Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.02.2015., 12:53   #241
Quote:
Xanthe kaže: Pogledaj post
Itko?

Dakle od osobe se traži da radi puno radno vrijeme (vjerojatno i koji sat ekstra, ono, da ne ispadneš lijen), plaća mizerija na ugovor o djelu. Ne odlučuje o ničem samostalno, već je princip mali daj sad ovo, daj sad ono.
Kako se postaviti?
Da li se može tražiti da se u ugovor stavi radno vrijeme?
Ili neki drugi prijedlog?
Tuži poslodavca radi zloupotrebe instituta ugovora o djelu.Takav ugovor se smije sklapati samo za privremene i povremene poslove izvan osnovne djelatnosti poslodavca.

To što ti radiš meni više liči na nesamostalan rad i treba biti sklopljen ugovor o radu, sa svim pravima koja proizlaze iz radnog odnosa, a kojih nema kod ugovora o djelu. (pravo na godišnji, bolovanje, naknadu plaće na dane koji su zakonom određeni kao neradni i slično).

ZOR
čl. 10
(2) Ako poslodavac s radnikom sklopi ugovor za obavljanje posla koji, s obzirom na narav i vrstu rada te ovlasti poslodavca, ima obilježja posla za koji se zasniva radni odnos, smatra se da je s radnikom sklopio ugovor o radu, osim ako poslodavac ne dokaže suprotno.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2015., 22:31   #242
Quote:
Xanthe kaže: Pogledaj post
Itko?

Dakle od osobe se traži da radi puno radno vrijeme (vjerojatno i koji sat ekstra, ono, da ne ispadneš lijen), plaća mizerija na ugovor o djelu. Ne odlučuje o ničem samostalno, već je princip mali daj sad ovo, daj sad ono.
Kako se postaviti?
Da li se može tražiti da se u ugovor stavi radno vrijeme?
Ili neki drugi prijedlog?
Darsey ti je već napisala, jedino što možeš prije toga se obratiti nadležnom tijelu kod poslodavca, a koje bi trebalo štiti prava radnika.
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2015., 14:14   #243
Molim pomoć znalaca
Situacija je sljedeća : umirovljenik se bavi akviziterstvom (valjda sam dobro napisala ) i u 2014 god je gospođi isplaćen bruto iznos od cca 1800kn, ona bi trebala sama platiti porez iz tog iznosa, na poreznoj su mi rekli da je jedini način da to regulira Ugovor o djelu, moje pitanje je kako zadužiti i platiti porez ?
tamagoci is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2015., 14:22   #244
Isplatitelj je dužan obračunati i obustaviti sva davanja i o tome preko JOPPD obrasca izvjestiti Poreznu upravu.
JOPPD obrazac uveden je 01.01.2014. godine, a detaljnije (i prilično komplicirano)
imaš na webu porezne uprave.
Tamo imaš i primjerak JOPPD obrasca za drugi dohodak.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2015., 14:29   #245
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Isplatitelj je dužan obračunati i obustaviti sva davanja i o tome preko JOPPD obrasca izvjestiti Poreznu upravu.
JOPPD obrazac uveden je 01.01.2014. godine, a detaljnije (i prilično komplicirano)
imaš na webu porezne uprave.
Tamo imaš i primjerak JOPPD obrasca za drugi dohodak.
Pročitala sam sve to samo su mi na poreznoj rekli da žena može i sama zadužit i platit porez a ja nisam pitala detalje
a i iz firme za koju je "radila" je dobila dopis da im dostavi dokaz da je to i učinila, ustvari tražili su je da preda DOH obrazac ali nema na osnovu čega
tamagoci is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2015., 14:43   #246
S obzirom da je žena akviziter, možda može i sama to napravit.
Ne znam zbilja detalje oko toga.

Ali u svakom slučaju je trebao ići JOPPD obrazac za zaduženje u Poreznoj upravi.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2015., 14:48   #247
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
S obzirom da je žena akviziter, možda može i sama to napravit.
Ne znam zbilja detalje oko toga.

