Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.03.2011., 14:31   #81
Peppa Pig ima u Algoritmu, vidjela neki dan. Oko 25kn su, na engleskom. Iako, ne znam, ja sam baš i u Peppi uočila tu podjelu na stereotipne uloge za muške i ženske

Poprilično sam sigurna da ima i Baby Einstein u Algoritmu.

Imate i Ladybird kolekcije za male, opet na engleskom.

Piksi slikovnice od 5kn iz Znanja su mi super. Iako sam i ja u njima naišla na više bisera, ali su nam uvijek zanimljive, imamo sve, čitamo ih stalno iznova i lako ih je za ponijeti na put, jer su male.

Draga nam je jako slikovnica "Ja" Philipa Waechtera. Ja sam to svome sinu poklonila kad je imao 2.5 godine i čitamo je i dan danas kad ima skoro 4, iako neki kažu da je više za odrasle- no na stražnjoj strani piše: Ovo je knjiga za svakoga tko nekoga voli. :-)

Čitamo i "7 navika sretne djece".

Meni se više čini da je bitniji način na koji se čita neka priča s djetetom nego sama priča.

Zadnje uređivanje ksenija_2 : 11.03.2011. at 14:43.
ksenija_2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2011., 14:32   #82
Ne znam koliko su vam curke stare,ali mi imamo doma(čeka na polici da beba naraste)-18 priča o princezama i vilama.U izdanju Foruma iz Zadra.

Priče su kratke pa se stignu na brzinu i pročitati prije kupovine knjige da vidite dal će se vašm curkama svidjeti.
__________________
ALBOOOM...
lunica26 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2011., 14:35   #83
Quote:
ksenija_2 kaže: Pogledaj post
Peppa Pig ima u Algoritmu, vidjela neki dan. Oko 25kn su, na engleskom. Iako, ne znam, ja sam baš i u Peppi uočila tu podjelu na stereotipne uloge za muške i ženske

Poprilično sam sigurna da ima i Baby Einstein u Algoritmu.
dobro, kaj fali stereotipnim podjelama?
meni to fakat nije jasno. neke podjele jesu podjele i normalne su i ocekivane.
ne mozes sve zadovoljiti niti crticem niti knjigama

po meni je kontraproduktivno to forsiranje ravnopravnosti i kvazi jednakosti



peppa se recimo ismijava tatinom velikom trbuhu...i mi se sada doma smijemo tatinom debelom trbuhu (jer fakat je debel), a ja sam sigurna da ima roditelja koji bi se na to uvrijedili, strucnjaka koji bi rekli da nije okej smijat se necijoj debljini, bla bla bla
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2011., 14:37   #84
Quote:
ashley kaže: Pogledaj post
Imas mozda kakvog sellera sa knjigicama za preporucit...
I ako netko zna, ima li u Algoritmu knjige baby einstein, imamo jednu zivotinje i mala ju jako voli pa bi uzela jos neke!
upises peppa pig books i trazis
(nisu biznis seleri, bar ne ovi moji)

ja sam ove osvojila na bidanje, nezeljeni/viska pokloni za bozic
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2011., 14:48   #85
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
dobro, kaj fali stereotipnim podjelama?
meni to fakat nije jasno. neke podjele jesu podjele i normalne su i ocekivane.
ne mozes sve zadovoljiti niti crticem niti knjigama

po meni je kontraproduktivno to forsiranje ravnopravnosti i kvazi jednakosti



peppa se recimo ismijava tatinom velikom trbuhu...i mi se sada doma smijemo tatinom debelom trbuhu (jer fakat je debel), a ja sam sigurna da ima roditelja koji bi se na to uvrijedili, strucnjaka koji bi rekli da nije okej smijat se necijoj debljini, bla bla bla
Nisam ja bila ta koja je to prvo spomenula, niti sam rekla da izbjegavam takve knjige (imamo kojekakvih slikovnica pa tako i onih gdje vuk pojede baku i sl.). Kakve veze ima ismijavanje tatinom velikom trbuhu sa stereotipima o muškarcima i ženama A isto tako mi nismo od tih koji se vrijeđaju na takve stvari.
No ne razumijem koje su to podjele normalne? I po čemu je kontraproduktivno forsiranje ravnopravnosti? Podjela da žene čiste, peru i kuhaju dok muškarac čita novine, popravlja auto ili sl.?
ksenija_2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2011., 15:38   #86
Quote:
ksenija_2 kaže: Pogledaj post
Peppa Pig ima u Algoritmu, vidjela neki dan. Oko 25kn su, na engleskom.
ma ima peppe u one2play, na hrvatskom, al to su dvije priče po slikovnici
ja bih neku ZBIRKU priča, ono bar 15-20 priča, da imamo na zalihi za čitat prije spavanja

