Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.01.2014., 17:40   #21
Da, a njemu bude na kraju cisto svejedno
lopticica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2014., 19:49   #22
Zivimo sami no auto imamo
Suncana 007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2014., 23:06   #23
Thumbs down

Dakle, ja imam kiu staru 15 godina, da je idem prodati nemogu dobit nego par tisuća kuna i to me čini bogatašem? Radim 10km od mjesta stanovanja, auto mi je potrebno, prije posla razvezem djecu u školu, vrtić, da plaćam autobusne karte potrošila bih više novca nego za gorivo (vozim na plin) i sad da bih dobila dd moram ići pješice? Koja je to glupost!
Allien is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2014., 23:27   #24
namjerno sam izdvojila temu iz djecjeg doplatka, jer mislim da se ovaj imovinski cenzus ne primjenjuje na djecji doplatak.

nisam cijeli zakon procitala, al sam citala prijedloge zakona i ovo sto se stavlja kao ogranicenje za primanje pomoci, ogranicenje je za primanje pomoci koja je propisana zakonom o socijalnoj skrbi.
do sada je DD bio definiran posebnim zakonom i mislim da to tak i ostaje.

zamolba se nije predavala na CZSS....

u svakom slucaju, pogledajte si zakon, dobro je znati koja prava mozete ostvariti, zlu netrebalo.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2014., 23:35   #25
Ma i ja se nadam ali me kopka.
Auto imamo, sa dvoje djece sklonih napadima konvulzija za pocetak ne zelim niti trena biti izolirana. Postoji hitna da, zadnji put im je trebalo skoro pola sata.
Iako mi zasada nije neka razlika ako je stvarno tako, svejedno me sekira i ljuti. Riskiraju jecmenac
lopticica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2014., 23:52   #26
Quote:
lopticica kaže: Pogledaj post
Ma i ja se nadam ali me kopka.
Auto imamo, sa dvoje djece sklonih napadima konvulzija za pocetak ne zelim niti trena biti izolirana. Postoji hitna da, zadnji put im je trebalo skoro pola sata.
Iako mi zasada nije neka razlika ako je stvarno tako, svejedno me sekira i ljuti. Riskiraju jecmenac

u potpunosti te razumijem.
auto je potreba, pogotovo nocu i vikendom, o udaljenijim ulicama i selima necu niti pricati.

nisam sigurna dal opacicka uopce zna da kada dodjes na zgb hitnu u ponoc, kuci se mozes vratiti samo svojim autom ili taksijem (naravno, mozes cekati i 45 minuta ZET, sa bolesnim djetetom, na, npr kisi).
uz to, ako ti propisu antibiotik, onda ga jos moras ici kupiti u dezurnu ljekarnu koja je nekoliko kilometara udaljena od hitne (i to kupiti, dakle ostaviti kauciju cca 100kn, koje moras imati u gotovini)

dva puta sam to prosla, i oba puta sam se pitala kako to izvedu samohrani roditleji, na minimalcu, i bez auta.
ono, visina najveceg moguceg mjesecnog DD-a, pokrije jedan "nocni izlazak" taksijem do hitne i nazad i kauciju za antibiotik
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2014., 00:04   #27
Vidis povratak sa hitne mi nije ni pao na pamet. Sad sam jos vise ljuta :gaah:

Nuzno zlo. Nije da ih imamo 10, imamo 1.
lopticica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2014., 09:49   #28
ja iskreno mislim da će se nešto izdogađati i sa dd.

Jer je najavljivano..više puta i pola godine unazad

ali ne kroz poseban zakon.. yok već kroz institute koji su sad od 01.01. u funkciji.
A to je OIB i umreženost svih institcija, pa popularni JOPAC (ovaj novi obrazac kod Porezne uprave)..
jer pisalo se je da će službenici provjeravati sve preko OIB-a... po meni što je to drugo nego direktno miješanje u imovinski cenzus samo što izrijekom nije navedeno... preko HROK-a u bankovne situacije.. (štednje, oročenja i žirance za dividenda ako netko ima dividende od nekih dionica)
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]

Zadnje uređivanje larazg : 03.01.2014. at 10:07.
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2014., 09:58   #29
8. Doplatak za pomoć i njegu

Članak 57.

