Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.08.2007., 00:41   #1
Arrow Biznis; flaširana voda

Mene zanima ovo šta ljudi piju flaširanu vodu, i plaćaju za nju masnu razliku u odnosu na onu iz špine.
Kolika je opravdanost za to?
Da li je to bacanje novca?
Da li je to stvar zdravlja ili marketinga?
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2007., 16:14   #2
pa hrvatska je jedna od rijetkih zemalja u kojoj postoji tako malo potrebe za flaširanom vodom. inače imaš wikipediju, pa najprije provjeri sve dostupne informacije preko interneta.

The sales for bottled water are estimated to be between $50 and $100 billion (US) annually and increasing approximately 7 to 10 percent annually. In 2004, total sales were approximately 154 billion liters (41 billion gallons).[1]

In developed countries, the large demand is driven by factors including perceived convenience, perceived safety versus municipal water, and perceived potability or taste advantages over municipal water.


In developing countries, demand is driven by factors including the lack of potable groundwater in many areas, the lack of reliable or safe municipal water in many urban areas, chemical and organic pollution of ground and well water, and convenience relative to boiling or otherwise treating accessible but potentially contaminated water.

Here is data for global markets in 2004, in billions of liters consumed. As ordered in greatest from least.[4]

All Others 39.9
USA 25.8
China 11.9
Brazil 11.6
Italy 10.7
Germany 10.3
France 8.5


dakle, ako koristis logiku, ocito je da je trziste flaširanom vodom najvece u (uglavnom) najbogatijim i/ili najvecim drzavama svijeta. nasa jamnica sa svojom Janom recimo dobro kotira u new yorku.

al opet s druge strane: In developed countries, municipal water is generally of high quality, and provides a far cheaper alternative to pure or bottled water. In municipalities where the water is of a somewhat lower quality, the use of home filtration systems such as Brita, Culligan, Kinetico or PUR filters provides potable water at considerably lower cost than pure or bottled water[citation needed].

U V. Britaniji (koja nije Hrvatska) situacija je drukcija pa:
Many countries such as the United Kingdom, have water that is adequate for drinking on tap, due to filters in the plumbing infrastructure. In these countries, it is sometimes seen as wasteful and pretentious to consume bottled water

ja recimo koristim Britu, ali nikako ne bi pio vodu bez filtriranja iz vise razloga (nekvaliteta, tvrdoca itd..) kazu nasa voda iz pipa je ok kvalitete, ali meni osobno (ne znam kako tebi) jako je vazno kakvu vodu pijem !



pa iz toga vidi je li to marketing.

Zadnje uređivanje Edgar : 07.08.2007. at 08:15. Reason: quote
A.Bandini is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 06.08.2007., 18:53   #3
Quote:
A.Bandini kaže: Pogledaj post

ja recimo koristim Britu, ali nikako ne bi pio vodu bez filtriranja iz vise razloga (nekvaliteta, tvrdoca itd..) kazu nasa voda iz pipa je ok kvalitete, ali meni osobno (ne znam kako tebi) jako je vazno kakvu vodu pijem !
jel se bojis da ne dobijes kamenac ?

ja svoju filtriram cisto zato jer je zuta kad izadje iz pipe (Berlin)..
no posvim kriterijima je dobra i takva..
u HR vododvodna voda je manje vise svuda jako dobra.. no i filtriranje bolje nego kupovat flase po 10kn..
__________________
istina o EU
neobanned is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2007., 09:38   #4
Quote:
neobanned kaže: Pogledaj post
jel se bojis da ne dobijes kamenac ?

ja svoju filtriram cisto zato jer je zuta kad izadje iz pipe (Berlin)..
no posvim kriterijima je dobra i takva..
u HR vododvodna voda je manje vise svuda jako dobra.. no i filtriranje bolje nego kupovat flase po 10kn..
čime filtriraš vodu?
ivan_cro is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2007., 17:26   #5
mene zanima konkretno hrvatska- koliko je uopće flaširana voda kvalitetnija od one iz špine, ako je uopće kvalitetnija.
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2007., 22:06   #6
Quote:
Ri§ kaže: Pogledaj post
mene zanima konkretno hrvatska- koliko je uopće flaširana voda kvalitetnija od one iz špine, ako je uopće kvalitetnija.
Pa dosta kontinentalnih dijelova Hrvatske uopće nema vodu koja ima naziv "pitka", već je u pitanju tehnička voda. Biološki ispravna, ali bez svih sastojaka za pitku vodu.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2007., 23:11   #7
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Pa dosta kontinentalnih dijelova Hrvatske uopće nema vodu koja ima naziv "pitka", već je u pitanju tehnička voda. Biološki ispravna, ali bez svih sastojaka za pitku vodu.
upravo tako, uostalom kad filtriras vodu vidis koliko ima smeca pa ako ovaj to zeli pit neka pije. ta se voda ne moze mjerit sa vodom iz dubokih izvora kao Fiji, pa jamnicinih izvora (Jana je sluzbena voda "Madison square gardena").

