Natrag   Forum.hr > Sport > Ostali sportovi

Ostali sportovi Svi ostali sportovi
Podforumi: Borilački sportovi, Rukomet

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.08.2008., 21:13   #1
Šah - kako postati bolji?

Nažalost, nemoguće je pretražiti forum s pojmom šah, jer je riječ "too short". Zato se unaprijed ispričavam ako će se možda neka pitanja ponoviti...

Mene zanima kako poboljšati svoju šahovsku igru? Imam 26 godina i u više navrata sam se pokušao ozbiljnije posvetiti šahu i uvijek bih naišao na isti problem - dosegao bih jednu razinu igre i ne bih bio u stanju razbiti tu granicu i poboljšati svoju igru. Bio sam i član šahovskog kluba, igrao i natjecateljski, rekreativno... i uvijek bih se obeshrabrio kada bih dosegao tu granicu koju nikako ne mogu prijeći.

I sada sam se opet uhvatio šaha, proučavam probleme, studiram razne (ruske) knjige o šahu, učim otvaranja, kombinatorne vježbe, završnice... i planiram se opet učlaniti u neki klub i okušati se u turnirskoj praksi.

Inače sam u Zagrebu, pa ako netko zna neki dobar klub neka preporuči. Po mogućnosti neki koji ima trenera i koliko-toliko redovite termine treninga - mislim da je to upravo ono što mi treba. Uz samostalni rad sam više-manje već dosegao svoj maksimum...

Hvala i pozdrav!
__________________
Istina se ne može odrediti većinom glasova.
Rob-Roy is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2008., 13:17   #2
Quote:
Rob-Roy kaže: Pogledaj post
Nažalost, nemoguće je pretražiti forum s pojmom šah, jer je riječ "too short". Zato se unaprijed ispričavam ako će se možda neka pitanja ponoviti...

Mene zanima kako poboljšati svoju šahovsku igru? Imam 26 godina i u više navrata sam se pokušao ozbiljnije posvetiti šahu i uvijek bih naišao na isti problem - dosegao bih jednu razinu igre i ne bih bio u stanju razbiti tu granicu i poboljšati svoju igru. Bio sam i član šahovskog kluba, igrao i natjecateljski, rekreativno... i uvijek bih se obeshrabrio kada bih dosegao tu granicu koju nikako ne mogu prijeći.

I sada sam se opet uhvatio šaha, proučavam probleme, studiram razne (ruske) knjige o šahu, učim otvaranja, kombinatorne vježbe, završnice... i planiram se opet učlaniti u neki klub i okušati se u turnirskoj praksi.

Inače sam u Zagrebu, pa ako netko zna neki dobar klub neka preporuči. Po mogućnosti neki koji ima trenera i koliko-toliko redovite termine treninga - mislim da je to upravo ono što mi treba. Uz samostalni rad sam više-manje već dosegao svoj maksimum...

