Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.10.2004., 09:10   #1
Bolovanje za dijete

obzirom da se na ovoj temi vrti jako puno upita oko otvaranja bolovanja za dijete kada je ono u bolnici, odgovor je da roditelj ima pravo i da moze dobiti bolovanje za njegu hospitaliziranog djeteta.

pravo na smjestaj uz dijete za vrijeme bolnickog lijecenja


i kod cjelodnevnog i kod dnevnog smjestaja (dakle bez nocenja) pravilnik kaze:

Osigurana osoba koja ostvaruje pravo na smještaj nije obvezna sudjelovati u troškovima zdravstvene zaštite, a osiguranik koji u skladu s odredbama Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju može ostvariti pravo na naknadu plaće, za vrijeme tog smještaja ima pravo na naknadu plaće na ime bolovanja zbog njege djeteta.







Ima li netko među vama tko radi u školi (osnovnoj ili srednjoj), na komplikacijama je dulje od 90 dana i da je dobio jednokratnu naknadu za bolovanje dulje od 90 dana?

Znam da to neke firme isplaćuju (do 2.500 kn je neoporezivo), ali ne znam kak s time stoje škole.

Zadnje uređivanje Monstera : 27.09.2013. at 00:13. Reason: dodatak vezan uz hospitalizaciju djeteta!
Amalthea is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2004., 12:53   #2
To ovisi od firme do firme. U mojoj isplaćuju nakon 6 mjeseci konstantnog bolovanja (ne moraju biti komplikacije).
Pitaj u svojoj kadrovskoj.
__________________
Dreams
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2004., 13:34   #3
Hvala, Tija.

Zvala sam danas, ali je tajnica na godišnjem. Nazvat ću je ponovo kad se vrati.
Amalthea is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2004., 15:49   #4
Iskreno, ja sumnjam u to, pogotovo u školstvo
Kad sam prvi put bila trudna, dakle prije 5-6 godina ja sam dobila novce nakon tri mjeseca bolovanja. Onda su to ukinuli (naravno) i drugi put sam dobila cazzo , nikako nisam mogla nategnuti 6 mjeseci.

Dabogda ti dobila , nije loše za donekle opremit bejbi.

P.S. nazovi tetu koja ti obračunava plaću, ona bi to morala znati.
__________________
Dreams
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2007., 18:12   #5
Izostanak s posla zbog bolesti djeteta

