Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.08.2013., 17:13   #81
Quote:
Godiva kaže: Pogledaj post
Teško mi je shvatiti tu reakciju na upozorenje jer bih se npr. ja tebi da primijetiš nešto takvo na mom djetetu i upozoriš me zahvaljivala do neba, pogotovo ako si bila u pravu i ako je to omogućilo da moje dijete u konačnici trpi manju štetu.
I meni. Ali ocito nije rijedak slucaj. Ja sam imala prilike vidjeti tri slicna primjera u svojoj blizoj okolini. (s razlicitim problemima)
Na sugestiju sa strane (ne samo moju) su odmahivali rukom, lagano se vrijedjali....kao pricate gluposti. Iako je bilo dobronamjerno i ocito...
Ljudi radje zmire, ne zele si priznati dok im netko (skolski pedagog) ne nacrta...tada se vise ne mogu izmotavati i moraju konacno otvoriti oci.
Nije da ne zele dobro svom djetetu...ali takvim postupkom mu naravno skode.
Quote:
Nije da smo mi takvu reakciju očekivali niti je uopće bilo važno kako će oni reagirati prema nama, nadali smo se samo da će odvesti dijete barem neuropedijatru ili dječjem psihologu, ali po svoj prilici od toga neće biti ništa.
Tesko se suociti sa istinom. Pa odgadjaju.
Na zalost djeca ispastaju, jer se za tih par godina moglo puno napraviti i dijete je moglo napredovati.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2013., 17:15   #82
inače u vrtićima i jaslicama primjete se takva odstupanja u socijalizaciji i ponašanju i onda se ukaže roditeljima.
jel to dijete ide u kolektiv?
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2013., 17:17   #83
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Tesko se suociti sa istinom. Pa odgadjaju.
Na zalost djeca ispastaju, jer se za tih par godina moglo puno napraviti i dijete je moglo napredovati.
Mali sada ima 2 godine i 7 mjeseci. Najbolje vrijeme za intervenciju su, pretpostavljam, već profućkali, a koliko ih poznam moglo bi se lako dogodit da ga ovako puste i do škole. Užas.
__________________
If liberty means anything at all, it means the right to tell people what they do not want to hear.
George Orwell
Godiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2013., 17:21   #84
pa to dijete ima pedijatra pobogu.. pa i to dijete je bolesno nekad ili ga odvedu na cjepljenje... pa jel što pedijatar primjetio
nekako mi se sve ovo čini nevjerojatnim u 21 stoljeću..
ajd pustimo na stranu roditelje koji su u ovom slučaju subjektivni ali ima li to dijete djedove, bake .. ikog i ima li još djece u toj obitelji pa da se bar usporedi sa nekim..
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2013., 17:22   #85
Quote:
larazg kaže: Pogledaj post
inače u vrtićima i jaslicama primjete se takva odstupanja u socijalizaciji i ponašanju i onda se ukaže roditeljima.
jel to dijete ide u kolektiv?
Ne više. Krenuo je u jaslice, pa je tamo, normalno, dobivao viroze, a ovi njegovi se luđački boje mikroorganizama i boleština. Pa ga više ne daju u vrtić. Sad je s bakom koja također ništa ne želi čuti o eventualnim razvojnim poteškoćama, a njezino čuvanje se sastoji u tome da ga presvuče, nahrani i odvede u park gdje ga pusti da vozi bicikl dok ona puši i gleda u jednu točku. Nakon toga slijedi ručak, spavanje i nastavak buljenja u jednu točku dok po njega ne dođu mama ili tata. Što oni s njim doma rade, nemam pojma, ali po svoj prilici ništa što bi iole potaknulo njegov intelektualni i emocionalni razvoj.
__________________
If liberty means anything at all, it means the right to tell people what they do not want to hear.
George Orwell
Godiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2013., 17:28   #86
Quote:
larazg kaže: Pogledaj post
pa to dijete ima pedijatra pobogu.. pa i to dijete je bolesno nekad ili ga odvedu na cjepljenje... pa jel što pedijatar primjetio
nekako mi se sve ovo čini nevjerojatnim u 21 stoljeću..
ajd pustimo na stranu roditelje koji su u ovom slučaju subjektivni ali ima li to dijete djedove, bake .. ikog i ima li još djece u toj obitelji pa da se bar usporedi sa nekim..
Ima krajnje pasivnu i patološki šutljivu majku i vrlo agresivnog oca. Nije agresivan prema djetetu (barem mislim), ali je izrazito neugodan karakter s kojim nitko ne želi imati posla. Tog tipa se vlastita obitelj boji jer se nije jednom potukao, a maltene svaki dan je u teretani.

