Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.06.2010., 02:45   #1
Briga za starije roditelje - (ne) moraš?

Ako bilo koga pitaš da li se mora brinuti za svoje roditelje on će reći da moraš, oni su se brinuli za tebe kad si bio "mali" a sad ti moraš za njih kad su "stari"

Ono što mene zanima je da li ima propisano zakonom u ovo "lijepoj našoj" da je to obveza i da se to mora, ili u najtežem slučaju mora se financijski osigurati njihovo zbrinjavanje.

To me najviše zanima u slučaju da, što ako jedno od djece ne želi pomoći ostalima u uzdržavanju svojih roditelja, šta se tu može/mora uraditi ?!

Možda njima i odgovara da ne pomažu i da imaju komunikaciju sa roditeljima zbog neznam ni ja kojih razloga, ali kad dodje "ono" vrijeme i kad bude raspodjela imovine, onda će se pojaviti kao "najbolja" djeca.
__________________
Nema glupavih pitanja, samo laganih odgovora!
MatejScorp13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2010., 09:22   #2
Quote:
MatejScorp13 kaže: Pogledaj post
Ono što mene zanima je da li ima propisano zakonom u ovo "lijepoj našoj" da je to obveza i da se to mora, ili u najtežem slučaju mora se financijski osigurati njihovo zbrinjavanje.
Obiteljski zakon

Članak 213.
(1) Punoljetno dijete je dužno uzdržavati roditelja koji nije sposoban za rad, a nema dovoljno sredstava za život ili ih ne može ostvariti iz svoje imovine.
(2) Dijete se može osloboditi dužnosti uzdržavanja roditelja koji ga iz neopravdanih razloga nije uzdržavao u vrijeme kad je to bila njegova zakonska obveza.

Quote:
MatejScorp13 kaže: Pogledaj post
To me najviše zanima u slučaju da, što ako jedno od djece ne želi pomoći ostalima u uzdržavanju svojih roditelja, šta se tu može/mora uraditi ?!
možeš ga tužiti onda sud sukladno stanju stvari i svim relevantnim činjenicama određuje da li je tužba osnovana

Quote:
MatejScorp13 kaže: Pogledaj post
Možda njima i odgovara da ne pomažu i da imaju komunikaciju sa roditeljima zbog neznam ni ja kojih razloga, ali kad dodje "ono" vrijeme i kad bude raspodjela imovine, onda će se pojaviti kao "najbolja" djeca.
to nema veze jedno sa drugim. Nasljeđivanje je određeno po nasljednim redovima Zakona o nasljeđivanju. Sva djeca sukladno tome dobijaju isto. Tome se uvijek moža doskočiti Oporukom ili iznaslijeđenjem uz opravdani razlog
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2010., 09:31   #3
a, u slucaju da je djete punoljetno i nezaposleno da li su ga roditelji duzni uzdrzavati??

i ukoliko postoji oporuka o nasljedjivanju da li se ona moze pobiti na korist djeteta, mislim ukoliko roditelj odluci ostaviti svoju imovinu nekom drugome
orka12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2010., 09:33   #4
Hebate zar je tako gadno, da vlastitim roditeljima je problem pomoći i to želite radit jedino ako vas stave na papir konkretno???
__________________
Fuck it!
8472 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2010., 09:47   #5
Quote:
8472 kaže: Pogledaj post
Hebate zar je tako gadno, da vlastitim roditeljima je problem pomoći i to želite radit jedino ako vas stave na papir konkretno???
Hebate, zar ti moraš baš sve komentirati

