Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.12.2009., 17:32   #1
Porezna olakšica na dijete

Jel mi može netko ovdje objasnit kako funkcioniraju te porezne olakšice?

Miho je prijavljen na mene, pošto sam cijelu godinu na porodiljnom nemam pravo na povrat poreza, a time nemam pravo ni na poreznu olakšicu. Ok taj dio mi je jasan, ali ono što mene zanima jel se ta porezna olakšica obračunava na mjesečnoj bazi, pa recimo ja imam veću plaću, ako da za koliko (pretpostavljam da se manje uplaćuje poreza, pa time meni ide više love na račun), ili samo na godišnjoj bazi, ili i na mjesečnoj i godišnjoj?
Skužila sam nešto da na prvo dijete ide 0.5 čega nemam pojma
__________________
Sve je dobro :)
Volim te malena
MalaLola is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2009., 17:35   #2
ja ti nemam pojma što i kako,samo ću ti reći kako dobijem po 100 kn za svaku curu jer su obje na mojoj poreznoj i tako svaki mjesec. radim u javnoj službi,ako to ima kakve veze.
sami is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2009., 17:44   #3
ako sam ja dobro skužila što mi je knjigovotkinja objašnjavala možeš birati ili se skida odma na plaći tj uvećava se plaća za određeni iznos ili se vrati na kraju godine..
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2009., 19:28   #4
kad dodje vrijeme prijave poreza lijepo skines mihu sa svoje olaksice i prebacis na muza...
trazis povrat poreza za proslu godinu i tu se skupi fina svota...
onda odlucite kome se vise isplati da ga ubuduce drzi ko olaksicu...
ona se koristi na mjesecnoj bazi, bas tako kako si rekla...
znaci imas ga ko olaksicu, time su ti manji porezi na placu i veca placa...
Leptiric is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2009., 19:53   #5
Na mjesečnoj bazi ti povećava plaću, ako imaš ugovorenu bruto plaću, jer je osbni odbitak koji se ne operuzuje 1800 kn, a ako ti je dijete prijavaljeno na tebe koeficijent se uvećava za 0,5 odnosno odbitak ti je 2700.

Na iznos iznad toga ti se obračunavaju porezi i doprinosi
Garf is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2009., 19:54   #6
operuzuje=oporezuje
Garf is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2009., 19:57   #7
Quote:
Leptiric kaže: Pogledaj post
kad dodje vrijeme prijave poreza lijepo skines mihu sa svoje olaksice i prebacis na muza...
trazis povrat poreza za proslu godinu i tu se skupi fina svota...
onda odlucite kome se vise isplati da ga ubuduce drzi ko olaksicu...
ona se koristi na mjesecnoj bazi, bas tako kako si rekla...
znaci imas ga ko olaksicu, time su ti manji porezi na placu i veca placa...
mislim da to ne ide tako.
ja sam bila mami olakšica dok se nisam zaposlila, onda sam ja podnijela prijavu za povrat ali bi onda moja mama trebala platiti porez da bi ja mogla dobiti nazad, znači da se ipak nešto gleda mjesečno.
ana:) is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2009., 20:10   #8
Quote:
ana81 kaže: Pogledaj post
mislim da to ne ide tako.
ja sam bila mami olakšica dok se nisam zaposlila, onda sam ja podnijela prijavu za povrat ali bi onda moja mama trebala platiti porez da bi ja mogla dobiti nazad, znači da se ipak nešto gleda mjesečno.
To je drugačija situacija. Leptirić je u pravu, poreznu olakšicu na dijete može koristiti ili mama ili tata, a mogu i oboje, ali ne istovremeno. Samo treba vidjeti kome se više isplati (obično onome tko ima veća primanja).
__________________
wtfomglolnvm
MiNa8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2009., 20:26   #9
ali ako prebaciš dijete kad trebaš predati prijavu kako možeš tražiti povrat kad je dijete cijelu godinu bilo prijavljeno na tebe?

mi smo malu prijavili na mm-a dok sam ja na porodiljnom pa nemam pravo na povrat, a kad počnem raditi, pošto imam veću plaću ćemo prebaciti na mene. njemu se povećala nešto sitno plaća, ali je taman krenuo harač pa mu je to otišlo
ana:) is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2009., 20:33   #10
Quote:
ana81 kaže: Pogledaj post
ali ako prebaciš dijete kad trebaš predati prijavu kako možeš tražiti povrat kad je dijete cijelu godinu bilo prijavljeno na tebe?
Ne tražiš ti povrat, već muž. A može se tako retroaktivno, bez obzira što je tijekom godine dijete bilo prijavljeno na mami. Zato se i rade porezne prijave na godišnjoj razini, pa vidiš kome se više isplati. Referenti u poreznoj upravi naprave samo izmjene na poreznoj kartici i u kompjuteru.
__________________
wtfomglolnvm
MiNa8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2009., 20:37   #11
Quote:
MiNa8 kaže: Pogledaj post
Ne tražiš ti povrat, već muž. A može se tako retroaktivno, bez obzira što je tijekom godine dijete bilo prijavljeno na mami. Zato se i rade porezne prijave na godišnjoj razini, pa vidiš kome se više isplati. Referenti u poreznoj upravi naprave samo izmjene na poreznoj kartici i u kompjuteru.
e to nisam znala. ja sam mislila da je bitan dan prijave/odjave i da se po tome računa.

