Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.08.2013., 12:36   #41
vraćam se na crtanje...
hajde netko stručan neka mi kaže što bi trebao nacrtati s 3 i po godine?
krug zna (to znam da je sa 3) i glavolikog čovjeka (isto 3 čini mi se).
i šta sad? kad ide trokut? kvadrat? cik-cak crte?

isto samo šara i još drži olovku nepravilno. sad ga učimo da pravilno primi olovku, i ide nam, recimo...

zaboravila sam to pitati logopedicu, i zaboravila sam joj ponijeti crteže. a ko zna kad ćemo opet doć na red kod nje...
ZubaTruba is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2013., 00:09   #42
Quote:
ZubaTruba kaže: Pogledaj post
sad ga učimo da pravilno primi olovku, i ide nam, recimo...
Netko vam je savjetovao da ucite dijete drzati olovku?
Ako je...ne bi se mijesala.
Ako nije, raspitajte se mozda malo o tome.
Imo, dijete od 3 ne treba bas uciti drzati olovku.
Dapace bolje je da crta s necim debelim - debelim pastelama (onim cetvrtastim komadima pastele), debljim bojicama, a ne obicnim tanikm olovkama. Jos kao nisu spremni za to i mogu bas nauciti krivo drzati, a poslije je tesko ispraviti.
Ako bas ucite i netko vas je na to uputio..ok, ali savjetujte se kako tocno bi trebao drzati.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2013., 23:18   #43
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Netko vam je savjetovao da ucite dijete drzati olovku?
Ako je...ne bi se mijesala.
Ako nije, raspitajte se mozda malo o tome.
Imo, dijete od 3 ne treba bas uciti drzati olovku.
Dapace bolje je da crta s necim debelim - debelim pastelama (onim cetvrtastim komadima pastele), debljim bojicama, a ne obicnim tanikm olovkama. Jos kao nisu spremni za to i mogu bas nauciti krivo drzati, a poslije je tesko ispraviti.
Ako bas ucite i netko vas je na to uputio..ok, ali savjetujte se kako tocno bi trebao drzati.
Logopedica iz Suvaga nam je rekla da ga ispravljamo kad krivo drži olovku. 3 i po godine je već vrijeme kada bi je trebao držati na način na koji je mi držimo. Trebao bi držati baš pravilno. I preporučila je da kupimo bojice koje su u presjeku trokutaste jer se po njima prstići lakše slože u taj pravilni položaj. Mislim, nije neka panika, ali eto, ispravljamo ga i zamolili smo tete u vrtiću isto.
ZubaTruba is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2013., 09:35   #44
Quote:
ZubaTruba kaže: Pogledaj post
vraćam se na crtanje...
hajde netko stručan neka mi kaže što bi trebao nacrtati s 3 i po godine?
krug zna (to znam da je sa 3) i glavolikog čovjeka (isto 3 čini mi se).
i šta sad? kad ide trokut? kvadrat? cik-cak crte?

isto samo šara i još drži olovku nepravilno. sad ga učimo da pravilno primi olovku, i ide nam, recimo...

