Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.05.2005., 19:37   #41
Quote:
Tijana kaže:
Naravno da im nije obaveza čuvati MOJE dijete. Budući da mi stara za godinu dana ide u penziju, a ja se taman tada vraćam na posao, ponudila se da nam čuva bebačicu. Muž i ja smo presretni zbog toga.
Mi odlučili da će kod nje biti 2-3 godine dok ne krene u vrtić.
I planiramo joj plaćati za čuvanje djeteta.
mislim da je ovo najokej
Clea is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2005., 20:27   #42
Re: Baka i deda 'servis'

Quote:
dora kaže:
Jel vi mislite da su baka i deda duzni svaki dan (ili barem vecinu vremena) cuvati vasu djecu? Zasto?
nisu dužni, al su mudriji od roditelja i djetetu će usaditi prave vrijednosti, a i poznato je da su djeca i starci isti i da se međusobno fasciniraju
Nikol Nikol is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2005., 22:30   #43
Re: Re: Baka i deda 'servis'

Quote:
Nikol Nikol kaže:
nisu dužni, al su mudriji od roditelja i djetetu će usaditi prave vrijednosti, a i poznato je da su djeca i starci isti i da se međusobno fasciniraju
Sad si me sjetil na zgodu iz mog života.
Osim kad je dida glumio brontosaura i bio glavni pastuh na sve četiri po stanu najviše me nasmijalo kad sam se jednom vratila s posla i uđem u stan a odjednom svi šute, klinac sjedi starom na koljenu i svi bleje u mene.
I sad kaj?
Pitam malog šta je i veli znam novu pjesmicu "Mlada partizanka..."
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2005., 22:42   #44
Quote:
chiquita kaže:
ja pak nasuprot još uvijek nemam dovoljno povjerenja u svoju svekrvu da joj ostavim dijete na čuvanje.
Chiquita, ni ja svojoj svekrvi ne bi nikada ostavila šeficu. Pogotovo nakon njezinih izjava kako je NORMALNO i DOBRO da se dijete tuče , jer je nju njezina baka tukla i od nje napravila dobru osobu
A i pokazala se kao podmukla speltkarošica u koju se ne može imati povjerenja

Ajme što sam bila glupa i naivna kad sam se udavala: rekla mi je da me voli, a ja joj povjerovah
Tijana is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2005., 01:25   #45
Quote:
BigMama kaže:
Evo i mog tužnog odgovora. Naravno da se slažem da dida i baka nisu dužni čuvati dijete. Mi imamo klinca od 20 mjeseci i plaćamo tetu za čuvanje. Isto tako moja sveki je domaćica, uz to još i vrlo mlada i ne pada joj napamet čuvat ni mog malog, a ni malog od šogora kad za to nije raspoložena. A raspoložena je tri puta godišnje

Žao mi je samo šta su mi se događale situacije kad mi je njena pomoć bila nužna, jer mi se radiolo o poslu (prijetnje otkazom), a ona nije htjela uskočiti, jer ju je taj dan "bolila glava i bila je jako umorna".

S druge strane mojamam živi daleko, i svjesno je preuzela ulogu Čuvarice bratovog djeteta full time. Žao mi je samo da mi starci nisu bliže, da mi uskoče jedan-dva puta mjesečno kad mi ti stvarno treba.

Bez obzira šta bake i dide ne bi trebali odgajati unuke, mislim da je roditeljima život puno jednostavniji kad ti netko uskoči s vremena na vrijeme.

Mislim da je tvoja sveki dobro postupila sto ti je odmah dala do znanja da nije sposobna/voljna/u stanju cuvati tvoje djete. Tako ti je dala do znanja da na nju zaista ne mozes racunati. Bolje nadji nekoga tko ti moze pomoci kad ti treba.
Zamisli samo da ti djete cuva/odgaja osoba koja je "tri puta godisnje" sretna.
Valjda ona najbolje zna za sto je sposobna.
Sam fakt da je domacica ne znaci da nema ispunjen dan.
__________________
One Kill Wonder
Karmela is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2005., 01:32   #46
Quote:
emili kaže:
.........znači izbor mi se sveo na muževu mačehu i to samo onda kad njoj to paše, bez obzira da li meni gori pod nogama .... i ja to poštujem..., ona nije dužna čuvati moju djecu, a ako ih pričuva ja sam joj zahvalna jako...


