Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.06.2007., 23:47   #61
Quote:
Pićo kaže: Pogledaj post
Vi koji mislite da vjerujete Bogu ne vjerujete Bogu nego vjerujete Bibliji ili Kuranu, a to je ogromna razlika.

Bog vam ne govori preko knjiga nego preko vaše vlastite savjesti.

Ono što je prirodno to je od Boga (savjest, seks, sranje, vatra, gravitacija, bademi..)
a ono što je umjetno to je od ljudi (šporeti, kondenzatori, Biblije, Kurani, euharistije, sakramenti, tablete...)
Pićo, ovo je vrlo jednostavno i jednostrano tumačenje pobožnosti. Kada čitaš Bibliju – ti je ne povezuješ s Bogom. A ta ista Biblija za sebe kaže da je Božja riječ!!! Sam Isus je predstavljen kao RIJEČ. A molio se Bogu: "Posveti ih istinom, tvoja riječ (Biblija) je istina" (Ivan 17,17).

Kažeš da sve što je prirodno to je od Boga. A Bog sebe ograđuje od stvari koje su ljudima urođene i prirodne: bludničenje, krađa, sebičnost, bezosječajnost, ogovaranje itd. itd.
tihica is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2007., 23:53   #62
El-Fatih,
Kako to misliš: «crkva je riješila problem idolopoklontva prije par stoljeća?" Crkva nije ništa riješila. U 8. stoljeću ona je samo prihvatila ono što Bog izričito zabranjuje!!! Klanjanje kipovime i slikama bilo čega što postoji na nebu, na zemlji ili pod zemljom – je grijeh (Izlazak 20,4-6) To je jedna od Deset Božjih zapovijedi!!! A što je crkva napravila? Ona je izbacila tu zapovijed iz Deset zapovijedi? Da li si to znao? Provjeri Deset Božjih zapovijedi u Bibiji (Izlazak 20,1-17) i usporedi ih sa deset crkvenih zapovijedi u Katekizmu. Pa ćeš odmah uočiti da je ova (druga po redu) Božja zapovijed izbačena – nema je!!! A da ih sada ne bi ostalo devet – onda je zadnja Božja zapovijed koja govori o željama – podijeljena na dvije zapovijedi. Pa sada imaš u Katekizmu dvije zapovijedi za želje: "Ne poželi žene bližnjega svoga" i "Ne poželi nikakve tuđe stvari"

Vidiš li ti taj kriminal??? Uviđaš li ti da tebi ta crkva ne želi dobro – kada ti crkvene zapovijedi podmeće kao Božje zapovijedi!!! A znaš li što je najtragičnije? Što ljudi nemaju u sebi potrebu ostaviti takvu crkvu koja ih uči neistinama. Čovjek u sebi ne nalazi motive zbog kojih bi ostavio nešto "svoje" – pa tako ni "svoju" crkvu. Jer je toj crkvi priključen kao dijete (što je isto pogrešno – jer su bibijski junaci kršteni kao odrasle osobe, a ne kao djeca), ta religiozna pripadnost mu je nametnuta od samog njegovog rođenja – i čovjek u sebi ne nalazi motive da ostavi takvu "svoju" crkvu – čak i kada se susretne sa ovako jasnim dokazima kriminala i pobune protiv Boga i Njegove istine!!!

Malo je ljudi koji će se okrenuti ka istini, jer bi to od njih zahtijevalo promjenu njegovog dotadašnjeg identiteta!!! A promjena čovjekovog identiteta je nešto najteže za čovjeka!!! Samo junaci vjere su uspjeli promjeniti svoj identitet i ići za Božjom istinom – radije nego za "svojim" (religioznim) identitetom!!! Apostoli su promjenili svoj identitet i svoju vjeru – jer se nisu bojali ići za Kristom i za Božjom istinom. Od židova – postali su kršćani!!! Marija je ostavila (izdala) svoju staru pobožnost, svoju staru vjeru – i postala kršćanin!!!
Malo je danas ljudi koji mogu prepoznati da je religiozno kršćanstvo iznevjerilo Boga i krenulo samovoljnim putem. Malo je onih koji će danas biti "junaci vjere" i radije biti Isusovi učenici, nego crkveni sljedbenici!!!

Grčka riječ KEFALOS znači glava, a ne stijena!!! Toliko o tvom poznavanju stvari. Naravno da onda ne možeš ni komentirati ono što sam napisao – jer to ne razumiješ, a kada bi i razumio – ne bi smio to prihvatiti kao istinu.

Pišeš: papa može učiniti grijeh!!! Time hoćeš reči da on ne griješi, ali postoji teoretska mogučnost da on to učini. A Bibija nam objavljuje da svaki idolopoklonik – živi u grijehu!!! Ne da "može" učiniti grijeh – nego je grijeh idolopoklonstva sastavni dio njegove osobnosti. Čim netko za pobožnost treba nešto materijalno – on je idolopoklonik!!!

"Svakom čovjeku pamet stane, svaki zlatar se zastidi svog kipa, jer svi su mu kipovi samo varka, nema u njima duha. Isprazni su oni, smiješne tvorevine, propast će u dan kazne" Jeremija 51,17.18.

"Neznalice su puke oni koji nose kip izrađen od drveta, i mole boga koji ih spasiti ne može" Izaija 45,20

Kada vidim kako ljudi nose kipove po ulicam u procesiji odmah se sjetim Izaije 46,6.7. "Vade zlato iz kese, i tezuljom mjere srebro, pa unajmljuju zlatara da od njega boga načini, te pred njim padaju ničice i klanjaju mu se. Dižu ga na rame i nose ga, onda ga stavljaju na njegovo mjesto; on stoji i ne miče se s njega. Prizivaju li ga, on im ne odgovora, i nikoga ne spašava od nevolje njegove".