Ali u svakom slučaju je trebao ići JOPPD obrazac za zaduženje u Poreznoj upravi.
Hvala na trudu sad sam zvala PU savjetnika za građanstvo i trebala je podnijeti poreznu prijavu ako isplatitelj nije obračunao i platio porez.
Joj ja ću poludit sa tim poreznim referentima, prošli tjedan su mi u "lokalnoj" poreznoj rekli da nema na osnovu čega podnosit prijavu
Pa ti znaj
tamagoci is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2015., 14:58   #248
Možda je žena u poreznoj gledala po OIB u u sistemu i nije vidjela nikakvo zaduženje za porez, pa nema niti podatka da je ta osoba ikakav dohodak ostvarila.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2015., 14:21   #249
Quote:
tamagoci kaže: Pogledaj post
Joj ja ću poludit sa tim poreznim referentima, prošli tjedan su mi u "lokalnoj" poreznoj rekli da nema na osnovu čega podnosit prijavu
Pa ti znaj
Ne vidim čemu ikakvog prijavljivanje ičega
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2015., 14:39   #250
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Ne vidim čemu ikakvog prijavljivanje ičega
Ma zato sto su joj poslali iz firme za koju je "radila" dopis da joj je isplaćen bruto iznos i neka prijavi i plati porez, prijete se sa nekim penalima i prekršajima pa je ta gospođa sva u strahu
U 2013 se isto dogodilo, isplaćivali su bruto iznose a nitko od akvizitere nije prijavio porez pa im je porezni nadzor obračunao porez na drugi dohodak i sve su im naplatili a oni sad od akvizitere "ganjaju" te novce, očito im se neda opet to prolazit
tamagoci is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2015., 15:14   #251
Naravno da je trebalo prijaviti, i to prema Pravilniku o porezu na dohodak, čl. 76.
Izvadak iz tog članka:
"(4) Isplatitelji primitaka, obveznici obračunavanja i plaćanja doprinosa i/ili sami porezni obveznici izvješće iz stavka 1. ovoga članka podnose Poreznoj upravi na dan isplate primitka ili na dan nastanka obveze obračuna i uplate doprinosa ako nema isplate primitka, odnosno na dan kada se ti doprinosi obvezno obračunavaju i uplaćuju sukladno posebnim propisima, ili najkasnije slijedeći dan, a podaci se iskazuju po pojedinom poreznom obvezniku odnosno fizičkoj osobi....."


Ovo je očigledno drugi dohodak. Nemam iskustva sa samim akviziterstvom, pa ne mogu točno reći tko je obveznik podnošenja JOPPD obrasca, ali netko je bio u obvezi. Ili isplatitelj ili primatelj... to treba točno vidjet u pravilniku u detalje. A i na stranicama porezne imaš link za JOPPD, pa tamo malo pregledaj sve one tekstove i upute.

Dakle nakon isplaćenog primitka u roku 2 DANA , trebao se podnijeti JOPPD obrazac Poreznoj upravi, i na taj način se trebala prijaviti isplata primitka, te zadužiti porezi i, eventualni prirez. Tada je trebalo i platiti obveze prema državi.

A onda je gospođa eventualno mogla podnošenjem porezne prijave vratiti uplaćeni porez i prirez ukoliko je imala pravo na to s obzirom na ostale moguće primitke.

S obzirom da to nije napravljeno u propisanom roku, treba otići u Poreznu upravu i ispraviti stvar. S tim da će tako plaćen porez biti uplaćen u 2015. godini, i eventualno, pravo na povrat ostvarit će se tek podnošenjem porezne prijave za 2015. godinu.

