Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.01.2010., 20:18   #101
Quote:
vixana kaže: Pogledaj post
recimo da se radi o kući od 200m2 grijanog prostora i sa 6 članova kučanstva.
koliki spreminik tople vode bi bio optimalan?
minimum bi spremnik vode trebao biti 200l.
Ako je kotao na pelete ,zbog što manjeg paljenja u ljeti (jer u ljeti će se maximalno jednom dnevno paliti ili dva puta najviše)
dobro bi bilo imati 300l pogotovo ako se računa na solarno grijanje tople vode
koje svaki dan sve jeftinije onda 300l minimum.
stmat is offline  
Old 14.01.2010., 13:11   #102
Quote:
stmat kaže: Pogledaj post
........za pretpostavit je da ako stalno imam vodu u podnom grijanju 58, da će i temperatura poda (počice ili kamen) dosegnuti barem 50C
E, vidiš - neće!
Postoji isijavanje i zagrijavanje zraka u prostoriji iz poda i gubitak topline prostorije! Pod se stalno hladi!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Old 14.01.2010., 17:05   #103
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
E, vidiš - neće!
Postoji isijavanje i zagrijavanje zraka u prostoriji iz poda i gubitak topline prostorije! Pod se stalno hladi!
pod se ne može hladit kad imam 5 cm niže toplu vodu od 50C

nemoj se više prosipat molim te
zagrijati prostor sa temperaturom poda od 27C nećeš nikad, a da ne pričam kad je vani -10C.
ovo je zadnje što sam na tvoju temu napisao
stmat is offline  
Old 14.01.2010., 23:19   #104
Quote:
stmat kaže: Pogledaj post
zagrijati prostor sa temperaturom poda od 27C nećeš nikad, a da ne pričam kad je vani -10C.
ovo je zadnje što sam na tvoju temu napisao
ispaliti ovak nešto i ostati živ... to bi konkretno značilo da ko god ima podno grijanje na ovim prostorima po zimi se smrzava ili loži kamin čim padne ispod 0C. To naravno ne stoji.
Zagrijati prostor danas nije nikakav problem. Ono di ljude griješe je da više obraćaju pažnju na to kak zagrijati prostor, a puno manje kak zadržati tu toplinu čim duže u samom prostoru...
__________________
...al inace sam dobro...
vixana is offline  
Old 15.01.2010., 16:24   #105
Thumbs up Artel peći na pelete

Quote:
laser916 kaže: Pogledaj post
O kojoj firmi je bila reportaža o proizvodnji peleta? I čije peći su bile predstavljene?
Radi se o pećima na pelete marke "Artel",generalni zastupnik u Hrvatskoj je tvrtka Metel.
www.metel.hr
Koni1 is offline  
Old 16.01.2010., 20:25   #106
Quote:
stmat kaže: Pogledaj post
pod se ne može hladit kad imam 5 cm niže toplu vodu od 50C

nemoj se više prosipat molim te
zagrijati prostor sa temperaturom poda od 27C nećeš nikad, a da ne pričam kad je vani -10C.
ovo je zadnje što sam na tvoju temu napisao
MA POTPUNO SI U PRAVU
Ovih 30-tak godina varam sam sebe
Koliko je ono bilo u Sisku -15C
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Old 16.01.2010., 21:49   #107
Ljudi ako hoćete grijanje na pelet tražite samo originalne peći na pelet,znaći peć koja je namijenjena samo na pelet ni pošto ove Centrometalove kombinirane(peć na kruto gorivo+pelet set) one su čisto sranje.Te su peći gutaći,žderaći peleta a da ne prićam o čiščenju peći. Sve u svemu katastrofa.Svoju peć i pelet set od 50KW prodajem čim prođe ova zima.