Crkva uopće nije riješila problem idolopoklonstva, nego ga je prihvatila kao normalan dio kršćanstva. A Bog upozorava na oštre kazne za to! Kako će ljudi to saznati, kada ih crkva drži u zabludi i nameće im lažne zapovijedi – kao Božje zapovijedi???
Razmisli o tome. Pozdrav.
tihica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2007., 00:11   #63
Quote:
tihica kaže: Pogledaj post
El-Fatih,
vidim da te zanima daljenji dijalog u vezi religija, pa evo ga.
1. Kipovi i slike (samo njihovo postojanje) u svrhu pobožosti - je grijeh!!! Ljudska narav je sklona upravo tome - on je idolopoklonička, ona treba neki objekt poudanja - krunicu u ruci, križ oko vrata, sliku na zidu, kip na oltaru!!! To je samo po sebi grijeh. Da nije tako, onda bi Izraelci imali kipove Mojsija, Davida, Samsona, Jeremije, Izaije, Salomona itd. Ali njih nikada nije bilo. Zašto? Jer je to grijeh. Problem sklonosti religioznim predmetima - od Boga uvijek ima samo osudu i stroge kazne!!!
Ti tvrdiš da ti predmeti služe samo kao predodžba o Bogu!?!? Gdje je u tim kipovima Bog? Kakvu predodžbu o Bogu oni daju? Zar je Isus izgledao onako kako ga prikazuje neki od mnogobrojnih kipova? Vjeruj da ga niti jedan ne prikazuje kakav je On bio. I oni samo ljudima daju krivu predodžbu, a još gore -podstiču sklonost ka religioznim predmetima. "Bog je Duh, i koji mu se klanjaju, trebaju mu se klanjati u duhu i istini". (Ivan 4)
Bog je Duh, i naš duh se mora pokoravati Bogu!!! A religiozni kipovi i slike su glavna prepreka da bi to čovjeku bilo moguće. Jer Božji Duh (Sveti Duh) oslobađa čovjeka od svake religioznosti, pa tako i one idolopokloničke. Sveti Duh donosi čovjeku duhovnost!!! Odnosno klanjanje u duhu!!! Religiozni predmeti su glavna prepreka za to. Materijalno nasuprot duhovnom!!!

2. Biblija ne poznaje svetost nedjelje. Možeš čitati od prve do zadnje stranice i uvijek češ naići samo na subotu kao dan određen od Boga za svetkovanje. Taj dan je blagoslovljen i posvećen upravo za tu svrhu - još prilikom stvaranja Zemlje - kada nije bilo Židova, pa je to Božja subota, Božji dan odmora. (vidi Izlazak 31,12: "moje subote morate svetkovati" - kaže Bog!!!)

3. teorija da nam je za pokajanje i zajednicu s Bogom potreban svečenik "in persona Christi" - je obična izmišljotina. Kada je Isus govorio o zajednici sa čovjekom dao je sliku loze i trsa. Loze izbijaju izravno iz trsa.Čovjek obnavlja zajednicu izravno sa Kristom!!! Nema crkve kao posrednika!!! Kristova crkva (dakle ona prava crkva) nikada nije imala ulogu posrednika, "jer jedan je posrednik između Boga i ljudi – čovjek Isus Krist" (1. Timoteju 2,5). Crkva nije posrednik!!! Nego je to sam Krist!!!
"A ti kada se moliš, uđi u svoju sobu, zatvori vrata, te se pomoli Ocu svom u tajnosti, pa će ti platiti Otac tvoj, koji vidi u tajnosti" (Matej 6,6). Dakle, molitva se upućuje isto izravno Bogu. Nema posrednika!!! Tako uči Krist. A da li je crkva učenik Kristov ili je svojevoljna - prosudi sam!!!

4. Govorim o kontroli mentaliteta i slobodne volje. Crkva je stoljećima vršila pritisak na slobodu mišljenja proglašavjući svako slobodoumlje - krivovjerjem. I već time je pokazala da je potpuno drugo duha nega Bog. On dozvoljava postojanje grijeha, i odbacivanje Boga. A crkva to nikada nije mogla otrpiti. Time je pokazala da je jednakog duha kao i farizeji koji su htjeli odmah kazniti Isusove učenike koji su trgali klasje i jeli ga. Isus im je pokazao da "više voli milosrđe, nego žrtvu". A to crkva nikada nije pokazivala, iako je o tome stalno pričala.

5. Zašto je Katolička crkva - religija? Zato što je napravila (a i dalje čini) veliku grešku: umjesto da ljude vodi ka Kristu i da ih osposobljava da se sami oslone na Krista, crkva ljude drži u ovisnosti o "crkvenoj milosti". Ona je pretvorila Savez - u religiju, u obred!!! To kada dođeš na bogoslužje, na misu - ti si došao na obred!!! A Bog Biblije ne održava vezu s čovjekom putem obreda! Nego putem poučavanja, putem odgajanja i putem oslobađanja čovjeka od svake religioznosti. Bog čovjeka mijenja iznutra!!! To se zove novorođenje!!! I ono je moguće samo kod odraslih osoba! A crkva svoje sljedbenike regrutira pokrštavanjem novoorđenčadi i djece - koji nemaju zrelost potrebnu za ulazak u Savez s Bogom. Zato ih crkva krsti - a oni ostaju i dalje grešni!!! Kada čovjek ulazi u Novi savez (u Novi zavjet) s Bogom - on prestaje griješiti!!! Savez donosi slobodu od grijeha!!! A u crkvi toga nema. Crkva je puna grešnika - koji su i dalje grešnici!!! Pa isto im je onda da li su u crkvi ili nisu. Kada im crkva nije riješila njihov glavni problem - problem grijeha!!! Problem života u neprijateljstvu s Bogom!!! Katolička crkva to ne može postići!!!

