Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.04.2016., 14:13   #341
Quote:
marder kaže: Pogledaj post
Odgovor Oxidantu u vezi Staljina i hladnog rata.

Staljina nije zanimalo širenje komunizma jer nije bio komunist. Dapače, oštro je na pr. korio vođu franciskih komunista Toreza, koji je 44/45 spremao prevrat. On ne želi dolazak na vlast komunista u Kini i Grčkoj. Staljina zanima samo Rusija i ruski socijalizam.
Tako Josip Broz Tito na zasjedanju politbiroa CK KPJ 01.03. 1948. počinje protivljenje Staljinu s pozicija "vraćanja lenjinizmu". On u trockističkom duhu govori o izrođavanju socijalizma u SSSR-u i o šovinizmu Staljina kao prepreke svjetskoj proletarskoj revoluciji.
Zanimljivo je da je to revolucionarno ljevičarenje Tita isto tako štetno kao i liberalno-tržišni kapitalizam. Ljevičari (to se vidi i u Hrvatskoj) postaju agenti zapadnog, liberalnog kapitalizma jer obje strane objedinjuje mržnja prema tradicionalnim vrijednostima i nacionalna samosvojnost.
Na prvi pogled ispada čudno da marksisti imponiraju liberalnim kapitalistima, ali obje strane sjedinjuje ukidanje granica i odumiranje država i nacija, što ide na ruku transnacionalnim kompanijama i korporativnom kapitalizmu, jer kapital ne voli granice. Osim toga na revolucijama se da jako dobro zaraditi (primjer SAD-u u revolucijama u Iraku i Libiji, koju su potpuno pokrali).
A sto ti bajke pises, to je cudo jedno.

Nikako Staljinu nije odgovarao Koumunizam u Kini, imajuci u vidu da bi mu bolje bilo da je iza svojih "ledja" imao nacionaliste CAng Kai Seka, poslusnike zapada, nego Komuniste MAo Ce Tunga

https://www.youtube.com/watch?v=ioegwSXzPqI

Tito je radio na uspostavi Jugoslovenske nacije, ali ne silom, nego je mislio da ce "narodi" sami evoluirati,i da ce spoznati vrijednost socijalisticke zajednice, i da ce se izdici iznad primitivnog brojanja "krvnih zrnaca", zbog cega su i danas bivse Jugoslovenske republike, leglo kriminala i korupcije.

Logicno da se Tito okrenuo protiv Staljina,i da se poceo "vaditi" na Lenjina"(koji je pobio oko 5 miliona ljudi takodjer), kada je vidio da SSSr okupira sve istocno Evropske zemlje, i kada je u opasnost dosla i njegova "fotelja"

AKo je revolucionarno ljevicarenje Tita problematicno, sta onda reci za Komunisticku Cehoslovacku, Poljsku, Bugarsku, Rumuniju za koje je Titova Juga ekonomski bila Disneyland.
Facies is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2016., 14:15   #342
Quote:
Nomen Nescio kaže: Pogledaj post
Nisu svi, već su židovi bili "glavni" u 11 od 12 glavnih gulaga. Ovo je informacija koju je još 1937 napisao u svojoj knjizi anti-komunista Herman Greife. Koga očekuješ da Jagoda, židov, direktor NKVD-a, postavi nego svoje ljude? Ko je bio gruzijac poreklom za vreme Staljina, kome je Staljin verovao? Dekanazov - tačnije, Dekanozišvili, ambasadoru SSSR-a u Nemačkoj za vreme rata, Gruzijac, koji je ubeđivao Staljina i bio siguran da Hitler neće napasti SSSR. Staljin je slepo verovao ovom Gruzijcu. Ko je bio bliski saradnik Staljina, verovatno jedan od najbliskijih? Berija, takođe Gruzijac. Kada neko ima vlast, onda postavlja ljude kojima veruje. Kod židova je interesantno što će židov židova, ako je u prilici, pre podržati nego nekog drugog, to mi je jedan židov rekao. Koliko god da postoji neka netrpeljivost i sukob među njima, ako treba da podrže nekog židova da se negde progura, oni će, bez obzira na svu netrpeljivost, podržati jedan drugog. Većina židova ovako funkcioniše, to je čitav jedan obrazac ponašanja, retko koji narod ovako razmišlja. Balkanci gledaju da jedni drugima podmetnu nogu, zavidni su, samo da susjedu crkne krava, itd. Židovi su sposobni, pametni ljudi, pa je i logično da jedni druge podržavaju. Otuda mnogi veruju u židovsko-masonsko-cionističke zavere, jer vide sve ovo o čemu ti pišem. Ja ne verujem u nekakvu svetsku zaveru cionista i slično, ali verujem da jedni druge podržavaju i guraju gde god mogu. Nećeš naći židove koji pred drugima mrze jedni druge, podmeću nogu, sapliću i slično. Generalno - to nije slika židova.

Zato mene i ne čudi visok procenat židovskih činovnika i državnih službenika nakon Oktobarske revolucije. Bili su u samom vrhu, pa su jedni druge gurali. Da li je bila u pitanju nekakva cionistička zavera - ne bih to tako mogao reći, ali mislim da je ipak to malo komplexnija tema. Platonov veruje da je u pitanju židovska zavera, koja i dan-danas postoji i koja je uperena u Rusiju.
Kakve gluposti
Jesi kada čuo za Zimski rat?
Rat u Kojem je STaljin rekao Fincima da vrate dio okupiranog terotorija, što su ga Finci okupirali u vrijeme građanskog rata u Rusiji.
Finciu su odbili, a Rusi/Sovjeti/Staljin su uzel veći dio od predloženog komprmisa?
Jel to bio rat radi teritorija smao radi teritoirija?
Naravno da ne, taj je teritorij bio ključan u obrani od njemačke invazije kasnije. DA njega nije bilo, vjerojatno bi Moskva pala.