što se tiče rodnih stereotipa - sustavi vrijednosti se stvaraju od najmanjih nogu. ja ne želim da moje dijete odrasta u svijetu u kojem tata sjedi u fotelji i čita novine, a mama kuha (to je iz hello kitty slikovnice, tamo djed slika, a baka šiva). kod nas doma ne vrijedi takav sustav. ne želim da misli kako je uobičajeno/normalno da majke obavljaju kućanske poslove, a očevi su na poslu ili se doma odmaraju. jednako kao što ju ispravljam kad mi dođe iz vrtića s forama kako je rozo za curice, a plavo za dečke ili kako bageri nisu za nju nego za dečke, a za nju su mini lonci i bebe.
(iako, recimo, u peppi sam zapazila da je tata često 'šašavi tata', koji je smotan i zbunjen)

no, ono zapravo pogubnije je poticanje sustava vrijednosti u kojoj je glavna vrlina djevojčice da bude - lijepa. ne želim da uopće ikad, pa ni sad kad ima tri godine misli kako je njezin fizički izgled njezina najvažnija osobina i ono po čemu ju se procjenjuje, budući da je djevojčica. a to je dio svih tih princezastih priča, koje su prekrasne i pasivne i uvijek u nekoj nevolji iz koje ih spašava princ.
smeta mi kad su u pričama dječaci spretni, snalažljivi i sposobni, a djevojčice ništa drugo doli lijepe.
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2011., 15:40   #87
Lali
ako si malo new age
ovo bi ti bilo dobro
http://www.kupiknjigu.com/knjige/dje...vjetiljke.html
Maslina is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2011., 15:41   #88
lali pogledaj si ove priče o princezama i vilama,možda će tvojoj curki se to svidjeti.

EDIT:ali se neće tebi svidjeti:-)))))))))
__________________
ALBOOOM...
lunica26 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2011., 15:49   #89
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
ma ima peppe u one2play, na hrvatskom, al to su dvije priče po slikovnici
ja bih neku ZBIRKU priča, ono bar 15-20 priča, da imamo na zalihi za čitat prije spavanja

što se tiče rodnih stereotipa - sustavi vrijednosti se stvaraju od najmanjih nogu. ja ne želim da moje dijete odrasta u svijetu u kojem tata sjedi u fotelji i čita novine, a mama kuha (to je iz hello kitty slikovnice, tamo djed slika, a baka šiva). kod nas doma ne vrijedi takav sustav. ne želim da misli kako je uobičajeno/normalno da majke obavljaju kućanske poslove, a očevi su na poslu ili se doma odmaraju. jednako kao što ju ispravljam kad mi dođe iz vrtića s forama kako je rozo za curice, a plavo za dečke ili kako bageri nisu za nju nego za dečke, a za nju su mini lonci i bebe.
(iako, recimo, u peppi sam zapazila da je tata često 'šašavi tata', koji je smotan i zbunjen)

no, ono zapravo pogubnije je poticanje sustava vrijednosti u kojoj je glavna vrlina djevojčice da bude - lijepa. ne želim da uopće ikad, pa ni sad kad ima tri godine misli kako je njezin fizički izgled njezina najvažnija osobina i ono po čemu ju se procjenjuje, budući da je djevojčica. a to je dio svih tih princezastih priča, koje su prekrasne i pasivne i uvijek u nekoj nevolji iz koje ih spašava princ.
smeta mi kad su u pričama dječaci spretni, snalažljivi i sposobni, a djevojčice ništa drugo doli lijepe.
...slažem se...al budući da moje ionako ne znaju čitat još, ja pričam kako ja hoću

...uostalom, primjetila sam da se i priče polako mijenjaju...npr. u jednoj, pepina mama radi posao preko kompa, a tata za to vrijeme kuha ručak...ok, uskoro se mami pokvari komp, pa zove tatu da ga ide popravit, al nećemo sad cjepidlačit, dapače, lijepo je vidjet da mijenjaju uloge po potrebi, a ne nekakvim zacrtanim ulogama bez objašnjenja