6. Ovo o nadnaravnom nadahnuću i mističnim iskustvima religija ne mora se odnositi na sve religije. Neke religije nastaju izopačenjem Božjeg Saveza. Tako je Izraelska religija nastala odbacivanjem Starog saveza s Bogom. A religiozno kršćanstvo (Katolička i pravoslavna crkva, te sve njihove crkve-kćeri) nastale su izobličenjem Novog saveza.

7. Petar (PETROS) na grčkom znači kamen, a stijena se kaže PETRA!!! Isus se poslužio igrom riječi da bi dao priliku onima koji su skloni izvrtanju pravog značenja njegovih riječi. Isus kaže Petru: Ti si PETROS (kamen), a na PETRI (stijeni) ću sazidati svoju crkvu koju... TEBI (Petre) dajem ključeve....
Uviđaš li da Petar nije stijena, nego je Petar dobio (simbolički) ključeve!!! Tko je Stijena???? Tko je ta PETRA? To je Bog!!! Samo Bog je u Bibliji nazva Stijenom!!! "Ima li Stijene osim mene? Ja ne znam!" (Izaija 44,8) Zapazi da Bog kaže kako On ne zna da igdje u svemiru postoji Stijena – osim Njega!!! "Uzdajte se u Jahvu dovijeka, jer Jahve je Stijena vječna" (Izaija 26,4). Tko je vječna Stijena? Na kome je Kristova crkva sagrađena???
A što su ključevi? Što je to Petar dobio? To je znanje, spoznaja, mudrost Božje istine – koju treba propovijedati svim ljudima. Bez znanja, bez prave spoznaje Boga i Njegove milosti i pravde – nema vječnog života.

8. To što učenici na putu za Emaus nisu razumjeli Kristov govor, je normalna stvar. Pa prije tri dana su vidjeli kako im učitelja razapinju i ubijaju. Zato im je trebalo objasniti da je to dio Božjeg plana. Da li to treba i tebi objašnjavati? Ili ti imaš više znanja od njih (u tom trenutku)?

9. Što se tiće borbe za vlast i utjecaj – nemoj da ja moram ponavaljati povijest rimskih biskupa (zvanih papama). Uzmi običnu enciklopediju ili pošten religijski leksikon i pronađi kakva su sve zla činili ljudi koji su se svim silama borili da dođu na taj najviši crkveni položaj. A preporučujem ti i da pročitaš Štrosmajerov govor na 1. vatikanskom koncilu 1870. – gdje se jasno i glasno suprotstavio dogmi o nepogrešivosti pape –nabrajajući njihove gadosti koje su činili. "Povijest nije ni katolička, na kalvinistička» rekao je – "zato se povijesne činjenice ne mogu mijenjati" (iako bi to mnogi htjeli).

Lijepi pozdrav.

Ti stari moj pišeš takve gluposti (možda s dobrom namjerom...ali) da mi se neda dalje komentirati...samo toliko.
LP
tolla is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2007., 09:59   #64
[QUOTE=tihica;9012130]
Quote:
Nemruthe, Tihica je muško, a ne žensko.
A ja sam žensko...viš ti to!

Quote:
Tvrdiš da su stari narodi morali znati o zarazama, bolestima i higijeni. Ali oni gotovo ništa nisu o tome znali. Nama je to danas nepojmljivo – ali tako je bilo.
Život ih je natjerao, sila, a ne zabava.

Quote:
Ti mene želiš pobiti starim grcima i rimljanima – a ja govorim o Židovskom iskustvu s Bogom tisuću do tisuću petsto godina prije toga!!! Već tada su oni znali za higijenu!!!
Smiješno je to tvrditi što tvrdiš i nema iznimaka, mudrost svih naroda nije došla sa neba već iz iskustva života.
Pogotovo tamo gdje je klima pogodujeća za zaraze, manjak vode i slično.

Quote:
To što su stari grci i rimljani imali kupke – ne znači da im je pranje ruku bila obvezna radnja!!! Oni su prali svoje tijelo, ali pojam o obaveznom pranju ruku prije jela nisu imali. Ne kažem da nikada nisu prali ruke. Ali kod Židova to je bila OBVEZATNA djelatnost – to je bio propis!!! I to Božji propis!!! Tome ih je sam Bog poučio.
U svim duhovnim sferama ma kojeg naroda na svijetu vatra (dim) i voda čiste i pročišćuju, oni su elementi koji ne samo čiste tijelo već imaju simboliku duhovnog pročišćenja (kod nekih je uz to bilo obavezno i šišanje kose, obrva i svih dlaka na tijelu, i to se smatra obredna čistoća).
Kahuna na Hawaima se obredno kupao prije svojeg čina, Egipatski svećenici su imali pored hramova bazene ili jezerca-jedno najveće je ostalo vidljivo i danas u Luxoru, svećenici starih kultura u srednjoj Americi su obredno išli na dimnjenje mirišljavim travama u male pušnice...to su ritualna pranja...ali iz toga ne možemo tvrdili da je bilo pravila za običan puk da pere ruke.
Izvlačiti obreno kupanje i prebacivali ga kao pravilo za sve je smiješno jer ne postoji 11 zapovijed; Peri ruke, noge da zdravije živiš.
Izvlačiš iz konteksta nešto što ima ritualnu vrijednost i stavljaš ga u kontekst u kojem se ne može održati.