zaboravila sam to pitati logopedicu, i zaboravila sam joj ponijeti crteže. a ko zna kad ćemo opet doć na red kod nje...
Nama je logopedica u vrtiću rekla : krug s tri, kvadrat s 4, trokut s 5. Za crte ne znam, ali moja je s 5 uspjela crtat stepenice (recimo cik cak crte), sad još nema 5 i pol i uspjeva precrtat slova (takve oblike , nema baš interesa za slova i brojke pa je ni ne učimo, zna napisat ime, prepoznaje par brojki i zna ih napisat, razlikuje količinu, zna prebrojit, ali teško usporedi npr. 7 i osam,osim ako očigledno ne vidi gdje ima više). Voli crta, boja unutar linija od samih početaka bojanja (jako je pedantna i samokritična, nažalost), pravilno je držala olovku s 4 i nešto sitno (mi smo je to učili, znam da se teško ispravlja).
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2013., 09:49   #45
Quote:
nightfall kaže: Pogledaj post
Nama je logopedica u vrtiću rekla : krug s tri, kvadrat s 4, trokut s 5. Za crte ne znam, ali moja je s 5 uspjela crtat stepenice (recimo cik cak crte), sad još nema 5 i pol i uspjeva precrtat slova (takve oblike , nema baš interesa za slova i brojke pa je ni ne učimo, zna napisat ime, prepoznaje par brojki i zna ih napisat, razlikuje količinu, zna prebrojit, ali teško usporedi npr. 7 i osam,osim ako očigledno ne vidi gdje ima više). Voli crta, boja unutar linija od samih početaka bojanja (jako je pedantna i samokritična, nažalost), pravilno je držala olovku s 4 i nešto sitno (mi smo je to učili, znam da se teško ispravlja).
hvala! znači da smo za sad ok.
meni je nevjerojatno da je moj sin s 3 godine naučio sve brojeve razlikovati, pisati ih neće, i ne može. i nešto kasnije je naučio skoro sva slova. meni je to u toj dobi totano nepotrebno i nismo ga učili, sam je pohvatao ispitujući "šta je ovo, koji je ovo broj". i kuži da brojevi određuju količinu i zna ih uspoređivati.

Zadnje uređivanje ZubaTruba : 15.08.2013. at 09:55.
ZubaTruba is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2013., 15:12   #46
Quote:
ZubaTruba kaže: Pogledaj post
hvala! znači da smo za sad ok.
meni je nevjerojatno da je moj sin s 3 godine naučio sve brojeve razlikovati, pisati ih neće, i ne može. i nešto kasnije je naučio skoro sva slova. meni je to u toj dobi totano nepotrebno i nismo ga učili, sam je pohvatao ispitujući "šta je ovo, koji je ovo broj". i kuži da brojevi određuju količinu i zna ih uspoređivati.
Takva je i ista i moja mala, ali ja sam mislila da to nije nevjerojatno nego normalno.

Brojeve je naučila iz lifta, slova s onih kocaka na podu, a boje s dvije i pol nakon prve otvorene kutije flomastera. Znam da je ovo za boje nešto naprednije, ali za brojke i slova sam mislila da nije ništa posebno. Takav je bio i moj puno mlađi brat, to je jedino dijete čijeg se razvoja sjećam koliko-toliko iz prve ruke.

Pisati rukom slova i brojeve ne zna još (sada ima 4 i pol), uspoređivati ih zna vrlo slabo, slova spaja samo za neke vrlo kratke riječi. S njom radim toliko malo da me često sram. Jedino puno pričamo.
__________________
If liberty means anything at all, it means the right to tell people what they do not want to hear.
George Orwell
Godiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2013., 18:43   #47
Quote:
Godiva kaže: Pogledaj post
Takva je i ista i moja mala, ali ja sam mislila da to nije nevjerojatno nego normalno.

Brojeve je naučila iz lifta, slova s onih kocaka na podu, a boje s dvije i pol nakon prve otvorene kutije flomastera. Znam da je ovo za boje nešto naprednije, ali za brojke i slova sam mislila da nije ništa posebno. Takav je bio i moj puno mlađi brat, to je jedino dijete čijeg se razvoja sjećam koliko-toliko iz prve ruke.

