Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.03.2012., 22:41   #1
Question Stan s tri generacije

pozdrav svima!
molim pomoć, studentica sam i radim jedno istraživanje...
trebaju mi neke općenite informacije o višegeneracijskim obiteljima (roditelji s djecom te baka i djed) koje žive u stanu, a ne u obiteljskoj kući
kao na primjer:
  1. koliko vas živi skupa na koliko kvadrata stana? da li vam je to dovoljno?
  2. da li svi imaju svoju sobu ili se dijele, te da li je dnevni boravak ujedno i spavaona?
  3. kakva je podjela obveza, da li oba roditelja rade, a baka/djed kuhaju ručak, ili majka kuha, a baka/djed samo čuvaju djecu, ili ništa od toga...?
  4. kolika vam je kuhinja i da li je dovoljna za vaše potrebe?
  5. da li živite svi skupa jer to želite ili bi, da imate dovoljno novaca, nabavili još jedan stambeni prostor?

slobodno se javite u inbox ako vam je neugodno pisati na forumu...biti ću jako zahvalna!
poma dora is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2012., 21:57   #2
trazim jos ljudi!!
unaprijed hvala!
poma dora is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2012., 09:30   #3
još?
poma dora is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2012., 10:18   #4
Quote:
poma dora kaže: Pogledaj post
pozdrav svima!
molim pomoć, studentica sam i radim jedno istraživanje...
trebaju mi neke općenite informacije o višegeneracijskim obiteljima (roditelji s djecom te baka i djed) koje žive u stanu, a ne u obiteljskoj kući
Nisam (na srecu) u takvoj situaciji, ali mogu ti napisati situaciju od susjede...ne znam mozes li to iskoristiti...zamisli da je ona odgovorila..
kao na primjer:
Quote:
[*]koliko vas živi skupa na koliko kvadrata stana? da li vam je to dovoljno?
sedmero u cca 55 kvadrata (sad ih je istina "samo" sestero, jer je dida umro, ali ovo je jedna stvarna neizmisljena situacija.
Naravno da nije dovoljno.
Quote:
[*]da li svi imaju svoju sobu ili se dijele, te da li je dnevni boravak ujedno i spavaona?
Stan je dvosoban. Nema svatko svoju sobu. Dnevni boravak uopce nije dnevni boravak, vec je pretvoren u spavacu sobu. Kuhinja je postala dnevni boravak.
Quote:
[*]kakva je podjela obveza, da li oba roditelja rade, a baka/djed kuhaju ručak, ili majka kuha, a baka/djed samo čuvaju djecu, ili ništa od toga...?
Djed i baka kuhaju sebi. Mama kuha za ostatak obitelji, doma je, ne radi. Tata radi.
Quote:
[*]kolika vam je kuhinja i da li je dovoljna za vaše potrebe?
Kuhinja je mala, najvise 8-10 kvadrata, nedovoljno velika...ali je pomaknut zid i povecana je.
Quote:
[*]da li živite svi skupa jer to želite ili bi, da imate dovoljno novaca, nabavili još jedan stambeni prostor?
Naravno da ne zele zivjeti u takvim uvjetima i da bi zivjeli negdje drugdje da mogu.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2012., 13:28   #5
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Nisam (na srecu) u takvoj situaciji, ali mogu ti napisati situaciju od susjede...ne znam mozes li to iskoristiti...zamisli da je ona odgovorila..
ma nema problema, dapace
hvala ti, nazalost nema bas velikog odaziva, ne znam koliko je takva situacija cesta uopce....pa jos ih na internetu nac
poma dora is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2012., 14:16   #6
Quote:
poma dora kaže: Pogledaj post
ma nema problema, dapace
hvala ti, nazalost nema bas velikog odaziva, ne znam koliko je takva situacija cesta uopce....pa jos ih na internetu nac
Nekako mi se cini (bez obzira na teske uvjete) da i nije bas tako jako cesta...snadju se ljudi i radje zive u 2 malecka stana, nego da se trpe u jednom. Cesca je situacija kad se radi o kuci...a kako i kuce znaju biti nevelike tj. da nema dovoljno prostora ...i tu bude svega i svacega.
Vecina drugih oko mene ...ne zivi u istom stanu sa roditeljima, a pogotovo ne i sa djedovima/bakama.
Iako..."djeca" cesto dugo zive sa roditeljima ...pa se i ne zene jer nemaju gdje zivjeti...pa ima dosta onih od 30-40 godina koji su i dalje sa roditeljima iako im to nije bas prvi izbor.
Ponekad pokusaju pobjeci od doma...odu u podstanare, ali se na kraju vrate mami i tati...jer je jeftinije, a i opran je ves, skuhan rucak.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2012., 14:46   #7
Quote:
poma dora kaže: Pogledaj post
pozdrav svima!
molim pomoć, studentica sam i radim jedno istraživanje...
trebaju mi neke općenite informacije o višegeneracijskim obiteljima (roditelji s djecom te baka i djed) koje žive u stanu, a ne u obiteljskoj kući
kao na primjer:
  1. koliko vas živi skupa na koliko kvadrata stana? da li vam je to dovoljno?
  2. da li svi imaju svoju sobu ili se dijele, te da li je dnevni boravak ujedno i spavaona?
  3. kakva je podjela obveza, da li oba roditelja rade, a baka/djed kuhaju ručak, ili majka kuha, a baka/djed samo čuvaju djecu, ili ništa od toga...?
  4. kolika vam je kuhinja i da li je dovoljna za vaše potrebe?
  5. da li živite svi skupa jer to želite ili bi, da imate dovoljno novaca, nabavili još jedan stambeni prostor?

