Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.08.2010., 14:05   #61
pitanje oko prijave djeteta na poreznu karticu: mali je rođen 18.6., bit će prijavljen na mene.
budući da sam sad na porodiljnom, zanima me trebam li ga uopće prijaviti tijekom ove godine, ili mogu čekati povratak na posao?

i ako sam dobro shvatila, u veljači 2011. imam pravo na povrat poreza jer nisam radila cijelu godinu? vrijedi li onda isto i za veljaču 2012., kad imam pravo na povrat poreza jer ni u 2011. nisam radila čitavo vrijeme?

i kad bih sad stavila dijete na svoju poreznu, bi li to igralo neku ulogu u povratu poreza za ovu godinu, da još nešto izvučem?
(zato me i zanima trebam li malog već sad staviti na svoju karticu, ili mi je i tako svejedno, pa mogu čekati do lipnja iduće godine da to obavim?)
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2010., 14:19   #62
Joooj miss daisy, baš si me podsjetila da sam i ja to htjela pitat nekog tko zna...

isto,
kad bi trebalo prijaviti dijete na poreznu karticu? Odmah nakon rođenja ili se može čekati do povratka na posao nakon godine dana?

I

ako sam npr.8mjeseci na porodiljnom u 2010 i vraćam se raditi pa odradim preostalih 4 mjeseca u godini, da li da tražim povrat poreza u 2011 ili ne?

Hvala svima na podijeljenim savjetima.
totalni sam neznalica po ovim pitanjima
Katja Pe is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2010., 14:51   #63
Quote:
Katja Pe kaže: Pogledaj post
Joooj miss daisy, baš si me podsjetila da sam i ja to htjela pitat nekog tko zna...

isto,
kad bi trebalo prijaviti dijete na poreznu karticu? Odmah nakon rođenja ili se može čekati do povratka na posao nakon godine dana?

I

ako sam npr.8mjeseci na porodiljnom u 2010 i vraćam se raditi pa odradim preostalih 4 mjeseca u godini, da li da tražim povrat poreza u 2011 ili ne?

Hvala svima na podijeljenim savjetima.
totalni sam neznalica po ovim pitanjima
imam potpuno isto pitanje, hvala sto si ga srocila za mene
jos jedna neznalica
__________________
svi cemo umrijeti.
nata_lie is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2010., 13:34   #64
Quote:
mom2be kaže: Pogledaj post
ja sam radila u firmi gdje smo imali ugovorenu neto placu pa se kolegi desilo ovo sto pisete - zena nezaposlena, on dijete prijavio na sebe a neto placa ista - jedini tko je profitirao bio je poslodavac
pa su mu dobre tete u racunovodstvu lijepo rekle neka dijete makne sa svoje porezne kartice i samo kod godisnje porezne prijave trazi povrat zbog djeteta (ne znam sto mu je sve od papira trebalo, to provjeri u poreznoj) ali definitivno radi
poslodavac nema veze s tim, ne moze mu to ne odobriti, olaksice prijavljujes na poreznu karticu u poreznoj upravi
Quote:
madlena kaže: Pogledaj post
Ali kako se ti novci nebi mogli dobiti,ma natjerati ću mu financijsku na vrata.On je lijepo pokrao moju obitelj za te novce jer je na njemu da ako je stavljeno dijete na karticu taj dio ne plaća državi nego direktno osobi kojoj je dijete na poreznoj kartici.Privatnici tako dobro zarađuju na jadnim ljudima.Ja dijete nemogu staviti na sebe jer sam nezaposlena.Od ove godine smo ih skinuli sa kartice pa ćemo na kraju tražiti povrat od države,a ljigavac će više platiti poreza državi kao i prije nego smo stavili na karticu.
Pa zar može djete bit ne prijavljeno na ni jednog roditelja?Mislim zbog zdravstvenog,kaj to nije povezano?
A kako se to konkretno vidi na platnoj listi da je dijete prijavljeno na tog roditelja ali poslodavac mažnjava lovu?
fiser is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2010., 14:22   #65
Naše dijete ima 7 mjeseci, još je nismo prijavili ni na čiju karticu. Sad bi je prijavili na muževu..dok ja ne počnem raditi s djetetovih godinu dana,a u veljači još napravili prijavu poreza da mu vrate za ovih 7 mjeseci što nije bila prijavljena? Nakon toga bi je stavili na moju karticu kad počnem raditi jer je moja plaća veća. Može li to tako???
__________________
U kadi mi je pauk... u kadi mali vrag!
Puzi, plazi tu jer misli da je jako drag.
Margaretta is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2010., 14:30   #66
Quote:
Margaretta kaže: Pogledaj post
Naše dijete ima 7 mjeseci, još je nismo prijavili ni na čiju karticu. Sad bi je prijavili na muževu..dok ja ne počnem raditi s djetetovih godinu dana,a u veljači još napravili prijavu poreza da mu vrate za ovih 7 mjeseci što nije bila prijavljena? Nakon toga bi je stavili na moju karticu kad počnem raditi jer je moja plaća veća. Može li to tako???
Pa ne trebate je ni prijaviti. Kad se budu predavale prijave muž neka je upiše pod uzdržavane članove počevši od mjeseca kad se rodila, priloži rodni list i to je to!
Mme Pipi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2010., 14:34   #67
Quote:
Mme Pipi kaže: Pogledaj post
Pa ne trebate je ni prijaviti. Kad se budu predavale prijave muž neka je upiše pod uzdržavane članove počevši od mjeseca kad se rodila, priloži rodni list i to je to!
Da, tako je zapravo manje komplikacije. Ali ko zna u ovoj državi šta se još do tada može promijeniti..??