...isto tako, u ovoj novoj vrlo zapetljanoj priči, princeza izvlači princa(koji zapravo nije princ nego lopina) iz svih neugodnih i opasnih situacija, i na kraju ga učini princom
...nije sve tako crno
__________________
trebam novo telo
gica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2011., 15:54   #90
molim lijepo, peppu znam napamet. i hrvatsku i srpsku i eng verziju. onu na francuskom samo gledam

pa kao vrhunski strucnjak, odgovorno tvrdim da u peppi nema ni jedne spolne predrasude.

tata kuha juhu, dok mama radi na kompjutoru. mama je strah i trepet, stalno govori djeci da ne smiju mami odati neku njegovu "sasavost"(sto peppa uredno napravi)

tocnije, ako i ima predrasuda, onda bi se decki prvi trebali pobuniti jer je tata nespretni hvalisavac debelog trbuha i smrdljvih papuca. ili kad bolje razmislim, pa to uopce nisu predrasude

OT:nama je miffy i dalje zakon! pametna, jednostavna, ritmicna..
putovnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2011., 15:56   #91
Potpis za Miffy-od crtića do slikovnica

Jasne boje,nema kića ni šarenila.
__________________
ALBOOOM...
lunica26 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2011., 16:26   #92
Quote:
putovnica kaže: Pogledaj post
molim lijepo, peppu znam napamet. i hrvatsku i srpsku i eng verziju. onu na francuskom samo gledam

pa kao vrhunski strucnjak, odgovorno tvrdim da u peppi nema ni jedne spolne predrasude.
Gle, nisam sve epizode gledala, ali je u jednoj bilo upravo nešto tipa "dok je mama kuhala ručak, tata je u dnevnom boravku čitao novine" pa smo mm i ja komentirali. Ne kažem da je crtić generalno takav.
ksenija_2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2011., 16:31   #93
i ja znam peppe napamet...nisam skužila tatu koji čita novine, al ima mama koja radi na kompu dok tata kuha ručak i mama koja radi na kompu dok tata usisava
i, da, tamo se malo ismijavaju muškarci, tata je uvijek smotani, šašavi tata
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2011., 16:37   #94
moram pitat.

što će se dogoditi ako se djetetu čitaju bajke u kojima princ spašava princezu?

ja sam odrasla na takvim bajkama, pa nisi sam htjela biti princeza, niti doma kuham dok mm čita novine.

u stvari, sjećam se da sam htjela biti tarzan, tj živjeti u džungli i skakati po stablima
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2011., 16:38   #95
Quote:
ksenija_2 kaže: Pogledaj post
Gle, nisam sve epizode gledala, ali je u jednoj bilo upravo nešto tipa "dok je mama kuhala ručak, tata je u dnevnom boravku čitao novine" pa smo mm i ja komentirali. Ne kažem da je crtić generalno takav.
pogledaj, po meni je peppa dosta realisticna
ima obostrane primjere, sto ja smatram vaznim za "izbijanje" rodnih sterotipa

imas i kada tata vjesa svoju majcu, kuha rucak, usisava

zivot nije crno bijel, i meni je normalno da se nekad jedan roditelj odmara, nekad drugi, nekad istovremeno

nije mi normalno na silu ubijati sterotipe: tipa tata pere sudje, a mama ne. kontraproduktivno ti moze nastati ako to otac doma ne radi, a dijete cita u slikovnici da je to tako,onda to zaista ostaje na razini bajke

ja nemam nista protiv toga da se prezentiraju princeze koje su lijepe, imaju brdo haljina, ne rade nista po cijele dane. to je bajka.cilj je da se potice masta, koja je vrlo vazna za djetetov razvoj u predskolskoj dobi, a nije na odmet niti kasnije
na roditeljima je da djetetu predstave da je zivot drukciji od bajke
ja za to ne bih odabrala slikovnice, nego realan zivot: kod kuce, vrtic/skola, na ulici, u ducanu itd
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2011., 16:38   #96
aha, sad sam pročitala.


ma ja ne vjerujem da će na nju utjecati bajke, ako doma ima nešto sasvim drugo

ne znam, nije mi palo na pamet da to ne čitam sinu, jer da ne bi slučajno mislio da je kriterij za biranje žene ljepota.
mislim, ako bude takav, onda nije baš pametan, sumnjam da su bajke tu presudne
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2011., 16:40   #97
Quote:
miss daisy kaže: Pogledaj post
moram pitat.