lovric is offline  
Old 18.01.2010., 00:18   #108
Lovric kakav je pepeo nakon sagorjevanja u tvojoj peći, dali u njemu ima grudica i pougljenenih peleta? Možda nešto nije u redu sa sagorjevanjem i količinom ubačenog zraka. Moj je prijatelj na Viadrusu imao veliku potrošnju. Nakon puno muke ustanovilo se da je dimnjak previše vukao. Sad mu se potrošnja svela u normalu. Koje pelete ti koristiš?
agt is offline  
Old 19.01.2010., 00:10   #109
Quote:
agt kaže: Pogledaj post
Lovric kakav je pepeo nakon sagorjevanja u tvojoj peći, dali u njemu ima grudica i pougljenenih peleta? Možda nešto nije u redu sa sagorjevanjem i količinom ubačenog zraka. Moj je prijatelj na Viadrusu imao veliku potrošnju. Nakon puno muke ustanovilo se da je dimnjak previše vukao. Sad mu se potrošnja svela u normalu. Koje pelete ti koristiš?
kad sam koristio pelete od Adriadrva nisam uopće imao u samom plameniku pepela i pepeo je bio savršeno siv, sad koristim od drvenjače pelete i imam više pepela i pepeo mi se zadržava na samom plameniku (ne uspije je ventilator otpuhat) i nije siv, više je kao crn.
pošto imamo istu pać kako to kod tebe izgleda?
stmat is offline  
Old 19.01.2010., 22:14   #110
Quote:
stmat kaže: Pogledaj post
kad sam koristio pelete od Adriadrva nisam uopće imao u samom plameniku pepela i pepeo je bio savršeno siv, sad koristim od drvenjače pelete i imam više pepela i pepeo mi se zadržava na samom plameniku (ne uspije je ventilator otpuhat) i nije siv, više je kao crn.
pošto imamo istu pać kako to kod tebe izgleda?
Kod mene je pepeo boje papra, a otprilike je i takvog izgleda. Što se tiče količine, čistim peć svake subote, a otprilike trošim tri vreće peleta dnevno kad su ove temperature oko nule, dakle tjedno cca 300 kg i bude oko 5 kg pepela(puna tacna i nešto malo više), a to je nešto više od specifikacije na vreći (1-1.5%).
Neki dan sam imao sličan problem kao ti. Probudio me ujutro protupožarni alarm jer je peć prodimila kroz dozator u rezervoar. Naišao sam na potpuno peletima začepljeno ložište i bilo je dosta crnog pepela tj pougljenjenih peleta.
Shvatio sam da je netko nehotice isključio sobni termostat u prostoru koji sam grijao na 18 C (cca 150-200 kvadrata), a u tom prostoru nitko ne živi pa to nisam ni primjetio. Doduše cca tjedan dana se peć dizala preko 90 ali nisam obraćao pažnju, u stvari je bilo previše energije, peć je bila predozirana. Smanjio sam nakon toga snagu i sad je ok. Sad su mi parametri:P110=62sec, P120 i 130=7sec, P150=1200sec, P160 i 170=3sec, P180=40sec, zraka na ventilatoru cca 30%. Mislim da je to sada cca 20 KW, jer Drvenjača ima po specifikaciji 18,5-20 Mj/kg.

Zadnje uređivanje agt : 19.01.2010. at 22:21.
agt is offline  
Old 21.01.2010., 10:30   #111
Prije neki dan su mi dosli decki koji rade program za centormetal i ubacili novi softver. Potrosnja je pala za 50%. Poveca li su brzinu ventilatora. Iskrenu neznam kao su to uspjeli jer mi je i prije bilo dobro izgaranja. Pretpostavljao sam da mi je upravo prevelika brzina ventilatora razlog povecane potrosnje
mjojo is offline  
Old 23.01.2010., 18:50   #112
Meni nikak da dođu ubacit taj novi softver,ali i ovak sam zadovoljan sa potrošnjom (cca 25 kg/24 sata)...
