Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.05.2005., 11:58   #81
Quote:
d@d@ kaže:
Dabome, ali ja ne zauzimam stranu samo pokušavam navesti ono što smo mi doživili i preživili, ionako mislim da su odluke sasvim individualne, i iskustva. I jedna i druga strana imaju svoje prednosti i mane na tebi/mladim roditeljima je da procijene situaciju kako najbolje mogu.
Slazem se.
dodouprolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2005., 12:01   #82
Quote:
penelop@ kaže:
Ja svoju nisam pitala ni zeli li biti vegetarijanac ni zeli li biti mesozder. .
al si zakljucila da klince nitko nije pitao zele li bit vegetarijanci? meni je to isto: prisilni vegetarijanac ili prisilni svejed, a logicno mi je da roditelji koji pridaju veliku vaznost odredjenoj vrsti prehrane i inzistiraju na njoj. moja frendica je makrobioticar i malog samo tako hrani. i nitko ga nije pitao, al ce ga pitat kad bude dovoljno odrastao da donese informiranu odluku.
plavva is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2005., 12:03   #83
Quote:
d@d@ kaže:
Postoji i dublji problem od toga po vrtićima, barem je tako bilo do prije par godina.
Velik dio ljudi radi kod privatnika za relativno malu plaću i ne može si financijski priuštit ništa osim vrtića/jaslica, a postoji i problem dobijanja bolovanja pa svjesno šalju bolesnu djecu u vrtić/jaslice.
ja sam se odlučila za jaslice iz razloga što sam sigurna da tamo mogu odvesti djete na čuvanje svaki radni dan , pošto baka servis u mom slučaju nije postojao
uvijek mi je nekako bilo na pameti ako uzmem tetu čuvalicu , nek se njoj nešto desi, rezimo razboli se na 1 mjesec - kamo ću s djetetom!
jaslice su mi bile jednostavno siguran izbor
emili is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2005., 12:10   #84
Quote:
emili kaže:

uopće me nesuglasice u tvom životu ne čude
bas si odvratna.
violent_femmes9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2005., 12:17   #85
Quote:
d@d@ kaže:
Velik dio ljudi radi kod privatnika za relativno malu plaću i ne može si financijski priuštit ništa osim vrtića/jaslica, a postoji i problem dobijanja bolovanja pa svjesno šalju bolesnu djecu u vrtić/jaslice.
istina, d@d@, ljudi gube posao zbog bolovanja i zato klinci sa zelenim šmrkljima do brade trčkaraju po vrtićima, doslovno.... ne znam bih li te roditelje osuđivala ili ne, jako tužno .
ja sam išla raditi kad je princezica imala 10 mjeseci, probali smo par tjedana s jaslicama (u dobi od god. i pol) ali je očito bilo prerano. već je tri godine čuva moja teta i svi smo s tim presretni . plaćamo 1800 kn (imala je povećanje plaće usporedno s mojom), vozimo malenu k njoj. više se isplati ovako platiti i imati sretno i zdravo dijete nego bolesno dijete i nižu plaću zbog čestih bolovanja....
bobica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2005., 12:44   #86
Quote:
bobica kaže:

