Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.04.2015., 16:09   #81
Quote:
padmé_amidala kaže: Pogledaj post
geez ja sam imala 24 kg u 3. razredu (doduše stzalnop sam trenirala tenis) ...
a u prvom sam imala 22 mislim ima baš taman kg,mislim raste
Quote:
Una67 kaže: Pogledaj post
bok
ja sam imala 17kg kad sam krenula u prvi osnovne, dakle 7 godina
bila sam suha i mrsava (samo cice i guza) dok nisam rodila drugo dijete (24 godine) i onda sam se malo popunila
znam da te nisam bas utjesila, ali vazno je da je zdrava i da je zdravo hranis
Kad sam krenula u prvi imala sam 19kg, mm je imao 18.
Danas oboje imamo viska.
Tako da...oko malo "manjka" kila ne bih se previse brinula. Osim ako je dijete ne napreduje, umorno je, nema energije...
Imo, bolje manje nego vise...kasnije ce to nadoknaditi. Iako, znam i slucajeva bucmaste djece koja su se stvarno nakon puberteta "protegnula"...no morali su na tome i raditi. A jesu, jer im je pocela smetati ta debljina.
__________________
"Svi su jednaki, ali neki su jednakiji od drugih." © svinja Napoleon
kajpa is online now  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2015., 23:45   #82
Quote:
Kakadu kaže: Pogledaj post
moj predškolac na 120 cm visine ima jedva 18 kila. jede relativno OK, ali mogao bi i bolje. do sada se nisam brinula usprkos vječitim zabrinutim i začuđenim komentarima (izgleda nevjerojatno tanašno!) jer je zdrav. ja sam cijeli život mršava (iako jedem dosta), a i muž je. sad se malko brinem jer mi se čini da je najmršavji u vrtiću, a uskoro krećemo na testiranje za školu.
ja sam tolka bila na upisu u prvi razred (mozda nesto vislja, moram pogledati)
uglavnom, to je neka granica za upis (treba kao imati 19kg).
nakon tog pregleda, slijedilo je natjeravanje jelom, i majcina opterecenost hranom (jer ju je doktorica posteno oprala, pogotovo na temu toga da ne pijem pola litre mlijeka na dan, kolko sam kao trebala piti )
mislim da vecinu masnih stanica koje sada imam, imam zahvaljujuci tom razdoblju.
ne, nemoj se opterecivati, pogotovo jer ti je diejte zdravo.
i nedaj da te drugi opterete.
(na upisu bi doktorica morala uzeti u obzir cijelokupni rast i razvoj, dakle od rodjenja do sada)

ono na sto bih obratila paznju, je da jede sezonsko voce i povrce, ribu i meso, da ima bar tri obroka, od kojih je jedan kuhani te da pije tekucine.
i naravno, da se krece, sto je uzasno vazno za cjelokupni razvoj.


ono sto se moja mama nije snasla kad ju je doktorica prala po mojoj kilazi, je da kaze da ja jako malo sjedim, da idemo pjesice u vrtic i iz vrtica nekih 30-40minuta, a uz to da sam u vrtiuc stalno u igri sa deckima, i onad se jos doma igram gumi gumi.
da su mi ne znam kolko davali jesti, uz tu aktivnost, ne bih se nikako udebljala. osim naravno, junk foodom sa kojim su me onda poceli toviti.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2015., 14:37   #83
ma hrani se on zdravo, ali mene sad brine da se možda ne hrani previše zdravo i da je zdrava količina junka veća od ove koju on dobije pa je zato toliko mršav. ujutro prije vrtića za doručak jede zobene na mlijeku s voćem, u vrtiću jede ako mu se sviđa menu (ali s obzirom na to koliko je gladan poslije, mislim da su to skromne količine), kad se vrati iz vrtića, pojede pošten ručak (koji se, naravno, uvijek sastoji od mesa/ribe, povrća i žitarica). navečer obično pojede kakav sendvič, palačinku ili nešto slično. slatkiše jede tu i tamo. možda da mu malo podebljam kruh u prehrani? obožava špagete, možda da njih malo češće nudim?
__________________
La vida es sueno T. 1.1.2009. M. 25.1. 2013.
Kakadu is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2015., 15:02   #84
Quote:
Kakadu kaže: Pogledaj post
ma hrani se on zdravo, ali mene sad brine da se možda ne hrani previše zdravo i da je zdrava količina junka veća od ove koju on dobije pa je zato toliko mršav. ujutro prije vrtića za doručak jede zobene na mlijeku s voćem, u vrtiću jede ako mu se sviđa menu (ali s obzirom na to koliko je gladan poslije, mislim da su to skromne količine), kad se vrati iz vrtića, pojede pošten ručak (koji se, naravno, uvijek sastoji od mesa/ribe, povrća i žitarica). navečer obično pojede kakav sendvič, palačinku ili nešto slično. slatkiše jede tu i tamo. možda da mu malo podebljam kruh u prehrani? obožava špagete, možda da njih malo češće nudim?
pa možeš mu povećat masnoće, a ne samo ugljikohidrate. i trebaju ih više nego odrasli, a i nakon 90-ih kad su bile protjerane iz ishrane, sad su im se vratili