Hvala i pozdrav!
ma kakav maksimum. šahovski maksimum su igrači prije pedesetak godina postizali oko 35 godina. međutim, danas se ta granica opasno pomiče nadolje pa sada postoji niz mladih superzvijezda koji sa 13, 14 godina postaju velemajstori (karjakin, radjabov, carlsen...). Dotični Magnus Carlsen još nije napunio osamanaest a po live fide ratingu u jednom je trenutku bio 2. igrač svijeta sa rejtingom 2788!!!!!
šah je nešto što ili voliš ili ne, a po tvom postu pretpostavljam da da, a vjeruj mi da još nisi niti blizu svome maksimumu. danas, malo ljudi uči šah iz knjiga, pa ti je moj savjet da si nabaviš software. to uključuje chess base i downloadas partije i neki solidan engine koji ti je potreban za analizu partije. iz iskustva ću ti reć da ćeš najbolje naučit analizirajući izgubljene partije! dakle svaku izgubljenu partiju analiziraš sa kompjutorom koji će ti pokazat sve varijante, tj. što si mogao, ali i što je tvoj protivnik mogao.
za turnirsku praksu najvažnije je da izgradiš repertoar otvaranja. dakle, za svaki protivnikov potez u otvaranju ti ćeš znati što odigrati. u tome će ti pomoć kompjutor 95 % i to ti je danas najvažnije. inače češ gubit vrijeme, otvaranja i partijeprije nego što su uopće počele. danas napredniji klinci od 10 godina igraju varijante po 10-15 poteza. u središnjici, će ti dosta pomoći knjige i proučavanje problema, ali i tvoja kreativnost. završnicama se puno nemoj zamarat, vjeruj mi, moraš znat osnovne pješačke i topovske i to će ti bit dovoljno!
osim toga instaliraj si play chess. to je server na kojem milijuni igrači igraju i potpuno je siguran od varanja (kada ti igraš, a igraču s druge strane pomaže kompjutor). tamo ćeš moć igrat na npr. 10 min i pratit kako se poboljšavaš tj. dat će ti manje-više realnu sliku tvoje jačine.
trener ti po meni ne treba, samo jaka volje. npr. jedan od najačih igrača Robert Zelčić nikada je samouk već dvadeset godina.
s time da od sebe nemoj previše očekivat, pa će svako poboljšanje bit uspjeh!!
sretno!!
__________________
the chase is better than the catch...
Zalac is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2008., 14:59   #3
skini si fritz engine. kad igraš protiv njega ukazuje ti na neku pogrešku koju napraviš kad si na potezu i da ti da vratiš potez. no niti s time ga nećeš uspjet pobjediti . ima i jako veliku bazu podataka sa turnira nekih velikih majstora koje možeš simulirati .

što se pretraživanja foruma tiče evo ti mali savjet: u google upišeš pojmove, za šah konkretno šah ostali sportovi forum.hr
__________________
503 Service UnavailableNo server is available to handle this request.
tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2008., 16:54   #4
Super, puno vam hvala na savjetima!!

Inače, ono što sam govorio da sam dosegao maksimum, mislio sam na maksimum ovim načinom učenja kao do sada - uz knjige i analize partija (bez pomoći stroja). Što se tiče strojeva, jedino što sam koristio je Chess Master 9000 - i nisam bio preoduševljen s tim softwareom... a i koncentracija mi je nekako puno bolja i dublja uz ploču i knjigu, od ekrana me zabole oči

Koji bi mi software onda vi preporučili? Čuo sam da je Fritz odličan, ali kako se točno zove taj software koji meni treba? (Ime "Fritz" spominje se u mnogim kontekstima, pa je teško skužiti koji je taj koji daje savjete dok igraš s njim.) Ima li još koji dobar software za učenje i usavršavanje? Gdje se isti mogu nabaviti (downloadati/kupiti.. štogod)??

Btw, i to igranje preko interneta mi jednostavno nije to. Ne mogu se nikako do kraja uživjet i dat 100% koncentracije igrajući preko interneta s nepoznatom osobom koju ni ne vidim. Puno puta povučem potez samo da povučem, jer mi se ne da ulazit u dubinu pozicije... za razliku od pravog turnira, gdje sjedim za pločom, kraj mene kucka sat, protivnik se znoji preko puta - e tu mogu reći da sam doživio trenutke sa stopostotnom koncentracijom i gotovo nikad ne vučem potez bez da imam jako dobar razlog za njega... valjda sam staromodan

Pozdrav!

EDIT: Evo malo sam pročačkao po netu... Fritz 11 - jel to software koji mi treba? (ima oko 4 GB sve skupa)
__________________
Istina se ne može odrediti većinom glasova.

Zadnje uređivanje Rob-Roy : 23.08.2008. at 17:27.
Rob-Roy is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2008., 18:10   #5
Thumbs up fritz

Da, Fritz 11 (ili 10 ili 9, nije toliko bitno) je paket koji ti treba. Kažem paket jer u njemu imaš uključeno nekoliko opcija; igranje protiv kompjutora ili analize vlastitih partija, igranje preko interneta, učenje, itd... Toplo preporučujem da platiš 25 € na playchess.com i dobiješ puni pristup serveru - tada možeš igrati pod svojim nickom, pratiti prijenose turnira, olimpijada, možeš komentirati, chetatit, pratiti razvoj svoga rejtinga, kreirati vlastite turnire, itd, itd. Za malo ozbiljnije bavljenje šahom fritz/playchess je neophodan.