čuva moja teta i svi smo s tim presretni . plaćamo 1800 kn (imala je povećanje plaće usporedno s mojom), vozimo malenu k njoj. više se isplati ovako platiti i imati sretno i zdravo dijete nego bolesno dijete i nižu plaću zbog čestih bolovanja....
ovaj navedeni iznos nažalost masa mladih roditelja jednostavno nije u mogučnosti plaćati
inače, plača ti ne bi trebala biti manja zbog bolovanja za djete do 3 god. starosti, jedino ako ne radiš u smjenama ili vikendima pa gubiš naknadu za smjenski, odnosno rad nedjeljom
emili is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2005., 12:57   #87
Quote:
emili kaže:
ovaj navedeni iznos nažalost masa mladih roditelja jednostavno nije u mogučnosti plaćati
inače, plača ti ne bi trebala biti manja zbog bolovanja za djete do 3 god. starosti, jedino ako ne radiš u smjenama ili vikendima pa gubiš naknadu za smjenski, odnosno rad nedjeljom
ma čak ni nisam mislila na to, nego na to što poslodavci (nažalost) nisu pretolerantni kada su u pitanju česta bolovanja. nisam sigurna da bih bila gdje jesam da sam često izostajala s posla, što bi sigurno doprinijelo mom nezadovoljstvu, a to bi opet utjecalo na moj odnos s djetetom i tako to....
ne znam, možda nisam bila spremna previše toga žrtvovati, a možda sam si samo imala priliku dobro organizirati život (takva ma pitanja često muče ali imam dojam da ne bih bila sretna kada bih zbog majčinstva karijeru na duži rok gurnula u drugi plan)
bobica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2005., 13:17   #88
Quote:
bobica kaže:
ma čak ni nisam mislila na to, nego na to što poslodavci (nažalost) nisu pretolerantni kada su u pitanju česta bolovanja. nisam sigurna da bih bila gdje jesam da sam često izostajala s posla, što bi sigurno doprinijelo mom nezadovoljstvu, a to bi opet utjecalo na moj odnos s djetetom i tako to....
ne znam, možda nisam bila spremna previše toga žrtvovati, a možda sam si samo imala priliku dobro organizirati život (takva ma pitanja često muče ali imam dojam da ne bih bila sretna kada bih zbog majčinstva karijeru na duži rok gurnula u drugi plan)
da prag tolerancije poslodavaca se užasno snizio, to si u pravu,

ali eto ti bar imaš mogučnost da osiguraš djetetu skrb kakvu ti želiš, a da pritom ne zakidaš ni svoju karijeru - to je velika stvar , a velikom broju mladih mama samo san
emili is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2005., 20:45   #89
Quote:
dodouprolazu kaže:
Cure (tilla i Tija) hvala za cjenik. Lisa hvala na informacijama, jel ti radis pola dana ili gdje je malena popodne? Radna mjesta s pola dana je nesto sto Hrvatskoj nedostaje.
Ovo sto placas po satu je za Hrvatsku skupo naravno, za tu cijenu (ili 200-300 kuna vise) se moze naci cuvanje za 8 sati dnevno ALI mislim da usporedba bas i nije utemeljena. Jerbo ti vjerojatno zaradjujes ipak vise od prosjecne hrvatske place, tak da vjerujem da vani ima i skupljih teta cuvalica, hocu reci, dobru cijenu imas.

Cyn, super stil, daj napisi cesce nesto ovdje!
nije to bilo usporedbe radi, nego primjera radi
ali evo za bolje razumijevanje:
cijelodnevni vrtic ( od 07:30 do 16:30) sa svim (ruchak,pribor za crtanje,rezanje,modeliranje....) koshta 120 Eura (govorim za manji grad u Njemackoj; u Münchenu su cijene mozhda i veche )
a teti chuvalici placham ca.350 Eura mjesechno za "samo" 5 sati dnevno/mjesec
ja radim puno radno vrijeme, a popodne princezu chuva tata
Lisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2005., 20:55   #90
Quote:
ALI mislim da usporedba bas i nije utemeljena
taj dio je mene isao u smislu da sam izveo nespretnu usporedbu. Samo ti pisi!
dodouprolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2005., 06:23   #91
Re: Baka i deda 'servis'

Quote:
dora kaže:
Jel vi mislite da su baka i deda duzni svaki dan (ili barem vecinu vremena) cuvati vasu djecu? Zasto?

Kod vecine ljudi nikad (ili bar nikad) nisam primjetila da su te bake i dede pitali tipa: Imate li vremena, volje, zelje, jel vam se da, imate nekog drugog posla u bilo kojem smislu... nekako se to 'podrazumijeva'.

