Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.05.2007., 20:29   #1
Arrow Da li ste ikad posumnjali u svoju vjeru?

Dali ste ikada posumnjali u svoju vjeru?
Ja sam nekoliko puta, posebno u nekim fazama kada se uhvatim razmišljanja o životu,zapitala se o svojoj vjeri, nekad uopće neznam u što vjerujem...valjda su to ove godine kad se svi o tome zapitkujemo!
__________________
"Jedan razgovor sa mudrim čovjekom vrijedi više od mjeseci učenja iz knjige."
sussana is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2007., 20:31   #2
Tko kaze da nije posumnjao u svoju vjeru laze.
Klukas is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2007., 22:15   #3
Jesam .
Tko nije ?
Maitreya is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2007., 22:36   #4
Sumnja je prvi korak prema vjeri!

Quote:
sussana kaže: Pogledaj post
Dali ste ikada posumnjali u svoju vjeru?
Ja sam nekoliko puta, posebno u nekim fazama kada se uhvatim razmišljanja o životu,zapitala se o svojoj vjeri, nekad uopće neznam u što vjerujem...valjda su to ove godine kad se svi o tome zapitkujemo!
Tvoje iskrene sumnje,sussana,dovešće te do iskrene vjere!
__________________
Vrijeme
1 Tako mi vremena,2 čovjek je na gubitku,doista-
3 osim onih koji vjeruju i dobra djela čine, ..... Kur΄an ,103
Bosniac is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2007., 22:48   #5
Quote:
Bosniac kaže: Pogledaj post
Tvoje iskrene sumnje,sussana,dovešće te do iskrene vjere!
Slazem se s tobom, Bosniac... I ja sam sumnjala dok sam na krivim mjestima trazila istinu, danas je, hvala Bogu, totalno drugacije
nissi is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2007., 01:13   #6
Svaki dan sumnjam u svoju vjeru, tj. nevjeru u mom slučaju - što je, čini mi se, ista stvar. Ima li razlike između ne-vjere u X i vjere u ne-X? Kad kažem 'ne vjerujem da su u Americi ljudi prosječno visoki 2 metra' - to je isto kao da sam rekao 'vjerujem da u Americi ljudi nisu prosječno visoki 2 metra'. Tako i ja: ne vjerujem da Bog postoji, tj. vjerujem da ne postoji. Sumnja u tu vjeru znači: možda ipak postoji. Pomišljam - možda jednostavno nemam sposobnost vidjeti/shvatiti nešto što neki drugi možda vide/shvaćaju.
Apemant is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2007., 09:37   #7
Kreni od toga da svaka kreacija ima svog kreatora,
pokusaj razmisliti o tome..
__________________
........
kam is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2007., 10:15   #8
Živimo u vrijeme samo jedne vjere - one u logiku, objektivnost i racinalnost. A sve "vjere" su samo životni stilovi, ne i stvarna uvjerenja. Jedino se pod tim okolnostima može stvoriti "sumnja", obuhvaćena logičkim i racionalnim promišljanjem.

Ako ste ikad posumnjali u vjeru analizirajući ju kroz kriterije racionalnosti i objektivizma, te njezine logike, već ste ju odavno napustili, onog trenutka kada ste počeli vjerovati u objektivno.
__________________
Velika je vjerojatnost da će se odgovor na neko bitno pitanje nalaziti izvan okvira našeg razmišljanja.
Jango Fett is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2007., 12:46   #9
Quote:
Jango Fett kaže: Pogledaj post
Ako ste ikad posumnjali u vjeru analizirajući ju kroz kriterije racionalnosti i objektivizma, te njezine logike, već ste ju odavno napustili, onog trenutka kada ste počeli vjerovati u objektivno.
Tako je; davno je to bilo. I dobro kažeš, vjera u objektivno. Ja doista vjerujem u objektivno, u stvarnost - koja je onakva kakva jest neovisno od mog postojanja i moje percepcije. Naravno, nikada je ne mogu percipirati upravo takvom kakvom jest, nego uvijek s određenom pogreškom (pa onda uz pomoć razuma pokušati doći do onog 'stvarnog stanja') - no to ne znači da ona OVISI o mojoj percepciji, kako to smatraju subjektivisti.