što će se dogoditi ako se djetetu čitaju bajke u kojima princ spašava princezu?

ja sam odrasla na takvim bajkama, pa nisi sam htjela biti princeza, niti doma kuham dok mm čita novine.

u stvari, sjećam se da sam htjela biti tarzan, tj živjeti u džungli i skakati po stablima
Ma niš se ne bu desilo..meni je suuper kad si dječak uzme slikovnicu o princezama sa police,ili se ode poigrati u kuhinji,ili se igra frizera,pegla...isto tako mi je zaakon kad se curke igraju bagerima,i listaju slikovnice o prijevoznima sredstvima...
Treba ponuditi djetetu i jedno i drugo.
__________________
ALBOOOM...
lunica26 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2011., 16:48   #98
Quote:
lunica26 kaže: Pogledaj post
Treba ponuditi djetetu i jedno i drugo.
pa upravo to
ja njoj ne branim princezaste priče, ali ne bi da je sve oko nje takvo
neka joj i malo muških i malo neutralnih (e ono što tu pitam je ima li uopće neutralnih)


inače, ne mislim ja da će nju upropastit ako čita princezaste bajke i da će za 20 godina pisat tu malo više gore na vjenčanjima opsjednuta tijarama, uskađivanjem boje cvijeća s bojom salveta o danu o kojem je 'oduvijek sanjala, još otkad je bila djevojčica', al ono, nekak joj nemrem nudit nešto što ja ne odobravam. neću joj branit, al neću joj bome ni nudit.
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2011., 16:56   #99
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
pogledaj, po meni je peppa dosta realisticna
ima obostrane primjere, sto ja smatram vaznim za "izbijanje" rodnih sterotipa


Ne pada mi napamet sjediti i gledati sve epizode Peppe Pig Niti ikojeg drugog crtića, imam drugog posla

Ma, joj, cure, šta ste me se uhvatile. Netko je spominjao da ne voli stereotipe u klasičnim bajkama nego Peppu, ja rekla da sam i u Peppi to vidjela i to je to.
Ja čitam sve i svašta i nikada mi nije na pamet palo zabranjivati slikovnice djetetu Štoviše, ima i onih s princezama i čita i Pepeljugu i Snjeguljicu i slične, a muško je.
ksenija_2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2011., 17:01   #100
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
pa upravo to
ja njoj ne branim princezaste priče, ali ne bi da je sve oko nje takvo
neka joj i malo muških i malo neutralnih (e ono što tu pitam je ima li uopće neutralnih)


inače, ne mislim ja da će nju upropastit ako čita princezaste bajke i da će za 20 godina pisat tu malo više gore na vjenčanjima opsjednuta tijarama, uskađivanjem boje cvijeća s bojom salveta o danu o kojem je 'oduvijek sanjala, još otkad je bila djevojčica', al ono, nekak joj nemrem nudit nešto što ja ne odobravam. neću joj branit, al neću joj bome ni nudit.
Ako ti malena ide u vrtić nećeš moći izbjeći fazu opsjednutosti sa princezama/tijarma,tilovima..i inim princezastim ludorijama.

Ovdje govorim o većini curica,dakle ne nužno svih.

Ima groznih krajnosti gdje curica od 4 godine kaže drugoj-ti se nećeš nikada udati jer imaš celulit

Ono,haaalo,pa otkud ti znaš uopće što je to,dijete drago.Ja sam uvjerena da je čula kod kuće neki "smisleni razgovor"...

A to je meni puno gore nego da joj mama čita priče o princezama,ako me razumiješ...

Ima npr.super priča na cd-u koje djeca jako vole sušati prije spavanja..Veliko putovanje maloga puža,Tri mačke...gdje npr.nema tih stereotipa...pa malo za promjenu,možete i to ubaciti.

Pa jedan dan princeze,pa Pepa,pa Tarzan....,uglavnom-kombinacija.

Sjetila sam se sad one knjige 365 priča za laku noć.Tamo se isto da naći svašta.
__________________
ALBOOOM...
lunica26 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:42.