Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Film

Film Art, cult and all that trash

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.08.2017., 16:29   #21
vuče baš na 'Rosemary's Baby'
__________________
- Pješčani sat: Daj si operi ta moderatorska usta sapunom. Kakvo je to ponašanje?
- makyca: Radije sama, nego ženica.
- QuercusRobur: Žirko niti kao beba nije baš kakao u pelenu, nego odmah na WC.
Simpsolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2017., 15:36   #22
teaser
__________________
- Pješčani sat: Daj si operi ta moderatorska usta sapunom. Kakvo je to ponašanje?
- makyca: Radije sama, nego ženica.
- QuercusRobur: Žirko niti kao beba nije baš kakao u pelenu, nego odmah na WC.
Simpsolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2017., 20:13   #23
Htio sam i prije komentirat da mi je ovaj teaser iznad fantastičan.

Nego, pogledao sam film i malo je reć da sam zabezeknut. Definitivno nije klasičan horor. Definitivno nije za svakoga. Definitivno će ga neki smatrat pretencioznim govnetom.

Having said that, netko je na prvoj stranici spomeno da Aronofsky nema svoje obožavatelje. Itekako ima, i mislim da je i film u jednom svom dijelu izravan komentar na to.

S tim da moram napomenut da meni ni Fountain nije bio loš. Bio mi je intrigantan. Pa ako netko to nije mogao progutat, možda mu se neće svidjet ni ovo.

Meni se film svidio utoliko što polako gradi atmosferu, koja nikad nije samo jedno. Nekad je jeziva, nekad je strašna, nekad je odvratna, nekad je kaotična, ali sve u svrhu prikazivanja jednog procesa (više u dijelu sa spojlerima).

Glumački svi deset, iako je meni ovaj Bardem precijenjen. Ili mi ide na živce ta njegova gluma kroz nos. Ne znam. Ostali su svi rasturili.

Naravno, film ne mogu preporučit jer se sigurno neće svidjet svima. Ali meni je dokaz da Aronofsky beskompromisno snima ono što želi i ostvaruje svoju umjetničku viziju, kakva god ona bila. I nije dopustio da ga sustav/industrija slome. Takvi su danas iznimno rijetki i treba ih čuvat...

SPOJLER (kao onaj dragi kamen na početku i na kraju filma).

Dakle, tu počinje dio sa spojlerima.
I opet ću istaknut da se ja tom čovjeku divim. Da je uspio ubacit kamene čuvare u biblijsku priču o Noi. Ne znam tko bi se drugi top uopće usudio predložit, a ne još i snimit.
Nadalje, film je očita alegorija umjetnikovog procesa, ali i okružja u kojem radi, situacija u kojima se nalazi ze utjecaj drugih na njega i njegovo djelo. I mislim da on u ovom filmu prikazuje sebe: beskompromisnog umjetnika koji bez obzira na sve, uspijeva ostvarit svoju viziju. Sve ostalo je u tome procesu sporedno.
Nadasve je intrigantno ono u što se film pretvara iz naizgled drame mlade obitelji u izoliranoj kući.Ovdje je taj umjetnički poriv prikazan u ekstremima.
Prva obitelj koja dolazi kao da su, recimo, ona profinjena publika koja je "otkrila" umjetnika - ovdje ga i doslovce našla - i misle da zbog toga imaju pravo na njega. Svojataju njega, njegovo okružje i njegov rad.
Sve to ide još jednu razinu više kad napokon objavi svoje iduće, savršeno djelo. Kad se broj obožavatelja, koji su svakom sekundom sve luđi i luđi, iznenada počinje povećavati. I svi tu umjetnost žele za sebe, svi žele doslovce komad njega (ovdje prikazano doslovce proždiranjem djeteta), neovisno o posljedicama.
Njegova žena, muza, nadahnuće važne su mu samo dok od njih ima koristi. Jer umjetnost se mijenja, svijet se mijenja, pa tako se mijenja i umjetnik i mislim da nam poručuje da vječne muze ne postoje. Umjetnika u raznim fazama života zanimaju različite stvari i ima različita stajališta o određenim stvarima.
Tu je i lik beskrupulozne menadžerice/agentice koja će dolosvce gazit po leševima da dobije što želi, pritom ugađajući umjetniku samo jer očekuje korist od toga. Sve ostalo je nevažno.
Možda idem i korak predaleko u analizi, no moguće je da je ovo i komentar kako sve te okolnosti utječu na umjetnika - kad ima rok, kad mora ispunit određena (često velika očekivanja), kad ga se požuruje. Iz toga onda može nastati poluproizvod koji će masa svejedno "požderati" jednostavno zbog umjetnikova statusa. Pa je možda to i dosta jasno upozorenje svima koji ga forsiraju. Čovjek očito ima svoje vizije za koje mu treba vremena.
Naravno, sve pred kraj filma to ide u hiperbolu i karikaturu.