Ali vjera u objektivno je itekako podložna sumnji, također. Naravno da se može (i mora) sumnjati u objektivno kad se do ideje objektivnog dolazi na subjektivan način. Utoliko se slažem sa subjektivistima; no inače smatram (vjerujem) da je njihova pozicija neodrživa, proturječna unutar same sebe. Onaj koji vjeruje u objektivnu stvarnost, možda griješi - ali onaj koji vjeruje da je sve subjektivno, taj se doslovno koprca u očitom paradoksu.
Apemant is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2007., 13:07   #10
Quote:
Apemant kaže: Pogledaj post
no to ne znači da ona OVISI o mojoj percepciji, kako to smatraju subjektivisti.
O ovome bi se još dalo prodiskutirati...
__________________
Velika je vjerojatnost da će se odgovor na neko bitno pitanje nalaziti izvan okvira našeg razmišljanja.
Jango Fett is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2007., 14:33   #11
Quote:
Jango Fett kaže: Pogledaj post
O ovome bi se još dalo prodiskutirati...
i to naveliko i nashiroko
__________________
Seht sie klettern, diese geschwinden Affen! Sie klettern über einander hinweg und zerren sich also in den Schlamm und die Tiefe. Hin zum Throne wollen sie Alle: ihr Wahnsinn ist es, — als ob das Glück auf dem Throne sässe! Oft sitzt der Schlamm auf dem Thron — und oft auch der Thron auf dem Schlamme. Wahnsinnige sind sie mir Alle und kletternde Affen und Überheisse. Übel riecht mir ihr Götze, das kalte Unthier: übel riechen sie mir alle zusammen, diese Götzendiener.
Veritaserum is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2007., 14:59   #12
Quote:
Bosniac kaže: Pogledaj post
Tvoje iskrene sumnje,sussana,dovešće te do iskrene vjere!
Ili će ostati na zdravoj i iskrenoj sumnji.
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2007., 15:42   #13
Da.
__________________
Kiss my ass
Džukela15 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2007., 18:39   #14
Quote:
Apemant kaže: Pogledaj post
Svaki dan sumnjam u svoju vjeru, tj. nevjeru u mom slučaju - što je, čini mi se, ista stvar. Ima li razlike između ne-vjere u X i vjere u ne-X? Kad kažem 'ne vjerujem da su u Americi ljudi prosječno visoki 2 metra' - to je isto kao da sam rekao 'vjerujem da u Americi ljudi nisu prosječno visoki 2 metra'. Tako i ja: ne vjerujem da Bog postoji, tj. vjerujem da ne postoji. Sumnja u tu vjeru znači: možda ipak postoji. Pomišljam - možda jednostavno nemam sposobnost vidjeti/shvatiti nešto što neki drugi možda vide/shvaćaju.
To se zove POLUISTINA ili POLULAZ.

.
todaytonight is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2007., 19:03   #15
vjerujem da postoji razlika izmedju vjere kao ishodista sumnji (= traganja i preispitivanja) i dogme, koja je inherentno nesumnjivost, kao polazista prema sumnjama
sarmantan_sarlatan is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2007., 12:24   #16
Quote:
Jango Fett kaže: Pogledaj post
O ovome bi se još dalo prodiskutirati...
Naravno da bi se moglo; kao što rekoh, to je ono što ja VJERUJEM.

Da bude posve jasno što pod time mislim: dakle, ova tipkovnica na kojoj ovo pišem, ima neke vlastite atribute. Dakle, 'stvarne' 'objektivne' atribute - koji ni na koji način ne ovise o mojoj percepciji. Recimo, ako bih ove sekunde oslijepio, više ne bih mogao percipirati elektromagnetska zračenja koja ona odbija - ali bi ta zračenja ostala ista onakva kakva su bila i kad sam ih mogao percipirati. Ili, ako bi me sada strefila moždana kap, više ne bi bilo mene da percipira tu tipkovnicu, ali bi ona ostala takva kakva jest nevezano uz mene. To je, dakle, ono što ja VJERUJEM o tzv. 'objektivnoj stvarnosti' - neuvjetovanost subjektom.

Činjenica jest, međutim, (točnije, nije činjenica nego ja vjerujem da je činjenica ) da sam do ideje 'objektivne stvarnosti' došao na subjektivan način: nikada nisam mogao, niti sada to mogu, percipirati tipkovnicu UPRAVO ONAKVOM kakva ona 'zaista jest'. Nego sam od mnoštva različitih percepcija, upotrebom razuma, iskustva i sjećanja, zaključio nešto o prirodi objektivne stvarnosti, tj. stvarnih atributa te tipkovnice. Vjera da nešto znam o objektivnoj stvarnosti je prilično jaka, iz razloga što mi se različite percepcije te stvarnosti čine međusobno koherentne. Sve što percipiram, uklapa se u tu sliku 'objektivne stvarnosti' koju malo pomalo slažem kao puzzlu. Već se jako dugo nije dogodilo ništa što bi me 'pokosilo' - u smislu da bi bilo posve nespojivo s nekim fundamentalnim 'istinama' o toj objektivnoj stvarnosti.
Apemant is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2007., 13:03   #17
Quote:
sussana kaže: Pogledaj post
Dali ste ikada posumnjali u svoju vjeru?
Ja sam nekoliko puta, posebno u nekim fazama kada se uhvatim razmišljanja o životu,zapitala se o svojoj vjeri, nekad uopće neznam u što vjerujem...valjda su to ove godine kad se svi o tome zapitkujemo!