Druga stvar, Sovjetski savez još prije napada kreće u snažn porizvodnju oružja za obranu, Hitleru gori pod nogama jer ako previše odgađa napad, očekuje da bi Sovjeti mogli odbiti napad.

Treća stvar, kada su svi odbili Staljina da se stvori antinacistička koalcija, i kada su i Francuska i Polsjka i ENgleska slopile savez sa Hitlerom,
STaljin je vido da je SSSR ostao usamljen u antinacizmu i potpisao i on sličan ugovor kao i Europljani o nenapadanju.
Zašto? Da kupi vrijeme?
Zašto još važnije? Staljin/SSSr je tim sporazumom dobio nazad dijelove SSSR-a (Ukrajine) kojeg su Poljaci nedavno osvojili od njih i opet time kupio prostor za obranu od Njemačka.
Reći da je >Staljin vjerovao da Njemačka neće napasti SSSSR je smiješna.
Pa to nacisti za domaću publiku najavljuju već godinama
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2016., 08:36   #343
Odgovor korisniku Faciesu

Niste shvatili poantu ono što sam izrekao. Staljin je bio ljevičar socijalista ali ne i zadrti boljševik/komunist. On normalno nije bio protiv novih socijalističkih država, ali bi ih materijalno i moralno pomagao tek kad je 100 % bio uvjeren da će doći na vlast lijeve snage. To vidimo ne samo u slučaju Kine, s kojom je SSSR zaratio kad su obje države bile socijalističke (okršaji na Amuru krajem šezdesetih) već i u slučaju jugoslavenskih partizana, koje materijalno pomaže tek kad je iz aviona bilo vidljivo da je većina stanovnika na Titovoj strani. Tada daje Jugoslaviji bespovratni kredit a najviši partijski rukovodioci partizanskog pokreta, kao Đilas i Kardelj posjećuju ga još za vrijeme rata.
I nije istina da je Staljin okupirao države, on ih je oslobodio od fašizma i nije im nametao nikakve upute što raditi.
Sukob između Staljina i Tita, što malo tko zna, nije proizašao iz nekakvih dubokih ideoloških pobuda, već u gluposti Tita da s Bugarskom i Albanijom stvori zajedničku državu, što je Staljin, kao izvrstan poznavaoc povijesti i realpolitičar kritizirao s punim pravom kao besmislicu i pozvao Tita u Moskvu na razgovor, koji uvrijeđeni maršal odbija i prelazi u protunapad otvaranjem sramotnog Golog otoka, po uzoru na NKVD i ubojstvom Hebranga, za kojeg se ni sada ne zna grob. Hebrang je bio Staljinov čovjek u politbirou. A da bi se prikazao kao veliki komunista Tito tek poslije Informbiroa započinje s osnivanjem zadruga, po uzoru na kolhoze, što isto tako neslavno svršava. Sukob Tita i Staljina prikazan je u jugosl. historiografiji crno/bijelo, gdje Staljin ima ulogu demona a Tito je u svemu u pravu.
A to da smo mi bili nekakvi ekon. Disneyland prema drugim zemljama socij. lagera proističe iz izdašnih kredita Zapada i činjenicom da Tito otvara granice i time riješava nezaposlenost a gastarbajteri šalju devize. Staljin dopušta svakoj "okupiranoj" državi manju ili veću samostalnost i reagira samo kod gluposti. Tako vrlo inteligentno zabranjuje u DDR-u da se partija nazove komunistička, jer zna za odioznost Nijemaca prema tom pojmu i tamo se ona zove SED. Isto tako Varšavski pakt nastaje tek kao reakcija na stvaranje NATO pakta.
Što se tiče broja strijeljanih i ubijenih za vrijeme Lenjina/Trockog i Staljina, ne volim se nabacivati velikim brojkama kao nažalost većina povjesničara, ali je žrtava za vrijeme Staljinove vladavine bilo barem za 90 % manje nego u doba plamenih revolucionara Lenjina i Trockog.
marder is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2016., 10:16   #344
Još nešto korisniku Faciesu

Ne znam koja je svrha nuđenja linka gdje pioniri pozdravljaju Staljina. Pa svatko malo dijete zna za kult ličnosti. Ali zar ne primjećujete gađenje na Staljinovom licu. Taj kult nije nametnut od njega, već je iznikao od radnih masa a vrhuška je taj kult samo rasplamsavala, laskala i ulizivala se Staljinu. A ovaj je kao svatko inteligentno biće shvaćao da su laskavci najgore hulje i pokazalo se je da su ga baš oni željeli fizički eliminirati u tridesetim godinama.
Staljin je najviše cijenio Molotova(koji je formalno imao veću dužnost do 41.) jer se ,po svjedočenju preživjelih, derao na sjednicama politbiroa na Staljina a ne obrnuto. Voždj zabranjuje masu knjiga (laskavih) o njegovom djetinjstvu, protivi se preimenovanju Carigrada u Staljingrad, za što postoj dokaz u pismenom obliku, itd ali je u osnovi nemoćan da se bori protiv tog kulta. Staljin je cijenio tuđe mišljenje i znanje i nije istina da je uvijek moralo biti po njemu. Kad bi napravio koju grešku, izvinio bi se i ne bi tjerao mak na konac.
marder is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2016., 20:38   #345
Sve one koje zanima tematika Katyna neka u Googlov searchbox upišu nstarikov.ru/blog/65169

