Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Za napredne korisnike

Za napredne korisnike Hardcore geeks here
Podforumi: Linux, Programiranje, Networking

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.05.2016., 22:19   #1
Studiranje, mentorstvo i sl.

Od fakulteta sam davno odustao, jos kada se pocelo mijenjati zanimanje o kojem sam odmalena mastao. Jedan dio toga je bila informatika, koju sam kasnije nastavio proucavati iz hobija.

Nisam jos uzivo sreo osobu koja stvarno voli raditi na racunalima, vecinom su tamo zbog love, a neki koji su prije voljeli me cudno pogledaju i kazu da neka bjezim dok jos mogu, tj. dok se nisam do kraja navukao na to ili neka se uguram u neku it firmu.

Studiranje vani me ne zanima, jer ako odem tada se vise ne budem vratio, kao sto to nisu ni drugi. Iako se na taj nacin moze najbolje nauciti strani jezik, to mi djeluje kao nekakva vrsta bijega od suocavanja s okolinom.

Sto se tice skolovanja ovdje, kada cujem prepricavanja kolega tada ne znam jel bih se smijao ili plakao.

Nisam naisao na mentora koji potpuno isto razmislja (i ponasa se) kao i ja, a kopiranje njih me ne privlaci. Osim toga, vecinom je svaki razradio jedno ili dva podrucja koja ga zanimaju i radi samo s tim. Najbolje sam naucio kada sam se sam necega primio i isprobavao, nego slusajuci savjete drugih. Mozda zato sto vlastite greske jace bole, kao i sto vlastiti uspjesi djeluju tako da se nastavi.

Nisam naisao na nekoga tko samostalno uci bez skole, a da ima razradjen plan ucenja, niti da je povrsno sve proucio i usmjerio se na nesto, niti da su si kod kuce slozili hrpu racunala zbog oponasanja rada u firmi (izlasci i ostala preseravanja su vazniji od toga), nego su isli birati po velicini place ili gdje su vece sanse da se uguraju.

Pricanje bajki studenata i samoukih kod poslodavaca cu preskociti, tako da se ova tema do kraja ne rasturi.

Dugo sam razmisljao o ovome. Jel smislenije uciti kod kuce i povremeno raditi druga zanimanja ili ici na (hr.) fakultet? Ne mislim sada na kojekakva vrbovanja pametnih, na buduci veliki polozaj na poslu i placu, uguzivanja itd. nego kakva su vasa misljenja na koji nacin se u sadasnje vrijeme moze najbolje nauciti?

Znam da je ljepse biti lukav i glup, te da mudre osobe nisu pozeljne, ali jebiga...
Staromodan is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2016., 14:46   #2
Najbolje ces nauciti ako zelis uciti i ako ti se da. Volja je jedina bitna, dalje oce to bit formalno ili ne, sam odluci. Za faks ce ri trebat novaca, ali ces i dobit papir da si to nesto zavrsio sto je bitno za to sa uopce dobijes priliku za posao...

Poslano sa mog GT-I9300 koristeći Tapatalk
__________________
Možemo je Pametno i Fokusirano, 2 u 1.
VitaliK is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2016., 16:43   #3
Quote:
Staromodan kaže: Pogledaj post
Od fakulteta sam davno odustao, jos kada se pocelo mijenjati zanimanje o kojem sam odmalena mastao. Jedan dio toga je bila informatika, koju sam kasnije nastavio proucavati iz hobija.

Nisam jos uzivo sreo osobu koja stvarno voli raditi na racunalima, vecinom su tamo zbog love, a neki koji su prije voljeli me cudno pogledaju i kazu da neka bjezim dok jos mogu, tj. dok se nisam do kraja navukao na to ili neka se uguram u neku it firmu.

Studiranje vani me ne zanima, jer ako odem tada se vise ne budem vratio, kao sto to nisu ni drugi. Iako se na taj nacin moze najbolje nauciti strani jezik, to mi djeluje kao nekakva vrsta bijega od suocavanja s okolinom.

Sto se tice skolovanja ovdje, kada cujem prepricavanja kolega tada ne znam jel bih se smijao ili plakao.