Quote:
Imaš krive predodžbe o svemu što si napisao. Prvo, židovi nisu sami sebi naredili da peru ruke prije jela – nego im je to naredio Bog.
Gledaj tko mi to govori!
Osim što je Jahve dao zapovijedi, socijalni plan i poseban status za Židove, dao im je i listu besplatnih lijekova i higijenske i kozmetičke savjete.
Kako im je naredio?
Zar su prije bili prljavi ko svinje jer nisu uvidjeli;
- da nečistoća stvara probleme sa zdravljem
- da se neka hrana mora termički obraditi
- da se leševi životinja ne jedu
- da se čovjek mora čuvati nametnika na i u tijelu

Zar trebaš biti imbecil i ne shvatiti da postoje pravila ponašanja?
Neke vrste majmuna- i rakuni peru hranu i njima je bog objavio higijenu?



Quote:
Nisu oni proglašavali nešto dobrim, nego ih je Bog objavljivao što je za čovjeka dobro. A to je nešto sasvim drugo.
Samo Jahve objavljuje to? Jahve higijeničar?

Što je sa lokalnim bogovima...?
Zar su ti narodi nestali sa scene zbog prljavih ruku i glista u tijelu?
Naravno da nisu zbog toga, jer su znali neka pravila.


Quote:
Isus je bio židov, ali je bio i kršćanin. Isus je kršten, Isus je omogučio Novi zavjet (Novi savez) sa Bogom.
Znači bio je kršćanin a onda su ga zabili na križ?
Odlično, jest ćeš sad sladoled a kasnije ćemo ga napraviti.

Koja logika za vola ubit!


Quote:
I o moralu i Božjem zakonu si postavio tezu naopačke. Nije moral postao Božjim zakonom, nego je Božji zakon za njih postao moral (ali i društevena norma ponašanja).
Netočno, da bi se ljudi udruživali i bez religije morala su biti postavljena pravila ponašanja, iz njih izvire moral a tek sa religijom moral dobiva božansku namjeru socijalnog radnika Jahvea i higijeničara.
Prema tome moralne norme ljudskog ponašanja su starije od religije.
A to se vidi iz univerzalnosti tih oblika i raširenosti unutar svih društava i civlizacija. Prvo je izmišljen kotač a onda kola a ne obratno.

Quote:
Uvijek kada se suočim sa ovakvom kritikom i ovakvim kritičarem, pitam se kako čovjek može olako podcjenjivati i omalovažavati drugo mišljenje. Ja nisam niti jednu tvrdnju izmislio, nego su moja razumjevanje Biblije plod višegodišnjeg svakodnevnog proučavanja Biblije.
Ne može se crpiti život iz knjige jer knjiga ne opisuje činjenično stanje Boga već autori knjige opisuju kako vide boga.
Svijest koja je to pisala nije znala ono što se danas zna a bazirati svoj život na tome daje Bog dao upute za sve. Svijest je to na razini ovčarskog plemena, koji ne zna protumačiti svijet oko sebe pa stvara mitove i junake.
Badava ti proučavaš a ne gledaš svijet svojim očima i umom.

Quote:
Ljudi koji ne proučavaju Bibliju, misle da se Boga ne može upoznati, da se ne može jasno znati što On želi, da nam nije poznato što je dobro – a što zlo. A istina je sasvim drugačija.
Ljudi koji ne čitaju, ne proučavaju, nisu otvoreni da bi primali informacije i prerađivali ih, ne analiziraju ne sintetiziraju ono što znaju, ne slušaju ne gledaju, ne putuju njihov je svijet sabit u jednu knjigu a to je uzak prostor duha.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2007., 10:15   #65
Covjek se mora oslanjati na sebe, ali uz Boziju pomoc. Covjek nista ne moze napraviti sam bez Bozijeg blagoslova. Covjek treba Boga i Bog trazi covjeka. Glupo je jedno iskljuciti od drugoga. Znate onaj vic o Muji usred poplave trazi od Alaha da ga spasi i na kraju umre pa pita Alaha zake ga nije spasio ovaj kaze pa kaj ti nije dosao camac tri puta, a ti nisi usao.

Covjek moze puno toga napraviti, ali Bog moze sve.
Klukas is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2007., 10:31   #66
Quote:
Klukas kaže: Pogledaj post
Covjek se mora oslanjati na sebe, ali uz Boziju pomoc. Covjek nista ne moze napraviti sam bez Bozijeg blagoslova. Covjek treba Boga i Bog trazi covjeka. Glupo je jedno iskljuciti od drugoga. Znate onaj vic o Muji usred poplave trazi od Alaha da ga spasi i na kraju umre pa pita Alaha zake ga nije spasio ovaj kaze pa kaj ti nije dosao camac tri puta, a ti nisi usao.

