Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.01.2016., 15:40   #101
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Ciljam na to da nemas pojma o cemu pricas!! Kakva te Anglola i Nijerija spopale.
U Hrvatskoj ima tisuce i tisuce firmi koje se bave najrazlicitijim poslovima..ubiti 90% Hrvata koji rade vani se mogu vrlo slicnim poslom baviti i kod kuce,
Točno, ja se i u emigraciji bavim istim poslom koji sam radio u Hrvatskoj, uz tri puta više godišnjeg i dvostruku plaću, koja je glede radnog mjesta, druga najmanja u državi.
Sova77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2016., 20:03   #102
Quote:
hithard kaže: Pogledaj post
Moj kut gledanja na život i rad u inozemstvu je takav da je visoko obrazovanima uglavnom jako dobro.

Ostali koji uglavnom rade i nažalost radit će ( tu ubrajam i sebe) u tercijalnom sektoru žive loše, "polupasjim životom", govorim iz iskustva a i ono što sam vidija.

Prvi par mj i do godinu dvije dana je kao ok dok se sav novac troši na izlaske, kave i zafrkanciju. Poslije kada treba krenuti ozbiljno u život i kada prioriteti postanu, komfor, kvaliteta hrane, odjeće, zubar, odlazak u kazalište, kupovina auta, kada dosadi putovati 45 min na posa i vracati se u nezagrijan stan itd. onda se vidi da to nije to.

Što se tiće Irske, najveći i ogromni problem je skupoća smještaja tako da uzalud to što je sve ostalo na razini Hrvatske.

Dok se živi "momačkim" životom, Irska je za 10 a za obiteljski život, kako kome. Dvije Irske plaće od cca. 1600 eura po plaći nasuprot dvije Hrvatske od cca. 4500 kn po plaći i ja bi radije uzea život i rad u Hrvatskoj jer bi živija kvalitetnije i bolje.


Priće o egzodusu će mo moći potvrditi ili pobiti tek za nekoliko godina jer su nam granice tek otvorene 2,5 godine i normalno je da ljudi žele pokušati okušati svoju sreću.
Masovno se pakiraju koferi. Ali masovno.

I to ne govorim po statistikama DZS-a nego po onome što gledam svaki dan u svom radnom i privatnom okruženju.

Nitko više ne razmišlja ostati ovdje.
HvalaNaRibama is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2016., 23:43   #103
Ti si u Ri? Ja znam dosta ekipe iz Zg koja je otisla raditi u Ri zadnjih godinu dvije, mladi ljudi, i SSS i VSS. Imigracija, ne emigracija. .


Citam da je Osjecanina (25 god) prebio metalnom sipkom cimer (Nigerijac) i da se nalazi u zivotnoj opasnosti (inducirana koma). Tragicno.
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2016., 00:04   #104
Quote:
zeusxl kaže: Pogledaj post
E da nije Klinika u pripizdini jer je grad veci od St.
Sto je za Njemacke prilike mali grad. Mali grad = manje prilike, manje place, zatvorenija sredina, mirnija sredina, ambicioznija ekipa vjerojatno je otisla i neki veci centar.

Quote:
zeusxl kaže: Pogledaj post
Nije problem dobiti posao u vecem gradu samo su stanarine skupe. Ovdje sam iznajmio veliku kucu. Najamnina je 1000 E a toliko bi me dosao dvosobni stan u Minhenu.
I vise, warm 1200 - 1300. Plus zeznuto je naci dobar stan. Ali hvala ti da si postao, ovako znam da ako me udari auto i nadjem se u bolnici nema sanse da naletim na tebe. Odmah se osjecam sigurnije

Quote:
zeusxl kaže: Pogledaj post
Ljudi se ne odjavljuju . Ja se isto nisam odjavio. Koji klinac MUP mora znati di ja zivim.
Grcic i Mrsic barataju tim podacima o odjavama ciji je broj zanemariv
Nisam se ni ja odjavljivao preko 15 godina, onda je bilo neke spike o kaznama, pa sam kod sljedeceg podizanja putovnice odjavio boravak u RH.
Sluzbene statistike RH se baziraju na (uglavnom losim) brojevima ljudi koji su odjavili boravak. Na kraju kazne (mislim) nisu uvedene, tako da prakticnog razloga za odjavu boravka bas i nema.

