Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Astrologija

Astrologija Astrološka edukacija, razmjena mišljenja, diskusije...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.07.2008., 11:33   #1
Post Astrološka simbolika u filmu - opisi

Jedan od, po mom misljenju, najgenijalnijih filmova ever:

http://youtube.com/watch?v=tbeOTivzvrA&feature=related

...me je naveo na otvaranje ove teme u kojoj se od forumasa ocekuje predodzba nekog od aspekata ili polozaja neke od planeta kroz, u naslovu navedene, ove dvije umjetnosti.
Konkretno, ovaj film me je naveo na razmisljanja o, primjera radi 12oj ili 11oj kuci te globalno o teoriji tzv. "slobodne volje" u kojoj jedan od glavnih likova (Morgan Freeman) na razne nacine pokusava da prevari zvijezde smisljajuci razno-razne price i pricice o svojoj resocijalizaciji sto mu komisija nikako ne "otkupljuje" da bi on na kraju rezignirao i u momentu najvecega beznadja - vrijeme zestoko pozitivnih tranzita - bivao otpusten na slobodu, "direktno iz 12. u prvu kucu" .
Ako slicna tema vec postoji - modovi znate sto vam je ciniti a ako ne, slazite tekstove i linkove sa vlastitom malom(ili velikom) analizom.
S T E L I U M is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2008., 11:43   #2
Quote:
S T E L I U M kaže: Pogledaj post
Jedan od, po mom misljenju, najgenijalnijih filmova ever:

http://youtube.com/watch?v=tbeOTivzvrA&feature=related

Quote:
...me je naveo na otvaranje ove teme u kojoj se od forumasa ocekuje predodzba nekog od aspekata ili polozaja neke od planeta kroz, u naslovu navedene, ove dvije umjetnosti.
Konkretno, ovaj film me je naveo na razmisljanja o, primjera radi 12oj ili 11oj kuci te globalno o teoriji tzv. "slobodne volje" u kojoj jedan od glavnih likova (Morgan Freeman) na razne nacine pokusava da prevari zvijezde smisljajuci razno-razne price i pricice o svojoj resocijalizaciji sto mu komisija nikako ne "otkupljuje" da bi on na kraju rezignirao i u momentu najvecega beznadja - vrijeme zestoko pozitivnih tranzita - bivao otpusten na slobodu, "direktno iz 12. u prvu kucu" .
Da, baš je simbolično. Freeman je iskusan, on je "mentor", dok Robins simbolizira ljudski duh i karmu...način na koji živi iskupljenje te "nepravedne karme" (12. polje).

A i sama njegova "odrada" i izlazak na slobodu je prikazan kao rađanje (1. polje) prolaskom kroz mukotrpno iskopan tunel.
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2008., 14:44   #3
dajte me prosvijetlite, jel film zaista snimljen s tom nakanom, ili je to vaša slobodna interpretacija?
edit: aha, interpretacija
nije loša ideja
Innocent is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2008., 14:34   #4




Iskupljenje u Shawshank-u već samim naslovom filma, žanrom zatvorske drame ascocira na 12. polje (zatvor, samoća, ropstvo, sučavanje s prošloživotnom karmom...). Čak su mnogi poslije taj film komentirali da govori o "istinskim kršćanskim vrijednostima" (kršćanstvo-ribe) zbog svoje teme nade i iskupljenja (12.polje). Tokom cijele kazne koja je u filmu trajala nekih 20. godina likovi izgledaju isto što nije realno (Neptun). Čak i sama vizualna slika na kraju filma kada se Robins i Freeman susreću na obali mora izgleda nadnaravno.



Uglavnom taj film se svima sviđa ali nikakvo čudo da baš ovdi ribe o njemu pišu.
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2008., 11:42   #5
Nisam ovisnik ni o cemu (osim mozda kreme za lice ) ali ovom pjesmom i spotom docaram moj kvadrat Venere i Neptuna nekome ko o astrologiji ima malo do nimalo pojma:

http://youtube.com/watch?v=2LgrGHWSy6k

Sta mislite koje bi tu jos aflikacije mogle biti u igri?
S T E L I U M is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2008., 13:01   #6
nešto sa saturnom. jer je tako osamljena.
Kama is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2008., 19:50   #7
Biram film najdražeg mi redatelja, Luca Bessona. Iako mi je najdraži film Leon profesionalac, trenutno mi za pokušaj analize više odgovara ovaj.