Rijetko tko igra protiv kompa, to frustrira jer komp ne griješi; eventualno si možeš vježbati otvaranja tako što pokreneš Tools/Training, to je korisno.
Meni je jako korisno odigrati preko interneta s nekim jačim protivnikom, a onda pošto se sve partije automatski snimaju na komp pokreneš analizu u Fritzu, ostaviš komp jedno sat vremena da izanalizira i onda redom vidiš gdje si fulao i šta je trebalo bolje.

Osim toga kao engine unutar Fritz softwarea možeš koristiti druge šahovske "algoritme", recimo Rybka je trenutno najbolji engine na svijetu. (Ovdje trebaš razlikovati cijeli softwarski paket Fritz od Fritz engina, pogledaj wikipediju recimo).

Mislim da s trenerom nikako ne možeš pogriješiti, svakako preporučam, iako s takvim oblikom učenja nemam iskustva.

Ako si u Zagrebu, navrati u prostorije šahovskog saveza u Domu Sportova, tamo se stvaraju kontakti, igraju manji turniri, itd. Prostorije su u prizemlju sa desne strane Doma, vrlo neprikladne i zagušljive :-), ali Bandić je obećao...

Pozdrav!
Danijel Domazet is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2008., 06:45   #6
Vidim da ljudi daju svakakve savjete...

Ja sam počeo igrati turnirski tek na faksu, postao vrlo brzo prvokategornik na taktiku i talent ali trebalo mi je nekoliko godina za MK. Trenera nisam imao a mislim da i ne bi puno pomogao - trener je dobar za rad sa djecom ili ako želiš biti profesionalac, amater može sasvim lijepo raditi sam ali treba znati kako.

Apsolutno je krivi savjet da se radi na otvaranjima a ne na završnicama - baš treba kontra. Partija se ne dobija u otvaranju. Ja sam otvaranja počeo ozbiljnije raditi tek kada sam već postao MK (znači bez otvaranja sam do tu dogurao).

Ima kod nas cijelo brdo jakih igrača koji ne igraju po teoriji sa slabim igračima baš zato što to nema smisla - treba ih izbit iz teorije pa nek igraju iz glave. Da ne govorim da ne želim da mi partija sa nekim drugokategornikom završi u bazi a ja u njoj igrao po repertoaru.

Znači ispada da ćeš učiti otvaranja a partije će ti odlučivati grube greške uzrokovane slabom taktikom, slabim razumijevanjem pozicije i pogotovo neznanjem završnica.

Moj savjet za samouke igrače:
1. Temeljita analiza vlastitih turnirskih partija, bez ikakave milosti prema samom sebi. Treba naći gdje su najveće slabosti i to pokrpati pod hitno.
2. Taktika, taktika, taktika
3. Završnice! Bez toga nikad nećaš naučiti igrati poziciono.
4. Otvaranja sa što manje varijanata, imati uski repertoar ali solidan. Kad uzmeš prvu kategoriju onda tek malo proširivati, ne valja prije toga šarati jer nećeš znati ništa.
5. Dopisni šah na Internetu je odlična stvar (npr. gameknot.com)

Rybka je dobra za analizu, ja koristim interface od Fritza 8 ali unutra sam stavio sve novije engine (interface je uostalom nebitan, enginei su jedini bitni). Fritz previše voli materijal, iako su novije verzije to donekle popravile.