Jedini element koji mi se ne uklapa u cijelu priču je ona bratoubilačka tema (a koje se dotaknuo i u Noi). Možda je to neki osobni aspekt u koji nema svatko uvid, možda nešto iz obitelji s čime se također htio obračunati. Ne znam redateljevu biografiju toliko dobro da bih mogao govoriti o tome. Jednostavno mi se taj dio ne uklapa u ostatak filma.

Svakako je ključna jedna od rečenica koju izgovara Bardem (a time, mislim, Aronofsky). Umjetnost je dobra, savršena ako svakom znači nešto drugo. Je li to njegovo stajalište? Ili zapravo želi pokazati da je takvo mišljenje o umjetnosti postalo uvriježeno u današnje vrijeme, i da se pritom negira čak i mišljenje samog umjetnika. U svakom slučaju, kompleksno i materijal za dodatno razmišljanje i mućkanje glavom.

Ali čini mi se kao da se referira i na neka svoja druga djela. NEtko je spomenuo pukotine is Swana, pa sam ja primijetio taj bratoubilački rat, pa žuta boja Fountaina, pa to nekakvo nadrogirano ozračje i halucinacije. KAo da najvaljuje kraj karijere s komentarom da mu je svega dosta. Nadam se da griješim jer želim još njegovih filmova.
Sad sam ja ko jedan od onih ludih fanova iz filma. Ali nisam. Barem mislim. Ne, nisam. Sigurno. Ali nek još snima.
Samo nek snima. Do kraja života. Bolje mu je da ne prestane, inače...


Ima još tu svega i svačega, pa tko voli nek izvoli. Ali isključivo na vlastiti rizik.
__________________
Stop jednoumlju.

Zadnje uređivanje facersplaca : 17.09.2017. at 21:29.
facersplaca is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2017., 20:57   #24
Gdje si već gledao film?
__________________
- Pješčani sat: Daj si operi ta moderatorska usta sapunom. Kakvo je to ponašanje?
- makyca: Radije sama, nego ženica.
- QuercusRobur: Žirko niti kao beba nije baš kakao u pelenu, nego odmah na WC.
Simpsolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2017., 21:27   #25
Quote:
Simpsolina kaže: Pogledaj post
Gdje si već gledao film?
U Londonu.

Usput, mislim da je ocjena na cinemascoru ili metacriticu ili gdje već F jer su ljudi valjda očekivali neki tipični slasher. Možda bi odmah trebali stavit art thriller ili horror da se ljudi ne upuštaju u ovakvo nešto bez veze.
__________________
Stop jednoumlju.
facersplaca is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2017., 22:13   #26
Nitko nije očekivao slasher, kakav jebeni slasher. Pa zna se za tog redatelja i znao se plot filma. Kakav slasher, kakvi bakrači. Film žešće popljuvan od kritike i publike. Ima tu i tam neke kritike što ga je hvalila, ali uglavnom popljuvan. Neka, film za hipstere.
Potokus is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2017., 22:59   #27
Quote:
Potokus kaže: Pogledaj post
Nitko nije očekivao slasher, kakav jebeni slasher. Pa zna se za tog redatelja i znao se plot filma. Kakav slasher, kakvi bakrači. Film žešće popljuvan od kritike i publike. Ima tu i tam neke kritike što ga je hvalila, ali uglavnom popljuvan. Neka, film za hipstere.
Ok, otvoreno ću reć, iako znam da će zbog toga bit drvlje i kamenje: film mogu razumjet samo umjetnici. (Sad zvučim ko oni fanatici koji su tvrdili da Interstellar možeš razumjet samo ako imaš dijete ugh!) Ali eto, mor'o sam!
__________________
Stop jednoumlju.
facersplaca is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2017., 00:09   #28
LouReeth is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2017., 00:16   #29
Quote:
facersplaca kaže: Pogledaj post
Ok, otvoreno ću reć, iako znam da će zbog toga bit drvlje i kamenje: film mogu razumjet samo umjetnici. (Sad zvučim ko oni fanatici koji su tvrdili da Interstellar možeš razumjet samo ako imaš dijete ugh!) Ali eto, mor'o sam!
Mislio sam da je onaj tvoj Spojelr dio iz posta ti iznad ovog vrhunac, ali s ovim si sam sebe nadmašio. Tako da se pridružujem Lou Reethu
horatius is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2017., 00:38   #30
Quote:
facersplaca kaže: Pogledaj post
U Londonu.

