Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.12.2004., 12:57   #21
Quote:
Mljacko kaže:
Zato kaj petarda ne može ništa jako štetno napraviti ako je bačena sama bez ostalih rekvizita. Ko klinac sam bacao petarde i sto puta mi je u ruci eksplodirala i nije mi bilo nikaj. Malo te ligamenti zažežu, al nikaj drastično.
To su sve pričice o štetnosti petarda.

Recimo vatromet je daleko opasniji i ne bih ga nikad dao klincu. To je već HC
Eto da se i ja educiram. Rekoh da ništa ne znam o tim petardama, samo svako malo čujem da je netko izgubio prst, netko šaku, netko oko... ako nije od petarde, od čega je? Igrali su se vatrometom? (btw, što je to vatromet - misliš rakete?)
__________________
Ne idite uokolo tumačeći kako vam svijet duguje život. Svijet vam ne duguje ništa. On je prvi bio ovdje.
-- Mark Twain
vrabac is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2004., 13:18   #22
Quote:
vrabac kaže:
ako nije od petarde, od čega je?
Od neispravne petarde. Ako onaj gips kaj drži barut nije dobro učvršćen onda se centar eksplozije seli prema dole i ode ti ruka. A to još mora biti u talu sa neispravnim fitiljem. Dakle, petarda mora biti dvostruko neispravna da bi netko najebo.

Avioni su se rušili jer su bili neispravni. Samo kaj ako jednom od milijun klinaca ode prst onda će se svi uzkokodakati i reći da su petarde opasne. Ja tvrdim da nisu tolko koliko alexxx bulazni.

Quote:
što je to vatromet - misliš rakete?)
Da, to. Potisna snaga je jača od one u pištolja, pa sad zamisli da se uperi u nekog.



Al unatoč svemu, mišjenja sam da klinci (većina) nisu idioti, imaju i oni instinkt za preživjeti. Malo dijete će uvijek paziti da ga ne pogazi auto i bez da mu ti to govoriš. I pazit će da se ne ozlijedi s petardom bez da mu ti to kažeš.
Mljacko is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2004., 13:49   #23
Ne znam bas. Pazit ce da ga ne pogazi auto, ali nece paziti ima li auta na cesti koju prelazi. I pazit ce da ga petarda ne ozlijedi samo ako zna da ga moze ozlijediti.


A sto se tice potisne snage vatrometnih raketa, kakve to veze ima? Potisna snaga klinca koji se u tebe zaletio na nogometu daleko je veca od potisne snage pistolja, ali nije opasna. Potisna snaga komarca je nevjerovatno mala, a ipak probije kozu. Bitno je o cemu se radi. Te rakete su opasnije zato sto rigaju zapaljeni barut nego zbog nekog potiska.
The_Equilibrist is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2004., 14:10   #24
Quote:
The_Equilibrist kaže:
Ne znam bas. Pazit ce da ga ne pogazi auto, ali nece paziti ima li auta na cesti koju prelazi. I pazit ce da ga petarda ne ozlijedi samo ako zna da ga moze ozlijediti.
Ne zna da ga može ozlijedit. Moš si te priče drugom prodavat

Quote:
A sto se tice potisne snage vatrometnih raketa, kakve to veze ima? Potisna snaga klinca koji se u tebe zaletio na nogometu daleko je veca od potisne snage pistolja, ali nije opasna.
Ne pravi se blesav Znaš kaj sam htio reć. Vatromet te može ubit sam tak, petarda ne može. Ako je ispravna nemre ti ama baš ništa.