Pojma nemam gdje je u toj priči pedijatar. Na cijepljenje ga vode sigurno, na higijenu, fizičko zdravlje, prehranu paze patološki. Sve ostalo - nula bodova.

Mislim da bi svaki pedijatar morao biti u stanju u roku od 5 minuta shvatiti da mali vrlo vjerojatno ima značajne probleme i napisati uputnicu za dalje.
Ali taj dio me ne čudi s obzirom na stanje u zdravstvu, tako da... eto. Sranje.
__________________
If liberty means anything at all, it means the right to tell people what they do not want to hear.
George Orwell
Godiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2013., 17:56   #87
ne mora biti da pedijatar odmah vidi. mi nasu vidjamo, kuc kuc u drvo, jednom godisnje na redivnoj kontroli. nemalo se iznenadila kad sam trazila uputnicu za dijagnostiku i kasnije za terapije. bake i djedovi? hm, prije da ce oni nijekati problem nego roditelji. cak i da netko od blize obitelji primijeti i predlozi roditeljima dijagnostiku, mozes zaboraviti ako to oni ne prihvacaju i prave se da je sve u redu. ponavljam, zaista mislim da svaki roditelj vidi da nesto nije u redu, ali zasto to neki ne mogu prihvatiti - nije mi jasno. strah od (ne)prihvacanja okoline, pa i sram mozda, razocaranje? ne znam, nije lako, ali treba se voditi mislju da ce dijete imati puno vise koristi od ranog otkrivanja, terapije i potpore nego neprihvacanja.
blablica is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2013., 19:51   #88
Quote:
blablica kaže: Pogledaj post
ne mora biti da pedijatar odmah vidi. mi nasu vidjamo, kuc kuc u drvo, jednom godisnje na redivnoj kontroli. nemalo se iznenadila kad sam trazila uputnicu za dijagnostiku i kasnije za terapije. bake i djedovi? hm, prije da ce oni nijekati problem nego roditelji. cak i da netko od blize obitelji primijeti i predlozi roditeljima dijagnostiku, mozes zaboraviti ako to oni ne prihvacaju i prave se da je sve u redu. ponavljam, zaista mislim da svaki roditelj vidi da nesto nije u redu, ali zasto to neki ne mogu prihvatiti - nije mi jasno. strah od (ne)prihvacanja okoline, pa i sram mozda, razocaranje? ne znam, nije lako, ali treba se voditi mislju da ce dijete imati puno vise koristi od ranog otkrivanja, terapije i potpore nego neprihvacanja.
Na ovom malom se, nažalost, dosta vidi.
To nije slučaj kao vaši klinci koji svašta znaju, a imaju probleme sa socijalizacijom, tikove, itd. Ovaj mali ima jako čudan pogled, jedva da išta govori, ne zna reći ni da ni ne, ne zna niti odmahnuti i klimnuti klavom za ne i da, ima zastrašujuće čudnu, zavijajuću intonaciju govora, jako mu je teško privući pažnju čak i najupadljivijom igračkom i sl. Ovo pedijatar koji se obrati djetetu s dva, tri pitanja mora skužiti jer odgovora niti na jedno jednostavno - nema. Kod tog malog nema dijaloga, on u bilo kakvom pokušaju razgovora naprosto - ne reagira.