Pisati rukom slova i brojeve ne zna još (sada ima 4 i pol), uspoređivati ih zna vrlo slabo, slova spaja samo za neke vrlo kratke riječi. S njom radim toliko malo da me često sram. Jedino puno pričamo.
da, i boje. moj sin ih je sve razlikovao s 2 i po godine. nisam se time htjela hvaliti , nego samo da se to od njih u toj dobi ne traži. razlikovanje osnovnih boja je poslije 3 godine - informacija od neki dan iz suvaga. prepoznavanje, pisanje i uspoređivanje brojeva i slova nije u dogledno vrijeme. test koji sam vidjela je bio za djecu do 5 godina i nisu se spominjala ni slova ni brojevi. također, djeca koju poznajem i koju smaram naprednijom od moga sina ne poznaju brojeve tako dobro i tako rano kao on. pa eto, obzirom na kašnjenje u nekim drugim područjima, meni se razumijevanje brojeva čini iznenađujućim.
ZubaTruba is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2013., 20:25   #48
Quote:
ZubaTruba kaže: Pogledaj post
da, i boje. moj sin ih je sve razlikovao s 2 i po godine. nisam se time htjela hvaliti , nego samo da se to od njih u toj dobi ne traži. razlikovanje osnovnih boja je poslije 3 godine - informacija od neki dan iz suvaga. prepoznavanje, pisanje i uspoređivanje brojeva i slova nije u dogledno vrijeme. test koji sam vidjela je bio za djecu do 5 godina i nisu se spominjala ni slova ni brojevi. također, djeca koju poznajem i koju smaram naprednijom od moga sina ne poznaju brojeve tako dobro i tako rano kao on. pa eto, obzirom na kašnjenje u nekim drugim područjima, meni se razumijevanje brojeva čini iznenađujućim.
Moram priznati sam otkako sam skužila da mi je mala normalna (strašili su me pogrešnim dijagnozama rano, pa smo prošli torturu neurorazvojnih vježbi i crnih "stručnih" prognoza) prestala pratiti te preporuke što se s koliko godina mora. Kad bih posumnjala u problem išla bih kopati, ali s obzirom da ga ne vidim ni ja niti bilo tko drugi (uglavnom svi kažu kako je jako zrela i pametna, meni se - iskreno - ne čini da je baš jako pametna, ali prilično sam sigurna da nije bedasta), opustila sam se po tom pitanju skroz. Nekakva djeca koju često srećem su uglavnom par godina mlađa od nje i nemam je baš s kim komparirati, ali mislim da to ne bih radila niti da imam.

Smatram da imam veliku sreću da je ovakva kakva jest.
__________________
If liberty means anything at all, it means the right to tell people what they do not want to hear.
George Orwell
Godiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2013., 20:46   #49
Quote:
ZubaTruba kaže: Pogledaj post
vraćam se na crtanje...
hajde netko stručan neka mi kaže što bi trebao nacrtati s 3 i po godine?
...
Razvoj-djecjeg-crteza

ja sam ovo pronašla na netu, doduše samo me zbunilo, jer moj klinac crta svakako , napravi nešto što je ful prerano za njegovu dob, 10-tak dana to stalno ponavlja i onda se vrati opet na črčkarije
1,5 god - krug
2 god - kamion, "punoglavci"
3 god- longitudinalne črčkarije
4 god - kompletna slika (impresivnog) pejzaža kojeg je vidio par puta u životu, pa opet črčkarije
4 god i nešto sitno- crta komplicirane "rendgen slike" sa dosta likova, tlocrtno, pa opet faza črčkarija
4,5god -nacrta sve likove iz knjige o džungli sa dosta detalja ( tigar, zmija, medvjed, slon...) pa se vrati na "kitove" ( kit je ustvari samo nepravilna elipsa sa osmjehom )

ima li još netko takvo iskustvo?
knjiza is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2013., 00:12   #50
Quote:
Godiva kaže: Pogledaj post
Moram priznati sam otkako sam skužila da mi je mala normalna (strašili su me pogrešnim dijagnozama rano, pa smo prošli torturu neurorazvojnih vježbi i crnih "stručnih" prognoza) prestala pratiti te preporuke što se s koliko godina mora. Kad bih posumnjala u problem išla bih kopati, ali s obzirom da ga ne vidim ni ja niti bilo tko drugi (uglavnom svi kažu kako je jako zrela i pametna, meni se - iskreno - ne čini da je baš jako pametna, ali prilično sam sigurna da nije bedasta), opustila sam se po tom pitanju skroz. Nekakva djeca koju često srećem su uglavnom par godina mlađa od nje i nemam je baš s kim komparirati, ali mislim da to ne bih radila niti da imam.