ono, pošten sloj maslaca ispod marmelade, zdenka sir i panceta u sendviču, maslinovo ulje, svinjska mast u maneštrama itd.


no s druge strane, ako je dijete zdravo, aktivno, slijedi svoju percentilu, slažem se s ostalima da nema potrebe biti opsjednut djetetovom težinom (iako ja iskreno malo jesam, moj je također mršav, tako da ja pazim da ipak nije kost i koža - no moj jede dosta više od tvog, tako da smo do 19 kg dogurali! )
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2015., 15:26   #85
Quote:
Kakadu kaže: Pogledaj post
ma hrani se on zdravo, ali mene sad brine da se možda ne hrani previše zdravo i da je zdrava količina junka veća od ove koju on dobije pa je zato toliko mršav. ujutro prije vrtića za doručak jede zobene na mlijeku s voćem, u vrtiću jede ako mu se sviđa menu (ali s obzirom na to koliko je gladan poslije, mislim da su to skromne količine), kad se vrati iz vrtića, pojede pošten ručak (koji se, naravno, uvijek sastoji od mesa/ribe, povrća i žitarica). navečer obično pojede kakav sendvič, palačinku ili nešto slično. slatkiše jede tu i tamo. možda da mu malo podebljam kruh u prehrani? obožava špagete, možda da njih malo češće nudim?
meni se cini da on jede okej, jedino da ima malo vecu pauzu dok je u vrticu, gdje se i istovremeno izdivlja, a manje pojede.
kruh ne bi podebljavala, al bi ovo sto miss kaze za masti.
in su postala opet i jaja, tak da mozes uvaliti za veceru ili neki bogatiji dorucak za vikend (spek, jaja, )
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2015., 17:18   #86
hvala, to je dobra ideja. ali jaja npr. jede samo u palačinkama i kolačima. problem je u tome što je on užasno izbirljiv, ali probat ću mu ručak (pa i doručak!) podebljati dodatnom količinom maslaca (svinjska mast je meni nekako fuj i ne želim to imati u frižideru). i budući da obožava ribani sir sa svim i svačim (a on je, čini mi se, dosta masan), počet ću mu to servirati češće uz ručak. pa ćemo vidjeti. ima li još tko kakvu ideju?
__________________
La vida es sueno T. 1.1.2009. M. 25.1. 2013.
Kakadu is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2015., 23:33   #87
Quote:
Kakadu kaže: Pogledaj post
hvala, to je dobra ideja. ali jaja npr. jede samo u palačinkama i kolačima. problem je u tome što je on užasno izbirljiv, ali probat ću mu ručak (pa i doručak!) podebljati dodatnom količinom maslaca (svinjska mast je meni nekako fuj i ne želim to imati u frižideru). i budući da obožava ribani sir sa svim i svačim (a on je, čini mi se, dosta masan), počet ću mu to servirati češće uz ručak. pa ćemo vidjeti. ima li još tko kakvu ideju?
podebljaj mu dorucak, pogotovo ak ne ejde u vrticu...ubaci neke oraside (oni su masni i kaloricni), suha voca, banane....uz zobene

i svi tvrdi sirevi su masni/kaloricni, a dobri.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2015., 02:08   #88
Quote:
miss daisy kaže: Pogledaj post
pa možeš mu povećat masnoće, a ne samo ugljikohidrate. i trebaju ih više nego odrasli, a i nakon 90-ih kad su bile protjerane iz ishrane, sad su im se vratili

ono, pošten sloj maslaca ispod marmelade, zdenka sir i panceta u sendviču, maslinovo ulje, svinjska mast u maneštrama itd.