Tu se zorno i činjenički dokazuje tko je ubio Poljake. Taj zločin svjetski medijski moćnici pripisuju Staljinu i NKVD-u a da nema ni jednog jedinog dokaza. A ima milijun dokaza da su to učinili nacisti a sve to izrežirao Goebbels a kasnije zataškavali Amerikanci optužujući Ruse. Katin je jedna od najvećih svinjarija svih vremena. Ustvari najveća.
marder is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2016., 08:09   #346
Quote:
sunshinestar kaže: Pogledaj post
Jesi kada čuo za Zimski rat?
Rat u Kojem je STaljin rekao Fincima da vrate dio okupiranog terotorija, što su ga Finci okupirali u vrijeme građanskog rata u Rusiji.
Finciu su odbili, a Rusi/Sovjeti/Staljin su uzel veći dio od predloženog komprmisa?
Zapravo se radilo o pokušaju Sovjetskoga Saveza da osigura prednje pozicije Lenjingrada u odnosu na Finsku, kao i normalno funkcioniranje Lenjingradske luke u slučaju mogućeg rata.
Schlange86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2016., 20:33   #347
Nema neke velike filozofije u vezi Tita, Tito je bio vrlo inteligentna i snalažljiva osoba koja se nije bojala Staljina, Staljin nije moga manipulirat s njim, smijeniti ga, baš ništa mu Staljin nije moga i to Staljinova taština nije mogla otrpjeti. Ima još jedan razlog,ta balkanska federacija. Nije Staljina bilo briga za Albaniju, ali Bugarska mu je bila trn u oku..

Zapitajmo se zašto je SSSR poduzeo ofenzivu na Bugarsku? Bugarska nije bila u ratu s SSSR-om, treba napomenuti da je Staljin bija praktični čovjek koji je želio najlakšim putem doći od točke A do točke B, odnosno od Moskve do Berlina. Zbog toga je iako mu je armija bila u golemom pobjedničkom pohodu ponudio velikodušno primirje Finskoj, Finska nije na putu prema Njemačkoj. Zatim tu su bile i te goleme blokirane Njemačke i snage njihovih letenoskih i estonskih pomogača na Kurlandskom poluotoku, tu su ih protjerali i čekali njihovu predaju, 15.5 45-e, dva tjedna poslije pada Berlina.

Pa zašto je onda Bugarska napadnuta? Bugarska nije na putu prema Njemačkoj kao i Finska, samo što je Finska sudjelovala u ratu, a Bugarska nije. Odgovor je vrlo jednostovan, Staljin je odlučija staviti Bugarsku pod svoje jer je ta zemlja blizu Bospora, vjerovatno nije točno zna što raditi, ali odande je moga poduzeti ofenzivu na Bospor i Dardanele ili barem vršiti pritisak na Tursku.

vIDI VRAGA, ISTI CILJEVI KOJE JE IMA I TOLIKO MU MRSKI CAR
Nosonja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2016., 21:15   #348
Quote:
marder kaže: Pogledaj post
Sve one koje zanima tematika Katyna neka u Googlov searchbox upišu nstarikov.ru/blog/65169

Tu se zorno i činjenički dokazuje tko je ubio Poljake. Taj zločin svjetski medijski moćnici pripisuju Staljinu i NKVD-u a da nema ni jednog jedinog dokaza. A ima milijun dokaza da su to učinili nacisti a sve to izrežirao Goebbels a kasnije zataškavali Amerikanci optužujući Ruse. Katin je jedna od najvećih svinjarija svih vremena. Ustvari najveća.
Odmah sam se prisjetio tvoje ranije izjave da si u invalidskoj penziji...
"Svinjariju" u Katinskoj šumi i Vinici predložio je Staljinu Berija,Staljin to prihvatio.
Inače,ak si Zagrebčan,onda se malo raspitaj za prof.dr.Ljudevita JURAKA i njegovu herojsku smrt zbog toga što nije htio povući vlastiti potpis na svojoj viktimološkoj expertizi nakon iskopa lješeva u Vinici.Joška BROZ mu je sudio ( i presudio)po nalogu Staljina i Berije,naravno.Od prije nekoliko godina zavod za sudsku medicinu u Zagrebu imade na ulazu svojemu,spomen ploču u znak sjećanja na Ljudevita JURAKA,najvećeg heroja medju liječnicima!
.Drugi sudski vještak iz Hrvatske,prof.dr MILOSLAVIĆ je izvukao živu glavu,zahvaljujući američkom pasošu kojeg je imao .Bugarski vještak sudske medicine je povukao vlastiti potpis sa expertize i uspjeo ostati živ.

http://www.vecernji.hr/hrvatska/prof...-nkvd-a-103892

Zadnje uređivanje oxydant : 30.04.2016. at 21:33.
oxydant is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2016., 22:41   #349
Quote:
Nosonja_ kaže: Pogledaj post
Pa zašto je onda Bugarska napadnuta? Bugarska nije na putu prema Njemačkoj kao i Finska, samo što je Finska sudjelovala u ratu, a Bugarska nije. Odgovor je vrlo jednostovan, Staljin je odlučija staviti Bugarsku pod svoje jer je ta zemlja blizu Bospora, vjerovatno nije točno zna što raditi, ali odande je moga poduzeti ofenzivu na Bospor i Dardanele ili barem vršiti pritisak na Tursku.