Moja mala je s tri mjeseca imala barem troduplo bolji kontakt očima nego on s dvije i pol godine. A i većina ostale djece s kojima sam imala prilike biti.
__________________
If liberty means anything at all, it means the right to tell people what they do not want to hear.
George Orwell
Godiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2013., 00:22   #89
e super nosorog, sad nismo u off-u.

ne znam zašto roditelji ignoriraju probleme. razumijem i strah i razočaranje i tugu i "zašto baš ja" osjećaj, i sram - sve sam to osjetila. ali baš zato želim točno znati o čemu se radi, najprije ja, informirati se što više, potražiti savjete na svim stranama, i upoznati okolinu sa situacijom. mislim da se razumijevanje okoline ne može očekivati dok se problem jasno i glasno ne predstavi toj okolini - kao uostalom za sve životne situacije.

pedijatri su priča za sebe. naša pedijatrica ima u prosjeku 80 pacijanata dnevno, a u sezoni gripe 100. pa sad, koliko se svakom od njih može posvetiti... mog je sina viđala često, nažalost. viroze, pluća, grlo, klasika, plus cijepljenja, ali nikad, baš nikad nije pregledala ništa osim onoga zbog čega smo došli. kad sam je pitala uputnicu za psihologa, ispisala ju je prije nego li je pitala zašto je tražim. a kad sam rekla da mislim da ne priča dovoljno dobro za svoju dob rekla je da su dečki lijeni i da će sigurno govoriti savršeno nakon 3. rođendana. po pričama prijateljica, čini mi se da većina pedijatara radi slično. prednost je kod ove naše u tome da ne osporava moje mišljenje, odnosno nije škrta na uputnicama i receptima. prednost ili mana, kako se uzme...

da dodam vrtić... mislim da je vrtić u ovakvim slučajevima obavezan. ja sam, ooo kad se sjetim, skoro klečala na koljenima i molila da ga prime natrag nakon što smo ga godinu i pol ranije ispisali iz jaslica. i primljen je. prije polaska sam razgovarala više od 2 sata s ravnateljicom i pedagoginjom, i dostavila im svu dokumentaciju vezano za ovaj problem. evo baš nam je teta neki dan rekla da je jako zadovoljna, da sve više priča, počeo je i postavljati pitanja. dakle, i one znaju sve. pedagoginja nam je više puta prenosila neka događanja i situacije. dakle, pod dojmom sam da ga prate i da bi nas upozorili da smatraju da nešto nije u redu.

Zadnje uređivanje ZubaTruba : 21.08.2013. at 00:38.
ZubaTruba is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2013., 00:30   #90
godiva, vezano na blažu mentalnu retardaciju koju uočavaš...

ja sam pitala logopedicu trebam li se zabrinuti zbog, po mom viđenju, slabe sposobnosti zaključivanja kod mog sina. rekla je da ne jer se tu radi o jezičnom problemu. dakle, on ne razumije premise dovoljno precizno da bi mogao izvući valjan zaključak.
ja sam imala napade očaja jer sam iz toga zaključivala da on ima slabiju inteligenciju, ali ona kaže da se o inteligenciji kod djeteta koje loše govori nikako ne može suditi na osnovu jezičnih zadataka. logično, zar ne?

danas gledamo slikovnicu sa dvije ptice na jednoj stranici. ja pitam "koja ti je ptica ljepša", a on kaže "ova i ova" upirući prstom u obje. ja kažem "ok, i ova i ova su lijepe, ali koja ti je više lijepa", a on kaže "ova mi je više lijepa". onda sam mu ponovila nekoliko puta da je ta više lijepa, ona je ljepša, više je lijepa, ona je ljepša.
dakle, nije bedast da ne zna, nego ne razumije komparativ...
ZubaTruba is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2013., 00:47   #91
Quote:
ZubaTruba kaže: Pogledaj post
godiva, vezano na blažu mentalnu retardaciju koju uočavaš...

