaja (3,5 mj)
Pa da malo pripomognem iz osobnog iskustva i onoga sto sam cula jucer navecer na "pripremama"


Quote:
lala kaže: Pogledaj post
Krsni kum je osoba kojoj biste mogli prepustiti sudbinu djeteta, da se, ne daj Bože, nešto dogodi s vama.
Ovo je cista istina. Crkva iz tog razloga trazi potvrdu o sakramentima koje kum mora imati kako bi dijete nastavio odgajati u katolickoj vjeri u slucaju da se bilo sto dogodi roditeljima. Crkva u tom slucaju vodi se za idejom da se o djetetu nastavlja brinuti krsni kum.

Quote:
magic blue kaže: Pogledaj post
po novom (ne znam tocno od kad - mogu pitat ak je jako bitno) se ne mora nositi nikakav pismeni dokaz za kuma, nego ide na savjest roditelja. Barem je tako bilo kod nas prije 2 tjedna kad smo krstili sina kod franjevaca
Mi smo morali nositi potvrdu da kum ima sve sakramente, kod salezijanaca na Kneziji.
Doduse, nas kum je rastavljen, ali kako nije bio crkveno vjencan, to nije problem.

Jedino sto mi malo smeta u cijeloj toj prici je da ce se istovremeno krstiti sestero djece (zajedno sa nasim zmajem), ja sam ipak nekako ocekivala da cemo biti sami, da taj sami cin bude nekako intimniji.
Znam da je svecenicima lakse odraditi sve "po traci", ali meni osobno to nekako ne pase (ne znam zakaj...)
__________________
Give a girl the right shoes and she can conquer the world.
Tara_24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2008., 15:16   #49
Ovaj... Krsni kum se nastavlja brinuti o vjerskom životu djeteta, ne nužno i o ostalim potrebama... To znači da u slučaju smrti roditelja krsni kumovi nisu dužni uzeti dijete pod svoj krov, hraniti ga i oblačiti, slati u školu i sl. On postaju odgovorni da se dijete vjerski odgoji, a ne odgoji općenito.
SamoMaloSebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2008., 22:16   #50
Quote:
SamoMaloSebe kaže: Pogledaj post
Ovaj... Krsni kum se nastavlja brinuti o vjerskom životu djeteta, ne nužno i o ostalim potrebama... To znači da u slučaju smrti roditelja krsni kumovi nisu dužni uzeti dijete pod svoj krov, hraniti ga i oblačiti, slati u školu i sl. On postaju odgovorni da se dijete vjerski odgoji, a ne odgoji općenito.
ma to sam i mislila reci, ali sam se krivo izrazila.
hvala na ispravku!
__________________
Give a girl the right shoes and she can conquer the world.
Tara_24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2008., 23:36   #51
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
ja sam bila krsna kuma nećakinji.
ne zato jer moja sestra nije imala kog drugog uzeti nego zato jer sam ja bila jako aktivno uključena u život tog djeteta, naravno još sam- čuvala sam svoju nećakinju godinu dana prije odlaska u jaslice...i kad je moja sestra razmišljala koga želi za krsnu kuma; misleći da to mora biti osoba koja će se za to dijete brinuti, biti aktivna i prisutna u djetetovom životu, kom bi najradije ostavila dijete da joj se nešto-nedajBože-desi.... izbor je bio sasvim logičan.....JA.
ma, ja sam ful vezana za to dijete, a iako uzmemo u obzir što zaista znači biti krsna kuma djetetu-mislim da je moja sestra zaključila da sam ja najbolji izbor za to.
tako sam ja uzela sestru za kumu jer je zasluzila kad sam rodila cjelu kucu mi je izglancala a kad sam dosla kuci nije se odvajala od male zaljubila se u nju i onda kako da je ne uzmem za kumu i malena sad ima 2g i luda je za svojom tetom
bobi55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2008., 23:14   #52
da li ste vi kupili poklon kumi/u svog djeteta za uspomenu?

mi imamo krstenje u subotu, bit ce intimno, nas osam, znaci ja i mm, moji, njegovi i kumovi...ne volimo paradiranje, strke zbrke, a realno, nemamo ni para trenutno. danas me zvala sveki da ce kupit tortu za nas doma a i drugu za svecenika i da se informiram ko kiti crkvu, jer bi trebalo kupit cvjece za okitit crkvu (ne znam za koga, nema ni mise taj dan) i za bonbonijere (??? 3 komada??). srecom, sveki je moderna i razumna zenska pa smo joj lijepo objasnili da je to sve (bar nama) besmisleno.
__________________
Živ-živ! :)!
Usvojimo dijete na daljinu i pomozimo Africi!
cukerino77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2009., 22:13   #53
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
ja sam bila krsna kuma nećakinji.
ne zato jer moja sestra nije imala kog drugog uzeti nego zato jer sam ja bila jako aktivno uključena u život tog djeteta, naravno još sam- čuvala sam svoju nećakinju godinu dana prije odlaska u jaslice...i kad je moja sestra razmišljala koga želi za krsnu kuma; misleći da to mora biti osoba koja će se za to dijete brinuti, biti aktivna i prisutna u djetetovom životu, kom bi najradije ostavila dijete da joj se nešto-nedajBože-desi.... izbor je bio sasvim logičan.....JA.
ma, ja sam ful vezana za to dijete, a iako uzmemo u obzir što zaista znači biti krsna kuma djetetu-mislim da je moja sestra zaključila da sam ja najbolji izbor za to.