vIDI VRAGA, ISTI CILJEVI KOJE JE IMA I TOLIKO MU MRSKI CAR
Predložio je Staljin Turskoj i vojni savez uz postavljanje sovjetske vojne posade na Bosporu radi osiguranja prolaza, naravno da su turci odbili.
__________________
..Tako je dirljiva ta briga neutralnih objektivnih i zabrinutih treba pregovarati za Ukrajinu, rastopim se od te empatije.
Roy is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2016., 08:33   #350
Odgovor Oxydantu

Nisam u invalidskoj mirovini, imam punu mirovinu i radio sam do 65 godine života ali što to ima veze s mojim postovima nije mi jasno.
Mislim da su godine kad je povijest u pitanju moja prednost budući da sa 70 godina života imam više iskustva, pročitao sam više knjiga od mlađeg čovjeka a u pitanju Staljina u velikoj sam prednosti od 90 % sudionika rasprave budući da sam čitao knjige ruskih autora, koji pišu na osnovi dokumenata i činjenica i nemaju u startu namjeru da diskreditiraju Staljina (doduše ne svi). I ja sam bio nekada kao Vi i vjerovao antistaljinskoj propagandi ali mi je previše toga bilo nelogično, pa sam počeo istraživati.
Ja sam rođeni Zagrepčanin, nikad ga nisam napuštao i znam za slučaj Ljudevita Juraka. On je morao potpisivati sve što su mu nacisti naredili i ne odobravam način kako je svršio.
Katyn je zločin, ali je svinjarija ono što se dogodilo poslije njega. Poljaci su strijeljani ali njih ubijaju Njemci a ne Rusi. Svim doktorima, koji su bili na ekspertizi, a svi su bili iz satelitskih njemačkih država, rečeno je da će biti smaknuti ako se protive njemačkoj verzija Goebbelsa. A prof. doktora Butza, koji je prekopavao sve te leševe, nacisti ubijaju početkom 1945, da ne bi progovorio i rekao istinu, jer Njemci znaju da gube rat.
Pročitajte knjige Sergeja Strygina, Jelene Prudnjikove, Vladislava Šveda, Jurija Muhina i još neke ili članke Nikolaja Starikova, gdje se municiozno precizno secira Katynski zločin i velika propagandna akcija i laži Goebbelsa i njegovih današnjih sljedbenika.
I na koncu, zar zaista mislite da bi "glupi i zločesti" Staljin naredio ubijanje Poljaka u 5. mjesecu 1940 njemačkim oružjem, na njemački način i relativno blizu poljske granice jer je predvidjeo da će Njemci godinu dana kasnije osvojiti Smolensk, pa svalio krivnju na Nijemce. Rusi su imali dosta svojih revolvera i ogromni Sibir iza Urala.
I na kraju, moram reći da se Staljina i njegovo doba ne može razumijeti čitajući zapadne, napose, anglosaksonske izvore. Njima je Staljin trn u oku jer je 2. svjetski rat bio rat za ruske resurse, kojih su se željeli dokopati i Englezi i Amerikanci, a ne samo Nijemci i oni mu ne mogu oprostiti što je pobijedio ujedinjenu Europu.
marder is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2016., 17:12   #351
Forumaš Marder tvrdi da poljske oficire u Katinskoj šumi nisu pobili Sovjeti, pa ko ih onda kokne

Doduše, masovno smaknuće niej Staljinov/sovjetski način, ali baš nikada ne čuh neke ozbiljne tvrdnje koje to negiraju. Npr Holodomor, čitah razna mišljenja o tome i zaključih da je to glupost, mislim gladi je bilo ali nije ju uzrokova Staljin namjerno, s druge stane nema baš nešto povjesničara koji tvrde ovo što i Marder
Nosonja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2016., 08:30   #352
Quote:
sunshinestar kaže: Pogledaj post
Reći da je >Staljin vjerovao da Njemačka neće napasti SSSSR je smiješna.
Aha, Staljin nije verovao da će Nemačka napasti u vreme kada su Sovjeti i sam Staljin imali brdo dojava (bar 80-ak) o tome da će Nemačka napasti negde u proleće 1941.

Osim toga, pošto nisi nikad čuo za sovjetskog ambasadora u Nemačkoj pre početka i za vreme početka Barbarose, treba da znaš da je Dekanazošvili bio ambasador (pre toga je bio visok oficir NKVD-a) od negde novembra 1940 pa negde do početka Barbarose 1941 (negde sam pročitao da je bio do tada najmlađi ambasador SSSR-a koji je postavljen za službu u Nemačkoj, imao je samo 42 godine, što je i sam Hitler jednom primetio). U to vreme su se pojavili brojni izvori o mogućem napadu na SSSR, kao što je već i vrapcima na grani poznato, ali je Dekanazošvili (ili Dekanozašvili) preko Berije (koji mu je bio štićenik) uveravao Staljina da Nemačka sigurno neće napasti SSSR. Dekanazošvili je verovao da je teorija o nemačkom napadu na SSSR izmišljotina ili, bolje rečeno, podmetačina britanske tajne službe - nešto u što je i sam Staljin bio, čini se, prilično čvrsto ubeđen.