__________________
One Kill Wonder
Karmela is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2005., 05:06   #47
Quote:
dora kaže:
Edit:
Te dve moje bake su bile dijametralno suprotne osobe.

Majka od starog, zvacu ju A. je bila puca iz velkog grada uvijek nabrijana na to da negdje ide, nesto vidi, negdje me odvede. I uvijek sam s njom (rijetko doduse) picila negdje. Iskreno, nemam pojma di smo isle, , jer nisam kuzila di me vodi, al sjecam se da mi je bilo jebeno zabavno. Ono ides, pa tramvaj, cvikanje karte (zabavnooo!), pa neka izlozba, pa park, pa sjednemo, pa sokic, pa neke njezine prije, pa ono, ljudi, Trg, pa kaj ja znam... a sve zanimljivooo

Ova druga, zvacemo ju V. (ta ekstra kompetentna) bila je kucanica, cijeli zivot. S njom je bilo dooosadno do jaja. Jebote, ona je jedino sila i plela i pospremala. I kuzis, to mi je bio zabavno gledat, dodat joj konac i te spike... al nakon cca pol sata -- > ono dajte mi strik


I onda je moja stara kenjala A. (dakle svojoj svekrvi) da kaj koji klinac ona mene ima vodat po gradu. Kao malo dijete bla, bla. Ne ne daj Boze da djetetu bude zabavno - nikad. Neee to je opasno. Ono, nest ti opasnosti, odvest dijete po gradu. Pa nismo isle u po noci se setet po slemovima Nju Jorka Kao ta spika: Nemam povjerenja u A.
Odlicno, sjedi, jedan.
Jes blesava
SheOrc is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2005., 07:57   #48
Quote:
dodouprolazu kaže:
Recimo imam kolegu u uredu, zena i on vegetarijanci a ulovio je svoju staru da je klinca vodila par puta ni vise ni manje nego u MecDrek na hambi. Nema tu onda vise povjerenja. (a u tancine su prethodno sve dogovorili)


Da li je u cijeloj toj prici netko klinca pitao zeli li biti vegetarijanac?
Mozda je baka samo zeljela ugoditi unuku
Ja npr. jako pazim sto i koliko cura jede ali kad ode na ljeto bakama sve moramo prosirivati
Struklice (masne, moja sveki stvarno masno kuha), krafnice, pohanci, kolaci... I sto sad? Da im zabranim da je vide do puberteta

Ja sam bila doma do njene trece godine i zahvalna sam dragom bogu sto smo to mogli priustiti. Da nismo, isla bi u jaslice. Moji i muzevi su daleko ali i da su blizu ne bi im priustila cuvanje djeteta na cjelodnevnoj bazi. Od jaslica i vrtica jos nitko nije umro pa ne bi ni princeza.
Zene za cuvanje isto ne preferiram jer znam jako puno slucajeva da je doduse dijete i sito i cisto i zdravo (nema doticaja s drugom djecom jel pa nema zaraza)ali mu se dani svode na gledanje televizije jer cuvaricama (a i bakama i djedovima)to najlakse.
penelop@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2005., 09:00   #49
Quote:
emili kaže:
ja ovo nažalost uz najbolju vodu, ne mogu razumjeti

odrasla osoba, još k tome djetetova baka - ne znam kakvo tu treba posebno povjerenje (izuzev ak je žena bolesna), sve ostalo mi liči na tvoje neprihvačanje svekrve

a zamisli...ima slučajeva da bake baš ne vole unuke.
mojoj svekrvi nisam pasala ni ja, ali to je dobro prikrivala, a za unuka nije.....jednostavno mu je psovala sve po spisku, a čak ga nije ni čuvala....već samo vodila povremeno u vrtić da ga ne dižem u 5 ujutro. poslije kad sam ju ulovila i dokazala i ocu da psuje djetetu majku....radije sam ga i dizala u 5, a čak se dijete i nije bunilo. ona se uvijek žalila da ju ne sluša i da se neće ustati u 7,30...trebalo ga je dovesti u vrtić do doručka.