2014. godina je prva godina primjene JOPPD obrasca, i teško je reći hoće li porezna na neki način kazniti one koji su trebali, a nisu predali obrazac (imaju zakonsku osnovu za kaznu, a da li će tako i raditi s obzirom da je to tek prva godina primjene, teško je reći) . Sad će se to vidjeti iz prakse.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2015., 23:49   #252
Pozdrav,
može li mi netko reći gdje se može točno izračunati neto iznos sata? Na netu mi kalkulatori nude različite svote. Dakle, radi se o nezaposlenoj osobi prijavljenoj na HZZ, bez dana rad. staža. Bruto iznos satnice je 38 kn. U ugovoru je naveden prirez 13,5% (ne znam ima li kakve veze ako je osobi samo boravište prijavljeno u Zg-u, u ugovoru je adresa prebivališta).
Hvala.
dona_dona is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2015., 11:41   #253
U ZG je prirez 18%.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2015., 12:22   #254
Pa oduzmeš doprinose, oduzmeš prirez, ovaj koji ti je Cilim napisao i to ti je to.
Darsey ti to radi, bude ona ispravila, ako nešto ne valja.

cca 24-25 kuna netto
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2015., 12:30   #255
Imaš kalkulator ovdje
Ideš dolje gdje je izračun iz bruta u neto i gdje piše drugi dohodak.

neto satnica ti je (ak je prirez 18% i ako je klasičan ugovor o djelu) 21,43 kn.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2015., 12:19   #256
Nemam s ovime baš nikakvog iskustva pa molim savjet

Dakle, u ugovoru se navodi da ''izvršitelj ima pravo na naknadu u bruto iznosu od **** kn. Naručitelj se obvezuje ugovorenu neto naknadu isplatiti Izvršitelju u roku 15d od dana izvršenja posla u korist žiro računa...
Porez i prirez na neto iznos obračunava i isplaćuje Naručitelj.''

Na žiro račun isplaćen je neto iznos.

Što se tu dogodilo tj treba li to tako biti, budući da se u prvoj rečenici navodi da imam pravo na naknadu u bruto iznosu, a dalje se naveo neto iznos koji je i isplaćen na žiro račun.

Prije nego opalim paljbu po nekome... recite mi treba li to tako biti ili se tu imam pravo pozivati na nepoštivanje ugovora ili je sve u redu, ali ja nemam blage kako funkcionira ugovor o djelu pa molim da mi netko pojasni
agathos is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2015., 22:43   #257
Pa s obzirom da u ugovoru piše da će naručitelj obračunati i platiti porez i prirez na taj netto iznos, to nije tvoja briga.
Da li je netto iznos ono što je bilo dogovoreno da će ti platiti za posao?
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2015., 21:14   #258
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Pa s obzirom da u ugovoru piše da će naručitelj obračunati i platiti porez i prirez na taj netto iznos, to nije tvoja briga.
Da li je netto iznos ono što je bilo dogovoreno da će ti platiti za posao?
Ništa nije bilo dogovoreno, u tome i jest problem... potpisala sam ugovor nakon što sam odradila posao, prije toga zbog kompliciranosti situacije (što ne bih javno iznosila) nisam mogla niti dogovoriti cijelu stvar niti potpisati išta, tako da mi je naknadno od treće osobe uručen ugovor koji sam pročitala i potpisala, u biti moja je greška što dalje nisam čitala što će mi točno biti uplaćeno na račun, u prvoj se rečenici navodi bruto iznos, kasnije neto, na račun mi je isplaćen neto.
Mislim da je sve u redu, ali sam se na prvo zablesirala...
Bila sam spremna i volontirati, što sam im i ponudila, ali žele čist račun i to je za sada to.
agathos is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2015., 23:18   #259
Onda ti je ovo bila jeftina škola za ubuduće - ne potpisuj šta nisi pročitala.
Pa jebemu, ljudi...
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2015., 14:48   #260
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Onda ti je ovo bila jeftina škola za ubuduće - ne potpisuj šta nisi pročitala.
Pa jebemu, ljudi...
Pročitala sam, u tome i jest stvar, samo sam očigledno previdjela taj dio kasnije s uplatom neto, a dogovoreni je iznos bruto (priznajem da o tome znam minimalno tj ništa i ne ponosim se...) - sve sam prepisala gore kako je u ugovoru.
Samo nemam iskustva s time, još sam se malo raspitala jer sam se stvarno prepala da su me preveslali, no ispada da je sve ok.
Ovo mi je bio prvi rad preko ugovora o djelu i svakako se moram više informirati o tome i pročitati ovu temu od do da ne bi bilo!
Thx!
agathos is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:03.