Count Von der Schulenburg, nemački ambasador u SSSR-u za vreme Barbarose, je imao jedan sastanak sa Dekanazošvilijem, zapravo sastali su se na privatnom (do)ručku, par sedmica pre početka Barbarose u Moskvi kada je Dekanazošvili je bio na vojnoj paradi (na kome su bili jedan do drugog, čime se svetu i posebno Nemcima, želelo pokazati kako je SSSR-u ipak stalo do mira sa Švabama). Na tom sastanku (ok, bila su bar 3 sastanka, 5, 9 maja i 12 maja) on je izgleda malo više ukazivao Dekanazošviliju o mogućim planovima Nemačke da napadne SSSR, odnosno, o glasinama na tu temu. Naravno da je ovo Gruzinac kategorički odbacio, dok je Staljin ovo nazvao "engleskom provokacijom," a još više ih je sve ovo "ubedilo" u britansku podmetačinu o tome da Britanci žele da izazovu rat između Nemaca i SSSR onda kada je Rudolf Hess odleteo za Škotsku, 10-og maja. Kako su se kockice u svemu "poklopile." Interesantno je da Staljin nije bio daleko od istine u njegovoj interpretaciji kako Britanci podmeću ili žele da izazovu rat između Sovjeta i Švaba, ali je ipak previše verovao u takvu interpretaciju.

U noći kada je počela Barbarosa, nešto pre samog početka napada, Dekanazošvili je jedva uspeo da se nađe sa Ribbentropom od koga saznaje da Nemačka ipak napada SSSR.

Čisto informacije radi, Hitler uspeva da se osveti Schulenburgu koji je optužen i osuđen za zaveru, a obešen je 1944, dok je Dekanazošvili uhapšen i ubijen kad i Lavrentije Berija, budući da mu je bio blizak, ali je rehabitilovan u novije vreme.

Toliko o tome. Za više informacija ti preporučujem da čitaš knjige.

Quote:
sunshinestar kaže: Pogledaj post
Kakve gluposti
Jesi kada čuo za Zimski rat?
Jok, ti ćeš da me učiš. Hvala ti za komentar, baš sam se pitao da li da odustanem od ovog pdf-a i ti si me samo ohrabrio u mojoj odluci.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2016., 08:43   #353
Odgovor Nosonji:

Pa na nekoliko mjesta sam napisao da su to bili Njemci. Dao sam i link, gdje se nalaze sve pojedinosti. 10 % poljski vojnih lica i policajaca zakleli su se na Hitlera i pošteđen im je život. 90 % to nije željelo učiniti i ubijeni su u periodu od rujna (septembra) 1941 do 1943.
Zanimljivo je da su vijest o Katynu Njemci emitirali prvi put sredinom travnja (aprila) 1943. na Radio Berlinu, kad je već na vidiku ruski napad na Smolensk, u blizini kojeg je Katyn. Znali su da će zločin biti otkriven i Goebbels radi veliku propagandnu akciju, da prebaci krivnju na Ruse. A zašto to nisu rekli već 1941?
Poljaci u svojoj antiruskoj mržnji, to prihvaćaju i do dan danas Katyn nije nikakvo žaljenje za žrtvama zločina već služi za širenje mrže protiv Rusa i Rusije i za unutrašnjo-dnevne poljske političke potrebe prilikom izbora. I ima u onom pada aviona neke božje pravde i kazne, kad je poginuo Lev Kaczinski, veliki mrzitelj svega ruskog.
U Poljskoj je na dijelu sramotno rušenje spomenika crvenoarmejaca ali Rusi nikad neće rušiti spomenik u Katynu. Ali da će se natpis, tko je ubio Poljake, sigurno mijenjati, kad tad, pitanje je samo vremena.
Službeno, prema Nirnberškom suđenju, za Katyn su osuđeni Nijemci, a za glavnog krivca smatra se general Jodl, osuđen na smrt, koji je bio šef Einsatz trupa, jedinicama za specijalna čišćenja i ubijanja ali je u hladnom ratu konstantno vršena revizija tog zločina, koja kulminira za vrijeme perestrojke, kad sovjetsko (rusko) vodstvo sve radi protiv vlastite države i ponaša se kao sluga i ispunitelj želja zapadnih država, napose SAD-a. A poljski režiser Vajda snima čak i igrani film prije nekoliko godina, gdje suptilno okrivljuje Ruse.
marder is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2016., 02:15   #354
Quote:
marder kaže: Pogledaj post
Odgovor Oxydantu

