Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.01.2014., 10:26   #1
Roditelji i djeca - prava iz Zakona o socijalnoj skrbi

izdvojeno iz teme o Dječjem doplatku

mozete pisati/pitati/dijeliti svoja iskustva...
potrebe, naknade, dodaci, gubici....



evo novog zakona o Socijalnoj skrbi koji je stupio na snagu od 01.01.
http://narodne-novine.nn.hr/clanci/s..._157_3289.html
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]

Zadnje uređivanje Monstera : 02.01.2014. at 21:14. Reason: izdvojeno iz teme, uvodni post
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2014., 12:38   #2
Quote:
Allien kaže: Pogledaj post
Evo upravo čula na vijestima da oni koji posjeduju nekretninu neće imati pravo na dječji doplatak. Zna li netko više o tome, je li to usvojeno? Ako je, mogu se odmah bacit sa prozora svog novokupljenog starog stana kojeg sam prije godinu dana kupila na doživotni kredit (do 70.-e)čija rata je veća od moje plaće i sad bi moje troje djece trebalo ostati bez dječjeg jer sam kupila stan da ne živimo podstanarski u 35 kvadrata kao zadnjih 13 godina? I ovako jedva natežemo muževu plaću i dd a bez doplatka ne znam kako ću...
Odlicno. I mi imamo vlastitu kucu, glasi na mene. Baka mi je dala putem darovnog ugovora, znaci nemamo pravo vise na dd?
Suncana 007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2014., 13:31   #3
Quote:
Allien kaže: Pogledaj post
Evo upravo čula na vijestima da oni koji posjeduju nekretninu neće imati pravo na dječji doplatak. Zna li netko više o tome, je li to usvojeno? Ako je, mogu se odmah bacit sa prozora svog novokupljenog starog stana kojeg sam prije godinu dana kupila na doživotni kredit (do 70.-e)čija rata je veća od moje plaće i sad bi moje troje djece trebalo ostati bez dječjeg jer sam kupila stan da ne živimo podstanarski u 35 kvadrata kao zadnjih 13 godina? I ovako jedva natežemo muževu plaću i dd a bez doplatka ne znam kako ću...
Ovdje je dio o tome iz linka koji je larazg stavila

(1) Nema pravo na zajamčenu minimalnu naknadu samac ili kućanstvo ako:

– samac ili član kućanstva ima u vlasništvu drugi stan ili kuću, osim stana ili kuće koju koristi za stanovanje, a koji može otuđiti ili iznajmiti i time osigurati sredstva za podmirenje osnovnih životnih potreba, poslovni prostor koji ne koristi za obavljanje registrirane djelatnosti te vrijedne pokretnine (plovila, umjetnička djela i sl.)

– je samac ili član kućanstva u razdoblju od tri godine prije podnošenja zahtjeva prodao ili darovao imovinu, odrekao se prava na nasljeđivanje ili ustupio svoj nasljedni dio, ako je od iznosa ostvarenog prodajom ili iznosa koji odgovara visini osnovice za plaćanje poreza na promet darovane imovine ili nasljednog dijela kojega se odrekao ili ustupio mogao osigurati uzdržavanje u iznosu zajamčene minimalne naknade i nakon podnošenja zahtjeva za priznavanje prava

– je samac ili član kućanstva vlasnik imovine koju bi mogao koristiti ili prodati bez ugrožavanja osnovnih životnih potreba i time osigurati sredstva u iznosu zajamčene minimalne naknade propisane ovim Zakonom za osobno uzdržavanje ili uzdržavanje članova kućanstva
mačkonja is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2014., 14:26   #4
Onda kolko kuzim nismo ti, jer nam je to jedina kuca koju imamo i u njoj zivimo,jel tako? Plavusa
Suncana 007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2014., 14:29   #5
A jel pod ovo zadnje ide auto?
lopticica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2014., 14:44   #6
Quote:
lopticica kaže: Pogledaj post
A jel pod ovo zadnje ide auto?
Valjda ne, pa danas gotovo svi imaju auto. I mi, i on je na mene . Jesam bogata
Suncana 007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2014., 16:13   #7
kolko sam načuo (površno), svi koji imaju štednju (stambena npr...) neće moći primati doplatak?

a?
mali.princ is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2014., 16:16   #8
Quote:
mali.princ kaže: Pogledaj post
kolko sam načuo (površno), svi koji imaju štednju (stambena npr...) neće moći primati doplatak?

a?
zakon ne izdvaja točno doplatke (nije decidiran pa mislim da se to na to ne odnosi) ali spominje socijalnu pomoć...

da istina je, i stambene štednje i dječije štednje i oročen novac, i donice (npr T-com) i poslovne prostore u vlasništvu koji su neiznajmljeni, i životna osiguranja ..


jer ruku na srce onaj koji ima bilo što od ovog navedenog nemože reći da je socijala.. jel
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2014., 16:24   #9
Navodno Socijalnu naknadu neće moći dobiti osoba s malim prihodima ako ona ili član kućanstva ima kuću, štednju, vozilo i slično iz čega se može ostvariti dobit..

