Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.12.2004., 21:34   #1
Petarde

vijesti na vipu

i valjda svake godine ovako nešto.
nekidan sam nekom klincu na korzu, ni do sisa mi ne dođe, govorila da se petarde ne smiju bacati u zrak jer netko može nastradati. (prošla onuda malo kasnije, poslušao me )

zašto roditelji djeci ne objasne opasnosti od petardi prije nego im daju da se igraju s njima? kolko teško to može bit? kupiš u čajnašopu lutku za par kuna i razneseš je petardom na sigurnoj udaljenosti od djeteta, pa je baciš u smeće. pa će skužit da su petarde opasne, a ne ko onaj klinac koji me uvjeravao da, ako nekome petarda i padne za vrat, tom nekome neće bit ništa jer to nije opasno.
__________________
štrumf dok ga daviš pocrveni, pozeleni, poljubičasti,
a kad umre opet je plav ali bljeđe :D
by mishamu
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2004., 00:28   #2
hmmm... ja sam primijetila da je u mom naselju vrhunac roditeljske angaziranosti da kazu klincu nek' ode bacati petarde susjedu ispred kuce...

zalosno...

buduci da zivim blizu osnovne skole (i trgovine koja male terminatore opskrbljuje potrebnim rekvizitima), hvata me jeza svakog prosinca kad se sjetim da ce opet sve krenuti ispocetka, a moram tamo prolaziti.
Crimson Petal is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2004., 00:40   #3
ma, ja se inače petardi bojim zbog zvuka onoga, ko kuče neko
al ovo je druga stvar, mislim, roknut će nekom djetetu kraj glave, dosta da ga ogluši ili oslijepi 4 life..
pa jesu ti ljudi normalni? kako mogu djetetu dat petardu a da ga ne upozore na opasnosti? hej, djeca ostaju invalidi od toga..
__________________
štrumf dok ga daviš pocrveni, pozeleni, poljubičasti,
a kad umre opet je plav ali bljeđe :D
by mishamu
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2004., 00:58   #4
u nekim slucajevima su roditelji ti koji kupuju klincima petarde i uce ih takvom ponasanju. trgovine da ne spominjem. nije probelm sto prodaju one male zabice klincima od 6-7 godina, nego bi im prodali sve sto pozele, cak i ono sto nije za mladje od 18 dozvoljeno. a nitko to ne kontrolira.

mislim, za proslu novu godinu mi je decko zavrsio u tjedan dana bolnici jer mu je oko stradalo zbog petardie a nisu bila djeca u pitanju.

ja jednostavno ne vidim nista lijepo u tome niti vidim razloga zasto bi se na takav nacin slavilo.

da ne pominjem one malo starije ludjake koji vole ispaliti i par metaka u zrak, tek toliko. kod nas moras sljem na glavu i pancirku nabit da prezivis praznike.
Crimson Petal is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2004., 01:12   #5
nadam se da je dečku oko sad ok..

ma, ne razumijem ni ja slavljenje detonacijama, al kad već daješ djetetu nešto opasno, reci mu da je to opasno. nitko neće dat djetetu da se igra nožem, a petardu mu daju i ne kažu šta petarda radi. di je tim ljudima odgovornost?

a stariji luđaci su skroz druga priča
__________________
štrumf dok ga daviš pocrveni, pozeleni, poljubičasti,
a kad umre opet je plav ali bljeđe :D
by mishamu
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2004., 01:27   #6
Quote:
alexxx kaže:
nadam se da je dečku oko sad ok.
da, sad je ok. uz minimalne posljedice.


Quote:
alexxx kaže:
di je tim ljudima odgovornost?
eh, to se i ja pitam. nekako mi se cini da kod nas sve ide nizbrdo sto se odgoja djece tice, a roditelju su najvise odgovorni. ne moze tu skola puno pomoci. zapravo, sto ocekivati od ljudi koje se ponasaju kao da su jucer sisli s brda? a kod nas je takvih sve vise i vise.
Crimson Petal is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2004., 15:33   #7
Taj klinac je žešći retardoid kad ide petarde bacat u spremnik benzina.
Tako glup ni ja nisam bio
Mljacko is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2004., 15:57   #8
Quote:
Mljacko kaže:
Taj klinac je žešći retardoid kad ide petarde bacat u spremnik benzina.
Tako glup ni ja nisam bio
Uz dužno poštovanje, ali retardoidi su starci koji su dopustili da se dijete od 5 godina igra petardama i kreten koji je ostavio svoju olupinu sa benzinom u rezervoaru.
uhu is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2004., 16:19   #9
Quote:
Mljacko kaže:
retardoid
Što sam ja rekla za ovakve rijeći?

I zašto bi klinac od 5 godina morao znati da je u autu benzin koji je zapaljiv i od kojeg sve napravi buuum?