slobodno se javite u inbox ako vam je neugodno pisati na forumu...biti ću jako zahvalna!
Evo ja živim u takvom aranžmanu i mogu svoje iskustvo podjeliti sa tobom.

1. U našem stanu živimo nas 5-ero, muž, ja, naša kćer i muževi roditelji. Stan je četverosobni, 86m2 i to nam je sasvim dovoljno.
2. Svatko ima svoju sobu a boravak je isključivo boravak.
3. Muž i ja radimo a svekar i svekrva ne rade ništa. Kad kažem ništa, onda i mislim ništa. Ponekad se svekrvi omakne da skuha ručak. Spremanje, svi kućanski poslovi i briga o djetetu su na nama!
p.s. nikada nisam tražila od njih ništa nego samo da svekrva skuha ručak, ali i tu sam naletjela na zid. Žena neće i to je to.
4. Kuhinja ima nekih 6 m2. Da li mi je to dovoljno? Pa recimo da jest. Da je veća ne bih se bunila ali dovoljna mi je i ovakva kakva je. Važno mi je da je odvojena od boravka i blagovaone.
5. Živimo ovako jer smo tako htjeli. Naime mi smo imali svako svoj stan (mi i muževi roditelji) ali smo ih prodali i kupili jedan veliki. Oni su teško samo mogli sa jednom mirovinom živjeti sami pa smo tu mi uskočili. Kad gledam unatrag, to je bila najveća greška koju smo napravili ali što je tu je.
Ima ona stara poslovica "Pomozi sirotu na svoju sramotu".
__________________
"Expirience is what you get when u don't get what you want!" (Randy Pausch)
zrixy is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2012., 16:46   #8
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Nekako mi se cini (bez obzira na teske uvjete) da i nije bas tako jako cesta...snadju se ljudi i radje zive u 2 malecka stana, nego da se trpe u jednom. Cesca je situacija kad se radi o kuci...a kako i kuce znaju biti nevelike tj. da nema dovoljno prostora ...i tu bude svega i svacega.
Vecina drugih oko mene ...ne zivi u istom stanu sa roditeljima, a pogotovo ne i sa djedovima/bakama.
Iako..."djeca" cesto dugo zive sa roditeljima ...pa se i ne zene jer nemaju gdje zivjeti...pa ima dosta onih od 30-40 godina koji su i dalje sa roditeljima iako im to nije bas prvi izbor.
Ponekad pokusaju pobjeci od doma...odu u podstanare, ali se na kraju vrate mami i tati...jer je jeftinije, a i opran je ves, skuhan rucak.
da, dosta je tesko zivjeti sa širom familijom, znam i iz vlastitog primjera, ali smo bar mi u ob.kući, a ne u stanu