fahrenheit 37 is offline  
Old 25.01.2010., 22:12   #113
Quote:
mjojo kaže: Pogledaj post
Prije neki dan su mi dosli decki koji rade program za centormetal i ubacili novi softver. Potrosnja je pala za 50%. Poveca li su brzinu ventilatora. Iskrenu neznam kao su to uspjeli jer mi je i prije bilo dobro izgaranja. Pretpostavljao sam da mi je upravo prevelika brzina ventilatora razlog povecane potrosnje
Koliko ti je star pelet set,ja sam kupio prošle godine svoj set pa ne znam da li je u njemu ta verzija software što su tebi sad ubacili ili su izbacili neku još noviju verziju.
lovric is offline  
Old 25.01.2010., 22:19   #114
Quote:
agt kaže: Pogledaj post
Lovric kakav je pepeo nakon sagorjevanja u tvojoj peći, dali u njemu ima grudica i pougljenenih peleta? Možda nešto nije u redu sa sagorjevanjem i količinom ubačenog zraka. Moj je prijatelj na Viadrusu imao veliku potrošnju. Nakon puno muke ustanovilo se da je dimnjak previše vukao. Sad mu se potrošnja svela u normalu. Koje pelete ti koristiš?
Pepeo u lugari je sive boje a onaj u pepeljari znaći tamo gdje peleti upadaju i gore je crn i izgleda kao male sitne(kao kvarzni pijesak) kuglice.Pelet sam kupio u Nemiloj nemam pojma kojeg je sastojka ,mislim da je jedno 70-80 % jelovina.Ali evo zadnjih nekoliko dana imam i problem da mi dolazi dim kroz bužir u silos peleta pa mi napuni podrum dimom.Peć očišćena dimnjak čist ali iz nekih razloga mi ubacuje dim iz peći u silos peleta.U subotu sam poslao upit centrometalu vezano za dim u silosu ali još nisam dobio nikakav odgovor.
lovric is offline  
Old 26.01.2010., 08:39   #115
Quote:
lovric kaže: Pogledaj post
Koliko ti je star pelet set,ja sam kupio prošle godine svoj set pa ne znam da li je u njemu ta verzija software što su tebi sad ubacili ili su izbacili neku još noviju verziju.
JA sam svoga dobio prije godinu dana. Nova verzija ima nesto drugacije parametre popale i vece brzine rada ventilatora u svim fazama. potrosnja mi je pala sa 4,2kg/h na 2.8 kg/h. sad nezna u cemu je stvar. Istina je da sam spusti temperaturu vode sa 80 na 75°C ali nevjerujem da u tome moze biti tolika razlika
mjojo is offline  
Old 26.01.2010., 08:52   #116
Quote:
fahrenheit 37 kaže: Pogledaj post
Meni nikak da dođu ubacit taj novi softver,ali i ovak sam zadovoljan sa potrošnjom (cca 25 kg/24 sata)...
nije mi jasno kako mozes imati tako nisku potrosnju. naime ako je 1kgpeleta =5kwh i to pomnozis sa koeficijentom iskoristivosti od max 0,88 ispada da ti je dovoljna količina za kucu 4,5kw/h ? koliko kvadrata zagrijavas?
mjojo is offline  
Old 26.01.2010., 10:25   #117
Quote:
lovric kaže: Pogledaj post
Pepeo u lugari je sive boje a onaj u pepeljari znaći tamo gdje peleti upadaju i gore je crn i izgleda kao male sitne(kao kvarzni pijesak) kuglice.Pelet sam kupio u Nemiloj nemam pojma kojeg je sastojka ,mislim da je jedno 70-80 % jelovina.Ali evo zadnjih nekoliko dana imam i problem da mi dolazi dim kroz bužir u silos peleta pa mi napuni podrum dimom.Peć očišćena dimnjak čist ali iz nekih razloga mi ubacuje dim iz peći u silos peleta.U subotu sam poslao upit centrometalu vezano za dim u silosu ali još nisam dobio nikakav odgovor.