(1) Pravo na doplatak za pomoć i njegu priznaje se osobi koja ne može sama udovoljiti osnovnim životnim potrebama uslijed čega joj je prijeko potrebna pomoć i njega druge osobe u organiziranju prehrane, pripremi i uzimanju obroka, nabavi namirnica, čišćenju i pospremanju stana, oblačenju i svlačenju, održavanju osobne higijene, kao i obavljanju drugih osnovnih životnih potreba.

(2) Pravo na doplatak za pomoć i njegu ne može se priznati osobi:

– koja ima sklopljen ugovor o doživotnom ili dosmrtnom uzdržavanju

– koja ima u vlasništvu drugi stan ili kuću, osim stana ili kuće koju koristi za stanovanje, a koji može otuđiti ili iznajmiti i time osigurati sredstva za pomoć i njegu

– koja ima u vlasništvu poslovni prostor koji ne koristi za obavljanje registrirane djelatnosti

– ako prosječni mjesečni prihod samca prelazi iznos od 250% osnovice iz članka 27. stavka 2. ovoga Zakona, odnosno ako prosječni mjesečni prihod članova kućanstva prelazi iznos od 200% osnovice iz članka 27. stavka 2. ovoga Zakona u prethodna tri mjeseca prije mjeseca u kojem je podnesen zahtjev, odnosno pokrenut postupak po službenoj dužnosti

– ako doplatak za pomoć i njegu može ostvariti po posebnom propisu, djetetu do godinu dana života

– djetetu do godinu dana života

– kojoj je priznato pravo na osobnu invalidninu po ovom Zakonu ili na temelju drugih propisa

– kojoj je osiguran smještaj u ustanovi socijalne skrbi i kod drugih pružatelja socijalnih usluga, u zdravstvenoj ili u drugoj ustanovi, odnosno organizirano stanovanje.

(3) Pravo na doplatak za pomoć i njegu priznaje centar za socijalnu skrb s danom podnošenja zahtjeva ili pokretanja postupka po službenoj dužnosti.

Članak 58.

(1) Pravo na doplatak za pomoć i njegu može se priznati u punom ili smanjenom iznosu, ovisno o tome postoji li prijeka potreba pomoći i njege druge osobe u punom ili smanjenom opsegu.

(2) Vrstu i opseg prijeke potrebe trajne ili privremene pomoći i njege pravilnikom propisuje ministar nadležan za poslove socijalne skrbi.

Članak 59.

(1) Visina doplatka za pomoć i njegu iznosi:

– u punom iznosu 100% osnovice iz članka 27. stavka 2. ovoga Zakona

– u smanjenom iznosu 70% osnovice iz članka 27. stavka 2. ovoga Zakona.

(2) Korisniku doplatka za pomoć i njegu za vrijeme koje provodi u zdravstvenoj ili drugoj ustanovi dulje od 15 dana pravo na doplatak za pomoć i njegu miruje.

Članak 60.

(1) Pravo na doplatak za pomoć i njegu u punom iznosu, neovisno o uvjetima iz članka 57. stavka 2. podstavaka 2., 3. i 4. ovoga Zakona, priznaje se:

– osobi s težim invaliditetom

– osobi s težim trajnim promjenama u zdravstvenom stanju ili

– slijepoj, gluhoj i gluhoslijepoj osobi koja nije osposobljena za samostalan život i rad.

(2) Pravo na doplatak za pomoć i njegu u smanjenom iznosu, neovisno o uvjetima iz članka 57. stavka 2. podstavaka 2., 3. i 4. ovoga Zakona, priznaje se:

– slijepoj, gluhoj i gluhoslijepoj osobi koja je osposobljena za samostalan život i rad ili

– osobi potpuno lišenoj poslovne sposobnosti.

Članak 61.

(1) Pravo na doplatak za pomoć i njegu nema dijete čiji roditelj koristi rodiljni ili roditeljski dopust ili mirovanje radnog odnosa do treće godine života tog djeteta po posebnim propisima.