Covjek moze puno toga napraviti, ali Bog moze sve.

cijela poanta jeste upravo ta da se covjek ne oslanja na sebe(ispravno me razumij) niti na drugog covjeka vec na Boga!!! Jer upravo to rada povjerenje(vjeru u Boga) ljubav, plodove duha, dok ostalo kako je danas u svijetu vodi ka sebicnosti i razodru, mrznji, neprijateljstvu...Ljudi su danas okrenuti ka sebi jer ne poznaju Boga. I jedinu sigurnost vide u sebi ili autima, novcu, ljudima a sve to kad tad iznevjeri i onda boli. Bog je nasa sigurnost i on se nikada ne mijenja i On nas nikada nece ostaviti niti napusiti kao sto to rade druge "stvari"

Upravo to je razlog pada covjeka, ponos i sebicnost(okrenutost ka sebi)

Bog moze bez covjeka(ispravno me razumij) ali ne i obratno(vidi plod-danasnji svijet) Bog je pokazao prema nama bezuvjetnu ljubav kada je dosa na zemlju i umro za nas da bi nam omogucio da ponovo budemo s Njim jer sami to ne mozemo. Jel bi bilo koji covjek dao zivot za cijeli svijet koji je gresan? Ne bi. Bog je. Mozda za pravednika jos bi i neko dao zivot. A bi li ti? Ja ne bi.
__________________
"Crucify, laid behind the stone, You lived to die, rejected and alone, like a rose, trampled on the ground, You took the fall and thought of me above all..."
Klikni na link
forestsilvy is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2007., 12:20   #67
Quote:
tihica kaže: Pogledaj post
Pićo, ta ista Biblija za sebe kaže da je Božja riječ!!!
I svećenici kažu za sebe da su Božiji predstavnici!!! A ja kažem za sebe da sam najbolji jebač odavdje do sjevernog pola!!!


Quote:
tihica kaže: Pogledaj post
Bog sebe ograđuje od stvari koje su ljudima urođene i prirodne: bludničenje, krađa, sebičnost, bezosječajnost, ogovaranje itd. itd.
Meni ti poroci nisu bili urođeni. Rekla mi je mama da nisam ni bludničio ni krao ni ogovarao kad sam se rodio. Tek sa tri godine sam obavio prvu krađu, a ovo drugo još kasnije.
Pićo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2007., 15:23   #68
Quote:
tihica kaže: Pogledaj post
Čovjek se može osloniti na sebe ili na Boga. Svi grešni ljudi se oslanjaju na SEBE!!! To znači da jedino i prvenstveno vjeruju svojim osječajima, svojem mišljenju i svojem iskustvu (SEBI!!!). Ne mogu i ne znaju se osloniti na Boga – na Božju riječ, na Božju volju, na Božju istinu. Kada nešto Bog objavljuje u Bibliji (kao što je homoseksualnost kao grijeh) – odmah su spremni to relativizirati!!! Zašto? Zato što VIŠE vjeruju sebi, nego Bogu!!! Ono što im njihovi (preljubnički, homoseksualni, kradljivački, sebični) osjećaji «govore» za njih je važnije od onoga što Bog kaže!!! To je suština svakog grešnika: on vjeruje prvenstveno SEBI!!! Kada mu njegovi osjećaji «progovore», kada prema nekome «osjeti ljubav» (prema udanoj ženi, prema osobi istog spola, prema bogatstvu, prema samome sebi) – tada se neće mjeriti Božjim mjerilom (i tu sklonost nazvati grijehom), nego će sve to proglasiti «ljubavlju», jer to njegovom grešnom srcu odgovara!!! Bog jasno kaže da su sve to grijesi, i tada jedino tom grešniku preostaje da odbaci Boga i Njegovu riječ, i da se pouzda u sebe. Ali da bi dobio potvrdu da je u pravu, tada traži ima li koja religija koja će poduprijeti njegove grešne stavove!!! I gle, ima!!! Tada radosno i s velikim žarom pristupa ili brani takve «teologije» koje su suprotne Božjoj riječi, ali su bliske njegovom grešnom srcu!!!
Takvi ljudi se boje s potpunim povjerenjem ("vjerom") predati Bogu, jer prvenstveno vjeruju sebi!!! Njihova grešna orijentacija je još jedan dokaz za to. Iako oni znaju što Bog objavljuje kroz Bibliju po tom pitanju, ipak ne postupaju u skladu s Njegovom voljom, nego u skladu sa svojom voljom. Jer više vjeruju sebi i svojim osjećajima – nego Bogu. Tu je problem svakog grešnika!!!

Postoji velika razlika između religioznosti i duhovnosti. Religioznost je potreba grešnog čovjeka da ipak bude pobožan, iako živi grešno!!!
Religioznost podrazumjeva čovjekovu potrebu za religioznim predmatima (kipovima, slikama, relikvijama ...) i pouzdanje u čovjeka kao autoritet (svečenika, propovijednika, gurua ...), te ostajanje u grijehu (koji donosi «osjećaje» sreće). Svi ljudi su grešni, i svi imaju potrebu da budu religiozni!!! I zato su svi Božji neprijatelji!!! Ali postoje ljudi koji su izašli iz tog stanja, pomirili se s Bogom i sada žive slobodni od ropstva grijehu!!!

