Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.01.2005., 15:03   #21
Quote:
rambi kaže:
Bas nasuprot.
Da da baš nasuprot.

Sve nabrojane države su nastale britanskom i francuskom (ili nečijom dugom) voljom samo je Izrael nastao sam od sebe.....


......... i bi Izrael .......
posmatrač is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2005., 15:09   #22
Quote:
posmatrač kaže:
Da da baš nasuprot.

Sve nabrojane države su nastale britanskom i francuskom (ili nečijom dugom) voljom samo je Izrael nastao sam od sebe.....


......... i bi Izrael .......
navedene države su nastale britanskom i francuskom voljom i tako su im formirane i granice. narode koji su tamo živjeli nitko nije pitao.

zato sirijom i jordanom vladaju manjine. u iraku su vladali dok ih amerikanci nisu otjerali.

izrael je nastao voljom židovskog naroda i usprkos protivljenju arapa i odugovlačenju britanaca i francuza.

......... i bi relativizacija .......
duvdevan is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2005., 15:13   #23
Quote:
duvdevan kaže:
izrael je nastao voljom židovskog naroda
Ma mogli su Židovi imati volju koliku su god htjeli - da nije bilo nečije druge volje nikada ni Izraela ne bi bilo.
Baš kao ni Iraka, Sirije, ...............
posmatrač is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2005., 15:14   #24
Quote:
posmatrač kaže:
Ma mogli su Židovi imati volju koliku su god htjeli - da nije bilo nečije druge volje nikada ni Izraela ne bi bilo.
Baš kao ni Iraka, Sirije, ...............
nečije druge volje za uništenjem židova?
duvdevan is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2005., 15:19   #25
Riječ je o Iraku, ne o Izraelu, molim lijepo!
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2005., 15:24   #26
Quote:
Simona kaže:
1.Jesu, bar ovdje!
svakako.

pitaj iračke kurde...
duvdevan is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2005., 15:27   #27
duvdevdan

Koliko sam shvatio iz tvog posta, "pobunjenici" su suniti, dok su šije i kurdi recimo "legalisti". A zatim spominješ mudžahedine iz razunih zemalja, među kojima je i Iran. No nisi li mulsimani u Iranu šiiti?
Drugo, govore li svi Iračani istim jezikom ili različitim, ili je to nešto kao "hrvatskosrpsko" jezično pitanje?
Samo pitam, čisto informativno.

Inače, moje mišljenje je da je Saddam bio tiran, njegov režim za osudu, ali koliko znam nije bio vjerskofundamentalistički, veza s terorizmom nedokazana.

Drugo, napad Amera (bez UN blagoslova) je bio nelegitiman i pogreška, što misle i mnogi Amerikanci - glasači demokrata. I većina neutralnih vani.

Treće, u datoj situaciji, treba izaći na izbore, jer od Amera i nove vlasti pod njihovim protektoratom ne prijeti nikom nikakav genocid, da bi to opravdalo "pobunu" odnosno "nariodnooslobodilački" otpor - izaberi termin po želji.
Baltazar is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2005., 15:32   #28
Ovo o jeziku u Iraku i mene zanima, osim Kurda koji imaju svoj jezik!


Inače, meni je sumnjiva sintagma "pobunjenici". Iz škrtih vijesti vidim da više stradavaju baš suniti! Hm?
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2005., 15:44   #29
Quote:
Baltazar kaže:
duvdevdan

Koliko sam shvatio iz tvog posta, "pobunjenici" su suniti, dok su šije i kurdi recimo "legalisti". A zatim spominješ mudžahedine iz razunih zemalja, među kojima je i Iran. No nisi li mulsimani u Iranu šiiti?
jesu. i ne odgovara im demokracija u iraku.

Quote:
Baltazar kaže:
Drugo, govore li svi Iračani istim jezikom ili različitim, ili je to nešto kao "hrvatskosrpsko" jezično pitanje?
Samo pitam, čisto informativno.
kurdi definitivno imaju svoj jezik.
arapski jezik je općenito širok pojam.
marokanci razumiju sirijce 0 %.
"književni" arapski, je saudijski dijalekt.

čak su i arafata palestinci nazivali "al-masri" (egipćanin) zbog njegovog egipatskog naglaska( imao je i prevodioca za lokalni dijalekt)

Quote:
Baltazar kaže:
Inače, moje mišljenje je da je Saddam bio tiran, njegov režim za osudu, ali koliko znam nije bio vjerskofundamentalistički, veza s terorizmom nedokazana.
zato je morao i otići.