Nisam u invalidskoj mirovini, imam punu mirovinu i radio sam do 65 godine života ali što to ima veze s mojim postovima nije mi jasno.
Mislim da su godine kad je povijest u pitanju moja prednost budući da sa 70 godina života imam više iskustva, pročitao sam više knjiga od mlađeg čovjeka a u pitanju Staljina u velikoj sam prednosti od 90 % sudionika rasprave budući da sam čitao knjige ruskih autora, koji pišu na osnovi dokumenata i činjenica i nemaju u startu namjeru da diskreditiraju Staljina (doduše ne svi). I ja sam bio nekada kao Vi i vjerovao antistaljinskoj propagandi ali mi je previše toga bilo nelogično, pa sam počeo istraživati.
1.) Ja sam rođeni Zagrepčanin, nikad ga nisam napuštao i znam za slučaj Ljudevita Juraka. On je morao potpisivati sve što su mu nacisti naredili i ne odobravam način kako je svršio.
Katyn je zločin, ali je svinjarija ono što se dogodilo poslije njega. Poljaci su strijeljani ali njih ubijaju Njemci a ne Rusi. 2.) Svim doktorima, koji su bili na ekspertizi, a svi su bili iz satelitskih njemačkih država, rečeno je da će biti smaknuti ako se protive njemačkoj verzija Goebbelsa. A prof. doktora Butza, koji je prekopavao sve te leševe, nacisti ubijaju početkom 1945, da ne bi progovorio i rekao istinu, jer Njemci znaju da gube rat.
Pročitajte knjige Sergeja Strygina, Jelene Prudnjikove, Vladislava Šveda, Jurija Muhina i još neke ili članke Nikolaja Starikova, gdje se municiozno precizno secira Katynski zločin i velika propagandna akcija i laži Goebbelsa i njegovih današnjih sljedbenika.
I na koncu, zar zaista mislite da bi "glupi i zločesti" 3.) Staljin naredio ubijanje Poljaka u 5. mjesecu 1940 njemačkim oružjem, na njemački način i relativno blizu poljske granice jer je predvidjeo da će Njemci godinu dana kasnije osvojiti Smolensk, pa svalio krivnju na Nijemce. Rusi su imali dosta svojih revolvera i ogromni Sibir iza Urala.
I na kraju, moram reći da se Staljina i njegovo doba ne može razumijeti čitajući zapadne, napose, anglosaksonske izvore. Njima je Staljin trn u oku jer je 2. svjetski rat bio rat za ruske resurse, kojih su se željeli dokopati i Englezi i Amerikanci, a ne samo Nijemci i oni mu ne mogu oprostiti što je pobijedio ujedinjenu Europu.
Ad. 1.i 2. Dakle, "doktori su morali potpisat sve što im je poturila Goebels propaganda,inače bi bili smaknuti" ?! Pa,zašto dr Jurak nije povukao svoj potpis na koji je "natjeran" od strane nacista i tako bez problema sačuvao živu glavu i trosobni stan iz kojeg mu je nakon presude istjerana kćer? A da se nije možda,dr JURAK držao Hipokratove zakletve ("kao pijan plota") što bi rekel drug Broz ? Nešto ti je klimava ta tvoja logika...

Ad 3.) Da, naredio je Staljin pokolj poljskih oficira u maju 1940. A prvi dokaz za ovo (pored svih drugih) bila je starost biljnog rastinja na tlu iznad grobnica.I još da ti rečem nešto što nigdje nećeš pročitati: Osnovni znak raspoznavanja izmedju komunističkih i nacističkih zločina je u tome što su komunistička stratišta bila tajna,dočim su nacistička bila javna! (poznata) . Ponajprije je to bila tajna grobnica (decenijama!) carske porodice,potom Katyn,Vinica .Ali,to su i Blajburg i dr.iz WW2. A nedavno: Srebrenica,pa Batajnica itd. To je kao u Holivudskim filmovima:masovnog ubicu možeš prepoznati po rukopisu! I uopće nije bitno, da li je Ratko MLADIĆ general ili đeneral.Da li nosi na šapki kokardu ili zvijezdu petokraku.Izašao je Mladić iz Brozovog,a Broz iz Staljinovog i Lenjinovog šinjela.Ista škola,isti rukopis..
oxydant is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2016., 08:40   #355
Odgovor Oxidantu:

Teško je Vama priznati da ste čitav život bili u zabludi u vezi Katyna.Ne treba puno inteligencije da se shvati da su Nijemci strijeljali Poljake. Vinica je isto tako velika provokacija i laž. Tu je velika ruska grobnica. Ni jednu moju tvrdnju niste demantirali
A kako objašnjavate da su na. pr. Poljaci ubijeni u zatiljak a ne u prsa (ruski način strijeljanja), sa činovina (što se je protivilo sovjetskim zakonima) i da su u džepovima žrtava nađeni razni računi i potvrde iz 1941. To je po Vama izgleda NKVD podmetnuo i sve učinio na njemački način jer je "predvidio" da će za godinu dana taj teritorij osvojiti nacisti.
Tako naivan i glup nije nitko.
I još nešto. Obratno od onog što Vi tvrdite. Za svakog sovjetskog građanina, koji je strijeljan, zna se dan i mjesto pogibije i dan suđenja. Wermacht i SS činili su grozne zločine i za milijune njihovih žrtava se ni ne zna kada su ubijeni ni gdje im je grob.
Možete se slobodno javiti ministru kulture Hasanbegoviću da Vas zaposli. Imate super reference s Vašim prilozima.
marder is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 03.05.2016., 20:26   #356
Čitam malo Staljinova zapažanja i dojmove o Njemačkoj i njemačkom narodu iz doba carske Njemačke.

Staljin se kao prvo narugao Njemcima kao smotanima i uštogljenima, neki njemački socijalisti nisu prisustovali nekom skupu na kojem je bija Staljin. Nisu imali za kartu, staljin i ostali njegovi drugovi su se ukrcali na vlak i uredno stigli(samo jedna stanica razdaljine. Staljin smatra da nema nikakve šanse za revoluciju u Njemačkoj, zatim počinje lagano vrijeđati Njemce, naziva ih narodom ovaca koji vjerno slijedi svog ovna makar ih ovaj vodio u samoubojstvo(obistinilo se)

Prisustova je i nekoj paradi njemačke armije, u njemu su se miješali šokiranost i divljenje prema njemačkoj armiji, piše da ako ta armija krene na istok porobljavati Slavene da će to biti jako loše.