A ako imaš dovoljno volje i vremena, možeš slobodno tužiti proizvođača (ako imaš svjedoke da je opalila točno u trenu kad si ju kresnuo)
Mljacko is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2004., 20:51   #25
Cuj, uzeo ja fino konzervu od Argeta pastete (btw, mljac), u pijesku iskopao rupu prave velicine, stavio zapaljenu petardu (neku zutu s plasticnim cepom, odlicne su) i poklopio konzervom. Odletila petnaest metara u zrak. Onda sam stavio onu crvenu megu (radi boljeg efekta, jel'?) I probila je konzervu. Dakle ne bih rekao da nije opasno.
The_Equilibrist is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2004., 21:44   #26
Quote:
The_Equilibrist kaže:
Cuj, uzeo ja fino konzervu od Argeta pastete (btw, mljac), u pijesku iskopao rupu prave velicine, stavio zapaljenu petardu (neku zutu s plasticnim cepom, odlicne su) i poklopio konzervom. Odletila petnaest metara u zrak. Onda sam stavio onu crvenu megu (radi boljeg efekta, jel'?) I probila je konzervu. Dakle ne bih rekao da nije opasno.
Gle, možeš i progutat petardu bit će ti još gore
Ja velim da djeca nisu tolko tulava kolko mi mislimo i paze da se ne ozlijede.

Svi mi smo ko klinci bili gro puta u prilici da teško najebemo (pa čak i poginemo), pa ogromna većina nas nismo najebali. Zašto? Jer nekakve instinkte za preživljavanjem imaš, kvragu...
Mljacko is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2004., 22:47   #27
Quote:
Mljacko kaže:

Svi mi smo ko klinci bili gro puta u prilici da teško najebemo (pa čak i poginemo), pa ogromna većina nas nismo najebali. Zašto? Jer nekakve instinkte za preživljavanjem imaš, kvragu...
Ma nisu tu u pitanju instinkti, pobogu! U pitanju je sreća. To ti je isto kao da kažeš da klinac koji hoda po zaleđenom jezeru ima instinkt za preživljavanje i zato mu se niš neće dogodit. Ma može imat ne znam kakav instinkt, ak led pukne najebo je. Ne pomogne mu ni instinkt ni niš. A samo je pitanje sreće, hoće li puknut ili ne. Paljenje petade je ko izazivanje vraga...Tisuću njih će biti ispravno, a tisuću i prva neće i opalit će ti u šaci. A ti sad kockaj...
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2004., 23:09   #28
Quote:
Mljacko kaže:
Ja sam za to da djecu zavežemo za radiator da ne bi slučajno stala na rub prozora i pala dole.

Ne smijemo ih niti van ni u školu puštat jer ih uvijek može auto zgazit.
Karikiraš. Nitko nije govorio o tome da se djecu treba zaključavat u podrum da im se ne bi nešto loše dogodilo u životu.

Quote:
Mljacko kaže:
Ko klinac sam bacao petarde i sto puta mi je u ruci eksplodirala i nije mi bilo nikaj. Malo te ligamenti zažežu, al nikaj drastično.
To su sve pričice o štetnosti petarda.
Mljacko Superman

Quote:
Mljacko kaže:

A ako imaš dovoljno volje i vremena, možeš slobodno tužiti proizvođača (ako imaš svjedoke da je opalila točno u trenu kad si ju kresnuo)
Htio bih vjerovati da to vrijedi i u Hrvatskoj.

A sad nastavak priče:
SPLIT, 13. prosinca 2004 - Splitska policija je protiv 45-godišnjeg M. G. iz Splita podnijela kaznenu prijavu zbog toga što je petogodišnjem dječaku u Potravlju dao petarde i nagovorio ga da ih zajedno s njim baca u spremnike napuštenih automobila uslijed čega je dječak prekjučer zadobio teške opekotine.
Kriminalističkom je obradom utvrđeno kako je M. G. dječaku dao
nekoliko petardi koje su zajedno bacali u spremnike napuštenih vozila u blizini dječakove kuće u Potravlju kod Vrlike, priopćila je PU splitsko-dalmatinska.
Kad su petardu ubacili u zastavu 128, zaostale benzinske pare su se zapalile, a plamen je zahvatio dječaka nanijevši mu opekotine prsa i ruku I, II i III stupnja. Prijavljeni je zadobio opekotine ruku.
Policija ne navodi je li M. G. ista osoba za koju je najprije
javljeno kako je prolaznik koji je dječaku pritekao u pomoć i pri tom se sam ozlijedio.
Protiv M. G. je podnesena kaznena prijava zbog dovođenja u opasnost života i imovine općeopasnom radnjom ili sredstvom.
Petogodišnjak, koji ima iste inicijale kao i prijavljeni, ali nije
poznato jesu li u srodstvu, nalazi se na Jedinici intezivnog liječenja splitske Kliničke bolnice i izvan je životne opasnosti.
uhu is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2004., 23:16   #29
Divim se alexxx, što je klincu objašnjavala, ali nije problem u djeci da ih bacaju, nego da sve potiče od kućnog odgoja.