nažalost, ni moja mama se nije pokazala puno bolja. ona jednostavno nije htjela priznati da joj je teško i valjda ju je bilo sram pred prijateljicama, ali to je nije priječilo da me dočekuje s obavijestima koliko žene dobivaju za čuvanje djece.


zapravo, moja se gurala meni, a onda mi prigovarala.
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2005., 12:20   #50
Nemaju ove rasprave o prednostima i manama jaslica i teta za čuvanje puno smisla jer je svako dijete slučaj za sebe, neko će u jaslicama biti stalno bolesno a neko neće, kod nekog će djeteta bolest proći bez problema a kod nekog će svaki infekt dramatično završiti, neki roditelj si može priuštiti česte izostanke s posla a neki ne može; a u svakom slučaju obadva rješenja imaju svoje prednosti i nedostatke. Meni je posve jasno da je mnogim ljudima draže ostaviti dijete u instituciji - dakle, pod nadzorom nego nepoznatoj ženi, koja kakve god preporuke imala opet ostaje strana osoba i osoba koja nije pod kontrolom, s druge strane jaslice se stvarno ne preporučuju do treće godine radi nerazvijenog imuniteta. Pa eto, baš zato što su oba ova rješenja zapravo loša je baka servis tako omiljen A još k tome, sve besplatno
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2005., 14:56   #51
Re: Re: Baka i deda 'servis'

Quote:
Nikol Nikol kaže:
nisu dužni, al su mudriji od roditelja i djetetu će usaditi prave vrijednosti

koja je ovo idiotarija


mudriji su od roditelja???

po chemu, zato shto su stariji?
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2005., 16:09   #52
Quote:
penelop@ kaže:
Da li je u cijeloj toj prici netko klinca pitao zeli li biti vegetarijanac?
Mozda je baka samo zeljela ugoditi unuku

.
Zapravo me cudilo da nitko prije nije napisao ovakav komentar. Postavila si dobro pitanje No, ima i boljih nacina klincu dati meso nego ga odvesti u MekDrek, svaka familija ima neke svoje principe, osobno meni je to malo gluplja radnja sto je ta cuvalica ucinila.
Ni u kom slucaju ne bi trebalo zabranjivati da se klinci vide (mislim da sam to napisao na pocetku diskusije) ALI onda takva osoba moze dijete vidjeti na par sati ili na dan a ne mora ga (ako mi ne ulijeva povjerenje) cuvati stalno.
dodouprolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2005., 16:14   #53
Quote:
verica kaže:
Nemaju ove rasprave o prednostima i manama jaslica i teta za čuvanje puno smisla jer je svako dijete slučaj za sebe, neko će u jaslicama biti stalno bolesno a neko neće, kod nekog će djeteta bolest proći bez problema a kod nekog će svaki infekt dramatično završiti, neki roditelj si može priuštiti česte izostanke s posla a neki ne može; a u svakom slučaju obadva rješenja imaju svoje prednosti i nedostatke. Meni je posve jasno da je mnogim ljudima draže ostaviti dijete u instituciji - dakle, pod nadzorom nego nepoznatoj ženi, koja kakve god preporuke imala opet ostaje strana osoba i osoba koja nije pod kontrolom, s druge strane jaslice se stvarno ne preporučuju do treće godine radi nerazvijenog imuniteta. Pa eto, baš zato što su oba ova rješenja zapravo loša je baka servis tako omiljen A još k tome, sve besplatno
Slazem se. Svako rjesenje ima za i protiv i na svakome roditelju je odluka za koju opciju ce argumenti "za" prevagnuti. Najljepse bi zaista bilo da jedan od roditelja ostane prve tri godine doma ali mnoge mlade familije si to ne mogu priustiti. Dakle, nekakav kompromis mora se napraviti, a najcesce je to upravo onaj koji najmanje kosta, jebiga to jest hrvatska svakodnevica.
dodouprolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2005., 16:43   #54
Quote:
dodouprolazu kaže:
a najcesce je to upravo onaj koji najmanje kosta, jebiga to jest hrvatska svakodnevica.
točno, samo to onda neke bake debelo koriste i ucjenjuju.