Sve su religije ljudske tvorevine, a ne Božje!!! Sve religije koje postoje i kojih se možemo sjetiti su ljudske tvorevine. Čak i religiozno kršćanstvo. A sve religije zadržavaju čovjeka u stanju grijeha, odnosno neprijateljstva s Bogom. Ali grešnici (preljubnici, kradljivci, homoseksualci, sebičnjaci, ...) vole pripadati religioznim crkvama ili sljedbama. Zašto? Zato jer mogu ostati u svom grijehu, a imati psihološko uvjerenje da su pobožni (da su u dobrom odnosu sa Bogom). Religije i religioznost ne mogu pomiriti čovjeka s Bogom!!! One daju lažnu sliku o grešnikovom stanju, o njegovim stvarnim potrebama. Zato je sasvim svejedno da li si kršćanin, musliman, hindus, budist, animist, ateist – jer si u svim tim stanjima i dalje grešnik!!! Bog ljubi grešnika, ali ga neće ostaviti bez kazne!!! Božja ljubav je neupitna prema svakom čovjeku, ali «Jahve krivca nekažnjenog ne ostavlja»!!! (Izlazak 34,6.7.) Čak ni pozivanje na Kristove zasluge nije dovoljno, jer Krist može pomoći samo za prošle grijehe. Ali budući da takvi ljudi nisu novorođeni (u njima se niije rodila narav koja je potpuno u skladu s Božjom voljom) – ostaju Božji neprijatelji, ostaju grešnici – jer stalno ponovno i ponovno čine grijehe!!!

Budući da Boga možemo upoznao samo kroz Bibliju (a ne kroz religije), budući da nas Sveti Duh osvjedočava o pravim (duhovnim) potrebama i o Božjoj dobroti – pokoravamo se Svetom Duhu. I tek tada postajemo duhovan kršćanin (novorođen Duhom). «Što je rođeno od Duha, duh(ovnost) je!!!» Ivan 3,6 Tada nismo religiozni, nego duhovni kršćani!!!

To što postoje mnoge denominacije – nije znak da one govore Božju istinu. To je samo pokazatelj da u cijelom svijetu postoje religiozne potrebe ljudi koji žele imati odnos sa Bogom, ali tako da se ne moraju mijenjati u svojoj nutrini!!! Oni će se moliti, postiti, hodočastiti – ali će im srca i dalje ostati religiozna, grešna, neprijateljska prema Bogu. Oni će i dalje više vjerovati sebi, nego Bogu (iako će u svojim očima biti uvjereni da služe Bogu na ispravan način).

"Tajna vjere" je u tome da se naučimo oslanjati na Boga (Njegovu riječ, Njegov karakter ljubavi i vjernosti, na Njegovu silu, na Njegovu milost, na Njegovu istinu), i da se ne oslanjamo na sebe (svoje osjećaje, svoj razum, svoja mišljenja, svoja uvjerenja). To je tajna vjere!!!
ti si s nekve sekte ili samo voliš druge uvjeravati u svoje stavove?
ja sam vjernik, ali dok ovak nešt fanatičko pročitam, nasilno, prvo mi na pamet padneju križarski ratovi i spaljivanje vještica....

znaš, dok god Crkva, roditelji u obitelji, učitelji i profesori u školama i bilo koji drugi odgovorni "upravitelji" svoj autoritet grade na naredbama, na zastrašivanjima, na pravilima, na Zakonu - tak dugo nebudu autentični kao PRAVI roditelji, kao PRAVA Crkva, kao PRAVI profesori, PRAVI vjernici. Autoritet treba graditi na razumjevanju, na ljubavi, na pomaganju potrebnima, na općenito bezuvjetnom pozitivnom stavu prema svemu i svakome. Pravila su samo pokušaj stavljanja na papir ljubavi prema Bogu i bližnjemu. Pravila su ograničena, a prava ljubav nema granica...ili kraće rečeno - pogledaj kakav je bio Isus iz Nazareta...njemu su recimo na živce išla pravila i Zakoni jer su bili ispred potreba čovjeka, ispred ljubavi prema čovjeku i Bogu..pročitaj recimo Evanđelje po Mateju tam 23 poglavlje od 13 reda pa do kraja toga poglavlja, recimo...

btw. mislim da je u svoj toj filozofiji jednostavnost i spontanost činiti i misliti dobro najveća vrlina...
__________________
Svaki izbor rađa kvantnom eksplozijom alternativnih budućnosti...Life is interesting!
soldier is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2007., 15:42   #69
Quote:
tihica kaže: Pogledaj post
El-Fatih,
Kako to misliš: «crkva je riješila problem idolopoklontva prije par stoljeća?" Crkva nije ništa riješila. U 8. stoljeću ona je samo prihvatila ono što Bog izričito zabranjuje!!! Klanjanje kipovime i slikama bilo čega što postoji na nebu, na zemlji ili pod zemljom – je grijeh (Izlazak 20,4-6) To je jedna od Deset Božjih zapovijedi!!! A što je crkva napravila? Ona je izbacila tu zapovijed iz Deset zapovijedi?
o kojoj ti tu crkvi govoriš? Katoličkoj?
Ako govoriš o Katoličkoj onda treskaš gluposti inače...sam da ti velim...jer Katolička crkva nema kipove da bi se ljudi njima klanjali i to je grijeh, to je idolopoklonstvo, nego se klanjaš onome koga taj kip predstavlja, a kip je tu samo lik koji predstavlja recimo nekog sveca.
to nije moje mišljenje nego službeni stav Katoličke crkve, ako je o toj crkvi riječ...klanjanje nije stav tijela, nekakva forma naklona fizičkog tijela, nego stav srca...klanjaš se kipovima i slikama ako vjeruješ da ti recimo slika nekog sveca može donijeti sreću u životu...ima i takvih ljudi...isto tak je idolopoklonstvo i licemjerstvo klanjati se Zakonu i natipkanome slovu na papiru a ne imati ljubavi prema bližnjemu...to su pobrkani lončići...Katolička crkva to jasno odbacuje, oduvijek...
__________________
Svaki izbor rađa kvantnom eksplozijom alternativnih budućnosti...Life is interesting!
soldier is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2007., 17:15   #70
Tihice,
ne odgovaras na pitanja koja su ti postavljena nego samo i dalje tjeras vodu na svoj mlin. Ja sam se potrudio dati ti sto bolje odgovore na tvojih 9 tocaka pa bi mi bilo drago da odogovoris na pitanja.



