Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Dionice

Dionice Ne zaboravi na stop-loss

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.03.2005., 17:25   #1
Adris

U zadnjih godinu dana tvrtka ADRIS se prometnula, zajedno sa ERNT, u najvažniju dionicu na našoj burzi.

Te dvije dionice su zamijenile dugo, dugo dvije vnekad vodeće Plivu i Podravku.

ADRIS je objavio svoje godišnje rezultate:

Sva društva Adris grupe dobit iz 2004. raspoređuju u rezerve; Adris grupa će iz dobiti ranijih godina isplatiti dividendu od 45 kuna po dionici

Nadzorni odbor rovinjske Adris grupe predlaže da se lanjska neto dobit od 771,16 milijuna kuna rasporedi u statutarne rezerve. Nadzorni odbor je istodobno prihvatio prijedlog Uprave da se iz neraspoređene zadržane dobiti iz 2000. godine te prijašnjih godina, izdvoji 73,8 milijuna kuna za isplatu dividende u visini 45 kuna po dionici (dividenda za 2003. godinu iznosila je 40 kuna po dionici). Dividenda će, kako se predlaže, biti isplaćena u dva dijela - 25 kuna po dionici do 24. lipnja te 20 kuna po dionici do 25. studenoga ove godine. Skupština Adris grupe najavljena je za 12. svibnja 2005. u Rovinju.

Ima li kakvih komentara....

Isplati li se ulagati?
moonwalker is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2005., 20:22   #2
Ja nisam dovoljno stručna u ovim financijskim terminima, pa bih zamolila ako netko može, tko je dovoljno stručan, napisati podatke o ovoj dionici:

a) kolika je bila dobit po dionici 2004. godine i koliki je P/E i kolika je bila dividenda.

b) kolika je dobit po dionici 2005. godine i koliki je P/E, iz ovih podataka ne mogu vidjeti koliko bi to moglo biti.

Mogu li se onda ti podaci usporediti sa Plivom, Podravkom i Ericsonom NT koji imaju P/E 7 za Plivu i 18 za Podravku.(To sam negdje pročitala, Adris ima oko 9, a za ER.N.T. ne znam.)
iguana free is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2005., 20:30   #3
Pliva je malo specifični slučaj, jer druge godine nema više cash-a od Sumameda kojeg distribuira Pfizer, a što čini značajnu stavku u ukupnom profitu cijele grupacije Plive.
__________________
Pozdrav
luk2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2005., 20:35   #4
Podaci sa www.fima.hr

Dionica - tek. cijena - P/E

PLIVA.....345..............7,7
PODR......280..............19,8
ERNT.......1900............11,4
ADRIS......4000............8,7
__________________
Pozdrav
luk2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2005., 21:07   #5
Izvješće REIFFEISEN BANKE 21. ožujka 2005.

pliva - cijena 350 - P/E 7,3
podravka - cijena 294 - P/E 13,8
kraš - cijena 425 - P/E 19,5
ernt - cijena 1950 - P/E 11,6
adris - cijena 4210 - P/E 9,1
moonwalker is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2005., 11:55   #6
Quote:
iguana free kaže:
Ja nisam dovoljno stručna u ovim financijskim terminima, pa bih zamolila ako netko može, tko je dovoljno stručan, napisati podatke o ovoj dionici:

a) kolika je bila dobit po dionici 2004. godine i koliki je P/E i kolika je bila dividenda.

b) kolika je dobit po dionici 2005. godine i koliki je P/E, iz ovih podataka ne mogu vidjeti koliko bi to moglo biti.

Mogu li se onda ti podaci usporediti sa Plivom, Podravkom i Ericsonom NT koji imaju P/E 7 za Plivu i 18 za Podravku.(To sam negdje pročitala, Adris ima oko 9, a za ER.N.T. ne znam.)
POšto se već naveli brojke...
Probaj zamisliti da prodajes jabuke na trznici. Mozes li znati koliko ces jabuka prodati iducih godinu dana?
Najtocnije sto mozes je procijeniti brojku (vec duze vremena se bavis prodajom jabuka, pravilno znas procijeniti potraznju- prema tome stvaras zalihe i sl).
Prodaja jabuka ima sasvim drugacija svojstva od prodaje vodokotlica i kao takva se ne moze direktno usporedjivati.
Slicno ti je i sa P/E - uglavnom se usporedjuju tvrtke iz istog industrijskog sektora
Svaka ima svoje specificnosti, a pogotovo PLiva (vec su davani linkovi, pa ako ti se da citati http://www.mojnovac.net/forumi/showt...2918#post62918 )
pozdrav
Kukurijek is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2005., 12:46   #7
To stoji da se ne može uspoređivati na taj način.

