Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.01.2007., 14:24   #41
Quote:
brezovka kaže:
I ime je dar. Rijetko se odbija.
To je pravo roditelja.
Nisi odgovorila na Etiennino i moje pitanje.
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2007., 14:39   #42
Sve to stoji da dijete ne traži da bude kršteno i da to za njega nema nikakvo značenje, ali ima za roditelja katolika (u krajnjoj liniji kršćanina). Isus je kršten u tridesetoj, ali je puno ranije bip prikazan u hramu. Krštenje malog djeteta u crkvi u koju ideš je vrlo slično baš prikazanju u hramu, a što se tiče pozivanja na Ivana Krstitelja i krštenja u zreloj dobi, da su Isus i Ivan Krstitelj tazlike trideset godina a ne tako malo, možda bi i Isus bio kršten kao dječak. Krštenjem dijete primamo u zajednicu kojoj pripadamo. Mi katolici (kršćani) nismo vjernici iz svojih fotelja i osame već pripadamo zajednici i želimo da su u nju uključena i naša djeca.
__________________
Luka 13, Pave 8 i pol, Marijeta 3 i pol
bebica 09.11.09. (mami za rođendan)
šuš is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2007., 17:10   #43
Quote:
cp.tar kaže:
I stvarno, ako roditelji djetetu organiziraju brak i odaberu buduće zanimanje, nije li i to onda dar? I smije li ga dijete odbiti?
u nekim dijelovima Indije i Pakistana ne smije.
pitam se zašto te regije ostatak svijeta doživljava kao tragično zaostale?
pa oni samo lijepo daruju svoju djecu.
i žele da ova žive u skladu sa običajima predaka.
car_je_gol is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2007., 17:52   #44
Quote:
šuš kaže:
Isus je kršten u tridesetoj, ali je puno ranije bip prikazan u hramu.
... i obrezan mu je tada. Kao znak pripadnosti židovskoj vjeri.
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2007., 17:54   #45
Quote:
Nepoznati kaže:
... i obrezan mu je tada. Kao znak pripadnosti židovskoj vjeri.
Ahem... ne baš.

Obrezivanje se u židovskoj vjeri provodi kod novorođenčadi, negdje oko sedmog dana od rođenja (između trećeg i sedmog, ako se dobro sjećam).

Vjerojatno se radilo o barmicvi...
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2007., 18:42   #46
Quote:
cp.tar kaže:
Ahem... ne baš.

Obrezivanje se u židovskoj vjeri provodi kod novorođenčadi, negdje oko sedmog dana od rođenja (između trećeg i sedmog, ako se dobro sjećam).

Vjerojatno se radilo o barmicvi...
Je, je, imaš pravo. Valjda ga je prije obrezo Josip-babica u štalici...u ne baš higijenskim uvjetima... čudo da je preživio.

Obrezanje i prikazanje u Hramu
(21) Kad se navršilo osam dana da bude obrezan, nadjenuše mu ime Isus, kako ga je bio prozvao anđeo prije njegova začeća. (22) Kad se zatim po Mojsijevu Zakonu navršiše dani njihova čišćenja, poniješe ga u Jeruzalem da ga prikažu Gospodinu - (23) kao što piše u Zakonu Gospodnjem: Svako muško prvorođenče neka se posveti Gospodinu! - (24) i da prinesu žrtvu kako je rečeno u Zakonu Gospodnjem: dvije grlice ili dva golubića.
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2007., 19:52   #47
Quote:
šuš kaže:
Sve to stoji da dijete ne traži da bude kršteno i da to za njega nema nikakvo značenje, ali ima za roditelja katolika (u krajnjoj liniji kršćanina). Isus je kršten u tridesetoj, ali je puno ranije bip prikazan u hramu. Krštenje malog djeteta u crkvi u koju ideš je vrlo slično baš prikazanju u hramu, a što se tiče pozivanja na Ivana Krstitelja i krštenja u zreloj dobi, da su Isus i Ivan Krstitelj tazlike trideset godina a ne tako malo, možda bi i Isus bio kršten kao dječak. Krštenjem dijete primamo u zajednicu kojoj pripadamo. Mi katolici (kršćani) nismo vjernici iz svojih fotelja i osame već pripadamo zajednici i želimo da su u nju uključena i naša djeca.