a raspravljajući tu temu na fakultetu (arhitektura) smo dosli do zaključka da ljudi tako žive jer je uglavnom to najbolje financijsko riješenje... :/
poma dora is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2012., 16:52   #9
Quote:
zrixy kaže: Pogledaj post
Evo ja živim u takvom aranžmanu i mogu svoje iskustvo podjeliti sa tobom.
(...)
Kad gledam unatrag, to je bila najveća greška koju smo napravili ali što je tu je.
Ima ona stara poslovica "Pomozi sirotu na svoju sramotu".
da, znam kako stariji ljudi mogu biti teski, tocnije moja majka je u istoj situaciji kao i ti, pa znam preko nje
doduse moja baka je suprotnost, ona bi potpuno zamjenila moju majku kad bi mogla, u kuhanju pogotovo

i hvala na odgovorima!
poma dora is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2012., 16:56   #10
Ja ću ti odgovoriti za bliske prijatelje.

1. koliko vas živi skupa na koliko kvadrata stana? da li vam je to dovoljno?
Stan ima 65 kvadrata. Živi njih 4-ero. Roditelji, dvoje djece i muževa mama. Nije im dovoljno
2. da li svi imaju svoju sobu ili se dijele, te da li je dnevni boravak ujedno i spavaona?
Djeca su u jednoj sobi, baka u drugoj, a roditelji u dnevnom.
3. kakva je podjela obveza, da li oba roditelja rade, a baka/djed kuhaju ručak, ili majka kuha, a baka/djed samo čuvaju djecu, ili ništa od toga...?
Oba roditelja rade(on doduše plaću nije vidio mjesecima) i obavljaju sve kućanske poslove. Baka samo kuha za sebe. Djeca su u školi pa im ne treba čuvanje.
4. kolika vam je kuhinja i da li je dovoljna za vaše potrebe?
Kuhinja ima 10. ak kvadrata.
5. da li živite svi skupa jer to želite ili bi, da imate dovoljno novaca,
nabavili još jedan stambeni prostor?
Da imaju novaca, sutra bi odselili.
Garf is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2012., 20:55   #11
Quote:
zrixy kaže: Pogledaj post
5. Živimo ovako jer smo tako htjeli. Naime mi smo imali svako svoj stan (mi i muževi roditelji) ali smo ih prodali i kupili jedan veliki.
Htjedoh ovdje pitati...pa zasto, tko to zeli ...i zasto?
Quote:
Kad gledam unatrag, to je bila najveća greška koju smo napravili ali što je tu je.
Ali evo i nastavka...ipak nije to ono sto ste htjeli...nego se to mozda tada tako cinilo .
Jedno je ako nemas izlaza, ako nema rjesenja za odvojeni zivot, ali ako bi i u supi nekoj mogla zivjeti radje bi i to nego sa njegovima ili mojima...a nisu ni jedni ni drugi nista posebno losi. Dobri smo si (tj. sada muski dio fali, ostale su samo bake) ...ali ipak je bilo super sto smo udanjeni... taman koliko treba.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2012., 21:05   #12
Quote:
poma dora kaže: Pogledaj post
da, dosta je tesko zivjeti sa širom familijom, znam i iz vlastitog primjera, ali smo bar mi u ob.kući, a ne u stanu