Od mojih poznatih (IT) zadnjih je godina jos nekoliko ljudi doslo u Njemacku. Oni koji su ostali u Hr kazu da im je tesko naci kvalificirane ljude jer ih dosta odlazi. Dapace u nekim podrucjima je skoro pa nemoguce naci eksperte, jer tko je znao otisao je raditi za bitno vece novce / bolje uvjete negdje drugdje u EU, a kad su takvi otisli nije isterniran nitko novi.
Adelholzener is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2016., 00:51   #105
Jednog mladića iz Osijeka na "privremenom radu" u Irskoj cimer nigerijac pretukao šipkom, nalazi se u komi.

http://www.24sata.hr/news/prebio-ga-...a-zivot-458970

Katastrofa, ode zaraditi pare trbuhom za kruhom i ovako nešto u Irskoj doživi. EU sve više postaje nekakva sigurnosna prašuma u kojoj će se izgleda trebati paziti za život.
PCN is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2016., 05:31   #106
Quote:
Adelholzener kaže: Pogledaj post
Od mojih poznatih (IT) zadnjih je godina jos nekoliko ljudi doslo u Njemacku. Oni koji su ostali u Hr kazu da im je tesko naci kvalificirane ljude jer ih dosta odlazi. Dapace u nekim podrucjima je skoro pa nemoguce naci eksperte, jer tko je znao otisao je raditi za bitno vece novce / bolje uvjete negdje drugdje u EU, a kad su takvi otisli nije isterniran nitko novi.
Nije problem u HR naci kvalificirane ljude ali im daj placu takvu da im se ne isplati otici u Njemacku ili gdje drugdje. Ali to firme ne zele pa kukaju da im ekipa odlazi. Pa fala bogu - radio za Hansa u Njemackoj ili za Peru u Hrvatskoj - radim isti posao. Hans mi da vise love i vise mi ostane na kraju mjeseca, Pero manje - radim za Hansa. Ali to poslodavci nikako da shvate...

A imas i strane firme koje imaju ured u HR samo zato sto je niza cijena rada. I onda se isto tako cude zasto ne mogu naci nove radnike. Pa ono, odes na intervju, vidis koliko daje ta ista firma nekom tam u Njemackoj, Austriji, UK, a tebi ponudi znatno manje iako je to i dalje "dobra" placa u HR sto god to znacilo. A vidis da vole ekipicu sa faksa za 6-7 tisuca netto. I onda im oni nakon 2-3 godine odu...pitam se zasto. Daj 3-4-5 soma EUR mjesecno pa ce ti ekipa raditi u Zagrebu. Ili ce ti otic za 3-4-5 soma EUR u Njemacku. Jedan je zivot; nama (radnicima) je sve isto.

Jedino ako imas nasljedjeni stan u HR, pa onda eto placa moze bit manja 1 soma EUR koliko bi te najam u Njemackoj kostao. No u Njemackoj prvi posao je samo prvi posao. Posto tamo ima hrpa firma, tko zna gdje ce karijera zavrsiti, dok ovdje vrlo brze postignes plafon a za sve dalje moras biti gdje su centrale raznih firmi - a to u HR nije. Znaci ipak je bolje vani ako hoces postat netko i nesto ili zaraditi jos vise para nego tih prvih placa.

A HR privatne firme - krkani na janjetini dogovaraju posao; i naravno znaju nekog u drzavnoj firmi koja je narucioc. znaci Balkan a kavki poslovni procesi. I naravno na funkcijama su clanovi obitelji a ne ljudi koji znaju.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2016., 05:56   #107
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
Ti si u Ri? Ja znam dosta ekipe iz Zg koja je otisla raditi u Ri zadnjih godinu dvije, mladi ljudi, i SSS i VSS. Imigracija, ne emigracija. .


Citam da je Osjecanina (25 god) prebio metalnom sipkom cimer (Nigerijac) i da se nalazi u zivotnoj opasnosti (inducirana koma). Tragicno.
Nisam više. Trbuhom za kruhom i silom prilika u ZG.

u Ri su otišli oni koji su sretni raditi za max 4-5K kuna. Ali u pravilu između 2500 i 4k kn.
Ako govorimo o privatnom sektoru naravno.
Iz Ri je u zadnjih par godina otišlo 80% mojih bivših kolega uključujući i mene. od toga je 80% vani, a nas par za sada još u ZG.