Kao ono, star si (ili pak stariji) i jebote te - cuvaj mi dijete (a jos je i dzabe).

Nikako,pa ti ljudi imaju pravo na svoje živote ili možda ne?
Zakaj bi morali pod stare dane,umjesto da se odmaraju i imaju mir,čuvat klinca i trčat zanjime?
To nije fer....
Ja ni ne želim da mi roditelji čuvaju klica po cijele dane.Nemam pravo ih sa time opterečivat.Postoje jaslice,vrtići itd.

Ponekad čuvanje ok.Ali Bebisitanje svakodnevno?
No way.
__________________
Jedina razlika izmedju teskog i nemoguceg je sto za nemoguce treba malo vise vremena. (Thomas Edison)
bigmamma is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2005., 08:20   #92
moja svekrva zivi za unuku, ali nekako se ne bi osjecala ugodno da joj uvaljam malu na cijelo radno vrijeme stovise jer znam da ne bi htjela uzeti kune, a po meni je carobnjak kako uspijeva prezivjeti od tako male penzije

stoga dode 1x dnevno i ode s njom u dvosatnu setnju, to je recimo ok, niti sam ju preopteretila niti ona moze reci da joj ne dam da vida unuku
chani is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2005., 09:50   #93
Mi imamo "dida servis"!

Kada smo razmišljali hoćemo li izdvojiti veći iznos novca za plaćanje tete koja bi čuvala klinca, ili u jaslice, sveki (koja još uvijek radi) je ponudila svog muža (čitaj: mog najdražeg svekra!!) i kazala: čuj, on ti je mrak s klincima. Ništa se ne brini, a ako bude teško ili bude problema onda ćemo već nešto smisliti. I tako bijaše....

Obzirom da je svekar bivši sportaš, u kondiciji i bistrog mozga sve funkcionira za pet. Katkada se uhvatim u razmišljanju kako on ima više strpljenja i volje za objašnjavanje klincu, nego kada mi upadnemo nabrijani s posla. Kada sve to gledam sa strane uhvatim se u razmišljanju kako je super što je tu i što od njega mogu učiti strpljenju i veselju, koje nekada ne svjesno smetnemo s uma!!

No, meni su i sveki i svekar odlični i kvalitetni ljudi!! Što je možda rjeđe, i zato im svjesno dajem do znanja kako uživam u njihovom postojanju i zajedničkom dijeljenju života!!
__________________
Jump-Jump
Jump-Jump is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2005., 11:01   #94
Re: Baka i deda 'servis'

Quote:
dora kaže:
Jel vi mislite da su baka i deda duzni svaki dan (ili barem vecinu vremena) cuvati vasu djecu? Zasto?

Kod vecine ljudi nikad (ili bar nikad) nisam primjetila da su te bake i dede pitali tipa: Imate li vremena, volje, zelje, jel vam se da, imate nekog drugog posla u bilo kojem smislu... nekako se to 'podrazumijeva'.