Iako je film pun simbolike, zadržala bih se samo na simbolici umiranja i ponovnog rađanja, ovisnosti, te prevazilaženja samoga sebe kroz muku, disciplinu i gotovo zastrašujuća poštivanja pravila igre.
Nikita je zapravo egzistencijalistička priča o ženi koja, nakon ponovnog rađanja, kreće u potragu za samom sobom i vlastitim identitetom.
Prepuštena samoj sebi, instinktivno preživljava (Mars i Mjesec) na ulici zaglibivši u ovisnosti o drogi (Neptun) pod utjecajem koje ubija policajca. Snažna simbolika Neptuna (i lažnog Ja) stvara i osjećaj žaljenja od strane gledatelja jer Nikita je prema svemu sudeći - žrtva nesretnih okolnosti.
Živeći od danas do sutra, instinktivno, i pri čemu joj je ženstvenost svedena na nulu (Mars i Mjesec), čini zločin, doživljava smrt i ponovno rođenje (Pluton).
Međutim, smrt je samo simulacija (Neptun), a tom simulacijom ona dobiva novu priliku, rađa se kao nova osoba s djelomičnim sjećanjima na prošli život. Pluton ju iz svijeta narkomanije (Neptun) dovodi u podzemlje i daje priliku da prevaziđe (baš volim ovu riječ) samu sebe.
Kroz predanost pravilima donjeg svijeta - kolektiva, nošena osjećajem dužnosti, kako prema životu koji je uzela, tako i životu koji je dobila, odlučuje vratiti svoj dug društvu i poštuje stroga pravila novog svijeta (Saturn).
Samo podzemlje opisala bih 12. kućom, ali i Saturnom jer je slično svijetu Kafkinih romana, izolirano i zatvoreno te usredotočeno na pravila koja se MORAJU poštivati jer se svako odstupanje od njih kažnjava, bez obzira da li onaj kojeg se kažnjava razumije ili ne razumije razloge kažnjavanja.
Međutim, odana kolektivu, ona ne odustaje niti od potrage za samom sobom, svojim Ja, bitkom i identitetom (Sunce). Iako je dio kolektiva, ona nije kolektiv, nego kolektivu pokazuje kako izgleda volja pojedinca - njeno Ja.
Priča o ljubavi bila bi materijal za neki drugi film jer u njenoj potrazi za samom sobom, ljubav je suvišna.
Ipak, kroz savjet starije mentorice, Nikita uči kako svoje instinktivne Mjesec i Mars transformirati u nešto neovisno, ženstveno, zamamno, pametno i sposobno (Lilith):

"Let your pleasure be your guide. Your pleasure as a woman. And don't forget...There are two things that have no limit: femininity and the means of taking advantage of it."

Na kraju, rekla bih samo kako je put njenog otkrivanja krenuo od ovisnosti (Mars i Neptun), preko umiranja i ponovnog rađanja (Pluton), otkrivanja vlastite ženstvenosti (Mjesec - Lilith) do konačnog spoznanja same sebe i svoga Ja (Sunce).
diki is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2008., 19:01   #8
A eto, kada smo kod režisera rođenih u znaku ribe & filmova….posljednji film koji sam pogledala je prošlogodišnji Cronenbergov Eastern Promises. I to je priča o potrazi za identitetom, ali i o tome kako je za pitanje identiteta (ASC) važno suočiti se s pitanjem vlastitih korjena (IC)...koliko god to ponekad bilo mučno i teško.