Što bi trebalo napraviti roditeljima koji im kupuje petarde i još ih potiču da bacaju prolazniku pod nogama i uči kako se tim barata.?

Ali, ne on mora biti ''faca'' u razredu. Nikada nisam voljela takvu vrstu klinaca.

Tako da uglavnom okrivljujem roditelje.
__________________
Od trnja pa do zvijezda
Azaleja is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2004., 01:38   #30
Quote:
H3MAT0M kaže:
Ne možeš dijete nadzirati 24 sata. Ali bi država trebala moći nadzirati prodaju tih stvari. Ne možeš djetetu ne dat 20 kuna za sendvič u školi..
što se petardi tiče, možeš mu reći da su opasne i objasniti kako zašto i što rade. malac na korzu nije znao da su opasne. da je, sumnjam da bi ih bacao tako da mogu past nekome za vrat. npr.

nije posao države objašnjavati djeci opasnost od petardi.
a da bi trebala kažnjavati one koji prodaju one jako jake petarde klincima, a ne smiju, bi.

možeš djetetu i složit sendvič doma. a 2o kuna za marendu ne treba meni kad me nema doma od 12 do 23. al nije stvar u kontroli djeteta, nego u objašnjavanju opasnosti. ne možeš zabranit djetetu da se seksa, ni pratit ga s paketićem kondoma, al mu možeš objasniti što su spolno prenosive bolesti.
ne možeš kontrolirati sve što ti dijete radi, ali možeš, ako mu daš nešto opasno da se s tim igra, objasniti zašto je to opasno. suludo je očekivati od malog djeteta da zna što je petarda. suludo je i dat petogodišnjaku petarde. suludo mu je ne objasnit da su petarde opasne, ako mu ih već daš. nitko neće dat djetetu da se igra s vrućom peglom, ni padelom vrelog ulja, al petardu će mu dat. klap klap za odgovorne roditelje.
__________________
štrumf dok ga daviš pocrveni, pozeleni, poljubičasti,
a kad umre opet je plav ali bljeđe :D
by mishamu
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2004., 13:32   #31
Quote:
alexxx kaže:
nije posao države objašnjavati djeci opasnost od petardi.
A nego šta je?

Pročitaj si Ustav RH, jedna od najvažnijih uloga države je edukacijska.
Mljacko is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2004., 22:14   #32
Quote:
Mljacko kaže:
A nego šta je?
znači, ako ti daš svom malom djetetu (ne pričam o tebi, nego o roditeljima generalno) u ruke petardu, a ono je baci ravno u zrak, i ona mu padne u kapuljaču i eksplodira, i dijete ti ostane gluho, kriva je država što ga nije uzela za ručicu, posjela u krilo i rekla, čuj zlato, to ti je opasno?

i na koji točno način država može educirati petogodišnjaka koji još nije u školi? da mu da letak da pročita?
__________________
štrumf dok ga daviš pocrveni, pozeleni, poljubičasti,
a kad umre opet je plav ali bljeđe :D
by mishamu
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2004., 12:34   #33
Quote:
alexxx kaže:
znači, ako ti daš svom malom djetetu (ne pričam o tebi, nego o roditeljima generalno) u ruke petardu, a ono je baci ravno u zrak, i ona mu padne u kapuljaču i eksplodira, i dijete ti ostane gluho, kriva je država što ga nije uzela za ručicu, posjela u krilo i rekla, čuj zlato, to ti je opasno?
Daj malo razmisli prije nego kaj nadrobiš nešto

Educiranje je jedna stvar, a krivnja je totalno druga. Tko ovdje priča o krivnji?

