Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.11.2017., 22:38   #41
Krivo, zakon te može natjerati, jednako kao što može natjerati roditelje da brinu za djecu.
Iznimka su jedino u slučaju dokazanog zanemarivanja.
Roditelji nisu dužni djeci ostaviti nekretninu, brinula djeca o njima ili ne.
JohnDoe-25 is online now  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2017., 22:44   #42
Quote:
My time kaže: Pogledaj post
Nitko te ne može natjerati da uzdržavaš roditelja ako nisi u njegovoj nekretnini i ako ju nećeš nasljediti.
Nije stvar u nekretnini, ne mora roditelj imati nikakvu nekretninu. Dijete se mora brinuti za nemoćne roditelje (članak 64. Ustava https://www.zakon.hr/z/94/Ustav-Republike-Hrvatske).

Vjerujem da postoji nekakva odredba u tom smislu u Obiteljskom zakonu, a vidi ovo https://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/...---483821.html
Salammbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2017., 10:17   #43
Quote:
My time kaže: Pogledaj post
Gdje ste čuli takvu glupost?
Kakvo uzdržavanje roditelja ako ih ne želiš vidjeti i ne želiš njihovu nekretninu?
Nitko te ne može natjerati da uzdržavaš roditelja ako nisi u njegovoj nekretnini i ako ju nećeš nasljediti.
to što netko ne želi vidjeti roditelje niti želi njihovu nekretninu ne znaci da nije dužan brinuti o njima vec samo,da ti roditelji ne traže da se taj netko o njima brine.
da se njima nešto desi, da bolnica ili xy prijavi centru za socijalnu skrb da se o roditeljima ne brineš, isti ce ti brzo pokucati na vrata pa makar ti bio skriven u macjoj rupi.

u susjedstvu je živjela baka za koju nitko živ nije znao da ima kcer, kad je baka pala i slomila kuk, bolnica je ukljucila centar za socijalnu skrb jer baka više nije bila sposobna za samostalan život...vrlo brzo su pronašli kcer i bez obzira što je ova tvrdila da se baka nikad o njoj nije brinula, da ne želi njenu kucicu...itd...morala je preuzeti brigu i nadoplacivati razliku za dom u koji su baku smjestili nakon bolnice...

tako da oni koji misle da nisu dužni, neka bolje zahvale svojim roditeljima što ne traže pomoc.
__________________
NovoNormalna matematika 65,51%<34,53% i 37,04%>62,96%
"Oni su mali, ali su veliki. Odnosno hoću reći, oni nisu tako mali, ali su dovoljno veliki da ne budu mali" Hrvoje Hitrec
tanita is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2017., 10:25   #44
uopce ne mogu pretociti u rijeci koliko me ta cinjenica uzrujava.
netko moze cijeli zivot djetetu zagorcavati zivot, zlostavljati ga, piti, kockati, drogirati se i onda ga dijete mora uzdrzavati. a ne mozes prodati roditeljevu eventualnu nekretninu
divan zakon, zbilja
eto, ja bih radije u zatvor isla, vrlo javno s televizijom i novinama, nego kune dala nekim roditeljima koje poznajem.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2017., 13:33   #45
a kaj recimo sa nezaposlenim ljudima? od kuda njima lova da plaćaju dom, pomoć i sl.?
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2017., 13:44   #46
Da nažalost moraš. Ako se bude trebalo brinuti o ocu, brat će vjerojatno se izvuc jer njemu nije plaćao alimentaciju, ali mene će zakačit, jer sam bila punoljetna kad je odselio.

Nisam ga vidjela ni čula 13 godina, osim na sudu i iskreno se nadam da će mu količine alkohola koje ulijeva u sebe svakodnevno presudit prije nego padne meni na grbaču.

Šta god netko mislio. On je zlostavljač, alkoholičar, poremećena osoba i ne znam kako ću podnijet ako za njega budem morala dat i 1 kunu.
Garf is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2017., 13:48   #47
strasno.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2017., 16:50   #48
Kako je drzava fino oprala ruke i uvalila zlostavljace dici. Riga mi se.
Uzasan zakon.

Je li to oduvijek tako?
__________________
Latinska poslovica
Điđe T. is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2017., 19:14   #49
Ako su roditelji rastavljeni i nisu placali alimentaciju ne moras brinuti, u ostalim slucajevima mislim da moras bez obzira pretp.jer nemas dokaza
__________________
Life is what happens when you're making other plans
dixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2017., 21:51   #50
Tako je. Moj otac za brata nije plaćao alimentaciju pa brat ima osnove da se riješi brige za njega jer ga nije uzdržavao. Mene je uzdržavao do 18 pa ga se neću moć riješit ako do toga dođe. To šta je osuđeni obiteljski nasilnik, alkoholičar, šta ga od svoje 22. viđam samo na sudu neće me spasiti.