Zadnje uređivanje Mostly_Harmless : 14.12.2008. at 06:53.
Mostly_Harmless is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2009., 18:10   #7
Možda ti ova stranica pomogne u napredovanju.

http://www.chessvideos.tv/wiki/index...om_the_Masters

Ovaj lik, Dennis Monokroussos, zbilja pravi odlične analize uglavnom svojih partija.
objekt is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2009., 02:05   #8
Stranica je jako zanimljiva ali mislim da više spada u beletristiku hvala ipak na linku!
Mostly_Harmless is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2009., 21:23   #9
isse,šah
moj stric je u 2.Ligi
a šah igra vec 20 godina svaki dan i stalno ide na te neka natjecanja..bavi se analizom partija i ostalim aponekad ga stuče neki balavac od 13-14 godina a on toliko igra sah svaki dan
__________________
Apsolutno,definitivno,naravno,.......U redu.....Skroz
1joksyyy1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2009., 18:16   #10
šah nije sport!!!
__________________
kacavida
šarafciger is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2009., 18:38   #11
Quote:
šarafciger kaže: Pogledaj post
šah nije sport!!!
Nadam se da ovo nije troll ili provokacija. Šah je sport koji je kao takav prepoznat od svih relevantnih svjetskih sportskih i olimpijskih organizacija.

Vidi na primjer stranice Hrvatskog Olimpijskog Odbora , pod "neolimpijski sportovi".

Drago mi je da sam te razuvjerio.

Pozdrav,
__________________
Istina se ne može odrediti većinom glasova.
Rob-Roy is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2009., 06:10   #12
Quote:
šarafciger kaže: Pogledaj post
šah nije sport!!!
Šah je sport u kojem 80% nogometaša nebi znalo napravit 6 inteligentnih poteza... time sam ti sve rekao... dok npr. neki nogometaši poput franza beckenbauera, franca baresija itd... bi čak i zavrsili nekoliko dobrih partija... valjda razumjes sto ti želim reć... isto kao što su u košarci bili genijalci strategije poput magica johnsona koji je postignuti koš svoje momčadi vidio već samim time što je loptu uzeo u ruke ispod svog koša itd... Šah je strategija, mogućnost da gradiš svoju igru i da po mogućnosti budeš što više poteza ispred svog "neprijatelja"... na to se sve svodi u šahu a i u momčadskom sportu, poruka za osobu koja je otvorila temu: radi na nekim "trikovima" u šahu skupljaj to ALI nemoj se svest samo na to, jer onda postajes cisto android koji u trenutku kad mu netko razbije sve trikove on postaje bespomoćan... šah igram dosta dugo i kao dosta stvari u životu potrebna je praksa ali i talent... a znamo odakle taj talent dolazi u šahu... inteligencija strategije i pokušaja gledanja ispred protivnika... ne uspjeva uvijek, ali što uspjeva uvijek u životu? No moj ti je savjet, igraj što više, pokusaj dok igraš se toj ploči posvetiti kao da nista drugo ne postoji oko tebe... gledaj sve moguće solucije protivnika kojem mozes zamisliti, a pritom radi svoj potez koji će za dva ili tri poteza odluciti sudbinu protivnika (jer je on neće vidjet)... kad dodjes na taj stupanj... tesko da te moze bilo tko zaustaviti od ovih koji igraju na trikove...jer tvoj jedini trik ce biti tvoj mozak a to je tesko zaustaviti pozzz
Road_Warrior is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2009., 21:07   #13
Meni je jedan covijek (ima 60ak god. a sahom se bavi od svoje 5-6 god)rekao da prvo trebam uzet svoj stil otvaranja , a onda igrati polagano i prije svakoga poteza dobro razmisliti >"Aha ja tu mogu igrati , ako tu odigram pojest ce me , ako tu odigam mogu mu zadati sah"<