Želje su jedno a realnost je drugo. Ako je za tebe Božja riječ (biblija) realnost, pokaži mi gdje tamo piše da treba krštavati malu djecu. Čak obratno čitaj Rimljanima 6:1-7, gdje Pavao govori da krštenjem prihvačamo Isusa u naš život, dakle svjesno, "jer ako smo dakle postali jedno s Kristom smrću sličnom njegovoj (uranjanjem u vodeni grob), bit ćemo i uskrsnućem (kad Isus drugi puta dođe, a ne prije), sličnim njegovu. Ovo znamo: naš je stari čovjek (koliko je to kod djeteta?) razapet zajedno s Isusom da se uništi ovaj grešni čovjek , tako da više ne robujemo grijehu, jer tko je mrtav (a to pokazao krštenjem u vodenom grobu,uranjanjem u vodu a ne prskanjem) , slobodan je od grijeha."
I mala djeca mogu nastradati a da nisu krštena. Isus je volio a i sada najviše voli djecu, i nama je zaprijetio da ako ne postanemo bezazleni kao mala djeca jao si ga nama. Dakle Njegova milost i briga za djecu je mnogo veća od naše pa ako se i dogodi nesreća Bog će uskrsnuri takva mala stvorenja pri Isusovom drugom dolasku na vječni život. Ako ne bi bilo tako, što će biti sa tolikom djecom koja su poubijana u bezbrojnim abortusima a nisu mogla biti krštena ? Život počinje začećem, zar ne !?
1.Kor.13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2007., 19:58   #48
Quote:
Nepoznati kaže:
Božja Kladionica!

1. Ako se krsti i točna je verzija vjernika (pun pogodak!)

- raznih vjera ima ko' pijeska. Je li baš katolička točna? Postoji beskonačan broj mogućih teologija. Svaka poništava onu drugu.

2. Ako se krsti i točna je verzija ateista (nikom ništa!)

- ulodo utrošeno vrijeme na besmislen ritual. No nije dovoljno samo proći ritual, zar ne?

3. Ako se ne krsti i točna je verzija ateista ( opet nikom ništa!)

- život koji nije uludo protraćen u molitvi Manitu-u i očekivanju Isusa koji nikad neće doći, slobodan od praznovjerja. Bingo!

4. Ako se ne krsti i točna je verzija vjernika (promašaj!)

- samo pitanje kojeg vjernika. Možda Bog preferira da čovjek bude dobar bez očekivanja nagrade i straha od kazne - dakle nagrađuje dobre ateiste.

Zaključak: Bog nikako ne voli kalkulante i kockare.
iz tvog nastupa vidim da si duboko nesrecan i ozlojadjen.
mozda mala pomoc:
....da kupis knjigu Li Strobela "the case for Christ'' by lee strobel. u nas prevedena po malo nesrecno "Isusov zlocin''. bestseler.
tamo ces dobiti odgovor na sva pitanja iz potpisa koje si postavio.
ukratko: knjiga je istrazivacki poduhvat jednog ateiste, skeptika, ucenog i visokoobrazovanog. doticni je napravio 13 intervjua s istoricarima, antopolozima, arheolozima... sa svim onim doktorima nauka koji u svetu nesto znace za datu oblast. dakle, u knjizi je postavljeno... ne znam koliko pitanja, upravo takvih kakve si postavljas, kakve je postavljalo vecina od nas u trenucima maloverja.
tamo ces naci materijalne dokaze o istinitosti Pisma, istoricnosti Isusa, radu apostola...
sve do detalja pojasnjeno, dokumentovano... kako god. ne ostavlja nedoumice, potpitanja...
na populisticki i popularni nacin je razresio sve misterije.
vredi!
Osana is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2007., 20:17   #49
Quote:
Osana kaže:
iz tvog nastupa vidim da si duboko nesrecan i ozlojadjen.
mozda mala pomoc:
....da kupis knjigu Li Strobela "the case for Christ'' by lee strobel. u nas prevedena po malo nesrecno "Isusov zlocin''. bestseler.
Prije ću slušat Cecu. A ni to neću nikad.
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2007., 21:07   #50
Quote:
cp.tar kaže:
Nisi odgovorila na Etiennino i moje pitanje.
Jesam. Moje je roditeljsko pravo krstiti moje dijete. Jednako tako i ime mu dati.
brezovka is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2007., 11:10   #51
Quote:
Nepoznati kaže:
Je, je, imaš pravo. Valjda ga je prije obrezo Josip-babica u štalici...u ne baš higijenskim uvjetima... čudo da je preživio.