Quote:
Baltazar kaže:
Drugo, napad Amera (bez UN blagoslova) je bio nelegitiman i pogreška, što misle i mnogi Amerikanci - glasači demokrata. I većina neutralnih vani.
otkad je UN "legitiman"? 30% demokracija, ostalo su diktature i teokratski režimi...( rezolucija "cionizam=rasizam"...nepostojanje UN-ove definicije terorizma...)
osim toga, mnogi amerikanci misle da je napad bio legitiman.
Quote:
Baltazar kaže:
Treće, u datoj situaciji, treba izaći na izbore, jer od Amera i nove vlasti pod njihovim protektoratom ne prijeti nikom nikakav genocid, da bi to opravdalo "pobunu" odnosno "nariodnooslobodilački" otpor - izaberi termin po želji.
duvdevan is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2005., 15:45   #30
Quote:
Simona kaže:
Ovo o jeziku u Iraku i mene zanima, osim Kurda koji imaju svoj jezik!


Inače, meni je sumnjiva sintagma "pobunjenici". Iz škrtih vijesti vidim da više stradavaju baš suniti! Hm?
vijesti HINE?
duvdevan is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2005., 15:46   #31
Quote:
Simona kaže:
Ovo o jeziku u Iraku i mene zanima, osim Kurda koji imaju svoj jezik!


Inače, meni je sumnjiva sintagma "pobunjenici". Iz škrtih vijesti vidim da više stradavaju baš suniti! Hm?
Irak je vjestacka kolonijalna tvorevina. On se mora raspasti na tri dijela. Siitski dio treba pripasti Iranu Kurdi trebaju dobiti svoj dio i pripojiti ga Kurdistanu (koji bi obuhvatao dio Turske...) a preostali sunitski dio treba da bude jezgro novog Ummeta sa Bagdadom kao glavnim gradom. Ummet bi sacinjavale fucking Saudja, zaljevske zemlje.....dakle sunitske arapske teritorije. Svi bi bili tada sretni i veseli sem zidova naravno. Oni zele odrzavati vjestacku tvorevnu radi lakse eksploatacije nafte. Na djelu nije gradjanski rat nego se to samo tako prikazuje. Ubija se kolaboracija uz kontinualno ubijanje americkih vojnika ali i brojnik contractora koji se ne racunaju u USA statistiku. Siiti ne ratuju tako aktivno jer kupuju vrijeme Iranu a i nije jasan cilj borbe (za njih) jer oni najmanje zele kontinuitet zidovskog kolonijalnog produkta tj. Iraka. Zbog iskustva sa svimn vjestackim tvorevinama (SFRJ) kazem "Zivjela podjela, krepao Irak!"
ucenik is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2005., 15:49   #32
Quote:
ucenik kaže:
Siiti ne ratuju tako aktivno jer kupuju vrijeme Iranu....
Ma da, ti to ozbiljno?
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2005., 16:10   #33
Quote:
duvdevan kaže:
misliš da bi ameri trebali predložiti podjelu iraka na tri države?

iako je to najlogičnije, prvenstveno su problem kurdi, koji bi u slučaju dobivanja autonomije ili države ( na koju imaju potpuno pravo) stvorili problem turskoj, a koja je saveznik amera u NATO-u.

osim toga sintagmu "irački narod" i "sloboda iraka" koriste i jihosi koji te iste iračane ubijaju, pa...

inače, "irački narod" NE POSTOJI. irak je tvorevina britanaca i francuza...kao i jordan, sirija, libanon...
Kako si pametan to je strašno. Koji narod onda na svijetu postoji?
Amerikanci? Svaka zemlja i narod se može podijeliti na manje skupine i sastavne elemente i prema toj logici niti jedan narod na svijetu i država ne bi trebala postojati. Pricas gluposti.
__________________
da li je ubojica jedan ili ih je možda dvoje
Tapirče is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2005., 16:17   #34
Nisi ništa konkretno rekao, osim što druge optužuješ!


Onda? Bar kojim jezikom govore svi Iračani?
Tj koji im je materinji jezik?
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2005., 17:26   #35
Quote:
Simona kaže:
Nisi ništa konkretno rekao, osim što druge optužuješ!