Kao ono, star si (ili pak stariji) i jebote te - cuvaj mi dijete (a jos je i dzabe).
zaboga, naravno da nisu dužni! Nitko nije dužan brinuti se o mom djetetu osim mene i njegovog tate. I užasno mi ide na živce razmišljanje nekih mojih frendica tipa: podrazumijeva se da baka i djed čuvaju unuče ako ne rade. . Ma, zamisli, kao da su prestali živjeti jer su u mirovini, pa im sada mi krojimo život. Znam da su neki u teškoj financijskoj situaciji, no, mislim da 500-600 kn za jaslice mogu izdvojiti ako već ne mogu platiti babysitericu. Ipak, ne zaboravimo da ima i djedova i baka koji baš žele čuvati unučad puno radno vrijeme bez da ih uopće pitaš. Takvi se vjerojatno predomisle u dogledno vrijeme ali nema povratka
sanjalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2005., 14:55   #95
drugacije je kada djecu cuvaju moji roditelji ili muzevi roditelji, bar u mom slucaju, kad su kod mojih roditelja onda sam je mirna( znam da je djete sito da je spavalo i da mi nitko nece nabijat na nos da cuva moje djete) e a kada su u suprugovih onda je to druga pjesma ( na iglama sam jer djeca njih zahebaju sto posto, nesposobni su ih recimo stavit na popodnevno spavanje i na iglama sam sto posto, i uz sve to moras lizat noge sto ga pricuvaju 2 sata dnevno). Mislim da bi bakakma dedama koji su u penziji trebao biti gust pricuvat par sati ne govorim o cjelodnevnom cuvanju ipak postoje vrtici, jaslice i sl. al par sati mislim da je ok i da bi im to trebalo biti zadovoljstvo..
__________________
.........
sunce,more is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2005., 15:58   #96
Quote:
Mislim da bi bakakma dedama koji su u penziji trebao biti gust pricuvat par sati ne govorim o cjelodnevnom cuvanju ipak postoje vrtici, jaslice i sl. al par sati mislim da je ok i da bi im to trebalo biti zadovoljstvo..
ne slazem se s tobom, odradili su s nama sta su tada htjeli/ ne htjeli i nije u redu da im mi naturamo svoju djecu narocito ako se vidi da nisu odusevljeni s time, a i vjerujem da ako su odradili cijeli radni vijek, da se zele mozda posvetiti sebi te eventualno vidjet unuke na nedjeljnom rucku

ako si isla raditi dijete ,onda si valjda bila spremna na sve sto uz to ide
chani is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2005., 06:31   #97
Quote:
Virtuel@ kaže:
Čitala sam prije godinu-dvije da su neka antropološka istraživanja pokazala da su u slučaju smrti (ili nestanka) majke, statistički najviše šansi za preživljavanje imala ona djeca o kojima su brinule bake, s majčine strane.

Riječ je naravno, o davnim društvima + ruralnim krajevima ako je posrijedi moderno doba.
Zacudila bi se koliko je ta teorija jos uvijel aktualna .

Navodno je jedno od objasnjenja da je majcina majka sigurna da brine o svome potomku, a sveki to nije.
__________________
One Kill Wonder
Karmela is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2018., 11:31   #98
Nisam sigurna postoji li neka specifičnija tema o ovome što ću pisati, ali meni osobno definitivno spada u priču o 'neizdrživim bakama'. I sad jednostavno imam potrebu to istresti iz sebe, pa makar i ne dobila nikakav konkretan savjet.

Dakle, trenutno sam trudna 15 tjedana s drugim djetetom. Prvo (djevojčica) će za koji dan napuniti 3 godine.

Muž i ja radimo i naša djevojčica ide u vrtić u kojem joj je lijepo. Svoje slobodno vrijeme joj posvećujemo maksimalno i, jasno, volimo biti sa svojim djetetom. Povremeno - a to 'povremeno' obzirom na našu želju da vrijeme provodimo s kćeri te činjenicu da nismo baš financijski potkovani znači 'cca jednom do dva puta mjesečno' - bi voljeli sami otići u kino pogledati neki film, u kazalište pogledati neku predstavu, ili možda otići na neko piće, kolače... Uglavnom, na neka mjesta koja nisu primjerena djevojčici od nepune tri godine. Dakle, radi se o nekakvim izlascima od 3-4 sata (uključujući i vrijeme prijevoza do lokacije i od nje), a ne o nekakvim cjelonoćnim izlascima, a kamoli o višednevnim izbivanjima.

No tu se javlja problem. Netko bi tada trebao čuvati dijete. Moji roditelji su stariji ljudi koji žive daleko izvan Zagreba, i bolesni su pa objektivno ne mogu dolaziti - a i fakat nema smisla da se netko vuče cca 200 km u jednom smjeru da bi čuvao malu jednu večer dok smo mi u kinu.