Usput, mislim da je ocjena na cinemascoru ili metacriticu ili gdje već F jer su ljudi valjda očekivali neki tipični slasher. Možda bi odmah trebali stavit art thriller ili horror da se ljudi ne upuštaju u ovakvo nešto bez veze.
Na cinemascoru je F, a na metacriticu ima većinom pozitivne ocjene (ukupno 75/100). Kritika ga je dobro prihvatila.
Zvone99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2017., 01:03   #31
Quote:
Zvone99 kaže: Pogledaj post
Na cinemascoru je F, a na metacriticu ima većinom pozitivne ocjene (ukupno 75/100). Kritika ga je dobro prihvatila.
Da, misim da film odvaja uživatelje profinjenog "nepca" od filmofilske rulje.

Jebiga, tko ne kuži, ne kuži i nema se tu što previše dodavat.
__________________
Stop jednoumlju.
facersplaca is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2017., 10:56   #32
ma to već je,a i bude identičan slučaj ko i sa refnom.to je ta ciljana umjetnost i meta..,al jbg-a na sam potpis režije uštogljeni fanboys i wannabe svršavaju.
režiser s.mcqueen posrami sve te hipstere u holivudu.xD
Caecus is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2017., 16:48   #33
Quote:
LouReeth kaže: Pogledaj post
Quote:
horatius kaže: Pogledaj post
Mislio sam da je onaj tvoj Spojelr dio iz posta ti iznad ovog vrhunac, ali s ovim si sam sebe nadmašio. Tako da se pridružujem Lou Reethu
Vi ste samo ljubomorni što je on svako malo u Londonu

earthsea is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2017., 16:51   #34
Quote:
earthsea kaže: Pogledaj post
Vi ste samo ljubomorni što je on svako malo u Londonu

Tko bi bio ljubomoran na ratnu zonu? Tko bude dobar, pozovem ga.
__________________
Stop jednoumlju.
facersplaca is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2017., 17:21   #35
Quote:
facersplaca kaže: Pogledaj post
Ok, otvoreno ću reć, iako znam da će zbog toga bit drvlje i kamenje: film mogu razumjet samo umjetnici. (Sad zvučim ko oni fanatici koji su tvrdili da Interstellar možeš razumjet samo ako imaš dijete ugh!) Ali eto, mor'o sam!
I ovo je problem sa ljudima poput tebe što se smatraš iznad drugih na snobovski/hipsterski način. Osjećaš se ponosno što voliš ovakve drkarija od filmova. Važno da ti gledaš filmove po Londonu, Istanbulu i ostalim gradovima. Svetski čovek.
Potokus is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2017., 17:47   #36
Quote:
Potokus kaže: Pogledaj post
I ovo je problem sa ljudima poput tebe što se smatraš iznad drugih na snobovski/hipsterski način. Osjećaš se ponosno što voliš ovakve drkarija od filmova. Važno da ti gledaš filmove po Londonu, Istanbulu i ostalim gradovima. Svetski čovek.
a gdje ste vi gledali film?
dalal is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2017., 17:53   #37
Poznajem Darrenov opus, a i osim trailera vidio sam sv eklipove da mi bude jasno kako je ovo drkanje za filmske snobove. Čitajući kritiku, i što govore nisam u krivu.
Potokus is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2017., 18:03   #38
Quote:
dalal kaže: Pogledaj post
a gdje ste vi gledali film?
Pogledao sam ga samo ja jer sam bolji od drugih. I to u Londonu. Ne znam o čemu ovaj laprda kad nije gledao film. Neki bi to smatrali i trolanjem, ali nisam stručnjak.
__________________
Stop jednoumlju.
facersplaca is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2017., 18:06   #39
jel to opet neki meta film? tko i zakaj itko ide gledati nešto takvo - baš me zanima. Film u kojem se događa da se ništa ne događa a ipak se događa, samo ti to moraš znat ili moć odgonetnut. Ma daj nemoj me. Ne kažem da je ovaj takav jer nisam gledal, al ak je meta, to je najčešće jednako impotentnom redatelju.

A i Jeniffer ne mogu smislit ko glumicu, jednostavno ne glumi prirodno neg uvjek nekak umjetno i ukvari mi svaki film.
Mope is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2017., 18:20   #40
Quote:
Mope kaže: Pogledaj post
jel to opet neki meta film? tko i zakaj itko ide gledati nešto takvo - baš me zanima. Film u kojem se događa da se ništa ne događa a ipak se događa, samo ti to moraš znat ili moć odgonetnut. Ma daj nemoj me. Ne kažem da je ovaj takav jer nisam gledal, al ak je meta, to je najčešće jednako impotentnom redatelju.

A i Jeniffer ne mogu smislit ko glumicu, jednostavno ne glumi prirodno neg uvjek nekak umjetno i ukvari mi svaki film.
High-concept, meta triler strave i užasa.... Hm... Trebao bi mi Ajuto da mi pomogne s definicijom žanra.
__________________
Stop jednoumlju.
facersplaca is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:16.