Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.02.2018., 00:42   #61
Potpiše se ugovor o doživotnom uzdržavanju? Tako kuća ostaje samo unuku, unuk je dužan "uzdržavati djeda" u zamjenu za kuću/stan
__________________
I Am Chaos, I Am Destruction
BlackLotus is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2018., 01:41   #62
Pa piše da se gubi pravo na doplatak za pomoć i njegu ukoliko sklopi takav ugovor.

Orchid, dobro si protumačila zakon.




Sent from my iPhone using Tapatalk
sovak is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2018., 11:17   #63
Quote:
sovak kaže: Pogledaj post
Pa piše da se gubi pravo na doplatak za pomoć i njegu ukoliko sklopi takav ugovor.

Orchid, dobro si protumačila zakon.




Sent from my iPhone using Tapatalk
Pravo da se gubi Doplatak za pomoć i njegu piše u članku 57 ,međutim pod člankom 60 piše drugačije !!
Pročitajte stavila sam dolje , pa uporedite sa onim što sam prije napisala !

**Članak 57
1) Pravo na doplatak za pomoć i njegu priznaje se osobi koja ne može sama udovoljiti osnovnim životnim potrebama uslijed čega joj je prijeko potrebna pomoć i njega druge osobe u organiziranju prehrane, pripremi i uzimanju obroka, nabavi namirnica, čišćenju i pospremanju stana, oblačenju i svlačenju, održavanju osobne higijene, kao i obavljanju drugih osnovnih životnih potreba.

(2) Pravo na doplatak za pomoć i njegu ne može se priznati osobi:

– koja ima sklopljen ugovor o doživotnom ili dosmrtnom uzdržavanju

koja ima u vlasništvu drugi stan ili kuću, osim stana ili kuće koju koristi za stanovanje, a koji može otuđiti ili iznajmiti i time osigurati sredstva za pomoć i njegu """


Međutim članak 60 pobija članak 57 , stavak 2 , sa podstavkama 2. ,3 i 4 . Dakle ovo :

Članak 60
(1) Pravo na doplatak za pomoć i njegu u punom iznosu, neovisno o uvjetima iz članka 57. stavka 2. podstavaka 2., 3. i 4. Zakona o socijalnoj skrbi, priznaje se:

– osobi s težim invaliditetom ""

ovo su podstavke 2., 3 ,4
– koja ima u vlasništvu drugi stan ili kuću, osim stana ili kuće koju koristi za stanovanje, a koji može otuđiti ili iznajmiti i time osigurati sredstva za pomoć i njegu

– koja ima u vlasništvu poslovni prostor koji ne koristi za obavljanje registrirane djelatnosti

– ako prosječni mjesečni prihod samca prelazi iznos od 250% osnovice iz članka 27. stavka 2. Zakona o socijalnoj skrbi, odnosno ako prosječni mjesečni prihod članova kućanstva prelazi iznos od 200% osnovice iz članka 27. stavka 2. Zakona o socijalnoj skrbi u prethodna tri mjeseca prije mjeseca u kojem je podnesen zahtjev, odnosno pokrenut postupak po službenoj dužnosti


**Po svemu ovome što je napisano ja mislim da se može darovnim ugovorom , prepisati i druga nekretnina na korisnika doplatka za pomoć i njegu ,
ako ima teži trajni invaliditet utvrđen od strane komisije .
Dakle ovo što je izuzeto člankom 60 ( boldano gore )
Jer mu se po tome ne gledaju niti primanja u obitelji ( cenzus ) , niti ono što je isključeno člankom 60 . stavak 2. i podstavkama 2.,3,i 4 .
OrchidLover is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2018., 11:33   #64
Pa da, napisala sam da ukoliko se sklopi ugovor o doživotnom/dosmrtnom uzdržavanju gubi doplatak bez obzira na teži invaliditet (odnosilo se na post od blacklotus).

I opet ponavljam...dobro si protumačila zakon.


Sent from my iPhone using Tapatalk
sovak is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2018., 16:02   #65
Evo možda nekome može pomoći tumačenje zakona
Izvor : legalis

Dakle može i dalje primati doplatak za pomoć i njegu i nema tereta na drugu nekretninu , ako ima teži trajni invaliditet , koji je naveden u članku 60 ovog zakona.


Zakon o socijalnoj skrbi

čl.57

(2) Pravo na doplatak za pomoć i njegu ne može se priznati osobi:

...

2. Koja ima u vlasništvu drugi stan ili kuću, osim stana ili kuće koju koristi za stanovanje, a koji može otuđiti ili iznajmiti i time osigurati sredstva za pomoć i njegu.