S muževe strane je tu samo njegova mama. Ona živi u Zagrebu samo negdje od početka studenoga do kraja ožujka, a ostatak godine provodi u obiteljskoj kući na moru. Dakle, dijete nam može čuvati samo tijekom zime.

I što se onda događa? Svaki put je treba kumiti i moliti da nam malo pričuva dijete, mada mala obožava biti s njom i svako malo pita da ode tamo, i mada mi malu odvezemo njoj u njen stan.

Ali - bilo kakvo čuvanje koje bi podrazumijevalo da mala prespava ne dolazi u obzir. Unatoč činjenici da ona u stanu ima mjesta i unatoč činjenici da mala čak ima svoj krevet u njenom stanu (kojeg su kupili moji starci i donirali ga).

Zbog toga u kino uvijek idemo po danu (što je, zbog posla, moguće samo vikendom), u kazalištu nismo bili niti jednom od kako se mala rodila (osim na dječjim predstavama s njom) jer su sve predstave navečer, bili smo na jednoj večeri prošle godine na našu godišnjicu i morali smo juriti doma već iza 9 da bi malu odveli doma spavati u neko razumno vrijeme za dijete njene dobi.

Ona, naime, ima fiks ideju da dijete ne smije spavati bez mame. Par dana prije nove godine pozvani smo, nakon duljeg vremena, na jedno druženje s većim brojem ljudi u jednu pivnicu, koje je trebalo početi oko 7. Nismo te ljude vidjeli 'sto godina' i tome smo se veselili. I sad, nazovemo je, objasnimo joj situaciju, kažemo da ćemo dovesti malu i ona pristane. I mi naivno pomislimo 'aleluja, konačno će pristati da mala prespava jednu noć kod nje!'

I donesem četkicu za zube i pasticu da joj opere zube, dječju kozmetiku, pidžamicu, rezervnu robicu... I naravno, pripremim dijete i prije nego odem od nje kažem 'večeras ćeš spavati kod bake ' i vidim da mala to potpuno normalno prihvaća, čak je bila vesela. I odem s mužem na to druženje.

Oko 9 navečer ona zove i veli ovako: 'Mala ni u ludilu ne želi ostati ovdje spavati.' Ja velim 'dajte mi malu na telefon' i očekujem da jadno dijete očajnički plače. Međutim, moje dijete s druge strane potpuno smireno citira, ko da čita s blesimetra, evidentno naučene rečenice koje glase točno ovako: 'Mama, molim te, dođi po mene. Ja ne želim ovdje spavati. Ja želim da ti spavaš sa mnom, mama.'

OK, jasno mi je da nije čudno da bi jedno dijete od nepune tri godine htjelo spavati s mamom, ali da se boji jer me nema, pretpostavljam da bi plakala i/ili na neki drugi način pokazala uznemirenost, zar ne? A ona hladna ko špricer. Međutim, baka krenula dizati paniku i mi smo morali ispasti, da oprostite na izrazu, seronje koje su prekinule druženje s ekipom i naglo smo otišli po malu shvativši da baka nema ama baš nikakvu namjeru staviti je u krevet.

Dođemo tamo, negdje oko 10:00 navečer, ona s djetetom sjedi u hodniku u stavu 'za polazak spremni'. Dijete se kuha u čizmicama i jakni, i jasno, grintavo je, jer već je 10 sati i trebalo je spavati već sat vremena, i vruće joj je u toj odjeći.

Nije joj ni pokušala oprati zube. Nije je ni pokušala skinuti u pidžamicu. Nije ni prstom mrdnula da pokrene nekakav ritual kojeg dijete provodi pred spavanje. Nego je samo pitala 'Bi ti išla spavati?' I naravno da je dijete reklo 'ne!' Kriste Isuse, koje dijete neće na takvo pitanje odgovoriti 'ne'? Pa meni tako kaže doma svaku večer kad joj kažem da je vrijeme za spavanje.