Kupovao mi je hranu i knjige do 18. (odnosno negdje do 14. godine, nakon toga je samo bio svima na grbači, ali živio je u kućanstvu pa se to ne može dokazati) i tako ako u starosti ostane na cesti, moja je odgovornost.

Btw, naslijedio je 3 kuće, stan i dosta keša, ali sve će to alkohol i kocka pojest.
Da se razumimo nije mi do toga, niti bi od njega šta uzela, ali brate mili nije mi ni do plaćanja njegovog uzdržavanja.
Garf is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2017., 22:01   #51
Quote:
Điđe T. kaže: Pogledaj post
Kako je drzava fino oprala ruke i uvalila zlostavljace dici. Riga mi se.
Uzasan zakon.

Je li to oduvijek tako?
otkad sam ja za strucni ucila obiteljski zakon (dakle, pocetak ovog stoljeca ), je.al mislim da ima uporiste i prije.
o tome kolko ce se tj clanak zakona provesti, ovisi o onima kojima dopadne (konkretno, hoce li bolnica aktivirat czss, hoce li porezna djetetu u nasljedstvo uvliti dugove itd)

nije drzava djeci uvalila njihove nevaljale roditelje
vrlo je jasno zakon napisan,i ima smisla.
za one koji razvijaju i odrzavaju dobre odnose s roditeljima cijeli zivot, zakon niti ne treba postojati, ta djeca ce se o roditeljima pobrinut bez da ih itko treba na to ucjenjivat.
postoje i oni koji bi rado zaobisli zakon ("iskoristit drzavu"), pa ce se pravit neuki i neinformirani (tipa, zasto ne bi drzava mojim roditeljima platila dom, zasto im ne bi drzava platila operaciju kad si vec nisu dopunsko uplacivali itd), al ce kad ih se pozove na zakon, sjest i platit sto treba.

a postoje i oni koji ce, morat platit racune roditelja kojeg nemaju pojma kak izgleda i koji mu/joj je ucinio hrpu zla za zivota ili je jednostavno zivio boemskim zivotom, napravio dugove, koji ce sjest djetetu.

zasto svako zlostavljanje treba prijavljivati? upravo radi ovih stvari.
i roditelj koji zna da je drugi roditelj zlostavljac, ako ne prijavi, nije zastitio dijete. zastita djeteta nije smo dok je ono malo i nemocno i ima pravo na bolji zivot, nego i kada dijete odraste, da nema na grbaci "roditelja" koji o njemu nije brinuo.

treba li dijete dignut tuzbu za neisplacenu alimentaciju kada odraste? da.
iako to u praksi znaci i digunut tuzbu protiv drugog roditelja jer on nije pokrenuo naplatu alimentacije, koja je djetetovo pravo,ali upravo to znaci da ce imat pisani trag, uz mozebit i novac, za nedajboze situaciju kada se roditelj pojavi iz nigdjezemske i trazi pomoc ili kada drzava trazi da netko blizak brine o roditelju


"dobra" vijest je da se drzava (kroz czss) ne odlucuje cesto na to, jer , zapravo dobar odvjetnik (pogotovo ako je dijete bilo u sustavu) moze iskobeljat da je taj isti centar zajebo u koracima zastite djeteta, pa se moze desit da dijete u odraslim cipelama tuzi drzavu tj odrasle odgovorne za njega tad i izvuce jos dodatne love (pa se socijalcima jos neda zajebavat s tim)
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2017., 04:27   #52
kad se prica o pomaganju roditeljima jel tu pricamo o financijskom pomaganju il svakodnevnoj brizi i mijenjanju pelena nepokretnoj osobi? i sta ak nemam para za dom ni fizicku snagu za dic coeka da mu pelenu presvlecem, idem u zatvor il kak?
__________________
Možda je rođena s tim...
Colospa Retard is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2017., 17:24   #53
Moji susjedi su uspjeli na sudu izboriti se da ne plaćaju ništa... E sad poprilično sam sigurna da ih je kao uzdržaval barem dio života, alimentaciju nije baš plaćal.. ugl. grozna je priča i sudac je stal na njihovu stranu, znači eto da je moguće...
Panther1989 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2017., 12:24   #54
Quote:
lea321 kaže: Pogledaj post
safirna, ukoliko postoji dokaz (sud ili czss) da majka nije brinula o tebi istu nisi dužna pomagati.
Imam i od suda i czss..