Ja u principu ne volim filmove o mafiji. I Soprana sam gledala prvih par sezona, poslije više nije išlo…ali ovaj uradak mi se dopao. To je zato jer ovo i nije mafijaški film. Iako film nazivaju mafijaškom dramom, iako on nudi sliku ruskog podzemlja u Londonu, iako priča kako rusian mafija funkcionira iza kulise i tko ima kakvu ulogu u toj organizaciji, iako ima elemente brutalnog i nasilja...ipak "mafija" je ovdje samo okvir za posve drugu "malu veliku priču". Iza vanjskog mafijaškog okvira ovog filma pravu priču pričaju mehanizmi (pod)svijesti koji služe razotkrivanju unutarnje motivacije likova (Neptun). Kako vele na jednom sajtu "sve vanjsko nasilno u ovom filmu je samo u funkciji otkrivanja one…unutarnje jezovitosti".

Ovaj film je napeta i mračna priča o trgovini ljudima i sudbinama djevojaka s evropskog istoka. Iako se zna gdje se film odvija, ipak se ima neki čudan dojam lokacije....svugdje i nigdje (Neptun). Vremenski je radnja smještena u doba Božića, "depresivno" vrijeme kada jedna godina završava, a druga još nije započela....ali i vrijeme kada se "zaželjavaju želje" (Neptun).

U filmu nema puno glumaca, niti puno lokacija, niti je to scenografski neki "raskošan film". Pače, uopće nema puno riječi, većina stvari je "neizgovorena", osjeća se i naslućuje (Neptun). Film nema ni jednu retro scenu iz prošlosti, vremenski prati slijed radnje čime doprinosi atmosferi tjeskobe...jer kako film odmiče sve jasnije biva koliko tog nataloženog, neizgovorenog ima iza svakog pojedinog lika kako u riječima tako i djelima. Ali zato film cijelo vrijeme kreira sliku unutarnjeg stanja tjeskobe i psihe likova (Neptun). U filmu ima egzaktnih scena nasilja i krvi, te scene su vrlo upečatljive i snažne, ali one su zaista u funkciji jedne jedine poruke: "U svijetu ove priče, pokazivanje suosjećanja može biti vrlo opasno".

Iako film snažno upozorava u kakvom svijetu živimo, unatoč tomu nema u filmu moraliziranja ….ta ista surova priča na jedan podnačin govori o vjeri i nadi u dobro slično kao kod "Shawshank Redemption".


Čitala sam dosta kritike o tom filmu, ima svakakvih, pa tako na jednom sajtu kritika piše: "…na kraju "iznenađenje", mnogima neočekivano, donosi više problema nego ih rješava te dovodi do osjećaja ne završenosti filma."


Mislim, sve to stoji, ali najradije bi tom kritičaru napisala...kako drugačije, nego da je tu priču režirao...Neptun.
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2008., 22:21   #9
Cronenberg riba? uf, obožavam Crash. da li se i on uklapa u neptuna?
Kama is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2008., 00:25   #10
Quote:
Kama kaže: Pogledaj post
Cronenberg riba? uf, obožavam Crash.
Inače, kako postoje dva filma istog naziva Crash to stvara nedoumice oko identiteta samog filma, jer treba naglasiti na koji Crash se misli (Neptun ). Režiser drugog Crasha Paul Haggis je isto kanađanin i isto Neptunovac.
Quote:
da li se i on uklapa u neptuna?
Možda zbog fetišizma.

David ima veliki zračni trigon Marsa (vodenjak) - Uran/Saturn (blizanci) - Neptun (vaga). Izgleda da je taj trigon David izživio za vrijeme dok je radio svoj Crash jer u filmu ima jako puno "mentalne energije" i otuđenosti tamo gdje bi trebalo biti "strasti".
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2008., 01:00   #11
Quote:
Fish 1968 kaže: Pogledaj post
Inače, kako postoje dva filma istog naziva Crash to stvara nedoumice oko identiteta samog filma, jer treba naglasiti na koji Crash se misli (Neptun ). Režiser drugog Crasha Paul Haggis je isto kanađanin i isto Neptunovac.

Možda zbog fetišizma.