ja sam pitala logopedicu trebam li se zabrinuti zbog, po mom viđenju, slabe sposobnosti zaključivanja kod mog sina. rekla je da ne jer se tu radi o jezičnom problemu. dakle, on ne razumije premise dovoljno precizno da bi mogao izvući valjan zaključak.
ja sam imala napade očaja jer sam iz toga zaključivala da on ima slabiju inteligenciju, ali ona kaže da se o inteligenciji kod djeteta koje loše govori nikako ne može suditi na osnovu jezičnih zadataka. logično, zar ne?

danas gledamo slikovnicu sa dvije ptice na jednoj stranici. ja pitam "koja ti je ptica ljepša", a on kaže "ova i ova" upirući prstom u obje. ja kažem "ok, i ova i ova su lijepe, ali koja ti je više lijepa", a on kaže "ova mi je više lijepa". onda sam mu ponovila nekoliko puta da je ta više lijepa, ona je ljepša, više je lijepa, ona je ljepša.
dakle, nije bedast da ne zna, nego ne razumije komparativ...
Draga, tebe su izludili kompletno kao i mene nekad i sekiraš se oko svake nijansice. Ovo što ti spominješ je po meni sasvim uobičajen način usvajanja komparativa kod normalne djece.

Ovaj mali na slikovnicu ne reagira, ne doživljava ništa u njoj, ne zna pokazati ni sunce i kuću - ne možeš mu uopće skrenuti pažnju na slike jer on bulji u neku točku sa strane i ignorira svako od tvojih uzastopnih 30 pitanja za redom vezanih uz slike na stranici koju mu držiš pred nosom. Ista stvar je s bilo kojom drugom igračkom koja nije autić, lopta ili mobitel.
Autiće samo vozi gore-dolje, ne zna ih ni spremiti, ni npr. odvesti u autopraonicu - ništa.

Ima lagano retardiran pogled, čudan i meni vrlo zastrašujuć. Ovo o čemu ti pričaš je nivo od kojeg je on udaljen svjetlosnim godinama, nikad ne bih zaključila da ti je dijete bedasto na temelju ove situacije.

Ovaj mali je još uvijek u nekakvoj predjezičnoj fazi, nema ni geste za da i ne. "Da" ne poznaje, "ne" koristi samo ako se buni protiv nečeg što mu daješ, nikad u komunikaciji, jer s njim nema komunikacije. "Govor" mu je potpuno neraumljiv, od svega što on "priča" razumije se samo "tata", tako da je o njegovoj inteligenciji potpuno nemoguće zaključivati na temelju jezičnih situacija jer s njim praktički nema jezičnih situacija.

I sad se ti nerviraš zbog toga što bi ti mali po svoj prilici lakše svladao komparativ u engleskom nego u hrvatskom, a njegovi roditelji će sav ovaj užas staviti u zagrade i nastaviti kao da je sve u redu.
__________________
If liberty means anything at all, it means the right to tell people what they do not want to hear.
George Orwell
Godiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2013., 01:05   #92
Quote:
Godiva kaže: Pogledaj post
Draga, tebe su izludili kompletno kao i mene nekad i sekiraš se oko svake nijansice.
istina, luda sam. muž mi je već puno puta zabranio da razmišljam. zabranio mi je gledati serijal o autizmu koji se zimus emitirao na htv-u. pokušava mi zabraniti i forum. i knjižnicu.

žao mi je dečkića o kojem pričaš. zaista gadno...
neki ljudi ne zaslužuju imati djecu, još se jednom pokazalo.
ZubaTruba is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2013., 01:17   #93
Quote:
ZubaTruba kaže: Pogledaj post
istina, luda sam. muž mi je već puno puta zabranio da razmišljam. zabranio mi je gledati serijal o autizmu koji se zimus emitirao na htv-u. pokušava mi zabraniti i forum. i knjižnicu.