Hvala!
__________________
U kadi mi je pauk... u kadi mali vrag!
Puzi, plazi tu jer misli da je jako drag.
Margaretta is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2010., 21:11   #68
Quote:
Mme Pipi kaže: Pogledaj post
Pa ne trebate je ni prijaviti. Kad se budu predavale prijave muž neka je upiše pod uzdržavane članove počevši od mjeseca kad se rodila, priloži rodni list i to je to!
Ne razumijem kako dijete može biti neprijavljeno,Na temelju čega onda ima zdravstveno osiguranje?
fiser is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2010., 22:53   #69
Ajme..................

ja sam računovođa pa kužim ovo sa poreznima, svašta se ovdje pročita (puno netočnoga, nažalost). Ako netko ima kakvo pitanje u vezi ovih stvari s poreznom neka me pita na pp- ali samo za one koji stvarno nemaju koga pitati jer imam malu bebu pa nemam puno vremena.
Dakle, netko je gore pitao za neisplatu novaca od strane poslodavca- nažalost on je umanjio bruto tako da mu ništa ne možete, ali definitivno treba muž odjaviti dijete sa porezne i kod prijave navesti dijete kao uzdržavani član pa će to porezna obračunati.

Svi koji su radili djelomično u godini neka predaju jer sav porez koji je uplaćen bit će im vraćen, to ćete najlakše vidjeti tako da na kraju godine od poslodavca zatražite ip karticu i tamo pod uplaćeni porez i prirez vidjeti svotu, ako su nule nemate pravo na ništa jer su komplikacije i porodiljni neoporezive naknade, ali ako ste npr. radili 3 mjeseca onda sav porez uplaćen u tom razdoblju dobivate nazad.