Smatram da imam veliku sreću da je ovakva kakva jest.
Ja sam sad u fazi kada me straše prognozama i kada kopam...
Jedva čekam da i i ja skužim da mi je dijete normalno i da se konačno opustim.
ZubaTruba is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2013., 11:17   #51
Quote:
ZubaTruba kaže: Pogledaj post
Ja sam sad u fazi kada me straše prognozama i kada kopam...
Jedva čekam da i i ja skužim da mi je dijete normalno i da se konačno opustim.
Držim ti fige da što prije završi. Zastrašivanje je vrlo često motivirano isključivo financijskim interesom, pa bi moja preporuka bila slušanje svog instinkta umjesto tzv. struke. Ja sam slušala njih i jako mi je žao zbog toga jer su mi upropastili njezinih prvih šest mjeseci i puno živaca i novaca.
__________________
If liberty means anything at all, it means the right to tell people what they do not want to hear.
George Orwell
Godiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2013., 12:24   #52
Quote:
ZubaTruba kaže: Pogledaj post
Ja sam sad u fazi kada me straše prognozama i kada kopam...
Jedva čekam da i i ja skužim da mi je dijete normalno i da se konačno opustim.
pa onda ti kopanje po likovnom bas i ne treba

dijete mora uciti hvatati olovku, al ne samo olovku nego i bilo koje druge predmete i baratai njima
vecinu toga uci oponasajuci nas, pokusajima i pogreskama
zato je dobro ponuditi mu sto vise razlicitijih sredstava za pisanje: obicne olovke, flomice, markere, vostane pastele, uljane pastele, krede, vodene boje/tempere sa razlicitim kistovima....
kad kazem ponuditi, uzasno je vazno da ima priliku sam isprobavati kako sa time i sto sa time
i uzasno je vazno da se ne upecas na to da mu ti crtas, a da on treba precrtavat ili da mu nudis gotove predloske za precrtavanje (bojanke su zapravo, u toj dobi "lose")
osim sto to ubija kreativnost, znacajno doprinosi djetetovom samopouzdanju, tj ubijanju istog, jer ako ne uspije nacrtat i uredno pobojat (i zadovoljiti ocekivanje odrasle osobe) bit ce nesretan, nesiguran itd.

lego kocke, obicne kocke, puzzle, one igracke labirinti (na znam kak da opisem, ono sto ima zicu pa razlitite predmete koje se vozi)?
autici, rezanje skarama, ljepljenje...
meni je to primjerenije trogodisnjaku nego crtanje.
u svakom slucaju, mora proci debelo razdoblje samo saranja, jednsotanvo, to im treba.
ne bih se bas vezala za dob, jer uzasno je vazno kada stvarno pocnu sa crtanjem

kakav je sa kuhacom, jel kuha kaj?
vaganje brasna, sipanje iz zdjele u zdjelu, grabljenej zlciom razlicitih sirovina....
jel si moze sam sefljom staviit jelo u tanjur?
premetanje sitnih predmeta, hvatanje gumbica, graha (moja je neki dan cistila grah, mislim da osim sto je fantasticna vjezba za prstice, osjecaju se korisnim jer nes rade za obitelj)

za normalni razvoj ima tolko toga....vjeruj mi, njemu je puno vaznije za razvoj da se osjeca dobro kada nesto radi i da uspije napraviti nesto, nego da ga se forsira.
(jedini bed bi bio da se do skole uopce ne susretne sa olovkom)
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2013., 15:25   #53
ZubaTruba, čime oni to tebe straše kod djeteta koje s tri i pol zna to što si ti navela da on zna? Oprosti ako sam indiskretna, ali čini mi se da je teško da to zastrašivanje bude opravdano.

Meni su nakon rođenja rekli da mi mala neće moći dignuti lijevu ruku, a dizala ju je već tada, samo je imala zaležano rame. A ja im povjerovala umjesto da odmahnem rukom i pošaljem ih u vražju mater.
__________________
If liberty means anything at all, it means the right to tell people what they do not want to hear.
George Orwell
Godiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2013., 00:39   #54
Quote:
Godiva kaže: Pogledaj post
ZubaTruba, čime oni to tebe straše kod djeteta koje s tri i pol zna to što si ti navela da on zna? Oprosti ako sam indiskretna, ali čini mi se da je teško da to zastrašivanje bude opravdano.