(2) Dijete za koje roditelj koristi pravo na rad s polovicom punog radnog vremena, rad s polovicom punog radnog vremena radi pojačane njege djeteta, dopust ili rad s polovicom punog radnog vremena radi pojačane njege djeteta s težim smetnjama u razvoju po posebnim propisima, može ostvariti pravo na doplatak za pomoć i njegu u smanjenom iznosu ako ispunjava uvjete propisane ovim Zakonom.
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]

Zadnje uređivanje larazg : 03.01.2014. at 10:08.
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2014., 09:59   #30
ovo se po meni odnosi na situacije produljenja rodljnog dopusta za djecu sa težim smetnjama u razvoju..
u zakonu postoje i situacije priznavanja invaliditeta
treba ga samo pomno proučiti
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]

Zadnje uređivanje larazg : 03.01.2014. at 11:16.
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2014., 10:02   #31
i eto.. to je delegirano CZSS

VII. NADLEŽNOST I POSTUPAK ZA PRIZNAVANJE PRAVA IZ SOCIJALNE SKRBI

Članak 100.

(1) O priznavanju prava u sustavu socijalne skrbi na zajamčenu minimalnu naknadu, naknadu za osobne potrebe korisnika smještaja, jednokratnu naknadu, naknade u vezi s obrazovanjem, osobnu invalidninu, doplatak za pomoć i njegu, status roditelja njegovatelja ili status njegovatelja, naknadu do zaposlenja i socijalne usluge rješenjem odlučuje centar za socijalnu skrb.
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2014., 10:34   #32
ja iskreno mislim, da pošto je pravo na njegu djeteta sa težim smetnjama u razvoju kao i pravo na dječiji doplatak pravo iz socijalne skrbi da je regulirano ovom reformom. Pisalo se da je nekoh cca 20 tak prava sabijeno u nekoliko prava...
To što sad je nadležan CZSS samo govori da je i to obuhvaćeno reformom. Stoga, treba istražiti, izvidjeti... mislim da je ovo okrutna reforma koja će nažalost pogoditi dio ljudi na koje se nebi trebala odnositi a opet sa druge strane onemogućiti zloporabe kojih je ruku na srce bilo
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2014., 11:07   #33
Quote:
larazg kaže: Pogledaj post
ja iskreno mislim, da pošto je pravo na njegu djeteta sa težim smetnjama u razvoju kao i pravo na dječiji doplatak pravo iz socijalne skrbi da je regulirano ovom reformom. Pisalo se da je nekoh cca 20 tak prava sabijeno u nekoliko prava...
To što sad je nadležan CZSS samo govori da je i to obuhvaćeno reformom. Stoga, treba istražiti, izvidjeti... mislim da je ovo okrutna reforma koja će nažalost pogoditi dio ljudi na koje se nebi trebala odnositi a opet sa druge strane onemogućiti zloporabe kojih je ruku na srce bilo
slazem se...
ono sto je novina, primjenjuje se (i to jako) i onaj zakon o prebivalistu/boravistu, pa osobe ne mogu traziti socijalnu pomoc (a vjerojatno ce onda biti postrozeno i za DD) na ime osoba u kucanstvu, ako svi ne zive bas na toj adresi (do sada je to bilo najnormalnije moguce, pisale su neke forumasice, samo das izjavu...sada te ta ista izjava moze kostati prekrsajne prijave od strane djelatnika centra)
sada preko OIB-a i onog poreznog sto ti spominjes, oni vide sve sto covjek trazi i gdje tko zivi...


glede doplatka za njegu, on je nazalost nepravedan, i po meni, ne bi se uopce trebao gledati imovinski cenzus trazitelja, nego smetnja u razvoju i realna potreba djeteta.
nije isto da, karikiram, obitelj dobije 800kn mjesecno za dijete sa blazim distonim sindromom i dijete sa npr.celijakalijom, koje treba masu posebne hrane....

o tezim motorickim smetnjama, koje trebaju razna ortopedska pomagala (a za koja HZZO doprinosi u mrvicama) necu niti pisati...
a to sto neki roditelji (srecom) to mogu financirati, ne znaci da i moraju....ionako su kroz poreze iz svoje place vec preplatili, ne samo za svoje dijete, nego i za mnogu drugu djecu.
al jbg, drzava nema novaca
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2014., 11:14   #34
nekako mislim nosorog da će djeci sa težim smetnjama u razvoju koja su zaista potrebita zbog svoje bolesti ili stanja sada biti bolje jer sam čitala da će se te naknade povećati... dosada su svi sa djecom sa težim smetnjama u razvoju dobivali taj dd trebao im ili ne.. svi su dobili malo a nitko ništa konkretno... (u to su spadali teški slučajevi koje ti navodiš i teži... kao i blaži distoni sindorom gdje su neki sređivali naknade - što je ruku na srce nepravdeno)

nekako vjerujem u pravdu i da će se novac koji će ostati pravednije podijeliti baš potrebitima
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2014., 17:46   #35
Auto i prije korisnici socijalke nisu smjeli imati u vlasnistvu,i to se jednostavno rjesavalo,prepisali bi auto na nekog drugog iz obitelji,nekog tko nije u kucanstvu