Sigurna sam da je ova tema već bila ali ja sam relativno nova i nesnalazim se baš.Pokušala sam je pronaći ali nisam uspijela.
Danas sam jako ljuta jer moje dijete ima temperaturu i logično je da ga sutra ostavim doma tj. da ga ne vodim u vrtić.Međutim ako ostanem kući moji nadređeni će dobiti slom živaca.Ne govorim ovdje o ozbiljnim bolestima već ono tipa prehlade,gripe ili viroze kada trebate ostati koji dan kući s djetetom.
Zanima kako se na vašim radnim mjestima gleda na ovakav izostanak?Kako se snalazite u takvim situacijama?
lorena3242 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2007., 19:48   #6
Meni kad je djete bolesno pa makar to bila i viroza sa temperaturom od 37.3 ako vidim da se ne osjeća dobro, ostajem s njim doma. Radim u državnoj firmi sa 3500 zaposlenih i nitko mi ne radi probleme. Po zakonu na to imam pravo. Vjerujem da je kod privatnika stvar punoooo gora ali kad je moje djete u pitanju nikakav poslodavac da mi sjedne na glavu ne bi ništa postigao...
Tonk@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2007., 20:01   #7
Odem na bolovanje kad mi je dijete bolesno iako mi na poslu prijete otkazom i iživljavaju se Svađam se sa šeficom i ne popuštam ni milimetra. Moje dijete je na prvom mjestu.
Sad sam bila dva tjedna doma jer mi je malena imala šarlah, sutra idem ponovo raditi i želudac me boli od muke u koje se zmijsko leglo moram vratiti.
I ne, ne radim u privatnoj firmi.
Tijana is online now  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2007., 23:44   #8
Quote:
Tijana kaže: Pogledaj post
Odem na bolovanje kad mi je dijete bolesno iako mi na poslu prijete otkazom i iživljavaju se Svađam se sa šeficom i ne popuštam ni milimetra. Moje dijete je na prvom mjestu.
Sad sam bila dva tjedna doma jer mi je malena imala šarlah, sutra idem ponovo raditi i želudac me boli od muke u koje se zmijsko leglo moram vratiti.
I ne, ne radim u privatnoj firmi.
Ukratko užas!Mislila sam da su ber oni koji su državnoj firmi pošteđeni ovoga.Mislila sam da se bar tamo zakon poštuje.Znam da po zakonu imam pravo ostati doma ali kod privatnika je to mrtvo slovo na papiru.Užasavam se komentara moje šefice : a zar je opet bolestan?A moje dijete 2-3 puta godišnje je bolesno po dan dva.Na svu sreću jeko je otporan ali ipak dobijem takve komentare.Ili nešto tipa:Znam ja kako je to ali ja sam uvijek dolazila na posao kad je moje dijtet bilo bolesno...Jeli to normalna osoba?Moja kolegica nakljuka dijete antipiretikom i pošalje ga u vrtić.Jeli to normalno?Sutra će muž ostati kući.A prekosutra moram ja ako mu ne bude bolje.Već me hvata jeza kad kažem da moram ostati kući jedan dan!!!Meni neće prijetiti otkazom jer me ne može lako zamijeniti ali toliko će mo kvocat da je to strašno.
lorena3242 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2007., 02:11   #9
Quote:
lorena3242 kaže: Pogledaj post
Ukratko užas!Mislila sam da su ber oni koji su državnoj firmi pošteđeni ovoga.Mislila sam da se bar tamo zakon poštuje.Znam da po zakonu imam pravo ostati doma ali kod privatnika je to mrtvo slovo na papiru.
Zasto bi to kod privatnika bilo mrtvo slovo , pa nisu svi privatnici kreteni kao neki zbog kojih sad svi imaju predivna misljenja o njima
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice

Zadnje uređivanje putnica : 10.12.2007. at 11:29. Reason: q
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2007., 09:33   #10
ja radim u privatnoj firmi u stranom vlasništvu. Istina, moj je rijetko bolestan al nikad nije bilo problema, javim se SMS-om predsjedniku uprave da me neće biti i to je to. Jedino što on pita je dal je sve ok i dal može kako pomoći.
Čak smo napravili i takav ugovor da kolko god sam na bolovanju, plaća mi je ista
Znam da ima svakakvih poslodavaca, ali da je kod mene drugačije sigurna sam da bi ostala doma kad bi mi dijete bilo bolesno, bez obzira na prijetnje otkazom.
Kikica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2007., 10:15   #11
Kod mene je slučaj da suprug radi u smjenama, pa ako se poklopi da je slobodan ja idem na posao, a ako i on radi ja ostajem doma, javim šefici da mi je dijete bolesno, taj dan ili uzmem godišnji ili ga odradim subotom. Ponekad samo javim šefici da ću zakasniti ili da ću doći u drugu smjenu.
Kod mene je dobro što je šefica razumna i dopušta bilo kakve dogovore ( njen je moto da se za sve možemo dogovoriti, bitno je da se posao obavi na vrijeme.Jer iks puta je ona znala od nas tražiti da ostanemo duže i ostajali smo).
vusa is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2007., 10:19   #12
često sam na bolovanju
Ne prigovara nitko
__________________
Dreams
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2007., 12:24   #13
Ja na bolovanju od danas.
Mali inače često bolestan. Npr. 1 x mjesečno jesen - zima.
Radim u državnoj firmi - mogu na bolovanje ali sa grčem u želucu i silnim ispitivanjima kad ću se vratiti. Ko ih j...
MAJA155 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2007., 13:33   #14
Quote:
MAJA155 kaže: Pogledaj post
- mogu na bolovanje ali sa grčem u želucu i silnim ispitivanjima kad ću se vratiti. Ko ih j...
To mi je najgore, kad te puste al te gnjave da ti prisjedne što si uopće pitao. (bilo prije i kod mene tako al više nije )
vusa is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2007., 13:47   #15
Za sad nisam imala problema. Radim u privatnoj firmi i kad je djete u pitanju ostala sam doma kad god je bilo potrebno. Telefonom javim da nebudem dosla i za te dane obicno uzmem godisnji jer sam se nedugo vratila sa porodiljnog pa mi ostao cijeli godisnji kojeg drugacije nemogu iskoristiti.
amiha1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2007., 00:57   #16
Quote:
Wedding kaže: Pogledaj post
Zasto bi to kod privatnika bilo mrtvo slovo , pa nisu svi privatnici kreteni kao neki zbog kojih sad svi imaju predivna misljenja o njima
Upravu si netreba generalizirati.Ja ovo govorim iz osobnog iskustva.Da li si ti možda privatni poslodavac?
lorena3242 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2007., 01:01   #17
maleni ima šarlah.Ipak moram ostati koji dan.Poklopilo mi se da dva dana da moram ostati kući jer ću određeni dio posla bolje obaviti doma u miru nego u kancelariji pa će malo muž na bolovanje.Ali definitivno sam odlučila :ubuduće kada budem imala potrebu da ostanem zbog dijeteta nezanima me ništa.Ostajem kući pa šta bude.
lorena3242 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2007., 01:03   #18
Quote:
lorena3242 kaže: Pogledaj post
Upravu si netreba generalizirati.Ja ovo govorim iz osobnog iskustva.Da li si ti možda privatni poslodavac?
Da jesam ( mi smo jedni od onih koji svojim djelatnicima daju i regres i bozicnicu i uskrsnicu i pristojne place) alii priznam da mnogo privatnika ima robovlasnicki stav prema svojim radnicima ali se to ne moze generalizirat...ima mnogo "drzavnih firmi" i ovo drzavno je vec pod upitnikom koje se takodjer ponasaju kao robovlasnici i njihovi djelatnici nemaju nikakovih prava......
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2007., 02:50   #19
Quote:
Wedding kaže: Pogledaj post
Da jesam ( mi smo jedni od onih koji svojim djelatnicima daju i regres i bozicnicu i uskrsnicu i pristojne place) alii priznam da mnogo privatnika ima robovlasnicki stav prema svojim radnicima ali se to ne moze generalizirat...ima mnogo "drzavnih firmi" i ovo drzavno je vec pod upitnikom koje se takodjer ponasaju kao robovlasnici i njihovi djelatnici nemaju nikakovih prava......
Velika isprika tebi i tebi sličnima!!!Zaista je divno znati da postoje i takve radne sredine u kojem je radnik prvo osoba a onda radnik.Dakle tvoji radnici imaju potrebe i ti ih poštuješ.Očito ni jedna tvoja djelatnica(djelatnik) neće otvoriti sličnu temu na forumu!Zavidim tvojim radnicima ali pokašaj shvatiti moju ljutnju.Ljuta sam jer sam nemoćna.Ljuta sam jer posao moram staviti ispred dijeteta(neću više nikada obečavam).Ljuta sam jer razbijam glavu pitanjem : joj kako ću joj (šefici) reći da mi treba dan dva da ostanem zbog djeteta.Znam da iza tog pitanja sljedi prigovaranje.A da ne kažem kako sam ljuta kad pomislim :Pa hajde nije 38,5 tako velika fibra da ne bi mogla otići na posao (ovo misli kad ja imam fibru).
lorena3242 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2007., 11:33   #20
Moj je jucer imao temp. 37,7 i kašljao.
Otvorila samo bolovanje. Nikom nije pravo, ali briga me.
Ostajem do kraja tjedna sa svojim djetetom.
Ode 300 kuna od plaće.
MAJA155 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:03.