Vjerovatno je to ista parada kojoj je prisustovao i Čerčil kad je izjavio da osjeća radost što njegovu zemlju dijeli more od zemlje koja ima takvu armiju.
Nosonja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2016., 12:33   #357
Ovo u vezi Staljina i Nijemaca je vjerojatno istina. Staljin je kao Gruzijac imao pozitivne sentimente prema Njemcima i želio je s njima uvijek dobre odnose. On nije moga smisliti podle anglosaksonce, pogotovo Churchilla, koji je aktivno potpomagao kontrarevoluciju i građanski rat u Rusiji i nije želio sa Staljinom sklopiti anti-hitlerovsku koaliciju, već je Hitlera "hranio" lažnim informacijama da je Crvena armija, poslije strijeljanja Tuhačevskog slaba i da Rusi imaju samo jedan ešalon obrane.
Hitler je u jednom uskom krugu, krajem 1944, rekao da nikad ne bi napao SSSR da je znao za ta tri ešalona a poslije atentata na njega 20. 07. 1944 izjavio da je Staljin daleko bolji političar od njega jer se je na vrijeme riješio pete kolone u redovima armije i najvišem političkom vrhu, za razliku od njega.
Inače najodvratniji su mi ljudi, koji tobože iz moralnih razloga osuđuju Staljina, što je sklopio pakt 1939 o nenapadanju s Njemačkom (tzv Molotov-Ribbentrop pakt). Pri tome se namjerno zaboravlja da su SVE, ama baš sve države imale separatne mirovne ugovore s Njemačkom, pa i ta Poljska, koja i dan danas krivi Staljina za početak drugog svjetskog rata.
Obrazovani povijesničari kažu da je 2SR počeo već 1938 sporazumom u Munchenu, kada je Čehoslovačka na pladnju predana Njemcima na milost i nemilost. A Češka je imala najbolje tvornice oružja i viši standard od Njemaca. Već 1938. SSSR ima veliki okršaj s Japancima na jednom jezeru uz kinesku granicu, gdje pogiba više od 100.000 ljudi s obje strane. Dugo vremena SSSR nije bio siguran da li će ga napasti i Japan za vrijeme 2SR-a.
marder is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2016., 13:44   #358
Quote:
marder kaže: Pogledaj post
Odgovor korisniku Faciesu

Niste shvatili poantu ono što sam izrekao. Staljin je bio ljevičar socijalista ali ne i zadrti boljševik/komunist. On normalno nije bio protiv novih socijalističkih država, ali bi ih materijalno i moralno pomagao tek kad je 100 % bio uvjeren da će doći na vlast lijeve snage. To vidimo ne samo u slučaju Kine, s kojom je SSSR zaratio kad su obje države bile socijalističke (okršaji na Amuru krajem šezdesetih) već i u slučaju jugoslavenskih partizana, koje materijalno pomaže tek kad je iz aviona bilo vidljivo da je većina stanovnika na Titovoj strani. Tada daje Jugoslaviji bespovratni kredit a najviši partijski rukovodioci partizanskog pokreta, kao Đilas i Kardelj posjećuju ga još za vrijeme rata.
I nije istina da je Staljin okupirao države, on ih je oslobodio od fašizma i nije im nametao nikakve upute što raditi.
Sukob između Staljina i Tita, što malo tko zna, nije proizašao iz nekakvih dubokih ideoloških pobuda, već u gluposti Tita da s Bugarskom i Albanijom stvori zajedničku državu, što je Staljin, kao izvrstan poznavaoc povijesti i realpolitičar kritizirao s punim pravom kao besmislicu i pozvao Tita u Moskvu na razgovor, koji uvrijeđeni maršal odbija i prelazi u protunapad otvaranjem sramotnog Golog otoka, po uzoru na NKVD i ubojstvom Hebranga, za kojeg se ni sada ne zna grob. Hebrang je bio Staljinov čovjek u politbirou. A da bi se prikazao kao veliki komunista Tito tek poslije Informbiroa započinje s osnivanjem zadruga, po uzoru na kolhoze, što isto tako neslavno svršava. Sukob Tita i Staljina prikazan je u jugosl. historiografiji crno/bijelo, gdje Staljin ima ulogu demona a Tito je u svemu u pravu.
A to da smo mi bili nekakvi ekon. Disneyland prema drugim zemljama socij. lagera proističe iz izdašnih kredita Zapada i činjenicom da Tito otvara granice i time riješava nezaposlenost a gastarbajteri šalju devize. Staljin dopušta svakoj "okupiranoj" državi manju ili veću samostalnost i reagira samo kod gluposti. Tako vrlo inteligentno zabranjuje u DDR-u da se partija nazove komunistička, jer zna za odioznost Nijemaca prema tom pojmu i tamo se ona zove SED. Isto tako Varšavski pakt nastaje tek kao reakcija na stvaranje NATO pakta.
Što se tiče broja strijeljanih i ubijenih za vrijeme Lenjina/Trockog i Staljina, ne volim se nabacivati velikim brojkama kao nažalost većina povjesničara, ali je žrtava za vrijeme Staljinove vladavine bilo barem za 90 % manje nego u doba plamenih revolucionara Lenjina i Trockog.
Ne kontam u cemu je razlika izmedju Titovih kreditnih zaduzenja, od kojih je u mnogome izgradio Ex Jugo privredu, pa je mogao da zaposljava ljude, pa smo za vrijeme Tita imali samo 4% nezaposlenih(koju su danasnji desnicari za par godina opljackali,a nisu izgradili nista) i kreditnih zaduzenja desnicarskih kriminalaca danas, koji se zaduzuju samo da bi obogatili sebe, i svoje blisko familijarno i politicko okruzenje?
Razlika je u tome da je KPJ na celu sa Titom bila mnogo savjesnija, postenija i pravednija politicka opcija u odnosu na danasnje "demokratske" nacional kriminalce, koji do profita, i do ostvarivanja iskljucivo licnog materijalnog interesa dolaze preko maske nacionalizma.