Poslano sa mog Lenovo A1000 koristeći Tapatalk
__________________
"Gledam te kako stojiš,ljubiš me i zvijezde brojiš,kako kažeš da su naše sve.."
plavi-safir is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2017., 19:22   #55
Quote:
vlovrec kaže: Pogledaj post
naravno da je dužno
bez obzira o ikakvom nasljedstvu i ustupanju bilo čega
Da detaljiziram.
Dijete je pripisalo stan ocu na njegov zahtjev.
Dijete si stan samo pribavlja i placa jer nema nasljedstvo. Od oca ne prima nikakvu pomoc oko toga.
Nema nista protiv da otac stan proda i placa si skrb.
Stovise spremno je i platiti njegovatelja ako je potrebno samo da ne mora osobno tamo dolaziti. (Jer su odnosi losi i otac je vrlo grub emocionalno prema djetetu)

Ponavljam dakle - je li dijete i u toj situaciji duzno imati oca na zdravstvenoj skrbi i vidjati ga?

Pricam o fiz.kontaktu i njezi a ne namirenju troskova skrbi. Hvala.

Quote:
simple mind kaže: Pogledaj post
mislim da je dijete dužno uzdržavati roditelja u okvirima svojih mogućnosti (ne znam, ak imaš plaću 5000 i dvoje djece, ne očekuje se da pol plaće daješ starom).
i da, dijete je dužno uzdržavati roditelja koji je nesposoban za rad i koji nema nekretninu od koje može zaraditi; u ovom slučaju otac ima stan koji može prodati, sebi kupiti puno manji i ostatak love trošiti.
ako roditelj u nekom periodu nije uzdržavao dijete, onda mislim da ni dijete nema obvezu uzdržavanja roditelja.
ali najbolje ti je pitati centar za soc skrb ili nekog pravnika/odvjetnika.
Uzdrzavao me materijalno do punoljetnosti i tijekom faksa za troskove skolovanja ali mi citav zivot to nabijao na nos i emocinalno me zlostavlja i sada kad sam odrasla. Muz i ja smo podstanari. Ne zelim nista od njega, ne zanima me imovina. Ono sto sam pravno dobila od majke prepisala sam njemu na njegov zahtjev.
Nadam se da je to dosta da me lisi obveze skrbi za njega.

S time da sam ja cak i spremna dodatno platiti med.sestru.. samo da ga ne moram gledati jer je toksican vrlo.
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2017., 19:30   #56
ne, ako placas njegu ne moras ga gledati. fucka se drzavi za vas odnos, samo ne zeli placati brigu i njegu umjesto tebe.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2017., 19:31   #57
Quote:
simple mind kaže: Pogledaj post
mislim da ne, ali to nije ni važno, jer ako se roditelji nisu brinuli za dijete, onda ni dijete nije dužno brinuti se za njih. osim toga, ovdje nije (ako sam dobro skužila) riječ o dugovima, nego o brizi za roditelja.
mislim, ako je otac ok, ako se brinuo za dijete, onda ne vidim razloga da to isto dijete ne pomogne ocu.
ako čovjek ima stan od 90 kvadrata, neka s tim djetetom sklopi ugovor o doživotnom uzdržavanju. iako, ako ga i ne sklopi, najvjerojatnije će taj stan i opet naslijediti to isto dijete. ne znam, ako su odnosi ok, ne vidim razlog da se roditelju ne pomogne
Odnosi nisu ok. Da jesu ne bih ni pitala ovo.. Moj otac je vrlo manipulativan i zlocest i zelim zastititi svog muza, sebe i svoje buduce dijete ako se pojavi potreba.

@Summer Night
Hvala na odgovoru, to me zanimalo !

Iako realno, ima on dovoljno i da si sam placa njegu od mog dijela stana. Uopce me ne zanima hoce li mi ista od njega ostati i ne treba mi.

No hajde, da bas nesto moram radije bi platila mu dom ili nekaj slicno, samo da ja ne moram tamo odlaziti i da me ne maltretira emocionalno.
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2017., 16:31   #58
Tinch, u Obiteljskom zakonu (čl. 292) piše da je dijete dužno uzdržavati roditelja koji sredstva za život ne može ostvariti iz svoje imovine. Ima stan, tko mu jebe mater.
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2017., 15:12   #59
Ovdje ce biti puno problema i prostora za manipulacije

https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrva...kazni/6848205/

Ravnateljica dakovackog czss-a kaze: Ima prekrasnih primjera gdje ljudi daju otkaz da bi brinuli o svom starom, bolesnom i nemocnom roditelju

Prekrasan primjer? Tko si moze dozvoliti dati otkaz da brine o nekom? Sto je sa ljudima koje su roditelji cijeli zivot maltretirali i zlostavljali?
Razumijem dobru namjeru zastite starijih osoba, ali ovdje ima toliko prostora za manipulaciju. Kazne od 10 000 kn ili 45 dana zatvora za nebrigu? A sto ako ta starija osoba zanje onako kako si je posijala? Hocei zaista djeca koja su pretrpjela nasilje morati na kraju brinuti za roditelja nasilnika jer u protivnom moraju platiri kaznu?
Tarjasky is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2017., 16:01   #60
evo ja ti kazem da bi ja s gustom isla u zatvor radije nego 50 lipa dala da sam u takvoj situaciji
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:02.