no s druge strane, ako je dijete zdravo, aktivno, slijedi svoju percentilu, slažem se s ostalima da nema potrebe biti opsjednut djetetovom težinom (iako ja iskreno malo jesam, moj je također mršav, tako da ja pazim da ipak nije kost i koža - no moj jede dosta više od tvog, tako da smo do 19 kg dogurali! )
Dobro, 19 kg nije malo za 5 kg.
Moja kcer je bila bucmasta beba i toddler pa se (sto je normalno) istegnula iako ne do mrsavosti, sad ima 20-tak kg na 115 cm, to je valjda 90ta percentila za visinu i 80ta cca za tezinu. Ja nekako i ocekujem da su izmedju cca 4 godine i puberteta najmrsaviji.

Ali slazem se inace s tobom da ne treba previse prckati po djecjoj ishrani, bilo sopati bilo stavljati na dijetu. Vazno je da imaju priliku se puno kretati, a prehrana ce se izregulirati vec sama.
__________________
I firmly reserve the right to contradict myself
puffko is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2015., 09:16   #89
moja je sad na 119 i 20-21 kilu, nije mrsava nego tanka. ocu reci, ima meseka na sebi. nedavno sam shvatila da njoj sve hlace ne padaju jer je jako mrsava nego jer ima struk i "bokove" a sve su hlace vise manje ravnog kroja

dugo smo imali problema s klopom i ona je uvijek bila na tanju stranu ali dokle god dijete dobiva ok i jede sve skupine hrane ja ne bi intervenirala.
ok, mrsavom djetetu se moze cesce davati zitarice i maslac a debljem izbaciti kruh uz rucak ali ono, ako je dijete u granicama... to je sve ok
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2015., 12:31   #90
Quote:
puffko kaže: Pogledaj post
Dobro, 19 kg nije malo za 5 kg.
Moja kcer je bila bucmasta beba i toddler pa se (sto je normalno) istegnula iako ne do mrsavosti, sad ima 20-tak kg na 115 cm, to je valjda 90ta percentila za visinu i 80ta cca za tezinu.
V ima 115 cm i cca 18.5 kg. ne znam točno, jer se u zadnje vrijeme važe u odjeći i s raznim predmetima u rukama tako da dogura do 19

nije pretjerano mršav, meni djeluje ko normalno vitko dijete. recimo, kao što su djeca nekad bila al u odnosu na mnoge vršnjake je mršav. njegovi iz ulice, jesu nešto viši (al koji cm, ne sad za glavu), pa imaju 24 i 28 kg


međutim, ja ne puštam da on baš slobodno bira što bi i kad bi jeo. on nema interes za proces hranjenja. imao ga je prvih par mjeseci uvođenja dohrane, i kad je postalo "old news", on je izgubio zanimaciju. uopće nema veze s vrstom hrane, može biti zdrav obrok, može biti junk (pizza, ćevapi), on je identično ravnodušan. čak najviše voli maneštre, jer ih najbrže pojede i može dalje. i najviše jede za večerom, jer onda jede da ne bi na spavanje

tako da gledam da mu uvalim nešto kaloričniju hranu i ne puštam slobodnu volju u smislu "jest će kad je gladan". držim do tradicije stola, već sam to pisala ugl sad već imamo rutinu, sjedne za stol, odvoji obavezni dio koji neće pojest i onda pojede ostatak što brže može
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2015., 12:47   #91
Po krivulji, moja je od rođenja oko 60-ke po težini i iznad 90-ke pa visini. Sad ima 3 god, 100 cm, 14 kg. Ne jede količinski puno (da, ponekad imam krize roditeljskog identiteta zbog toga), no jede ok, uvijek bira žlicu prije vilice.

Važno mi je da jede što manje industrijski prerađene hrane, ali pojede čokoladicu/bombon na dnevnoj bazi. Nemam problem sa svinjskom masti, radije biram nju nego ulje.