Čovjek je postavio konkretno pitanje i šta koga briga za razloge tog pitanja
__________________
Kad lopovi počnu braniti ono što su stekli, neće biti ljućih boraca za poštenje.
nemam pojma is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2010., 09:47   #6
Quote:
orka12 kaže: Pogledaj post
a, u slucaju da je djete punoljetno i nezaposleno da li su ga roditelji duzni uzdrzavati??
Članak 210.
(1) Roditelji su dužni uzdržavati punoljetno dijete koje se školuje u srednjoj školi odnosno pohađa sveučilišni ili stručni studij u skladu s posebnim propisima, te redovito i uredno ispunjava svoje obveze.
(2) Punoljetno dijete koje je završilo obrazovanje iz stavka 1. ovoga članka, a ne može se zaposliti roditelji su dužni uzdržavati godinu dana nakon prestanka obrazovanja.
(3) Punoljetno dijete koje zbog bolesti, mentalnog ili tjelesnog oštećenja nije sposobno za rad, roditelji su dužni uzdržavati dok ta nesposobnost traje.
(4) Roditelj djeteta iz stavka 1. ovoga članka ima pravo od djeteta, nadležnih tijela i pravnih osoba tražiti i dobiti podatke o djetetovom obrazovanju odnosno zaposlenju.
(5) Smatra da se da učenik, odnosno student redovito i uredno ispunjava svoje obveze i kad zbog opravdanih razloga (trudnoće, bolesti i sličnih razloga) nije uspio ispuniti obveze tekuće školske, odnosno akademske godine.

Quote:
orka12 kaže: Pogledaj post
i ukoliko postoji oporuka o nasljedjivanju da li se ona moze pobiti na korist djeteta, mislim ukoliko roditelj odluci ostaviti svoju imovinu nekom drugome
Oporuka se uvijek može pobijati na sudu ali uz razloge koji su taksativno navedeni u zakonu.
Nigdje ne stoji da je roditelj nešto dužan ostaviti djetetu

Postoje samo dva osnova naslijeđivanja:

zakonsko (znači naslijednim redovima po načelu reprezentacije, mrtvog pretka naslijeđuje živi potomak, djeca su u prvom naslijednom redu)
Oporučno (koje je jače od zakonskog jer je to volja oporučitelja), ali koje je ništavo i pobojno ovisno o razlogu zašto ju pobijaš. Roditelj može sve ostaviti jednom djetetu ili bilo kome onda postoji instrument Nužnog dijela kojeg opet tražiš pred sudom..
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2010., 09:52   #7
Quote:
nemam pojma kaže: Pogledaj post
Hebate, zar ti moraš baš sve komentirati

Čovjek je postavio konkretno pitanje i šta koga briga za razloge tog pitanja
Moram, ako ne budem ja, bude već neko drugi ovdje.
U dva posta koja sam pročitala, samo se provlači pitanje ostavštine...
Moralo mi past u oko.
Sve nešto na "moranje".
"Slobodna volja ne postoji".
Nije niti postavljeno pitanje tako da se "želi" pomagati, već kako da se "izbjegne", osim ako se baš zakonski "ne mora".

Budeš vidjela daljnju diskusiju.
__________________
Fuck it!
8472 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2010., 10:08   #8
Quote:
8472 kaže: Pogledaj post
Moram, ako ne budem ja, bude već neko drugi ovdje.
U dva posta koja sam pročitala, samo se provlači pitanje ostavštine...
Moralo mi past u oko.
Sve nešto na "moranje".
"Slobodna volja ne postoji".
Nije niti postavljeno pitanje tako da se "želi" pomagati, već kako da se "izbjegne", osim ako se baš zakonski "ne mora".

Budeš vidjela daljnju diskusiju.

Pa meni je prvi post zvučao kao da pokretač teme ima sestru ili brata koji ne žele podijeliti brigu oko roditelja, a nasljedstvo će željeti podijeliti

Uostalom, toliko priča se može čuti u kojim roditelji zaista ne zaslužuju nikakvu pomoć od djece, tako da uopće ne želim ulaziti u nečije razloge
__________________
Kad lopovi počnu braniti ono što su stekli, neće biti ljućih boraca za poštenje.
nemam pojma is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2010., 12:47   #9
Quote:
nemam pojma kaže: Pogledaj post
Uostalom, toliko priča se može čuti u kojim roditelji zaista ne zaslužuju nikakvu pomoć od djece, tako da uopće ne želim ulaziti u nečije razloge

potpisujem..
i sama sam stoput rekla- da nikad ne znaš što se događa u nečijem životu, tako da je uopće bespredmetno raspravljati o nečijim razlozima.