Lara ti se kuzis u to,frendica mi je korisnica socijalke,ima kucu i socijalno joj placa rezije i dobiva neku naknadu mjesecno,dobiva i dd,ali njega nije nikad podizala vec su joj automatski dd uplacivali djetetu na stednju.
Da li ce i dalje moc dobivat dd i socijalnu pomoc?
__________________
Alfa Romeo 147
Alfa Romeo Giulietta
Victoria 08 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2014., 18:12   #36
Da, ali za dd su smjeli imati
lopticica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2014., 22:50   #37
Quote:
Victoria 08 kaže: Pogledaj post
Auto i prije korisnici socijalke nisu smjeli imati u vlasnistvu,i to se jednostavno rjesavalo,prepisali bi auto na nekog drugog iz obitelji,nekog tko nije u kucanstvu

Lara ti se kuzis u to,frendica mi je korisnica socijalke,ima kucu i socijalno joj placa rezije i dobiva neku naknadu mjesecno,dobiva i dd,ali njega nije nikad podizala vec su joj automatski dd uplacivali djetetu na stednju.
Da li ce i dalje moc dobivat dd i socijalnu pomoc?
ne kužim se ja, samo sam čitala novi zakon i iz njega vadila stvari o kojima smo raspravljali.
Ok, vlasnica je kuće, ima dd - da li će ga i dalje imati kao i soc pomoć.. ovisi koliko ih je u kućanstvu, da li imaju druge imovine, te ako ga i ostvari maximalno će joj biti 2900 (ali to je maksimum ne znači da će toliko soc pomoći ona i dobiti)...ali da i dobije to je najviše na 2 godine (što ne znači da će i ona dobiti odmah na 2 godine).

kopiram članak

Članak 39.

(1) Radno sposobnom ili djelomično radno sposobnom samcu ili članu kućanstva pravo na zajamčenu minimalnu naknadu, odnosno pripadajući udio u zajamčenoj minimalnoj naknadi priznaje se najduže do dvije godine.


znaš, kažu da 75% korisnika socijalne pomoći su ljudi mlađi od 40 godina i da su svih tih 75% radno sposobni ljudi te je ovim zakonom trajanje socijalne pomoći ograničeno

onda zakon kaže

(2) Osoba iz stavka 1. ovoga članka nema pravo podnijeti novi zahtjev za priznavanje prava na zajamčenu minimalnu naknadu, odnosno za uvećanje iznosa zajamčene minimalne naknade kućanstva za pripadajući udio člana kućanstva u sljedeća tri mjeseca nakon mjeseca u kojem je pravo prestalo, odnosno umanjeno.

znači po proteku tek 3 mjeseca od isteka socijalne pomoći može se podnjeti opet zahtjev.. samo ja se pitam od čega će to kućanstvo živjeti ta 3 mjeseca ... zaista ovi se ne šale... tjeraju ljude da se zaposle i rade doslovno bilo što da prežive, samo da se maknu sa drževnih jasli.
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]

Zadnje uređivanje larazg : 03.01.2014. at 22:57.
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2014., 22:56   #38
neznam što reći, nisam nikad za poteze 'sjekirom'.. ali ovaj zakon i reforma socijale je baš rez 'sjekirom'
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2014., 02:11   #39
Quote:
Victoria 08 kaže: Pogledaj post