žao mi je dečkića o kojem pričaš. zaista gadno...
neki ljudi ne zaslužuju imati djecu, još se jednom pokazalo.
Prošla sam kroz tu fazu u kojoj si ti sad i gledano unatrag, bila sam potpuno pomračenog uma jer sam shvatila da se ne bi bila sposobna nositi s djetetom s bilo kakvim posebnim potrebama i tlo mi se otvaralo pod nogama. Iskreno sam htjela umrijeti i mislim da sam imala jedan mini živčani slom tada.

Uopće nisam bila u stanju kritički razmišljati, na kraju više nisam vjerovala normalnim ljudima (pedijatrici, jednom izvrsnom dječjem terapeutu kod kojeg smo išli na vježbe) koji su govorili da je mala minimalan, ako ikakav neurorizičar i da ćemo vježbati preventivno.

Ja sam si bila utuvila u glavu da neće moći dizati ruku i da neće niti hodati unatoč svim realnim pokazateljima da ništa od toga neće tako biti. Bila sam luda i slijepa 6 mjeseci i ni o čemu drugom nisam mogla razmišljati osim o njezinim kvazidijagnozama i horor scenama iz našeg budućeg života. Ispalo je, hvala bogu, da je sva ta moja histerija bila nepotrebna i štetna.

Pokušaj se opustiti i vjeruj svojoj logopedici. Ništa od onog što pišeš ne zvuči opasno i prilično sam sigurna da radiš od muhe slona, a to ćeš sigurno i sama vidjeti ako ovo budeš čitala za cca godinu dana ili ranije. Probaj smiriti živce, tabletama ako ne ide drugačije, i vidjet ćeš da će ti se cijela stvar činiti posve drugačijom jednom kad se uspiješ opustiti.
__________________
If liberty means anything at all, it means the right to tell people what they do not want to hear.
George Orwell
Godiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2013., 09:30   #94
Quote:
larazg kaže: Pogledaj post
Yin&Yan - moja starija je imala nešto slično kao tvoja..
Počela bi pričati i na slogovima (često prvim u riječi) zamuckivati i to po 10 tak puta zamucnuti i ponavljati taj slog po 10 tak puta i tek onda izgovoriti riječ. Psiholog sa Goljaka mi je rekao da može biti svašta a najblaži oblik da mozak ne prati do kraja želju izgovora riječi (kako bi se reklo po domaći jezik brži od pameti) pa do dijagnoza za koje je rekao da je rano ovano napamet govoriti.
Rekla je da pratimo i potičemo razgovor te da ju ne ispravljamo za početak da ne bude kontraefekt... i nakon nekoliko mjeseci se samo povuklo od sebe, prestala je zamuckivati... bila je stara oko 3 godine..
Hvala ti Lara. Jučer gotovo da nije zamuckivala, samo par puta sam primijetila. Vidjet ćemo kako će se razvijati.
Yin&Yang is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2013., 11:48   #95
Hvala Godiva. I ja negdje u sebi znam da će ovo proći i da će sve biti dobro. Samo treba dočekati i taj sretni dan. Pa da jednom sama sebi kažem da sam bila luda, kao što ti sada sebi govoriš.
Tablete - da, ne bih ja od toga bježala, ali dojim drugog sina pa ne bi bilo zgodno... Išla sam na početku svega ovoga kod neke alternativne psihoterapeutkinje, ali nije mi se baš svidjelo, pa sam se odlučila sama boriti sa sobom. Uglavnom, držao me očaj neko vrijeme, a onda sam rodila i to me je trgnulo. Sad sam ok.
ZubaTruba is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2013., 20:12   #96
Ja mislim da roditelj mora vjerovati svojem instinktu. Mene je isto pedijatrica uvjeravala da je sve u redu, pa se ipak pokazalo drugačije. Sami smo platili ultrazvuk mozga koji je pokazao krvarenje 2 do 3 stupnja, sami inzistirali na uputnici za Goljak... Sad su me uvjeravale u vrtiću da nema poremečaj autističnog spektra moj sin i nisu ga htjele premjestiti u tu grupu koju čak i imaju u NAŠEM VRTIĆU dV. BAJKA, ZAGREB).
A kada smo otišli u Kukuljevićevu na timsku obradu i jučer na testiranje psihologijsko (na Goljaku bio 2 sata kod psihologice), pokazalo se da ima elemente autizma prema njihovoj skali.
Vjerojatno cemo otići i na defektološki fax na testiranje. Uglavnom, želim reći, kad roditelj (ili netko drugi) posumnja da nešto nije u redu- obično ni ne bude, tj. pokaže se da su sumnje uglavnom opravdane.
Sad ima drugo dijete od 13 mjeseci i još više vidim što nije bilo u redu sa prvim. Pedijatrica nije primjetila samo zbog svoje nemarnosti i zato što si nije uzela vremena da ga pogleda.
__________________
Doviđenja i hvala za sve ribe (Douglas Adams).
alistra is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2013., 21:34   #97
Quote:
ZubaTruba kaže: Pogledaj post
Hvala Godiva. I ja negdje u sebi znam da će ovo proći i da će sve biti dobro. Samo treba dočekati i taj sretni dan. Pa da jednom sama sebi kažem da sam bila luda, kao što ti sada sebi govoriš.
Tablete - da, ne bih ja od toga bježala, ali dojim drugog sina pa ne bi bilo zgodno... Išla sam na početku svega ovoga kod neke alternativne psihoterapeutkinje, ali nije mi se baš svidjelo, pa sam se odlučila sama boriti sa sobom. Uglavnom, držao me očaj neko vrijeme, a onda sam rodila i to me je trgnulo. Sad sam ok.
Super.