Dijete na poreznu treba prijaviti što prije i to nema nikakve veze niti sa prijavom na zdravstveno niti s bilo kakvom drugom, jedino je bitno da se dijete stavi na karticu roditelja koji ima veću plaću(pod uvjetom da nema ovakvog idiotskog poslodavca koji mu umanji bruto pa još čovjeku našteti i za jednog dana mirovinu i sl). Moj mali je rođen 16.6., na poreznoj je od 1.7., ako ne stignete prijaviti, u poreznoj navedite datum rođenja pa će porezna uzeti u obzir- ima nekad nekih čudnih referenata pa se prave ludi ali imate pravo i to tražite.
eto bar malo da razjasnimo, nisam čitala sve ispočetka pa ako sam ponovila nekoga, ispričavam se
nika7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2010., 00:18   #70
Quote:
ali definitivno treba muž odjaviti dijete sa porezne i kod prijave navesti dijete kao uzdržavani član pa će to porezna obračunati.
A gdje je do onda prijavljeno dijete?
Kao uzdržavanog člana-to se navede u obrazcu za povrat poreza?
Quote:
Dijete na poreznu treba prijaviti što prije i to nema nikakve veze niti sa prijavom na zdravstveno niti s bilo kakvom drugom,
Zašto i sa čime onda ima veze?
fiser is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2010., 00:37   #71
Quote:
fiser kaže: Pogledaj post
Ne razumijem kako dijete može biti neprijavljeno,Na temelju čega onda ima zdravstveno osiguranje?
to nema nikakve veze sa zdravstvenim već sa povratom poreza!!!!!!
Kad prijavljuješ dijete onda ga moraš prijaviti na nekog od roditelja sebe ili muža, poduzeće ti ispuni prijavu za hzzo i stim ideš na zdravstvo!!!! A što se tiće poreza dijete trebaš "staviti" na PK karticu koja je na poreznoj i to ovisi na koga hoćeš opet naravno na sebe ili muža, ali ako u međuvremenu želiš to promijeniti recimo dijete je bilo prijavljeno na oca, a sad bi na mamu onda ga moraš na porezno "preseliti" sa muža na sebe, da ne bi platio porez!!!!Nadam se da sam pomogla!!!!!
damafia25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2010., 08:57   #72
Quote:
damafia25 kaže: Pogledaj post
to nema nikakve veze sa zdravstvenim već sa povratom poreza!!!!!!
Kad prijavljuješ dijete onda ga moraš prijaviti na nekog od roditelja sebe ili muža, poduzeće ti ispuni prijavu za hzzo i stim ideš na zdravstvo!!!! A što se tiće poreza dijete trebaš "staviti" na PK karticu koja je na poreznoj i to ovisi na koga hoćeš opet naravno na sebe ili muža, ali ako u međuvremenu želiš to promijeniti recimo dijete je bilo prijavljeno na oca, a sad bi na mamu onda ga moraš na porezno "preseliti" sa muža na sebe, da ne bi platio porez!!!!Nadam se da sam pomogla!!!!!
To sve kužim.
A ako sam dobro skužio.ćim si prijavio dijete na sebe knjigovođa automatski izračunava drugačiju plaču.Tako da nemožeš kasnije tražit povrat poreza na konto djeteta,zar ne!?
fiser is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2010., 09:19   #73
Quote:
fiser kaže: Pogledaj post
To sve kužim.
A ako sam dobro skužio.ćim si prijavio dijete na sebe knjigovođa automatski izračunava drugačiju plaču.Tako da nemožeš kasnije tražit povrat poreza na konto djeteta,zar ne!?
E to ovisi o knjigovođi firme, uostalom vidiš na platnoj listi. Neki rade to odmah, a neki ne! Mogu ti reći na svojem primjeru: imam dijete od 16 mj i nije prijavljena ni na jednu PK karticu, ali je prijavljena na MM. Njemu to ne odbijaju svaki mjesec pa smo ove godine tražili povrat poreza za predhodnu, a tako ćemo i sljedeće za ovu, ako umeđuvremenu ne ode MM na poreznu i ne prijavi je na svoju PK. Iskreno to mi je i bolje jer uvijek dobiješ tu olakšicu kad tad jel u komadu iduće godine na konto povrata poreza ili svaki mjesec nekoliko kunica veću plaću!
A i ako želiš možeš ovu godinu stavljati dijete na svoju prijavu , a sljedeću na supruga/gu! Sve ovisi kako ti bolje ispadne tj da dobiješ veći povrat. Znači nije nužno ako je dijete prijavljeno na jednog roditelja da drugi ne može tražiti povrat poreza, ali naravno sve ovisi o tome, dal svaki mjesec se obračunava olakšica ili ne!
damafia25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2010., 11:35   #74
Quote:
damafia25 kaže: Pogledaj post
E to ovisi o knjigovođi firme, uostalom vidiš na platnoj listi. Neki rade to odmah, a neki ne! Mogu ti reći na svojem primjeru: imam dijete od 16 mj i nije prijavljena ni na jednu PK karticu, ali je prijavljena na MM. Njemu to ne odbijaju svaki mjesec pa smo ove godine tražili povrat poreza za predhodnu, a tako ćemo i sljedeće za ovu, ako umeđuvremenu ne ode MM na poreznu i ne prijavi je na svoju PK. Iskreno to mi je i bolje jer uvijek dobiješ tu olakšicu kad tad jel u komadu iduće godine na konto povrata poreza ili svaki mjesec nekoliko kunica veću plaću!
A i ako želiš možeš ovu godinu stavljati dijete na svoju prijavu , a sljedeću na supruga/gu! Sve ovisi kako ti bolje ispadne tj da dobiješ veći povrat. Znači nije nužno ako je dijete prijavljeno na jednog roditelja da drugi ne može tražiti povrat poreza, ali naravno sve ovisi o tome, dal svaki mjesec se obračunava olakšica ili ne!
E sad kužim.
Znaći ako na platnoj listi piše da je to obračunato(svaki mjesec tokom godine) onda se ne može taj isti novac potraživati kao povrat novaca na osnovu olakšice na dijete(e sad je drugi par čarapa kaj gazda od moje žene i moj gazda stavljaju u svoj đep tak da mi ni nemremo doć do tih stotinjak kuna mjesečno bilo da prijavimo dijete tu il tam )
fiser is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2010., 11:41   #75
Quote:
fiser kaže: Pogledaj post
E sad kužim.
Znaći ako na platnoj listi piše da je to obračunato(svaki mjesec tokom godine) onda se ne može taj isti novac potraživati kao povrat novaca na osnovu olakšice na dijete(e sad je drugi par čarapa kaj gazda od moje žene i moj gazda stavljaju u svoj đep tak da mi ni nemremo doć do tih stotinjak kuna mjesečno bilo da prijavimo dijete tu il tam )
Prijavi ga di misliš da je bolje na sebe ili ženu ko ima veću plaću-osnovicu. Ako ga prijaviš na Pk kartici na poreznoj onda ti odbijaju mjesečno, a ako ne onda prijaviš poreznu prijavu i dobiješ povrt poreza tj ono kaj ti nisu davali mjesečno dobiješ jednokratno iduće godine. Nadam se da sam dobro objasnila u svakom slučaju bar za to te nemože niko zakinuti!!!!
damafia25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2010., 13:55   #76
Na početku isprika ako baš nije pogođena tema,

