Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.12.2017., 14:08   #41
Quote:
Alyosha kaže: Pogledaj post
Ovo nije istina. Božja omniscijencija ni na koji način nije u konfliktu sa ljudskom slobodnom voljom.
Ako hipotetski sveznajući bog danas zna što ću ja sutra izabrati, onda ja sutra nemam izbor nego mogu učiniti samo ono što on danas zna da ću izabrati. Ako pak imam izbor i sutra ipak izaberem nešto drugo - onda on nije točno predvidio, dakle nije sveznajući.
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 14:23   #42
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Ako hipotetski sveznajući bog danas zna što ću ja sutra izabrati, onda ja sutra nemam izbor nego mogu učiniti samo ono što on danas zna da ću izabrati. Ako pak imam izbor i sutra ipak izaberem nešto drugo - onda on nije točno predvidio, dakle nije sveznajući.
Bog je van vremena, Bog ne predviđa. On zna. Njegovo znanje ne donosi izbor umjesto tebe. Kao što ni moje znanje iz primjera koji sam ti dao nije donijelo izbor umjesto tebe.
__________________
And how can man die better than facing fearful odds, For the ashes of his fathers, And the temples of his Gods.
Alyosha is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 14:26   #43
Quote:
Alyosha kaže: Pogledaj post
Bog je van vremena, Bog ne predviđa. On zna. Njegovo znanje ne donosi izbor umjesto tebe. Kao što ni moje znanje iz primjera koji sam ti dao nije donijelo izbor umjesto tebe.
Kako god, hiotetski svemogući bog bi danas tebi mogao reći hoću li ja sutra izabrati žutu ili crvenu jabuku. I ti bi tad znao da moje sutrašnje premišljanje ne znači ništa jer ti je rezultat poznat, a moj "izbor" fiktivan.

Baš kao što i ja tebi mogu reći za robota čija mi je datost poznata.
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 14:44   #44
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Kako god, hiotetski svemogući bog bi danas tebi mogao reći hoću li ja sutra izabrati žutu ili crvenu jabuku. I ti bi tad znao da moje sutrašnje premišljanje ne znači ništa jer ti je rezultat poznat, a moj "izbor" fiktivan.

Baš kao što i ja tebi mogu reći za robota čija mi je datost poznata.
Kako ne znači ništa ako je upravo tvoje sutrašnje premišljanje ono o čemu Bog ima znanje? Kako je izbor fiktivan ako si ti donio izbor?
__________________
And how can man die better than facing fearful odds, For the ashes of his fathers, And the temples of his Gods.
Alyosha is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 14:47   #45
Quote:
Alyosha kaže: Pogledaj post
Kako ne znači ništa ako je upravo tvoje sutrašnje premišljanje ono o čemu Bog ima znanje? Kako je izbor fiktivan ako si ti donio izbor?
Tako što brkaš perfekt i futur i kažeš da sam donio sutrašnji "izbor". Ako sam donio (perfekt), onda sutra ništa ne biram, nego ću živjeti svoju datost uvjetovanu sadšnjošću i tko zna čim.
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 14:48   #46
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Tako što brkaš perfekt i futur i kažeš da sam donio sutrašnji "izbor".
Napokon si shvatio da je Bog izvan vremena.
__________________
And how can man die better than facing fearful odds, For the ashes of his fathers, And the temples of his Gods.
Alyosha is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 14:48   #47
Quote:
Alyosha kaže: Pogledaj post
Kako je izbor fiktivan ako si ti donio izbor?
Zato što nije moglo biti drugačije, pa se ne radi o izboru. Da bi bilo izbora, treba prije izbora realno postojati više mogućnosti.
nitko drugi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 14:50   #48
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Zato što nije moglo biti drugačije, pa se ne radi o izboru. Da bi bilo izbora, treba prije izbora realno postojati više mogućnosti.
Da je donio drugi izbor bilo bi drugačije.
__________________
And how can man die better than facing fearful odds, For the ashes of his fathers, And the temples of his Gods.
Alyosha is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 14:51   #49
Quote:
Alyosha kaže: Pogledaj post
Božja omniscijencija ni na koji način nije u konfliktu sa ljudskom slobodnom voljom.
S tim se pak slažem.
nitko drugi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 14:52   #50
Quote:
Alyosha kaže: Pogledaj post
Da je donio drugi izbor bilo bi drugačije.
Pa da, ali ako Bog zna što će izabrati onda realno nije bilo druge mogućnosti.
nitko drugi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 14:53   #51
Quote:
Alyosha kaže: Pogledaj post
Napokon si shvatio da je Bog izvan vremena.
Što prema ovome kako pišeš implicira ljudsku datost i igrokaz lutaka po scenariju koji je od ranije znan. Čemu taj igrokaz onda uopće i služi? Pa i samom bogu je do zla boga dosadan, tako predvidiv i besmislen.
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 14:53   #52
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Pa da, ali ako Bog zna što će izabrati onda realno nije bilo druge mogućnosti.
Ne nego nije bilo drugog izbora, u smislu da drugo nije bilo izabrano.
__________________
And how can man die better than facing fearful odds, For the ashes of his fathers, And the temples of his Gods.
Alyosha is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 14:58   #53
Quote:
Alyosha kaže: Pogledaj post
Ne nego nije bilo drugog izbora.
Ne, to je bez veze, time nestaje razlika između mogućnosti koja nije ostvarena i nemogućnosti.