i ne znam kakve to veze ima sa hranom kad je ovdje postavljeno pitanje o vodi, ali svakako da je prehrana isto jako bitna, ako je to pjesnik zelio naglasit. inace za neobanda - moja hrana dobrim dijelom dolazi iz mojeg vrta a iako sam sluzbeno u gradu Zagrebu, okolina je vrlo cista (na sto upucuju i dazdevnjaci u blizini :-)) dakle, komotno bi i kisnicu mogao piti.
A.Bandini is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2007., 01:14   #8
Quote:
A.Bandini kaže: Pogledaj post
upravo tako, uostalom kad filtriras vodu vidis koliko ima smeca pa ako ovaj to zeli pit neka pije. ta se voda ne moze mjerit sa vodom iz dubokih izvora kao Fiji, pa jamnicinih izvora (Jana je sluzbena voda "Madison square gardena").

.
Ti tvrdiš da je Jana puko kvalitetnija od vodovodne vode?
Npr Riječeke?
JAna je pročišćena od kamenca?
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2007., 01:12   #9
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Pa dosta kontinentalnih dijelova Hrvatske uopće nema vodu koja ima naziv "pitka", već je u pitanju tehnička voda. Biološki ispravna, ali bez svih sastojaka za pitku vodu.
KAko se taj problem riješavao do pojave nove mode?
Da li su zbog toga Slavonci češće oboljevali od nekih specifičnih bolesti od ostalih Hrvata?
Da li i sada uopće "masovno" piju flaširanu vodu ili onu iz vodovoda?
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2007., 21:43   #10
Quote:
Ri§ kaže: Pogledaj post
KAko se taj problem riješavao do pojave nove mode?
Da li su zbog toga Slavonci češće oboljevali od nekih specifičnih bolesti od ostalih Hrvata?
Da li i sada uopće "masovno" piju flaširanu vodu ili onu iz vodovoda?
Neki su koristili i koriste bunare, ovi iz stanova pili su što ima. Uglavnom, često nema svih potrebnih minerala u odgovarajućim količinama, tako su mi obijasnili. Tamo gdje nema ni vodovoda bude i drugih problema.

Moja lokalna baš i nema dobar okus, barem za mene, pa pijem uglavnom flaširanu. Doli u Splitu je definitivno ne bi kupovao, jer je ona iz vodovoda odlična. Ali, nemaju svi Jadro...
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2007., 07:04   #11
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Ali, nemaju svi Jadro...
U Rijeci je voda iz vodovoda i više nego odlična. Najbolja u Hrvatskoj . Možda i šire.
NAjbolja koju sam ja probao.

Definitivno ne vjerujem da je bolja od flaširane.
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2007., 13:15   #12
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Pa dosta kontinentalnih dijelova Hrvatske uopće nema vodu koja ima naziv "pitka", već je u pitanju tehnička voda. Biološki ispravna, ali bez svih sastojaka za pitku vodu.
o, a trebaju jos neki sastojci?
__________________
istina o EU
neobanned is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2007., 12:17   #13
Neami se sve citat pa odgovaram s prve stranice

Quote:
Ri§ kaže: Pogledaj post
mene zanima konkretno hrvatska- koliko je uopće flaširana voda kvalitetnija od one iz špine, ako je uopće kvalitetnija.
Quote:
Ri§ kaže: Pogledaj post
Ti tvrdiš da je Jana puko kvalitetnija od vodovodne vode?
Npr Riječeke?
JAna je pročišćena od kamenca?

Kako gdje. Istarska voda je dosta losa. Rijecka je kvalitetna (barem djelom, ne znam da li je na cijelom podrucju iz istog izvora) i mislim da tamo nema potrebe za flasiranjem. Pijem ja i ode u Istri iz vodovoda, no osjeti se i ukus losiji, ponekad i izgleda mutno (ali rijetko), medjutim ispitivanja pokazuju da je losa relativno. S druge strane znam da su odredjena ispitivanja rijecku pokazala dosta kvalitetnom.

