Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.06.2010., 16:27   #21
pa i nije.. radi se zapravo o odnosu roditelj dijete ...
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2010., 16:47   #22
pa koliko ja vidim, jedino sto covjeka zanima jest ono sto moze i ne moze uciniti putem zakona. odnos roditelj-dijete je vise objasnjenje za ono prvo.

na pravu ce dobiti odgovore koji su mu potrebni. tocne odgovore.
__________________
svi cemo umrijeti.
nata_lie is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2010., 20:43   #23
Mene je najviše zanimalo ono gdje roditelj ima više djece i onda npr. 1 dijete se brine sa njih a drugo i treće neće da imaju posla s time, iako mu roditelj nije sposoban za samostalan život (bez obzira da li ima supružnika živog ili ne, ali koji isto nije na neki način sposoban voditi računa o njima oboje u cijelosti).

Zanimalo me je isto jer sam na gerontolog.hr našao ovo...
Quote:
Uzdržavanje starih roditelja
Indijski parlament, pokušavajući zaštititi starije osobe, kojih je u Indiji sve više, proglasio je zakon koji za napuštanje i zanemarivanje roditelja predviđa kaznu zatvora do tri mjeseca.
Zakon o uzdržavanju roditelja i starijih građana, osobama starijim od 60 godina koje se ne mogu same uzdržavati daje pravo da sudski zatraže mjesečnu alimentaciju od djece i nasljednika. Protiv ovih presuda žalba nije dozvoljena.
Pa me isto zanimalo kako se kod nas ponašaju prema takvima.
__________________
Nema glupavih pitanja, samo laganih odgovora!
MatejScorp13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2010., 20:57   #24
nikako...
u takvim situacijama kada postoje Pero, Ivo i Ante i samo Ante uzdržava roditelje a Pero i Ivo ne, zaključi se
- Ugovor o doživotnom uzdržavanju ili
- Ugovor o dosmrtnom uzdržavanju kod javnog bilježnika u obliku solemnizirane isprave koja ima snagu pravomoćne sudske presude.
U tom se ugovoru navedu strane davatelj i primatelj uzdržavanja međusobna prava i obveze i kada roditelji umru, Ante postaje vlasnik (ugovor o doživotnom uzdržavanju) ili Ante postaje odmah vlasnik (Ugovor o dosmrtnom uzdržavanju)

Pero i Ivo sa tim nemaju nikakve veze. Ti Ugovori ne ulaze u ostavinu
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2010., 21:01   #25
Quote:
MatejScorp13 kaže: Pogledaj post
Pa me isto zanimalo kako se kod nas ponašaju prema takvima.
odgovorila sam ti u drugom postu

Članak 213.
(1) Punoljetno dijete je dužno uzdržavati roditelja koji nije sposoban za rad, a nema dovoljno sredstava za život ili ih ne može ostvariti iz svoje imovine.

samo je ovaj razlog koji opravdava roditelja da dijete može tužiti i pred sudom tražiti uzdržavanje naravno uz predočenje svih dokaza kojima podkrepljuje da nema sredstva iz svoje imovine odnosno nije sposoban za rad
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2010., 13:40   #26
Quote:
larazg kaže: Pogledaj post
odgovorila sam ti u drugom postu

Članak 213.
(1) Punoljetno dijete je dužno uzdržavati roditelja koji nije sposoban za rad, a nema dovoljno sredstava za život ili ih ne može ostvariti iz svoje imovine.