Rijeka je grad koji je izgubio u zadnjih 10 godina 15 000 stanovnika.

Kako sa širom okolicom Ri ima jedva 150 000 ljudi (sam grad ne znam dal ima 80 000) to ti dođe 10% ukupnog broja stanovništva.

od tih 15 000 niti jedan nije parazit iz neke državne uprave.

A 80% ljudi koje ja poznajem da je otišlo....nema se namjeru nikad više vraćati. Jednostavno Rijeka vrijednim, poštenim i maldim ljudima nema što za ponuditi.
Dolje je dobro samo onima koji su slizani sa Obi van kenjobijem i vrlim županom koji sada želi postati glavni u sdp-u. Dve debele svinje.

Tko živi u Rijeci zna koja i kakva mafija dolje vlada.
I ta mafija je uništila budućnost toga grada.

Rijeka ti je dragi moj, mrtav grad. Samo mu to još nitko nije rekao.
HvalaNaRibama is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2016., 05:58   #108
Quote:
PCN kaže: Pogledaj post
Jednog mladića iz Osijeka na "privremenom radu" u Irskoj cimer nigerijac pretukao šipkom, nalazi se u komi.

http://www.24sata.hr/news/prebio-ga-...a-zivot-458970

Katastrofa, ode zaraditi pare trbuhom za kruhom i ovako nešto u Irskoj doživi. EU sve više postaje nekakva sigurnosna prašuma u kojoj će se izgleda trebati paziti za život.
Je pa kaj? Kao da po zagrebu ne prebijaju i ne ubijaju ljude po cesti.
HvalaNaRibama is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2016., 09:45   #109
Quote:
HvalaNaRibama kaže: Pogledaj post
Nisam više. Trbuhom za kruhom i silom prilika u ZG.

u Ri su otišli oni koji su sretni raditi za max 4-5K kuna. Ali u pravilu između 2500 i 4k kn.
Ako govorimo o privatnom sektoru naravno.
Iz Ri je u zadnjih par godina otišlo 80% mojih bivših kolega uključujući i mene. od toga je 80% vani, a nas par za sada još u ZG.

Rijeka je grad koji je izgubio u zadnjih 10 godina 15 000 stanovnika.

Kako sa širom okolicom Ri ima jedva 150 000 ljudi (sam grad ne znam dal ima 80 000) to ti dođe 10% ukupnog broja stanovništva.

od tih 15 000 niti jedan nije parazit iz neke državne uprave.

A 80% ljudi koje ja poznajem da je otišlo....nema se namjeru nikad više vraćati. Jednostavno Rijeka vrijednim, poštenim i maldim ljudima nema što za ponuditi.
Dolje je dobro samo onima koji su slizani sa Obi van kenjobijem i vrlim županom koji sada želi postati glavni u sdp-u. Dve debele svinje.

Tko živi u Rijeci zna koja i kakva mafija dolje vlada.
I ta mafija je uništila budućnost toga grada.

Rijeka ti je dragi moj, mrtav grad. Samo mu to još nitko nije rekao.
Znam sve to za Rijeku .
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2016., 10:15   #110
Prava istina o "egzodusu Hrvata"?

Egzodus se nastavlja:
http://www.jutarnji.hr/-nevjerojatno...ivota/1507089/


http://net.hr/danas/hrvatska/ocajni-otac-nasao-posao-u-irskoj-kad-nemate-djeci-nista-dati-za-jesti-kad-im-susjedi-donesu-slatkise/

http://m.24sata.hr/news/egzodus-u-irsku-cudna-je-hrvatska-zemlja-jer-svi-odlaze-441810

Sent from my iPhone using Tapatalk

Zadnje uređivanje Richie : 31.01.2016. at 10:27.
Richie is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2016., 10:24   #111
Upalo mi u oci: ne zamaraju se s izdavanjem racuna.
A na forumu su se svi divili Linicu zbog fiskalizacije .

Vani drzave gledaju za mnogi sta kroz prste sitnim obrtnicima jer znaju da ce oni platiti porez, ali kod nas drzava toliko guli obrtnike i nikako ne gleda kroz prste (silni oravilnici, propisi, ovo, ono, visoke stioe poreza i kazne) i na kraju obrtnici nemaju od ceg placati porez.
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2016., 11:08   #112
vani se uredno za sve daje račun! ali se ne konotorilira da li ga imaš na izlazu
__________________
Ušće zvuka
manchild is online now  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2016., 12:45   #113
Malo ovaj sere previše. Stan 400 eura u Irskoj.