Znači zdravoseljački, možeš nemati ni ti ni muž ništa ali ti je dovoljna svekrva u kući koja ima auto ili drugu kuću da nemate pravo na socijalnu pomoć..

Znači za očekivati je da će se ljudi odjavljivati iz domaćinstava (nekad su se prijavljivali i na to ostvarivali prava). Ako je npr darovao kuću djetetu i dijete ju vrati opet ništa jer se po zakonu gleda na period od 3 godine unazad
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2014., 16:29   #10
Quote:
larazg kaže: Pogledaj post
zakon ne izdvaja točno doplatke (nije decidiran pa mislim da se to na to ne odnosi) ali spominje socijalnu pomoć...

da istina je, i stambene štednje i dječije štednje i oročen novac, i donice (npr T-com) i poslovne prostore u vlasništvu koji su neiznajmljeni, i životna osiguranja ..


jer ruku na srce onaj koji ima bilo što od ovog navedenog nemože reći da je socijala.. jel
jasno sve, naravno
ovo boldano, znači dd ne spada u soc.pomoć?
mali.princ is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2014., 16:31   #11
Quote:
Suncana 007 kaže: Pogledaj post
Onda kolko kuzim nismo ti, jer nam je to jedina kuca koju imamo i u njoj zivimo,jel tako? Plavusa
da ako vam je to jedina nekretnina koju imate i u njoj živite imate pravo. ali ako npr vaša sveki živi sa vama a ona ima još neku nekretninu na sebi e po meni je to upitno i nemate pravo..

Quote:
lopticica kaže: Pogledaj post
A jel pod ovo zadnje ide auto?
ide...

Nema pravo na zajamčenu minimalnu naknadu samac ili kućanstvo ako:

– samac ili član kućanstva ima u vlasništvu drugi stan ili kuću, osim stana ili kuće koju koristi za stanovanje, a koji može otuđiti ili iznajmiti i time osigurati sredstva za podmirenje osnovnih životnih potreba, poslovni prostor koji ne koristi za obavljanje registrirane djelatnosti te vrijedne pokretnine (plovila, umjetnička djela i sl.)

– je samac ili član kućanstva u razdoblju od tri godine prije podnošenja zahtjeva prodao ili darovao imovinu, odrekao se prava na nasljeđivanje ili ustupio svoj nasljedni dio, ako je od iznosa ostvarenog prodajom ili iznosa koji odgovara visini osnovice za plaćanje poreza na promet darovane imovine ili nasljednog dijela kojega se odrekao ili ustupio mogao osigurati uzdržavanje u iznosu zajamčene minimalne naknade i nakon podnošenja zahtjeva za priznavanje prava

– je samac ili član kućanstva vlasnik imovine koju bi mogao koristiti ili prodati bez ugrožavanja osnovnih životnih potreba i time osigurati sredstva u iznosu zajamčene minimalne naknade propisane ovim Zakonom za osobno uzdržavanje ili uzdržavanje članova kućanstva

je samac ili član kućanstva vlasnik osobnog vozila, osim osobnog vozila koje služi za prijevoz samca ili člana kućanstva korisnika prava po osnovi invaliditeta, starije i nemoćne teško pokretne osobe ili je prema procjeni stručnog radnika centra za socijalnu skrb osobno vozilo nužno radi prometne izoliranosti

– samac ili član kućanstva koristi osobno vozilo u vlasništvu druge pravne ili fizičke osobe

– je samac sklopio ugovor o doživotnom ili dosmrtnom uzdržavanju kao primatelj uzdržavanja

– radno sposobni samac nije evidentiran kao nezaposlena osoba pri nadležnoj službi za zapošljavanje, a nisu ispunjeni uvjeti iz članka 24. stavka 2. ovoga Zakona ili

– može osigurati uzdržavanje po drugoj osnovi.