a raspravljajući tu temu na fakultetu (arhitektura) smo dosli do zaključka da ljudi tako žive jer je uglavnom to najbolje financijsko riješenje... :/
Pa da...bolje je voditi odvojen zivot...a da su ti je bliza obitelj po mogucnosti blizu (pogotovo ako su starij i trebaju povremenu pomoc).
Mene i mama i svekrva "maltretiraju"...stalni nesto trebaju, pitaju..u vezi videa/televizora/mobitela/kompjutora....misle da sam ja rtv tehnicar....
...sve je to razumljivo (iako nije uvijek lako istrpiti), ali mi je super da su relativno blizu i da se moze skociti k njima bilo kada...
Da bas moram non-stop biti s njima, mislim da bih siznula (iako, naravno na sve se covjek navikne, pogotovo ako ne zna za bolje)...jer svaka (uza) obitelj ima i svojih problema, nemas uvijek vremena i zivaca i za tudje...koji tebi izgledaju bezvezni...a njima su ogromni. (npr. kako prezivjeti do sutra kad ti televizor krepa, a to ti je jedina zabava...nema veze sto imas i drugi... )
Iako netko mozda misli da nije lijepo kad netko ne zeli biti s vlastitim roditleljima (kad vec ima svoju obitelj) i to osudjuje, uvjerena sam da u takvoj situaciji odvojenog zivota medjusobni odnosi mogu biti daleko bolji...dok ce u zajednickom suzivotu...kad tad doci do vise ili manje zescih svadja...pa i do toga da se zivi pod istim krovom, a ne razgovara se medjusobno. Uvjerena sam da bi tako i bilo ...da smo kojim slucajem morali zivjeti s nekim od roditelja...iako nisu nista gori od bilo kojih drugih... (Napominjem ovdje da su nasi vec u poodmaklim godinama....a sto su ljudi stariji sve je teze s njima)
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2012., 21:50   #13
ne znam jel će ti pomoći, ali frendica mi je već neko vrijeme u takvoj situaciji....

koliko vas živi skupa na koliko kvadrata stana? da li vam je to dovoljno?
njih 5 žive u 50 m2...frendica, muž i njihov sin (3 godine) u stanu njegovih roditelja

da li svi imaju svoju sobu ili se dijele, te da li je dnevni boravak ujedno i spavaona?
stan ima 2 male sobice, njegovi roditelji u svojoj, oni sa sinom u njegovoj....dnevni boravak, kuhinja i trpezarija su u jednoj prostoriji...

kakva je podjela obveza, da li oba roditelja rade, a baka/djed kuhaju ručak, ili majka kuha, a baka/djed samo čuvaju djecu, ili ništa od toga...?
njegovi roditelji rade povremeno, oni rade povremeno...sve po kući svi rade...režije oni dijele na pola s njegovim roditeljima...

kolika vam je kuhinja i da li je dovoljna za vaše potrebe?
kuhinja nije zasebna, već je tu i db i trpezarija...sve skupa mislim da nije više od 20 m2...

da li živite svi skupa jer to želite ili bi, da imate dovoljno novaca, nabavili još jedan stambeni prostor?
ne žive jer žele, ali ne mogu se odseliti od njegovih roditelja, jer ne mogu plaćati najam i režije...sretni su a su ih uopće primili...ali nije to baš neka sretna situacija, pogotovo što im sin više nije beba, a očito da će tako još godinama biti s njima u sobi...
__________________
Success is getting what you want. Happiness is wanting what you get.
Allexis is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2012., 22:09   #14
Evo moje iskustvo. Ja se ovoga ne sjecam,ali znam iz čestih priča šta su mi ih pričali roditelji.

Dakle, u 5.mjesecu 1996. smo se roditelji i ja vratili iz Novog Zelanda u Hrvatsku i uselili u stan djeda i bake s očeve strane.