ON: i sama sam se raspitivala svojevremeno o tome, i da- po zakonu moraš preuzeti brigu o roditelju ako on nema nekog da se brine za njega.
sjećam se da je prije nekoliko godina u Areni se pisalo o slučaju čovjeka kojega je zakon tako obvezao da se brine o ocu kojeg nikad nije ni upoznao- čovjek ostavio njega i njegovu majku kad je ovaj još bio beba.
žalosno..
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2010., 12:53   #10
Quote:
8472 kaže: Pogledaj post
Hebate zar je tako gadno, da vlastitim roditeljima je problem pomoći i to želite radit jedino ako vas stave na papir konkretno???
A sto ako ne zelis ni da te stave "na papir" jer ne bi nista ni primio od njih? Niti ti pada na kraj pameti uzdrzavati ih?
Mozes li se sluzbeno odreci roditelja? Jednog ili oba, svejedno?
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2010., 13:20   #11
Quote:
nemam pojma kaže: Pogledaj post
Hebate, zar ti moraš baš sve komentirati

Čovjek je postavio konkretno pitanje i šta koga briga za razloge tog pitanja
Mene zanima

..zato i jesam na ovoj temi
__________________
U izradi
Leonee is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2010., 13:59   #12
Nije došlo do toga da je ovo stvarnost, a nadam se da i neće, ovo pitam više informacijski da znam šta i kako.

Evo i ja sam pronašao Obiteljski zakon gdje ima sve i svašta pa sam čitao.

Većinu stvari koje sam i pročitao su neki već ovdje i rekli (samo svojim riječima) tako da imam sad neku sliku kako to treba biti i kako se ponašati u najgorem slučaju. ("majka sud" )

Hvala svima, a ako imate šta za dodati samo nastavite...
__________________
Nema glupavih pitanja, samo laganih odgovora!
MatejScorp13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2010., 13:59   #13
Quote:
Leonee kaže: Pogledaj post
Mene zanima

..zato i jesam na ovoj temi

Ne iznenađuje me
__________________
Kad lopovi počnu braniti ono što su stekli, neće biti ljućih boraca za poštenje.
nemam pojma is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2010., 14:05   #14
Quote:
nemam pojma kaže: Pogledaj post
Ne iznenađuje me

A mi se znamo?...
__________________
U izradi
Leonee is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2010., 14:08   #15
Quote:
Leonee kaže: Pogledaj post

A mi se znamo?...

Ne. Od kud ti to
__________________
Kad lopovi počnu braniti ono što su stekli, neće biti ljućih boraca za poštenje.
nemam pojma is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2010., 14:19   #16
moj savjet za sve sadašnje i bududuće slučajeve:

ljudi riješite vaša imovinska sranja za vašeg života. ona se sama od sebe neće riješiti, to možete samo i isključivo napraviti vi.
ne svađajte nerješenim imovinskim sranjima vlastitu djecu i ne dovodite ih u razdor, zbog vaše lijenosti i nemarnosti.


to sam uvijek strankama govorila kada su dolazili sa ovakvim pitanjima
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2010., 14:42   #17
Potpis.
A ako vas netko uvali, dobro si razmislite jel se isplati prihvatiti takvo nasljedstvo uopce, moglo bi se dogoditi da imate nevjerojatne troskove i nikakvu korist.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2010., 14:47   #18
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
A ako vas netko uvali, dobro si razmislite jel se isplati prihvatiti takvo nasljedstvo uopce, moglo bi se dogoditi da imate nevjerojatne troskove i nikakvu korist.
e to je drugi par rukava.