Proći će taj strah po svoj prilici dosta brzo, vidjet ćeš.
__________________
If liberty means anything at all, it means the right to tell people what they do not want to hear.
George Orwell
Godiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2013., 21:36   #98
Zanima me koliko mama ovdje može početak svojih sumnji na poremećaj autističnog spektra povezati sa cijepljenjem.

Ima li koja neke sumnje u tom pravcu?

O tome se jako puno govori i mnogo je kontradiktornih informacija i mišljenja.
__________________
If liberty means anything at all, it means the right to tell people what they do not want to hear.
George Orwell
Godiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2013., 23:57   #99
Quote:
alistra kaže: Pogledaj post
Ja mislim da roditelj mora vjerovati svojem instinktu......Pedijatrica nije primjetila samo zbog svoje nemarnosti i zato što si nije uzela vremena da ga pogleda.
Žao mi je
Ako imaš volje, daj nam pričaj još. Koliko je star? Misliš da se to moglo vidjeti već u dobi od 13 mjeseci?
ZubaTruba is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2013., 00:03   #100
Quote:
Godiva kaže: Pogledaj post
Zanima me koliko mama ovdje može početak svojih sumnji na poremećaj autističnog spektra povezati sa cijepljenjem.

Ima li koja neke sumnje u tom pravcu?

O tome se jako puno govori i mnogo je kontradiktornih informacija i mišljenja.
Ja sam prije dva tjedna cijepila drugog sina. Nakon svih ovih događanja sa starijim sam se ozbiljno premišljala da li da ga cijepim ili ne, ali muž nije htio ni čuti da ga ne cijepimo, kaže da sam paranoična. Uglavnom, to poslijepodne sam bila luda. Kad smo došli kući nakon cijepljenja, mali je zaspao. Ja sam ga budila, nasmijavala ga, cijeli dan kasnije utvrđivala ponaša li se identično kao dan ranije, reagira li jednako na moje nasmijavanje i kako održava kontakt očima.

Ja ne mogu povezati ništa ni sa čim. Ne znam. Sigurno se nije desila promjena preko noći. Kod nas se to događalo polako, ne znam točno ni reći od koje dobi.

Ali jedno znam sigurno. Ja ću se razboliti od ovolike brige.
ZubaTruba is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:52.