Meni su nakon rođenja rekli da mi mala neće moći dignuti lijevu ruku, a dizala ju je već tada, samo je imala zaležano rame. A ja im povjerovala umjesto da odmahnem rukom i pošaljem ih u vražju mater.
Autizam... Krenuli smo psihologu i logopedu prije 3. godine jer je loše pričao i povukao se u sebe. Jedan nam je logoped rekao kako misli da se radi o pervazivnom poremećaju. Svi ostali su rekli da se ne radi o tome nego samo o usporenom razvoju govora... ali taj trenutak kad sam na netu uguglala "pervazivni razvojni poremećaj" neću nikada zaboraviti, shrvao me je totalno. Sad nakon godinu dana on se promijenio jako puno, na bolje, otvorio se, i zapravo razlike između njega i njegovih vršnjaka nema. Samo ju ja vidim. Priča lošije od prosječnog 3,5-godišnjaka, ali ima ih još takvih.
Radimo s njim, puno puno...
Za rukicu - grozno, šta reći.... Na svu sreću da su pogriješili. Ne mogu ni zamisliti kroz što si prolazila to vrijeme, ali važno da je sad dobro.



Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
pa onda ti kopanje po likovnom bas i ne treba

dijete mora uciti hvatati olovku, al ne samo olovku nego i bilo koje druge predmete i baratai njima
vecinu toga uci oponasajuci nas, pokusajima i pogreskama
zato je dobro ponuditi mu sto vise razlicitijih sredstava za pisanje: obicne olovke, flomice, markere, vostane pastele, uljane pastele, krede, vodene boje/tempere sa razlicitim kistovima....
kad kazem ponuditi, uzasno je vazno da ima priliku sam isprobavati kako sa time i sto sa time
i uzasno je vazno da se ne upecas na to da mu ti crtas, a da on treba precrtavat ili da mu nudis gotove predloske za precrtavanje (bojanke su zapravo, u toj dobi "lose")
osim sto to ubija kreativnost, znacajno doprinosi djetetovom samopouzdanju, tj ubijanju istog, jer ako ne uspije nacrtat i uredno pobojat (i zadovoljiti ocekivanje odrasle osobe) bit ce nesretan, nesiguran itd.

lego kocke, obicne kocke, puzzle, one igracke labirinti (na znam kak da opisem, ono sto ima zicu pa razlitite predmete koje se vozi)?
autici, rezanje skarama, ljepljenje...
meni je to primjerenije trogodisnjaku nego crtanje.
u svakom slucaju, mora proci debelo razdoblje samo saranja, jednsotanvo, to im treba.
ne bih se bas vezala za dob, jer uzasno je vazno kada stvarno pocnu sa crtanjem

kakav je sa kuhacom, jel kuha kaj?
vaganje brasna, sipanje iz zdjele u zdjelu, grabljenej zlciom razlicitih sirovina....
jel si moze sam sefljom staviit jelo u tanjur?
premetanje sitnih predmeta, hvatanje gumbica, graha (moja je neki dan cistila grah, mislim da osim sto je fantasticna vjezba za prstice, osjecaju se korisnim jer nes rade za obitelj)

za normalni razvoj ima tolko toga....vjeruj mi, njemu je puno vaznije za razvoj da se osjeca dobro kada nesto radi i da uspije napraviti nesto, nego da ga se forsira.
(jedini bed bi bio da se do skole uopce ne susretne sa olovkom)
nastavno na priču o autizmu - ne kopam po likovnom, nego kopam općenito. nisam više bezbrižni roditelj koji uživa u svakom novom postignuću svog djeteta, nego sam postala opsjednuta mjerenjima i svrstavanjima u tablice.

bojanke forsiram, priznajem. ali zato jer mi je logopedica rekla da mu dam bojanke. on baš ne voli bojati, ali mu ih ja ipak svaki dan ponudim. ne silim ga - ako neće, ne mora. i kad boja to je jako neuredno, ne ide od crte do crte nego samo malo pošara po svakom polju i gotovo. i dobro, napomenem mu da treba do crte, ali ga ne silim.
unatrag desetak dana mu ispravljamo bojicu. jer je to rekla druga logopedica. sad je već naučio, lijepo drži, ali tek nakon što mu ja namjestim prstiće - ne zna sam primiti.