tnx
ana:) is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2009., 21:03   #12
Quote:
Leptiric kaže: Pogledaj post
kad dodje vrijeme prijave poreza lijepo skines mihu sa svoje olaksice i prebacis na muza...
trazis povrat poreza za proslu godinu i tu se skupi fina svota...
onda odlucite kome se vise isplati da ga ubuduce drzi ko olaksicu...
ona se koristi na mjesecnoj bazi, bas tako kako si rekla...
znaci imas ga ko olaksicu, time su ti manji porezi na placu i veca placa...
Meni i dalje ovo nije jasno
Mi smo malenu prijavili na poreznu od MM zato da on dobiva nešto veću plaću, ja i tako dobivam isto na porodiljnom... Isto mu je tu lovu pojeo krizni porez
E sad, ja sam radila prvih mjesec i pol ove godine tako da pretpostavljam da mogu prijaviti porez. Da li malenu onda prije toga prijavim na sebe ili?
__________________
...for your love there is no measure...
Pika225 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2009., 21:16   #13
Ni ja ništa ne kužim...joj kak mrzim te ekonomske i računovodstvene zavrzlame

Tara je prijavljena kao porezna olakšica kod mm....hoće on imat pravo na povrat poreza???

Ja kad počnem raditi ću je prebaciti kod sebe jer imam veću plaću....
dobrica31 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2009., 21:17   #14
Quote:
Pika225 kaže: Pogledaj post
Meni i dalje ovo nije jasno
Mi smo malenu prijavili na poreznu od MM zato da on dobiva nešto veću plaću, ja i tako dobivam isto na porodiljnom... Isto mu je tu lovu pojeo krizni porez
E sad, ja sam radila prvih mjesec i pol ove godine tako da pretpostavljam da mogu prijaviti porez. Da li malenu onda prije toga prijavim na sebe ili?
Ne moraš ju prijaviti na sebe. Ti ionako imaš pravo na povrat uplaćenog poreza u 2009., jer si većinu godine primala porodiljnu naknadu koja je neoporeziva, pa samim time nisi iskoristila svoj osobni odbitak (poreznu olakšicu) na godišnjoj razini. U svakom slučaju, traži povrat poreza u veljači.
__________________
wtfomglolnvm
MiNa8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2009., 21:21   #15
Quote:
MiNa8 kaže: Pogledaj post
Ne moraš ju prijaviti na sebe. Ti ionako imaš pravo na povrat uplaćenog poreza u 2009., jer si većinu godine primala porodiljnu naknadu koja je neoporeziva, pa samim time nisi iskoristila svoj osobni odbitak (poreznu olakšicu) na godišnjoj razini. U svakom slučaju, traži povrat poreza u veljači.
OK, hvala A MM isto može tražiti povrat ili nema pravo ako je dobivao već veću plaću otkad je prijavljena na njega?
__________________
...for your love there is no measure...
Pika225 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2009., 21:23   #16
Quote:
dobrica31 kaže: Pogledaj post
Ni ja ništa ne kužim...joj kak mrzim te ekonomske i računovodstvene zavrzlame

Tara je prijavljena kao porezna olakšica kod mm....hoće on imat pravo na povrat poreza???

Ja kad počnem raditi ću je prebaciti kod sebe jer imam veću plaću....
Da li će imati pravo na povrat ovisi o nekoliko faktora. Ako je beba cijelu godinu bila prijavljena na njega, a osim tog uzdržavanog člana (faktor 0,5) nema više niti jednu olakšicu koju bi mogao iskoristiti (npr. troškovi zdravstvenih usluga, kupnja stana, životno osiguranje, područje posebne državne skrbi....) onda neće imati pravo na povrat.
__________________
wtfomglolnvm
MiNa8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2009., 21:24   #17
Kaj imamo pravo na povrat poreza mi koje smo na porodiljnom..ja sam na porodiljnom od 28.2.2009.,a prije toga bila na bolovanju
dobrica31 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2009., 21:25   #18
Quote:
MiNa8 kaže: Pogledaj post
Da li će imati pravo na povrat ovisi o nekoliko faktora. Ako je beba cijelu godinu bila prijavljena na njega, a osim tog uzdržavanog člana (faktor 0,5) nema više niti jednu olakšicu koju bi mogao iskoristiti (npr. troškovi zdravstvenih usluga, kupnja stana, životno osiguranje, područje posebne državne skrbi....) onda neće imati pravo na povrat.
nema ni kredita ni životnog,iz Zagreba smo .....znači ništa od toga??

mala je prijavljena kao olakšica na njega od 12.4.2009.
dobrica31 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2009., 21:26   #19
Quote:
Pika225 kaže: Pogledaj post
OK, hvala A MM isto može tražiti povrat ili nema pravo ako je dobivao već veću plaću otkad je prijavljena na njega?
Pogledaj post iznad. Njemu povrat poreza ovisi o tim dodatnim olakšicama koje bi mogao iskoristiti (zdravstvene usluge, kupnja stana....) Ako nema ništa od toga, onda nema ni povrata.
__________________
wtfomglolnvm
MiNa8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2009., 21:30   #20
Quote:
MiNa8 kaže: Pogledaj post
Pogledaj post iznad. Njemu povrat poreza ovisi o tim dodatnim olakšicama koje bi mogao iskoristiti (zdravstvene usluge, kupnja stana....) Ako nema ništa od toga, onda nema ni povrata.
Ali ako ima pravo (na temelju životnog osiguranja npr.), povrat će mu biti veći ako ima dijete prijavljeno na sebe nego ako nema?
__________________
...for your love there is no measure...
Pika225 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:39.