Lara ti se kuzis u to,frendica mi je korisnica socijalke,ima kucu i socijalno joj placa rezije i dobiva neku naknadu mjesecno,dobiva i dd,ali njega nije nikad podizala vec su joj automatski dd uplacivali djetetu na stednju.
Da li ce i dalje moc dobivat dd i socijalnu pomoc?
ovo prvi put cujem
osim ako se ne radi o radno nesposobnoj osobi, cije dijete ima skrbnika iz CZSS-a pa onda novac koji je namjenjen djetetu, uplacuje na djetetov racun, uopce ne mogu zamisliti zasto bi osobi, koja tesko zivi, prima socijalnu pomoc, bio skinut DD?
ne mislim da je to neka urnebesno super lova, al ako ta zena zivi od socijalne pomoci, koja je mizerno mala, onda je DD, bez obzira kolki, dobrodosao? jednostavnom matematikom, mislim da im je taj DD potreban SADA, a ne za 10 godina

al da....kad ti drzava plati rezije, imas svoju kucu, naknada za socijalnu pomoc dodje za hranu, mozda se moze i ustediti


samo sto, ako ima neku ustedjevinu, nece sigurno imat pravo na soc. pomoc.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2014., 10:05   #40
evo pročitala sam cijeli zakon i

VII. NADLEŽNOST I POSTUPAK ZA PRIZNAVANJE PRAVA IZ SOCIJALNE SKRBI

Članak 100.

(1) O priznavanju prava u sustavu socijalne skrbi na zajamčenu minimalnu naknadu, naknadu za osobne potrebe korisnika smještaja, jednokratnu naknadu, naknade u vezi s obrazovanjem, osobnu invalidninu, doplatak za pomoć i njegu, status roditelja njegovatelja ili status njegovatelja, naknadu do zaposlenja i socijalne usluge rješenjem odlučuje centar za socijalnu skrb

Članak 107.

(1) Korisnik socijalne skrbi dužan je službenoj osobi dati istinite osobne podatke, podatke o svom prihodu i imovini, kao i drugim okolnostima o kojima ovisi priznavanje nekog prava i pisanom izjavom omogućiti njihovu dostupnost u postupku za priznavanje prava na novčane naknade i socijalne usluge kao i tijekom korištenja prava.
(to je ono o čem se pisalo, izjava da se podaci mogu provjeriti preko HROK-a za dječije štednje itd itd)

(2) Za točnost podataka navedenih u zahtjevu za ostvarivanje prava u sustavu socijalne skrbi podnositelj zahtjeva odgovara materijalno i kazneno.

(3) Nadležna tijela (ja mislim da je to porezna uprava, MUP), sudovi i financijske institucije (Banke i osiguravajuće kuće) dužni su bez odgađanja, na zahtjev nadležnog tijela koje odlučuje o pravima iz sustava socijalne skrbi, dostaviti podatke o dohotku i imovini podnositelja zahtjeva i članova njegovog kućanstva.

a prava iz socijalne skrbi i socijalna skrb je

II. SOCIJALNA SKRB

Članak 3.

Socijalna skrb je organizirana djelatnost od javnog interesa za Republiku Hrvatsku čiji je cilj pružanje pomoći socijalno ugroženim osobama, kao i osobama u nepovoljnim osobnim ili obiteljskim okolnostima, koja uključuje prevenciju, promicanje promjena, pomoć u zadovoljavanju osnovnih životnih potreba i podršku pojedincu, obitelji i skupinama, u svrhu unapređenja kvalitete života i osnaživanja korisnika u samostalnom zadovoljavanju osnovnih životnih potreba te njihovog aktivnog uključivanja u društvo.

Članak 4.

Pojedini izrazi u smislu ovoga Zakona imaju sljedeće značenje:

1. Samac je osoba koja živi sama.

2. Kućanstvo je obiteljska ili druga zajednica osoba koje zajedno žive i podmiruju troškove života bez obzira na srodstvo.

3. Obitelj je zajednica koju čine bračni ili izvanbračni drugovi, djeca i drugi srodnici koji zajedno žive, privređuju, ostvaruju prihod na drugi način i troše ga zajedno. Članom obitelji smatra se i dijete koje ne živi u obitelji, a nalazi se na školovanju, do završetka redovitog školovanja, a najkasnije do navršene 29. godine života.

4. Samohrani roditelj je roditelj koji sam skrbi za svoje dijete i uzdržava ga.

5. Jednoroditeljska obitelj je obitelj koju čine dijete, odnosno djeca i jedan roditelj.

6. Dijete je osoba do navršenih osamnaest godina života.

7. Izvanbračna zajednica je životna zajednica neudane žene i neoženjenog muškarca, koja ispunjava uvjete propisane posebnim zakonom kojim se uređuju obiteljski odnosi.