E da, nedavno je u IkeJi probala hot-dog, oduševljenju nije bilo kraja
Ćufta is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2015., 13:56   #92
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
podebljaj mu dorucak, pogotovo ak ne ejde u vrticu...ubaci neke oraside (oni su masni i kaloricni), suha voca, banane....uz zobene


i svi tvrdi sirevi su masni/kaloricni, a dobri.
orašide neće, suho voće neće, bananu mu dajem svako drugo jutro.
__________________
La vida es sueno T. 1.1.2009. M. 25.1. 2013.
Kakadu is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2015., 14:13   #93
Quote:
miss daisy kaže: Pogledaj post
nije pretjerano mršav, meni djeluje ko normalno vitko dijete. recimo, kao što su djeca nekad bila al u odnosu na mnoge vršnjake je mršav. njegovi iz ulic
tako da gledam da mu uvalim nešto kaloričniju hranu i ne puštam slobodnu volju u smislu "jest će kad je gladan". držim do tradicije stola, već sam to pisala ugl sad već imamo rutinu, sjedne za stol, odvoji obavezni dio koji neće pojest i onda pojede ostatak što brže može

Dobro, to i ja, ali to mi se nekako podrazumijeva, ne mogu bas zamisliti da svatko jede za sebe a bogme ne bi mi se dalo ni prati tanjure kad se kome svidi.

Ja nista ne podebljavam a s druge strane i ne branim puno toga. Ne znam kako je u Hrvatskoj, ali mi se ovdje dize kosa na glavi od svih sugar free deserta, skrivanja povrca u cuftama i opsesije s nutritivnim karakteristikama hrane. Nadam se da ako budem nudila doma raznovrsnu i finu hranu, ali da ne pridajem hrani pretjeranu vaznost, ce i dijete razviti neki normalan odnos i nece se boriti s tezinom.. a zivi bili pa vidjeli.
__________________
I firmly reserve the right to contradict myself
puffko is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2015., 15:39   #94
puffko, mislim da si malo pobrkala lončiće pretpostavljajući da je mršavo dijete ono koje nema normalan odnos prema hrani.
moje dijete nema nikakav nenormalan odnos prema hrani i nije mršav zato što premalo jede. on za ručak pojede porciju odraslog čovjeka. u stanju je smazati 5 velikih palačinki odjednom. ali je izbirljiv.
ljudi imaju brži ili sporiji metabolizam. moja težina već dva desetljeća varira od 51 do 53 kile na 170 visine, a jedem dosta. jednostavno se od najranijeg djetinjstva nikad nisam mogla zdebljati. iz rodilišta sam oba puta izišla s pretporođajnom kilažom. znam da to zvuči super i nevjerojatno u skladu s današnjom modom, ali meni se i dan danas diže kosa na glavi na bilo kakve komentare vezane uz moju tjelesnu težinu - čak i ako su pozitivni - što je vjerojatno posljedica podsvjesno zakopane reakcije na takve komentare iz djetinjstva.
i zato iz socioloških razloga ne želim svom djetetu stigmu "mršavog djeteta." neki dan u priči koju sam mu čitala spominjao se neki mršavi dječak, a on je odmah primijetio: "vidi, mama, taj je dječak mršav - kao i ja." a ne sviđa mi se ni izraz "pothranjen" koji za njegov odnos visine-težine stoji u svakoj tablici.
__________________
La vida es sueno T. 1.1.2009. M. 25.1. 2013.
Kakadu is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2015., 23:29   #95
Samo da se prijavim da pratim temu... mislim da tu spadamo.
13 i pol mj, još nema 9500g
Al jede on. Doduše ne najede se uvijek onako ful da se napuca, ali nije ni jako izbirljiv (kako koji dan ). Jako je aktivan, i sve odmah potroši
Snow Fairy is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2015., 02:05   #96
Quote:
Kakadu kaže: Pogledaj post
puffko, mislim da si malo pobrkala lončiće pretpostavljajući da je mršavo dijete ono koje nema normalan odnos prema hrani.
moje dijete nema nikakav nenormalan odnos prema hrani i nije mršav zato što premalo jede. on za ručak pojede porciju odraslog čovjeka. u stanju je smazati 5 velikih palačinki odjednom. ali je izbirljiv.
ljudi imaju brži ili sporiji metabolizam. moja težina već dva desetljeća varira od 51 do 53 kile na 170 visine, a jedem dosta. jednostavno se od najranijeg djetinjstva nikad nisam mogla zdebljati. iz rodilišta sam oba puta izišla s pretporođajnom kilažom. znam da to zvuči super i nevjerojatno u skladu s današnjom modom, ali meni se i dan danas diže kosa na glavi na bilo kakve komentare vezane uz moju tjelesnu težinu - čak i ako su pozitivni - što je vjerojatno posljedica podsvjesno zakopane reakcije na takve komentare iz djetinjstva.
i zato iz socioloških razloga ne želim svom djetetu stigmu "mršavog djeteta." neki dan u priči koju sam mu čitala spominjao se neki mršavi dječak, a on je odmah primijetio: "vidi, mama, taj je dječak mršav - kao i ja." a ne sviđa mi se ni izraz "pothranjen" koji za njegov odnos visine-težine stoji u svakoj tablici.
Mislim da si posve krivo shvatila sto sam pisala (gdje sam rekla da mrsavo dijete nema normalan odnos prema hrani). Uopce se nije ticalo tebe i tvog djecaka.