Ali opet nije isto ako neka dionica XX iz recimo područja proizvodnje kukuruza napravi godišnju dobit od 2 kune po dionici a cijena na tržištu joj je 100 kuna, a druga dionica YY koja proizvodi čavle ima dobit 15 kuna po dionici a cijena joj se na tržištu isto kreće oko 100 kuna.

Adris ima dobit oko 500 kuna po dionici (dobio sam izračunom iz P/E = 9).
moonwalker is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2005., 14:55   #8
Quote:
moonwalker kaže:
To stoji da se ne može uspoređivati na taj način.

Ali opet nije isto ako neka dionica XX iz recimo područja proizvodnje kukuruza napravi godišnju dobit od 2 kune po dionici a cijena na tržištu joj je 100 kuna, a druga dionica YY koja proizvodi čavle ima dobit 15 kuna po dionici a cijena joj se na tržištu isto kreće oko 100 kuna.

Adris ima dobit oko 500 kuna po dionici (dobio sam izračunom iz P/E = 9).
Adris ima dobit za 2004. godinu oko 620 kuna ali su stotinjak kuna sakrili od poreznika . Tim tvojim pojednostavljenim računom dobivaš oko 500 kuna .

Dividenda je 45 kuna - isplata 6 i 11 mjesec !
ljuban is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2005., 15:57   #9
Quote:
ljuban kaže:
Adris ima dobit za 2004. godinu oko 620 kuna ali su stotinjak kuna sakrili od poreznika . Tim tvojim pojednostavljenim računom dobivaš oko 500 kuna .

Dividenda je 45 kuna - isplata 6 i 11 mjesec !


Jesi ti siguran u ovu tvrdnju?
Trebao bi postojati zakon o JDD gdje se regulira iznošenje podataka o poslovanju tvrtke, a vjerojatno su i predložene oštre sankcije ako se iznose krivi podaci !
moonwalker is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2005., 00:16   #10
Ovo sakrili bi trebalo biti "sakrili".
I sakrili su samo od onih koji to ne znaju vidjeti.
I od poreznih skara

Ali kad smo kod skrivanja od poreznika pogledajte TNPL
Billy is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2005., 01:18   #11
Ovo sakrili bi trebalo biti "sakrili".
I sakrili su samo od onih koji to ne znaju vidjeti.
I od poreznih skara

Ali kad smo kod skrivanja od poreznika pogledajte TNPL
Billy is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2005., 11:40   #12
Imaš li kakve dokaze za ove svoje tvrdnje?
moonwalker is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2005., 18:56   #13
Ma koje dokaze? Kakva su to pitanja?

Ako znaš čitati financijske izvještaje "između redaka" možeš svašta pročitati.
Poduzeće može prikazati računovodstveno svoj rezultat u rasponu od nekakvih +100 % do -100 % kao konačni rezultat dobiti ili prikaz u bilanci (ako baš želiš, rasponi mogu ići i iznad).
U tome nema nikakve nelegalnosti, naprotiv.
Suština je u tome da ti financ direktor crta sliku iz raspoloživog materijala, a ti trebaš moći odgonetnuti njezin sadržaj.

Al dokaze...? Krivi podatci? Ma hajde.
presvetli is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2005., 11:11   #14
Presvetli, što se odmah uzrujavaš?

Možda sam malo nespretno postavio pitanje.

Otkuda baš točno 620 kuna dobiti po dionici?
moonwalker is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2005., 16:27   #15
Nemam pojma otkud iznos od 620, no zamjetno je da je rashodna strana na materijalnim troškovima neuobičajeno visoka u zadnjem kvartalu (provjerite povijesno sve zadnje kvartale unazad), a isto tako ako uzmemo da su vršili i neke investicije u projekte na kojima sada rade, moguće je dio i tamo prikazan.
Za neki suvisli detalj ipak će biti potrebno vidjeti komentare uz financijska izvješća.

Osobno ne bih imao ništa protiv manje dobiti, ukoliko ona odlazi u investicije. Samo,... neka te investicije vrate sebe i biće dobro.