članak 129 Zakona o nasljeđivanju kaže da nasljedno pravo nasljednik stječe u trenutku ostaviteljeve smrti. Smrću ostavitelja njegova ostavina prelazi na nasljednika i postaje njegovo nasljedstvo.

Prema članku 139. stavak 1. ZN-a, nasljednik odgovara za ostaviteljeve dugove.
No, nasljednik odgovara i svojom, a ne samo naslijeđenom imovinom, i to do visine vrijednosti naslijeđene imovine, čak i neovisno o tome ako je, na primjer, nakon provedenog ostavinskog postupka, možebitno darovao svoje nasljedstvo.

ekipa vodite računa o tome

U sudskoj praksi opseg odgovornosti nasljednika za ostaviteljeve dugove prosuđuje se prema vrijednosti naslijeđene imovine koju je ona imala u času prijelaza na nasljednike, dakle u času ostaviteljeve smrti. Imovina se procjenjuje prema tržišnoj vrijednosti stvari u času smrti, pa kasnije promjene nastale u vrijednosti naslijeđenih predmeta ostavine ne utječu na veličinu i opseg nasljednikove odgovornosti

Koliko se sjećam ovaj je stav zauzeo Županijski sud i ovo je jedna odluka

Za ostaviteljeve dugove ne odgovara nasljednik koji se odrekao nasljedstva (članak 139. stavak 2. ZN-a).
Nasljednik se može odreći nasljedstva javno ovjerovljenom izjavom ili izjavom danom na zapisnik kod suda do donošenja prvostupanjske odluke i za takvog se nasljednika smatra da nikad nije bio nasljednik (članak 130. stavak 1. i 4. ZN-a).
Sud, odnosno javni bilježnik u pozivu za ostavinsku raspravu upozorit će zainteresirane osobe da mogu do donošenja prvostupanjskog rješenja o nasljeđivanju dati izjavu o odricanju od nasljedstva usmeno na ročištu za ostavinsku raspravu ili javno ovjerovljenom ispravom. Ako na ročište ne dođu ili takvu izjavu ne daju, smatrat će se da žele biti nasljednici (članak 217. stavak 3. ZN-a).

Međutim, nasljedstva se ne može odreći nasljednik koji je već raspolagao nasljedstvom ili nekim njegovim dijelom, no mjere koje jedan nasljednik poduzme samo radi očuvanja ostavine, kao i mjere tekuće uprave, ne lišavaju ga prava na odricanje od nasljedstva (članak 132. ZN-a).

Za osobu koja nije dala izjavu o odricanju od nasljedstva, smatra se da želi biti nasljednikom, dok se nasljedstva više ne može odreći osoba koja je valjano dala izjavu da ga prihvaća (članak 220. stavak 2. i 3. ZN-a).

Kada ima više nasljednika, oni solidarno odgovaraju za ostaviteljeve dugove, i to svaki do visine vrijednosti svoga nasljednog dijela, bez obzira je li izvršena dioba nasljedstva. Među nasljednicima dugovi se dijele razmjerno njihovim nasljednim dijelovima, ako oporukom nije drukčije određeno (članak 139. stavak 3. i 4. ZN-a).

ja mislim da je sad sve rečeno pokretaču teme i ova tema što se mene tiče može se zatvoriti

sretno
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]

Zadnje uređivanje larazg : 06.06.2010. at 15:00.
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2010., 15:59   #19
Ma ja nisam mislila na dugove, mada je i to zajeb. Ja sam mislila na imovinu saslijedejnu pola pola za koju imas masu troskova, pocevsi od poreza na nasljedstvo a nemas nikakve koristi jer drugi ne zele prodati.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2010., 16:11   #20
nije li ova tema vise za pdf pravo?
__________________
svi cemo umrijeti.
nata_lie is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:00.