Stan ima 65 m^2, 2 spavaće sobe i oveći dnevni boravak. Nas 5. Pošto moji baka i dida imaju neku čudnu naviku da u stanu jednu sobu pretvore u skladište(smetlište),tako je jedna spavaća soba bila neupotrebljiva.
Ja,mama i tata smo spavali u dnevnom boravku na kauču,odnosno jednom dijelu db-a koji je od ostatka bio odijeljen ormarima. Baka i dida u drugoj spavaćoj sobi.
Iako je u stanu bilo 2 radijatora,koristila se jedino peć na drva u kuhinji pa su jedino kuhinja i blagovaonica bile tople preko zime.
Mama i tata su radili,baka i dida ne,valjda su se brinuli o meni
Kuhinja ima 6 kvadrata. +- 1 kvadrat.
Baka je većinom kuhala. I danas ponekad zna skuhat ručak pa ga mi samo skupimo.

Tako smo živili godinu ipo dana,prvom prilikom mama i tata su digli kredit i sad svi lijepo živimo odvojeni 20 minuta hoda
Rok is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2012., 23:04   #15
Quote:
Rok kaže: Pogledaj post
Pošto moji baka i dida imaju neku čudnu naviku da u stanu jednu sobu pretvore u skladište(smetlište),tako je jedna spavaća soba bila neupotrebljiva.
Bas zgodno.
Quote:
Tako smo živili godinu ipo dana,prvom prilikom mama i tata su digli kredit i sad svi lijepo živimo odvojeni 20 minuta hoda
No...kad je tako nesto samo privremeno, pa makar i na 2-3 ili 5 godina...i dok je dijete malo, da se nekako izdurati....ali kao neko trajno rjesenje za zivot...koma.
Po meni svako dijete mora imati svoj neki kutak...odvojen od drugih, po mogucnosti svoju sobu ili sobu s bratom/sestrom. Ali ako su razlicitog spola, mislim da i to nije dobro...vec da kad dodju u pubertet, da bi trebali imati svoj sobicak...najmanji na svijetu...ali svoj.

Ustvari sad si me sjetio da i svoj primjer (kad sam ja bila mala) mogu opisati i da ga poma dora moze uvrstiti u anketu.
Evo:
koliko vas živi skupa na koliko kvadrata stana? da li vam je to dovoljno?
bilo nas je petero...mama, tata, brat, ja i baka. Ni blizu dovoljno.
da li svi imaju svoju sobu ili se dijele, te da li je dnevni boravak ujedno i spavaona?
Baka imala svoju sobu. Tata je spavao u DB (navodno jer je uzasno hrkao) koji je prolazna prostorija i nas troje u spavacoj
kakva je podjela obveza, da li oba roditelja rade, a baka/djed kuhaju ručak, ili majka kuha, a baka/djed samo čuvaju djecu, ili ništa od toga...?
Tata je radio. Mama brinula o obitelji. Baka je kuhala za sebe i nije radila nista. (osim zivcirala mamu)
kolika vam je kuhinja i da li je dovoljna za vaše potrebe?
cca desetak kvadrata. Dovoljno je velika, obzirom da je u stvari spojena s DB i uvijek se u njemu jelo.
da li živite svi skupa jer to želite ili bi, da imate dovoljno novaca, nabavili još jedan stambeni prostor?
Definitivno nije bilo drugog rjesenja i to je bio jedini razlog. Mozda bi i zivjeli skupa (da baka ne bude sama)...ali svakako u vecem stanu s vise soba, da je bilo moguce.

Zadnje uređivanje kajpa : 28.03.2012. at 23:10.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2012., 23:40   #16
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Nisam (na srecu) u takvoj situaciji, ali mogu ti napisati situaciju od susjede...ne znam mozes li to iskoristiti...zamisli da je ona odgovorila..
kao na primjer:

sedmero u cca 55 kvadrata (sad ih je istina "samo" sestero, jer je dida umro, ali ovo je jedna stvarna neizmisljena situacija.
Naravno da nije dovoljno.