Znaci osnovni je strpljenje i uvjek treba dobro razmisliti prije svakoga poteza.
1234567 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2009., 01:37   #14
Lep pozdrav svima ljubiteljima saha a i onima koji bas i nisu .
Ne poznajem bas puno sah ali svestan sam svoje snage u sahu! Sah sam poce veoma kasno da igram u 13 godini ! A tek u prvom razredu srednje skole sam poce s kjigom da se bavim! Imao sam talenat ali nisam ga iskoristio no jos uvjek nije kasno i ako imam sad 28 god ! Sto se tice snage moje u sahu imam prvu kategoriju ali smatram se jacim igracem od prvokategornika. Inace sam samouki sahista. Svremena na vreme sednem za sahovsku plocu mada u zadne dve tri godine malo ozbiljnije se bavim sahom. Smatram i osjecam da mogu za dve godine postati Fide majstor sa nekih 2350 pojena a za 5 godina da mogu biti vrlo jak IM, a za dalje videcemo .Znam da ce se mnogu nasmijati ovim mojim recima ali ja sam svjestan svoje snage u sahu. Hocu samo da podvucvem da je veoma bitna psiholoska strana igraca. Moje misljenje kako postati jedan dobar sahista temelji se na tome da moras prvo imati samuvjerenja! Ostalo je samo rad na tome planu. Talenat je vrlo mali u odnosu na rad! Dzaba od talenta ako on samo cuci u tebi i nikad da iskoci, moras vjezbat sve oblasti iz Saha. Ko kaze da nije bitno otvaranje u sahu, i te kako je bitno! Otvaranje je temelj partije.

Sta vredi jedom igracu sto dobro igra zavrsnice kad ne moze da dodje do njih , a je tak!

A sta ti vredi i otvaranje kad neznas to realizovat. Znaci jedno s drugim mora da ide! Takodje i sredisnjica je veoma bitna, moras znat partiju prevest iz otvaranja u zavrsnicu koja ti najmanje osigurava remi ako ne vec i pobjedu! Imam ja jedno zlatno pravilo kako da igras sah a da pri tome ne pravis grube previde. Samo nebih ga obrazlagao jer mozda to nekoga i neinteresuje a i sadrzim malo texta!
Skoro sam bio na jednom Open turniru u Gorazdu! igralo se 7 kola. Na tome turniru sam po prvi put primenio to zlatno pravilo (jer sam ga skoro naucio) i iznenadio se uspehom. Igrao sam svako kolo sa jacim igracem od sebe od 100-250 poena u odnosu na moj rejting (2083 mij rejting). Samo jednu partiju sam izgubio od tih 7!
Dve partije sam pobjedio, 4 remizirao i jednu sam izgubio! I tu jednu nebi izgubio da nisam forsirao napad u remi poziciji!
No ako je neko zainteresovan mogu mu objasniti kako doci do odlcne igre.

Eto toliko od men za prvi put .
Malaron is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2009., 00:38   #15
Ma piši jarane, mene zanima!!!
krox is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2010., 12:31   #16
Thumbs up Šah.hr

.
.
.
Dobrodošli ste na Šah.hr!
.
.
.
Danijel Domazet is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2010., 22:13   #17
Šah,ta drevna igra

Igrate li šeh i koliko se danas uopšte igra ova igra.Nekad je bila popularna i prestižna igra a danas?
Za one koji šah nisu zaboravili poziv za na online turnir,prijave u toku.
Šah turnir!!!
bgreda is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2010., 00:53   #18
pozdrav
imam dosta pitanja al evo za pocetak instaliro sam deep fritz 12 i sada , htjeo bih vidjeti analizu poteza i tako te dodatne opcije ali mi nije aktiviran, pa jel neko moze pomoc, moze li se nac activation code online ili mozda ima neki dr. program ...
inace zavrsavam srednju, imam dara za sah ali ga nisam iskoristio, ali nikad nije kasno
josipmo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2010., 18:41   #19
Šah

El smatra ko uopče šah sportom i ko o d vas igra šah u nekom klubu?
peaceworld is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2010., 10:48   #20
Quote:
tomo kaže: Pogledaj post
skini si fritz engine. kad igraš protiv njega ukazuje ti na neku pogrešku koju napraviš kad si na potezu i da ti da vratiš potez. no niti s time ga nećeš uspjet pobjediti . ima i jako veliku bazu podataka sa turnira nekih velikih majstora koje možeš simulirati .

što se pretraživanja foruma tiče evo ti mali savjet: u google upišeš pojmove, za šah konkretno šah ostali sportovi forum.hr
Istina,fritz je dobar.Ali nemoj se oslanjat samo na njega.Ja ti predažem da proučiš neke Kasparove probleme i njeogove komentare.On pere druge velemajstojre ko malu dječicu.
peaceworld is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:00.