Sumnja, ona realno pozitivna, zahtijeva postavljanje pitanja koja opet traže odgovore.
Ako vjernik svoju vjeru ne otkriva kroz pitanja i odgovore, dakle sumnju, nije pravi vjernik.
__________________
Godot was here.
101st Airborne is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2007., 17:17   #18
Quote:
Apemant kaže: Pogledaj post
Naravno da bi se moglo; kao što rekoh, to je ono što ja VJERUJEM.

Da bude posve jasno što pod time mislim: dakle, ova tipkovnica na kojoj ovo pišem, ima neke vlastite atribute. Dakle, 'stvarne' 'objektivne' atribute - koji ni na koji način ne ovise o mojoj percepciji. Recimo, ako bih ove sekunde oslijepio, više ne bih mogao percipirati elektromagnetska zračenja koja ona odbija - ali bi ta zračenja ostala ista onakva kakva su bila i kad sam ih mogao percipirati. Ili, ako bi me sada strefila moždana kap, više ne bi bilo mene da percipira tu tipkovnicu, ali bi ona ostala takva kakva jest nevezano uz mene. To je, dakle, ono što ja VJERUJEM o tzv. 'objektivnoj stvarnosti' - neuvjetovanost subjektom.

Činjenica jest, međutim, (točnije, nije činjenica nego ja vjerujem da je činjenica ) da sam do ideje 'objektivne stvarnosti' došao na subjektivan način: nikada nisam mogao, niti sada to mogu, percipirati tipkovnicu UPRAVO ONAKVOM kakva ona 'zaista jest'. Nego sam od mnoštva različitih percepcija, upotrebom razuma, iskustva i sjećanja, zaključio nešto o prirodi objektivne stvarnosti, tj. stvarnih atributa te tipkovnice. Vjera da nešto znam o objektivnoj stvarnosti je prilično jaka, iz razloga što mi se različite percepcije te stvarnosti čine međusobno koherentne. Sve što percipiram, uklapa se u tu sliku 'objektivne stvarnosti' koju malo pomalo slažem kao puzzlu. Već se jako dugo nije dogodilo ništa što bi me 'pokosilo' - u smislu da bi bilo posve nespojivo s nekim fundamentalnim 'istinama' o toj objektivnoj stvarnosti.

Vidim da si razuman i logičan, pa bi te spoznaja da tipkovnice nema izvan tvoje percepcije mogla ozbiljno uzdrmati.

Naime, izvan tvoje percepcije ne postoji tipkovnica već samo nakupina materijala različitih fizikalnih i kemijskih karakteristika. Interpretacija, tj. označavanje tu nakupinu izolira od svoje okoline i registrira ju kao tipkovnicu (pitaj se zašto ne izoliraš kao logičke cjeline samo neke dijelove tipkovnce, već bez neke specijalne "fizikalne" logike okupljaš pod pojam tipkovnice različite strukture, materijale, oblike, boje itd.). Ne postoji tipkovnica u materijalnoj stvarnosti, kao na kraju krajeva sve ostalo. Sve ostalo je sve ostalo samo zato što im se pridaju značenja.

Ova spoznaja (inače djelomično razrješenje proizvoljnosti označavanja u semiotici) u svojim ekstremnim primjerima dovodi u pitanje "objektivnost" objektivnosti.
__________________
Velika je vjerojatnost da će se odgovor na neko bitno pitanje nalaziti izvan okvira našeg razmišljanja.
Jango Fett is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2007., 17:47   #19
Kao da je to nešto nenormalno ako čovjek posumnja u svoju vjeru! Stvarno ste strašni s ovakvim temama!
__________________
De lingua stulta, veniunt incomodia multa.
Piggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2007., 17:56   #20
Quote:
Piggy kaže: Pogledaj post
Kao da je to nešto nenormalno ako čovjek posumnja u svoju vjeru! Stvarno ste strašni s ovakvim temama!
U vjeru se ne sumnja.

Sumnja proizlazi iz vjerovanja u nešto. Ako to nije religijsko tumačenje, onda je nešto drugo.

Sumnjati se ne može u ono što vjeruješ. Može se samo sumnjati u ono što znaš.
__________________
Velika je vjerojatnost da će se odgovor na neko bitno pitanje nalaziti izvan okvira našeg razmišljanja.
Jango Fett is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:07.