Meni se takva stvar desila kad je peć bila predozirana tj dobivala je previše peleta u određenoj namještenoj jedinici vremena, a u tom periodu količina zraka koja je bila namještena na plameniku nije bila dovoljna da pelet izgori, pa je dolazilo do začepljenja plamenika i povrata dima u dozator odnosno rezervoar.
agt is offline  
Old 26.01.2010., 18:09   #118
Quote:
mjojo kaže: Pogledaj post
nije mi jasno kako mozes imati tako nisku potrosnju. naime ako je 1kgpeleta =5kwh i to pomnozis sa koeficijentom iskoristivosti od max 0,88 ispada da ti je dovoljna količina za kucu 4,5kw/h ? koliko kvadrata zagrijavas?
Kuća ima 90 kvadrata,peć je snage 20kw,imam 7 radijatora,klapna na dimnjaku je na pola otvorena (kažu da je to jako bitna stavka) i automatika peći je usklađena sa vrstom peleta koje upotrebljavam (to je najbitniji dio cijele priče),na koji ljudi baš ne obraćaju previše pozornost...
Peć se pali u 6h ujutro i gasi se u 22h navečer...
Čistim ju nakon svakog potrošenog spremnika...
fahrenheit 37 is offline  
Old 26.01.2010., 20:50   #119
Quote:
lovric kaže: Pogledaj post
Pepeo u lugari je sive boje a onaj u pepeljari znaći tamo gdje peleti upadaju i gore je crn i izgleda kao male sitne(kao kvarzni pijesak) kuglice.Pelet sam kupio u Nemiloj nemam pojma kojeg je sastojka ,mislim da je jedno 70-80 % jelovina.Ali evo zadnjih nekoliko dana imam i problem da mi dolazi dim kroz bužir u silos peleta pa mi napuni podrum dimom.Peć očišćena dimnjak čist ali iz nekih razloga mi ubacuje dim iz peći u silos peleta.U subotu sam poslao upit centrometalu vezano za dim u silosu ali još nisam dobio nikakav odgovor.

isto kao kod agt i ja sam imao sličnih problema, mogu biti samo dvije stvari
1. previše pelta se ubacuje i ne uspiju sagorit, kad ih je previše samim tim i ubacivanje svježeg zraka je oteženo i smanjeno.
1. začepljen je dimnjak ili peć. pregledaj dobro na peći kuda sve dim prolazi.
možda ima neki dio peći koji nisi otkrio a treba čistit
stmat is offline  
Old 26.01.2010., 20:53   #120
Quote:
agt kaže: Pogledaj post
Kod mene je pepeo boje papra, a otprilike je i takvog izgleda. Što se tiče količine, čistim peć svake subote, a otprilike trošim tri vreće peleta dnevno kad su ove temperature oko nule, dakle tjedno cca 300 kg i bude oko 5 kg pepela(puna tacna i nešto malo više), a to je nešto više od specifikacije na vreći (1-1.5%).
Neki dan sam imao sličan problem kao ti. Probudio me ujutro protupožarni alarm jer je peć prodimila kroz dozator u rezervoar. Naišao sam na potpuno peletima začepljeno ložište i bilo je dosta crnog pepela tj pougljenjenih peleta.
Shvatio sam da je netko nehotice isključio sobni termostat u prostoru koji sam grijao na 18 C (cca 150-200 kvadrata), a u tom prostoru nitko ne živi pa to nisam ni primjetio. Doduše cca tjedan dana se peć dizala preko 90 ali nisam obraćao pažnju, u stvari je bilo previše energije, peć je bila predozirana. Smanjio sam nakon toga snagu i sad je ok. Sad su mi parametri:P110=62sec, P120 i 130=7sec, P150=1200sec, P160 i 170=3sec, P180=40sec, zraka na ventilatoru cca 30%. Mislim da je to sada cca 20 KW, jer Drvenjača ima po specifikaciji 18,5-20 Mj/kg.
fasciniran sam tvojim postavkama, sa koliko malo peleta griješ veliku površinu.
naravno da je razlika u izoliranosti objekta, moja je kuća velika i loše zidana a nema izolaciju.
stmat is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:04.