samo je ovaj razlog koji opravdava roditelja da dijete može tužiti i pred sudom tražiti uzdržavanje naravno uz predočenje svih dokaza kojima podkrepljuje da nema sredstva iz svoje imovine odnosno nije sposoban za rad
Meni se dogodilo....Otac alkoholičar, nije se javljao godinama. Amputirali su mu nogu i doveli ga k meni. Sve nas maltretira. Imam malo djete koje je u šoku. Živim kod roditelja od supruga i zaposlila sam se prije 7 dana.
Situacija je totalna koma. Ja prema njemu nemam apsolutno nikakvih osjećaja.
ZAŠTO BI SE JA TREBALA BRINUTI O NJEMU i uništiti svoju obitelj?
martina73 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2010., 13:44   #27
Quote:
martina73 kaže: Pogledaj post
Meni se dogodilo....Otac alkoholičar, nije se javljao godinama. Amputirali su mu nogu i doveli ga k meni. Sve nas maltretira. Imam malo djete koje je u šoku. Živim kod roditelja od supruga i zaposlila sam se prije 7 dana.
Situacija je totalna koma. Ja prema njemu nemam apsolutno nikakvih osjećaja.
ZAŠTO BI SE JA TREBALA BRINUTI O NJEMU i uništiti svoju obitelj?
I inače mi je situacija doma prilično napeta.
Samo da napomenem....On naravno nema ništa niti me išta zanima.
O njemu treba brinuti 24h. Ja za to nemam financijske mogućnosti. Osim toga zašto ja sad moram uskratiti svojem djetetu zbog alkoholičara.
Znači netko sve potrajba u životu, i brak i novac i stan pa će se lijepo ugnjeziti kod djetea.
Grrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr
martina73 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2010., 13:48   #28
Quote:
martina73 kaže: Pogledaj post
Meni se dogodilo....Otac alkoholičar, nije se javljao godinama. Amputirali su mu nogu i doveli ga k meni. Sve nas maltretira. Imam malo djete koje je u šoku. Živim kod roditelja od supruga i zaposlila sam se prije 7 dana.
Situacija je totalna koma. Ja prema njemu nemam apsolutno nikakvih osjećaja.
ZAŠTO BI SE JA TREBALA BRINUTI O NJEMU i uništiti svoju obitelj?
Quote:
martina73 kaže: Pogledaj post
I inače mi je situacija doma prilično napeta.
Samo da napomenem....On naravno nema ništa niti me išta zanima.
O njemu treba brinuti 24h. Ja za to nemam financijske mogućnosti. Osim toga zašto ja sad moram uskratiti svojem djetetu zbog alkoholičara.
Znači netko sve potrajba u životu, i brak i novac i stan pa će se lijepo ugnjeziti kod djetea.
Grrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

Katastrofa.
Mislim da MORA postojati neki zakon koji djecu štiti od ovakvih slučajeva.
Ako ništa drugo (iako mi je jasno da to nije bajno rješenje) barem da mu daješ neki određeni iznos, ali da ga ne moraš ničuti ni vidjeti.

__________________
After this we have to rewrite all definitions of what awesome stands for.
Morticia Addams is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2010., 13:53   #29
Quote:
martina73 kaže: Pogledaj post
Meni se dogodilo....Otac alkoholičar, nije se javljao godinama. Amputirali su mu nogu i doveli ga k meni. Sve nas maltretira. Imam malo djete koje je u šoku. Živim kod roditelja od supruga i zaposlila sam se prije 7 dana.
Situacija je totalna koma. Ja prema njemu nemam apsolutno nikakvih osjećaja.
ZAŠTO BI SE JA TREBALA BRINUTI O NJEMU i uništiti svoju obitelj?
Ja mislim da ga se mozes odreci, pismeno i usmeno, to se objavljuje u narodnim novinama i ide preko centra za soc skrb cini mi se, i onda vise nemas nsita s njime.
Jako davno sam se interesirala o tome i u magli mi je ostalo ovo rjesenje.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2010., 17:24   #30
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
Ja mislim da ga se mozes odreci, pismeno i usmeno, to se objavljuje u narodnim novinama i ide preko centra za soc skrb cini mi se, i onda vise nemas nsita s njime.
Jako davno sam se interesirala o tome i u magli mi je ostalo ovo rjesenje.
Nisam čula za pravni institut odricanja dijeteta od roditelja ili obratno.
Ali zakon jasno kaže da dijete nije dužno uzdržavati svojeg roditelja koji je radno nesposoban i nema sredstava za uzdržavanje, ako ga isti nije uzdržavao tj. skrbio o njemu kada jr to bila njegova zakonska i roditeljska obveza.
Ja bih konkretno u njenom slučaju digla uputicu za Marof, naručila ga na hospitalizaciju i kada ga tamo otpeljaju o svemu obavijestila soc. radnicu u bolnici i nadležnom CZSS, tj. da mu traže smještaj.
__________________
I`m a supergirl, and supergirls don`t cry
~Scarlet~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2017., 10:27   #31
Dizem temu jer me zanima jedna sitnica.

Je li dijete duzno uzdrzavati roditelja ako mu je prepustilo nekretninu koja po nasljednoj liniji pripada njemu?
Primjer, umre majka koja je vlasnik, dijeli se na dva dijela (muzu i djetetu), dijete svoj dio daruje ocu pa otac ima citav stan od 90m2.

Je li ga duzno uzdrzavati?
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2017., 11:25   #32
naravno da je dužno
bez obzira o ikakvom nasljedstvu i ustupanju bilo čega
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2017., 11:39   #33
strasno
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2017., 12:34   #34
Quote:
TincH kaže: Pogledaj post
Dizem temu jer me zanima jedna sitnica.

Je li dijete duzno uzdrzavati roditelja ako mu je prepustilo nekretninu koja po nasljednoj liniji pripada njemu?
Primjer, umre majka koja je vlasnik, dijeli se na dva dijela (muzu i djetetu), dijete svoj dio daruje ocu pa otac ima citav stan od 90m2.