Na mojoj PK kao olakšicu imam prijavljeno dijete i neoporezivi dio plaće je iznosio 2,700,00 kn. medjutim sada sam priložio i Rješenje o invalidnosti te sada neoporezivi dio iznosi 4,500,00 kn. Navedeno Rješenje datira iz 2005. godine ali ga do sada nisam priložio i sada pitanje može li se retroaktivno potraživati sredstva ili bar dio toga.

Teta iz Porezne kaže da se nemože ništa dobiti ?

Hvala na odgovorima..
foruMAŠ is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2010., 13:56   #77
Quote:
foruMAŠ kaže: Pogledaj post
Na početku isprika ako baš nije pogođena tema,

Na mojoj PK kao olakšicu imam prijavljeno dijete i neoporezivi dio plaće je iznosio 2,700,00 kn. medjutim sada sam priložio i Rješenje o invalidnosti te sada neoporezivi dio iznosi 4,500,00 kn. Navedeno Rješenje datira iz 2005. godine ali ga do sada nisam priložio i sada pitanje može li se retroaktivno potraživati sredstva ili bar dio toga.

Teta iz Porezne kaže da se nemože ništa dobiti ?

Hvala na odgovorima..
Teta ima pravo!Sorry
__________________
.
damafia25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2010., 14:28   #78
foruMAŠ A šta kažu na poreznoj, otkad onda počinje vrijediti ta tvoja porezna olakšica na temelju invalidnosti? Odkad si predao ili za cijelu ovu godinu bar?
__________________
Always look on the bright side of life....
Majalena512 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2010., 14:43   #79
Ja sam bila na bolovanju od 12.12.2008. do kad sam rodila 01.08.2009. tj. onih 45 dana prije mi je krenuo porodiljni koji mi je trajao do 30.07.2010. u 2009. sam dobila nekih 3500 kn povrata poreza (nama firma uplati krajem godine sa božičnicom), pa me zanima ako nemam pravo na povrat kako to da sam dobila tada kad sam bila na bolovanju?
Kayla3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2010., 15:13   #80
Majalena 512

Olakšica vrijedi od dana prijave a biti ce priznata za ovu godinu.
foruMAŠ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:10.