Kad smo došli k njoj i to vidjeli, mužu je puknuo film i posvađao se s njom (ajde, barem je u tom tipičnom snaha-sverkva sukobu muž evidentno na mojoj strani). Prigovorio joj je da nije prstom mrdnula da pokuša uspavati curicu i da se dijete jadno muči bez sna, a ona je na to odbrusila nešto u stilu 'Nije dijete paket da ga ostavljate bilo gdje', a na moje pitanje 'A kad bi ona to, po Vama, trebala spavati bez mene?' je sarkastično odgovorila 'S dvadeset godina.' Na to smo se mi bez riječi pokupili dok je ona nešto vikala s vrata o našoj 'drskosti' i 'nerazumijevanju'.

Dakle, evidentno je da ona ne želi da mala spava kod nje, mada inače voli malu i slaže se s njom dobro.

Općenito, ona ima taj stav da 'dijete mora stalno biti uz mamu'. Moj muž je u više navrata pokušao, na doista miran način, popričati s njom i reći joj da ja volim svoje dijete ali da nekad imam želju na koj sat se maknuti od nje, a njen odgovor je uvijek 'pa imat će vremena kad mala naraste.' Ja sad imam 44 godine, čekam već drugo dijete, i očito je da ću već biti u nekim vrlo ozbiljnim godinama kad ona naraste. I ne vjerujem da tražim tako puno jer želim tu i tamo s mužem u kino ili kazalište.

Kad je doznala za moju novu trudnoću, razveselila se. Na komentar mog muža 'moj ženi će trebati pomoć kad se beba rodi, obzirom da već imamo stariju kćerkicu' njen odgovor je bio 'hah, pa valjda znaš da će ona biti na porodiljnom'. U prijevodu 'njoj je mjesto doma, na relaciji kuhinja-spavaća soba i nema ona što negdje ići nego biti uz svoju djecu'.

Da stvar bude bolja, ona sama je svoju djecu (mog muža i njegovog mlađeg brata) konstantno ostavljala na čuvanje svojoj sada već pokojnoj mami. Ona i njen bivši muž su redovno odlazili na višednevne izlete bez djece i ostavljali ih na čuvanje. Dakle, nije tip osobe koji je sam bio uvijek uz dijete pa da joj je zato teško razumjeti da se moj muž i ja nekad želimo na par sati navečer maknuti od male (i pustiti je da eventualno lijepo prespava umjesto da je prekasno kupimo doma). A opet radi to što radi.

Razgovarati opet s njom? Ne znam ima li smisla. U međuvremenu smo bili našli ženu kojoj smo plaćali čuvanje i bila je super ali to je, na žalost, kratko trajalo jer su ženi izbili neki ozbiljni obiteljski problemi (teška bolest u bliskoj obitelji) pa je to kratko trajalo i sad opet nemamo nikoga za čuvanje. Mislim, ionako ne bi nikog imali od kraja ožujka do početka studenoga kad bake nema u gradu, ali nadali smo se da ćemo barem ovih par zimskih mjeseci imati nekog na raspolaganju. Ali ćorak.

Isprike svima na ovom 'romanu' od upisa ali imala sam potrebu negdje to istresti iz sebe. Ako netko ima bilo kakav pametan savjet, mišljenje, što god... rado ću ga pročitati.
pinksky is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2018., 11:40   #99
Quote:
pinksky kaže: Pogledaj post
Ako netko ima bilo kakav pametan savjet, mišljenje, što god... rado ću ga pročitati.
prihvatite da je takva i ne očekujte od nje neke stvari kad vam je jasno dala do znanja da ne želi. žena ima pravo na to.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2018., 11:43   #100
Pinksky, zao mi je sto baka ne zeli da mala prespava kod nje, ali cini mi se da vam je to vise puta dala do znanja, mozda biste to trebali prihvatiti i pomiriti se s tim.

Edit: Garga je bila brža.
Lady Guga is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:46.