Moj klinac ima 5, sa mnom ide na benzinsku i zna da livamo gorivo bez kojeg auto ne bi mogao voziti bla bla, a ipak je uredno u dvorištu uzeo gumu, otvorio špinu i livao 'gorivo' u rezervoar.
__________________
Dreams
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2004., 17:16   #10
meni ide na živce kad netko kaže za dijete koje napravi nešto opasno da je glupo.
meni je jasno da se petarde ne smiju bacati u mali prostor, da se ne smije bušit boca pod tlakom itakodalje.
otkuda bi to malo dijete trebalo znati ako mu nitko nije rekao? kako petogodišnje dijete može znati što se desi kad u rezervoaru rukne petarda, ako mu nitko nije rekao?
mene je klinac od pretpostavljam 1o (nisam inače u kontaktu s djecom te dobi pa ne znam) uvjeravao da petarda koja padne iz zraka ne može ništa štete napravit. ja znam da može. al on ne zna. njemu je to netko dao da se igra s tim. i nije mu rekao, sine, od ovoga se može ostati bez vida sluha ruke.. i kako da zna? zato što se ljudi rađaju s urođenim znanjem o opasnosti od eksplozivnih sredstava?
__________________
štrumf dok ga daviš pocrveni, pozeleni, poljubičasti,
a kad umre opet je plav ali bljeđe :D
by mishamu
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2004., 20:56   #11
Klinci kupe informacije sa svih strana, ponekad nacuju nesto i uzmu to zdravo za gotovo ili dolaze do vlastitih zakljucaka koji su zasnovani na njihovom ipak vrlo ogranicenom poznavanju problema. I to vrijedi za apsolutno bilo koje podrucje. A tako su znatizeljni i zeljni znanja da ce ga pokupit bilo gdje, bez nekog jakog kritickog gledista. Zato je bitno da osobe kojima ti klinci vjeruju (a nadajmo se da roditelji jesu te osobe) na vrijeme ponude temeljne istine bas zbog postavljanja kritickog razmisljanja u djece.

Treba govoriti o petardama i o njihovoj stetnosti. Isto tako i o drugim opasnim stvarima. Ali treba i znati da su djeca znatizeljna toliko da ako i znaju za opasnost to ih nece sprijeciti. Ali vazno je da znaju.
Sto se tice busenja boca pod pritiskom, naprimjer... znam da je moje drustvo kad sam imao jednoznamenkasti broj godina uzivalo paliti vatru i bacati u nju sve moguce. Tako smo ubacivali i stare sprejeve i slicno. Ali znali smo da to cudo moze eksplodirati (nadali smo se da hoce) pa smo se odmicali na sigurnu udaljenost (da sad palim ne bih toliko bjezao ).
A bilo nam je i gust bacati petarde u svakakve kutije, konzerve i slicno, pa potpuno razumijem zasto je ovaj klinac ubacio u rezervoar.


Treba djecu uciti opasnostima, ali treba i paziti do cega mogu doci.
The_Equilibrist is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2004., 22:52   #12
Quote:
Crimson Petal kaže:
u nekim slucajevima su roditelji ti koji kupuju klincima petarde i uce ih takvom ponasanju.
Neki roditelji još i potiču djecu u takvoj igri. Jer što drugo reći na to da, ne samo da im petarde kupuju, već ih i zdušno podržavaju u takvoj "igri". Pa mi klinac ponosno pokaže gdje ga je petarda opekla po ruci, a tata je bio taj koji mu ju je zapalio. Da dijete sudjeluje u tatinoj zabavi.Pa gdje mu je pamet?!

U školi se stalno ponavlja kako su petarde opasne, razgovara se o nesrećama i ozljedama koje su prouzročile, a po zapljenjene petarde dođe otac i zdušno brani svoje dijete. Pa on DA svojem djetetu da ima petarde!? Zaboga, što se mi bunimo? Pa dođe mi da im svima kupim još koju petardu i naguram ih roditeljima u....khm...
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2004., 23:35   #13
to sam i ja rekla

bila je danas reportaža na teveu o onom petogodišnjaku, ženski glas (jela sam u kujni, nisam gledala) kaže da nisu krive petarde nego auto. ljudska glupost me uvijek iznova fascinira. nije kriv onaj ko mu je dao petarde, kriv je onaj tko je tamo ostavio auto.
__________________
štrumf dok ga daviš pocrveni, pozeleni, poljubičasti,
a kad umre opet je plav ali bljeđe :D
by mishamu
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2004., 23:40   #14
Joj, sad ispada kao da djeca jadna nemocna drze petardu i cekaju roditelje da im objasne. Moš mislit! Da djeca mogu razmisljati toliko unaprijed da vide posljedice petardi, ne bi ih ni bacala, ali djeca ne razmisljaju o tome. Roditelji mogu djeci zabraniti petarde, ali kako ih nadzirati?
Sudden Sid is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2004., 00:11   #15
Ne možeš dijete nadzirati 24 sata. Ali bi država trebala moći nadzirati prodaju tih stvari. Ne možeš djetetu ne dat 20 kuna za sendvič u školi. E sad, hoće li on stvarno kupiti sedvič ili će kupiti petradu od nekog frenda u školi, to je druga stvar.
I tu kao i kod mnogih drugih stvari sve kreće od kućnog odgoja. Mislim, ak su roditelji neki "odgojni retardinjosi", ne bude niti dijete kak spada.
Kad bi inspekcije zatvarale trgovine koje prodaju maloljetnoj djeci stvari koje nisu za njih, i kad bi gazdi odrapile kaznu od par stotina tisuća kuna, možda bi toga bilo manje.
H3MAT0M is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2004., 10:11   #16
Quote:
uhu kaže:
Uz dužno poštovanje, ali retardoidi su starci koji su dopustili da se dijete od 5 godina igra petardama i kreten koji je ostavio svoju olupinu sa benzinom u rezervoaru.
Ja sam za to da djecu zavežemo za radiator da ne bi slučajno stala na rub prozora i pala dole.