Stan je dvosoban. Nema svatko svoju sobu. Dnevni boravak uopce nije dnevni boravak, vec je pretvoren u spavacu sobu. Kuhinja je postala dnevni boravak.

Djed i baka kuhaju sebi. Mama kuha za ostatak obitelji, doma je, ne radi. Tata radi.

Kuhinja je mala, najvise 8-10 kvadrata, nedovoljno velika...ali je pomaknut zid i povecana je.

Naravno da ne zele zivjeti u takvim uvjetima i da bi zivjeli negdje drugdje da mogu.
Djed kuha - a kažeš umro
signum is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2012., 00:47   #17
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Bas zgodno.

No...kad je tako nesto samo privremeno, pa makar i na 2-3 ili 5 godina...i dok je dijete malo, da se nekako izdurati....ali kao neko trajno rjesenje za zivot...koma.
Po meni svako dijete mora imati svoj neki kutak...odvojen od drugih, po mogucnosti svoju sobu ili sobu s bratom/sestrom. Ali ako su razlicitog spola, mislim da i to nije dobro...vec da kad dodju u pubertet, da bi trebali imati svoj sobicak...najmanji na svijetu...ali svoj.

Ustvari sad si me sjetio da i svoj primjer (kad sam ja bila mala) mogu opisati i da ga poma dora moze uvrstiti u anketu.
Evo:
koliko vas živi skupa na koliko kvadrata stana? da li vam je to dovoljno?
bilo nas je petero...mama, tata, brat, ja i baka. Ni blizu dovoljno.
da li svi imaju svoju sobu ili se dijele, te da li je dnevni boravak ujedno i spavaona?
Baka imala svoju sobu. Tata je spavao u DB (navodno jer je uzasno hrkao) koji je prolazna prostorija i nas troje u spavacoj
kakva je podjela obveza, da li oba roditelja rade, a baka/djed kuhaju ručak, ili majka kuha, a baka/djed samo čuvaju djecu, ili ništa od toga...?
Tata je radio. Mama brinula o obitelji. Baka je kuhala za sebe i nije radila nista. (osim zivcirala mamu)
kolika vam je kuhinja i da li je dovoljna za vaše potrebe?
cca desetak kvadrata. Dovoljno je velika, obzirom da je u stvari spojena s DB i uvijek se u njemu jelo.
da li živite svi skupa jer to želite ili bi, da imate dovoljno novaca, nabavili još jedan stambeni prostor?
Definitivno nije bilo drugog rjesenja i to je bio jedini razlog. Mozda bi i zivjeli skupa (da baka ne bude sama)...ali svakako u vecem stanu s vise soba, da je bilo moguce.
Hm...ne znam jesmo li se skužili. Mi više ne živimo skupa. Od 1998. zapravo

Roditelji ,ja i brat (koji je stigao neposredno prije "odvajanja" ) smo u ovom "velikom" stanu od 65 kvadrata,a baki i djedu su moji roditelju kupili njihov stan.
Ta soba koja je nekad bila "skladište" sad je renovirana spavaća i u njoj spavaju roditelji,a u drugoj ja i brat.
To će se doduše uskoro promijenit,jer pošto ja krećem uskoro na faks,nekako će se neki dio stana pregradit u sobu za roditelje,a njihova bivša će postat moja. Tako će svatko imat svoju sobu (napokon).

Quote:
signum kaže: Pogledaj post
Djed kuha - a kažeš umro
Možda drugi djed ...
Rok is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2012., 10:33   #18
Quote:
signum kaže: Pogledaj post
Djed kuha - a kažeš umro

Opisivala sam situaciju u kojoj je zivjelo njih sedmero ...mozda je bolja za anketu. Djed i baka su sebi kuhali.
Sad ih je sestero, djed je umro. Ne kuha, kuhao je...tj. nije ni tada valjda, nego je baka.