inače, ovo do 3 godine ne mora ništa značiti. moj je silom prilika jer nije bilo mjesta u vrtiću, krenuo s 3, 5 godine i bio stalno bolestan....a bio je i do 3 godine, iako je bio doma...
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2005., 16:50   #55
Quote:
Dunj@ kaže:
točno, samo to onda neke bake debelo koriste i ucjenjuju.



inače, ovo do 3 godine ne mora ništa značiti. moj je silom prilika jer nije bilo mjesta u vrtiću, krenuo s 3, 5 godine i bio stalno bolestan....a bio je i do 3 godine, iako je bio doma...
Te 3 godine se ne spominju samo zbog bolesti, ima tu jos par stvari. Tipa da su prve tri godine najvaznije za psihu jedne osobe do kraja zivota. S tog gledista bi bilo dobro da je u to vrijeme klinac sa jednim od roditelja, jer je to vrijeme kad se stvara baza za zdravu psihu. Mislim da bi djecji psiholog ovo objasnio puno bolje od mene.
dodouprolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2005., 17:59   #56
Re: Re: Re: Baka i deda 'servis'

Quote:
magic kaže:
koja je ovo idiotarija


mudriji su od roditelja???

po chemu, zato shto su stariji?

da, zato kaj su stariji i luđi. viš kak ti možeš skužit kad oćeš
Nikol Nikol is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2005., 20:56   #57
Quote:
Dunj@ kaže:
točno, samo to onda neke bake debelo koriste i ucjenjuju.



inače, ovo do 3 godine ne mora ništa značiti. moj je silom prilika jer nije bilo mjesta u vrtiću, krenuo s 3, 5 godine i bio stalno bolestan....a bio je i do 3 godine, iako je bio doma...
Ha, čuj, jedna lasta ne čini proljeće pa tako niti na primjeru jednog djeteta ne možemo donositi uopćene zaključke. Ja mislim da će svako dijete kada se jednom nađe u grupi biti 'stalno bolesno', imalo ono 2,3 ili 4 godine, samo se tri godine valjda smatraju nekim dobnim pragom kad će te bolesti biti manje dramatične, naprosto radi zrelosti djeteta. Neke virusne bolesti dijete od tri godine ne može niti razviti. Ali opet, jasno je da to ovisi od djeteta do djeteta, neko će i sa godinu dana od virusa razviti običnu virozu a neko puno gore stvari.
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2005., 10:09   #58
nas su učili da je bolje dijete što ranije poslati u vanjsku grupu kako bi što ranije i lakše eventualno prebolilo tipčne dječje bolesti.
kod mog se to pokazalo točno....kad je krenuo u školu.


s druge strane, jedan rođak odrastao na selu s 25 g. je pokupio zaušnjake-mums i to mu je ostavilo posljedice na reproduktivne organe jer upozorenje nije shvatio ozbiljno, nažalost.
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2005., 10:24   #59
srecom se vec godinama provodi obvezno cijepljenje protiv mumpsa.


mislim da je besmisleno nabrajati slucjaheve kojima je kasnije ukljuchivanje u grupu donijelo probleme...


dijete do trece godine je puno osjetljivije na zarazne bolesti a i nije mu neophodno 'grupiranje' s drugom djecom.


poseban program i edukacija za brigu oko bebe od 6 mjeseci ili godinu dana??? ma molim vas.....one su jednostavno njegovateljice, a ne odgojiteljice.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2005., 12:40   #60
Slazem se. Meni bi financijski vise odgovarao vrtic nego teta cuvalica ali ne bum tvrdio da je to 100% za moje dijete bolje.
teta cuvalica je skupa (kad smo vec kod vrtica, koliko to kosta u zagrebu?) i to znaci da ja necu tak skoro kupiti veci stan ali sve su to zivotni kompromisi, jedni odluce ovak, drug onak. Ja brijem da bude vecih stanova jos u zivotu a moj klinac ima samo jednom u zivotu te prve tri godine.
dodouprolazu is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:01.