Ne smijemo ih niti van ni u školu puštat jer ih uvijek može auto zgazit.
Mljacko is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2004., 10:13   #17
Quote:
Tija kaže:
Što sam ja rekla za ovakve rijeći?
Da ih se ne smije upućivat drugim forumašima. A da se ne smiju ni spominjat nisam znao. Naime pogledam druge pišu "kreten", "budala" "glupan" "retardinjo" pa reko valjda mogu i ja

Zadnje uređivanje Mljacko : 13.12.2004. at 11:40.
Mljacko is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2004., 10:20   #18
Quote:
alexxx kaže:
nije kriv onaj ko mu je dao petarde, kriv je onaj tko je tamo ostavio auto.
A kog vraga mu je pun spremnik benzina otvoren? To se po zakonu ne smije, ako ti je otvoren, a ne točiš benzin

Nego što je nego tip kriv? Nije isljučivo, ali je kriv. Ko i njegovi roditelji što mu ne daju do znanja da se sa benzinom nije igrati.
Mislim, u čemu se razlikuje petarda od noža? Malo dijete s kuhinjskim nožem može teška sranja napravit, a da li treba nož zabranit?

Moj je već naučio da noževe ne smije niti pipnuti. Što ne bi ovaj 3 godine stariji naučio da treba dalje od benzina?
Mljacko is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2004., 12:19   #19
Quote:
Mljacko kaže:
... Moj je već naučio da noževe ne smije niti pipnuti. Što ne bi ovaj 3 godine stariji naučio da treba dalje od benzina?
A što ne bi naučio da treba dalje i od benzina i od petardi?


Elem, ja recimo u čitavom svom životu nisam zapalila ni jednu jedinu petardu, niti imam namjeru, niti se zbog toga osjećam zakinuto. Meni (ni mom bratu, da ne bi sad netko skočio da je to zato što sam žensko) roditelji nisu kupovali petarde, i nikada mi neće biti jasni roditelji koji svojoj djeci kupuju petarde, a vidjela sam ih više nego što sam mislila da je moguće. Ne samo što ja osobno ne vidim nikakav gušt u detonacijama, nego mi zbilja nije jasno da roditelj može svom djetetu dati nešto tako opasno u ruku. Kao što se djetetu ne da mesarski nož ili električna pila u ruku, tako mu se ne da ni petarda... ne vidim gdje je razlika između to dvoje. Pa ako ima neki roditelj ovdje koji svojoj djeci kupuje petarde, molila bih neka mi to objasni (ovo mislim bez ironije i cinizma, jer me fakat zanima što ja tu ne razumijem).

S druge strane postoje klinci kojima roditelji ne kupuju petarde, nego ih oni nabavljaju sami da bi ispali "frajeri" u društvu or whatever. Ali nekako mislim da to nisu klinci od 5 godina nego ipak malo starija djeca (mislim, otkud klincu od 5 godina pare za petarde - ili i tako mali dobivaju džeparac? ne znam, ja nisam nikada dobivala džeparac pa fakat ne znam). A kako to riješiti... e to ne znam. Ja nisam roditelj, a metodu kojom bi se moji roditelji poslužili ne preporučam... no nekako mislim ako se djeci doma objasni što je to i zašto je to opasno da će se malo kloniti toga? Kao što sam se i ja klonila? Ili je to previše za očekivati od klinca, recimo osnovnoškolca?

Ma jednostavno mi ništa u vezi tih petardi nije jasno, pa bih voljela da mi netko to objasni od nule... ne mislim nikoga napadati niti vrijeđati, jednostavno ne kužim...
__________________
Ne idite uokolo tumačeći kako vam svijet duguje život. Svijet vam ne duguje ništa. On je prvi bio ovdje.
-- Mark Twain
vrabac is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2004., 12:31   #20
Quote:
vrabac kaže:
A što ne bi naučio da treba dalje i od benzina i od petardi?
Zato kaj petarda ne može ništa jako štetno napraviti ako je bačena sama bez ostalih rekvizita. Ko klinac sam bacao petarde i sto puta mi je u ruci eksplodirala i nije mi bilo nikaj. Malo te ligamenti zažežu, al nikaj drastično.
To su sve pričice o štetnosti petarda.

Recimo vatromet je daleko opasniji i ne bih ga nikad dao klincu. To je već HC
Mljacko is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:43.