vezano za ovo što si navela, dosta je spretan s tim stvarima i uključen u apsolutno sve. mi kuhamo zajedno, zna s kuhačom, uredno jede, stavlja štipalice kada stavljamo robu na sušenje, palimo zajedno veš mašinu, sam se tušira, djelomično se sam oblači, sprema suđe iz perilice, uglavnom ga uključujem u sve jer vidim da ga to veseli.
vodene bojice, pastele, tempere, kolaž, ljepljenje, rezanje, kockice, igre uloga, plastelin - sve radimo. ili da kažem, sve nudimo. i sve prihvaća, crtanje najrjeđe. i u vrtiću uvijek sudjeluje u svemu.

ja sam milijun puta rekla da se dijete ne treba forsirati na ništa. sama sam naučila na primjeru spavanja i jela. sve je došlo na svoje onda kad je on tako odlučio, a ne kad sam ja to htjela.
ali ovaj pervazivni me totalno uništio je, zaista vjerujem da je najvažnije da se on osjeća dobro i da ne vidi da sam ja nezadovoljna nečim što on radi ili ne radi na način kako propisuju knjige

hvala cure
ZubaTruba is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2013., 10:42   #55
Moja curica je odjednom prije par dana počela zamuckivati, nije jako izraženo, najčešće nekoliko puta ponovi prvu riječ (npr. ja, ja, ja) ili slog pa nastavi normalno pričati ostatak rečenice. Ona ima sada 3 godine i 8 mjeseci. Moram priznati da sam se zabrinula, ne znam što bih mislila o tome. Jako je brbljava, odavno super priča, slaže rečenice, ima bogat vokabular. Ne znam što bi to moglo biti, pomagajte.
U zadnjih par dana se ništa značajno nije dogodilo. Cijelo ljeto smo bili na moru kod bake i dide, vratili smo se u Zagreb 01.08., ja sam tada počela raditi nakon porodiljnog. Nju i seku trenutno čuva baka kod nas doma do početka vrtića, nisam primijetila da joj to teško pada. Inače, kod nas u kući zna biti galame u smislu glasnog razgovaranja, raspravljanja, svi smo temperamentni Dalmatinci, nekad se ja i muž posvađamo pa smo glasni (tih dana se jesmo nešto raspravljali, ali nisam primijetila da ju je to posebno uzrujalo), ali na to je bila naviknuta i prije. U kući je dobra atmosfera, puno se smijemo, pričamo, igramo se s djecom, vodimo ih svukuda sa sobom.
Ne znam što da mislim. Čitala sam i o fiziološkom mucanju, ali prvi put se susrećem sa tim, nisam to vidjela kod druge djece.
Yin&Yang is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2013., 11:30   #56
Quote:
ZubaTruba kaže: Pogledaj post
Autizam... Krenuli smo psihologu i logopedu prije 3. godine jer je loše pričao i povukao se u sebe. Jedan nam je logoped rekao kako misli da se radi o pervazivnom poremećaju. Svi ostali su rekli da se ne radi o tome nego samo o usporenom razvoju govora... ali taj trenutak kad sam na netu uguglala "pervazivni razvojni poremećaj" neću nikada zaboraviti, shrvao me je totalno. Sad nakon godinu dana on se promijenio jako puno, na bolje, otvorio se, i zapravo razlike između njega i njegovih vršnjaka nema. Samo ju ja vidim. Priča lošije od prosječnog 3,5-godišnjaka, ali ima ih još takvih.
Radimo s njim, puno puno...
Za rukicu - grozno, šta reći.... Na svu sreću da su pogriješili. Ne mogu ni zamisliti kroz što si prolazila to vrijeme, ali važno da je sad dobro.
Ovako: u široj obitelji imam dvoipogodišnjaka za kojeg mislimo da postoji opravdana sumnja za nešto iz autističnog spektra, a u užoj obitelji imam psihologa koji tvrdi to isto, tako da o toj temi dosta čujem u zadnje vrijeme.