P.S.Ako tebi nije jasna razlika izmedju idolopoklonstva i onoga sto prakticira Crkva, zao mije, ali ocito nema pomoci.
__________________
Ima ih koji su unutra, a vani su, i onih koji su vani, a unutra su.
el - Fatih is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2007., 17:19   #71
Postovana Nemrutho Dagi,

Previse Vas postujem da bih smatrao da uistinu mislite vecinu onoga sto ste mi odogvorili citirajuci pojedine moje napise, tako da cu se tadrzati na iskrenim pozdravima i dobrim zeljama
__________________
Ima ih koji su unutra, a vani su, i onih koji su vani, a unutra su.
el - Fatih is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2007., 21:27   #72
Quote:
Klukas kaže: Pogledaj post
Covjek se mora oslanjati na sebe, ali uz Boziju pomoc. Covjek nista ne moze napraviti sam bez Bozijeg blagoslova. Covjek treba Boga i Bog trazi covjeka. Glupo je jedno iskljuciti od drugoga. Znate onaj vic o Muji usred poplave trazi od Alaha da ga spasi i na kraju umre pa pita Alaha zake ga nije spasio ovaj kaze pa kaj ti nije dosao camac tri puta, a ti nisi usao.

Covjek moze puno toga napraviti, ali Bog moze sve.
slazem se.

"bez Mene ne mozete ciniti nista" uci Pismo.

...a, opet, Bog nece biti nas trudbenik u ovome zivotu.
Osana is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2007., 22:38   #73
Tihice,ajde molim te odgovori mi na par pitanja..naime,da bi tumačili uopče pojam grijeha i ljudske motivacije za određena djela,mora se vrsno i vrhunski poznavat ljudsku psihologiju.Ja je ne poznam tako,a i rijetko ko ovdje.Pod ovime ne mislim na laička i banalna tumačenja ljudske prirode i pojednostavljivanja,što sam zaista primjetio kod mnogih vjernika.Ljudi su naime skloni površno tumačit određene svoje postupke ne shvačajuči istinsku prirodu i motive koji ih usmjeravaju u određenom smjeru djelovanja.Naime,čovjek čini neko dobro djelo,da navedem primjer.Otac ima sina.Dobrostojeći su,lagodno žive kao obitelj.Sin ima 24 godine,studira.Novca im ne manjka.Ali,tata sina koji studira svako malo forsira da nađe posao.Živcira ga kad sin svaki dan do 11 ujutro spava,kad izlazi često.Sin pita oca zbog čega je takav-otac kaže da ga voli,da se boji za njegovu budučnost i da želi da sin stekne radne navike.I sad pretpostavimo da određeni vrhunski psihijatar malo analizira njihove odnose i dođe do sljedečeg zaključka--otac je vrlo rano napustio obiteljski dom.Radio je od ranih dana i nije u mladosti imao puno vremena za aktivnosti primjerene toj dobi,nekakvu bezbrižnost.I njegova "zabrinutost i ljubav" nisu istinske,več je on ljubomoran i gnjevan na sina koji može bit puno bezbrižnije i ljepše živit od njega u tim godinama.Ali,njegova podsvijest je vrhunski maskirala njegove stvarne motive i ukalupila ih u društveno prihvatljivu formu da ego izbjegne osudu superega,odnosno naše savjesti..ovo je bio samo mali primjer da pokažem što sam htio reči.Tko poznaje ljudsku podsvijest?Prosječan vjernik?Da li ti poznaš svoju podsvijest?Na kome bazičnom psihološkom principu funkcioniraju ljudska bića?Na zadovoljavanju unaprijed zadanih potreba,zadanim samim tim što egzistiramo kao ljudska bića.Tih potreba ima više i mogu se kategorizirat,i svi ih znamo.Ali problem je šta rijetki imaju modeliranu savjest,to je ključ svega.A ljudski ego,naša svijest o nama samima,naš karakter,stavovi,ideali.Naš ego funkcionira po principu sačuvanja vlastite opstojnosti i integriteta.Dakle,eliminira sve one faktore koji narušavaju našu sliku o nama samima,koji prijete našoj slici našega identiteta koju smo nesvjesno gradili desetljećima.To je eto malo pojednostavljeno.Znači npr-živiš u dalmatinskoj zagori,glavna si faca u selu,slušaš thompsona I smatraš se mačo tipom.A ustvari si iskompleksiran i sumnjaš u svoju muškost i fali ti istinskog samopoštovanja i muževnosti koju si kompenzirao tom blijedom maskom.I sad zamisli voziš se u autu sa nekim i on pusti Sandije Cenova.I prvi komentar tog mačo tipa če bit "makni tu pederčinu itd itd"...e sad,ko je zadao psihološke zakone po kojima funkcioniramo.Bog.Gledaj,sam pojam svjesnog grijeha je po meni jako diskutabilan,kao i sam pojam svijesti.Ako se prisjetimo da je svaki novi dan bitka mozga da zadovoljimo svoje potrebe(seks,hrana,piće,pripadanje,ljubav,altruiza m itd itd),kada onda dolazi do zla?Jer naše potrebe se ne mjenjaju,one su zadanu psihološkom konstitucijom svakoga od nas.Kada dolazi do zla?Kada težimo zadovoljit svoje potrebe,ali na neispravan način.Seks,ali napravimo preljub.A zašto smo ga napravili?Koliko je realno da ga prosječan čovjek ne napravi?Kompletno cijeli sistem,ustrojstvo ljudskog društva je takvo da proizvodi grešne pojedince,koji se uče takvim modelima ponašanja.Bog,koji je konstruirao jezgru atoma,koja je par tisuća puta manja od samoga atoma,ima uvid u sve,a kamoli ne u takve "krupne stvari".Govoriti sa 100% sigurnošču šta on o svakoj sitnici misli,mislim da nije realno.Jer pazi,čovjekova spoznaja i prizma Boga je ograničena samom njegovom sviješču i znanjem.Oni koji su imali stroge roditelje,hladne,pretjerano autoritativne,takvima doživljavaju i Boga.Oni kojima su roditelji sve popuštali i nisu postavili jasne granice prihvatljivog,Boga doživljavaju super tolerantim.Prirodno stanje čovjeka je dobrota,što se može dokazati i dokazalo se brojim istraživanjima.Ali sustav ga čini zlim,a da on toga nije ni svjestan.Tihice,da li je grijeh ako usred svoje želje da ostanemo vjerni Bogu ostanemo fizički osakačeni ili ako izgubimo život?Jer mnogi su kroz povijest radi svojih vjerskih uvjerenja izgubili život..Čovjek je Božje biće,sa vrhunskim kapacitetima za ispoljavanje altruizma i humanosti...i toga su svjesne mnoge zle organizacije i sile,koje se zbog toga upravo i trude ovoliko zagadit ljude(fizički,a posebno mentalno).
 