znači, zdravoseljački ako se ima auto a svi ste zdravi ili ako imate i bolesnog člana kućanstva treba dokazati da je invalid ili teško pokretna starija i nemoćna osoba - što opet odlučuje tijelo vještačenja...

e to je jebeno... ne kužim zašto auto? razmišljam, jer za auto treba imati novaca, pa to točiti, popravljati i registrati - da, biće da je u tome kvaka - auto je čisti trošak
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2014., 16:41   #12
Quote:
mali.princ kaže: Pogledaj post
jasno sve, naravno
ovo boldano, znači dd ne spada u soc.pomoć?
pravno dječiji doplatak je pravo iz socijalnih osiguranja...
ali ovim zakonom nije obuhvaćen pa sam ja nekako mišljenja da se ovo na njega ne odnosi..
Neznam, iskreno i meni je malo zakon 'čudan' jer su trebali to onda isključiti izrijekom
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2014., 16:43   #13
Je ali ja npr sa njime idem sa klincima na pretrage i vjezbe, busom bi to bilo poprilicno veselo. Hebo ih auto
lopticica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2014., 16:44   #14
e sad kada sve to uspoređujem je nekom jebeno...

ako npr prijavi svekrvu koja je teško pokretna na svoje kućanstvo i npr dokaže da je auto potreban za npr fizikalnu moći će ostvariti socijalnu pomoć, ali opet ako ta ista sveki ima penziju ili ima imovine na sebi pored kuće u kojoj žive - nema pravo na socijalnu pomoć...

Mislim da će ljudi jebeno početi ovaj put kalkulirati jer svaki članak zakona isključuje članak prije... bogami neće biti baš lako kao dosad izmuljati
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2014., 16:45   #15
Quote:
lopticica kaže: Pogledaj post
Je ali ja npr sa njime idem sa klincima na pretrage i vjezbe, busom bi to bilo poprilicno veselo. Hebo ih auto
pa zar si ti korisnik socijalne naknade?

ako jesi nažalost po ovom što piše na način kako piše - nemaš više pravo

izgleda da je u rangu 'socijale' ipak auto stavljen pod luksuz
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2014., 16:58   #16
Quote:
larazg kaže: Pogledaj post
pravno dječiji doplatak je pravo iz socijalnih osiguranja...
ali ovim zakonom nije obuhvaćen pa sam ja nekako mišljenja da se ovo na njega ne odnosi..
Neznam, iskreno i meni je malo zakon 'čudan' jer su trebali to onda isključiti izrijekom
to mi zvuči logično, znam da u nekim eu državama sva djeca, bez obzira na primanja roditelja, imaju pravo na dd, a sam dd kod zbrajanja socijalnih transfera ne ulazi u godišnje prihode kućanstva pa su valjda i to "prepisali"
mali.princ is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2014., 17:02   #17
u austriji npr...
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2014., 17:02   #18
ma da bi u Hrvatskoj sva djeca imala na to pravo onda treba prvo (evo kao primjer navodim) obvezati obrtnike da sebe i radnike ne prijavljuju na minimalac.. znači treba pošteno platiti sve doprinose na plaću i iz plaće da bi se napunila kasa pa dala djeci.
Jer tko puni taj državni proračun? svi koji radimo za sebe ili za druge... pa da bi nešto dao trebaš iz nečeg uzeti..

Bogami ova sadašnja reforma socijalnog osiguranja po meni ide do toga ako dijete ima vlastite imovine iz koje se ostvaruje dobit, dužno je doprinositi svom uzdržavanju..
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]

Zadnje uređivanje larazg : 02.01.2014. at 17:10.
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2014., 17:21   #19
Jesam dok sam na porodiljnom zbog prosjeka. Nije mi neka razlika, gubim 199kn jer mi i dalje ostaje onih 831 od njege ali mi je malo glupo. Drugo da se radi o drugom vozilu
lopticica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2014., 17:35   #20
ma je, glupo je.. zaista...

ali bio je jedan članak o tipu iz međimurja koji ima obrt i novog BMW-a i ženi kupio Minie Cooper, ima veliku kuću, vikendicu tj apartman na moru, koji uredno ide svaku zimu na skijanja a ljeti na ljetovanja a koji je sebe prijavio na minimalac a žena ne radi i ima 3 djece i ostvaruje pravo na socijalnu pomoć i dd koje uredno koristi. Kada su ga novinari pitali kako ga nije sram, on je odgovorio da nije on kriv nešto što je njemu država omogućila...

Ja iskreno mislim da zbog 'takvih' stradati će pošten čovjek sa yugom45
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:07.