Uglavnom, taj psiholog član obitelji kaže da relativno često u razvoju djeteta postoji faza u kojoj se može činiti da će dijete razviti autistični poremećaj (loš kontakt očima, zatvaranje u sebe, loša komunikacija itd...), ali da to u velikom broju slučajeva naprosto prođe samo od sebe i da se zato s dijagnozom toliko čeka. Kaže da u slučajevima kada je to samo faza u principu na kraju sve bude u redu.
Kod dečki se govor često razvija kasnije, tako da mislim/nadam se da nemaš razloga za veliku brigu. Sretno.
__________________
If liberty means anything at all, it means the right to tell people what they do not want to hear.
George Orwell
Godiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2013., 11:36   #57
Quote:
Yin&Yang kaže: Pogledaj post
Moja curica je odjednom prije par dana počela zamuckivati, nije jako izraženo, najčešće nekoliko puta ponovi prvu riječ (npr. ja, ja, ja) ili slog pa nastavi normalno pričati ostatak rečenice. Ona ima sada 3 godine i 8 mjeseci. Moram priznati da sam se zabrinula, ne znam što bih mislila o tome. Jako je brbljava, odavno super priča, slaže rečenice, ima bogat vokabular. Ne znam što bi to moglo biti, pomagajte.
U zadnjih par dana se ništa značajno nije dogodilo. Cijelo ljeto smo bili na moru kod bake i dide, vratili smo se u Zagreb 01.08., ja sam tada počela raditi nakon porodiljnog. Nju i seku trenutno čuva baka kod nas doma do početka vrtića, nisam primijetila da joj to teško pada. Inače, kod nas u kući zna biti galame u smislu glasnog razgovaranja, raspravljanja, svi smo temperamentni Dalmatinci, nekad se ja i muž posvađamo pa smo glasni (tih dana se jesmo nešto raspravljali, ali nisam primijetila da ju je to posebno uzrujalo), ali na to je bila naviknuta i prije. U kući je dobra atmosfera, puno se smijemo, pričamo, igramo se s djecom, vodimo ih svukuda sa sobom.
Ne znam što da mislim. Čitala sam i o fiziološkom mucanju, ali prvi put se susrećem sa tim, nisam to vidjela kod druge djece.

Ne znam o toj temi ništa, ali znam da se mom mužu dogodila ista stvar nakon što ga je teta u vrtiću zatvorila u ormar na nekoliko minuta (za kaznu). Nakon toga je počeo jako mucati i njegov stari je dugo radio vježbe govora s njim (spominje nekakvo čitanje tekstova gdje je morao udahnuti na točno određenim mjestima).

Moguće da je šok. Ja bih otišla logopedu ako se nastavi, po svoj prilici i dječjem psihologu da pokuša utvrditi o čemu se radi, obustavila bih glasne diskusije pred malom (nikad ne znaš kako ona to doživljava iznutra iako se izvana ništa ne primijeti) i što prije počela vježbati s njom ako je potrebno.
__________________
If liberty means anything at all, it means the right to tell people what they do not want to hear.
George Orwell
Godiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2013., 13:41   #58
Quote:
Godiva kaže: Pogledaj post
Ovako: u široj obitelji imam dvoipogodišnjaka za kojeg mislimo da postoji opravdana sumnja za nešto iz autističnog spektra, a u užoj obitelji imam psihologa koji tvrdi to isto, tako da o toj temi dosta čujem u zadnje vrijeme.

Uglavnom, taj psiholog član obitelji kaže da relativno često u razvoju djeteta postoji faza u kojoj se može činiti da će dijete razviti autistični poremećaj (loš kontakt očima, zatvaranje u sebe, loša komunikacija itd...), ali da to u velikom broju slučajeva naprosto prođe samo od sebe i da se zato s dijagnozom toliko čeka. Kaže da u slučajevima kada je to samo faza u principu na kraju sve bude u redu.
Kod dečki se govor često razvija kasnije, tako da mislim/nadam se da nemaš razloga za veliku brigu. Sretno.
hvala, svaka riječ utjehe mi puno znači.
od svih sumnjivih oblika ponašanja kod nas je ostala samo odgođena eholalija. imali smo sreću naletjeti na jednu divnu logopedicu u suvagu koja se bavi baš autističnim spektrom. ona ne vjeruje da je on u spektru. vjeruje da eholalija kod njega ima pozitivnu funkciju, i to funkcije uvježbavanja i nadomještanja rečenica u želji da aktivno komunicira, a ne zna. njegova verbalna komunikacija je uglavnom primjerena kontekstu, ali tu i tamo počne ponavljati dijelove razgovora koje je čuo. nadam se da je samo faza, tako pretpostavlja i ta naša logopedica. ali mene je i dalje užasno strah i ne mogu podnijeti misao da se možda ipak radi o nekakvom trajnom poremećaju.