Usput, evo posve novi članak o tome i kvantnoj mehanici, o čemu pričam već godinama po forumu (ali me nitko ne doživljava). Ovaj Stuart Kauffman je ugledan pa ga možda dožive: https://www.sciencenews.org/blog/con...og&context=117

Uglavnom, natrag na ovu raspravu, moje rješenje je to da ako B. zna sve mogućnosti (sve moguće buduće svjetove), onda je sveznajuć, čak i ako ne zna koja od mogućnosti će biti ostvarena (koja od njih će postati jedina prošlost svijeta).
nitko drugi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 14:58   #54
Quote:
Empyreus kaže: Pogledaj post
Krećemo od toga što znamo. Za mozgove znamo, i znamo da je njihovo funkcioniranje usko povezano sa umom. To je razlog zašto bi ekipa koja bi gradila jaku umjetno inteligenciju/svijest gradila nešto što dosta sliči mozgu, a ne bi gradili samo ovako nešto bezveze od materije.

A što sve može imati svijest i kakvo to 'nešto slično' treba biti, to ne znamo.

Ovo sa pjesmom koja se manifestira kroz medij mi nije jasno. Kao da je um negdje drugdje i manifestira se 'kroz' mozak. Takvi argumenti baš i ne funkcioniraju, ni znanstveno ni logički. Ali svakome svoje.
Fali definicija uma, a sve ostalo se isprepleće.

Krivo je napisati umjetna inteligencija/svijest, jer je umjetna inteligencija inteligencija bez svijesti. Prvi puta se pojavljuje inteligencija bez svijesti.

Inače svijest je prva i ona može postojati bez mozga. Svijest je sposobnost živih bića da reagiraju na okolinu. Ameba reagira na okolinu na taj način da se primiče hranjivoj okolini a odmiče od otrovne, dakle ameba koja nema mozak ima svijest. Svijest imaju i ribe, žabe, mravci ..... i sva ostala živa bića.

Međutim, inteligencija mrava, mačaka, riba ..... je manja od ljudske. A količina znanja jednog kompjutera daleko veća od ljudske količine znanja.

Zato sam i napisala da treba dati definiciju uma. Misli li se pod tim na svijest? Za mene um i svijest nisu isto.

I što ćemo sa mislima? Koja je njihva uloga? Misli nisu svijest a nisu ni um.

Što je sa novorođenčetom? Ima li ono um? Ima li svijest? Ima li misli? Misli izražene u riječima nema budući da još nije naučilo riječi materinjeg jezika.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 15:02   #55
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Ne, jer većina tih pojmova koje si navela ne uspijeva se striktno definirati i imaju različite definicije...

No, npr. slobodna volja uopće ne ovisi o tome, nego ovisi o tome da li npr. determinizam jest.
Nema veze. Treba ih definirati za ovu temu.

A ne da, kad ti pišeš o umu (svijesti, inteligenciji ....) misliš na jedno, a Empyrus misli na drugo.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 15:03   #56
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Uglavnom, natrag na ovu raspravu, moje rješenje je to da ako B. zna sve mogućnosti (sve moguće buduće svjetove), onda je sveznajuć, čak i ako ne zna koja od mogućnosti će biti ostvarena (koja od njih će postati jedina prošlost svijeta).
Napisah svojedobno ovaj dijalog na tu temu: sloboda odabira i Božje sveznanje? (otvoreni dijalog)
nitko drugi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 15:09   #57
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Ne, to je bez veze, time nestaje razlika između mogućnosti koja nije ostvarena i nemogućnosti.

Usput, evo posve novi članak o tome i kvantnoj mehanici, o čemu pričam već godinama po forumu (ali me nitko ne doživljava). Ovaj Stuart Kauffman je ugledan pa ga možda dožive: https://www.sciencenews.org/blog/con...og&context=117

Uglavnom, natrag na ovu raspravu, moje rješenje je to da ako B. zna sve mogućnosti (sve moguće buduće svjetove), onda je sveznajuć, čak i ako ne zna koja od mogućnosti će biti ostvarena (koja od njih će postati jedina prošlost svijeta).
Meni se to sviđa, ali te dvije stvari nisu u sukobu, jesu li?
__________________
And how can man die better than facing fearful odds, For the ashes of his fathers, And the temples of his Gods.
Alyosha is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 15:09   #58
Quote:
Alyosha kaže: Pogledaj post
Zašto ne funkcioniraju, možeš li to logički demonstrirati?
Mogao bi..ali neću.

Ako misliš na analogije koje uspoređuju mozak sa radio prijemnikom i slično, od početka su problematične jer posljedice oštećenja mozga za um nisu nalik onoga što bi netko očekivao da je mozak to što te analogije tvrde da jest, koliko god proponenti tvrdili suprotno. Nekad su stvari toliko kontra tih analogija da stvari postanu apsurdne. I/ili su (više ili manje) ad hoc, neprovjerljive znanstveno..

Imo, ako um može postojati i savršeno dobro funkcionirati bez mozga onda ne znam što će nam mozak uopće. I ne znam zašto dualisti uopće koriste onakve analogije, savršeno je jasno da ako duša postoji da ne znamo ništa o tome što je i kako se odnosi naprema tijelu. Više bi imao respekta prema njima da jednostavno vele da ne znaju, a ne da izmišljavaju gluposti.
Empyreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 15:10   #59
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Nema veze.
Ako tako misliš, onda ne razumiješ da ima veze.
...jer su to pojmovi koji su u međuodnosu.
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 15:10   #60
Quote:
Alyosha kaže: Pogledaj post
Kako ne znači ništa ako je upravo tvoje sutrašnje premišljanje ono o čemu Bog ima znanje? Kako je izbor fiktivan ako si ti donio izbor?
Aurelije Augustin to da ako postoji božje predznanje ne postoji slobodna volja smatra lažnom dilemom:
https://imgur.com/a/MLK3I
1001 cipalica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:48.