Quote:
i na koji točno način država može educirati petogodišnjaka koji još nije u školi? da mu da letak da pročita?
Edukacijom roditelja
Mljacko is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2004., 16:54   #34
svi eksplozivi imaju jedno isto svojstvo: da bolje djeluju sto je veci otpor oko njih
tako i petarda koja grune u otvorenoj ruci nece napraviti stetu , ali ako rokne u zatvorenoj saci , to vise nijedna ekipa doktora nece pokrpati
komadici papira kad se zalete u oko , ili detonacija direktno ispred bubnjica nasa su svakodnevnica za svake bozicne i novogodisnje praznike
sto se tice onih koji vole pustiti koji rafal ili ispaliti metak , za njih mogu jedino zamisliti snipere po krovovima koji bi ih neutralizirali
a najvise , najvise me cudi kako nitko ne poteze odgovornost roditelja za dijete
dijete nije krivo , ali roditelji itekako jesu i njima bi uzeo zadnju kunu iz depa i poslao ih zivjeti pod most
ako nisu u stanju drzati dijete pod kontrolom , trebali su kupiti macku ili hrcka
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2004., 23:53   #35
ja petarde pucam od treće godine...stari me naućio bacati velike petarde(pomogao da preprodim strah)...svake godine ja imam svoju "sortu" petardi-to jest ove godine cu kupiti dosta toga i cuvat za sljedecu na suhom mjestu i da vidiš onda explozija od jako suhe petarde!
 
Odgovori s citatom
Old 22.12.2008., 20:26   #36
Petarde bi trebale biti ilegalne. Svi ti mali debili bi trebali nac neki novi nacin zabave koj ne ukljucuje bacanje bombica po susjedstvu. Kad vidim neke klince kako bacaju petarde dode mi da im gurnem sve te petarde u usta i da onda gledam kako pucaju. Da mi je onda vidjet te debile kako se smiju. Sve te klince treba zatvorom i sibom kaznit. Nemam nista protiv vatrometa, zapravo mi je za novu godinu to ljepo vidit, ali ne kuzim smisao petarda. Ako nekog veseli pucanje bombica onda je bolesni debil kog treba poslat u rat da se tamo 'ispuca'.
iseeyou is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2008., 20:33   #37
jebeni balkan.

ako će moja djeca imati ikakve zabrane to će biti droga i petarde.

neka se valjaju po blatu i sa svinjama slobodno, ali petarde nisu sigurne niti u rukama ovih nedozrelih tipovia od 20-25 godina, kamoli tek klinaca koji uče takva sranja od njih.

mislim. vidim djecu od 7 godina s tim stvarčicama se igraju... wtf???

osobito me nervira kad s balkona bacaju, čovječe, ne moš normalno prolaziti pokraj zgrada a da živu glavu sačuvaš.
__________________
"All I know is the child is my warrant and if he is not the word of God, then God never spoke..."
Death-of-Art is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2008., 23:47   #38
Question Djeca i petarde - zabraniti ili dopustiti

svi koji imaju školarce susreću se kao i ja sa problemom petardi... da li zabraniti djetetu petarde ili mu dopustiti pod nekim uvjetima... ja i supruga pokušali smo napraviti neki kompromis pa smo sinu dozvolili da baca petarde samo ispred naše kuće u ograđenom vrtu i uz naše prisustvo... a onda opet svugdje po gradu vidim djecu kako svašta rade s tim petardama, trpaju ih u boce, u konzerve i sl. ...
kako vi izlazite na kraj sa ovim problemom
scarf is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2008., 02:16   #39
Question

Isto tako,u nasem dvoristu,u nasem prisustvu.Osobno,bi ih zabranila,jer svjedoci smo svake g.tragedija zbog petardi.Neki klipan je namjerno bacio petardu na mene dok sam drzala bebu,e,tu ja ludim,jer bi ga zadavila da se bebi sto desilo!Uvijek ima onih neodgovornih i tog se bojim!Pitam se gdje su ti roditelji i kakvi su uopce?
oraščić is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2008., 02:27   #40
Klinac ima zabranu,odnosno već godinama mu trubim o tim opasnostima,ja to mrzim mm također,nikad nismo doma to ni imali niti ćemo a ni on nije nešto ludo zainteresiran za petarde.
__________________
Kako mi je sladak.Presladak.
mujsapujsa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:16.