Obrezanje i prikazanje u Hramu
(21) Kad se navršilo osam dana da bude obrezan, nadjenuše mu ime Isus,
Fulao sam broj dana, ali tvoj citat jasno pokazuje da sam u pravu.
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2007., 11:11   #52
Quote:
brezovka kaže:
Jesam. Moje je roditeljsko pravo krstiti moje dijete. Jednako tako i ime mu dati.
A je li tvoje roditeljsko pravo odabrati djetetu supružnika i zanimanje?
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2007., 19:26   #53
Quote:
cp.tar kaže:
A je li tvoje roditeljsko pravo odabrati djetetu supružnika i zanimanje?
Nije. Ali cijepljenje u svrhu zaštite protiv zaraznih bolesti i krštenje radi zaštite od zla jeste.
brezovka is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2007., 21:31   #54
Quote:
brezovka kaže:
Nije. Ali cijepljenje u svrhu zaštite protiv zaraznih bolesti i krštenje radi zaštite od zla jeste.

__________________
Čisto zlo!
Discovery.v2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2007., 21:32   #55
Quote:
Discovery.v2 kaže:
A čemu se ti smiješ?
brezovka is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2007., 22:04   #56
Quote:
1.Kor.13 kaže:
Želje su jedno a realnost je drugo. Ako je za tebe Božja riječ (biblija) realnost, pokaži mi gdje tamo piše da treba krštavati malu djecu. Čak obratno čitaj Rimljanima 6:1-7, gdje Pavao govori da krštenjem prihvačamo Isusa u naš život, dakle svjesno, "jer ako smo dakle postali jedno s Kristom smrću sličnom njegovoj (uranjanjem u vodeni grob), bit ćemo i uskrsnućem (kad Isus drugi puta dođe, a ne prije), sličnim njegovu. Ovo znamo: naš je stari čovjek (koliko je to kod djeteta?) razapet zajedno s Isusom da se uništi ovaj grešni čovjek , tako da više ne robujemo grijehu, jer tko je mrtav (a to pokazao krštenjem u vodenom grobu,uranjanjem u vodu a ne prskanjem) , slobodan je od grijeha."
I mala djeca mogu nastradati a da nisu krštena. Isus je volio a i sada najviše voli djecu, i nama je zaprijetio da ako ne postanemo bezazleni kao mala djeca jao si ga nama. Dakle Njegova milost i briga za djecu je mnogo veća od naše pa ako se i dogodi nesreća Bog će uskrsnuri takva mala stvorenja pri Isusovom drugom dolasku na vječni život. Ako ne bi bilo tako, što će biti sa tolikom djecom koja su poubijana u bezbrojnim abortusima a nisu mogla biti krštena ? Život počinje začećem, zar ne !?

Je, ali kako možeš biti kršćanin, a ne odgajati dijete u vjeri. Zadatak svih kršćana je širenje evanđelja, pa zar da kiksaš baš u svojoj obitelji. Nisam baš primjetila da se djeca opiru vjeri, ako su im svi u obitelji vjernici i vjeru žive, problem nastaje kod djece čiji roditelji sjede u kafiću do misa završi, a djeca se pripremaju za primanje svetih sakramenata.