Nisam naisao na mentora koji potpuno isto razmislja (i ponasa se) kao i ja, a kopiranje njih me ne privlaci. Osim toga, vecinom je svaki razradio jedno ili dva podrucja koja ga zanimaju i radi samo s tim. Najbolje sam naucio kada sam se sam necega primio i isprobavao, nego slusajuci savjete drugih. Mozda zato sto vlastite greske jace bole, kao i sto vlastiti uspjesi djeluju tako da se nastavi.

Nisam naisao na nekoga tko samostalno uci bez skole, a da ima razradjen plan ucenja, niti da je povrsno sve proucio i usmjerio se na nesto, niti da su si kod kuce slozili hrpu racunala zbog oponasanja rada u firmi (izlasci i ostala preseravanja su vazniji od toga), nego su isli birati po velicini place ili gdje su vece sanse da se uguraju.

Pricanje bajki studenata i samoukih kod poslodavaca cu preskociti, tako da se ova tema do kraja ne rasturi.

Dugo sam razmisljao o ovome. Jel smislenije uciti kod kuce i povremeno raditi druga zanimanja ili ici na (hr.) fakultet? Ne mislim sada na kojekakva vrbovanja pametnih, na buduci veliki polozaj na poslu i placu, uguzivanja itd. nego kakva su vasa misljenja na koji nacin se u sadasnje vrijeme moze najbolje nauciti?

Znam da je ljepse biti lukav i glup, te da mudre osobe nisu pozeljne, ali jebiga...
Pišeš notorne gluposti i trolaš...
artard is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2016., 20:12   #4
artard, da mi je netko drugi tako odgovorio mozda bih ga tada i shvatio ozbiljno. Ajd da si to napisao u onoj sprdnji ispod, ali tu...
Staromodan is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2016., 23:02   #5
Quote:
Staromodan kaže: Pogledaj post
Nisam jos uzivo sreo osobu koja stvarno voli raditi na racunalima...
Pa da, to je tako nije to situacija samo sa informatikom nego i sa svim ostalim zanimanjima. Svako zanimanje drugačije izgleda kad biraš ili kad već radiš par godina. Uglavnom sve se svede na glupe zahtjeve korisnika a tvoj kreativnost će manje više biti potisnut. Naj bolje projekte i ideje nikad ne možeš naplatiti. Možeš samo iz hobija raditi na njima.
Ako razmišljaš o tome biti programer ili ne biti onda ti je filozofija otprilike kao kad se ženiš "Nemoj biti sa onom bez koje ne možeš nego sa onom s kojom možeš provesti čitav život". Drugim riječima, ne treba biti previše emocionalan u smislu da li volim programiranje ili ne (ionako će ti dojaditi), nego da li si osoba koja je spremna živjeti na takav način. Moraš puno sjediti, jako puno učiti i to stalno i nikad nećeš biti dovoljno pametan.

Quote:
Staromodan kaže: Pogledaj post
Od fakulteta sam davno odustao...
Ne znam zašto. Dosta se raspravlja o tome da li naši fakulteti daju dovoljno znanja. Odgovor je jednostavan. DA. Studirati vani ili tu svejedno ali ako možeš bolje da nego ne. Prvo zato što dobiješ neku diplomu a bez toga ćeš puno teže naći posao. Naučiti ćeš dosta stvari što inače nikad ne bi niti si pomislio da postoji. Možda će neki reći da studiranje ne vrijedi puno, da sve se to može naučiti i bez toga ali studije ti služe i za to da naučiš biti marljiv, koncentriran, odgovoran itd. Uglavnom stekneš dosta dobrih osobina koje će ti pomoći kasnije u životu.

Quote:
Staromodan kaže: Pogledaj post
Studiranje vani me ne zanima, jer ako odem tada se vise ne budem vratio, kao sto to nisu ni drugi...
Pa šta onda? Zašto bi se opće vratio?

Quote:
Staromodan kaže: Pogledaj post
Nisam naisao na mentora koji potpuno isto razmislja (i ponasa se) kao i ja...
Ne znam šta će ti mentor koji razmišlja isto kao i ti? Najviše ćeš naučiti od onih koji drugačije misle. U tome je i fora. Sve moraš sagledati iz raznih strana.
Molder is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:29.