Quote:
Rok kaže: Pogledaj post
Hm...ne znam jesmo li se skužili. Mi više ne živimo skupa. Od 1998. zapravo
Naravno da jesmo, pa napisao si da je to trajalo godinu i pol.
Quote:
Tako će svatko imat svoju sobu (napokon).
E to je veselje....napokon vlastita oaza.
Quote:
Možda drugi djed ...
Ma ne...o istom se radi, samo nisam niti trebala napisati da je umro...to sam napisala tek toliko jer ne bi bila istina da ih (momentalno) zivi 7 u jednom stanu...jer on je umro, ali cinjenica je da jesu zivjeli i to sam opisala.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2012., 14:19   #19
hvala Garf, Allexis i Rok na primjerima, i tebi kajperinja na jos jednom

cito da se nadovezem na raspravu...koliko god se to cini kao nepovoljna situacija da su svi u jednom stambenom prostoru, cesto se to rjesi tako da mladi na kraju pođu zivjeti nedaleko od baka i djedova svoje djece, tako da svejedno mogu paziti na njih i da ovi zauzvrat mozda potpomognu oko djece i sl....
ja se sada bavim temom sto kada su svi u jednom stanu, da li je dobra opcija da se taj stan napravi dovoljno velik (a opet ne previse da ne bude skup) pa da se moze podijeliti u dva potpuno nezavisna koja imaju odvojene ulaze, al su si opet blizu, i tako se ne trose novci na nove kvadrate.....neznam...sto vise citam sve ove primjere to mi se cini kao dobar kompromis...to pocinje iz neke financijske osnove ili brige za zdravlje starijih, i moze, a ne mora se odvojit, pa kako ko zeli
poma dora is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2012., 14:47   #20
Quote:
poma dora kaže: Pogledaj post
ja se sada bavim temom sto kada su svi u jednom stanu, da li je dobra opcija da se taj stan napravi dovoljno velik (a opet ne previse da ne bude skup)
Ne shvacam bas sto mislis s tim da "se napravi". Obicno se clanovi tj. veci broj njih zatekene u tom nekom stanu u kojem su zivjeli stariji, nastave zivjeti, pa ih bude vise...itd.
Quote:
pa da se moze podijeliti u dva potpuno nezavisna koja imaju odvojene ulaze,
Sto bi netko radio stan (i kako da ga radi, stanove kupis takve kakvi jesu), i onda ga prepralvjao u dva manja? Osim toga nasi su stanovi poprilicno mali vecina vjerojatno zivi u nekih 60-80 kvadrata ...tesko tj. nemoguce je takav stan prepraviti u dva manja, dve kuhinje, dve kupaone...
Quote:
al su si opet blizu, i tako se ne trose novci na nove kvadrate.....neznam...
Mi smo zivjeli u 65 kvadrata...nikavom carolijom to ne mozes pretvoriti u dva stana, pogotovo ne s posebnim ulazom.
Quote:
sto vise citam sve ove primjere to mi se cini kao dobar kompromis...to pocinje iz neke financijske osnove ili brige za zdravlje starijih, i moze, a ne mora se odvojit, pa kako ko zeli
Da bi neki stan mogao pretvoriti u dva manja, potpuno funkcionalna...to mora biti ogroman stan. Ako netko ima takav ogroman stan...on i nema tako ogroman problem..kao oni koji zive u premalo kvadrata. Takav se moze zamijeniti za dva manja.
Ideja da generacije zive blizu.U istom stubistu, u istoj ulici ili na istom kvartu, uglavnom - blizu, je naravno vrlo dobra.

Jos nesto...ako u jednom stanu zivi obitelj s vise djece...svo dvoje/troje djece ce narasti i osnovati svoje obitelji, pa opcija da se od jednog napravi dva mozda ne bi puno pomogla. (bez obzira sto i snahe/zetovi imaju svoje roditelje...ali mozda imaju jos kojeg brata/sestru vise)

Zadnje uređivanje kajpa : 29.03.2012. at 15:22.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:44.