Pretjerujete s tim argumentom da se djeca krste radi zaštite, jer onaj tko vjeruje nema straha od zla.

I kad primimo sve sakramente nismo zaštićeni jedino od sebe i od svoje vlastite slobode koja najčešće čovjeka zavodi na put koji se ne bi mogao zvati Božijim.
__________________
Luka 13, Pave 8 i pol, Marijeta 3 i pol
bebica 09.11.09. (mami za rođendan)
šuš is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2007., 22:15   #57
Quote:
brezovka kaže:
Nije. Ali cijepljenje u svrhu zaštite protiv zaraznih bolesti i krštenje radi zaštite od zla jeste.
Za razliku od krštenja, cijepljenje dokazano djeluje.

Ovo je praznovjerno naturanje vjere nekome tko se od nje ne može obraniti.

Zato i je KC izmislila krštenje novorođenčadi.
I to relativno nedavno.

Nego, gdje povlačiš granicu svojeg roditeljskog prava?
Što ako ti dijete kasnije odbije kršćanstvo, a ti ga tim žigom označiš do kraja života (i to mu još nekoliko desetaka puta ponovite i ti i svećenik, za svaki slučaj)?
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2007., 22:19   #58
Kada si roditelj, stvaaaarno u ništa nisi siguran. sve što radiš može kasnije biti i loše i dobro. Ostaje ti jedino da vjeruješ da sve radiš u najboljoj namjeri. Ako kasnije poželi (ne daj Bože, da se razumjemo) ko mu brani promjeniti vjeru.
__________________
Luka 13, Pave 8 i pol, Marijeta 3 i pol
bebica 09.11.09. (mami za rođendan)
šuš is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2007., 07:02   #59
Quote:
cp.tar kaže:
Za razliku od krštenja, cijepljenje dokazano djeluje.
Ponekad je potrebna revakcinacija.

Quote:
Ovo je praznovjerno naturanje vjere nekome tko se od nje ne može obraniti.
A zašto se od hrane ne obrani. Ili od roditeljske ljubavi?Za dijete u tom trenutku roditelj daje ono što misli da mu treba.

Quote:
Zato i je KC izmislila krštenje novorođenčadi.
I to relativno nedavno.

Da nema krštenja sama bih po rođenju djeteta zatražila znak križa za svoje dijete.
Krštenje djeteta je prekrasan čin. Roditelj dijete upisuje u zajednicu kojoj sam pripada. Jednako kao što se upisuje u zajednicu u matičnom uredu.

Quote:
Nego, gdje povlačiš granicu svojeg roditeljskog prava?
Što ako ti dijete kasnije odbije kršćanstvo, a ti ga tim žigom označiš do kraja života (i to mu još nekoliko desetaka puta ponovite i ti i svećenik, za svaki slučaj)?
Odbije li kršćanstvo u jednom trenutku u životu uvijek se može vratiti.
Moje dijete neće odbiti. Ne prisiljavam ih niti ću im odrediti. Molim za njih. Jednako tako ozbiljno iz duše sam za njih zamolila blagoslov krštenja. Za vjeru njihovu se molim. To je moje majčinsko pravo. Kao i za većinu molitvi i za ovu znam da mi je ispunjena. Mogu i lutati kojekuda, ali vratit će se Isusu. I ja sam.
brezovka is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2007., 07:07   #60
Quote:
brezovka kaže:
Jesam. Moje je roditeljsko pravo krstiti moje dijete. Jednako tako i ime mu dati.
Isus je bio krsten sa nekih 20-30 godina tek.
Ako se zeli biti pravi krscanin, treba se toga drzati...

krstenje djeteta prije toga ne znaci nista... ne rjesava ga se istocnog grijeha, ne salje ga se u raj...
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:44.