Slažem se, ja ću uskoro biti kuma svojoj nećakinji, moja sestra je moja najbolje prijateljica i obrnuto, pa vjerujem da sam savršeni kandidat za kumstvo njenom prvom djetešcu!
Melao is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2009., 22:25   #54
Quote:
SamoMaloSebe kaže: Pogledaj post
Ovaj... Krsni kum se nastavlja brinuti o vjerskom životu djeteta, ne nužno i o ostalim potrebama... To znači da u slučaju smrti roditelja krsni kumovi nisu dužni uzeti dijete pod svoj krov, hraniti ga i oblačiti, slati u školu i sl. On postaju odgovorni da se dijete vjerski odgoji, a ne odgoji općenito.
Da, tako je.
Iako općenito govorim-sad sam trudna i kum, kuma će stvarno biti osoba s kojom dijelim stavove odgoja, kome bih mogla povjeriti i potpuni odgoj. To mi je nekako logično. po čemu drugome da biram
__________________
ne spavamo
lala is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2009., 11:42   #55
Quote:
Autosjedalica kaže: Pogledaj post
Krsni kumovi moraju imati sve sakramente, i prvu pričest i krizmu. Ako su u braku, moraju biti i crkveno vjenčani. Svećenik koji krsti dijete tražit će dokumente koji to dokazuju.

Kumovi ne vjenčanju NE MORAJU imati sve sakramente, od dokumenata im treba samo osobna iskaznica. Vjenčani kumovi su "samo" svjedoci na vjenčanju, a krsni kumovi preuzimaju brigu za odgoj djeteta u vjeri.

Ovo što sam napisala je prema mom iskustvu, ako netko ima drugačije neka napiše.
slažem se...vjenčani kumovi su samo svjedoci,moja je kuma bila razvedena,a MM kum nema sakramente,dakle nije bitno,ali za krsnog kuma treba sve navedeno...
vceskovic is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2009., 12:36   #56
evo, prije par minuta mi je mama "šapnula" da me moja seka i šogi žele za krsnu kumu svog sinčića....u jednom trenutku sam se osjetila tako sretnom, ispunjenom tolikim veseljem, nikada se nisam osjetila tako počašćena jer je to velika čast ali odmah me mama vratila u grubu stvarnost - da ja ne mogu biti krsna kuma jer sam razvedena...... ne mogu objasniti kako se sada jadno osjećam....da mogu, isplakala bih dušu.... zar zaista ne mogu svog nećaka naučiti da bude dobar čovjek ako sam razvedena?
blinky is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2009., 14:14   #57
erm ja sam bila krsna kuma iako sam razvedena iz građanskog braka...

svećenik traži samo potvrdu da imaš krizmu...
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2009., 14:21   #58
Quote:
blinky kaže: Pogledaj post
evo, prije par minuta mi je mama "šapnula" da me moja seka i šogi žele za krsnu kumu svog sinčića....u jednom trenutku sam se osjetila tako sretnom, ispunjenom tolikim veseljem, nikada se nisam osjetila tako počašćena jer je to velika čast ali odmah me mama vratila u grubu stvarnost - da ja ne mogu biti krsna kuma jer sam razvedena...... ne mogu objasniti kako se sada jadno osjećam....da mogu, isplakala bih dušu.... zar zaista ne mogu svog nećaka naučiti da bude dobar čovjek ako sam razvedena?
mislim da možeš biti krsna kuma i ako si rastavljena...meni je nečakinja rekla da ću joj biti krizmena kuma,a ja sam rastavljena,ali rekao je svečenik da mogu biti...tko su svečenici da oni sude tko se zašto rastao...bitno je da imaš krštenje i krizmu i to je to...ali možda da pitaš svečenika,ako nisi sigurna 100%
__________________
samo je jedno u mom životu sveto ♥ Karla ♥
inoxica is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2009., 18:21   #59
-pitaj svećenika svaki od njih ima svoje ideje.Nama je svećenik radio probleme jer smo bili prijavljeni u drugom mjestu.Rekao je da bi krštenje morali obaviti po mjestu službenog prebivališta ( neznam po kom zakonu), jer ne želi oduzimati "posao" kolegi.
Tako da negdje vjerovatno može kuma "raspuštenica" a negdje i ne
astra24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2009., 18:34   #60
ja isto mislim da možeš. crkveni brak se ne raskida razvodom. jedino ako živiš s drugim čovjekom ili imaš nekog drugog, jer u očima Crkve ti si još vjenčana sa svojim suprugom pa je imati drugoga prevara.
__________________
close your eyes and stare into the dark
zaručena is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:13.