Odgovori s citatom
Old 22.06.2007., 13:32   #74
Quote:
el - Fatih kaže: Pogledaj post
Postovana Nemrutho Dagi,

Previse Vas postujem da bih smatrao da uistinu mislite vecinu onoga sto ste mi odogvorili citirajuci pojedine moje napise, tako da cu se tadrzati na iskrenim pozdravima i dobrim zeljama
Hvala na poštovanju ali ono ipak uključuje cjelokupnost sugovornika, tako da i dalje stojim na već iznesenim stavovima i spremna sam ih braniti do zadnjeg argumenta.

Bio ti meni blagoslovljen...
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2007., 18:09   #75
A zaakajj ih branis od striceka koji nas pokusava argumentirano uvjeriti kako mi njemu uopce nebi trebali vjerovati?

"ne vjeruj covjeku, vjeruj Bogu" rece covjek..koji sebi ne vjeruje
Glam is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2007., 13:27   #76
Tihica kaze da je Bog naucio Zidove higijeni. Medjutim taj Bog je zapovijedio dosta toga o prljavoj hrani. Tako se u knjizi proroka Isaije kaze: KOJI JEDU MESO SVINJECE I STVARI GADNE I MISE, SVI CE IZGINUTI, VELI GOSPOD. (Isaija 66, 17). Bog ili Sveti Duh ili neko trece Bozanstvo kaze preko proroka Isaije da je SVINJSKO MESO GADNO I DA CE IZGINUTI ONI KOJI GA JEDU. DA LI TI TIHICE POSTUJES OVO BOZIJE PRAVILO? Ako ne postujes, odgovori zbog cega je svinjsko meso u davnim vremenima bilo necisto. Medjutim kad se dofatismo higijene i Bozije Biblijske kuvarice procitajmo recepte za zdravu ishranu: TADA REKOH: AH GOSPODE GOSPODE, GLE, DUSA SE MOJA NIJE OSKRNAVILA, JER OD DJETINJSTVA SVOG DO SADA NISAM JEO MRCINOGA NI STA BI ZVERKA RAZDRLA, NITI JE USLO U USTA MOJA MESO NECISTO. A ON MI RECE: VIDI, DAJEM TI GOVEDJU BALEGU MJESTO COVJECJEG KALA, DA NA NJOJ ISPECES SEBI HLEB. (Jezekilj 4, 14-15). Da li je ispravno peci hleb na kravljim izmetinama? Da li poslusati Boga ili vjerovati sebi? Zasto mu Bog nije stvorio vatre? Zar je toliko nemocan? U svakom slucaju Biblijski Bog je pokazao higijenu na zavidnom nivou. Ovo nije jedini citat izvucen iz Biblije o pravilnoj ishrani. Njih ima jos a ovaj je najzesci: NISTA MRTVO NE JEDITE; DOSLJAKU KOJI JE KOD TEBE PODAJ NEKA JEDE, ILI PRODAJ TUDJINU; JER SI NAROD SVET GOSPODU BOGU SVOM; NE KUVAJ JARE U MLIJEKU MATERE NJEGOVE. (Pon. zakon 14, 21). Dobar je taj sveti narod koji uvaljuje mrtvacinu nehriscanima tj. nejevrejima. Jos je bolji Biblijski Bog koji ih uci ovakvom licemjerstvu i gadostima. Dobro Tihice. Ako ja i Nermuth Dagi svratimo kod tebe kao dosljaci da li ces poslusati ovo nadnaravno Bozije pravilo i uvaliti nam mrtvacinu? Ovo cu te pitati i ponavljati sve dok ne odgovoris. Pozdrav i bon apetito.
Mabuss is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:12.