KAko Staljin nije okupirao zemlje "istocnog bloka"? Zbog cega se JAn Palah ziv zapalio? Tacno je da je vojno porazio Hitlera, i da je oslobodio istocno evropske zemlje, ali kao sto ih je oslobodio, isto tako je mogao povuci svoje vojne trupe, sto mu nije padalo na pamet, jer je postojala utrka za ZApadom, ko ce zauzeti veci dio zemalja, koje su ranije bile pod Hitlerovom okupacijom, tj radilo se o teznjama Staljina, da Sovjetske granice sto vise pomjeri prema zapadu, da bi samim tim obezbijedio i sebe i SSSr.

Treba znati da Komunizam, kao drustveno uredjenje, nikada zapravo nije ni zazivio ni u jednoj zemlji svijeta, nego smo i u SSSru imali samo socijalizam, kao prelaznu ili nizu fazu Komunizma, posto u onom Komunizmu iz "knjige", u njegovoj teoriji funkcija drzave u ekonomskoj kontroli odumire, svi rade i svi "uzimaju" po svojoj potrebi.

Tito nije bio tu uvrijedjen, nego je bio odvec inteligentan covjek,i znao je dobro da koristi geografski polozaj Jugoslavije, zbog cega je sebi davao prednost u odnosu na ostale isticno i srednje Evropske vodje, koji ni nisu imali nekog izbora, nego da se poklone Staljinu.

Prvi put cujem da je Tito imao namjere da sa Bugarima pravi zajednicku drzavu, pa shvatam zasto ga je Staljin zvao na razgovor u Moskvu, jer je Staljinu ipak vise odgovaralo da na celu Bugarske bude njegov poslusnik Todor Zivkov( i slicni), nego neposlusni Tito, koji je svo vrijeme ipak koristio dobar geografski polozaj Jugoslavije, pa je balansirao izmedju istoka i zapada, stvorio pokret nesvrstanih( sa Naserom i Nehruom), i samim tim je Juga postala drzava, sa kojom su i Moskva i WAshington zeljeli da imaju najbolje politicke a samim tim i ekonomske odnose, pa zato Staljin i salje taj kredit Titu, ni zbog cega drugog, valjalo je odvratiti Jugoslaviju, od priblizavanja Natu,i generalne saradnje sa ZApadom, ali mu iz istih razloga pomazu i Ameri, tacnije Truman, da ga opet odvrate od saradnje sa Staljinom.

Tacno je da bez Staljina, i bez podrske Sovjeta, Komunisti u Jugoslaviji, ne bi imali sansu da uopste postioje nakon 2 svjetskog rata(kao sto nikada nisu ojacali ni oni Talijanski, koji su ubili Musolinija),a li je ta mjera i odnos Moskve i Beograda bila idealna(ipak smo imali ledja u Moskvi, zahvaljujuci mudroj politici Tita), da se narodi na zapadnom Balkanu osjecaju sigurno.
Zato postujem i Staljina i Tita jednako.

Staljina najvise zbog pravednih cistki koje je pravio.
Facies is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2016., 19:07   #359
dakle Rusija priznaje odgovornost za katynski masakr iako nije kriva? Published documents, kept in classified archives for many years, not only revealed the scale of this horrific tragedy, but also showed that the Katyn crime was carried out on direct orders of Stalin and other Soviet officials," the Duma declaration says.
http://www.bbc.com/news/world-europe-11845315
juanpablom is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2016., 06:50   #360
Odgovor Juanpablomu

Pa nigdje na svijetu nemaš takvu petu kolonu kao u Dumi, pa i sam Putin mi nije čist. Počelo je s tim da je Gorbačov "slučajno" našao materijale o Katynu. Baš on i baš slučajno? A radi se o falsifikatu, jer je trebalo ocrniti Staljina i socijalizam kao neljudski režim. Čak su na trećoj, umetnutoj stranici tog vrlo loše učinjenog falsifikata napisali u zaglavlju KP SSSR a 1940, kad se je strijeljanje navodno dogodilo, naziv je drugačiji, mislim Sovjetska Radnička Partija ili tako nekako, a u zagradi je uvijek bilo slovo b, što je značilo boljševistička. U samoj Rusiji sada kolaju tri službene verzije o Katynu, koje isključuju jedna drugu, a nijedna nije istinita. Istinu možete pročitati na stranici Pravda o Katynu Sergeja Strygina.
O Katynu može i smije odlučiti samo sud i eksperti a ne hirovi političara zbog unutrašnjopolitičkih, dnevnih potreba.
Pa i za smrt Kennedyja službena Warrenova komisija tvrdi da je za njegovu smrt odgovoran isključivo Lee Oswald. A svi dobro znamo da je odlučujući metak došao s prijeda i da je to bila velika zavjera na čijem čelu je bio potpredsjednik Johnson i mafija.
marder is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:10.