ispričavam se na offu, evo tu završavam...

hvala godiva
ZubaTruba is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2013., 13:46   #59
Quote:
Yin&Yang kaže: Pogledaj post
Moja curica je odjednom prije par dana počela zamuckivati, nije jako izraženo, najčešće nekoliko puta ponovi prvu riječ (npr. ja, ja, ja) ili slog pa nastavi normalno pričati ostatak rečenice. Ona ima sada 3 godine i 8 mjeseci. Moram priznati da sam se zabrinula, ne znam što bih mislila o tome. Jako je brbljava, odavno super priča, slaže rečenice, ima bogat vokabular. Ne znam što bi to moglo biti, pomagajte.
U zadnjih par dana se ništa značajno nije dogodilo. Cijelo ljeto smo bili na moru kod bake i dide, vratili smo se u Zagreb 01.08., ja sam tada počela raditi nakon porodiljnog. Nju i seku trenutno čuva baka kod nas doma do početka vrtića, nisam primijetila da joj to teško pada. Inače, kod nas u kući zna biti galame u smislu glasnog razgovaranja, raspravljanja, svi smo temperamentni Dalmatinci, nekad se ja i muž posvađamo pa smo glasni (tih dana se jesmo nešto raspravljali, ali nisam primijetila da ju je to posebno uzrujalo), ali na to je bila naviknuta i prije. U kući je dobra atmosfera, puno se smijemo, pričamo, igramo se s djecom, vodimo ih svukuda sa sobom.
Ne znam što da mislim. Čitala sam i o fiziološkom mucanju, ali prvi put se susrećem sa tim, nisam to vidjela kod druge djece.
I moj sin je u toj dobi, 3+7. On kasni u razvoju govora, pa možda nije za usporedbu s tvojom curicom, ali ipak evo moje iskustvo. On govori jako čisto, nikad nije zamuckivao i lijepo izgovara. I isto je odjednom prije nekih 2-3 mjeseca počeo tako "ja ja ja sam pao" i " ti ti ti mi dohvati". Nismo uopće obraćali pažnju na to, nismo ga ispravljali. Trajalo je doslovno par dana i pokazalo se kao još jedno njegovo eksperimentiranje, zezanje, šta li, ili čak moguće oponašanje nekoga tko tako govori. Uglavnom, prestao je isto kako je počeo, odjednom, kao da je zaboravio na tu foru.
ZubaTruba is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2013., 14:06   #60
Quote:
ZubaTruba kaže: Pogledaj post
I moj sin je u toj dobi, 3+7. On kasni u razvoju govora, pa možda nije za usporedbu s tvojom curicom, ali ipak evo moje iskustvo. On govori jako čisto, nikad nije zamuckivao i lijepo izgovara. I isto je odjednom prije nekih 2-3 mjeseca počeo tako "ja ja ja sam pao" i " ti ti ti mi dohvati". Nismo uopće obraćali pažnju na to, nismo ga ispravljali. Trajalo je doslovno par dana i pokazalo se kao još jedno njegovo eksperimentiranje, zezanje, šta li, ili čak moguće oponašanje nekoga tko tako govori. Uglavnom, prestao je isto kako je počeo, odjednom, kao da je zaboravio na tu foru.
Hvala ti. Točno tako izgleda i kod moje i nadam se da će isto tako proći. Ali eto ne mogu se prestati brinuti i čitati sve i svašta i tražiti uzroke jesmo li mi nešto napravili ili negdje pogriješili što je potaknulo to mucanje.
Yin&Yang is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:58.