U stvari sjecam se i da je jos u Jugi Rijecka slavila za dobru, a Istarska losu vodu na tom sirem podrucju

[QUOTE=Ri§;9618903]KAko se taj problem riješavao do pojave nove mode?
Da li su zbog toga Slavonci češće oboljevali od nekih specifičnih bolesti od ostalih Hrvata?
Da li i sada uopće "masovno" piju flaširanu vodu ili onu iz vodovoda?[/QUOTE

U Istri je jedna od predpostvaki da su odredjene vrste bolesti nesto ucestalije i zbog toga
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2007., 18:54   #14
p.s. jako ti je vazno kakvu vodu pijes?

a otkud ti dolazi hrana? tu bi se braco trebao puno vise bojati..
__________________
istina o EU
neobanned is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2007., 01:09   #15
Quote:
neobanned kaže: Pogledaj post
p.s. jako ti je vazno kakvu vodu pijes?

a otkud ti dolazi hrana? tu bi se braco trebao puno vise bojati..
Ili pak, od kakve se vode pravi sok.
Ili pak kakvu vodu stavljaju za kisanje krastavaca u teglice!
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2007., 20:09   #16
Quote:
neobanned kaže: Pogledaj post
p.s. jako ti je vazno kakvu vodu pijes?

a otkud ti dolazi hrana? tu bi se braco trebao puno vise bojati..
napokon pravi argrument.

kao student radio sam i radim u raznim skladistima..i mogu vam reci sto se sve radi s proizvodima koje vi kupujete. nema tog proizvoda koji je cist i napravljen savrseno. da bi se doslo do finaliziranja, proizvod prolazi kroz masu ljudskih ruku. a dobro znate da nisu svi radnici higijenski cisti svaki dan..nekad su dobre volje, a nekad ne..

trebas biti snob da bi kupovao flasiranu vodu..jadno.. ja je kupim samo ako sam negdje na putu.
LO1969VE is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2007., 20:43   #17
Quote:
LO1969VE kaže: Pogledaj post
trebas biti snob da bi kupovao flasiranu vodu..jadno.. ja je kupim samo ako sam negdje na putu.

Ma da, a to sto 24% domacinstava u Hrvatskoj nema priljkucak na javnu vodovodnu mrezu nema nikakve veze... To su sve, naravno, snobovi...
Neznadar is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2007., 21:48   #18
Quote:
LO1969VE kaže: Pogledaj post
trebas biti snob da bi kupovao flasiranu vodu..jadno.. ja je kupim samo ako sam negdje na putu.
A najveći snobovi su Bjelovarsko-bilogorskoj županiji jer više od 60% stanovništva nema pitke vode iz pipe...

Uključujem i nas u ZG-županiji koji uredno imamo tehničku vodu... Mogu kakav pogon otvorit.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2007., 21:03   #19
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
A najveći snobovi su Bjelovarsko-bilogorskoj županiji jer više od 60% stanovništva nema pitke vode iz pipe...

Uključujem i nas u ZG-županiji koji uredno imamo tehničku vodu... Mogu kakav pogon otvorit.
al pazi njihovu definiciju: snob si ako kupujes izvorsku vodu (naglasavam izvorsku jer mislim na tu cak ne niti na prociscenu kakve se nude ali ljudi ne citaju sta pise na bocama, "purified" nije isto sto i "spring water") a nisi snob ako se trujes cigaretama, alkoholom, coca-colom, jedes brzu hranu....kako? sto je uopce snobizam po tvojoj definiciji LO1969VE?
A.Bandini is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2007., 21:09   #20
Quote:
A.Bandini kaže: Pogledaj post
kako? sto je uopce snobizam po tvojoj definiciji LO1969VE?
Snobizam je sjediti u gradu koji je problem opskrbe vodom riješio još za francuske okupacije i onda se čuditi kako eto ima ljudi kojima taj vitalni problem još niti jedna vlast nije riješila.

I naravno još dodatno pričati kako je super što neće moći biti privatnih koncesionara za javnu opskrbu, što znači da bih ja mogao izgubiti i ovu tehničku vodu (jer na izvor koncesiju ima privatna firma - Ina), i naravno ne smije biti neki drugi privatnik koji bi nudio proširenje mreže, jer sve valjda mora biti "naše", posebno ako se spada u one koji nemaju nikakvih problema... Vidi topic na "Svijet oko nas": https://www.forum.hr/showthread.php?t=243110
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:55.