3. Koja ima u vlasništvu poslovni prostor koji ne koristi za obavljanje registrirane djelatnosti.

4. Ako prosječni mjesečni prihod samca prelazi iznos od 250% osnovice iz članka 27. stavka 2. ovoga Zakona, odnosno ako prosječni mjesečni prihod članova kućanstva prelazi iznos od 200% osnovice iz članka 27. stavka 2. ovoga Zakona u prethodna tri mjeseca prije mjeseca u kojem je podnesen zahtjev, odnosno pokrenut postupak po službenoj dužnosti.

...

Međutim ...

čl.60 određuje

(1) Pravo na doplatak za pomoć i njegu u punom iznosu, neovisno o uvjetima iz članka 57. stavka 2. podstavaka 2., 3. i 4. ovoga Zakona, priznaje se:

1 osobi s težim invaliditetom

2 osobi s težim trajnim promjenama u zdravstvenom stanju ili

3 slijepoj, gluhoj i gluhoslijepoj osobi koja nije osposobljena za samostalan život i rad.


Što znaći se da uvjeti iz čl.57 st.2 podst.2 ne odnosi na osobe navedene u čl.60 st.1. !!!
OrchidLover is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2018., 16:35   #66
Po treći put da!


Sent from my iPhone using Tapatalk
sovak is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2018., 16:45   #67
Quote:
sovak kaže: Pogledaj post
Pa da, napisala sam da ukoliko se sklopi ugovor o doživotnom/dosmrtnom uzdržavanju gubi doplatak bez obzira na teži invaliditet (odnosilo se na post od blacklotus).

I opet ponavljam...dobro si protumačila zakon.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Napisali ste ako se sklopi ugovor da gubi pravo na doplatak bez obzira na teži invaliditet , a to nije točno , zato sam stavila odgovor sa legalisa .
Mada mi namjeru sklapati doživotno / dosmrtno uzdržavanje , već čisti darovnu ugovor sa klauzulom da djed može uživati nekretninu do kraja svog života ...
OrchidLover is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2018., 17:39   #68
Roditelji i djeca - prava iz Zakona o socijalnoj skrbi

Quote:
OrchidLover kaže: Pogledaj post
Napisali ste ako se sklopi ugovor da gubi pravo na doplatak bez obzira na teži invaliditet , a to nije točno , zato sam stavila odgovor sa legalisa .

Mada mi namjeru sklapati doživotno / dosmrtno uzdržavanje , već čisti darovnu ugovor sa klauzulom da djed može uživati nekretninu do kraja svog života ...


Kako nije točno?
Ugovor o doživotnom je članak 57, stavak 2, podstavak 1
(Pravo na doplatak za pomoć i njegu u punom iznosu, neovisno o uvjetima iz članka 57. stavka 2. podstavaka 2., 3. i 4. ovoga Zakona, priznaje se:

– osobi s težim invaliditetom

Dakle, ne spominje se podstavak 1. Odnosno ukoliko bi osoba s težim invaliditetom sklopila ugovor o doz/dos uzdržavanju ne bi joj se priznao pravo na doplatak za pomoć i njegu!


Sent from my iPhone using Tapatalk
sovak is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2018., 17:46   #69
Quote:
sovak kaže: Pogledaj post
Kako nije točno?
Ugovor o doživotnom je članak 57, stavak 2, podstavak 1
(Pravo na doplatak za pomoć i njegu u punom iznosu, neovisno o uvjetima iz članka 57. stavka 2. podstavaka 2., 3. i 4. ovoga Zakona, priznaje se:

– osobi s težim invaliditetom

Dakle, ne spominje se podstavak 1, jasnije?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ma koje doživotno , pa napisala sam da nećemo sklapati doživotno / dosmrtno uzdržavaje , već obični darovni ugovor sa klauzulom sa djeda na unuka !
Klauzula se odnosi na pravo djeda da za svog života ima pravo uživati / živjeti u tom stanu , a unuk će biti vlasnik .
Sve troškove oko stana , režija će snositi djed za svog života , jer je to njegova želja i volja .
Njemu je bitno da se nekretnina prebaci na unuka za njegova života , da danas sutra taj unuk ima od čega živjeti , jer od 500 kuna doplatka za pomoć i njegu teško može preživjeti i par dana a kamoli plačat režije, hranu i ostalo , kad roditelja ne bude više bilo .
A može samostalno živjeti samo nema od čega , tj imat će kad bude dobio obiteljsku mirovinu , kad mu ostanu nekretnine koje može prodat ili iznajmiti kad ne bude više bilo roditelja . Zašto da bude na teretu državi ili da mora u dom , ako se to može izbjeći .
OrchidLover is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2018., 17:54   #70
Roditelji i djeca - prava iz Zakona o socijalnoj skrbi

Pa problema nema. Neka daruje nekretninu, za djeda neka se upise osobna služnost uživanja nekretnine.

Ja Vama stalno i pišem da moze imati jos jednu nekretninu u vlasništvu, a na ugovor o dos/doz sam se osvrnula jer je blacklotus spomenula taj ugovor!


Sent from my iPhone using Tapatalk
sovak is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:49.