Vidis, ja sam bila debeljuskasto pa jedno vrijeme debelo dijete, i moja sestra dan-danas se bori s tezinom, dobrim dijelom krivnjom nasih roditelja, a sve iz najbolje namjere (koji su poticali iz neke opet njihove price). Jednako kao sto ti ne zelis stigmu "mrsavog", ja ne zelim da moje dijete ima probleme koje sam ja imala srecom kratkotrajno ili moja sestra cijeli zivot.
__________________
I firmly reserve the right to contradict myself
puffko is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2015., 10:27   #97
prijavljujem se i ja, nedavno navršio 4g, jedva 13kg...
doduše, oduvijek je na niskocentilnim razvojnim krivuljama.

nikad nije bio veliki jelac, sad je situacija takva da će sam pojesti par zalogaja, ostalo ga hranimo.
sporo žvače, zadržava hranu u ustima i teško se odlučuje na gutanje tako da obrok traje sat vremena.

nedavno smo bili na pregledu kod jednog dječjeg gastroenterologa na rebru (nije samo zbog TT, već zbog raznih probavnih simptoma koji traju unazad godinu i pol dana), profesora, koji nije niti najmanje zabrinut zbog njegove niske TT, rekao je da mu izgleda kao zdrav i veseo dječak, te da bi se brinuo da ima 22kg...
tisi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2015., 19:42   #98
ova tema je kao stvorena za mene

malac 2.5 god i 11 kg.sića od djeteta.rođen je na 20. centili i sa 4 mj pao na 3. centilu i od tada se borimo,uglavnom je ispod i te 3.
borili smo se sa jelom do njegove navršene godine dana,nije htio apsolutno ništa staviti u usta i doslovno sam ga morala šopati,užas jedan...onda je postepeno počeo jesti i sad sasvim solidno jede ali je još uvijek mršavko...sve gastroenterološke pretrage smo obavili kao i pregled kod endokrinologa,sve je u redu... piše nam na povijesti bolest "blago pothranjen"
KIKA5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2015., 18:14   #99
Moja je sa 2 imala 10ipol i nitko nikad nije spomenuo pothranjenost. Samo vitkost. Sa 3g imala je oko 12. Tek tad je počela jesti i "naglo" dobivati na težini. Sad ima 4 i 14,5 kg. Najveći godišnji prirast otkako je imala 1god. I da, to se desilo najednom. Da je počela uživati u hrani, da je rekla da je nešto fino, tražila još, probala nove okuse...
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2015., 23:57   #100
i mi se prijavljujemo....
moj navrsio 4god i 3mj ima 14kg i 109cm visok ,zgoljav je uzasno,kad ga covjek drzi same kosti osjetis,jednostavno to dijete nikad nije gladno,svaki obrok traje po sat vremena tako da sam luda skroz vise od svega
takav je od samog pocetka,od kad je na bocicu pio mlijeko ni tada ju nije smazao do kraja ko neka druga djeca
__________________
Pas je jedino biće na svijetu koje te voli više od samoga sebe
OOOOOOO is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:46.