8. Mlađa punoljetna osoba je osoba koja je navršila osamnaest, a nije navršila dvadeset i jednu godinu života.

9. Osoba s invaliditetom je osoba koja ima dugotrajna tjelesna, mentalna, intelektualna ili osjetilna oštećenja, koja u međudjelovanju s različitim preprekama mogu sprječavati njezino puno i učinkovito sudjelovanje u društvu na ravnopravnoj osnovi s osobama bez invaliditeta.

10. Dijete s teškoćama u razvoju je dijete koje zbog tjelesnih, senzoričkih, komunikacijskih, govorno-jezičnih ili intelektualnih teškoća treba dodatnu podršku za učenje i razvoj, kako bi ostvarilo najbolji mogući razvojni ishod i socijalnu uključenost.

11. Starija osoba je osoba u dobi od 65 i više godina života.

12. Osoba potpuno nesposobna za rad je osoba starija od 65 godina života, dijete do navršene 15. godine života i osoba čija je nesposobnost za rad utvrđena prema posebnim propisima, ako ovim Zakonom nije drukčije određeno.

13. Beskućnik je osoba koja nema gdje stanovati, boravi na javnom ili drugom mjestu koje nije namijenjeno za stanovanje i nema sredstava kojima bi mogla podmiriti potrebu stanovanja.

14. Osnovne životne potrebe su: prehrana, smještaj, odjeća i druge stvari za osobne potrebe. Osnovne životne potrebe djece i mladeži obuhvaćaju i potrebe koje proizlaze iz njihovog razvoja i odrastanja te odgoja i obrazovanja. Osnovne životne potrebe djece s teškoćama u razvoju i odraslih osoba s invaliditetom obuhvaćaju i dodatne potrebe koje proizlaze iz njihovog oštećenja zdravlja, odnosno invaliditeta.

15. Individualni plan je plan promjena životne situacije odnosno ponašanja korisnika izrađen na temelju sveobuhvatne procjene potreba, poteškoća i resursa, u dogovoru s korisnikom i članovima obitelji, u svrhu prevladavanja nepovoljnih životnih okolnosti.

16. Primatelj usluge je korisnik prava na socijalne usluge u smislu članka 21. ovoga Zakona te druga fizička osoba, obitelj ili kućanstvo kojem se pružaju socijalne usluge izvan mreže.

17. Imovinsko stanje čine prihod i imovina samca ili članova kućanstva.

18. Prihodom se smatraju sva novčana sredstva ostvarena po osnovi rada, mirovine, primitaka od imovine ili na neki drugi način (primjerice primitak od udjela u kapitalu, kamate od štednje i sl.) ostvarena u tuzemstvu i u inozemstvu sukladno propisima o oporezivanju dohotka, a umanjeni za iznos uplaćenog poreza i prireza.

19. Imovinom se smatraju pokretnine, nekretnine, imovinska prava, iznos gotovine u domaćoj i stranoj valuti, štednja odnosno novčana sredstva na osobnim računima ili štednim knjižicama, vrijednosni papiri, dionice, poslovni udjeli, stambena štednja, životno osiguranje i ostala imovina u tuzemstvu i u inozemstvu. Imovinom se ne smatraju dionice u Fondu hrvatskih branitelja koje potječu po osnovi statusa hrvatskog ratnog vojnog invalida iz Domovinskog rata i statusa člana obitelji smrtno stradalog hrvatskog branitelja.

20. Decentralizirani domovi su domovi socijalne skrbi za starije i nemoćne osobe za koje je osnivačka prava Republika Hrvatska prenijela na jedinice područne (regionalne) samouprave odnosno Grad Zagreb.

21. Licencirani supervizor je osoba koja je završila izobrazbu za supervizora po odgovarajućim europskim standardima izobrazbe ANSE (Association of National Organization for Supervision in Europe), odnosno koja se kvalificirala za status licenciranog supervizora temeljem standarda licenciranja za supervizore Hrvatskog društva za superviziju i organizacijski razvoj usklađenih s europskim standardima.



stoga, ako se mene pita - sve je u ovom zakonu.. i socijalna pomoć i dd, i dd djeteta sa težim smetnjama u razvoju i invalidnina...
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]

Zadnje uređivanje larazg : 04.01.2014. at 10:41.
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:23.