Quote:
Novinari iz jutarnjeg ako zelite istinu o Irskoj mozete kontaktirati mene kaj sam tamo skoro 15 godina.A zadnje 4 godine radim u Londonu kao Project Manager.Nemojte vise pisati o ekipi koja se doselila u Irsku zadnjih godinu dana i zive kao podstanari u privatnom nekvalitetnom smjestaju.Stan za 400 Eura mjesecno mozes u Dublinu dobiti jedino u klosarskom dijelu grada tipa Ballymoona, gdje i zivotinje nebi stavio a kamoli ljude.Ove price da mozes zivjeti sa 30 Eura tjedno su naucn fantastika gdje piva kosta 6 eura u Temple Baru.Covjek mora da je na najjeftinijim konzervama iz Poundland (Easydealz ) ili Lidla/Aldi-ija.Javni transport je puno skuplji nego u Zagrebu a stanovanje je isto .Za pristojan stan od 60 m2 treba ti minimum 1000-1400 Eura mjesecno plus rezije(Dublin i okolica ).Place su oko 2000 Eura -OK ali da dobijes kredit za kucu je naucna fantastika
PCN is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2016., 15:54   #114
Quote:
PCN kaže: Pogledaj post
Malo ovaj sere previše. Stan 400 eura u Irskoj.
S obzirom da je napisao 30 eura ako kuhate sami...to stoji.
To se može bez problema. i k tome ako znaš kuhati jako fino papaš.
Znam je mi u HR trošimo otprilike toliko a cijene su iste gore i tu.

Stanovi u Dublinu jesu skupi ali je dublin posebna priča zašto su skupi.
Bilo gdje van dublina to su realne cijene, a čak se i kuća sa okućnicom može iznajmiti za 500/600 eur u pojedinim djelovima irske.

Ljudi samo griješe što ne gledaju dalje od dublina nego svi idu isključivo tamo.
HvalaNaRibama is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2016., 16:04   #115
Quote:
PCN kaže: Pogledaj post
Jednog mladića iz Osijeka na "privremenom radu" u Irskoj cimer nigerijac pretukao šipkom, nalazi se u komi.

http://www.24sata.hr/news/prebio-ga-...a-zivot-458970

Katastrofa, ode zaraditi pare trbuhom za kruhom i ovako nešto u Irskoj doživi. EU sve više postaje nekakva sigurnosna prašuma u kojoj će se izgleda trebati paziti za život.
Decko je nazlost (vjerojatno iz financijskih razloga) zivio u crnackom getu i naletio na cimera sa mentalnim poremecajem koji je izmedju ostaloga imao listu od desetak ljudi koje je planirao ubiti.
Ovakvi slucajevi se dogadjaju svuda u svijetu, nevezano za sigurnost drzave. Poremeceni idiot ce cimera metalnom sipkom zatuc i u Corku i u Babinoj Gredi.
__________________
You don't need a weather man, To know which way the wind blows
It's all right to say things can only get better, If you haven't just lost your brand new sweater
Peterpunk is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2016., 16:09   #116
Quote:
HvalaNaRibama kaže: Pogledaj post
S obzirom da je napisao 30 eura ako kuhate sami...to stoji.
To se može bez problema. i k tome ako znaš kuhati jako fino papaš.
Znam je mi u HR trošimo otprilike toliko a cijene su iste gore i tu.

Stanovi u Dublinu jesu skupi ali je dublin posebna priča zašto su skupi.
Bilo gdje van dublina to su realne cijene, a čak se i kuća sa okućnicom može iznajmiti za 500/600 eur u pojedinim djelovima irske.