Onda? Bar kojim jezikom govore svi Iračani?
Tj koji im je materinji jezik?
Da li se pravo neke države na postojanje određuje prema tome da li svi u toj državi govore istim jezikom? Kriteriji po kojima ne postoje Iračani i Irak isto tako se mogu primjeniti na cijeli svijet i onda bi ubrzo došli do zaključka da po istim kriterijima gledano ni jedan narod ne postoji, ni jedna država ne postoji. Razumiješ? Samo stvar je u tome da ti kriteriji nemaju veze sa zdravim mozgom samo sto nama tu neki pokusavaju prodavat muda pod bubrege i upotrebljavaju odredjene kriterije kako i kad njima paše. A mi bi kao morali to pusit jer su gore navedeni kao jako pametni i kao jako obrazovani pa gledaju svisoka na nas priglupe seljačine koji ne kužimo njihovu superpametnu retoriku. A sto se tice konkretnog, kad netko napiše sranje, ja mu kazem da je napisao sranje. Dovoljno konkretno?
__________________
da li je ubojica jedan ili ih je možda dvoje
Tapirče is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2005., 19:04   #36
To s jezikom nije uvjet, ali ipak ima neku težinu. Ako njima treba prevoditelj, ako i kad se sporazumiju, mogu samo utvrditi da nema rješenja, onda se može pitati a nije li to sve pomalo besmisleno.
Zasad, podjela Iraka se ne razmatra i protivna je dominantnoj logici rješavanja problema, čitaj: velikih sila. I to je do neke granice OK. (Inače, što bi to značilo za BiH na primjer? Ali tu imamo lakšu komunikaciju).
Možda je tek Kurdistan moguća opcija (bez Turskog dijela ), zbog terora nad njima. (Kao što se zbog toga razmatra i podjela Kosova).
Ali do razbijanja cijelog Iraka će doći samo kao zadnje rješenje, ako propadnu svi napori za održanje i obnovu.
Sadašnji je kurs: Irak kao građanska država. A da je put neizvjestan, to je istina.
Nadam se da tamo ipak ima više građana nego u BiH...
Baltazar is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2005., 19:13   #37
Quote:
Baltazar kaže:
Sadašnji je kurs: Irak kao građanska država. A da je put neizvjestan, to je istina.
Nadam se da tamo ipak ima više građana nego u BiH...
Sadašnji kurs? Čiji?
Mislim da u tom grmu i leži zec. Islam ne poznaje i ne priznaje baš nikakvu građansku državu!

Vidi primjer Turske i Alžira!
ili Irana.

Nusporedivo s BH....
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2005., 19:51   #38
Quote:
Baltazar kaže:
To s jezikom nije uvjet, ali ipak ima neku težinu. Ako njima treba prevoditelj, ako i kad se sporazumiju, mogu samo utvrditi da nema rješenja, onda se može pitati a nije li to sve pomalo besmisleno.
Zasad, podjela Iraka se ne razmatra i protivna je dominantnoj logici rješavanja problema, čitaj: velikih sila.
Ne slažem se s tim da jezik ima veliku težinu u stvaranju države.
Država je tvorevina koja se bazira na zajedničkim društveno-političkim interesima onih koji je stvaraju. Kako bi drugačije postojala jedna Švicarska naprimjer? Ili Kina?
__________________
da li je ubojica jedan ili ih je možda dvoje
Tapirče is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2005., 20:12   #39
Quote:
Simona kaže:
Sadašnji kurs? Čiji?
Mislim da u tom grmu i leži zec. Islam ne poznaje i ne priznaje baš nikakvu građansku državu!

Vidi primjer Turske i Alžira!
ili Irana.

Nusporedivo s BH....
Kako čiji kurs? Pa onog tko određuje kurs - Amera. Ne misliš valjda da su išli rušiti Saddama da uspostave islamistički Irak, s šerijatskim pravom, teokraciju. Pitanje je mogu li to spriječiti ako su ljudi tamo za to, tj. ako su prije svega šiiti i suniti, a ne građani Iraka. Zato sam stavio onu zadnju rečenicu.

I to je usporedivo s BiH, i to troskruko: 3 su vjere u BiH u opoziciji građanskoj državi. Ali pustimo BiH, da ne odlutamo od teme.
Baltazar is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2005., 20:13   #40
Quote:
Tapirče kaže:
Ne slažem se s tim da jezik ima veliku težinu u stvaranju države.
Država je tvorevina koja se bazira na zajedničkim društveno-političkim interesima onih koji je stvaraju. Kako bi drugačije postojala jedna Švicarska naprimjer? Ili Kina?
Milom ili silom zainteresiranih, tj odnosom snaga u odrđenom vremenu i prostoru!


Primjer Švicarske zajdno s Kinom???????
Uostalom, Jugoslavija je bolji primjer. Čim su s raspale sile koje su ju podržavale, raspala se u krvi!

Uostalom, mislim da danas Švicarska ne bi uspjela! Tada kad je formirana, nikom nije bila više interesantna da zbog nešto malo svojih sunarodnjaka ratuje! Naprosto su se susjedi ( NIjemci, Talijani i Francuzi) složili da će ih ostaviti na miru! Uostalom bili su tada i presiromašni.....
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:56.