Je li ga duzno uzdrzavati?
mislim da je dijete dužno uzdržavati roditelja u okvirima svojih mogućnosti (ne znam, ak imaš plaću 5000 i dvoje djece, ne očekuje se da pol plaće daješ starom).
i da, dijete je dužno uzdržavati roditelja koji je nesposoban za rad i koji nema nekretninu od koje može zaraditi; u ovom slučaju otac ima stan koji može prodati, sebi kupiti puno manji i ostatak love trošiti.
ako roditelj u nekom periodu nije uzdržavao dijete, onda mislim da ni dijete nema obvezu uzdržavanja roditelja.
ali najbolje ti je pitati centar za soc skrb ili nekog pravnika/odvjetnika.
simple mind is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2017., 13:50   #35
Zar ne postoji mogućnost odricanja od svega preko Narodnih novina, onaj neki kat kojim se lišavaš plaćanja dugova espodobnih staraca koji te nisu ni odgajali ni školovali, nego su samo biološki roditelji?
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2017., 15:27   #36
Quote:
MajaMama kaže: Pogledaj post
Zar ne postoji mogućnost odricanja od svega preko Narodnih novina, onaj neki kat kojim se lišavaš plaćanja dugova espodobnih staraca koji te nisu ni odgajali ni školovali, nego su samo biološki roditelji?
mislim da ne, ali to nije ni važno, jer ako se roditelji nisu brinuli za dijete, onda ni dijete nije dužno brinuti se za njih. osim toga, ovdje nije (ako sam dobro skužila) riječ o dugovima, nego o brizi za roditelja.
mislim, ako je otac ok, ako se brinuo za dijete, onda ne vidim razloga da to isto dijete ne pomogne ocu.
ako čovjek ima stan od 90 kvadrata, neka s tim djetetom sklopi ugovor o doživotnom uzdržavanju. iako, ako ga i ne sklopi, najvjerojatnije će taj stan i opet naslijediti to isto dijete. ne znam, ako su odnosi ok, ne vidim razlog da se roditelju ne pomogne
simple mind is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2017., 19:09   #37
ali sto s onima koji mizda jesu hranili do 18. ali su stoka od ljudi ili koji npr ne zele raditi cijeli zivot ili koji rasipaju novce, drogiraju se, piju... bilo sto?
zar nema neka opcija da ih ne moras uzdrzavati ako ne zelis nikad u zivotu vidjeti te ljude?
zar cak ni ako se odreknes njihovih nekretnina?
uzas
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2017., 23:21   #38
Quote:
simple mind kaže: Pogledaj post
mislim da je dijete dužno uzdržavati roditelja u okvirima svojih mogućnosti (ne znam, ak imaš plaću 5000 i dvoje djece, ne očekuje se da pol plaće daješ starom).
i da, dijete je dužno uzdržavati roditelja koji je nesposoban za rad i koji nema nekretninu od koje može zaraditi; u ovom slučaju otac ima stan koji može prodati, sebi kupiti puno manji i ostatak love trošiti.
ako roditelj u nekom periodu nije uzdržavao dijete, onda mislim da ni dijete nema obvezu uzdržavanja roditelja.
ali najbolje ti je pitati centar za soc skrb ili nekog pravnika/odvjetnika.

E ovo !
Znala sam hrpu puta ući u rasprave,jer tvrdim upravo to..
Npr moja mama je trajno izgubila skrbništvo u vrlo ružnim uvjetima i mislim da nemam obvezu uzdržavanja ako ne želim..
__________________
"Gledam te kako stojiš,ljubiš me i zvijezde brojiš,kako kažeš da su naše sve.."
plavi-safir is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2017., 12:15   #39
safirna, ukoliko postoji dokaz (sud ili czss) da majka nije brinula o tebi istu nisi dužna pomagati.
lea321 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2017., 22:31   #40
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
ali sto s onima koji mizda jesu hranili do 18. ali su stoka od ljudi ili koji npr ne zele raditi cijeli zivot ili koji rasipaju novce, drogiraju se, piju... bilo sto?
zar nema neka opcija da ih ne moras uzdrzavati ako ne zelis nikad u zivotu vidjeti te ljude?
zar cak ni ako se odreknes njihovih nekretnina?

uzas
Gdje ste čuli takvu glupost?
Kakvo uzdržavanje roditelja ako ih ne želiš vidjeti i ne želiš njihovu nekretninu?
Nitko te ne može natjerati da uzdržavaš roditelja ako nisi u njegovoj nekretnini i ako ju nećeš nasljediti.
__________________
Najveća od svih sloboda je kad si možeš dopustiti biti ono što uistinu jesi
My time is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:42.