Ljudi samo griješe što ne gledaju dalje od dublina nego svi idu isključivo tamo.
Gradovi u Irskoj su Dublin, Cork, Limerick, Galway, Waterford te Kilkenny i tesko da ces u njima naci kucu sa okucnicom za 500€. U manjim naseljima vec da ali postoji i razlog zasto ljudi radije zive u Zagrebu nego Vrbovcu.
__________________
You don't need a weather man, To know which way the wind blows
It's all right to say things can only get better, If you haven't just lost your brand new sweater
Peterpunk is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2016., 16:12   #117
Quote:
Peterpunk kaže: Pogledaj post
Gradovi u Irskoj su Dublin, Cork, Limerick, Galway, Waterford te Kilkenny i tesko da ces u njima naci kucu sa okucnicom za 500€. U manjim naseljima vec da ali postoji i razlog zasto ljudi radije zive u Zagrebu nego Vrbovcu.
Ja živim u Vrbovcu.
HvalaNaRibama is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2016., 17:06   #118
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
Nije problem u HR naci kvalificirane ljude ali im daj placu takvu da im se ne isplati otici u Njemacku ili gdje drugdje. Ali to firme ne zele pa kukaju da im ekipa odlazi. Pa fala bogu - radio za Hansa u Njemackoj ili za Peru u Hrvatskoj - radim isti posao. Hans mi da vise love i vise mi ostane na kraju mjeseca, Pero manje - radim za Hansa. Ali to poslodavci nikako da shvate...

A imas i strane firme koje imaju ured u HR samo zato sto je niza cijena rada. I onda se isto tako cude zasto ne mogu naci nove radnike. Pa ono, odes na intervju, vidis koliko daje ta ista firma nekom tam u Njemackoj, Austriji, UK, a tebi ponudi znatno manje iako je to i dalje "dobra" placa u HR sto god to znacilo. A vidis da vole ekipicu sa faksa za 6-7 tisuca netto. I onda im oni nakon 2-3 godine odu...pitam se zasto. Daj 3-4-5 soma EUR mjesecno pa ce ti ekipa raditi u Zagrebu. Ili ce ti otic za 3-4-5 soma EUR u Njemacku. Jedan je zivot; nama (radnicima) je sve isto.

Jedino ako imas nasljedjeni stan u HR, pa onda eto placa moze bit manja 1 soma EUR koliko bi te najam u Njemackoj kostao. No u Njemackoj prvi posao je samo prvi posao. Posto tamo ima hrpa firma, tko zna gdje ce karijera zavrsiti, dok ovdje vrlo brze postignes plafon a za sve dalje moras biti gdje su centrale raznih firmi - a to u HR nije. Znaci ipak je bolje vani ako hoces postat netko i nesto ili zaraditi jos vise para nego tih prvih placa.

A HR privatne firme - krkani na janjetini dogovaraju posao; i naravno znaju nekog u drzavnoj firmi koja je narucioc. znaci Balkan a kavki poslovni procesi. I naravno na funkcijama su clanovi obitelji a ne ljudi koji znaju.
Kako da ja platim inženjera oko 6k eura? Koliko recimo može zaraditi u Njemačkoj?
McAucliffe is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2016., 17:13   #119
Quote:
McAucliffe kaže: Pogledaj post
Kako da ja platim inženjera oko 6k eura? Koliko recimo može zaraditi u Njemačkoj?
To nije problem radnika već tvoj, ako ne možeš, ne možeš jbg. Svatko ide tamo gdje mu je bolje. No, ne mora nužno u novcu biti sve. Nekad je jednostavno i u osobnom rastu u struci, mentalitetu, odnosima među ljudima i svašta nešto.
saurs is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2016., 17:22   #120
Quote:
saurs kaže: Pogledaj post
To nije problem radnika već tvoj, ako ne možeš, ne možeš jbg. Svatko ide tamo gdje mu je bolje. No, ne mora nužno u novcu biti sve. Nekad je jednostavno i u osobnom rastu u struci, mentalitetu, odnosima među ljudima i svašta nešto.
Ja sam se namjerno nastavio baš na njegov post...i mantru plati nekoga kao vani...

Sve super...da mogu,bih...

Inženjer kojeg ja plaćam 2400€ (prosječno) i koji mi praktički vodi sve jer ima takvo znanje...plus službeni auto,notebook,mobitel,kartica...

Vani on može imati bez problema između 5 i 7 tisuća, ovisno gdje bi tražio posao...

Samo ljudi ne kuže jednu stvar...

Sat "stroja" je u Njemačkoj oko 80€ (kada radiš kalkulaciju), u RH je max 35€...ako imaš sreće...


Dakle,Švabo svoj posao naplati 2.5 puta više nego ja svoj...
McAucliffe is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:25.