P.S. Krenuo si s pozivanjem na zakon i sankcije, a onda ispalo pitanje nespretno postavljeno.
presvetli is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2005., 17:21   #16
a) Pitanje se samo i direktno odnosilo na sankcije ukoliko se prikazuju krivi podaci, a da li se oni mogu otkriti, ili bolje rečeno sakriti je korak iza toga.

b) još uvijek mi je nejasno i želio bih da mi "Billy" objasni otkuda mu cifra od 620 kuna. Puno mi je jasnija formulacija da se mogu rezultati prikazati ....."u rasponu od nekakvih +100 % do -100 % kao konačni rezultat dobiti ili prikaz u bilanci #....(Presvetli)
moonwalker is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2005., 20:07   #17
a) Dakle, nije riječ o krivim podacima, nego o računovodstvenoj politici poduzeća. Sukladno tome, nema niti govora o sankcijama kao niti o bilo čemu što bi bilo nelegalno.

b) Ostavljam Billyiju.
presvetli is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2005., 20:22   #18
Quote:
moonwalker kaže:

...
b) još uvijek mi je nejasno i želio bih da mi "Billy" objasni otkuda mu cifra od 620 kuna. Puno mi je jasnija formulacija da se mogu rezultati prikazati ....."u rasponu od nekakvih +100 % do -100 % kao konačni rezultat dobiti ili prikaz u bilanci #....(Presvetli)
Cifru od 620 ti je dao Ljuban, pa ti je jedino on moze i objasniti.

Ja sam samo sve sto treba stavio u navodnike jer u protivnom bi se moglo postaviti pitanje kakvo s ti i postavio (sankcije, dokazi, linc ...).

Ali, ako ti nije jasna formulacija ...
Quote:
Billy kaže:
Ovo sakrili bi trebalo biti "sakrili".
I sakrili su samo od onih koji to ne znaju vidjeti.
... onda bi se stvarno trebao zabrinuti.

Posto se financijsko izvjesce ne gleda samo na osnovu dobiti i eventualno knjigovodstvene vrijednosti, usporedbom vise parametara se da zakljuciti da je firma iako sa prikazanom manjom dobiti poslovala bolje nego prethodne godine.

Ne mora znaciti da je to slucaj sa Adrisom.
Ovaj zakljucak mora izvesti svako za sebe, a cinjenice su:

Dobit je 462,89 Kn po dionici.
Prethodne godine je bila 495,20 Kn po dionici.

Po dobiti je firma poslovala losije nego prethodne godine.
Ali firma koja investira u nesto novo moze kratkotrajno i smanjiti dobit (neke i dugotrajno, npr. Lenac ), jer su troskovi novih djelatnosti u pocetku veci, a prihodi manji.

A kad racunas P/E onda mozes izbaciti i vlastite dionice, pa ti P/E po zadnjoj cijeni (4150) ispada 8,77, a ne 8,86 (ukoliko ne izbacis vlastite dionice).
Tako te moze reverzibilni racun navesti na krivu dobit.

S druge strane BV se povecao u odnosu na prethodnu godinu (sa 2000 Kn na 2400 Kn), pa bi uz istu cijenu pao P/B (sta je bolje).

Eto sad sam cijelu stvar dodatno zakomplicirao
Billy is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2005., 10:25   #19
Da se sažme ono što tebe buni kada se odmah pozivaš na sankcije.
Računovodstvenom politikom menadžment kompanije može (legalno) od iste prodaje 20 jabuka tokom godine, kupnjom 3 vrećice i jednog cekera, 3 stabla jabuke i 2 stabla kruške (diverzifikacija poslovanja) prikazati različitu dobit/gubitak. Da ne spominjemo obavezne rezerve...
Promatrano kroz određeno razdoblje vrijednosti, recimo amortizacije, su u konačnici iste - samo se mogu razlikovati po godinama
Kukurijek is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2005., 09:51   #20
možda su iskoristili mogućnost jednokratnog otpisa nečega nabavljenog (i stavljenog u upotrebu) u 2004. g. budući od 01.01.2005 jednokratnog otpisa više nema.

kako bi se ipak zadržala realna vrijednost u bilanci (jer jednokratnim otpisom novonabavljena oprema ima knjigv. vrijednost nula) često se provodi revalorizacija (ponovna procjena) i to se vidi u pasivi pod tom stavkom. Nisam gledao bilancu adrisa, ali možda je to to?
gogo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:50.