David ima veliki zračni trigon Marsa (vodenjak) - Uran/Saturn (blizanci) - Neptun (vaga). Izgleda da je taj trigon David izživio za vrijeme dok je radio svoj Crash jer u filmu ima jako puno "mentalne energije" i otuđenosti tamo gdje bi trebalo biti "strasti".
mislila sam na crash sa james spiderom. onaj iz 1996. knjiga je isto odlična, malo drugačija...ali to je već oftopik.

kad spominjem spidera, film "secretary" iz 2002....to sam dobila od jednog škorpiona.
Kama is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2008., 10:54   #12
Quote:
Kama kaže: Pogledaj post

kad spominjem spidera, film "secretary" iz 2002....to sam dobila od jednog škorpiona.
razmišljam.....i ne, ne mogu se sjetiti niti jednog filma u kojem je spader odigrao normalnu ulogu. kao pravom uranovcu, perverzne uloge mu stoje kao salivene.
iako u "tajnici" ima seksa, na neki način...štono bi se reklo - preko hlača ipak mislim da do izražaja dolazi potisnuta seksualnost kao i sado-mazo sklonosti. pa i seks "preko hlača" je izraz potisnute seksualnosti i straha od dodira.
on ne voli intimnost i dodire, a ona pati od opsesivno - kompulzivnih radnji i sustavno se samoranjava. on je sadist, ona mazohist.
budući da sa seksualnom energijom povezujem Marsa, a ovdje je riječ o potisnutoj, blokiranoj seksualnoj energiji, rekla bih da je kod nje riječ o lošem odnosu Marsa i Saturna jer Saturn blokira normalan protok energije.
A samoranjavanje (i mazohizam) koji kod nje nastaju kao posljedica ponašanja njene majke prema njoj, koja se prema njoj ponašala kao prema djevojčici, povezujem s lošim odnosom kako Mjeseca (majka) i Saturna, tako i Venere (ženstvenost) i Saturna.
spader je poseban slučaj i preveliki zalogaj za mene pa njegovu ulogu neću ni pokušati analizirati, ali ono što me posebno iznenadilo u tom filmu je (između ostalog) kraj....u jednom trenutku, dok ona sjedi na terasi i maše ručicom....i dok se kamera udaljava od nje, dobila sam blagi osjećaj da ona zapravo sjedi na terasi ludare i da se cijela ta fantastična i neobična priča dogodila samo i jedino - u njenoj lijepo glavi.
jopet igra, a koga drugog nego - Neptuna?

Evo jednog klipića
diki is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2008., 11:28   #13
Fish, navela si me da potrazim ova obecanja sa istoka, nisam mogao da odolim .
Evo linkova kome se da skidati:

http://rapidshare.com/files/11174436...iAMOND.avi.001
http://rapidshare.com/files/11176930...iAMOND.avi.002
http://rapidshare.com/files/11177088...iAMOND.avi.003
http://rapidshare.com/files/11177117...iAMOND.avi.004
http://rapidshare.com/files/11177237...iAMOND.avi.005
http://rapidshare.com/files/11177266...iAMOND.avi.006
http://rapidshare.com/files/11178145...iAMOND.avi.007
http://rapidshare.com/files/11179175...iAMOND.avi.008

Inace od malena imam neku tesko opisivu averziju prema svemu sto dolazi oko i iza Urala. Za to je vjerovatno krivac ovaj sto magli i oblaci, kod njega je cak i nasilje razvodnjeno i tesko pojmljivo. (Sta ono bi Rusija - Ribe ili Jarac? )
S T E L I U M is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2008., 15:57   #14
Quote:
S T E L I U M kaže: Pogledaj post
Fish, navela si me da potrazim ova obecanja sa istoka, nisam mogao da odolim .
Zanimljiva je i suradnja Vigga i Cronenberga. Viggov Mjesec se nalazi u znaku vodenjaka kao i Davidov Mars, a Mars točno na Davidovom Uranu... te se zajedno s sunčanim znakom vage dobro ukalapa u Davidov veliki zračni trigon (šteta što su nepoznati njihovi sati rođenja). Iako je njihova suradnja prilično naglo izašla na vidjelo, valjda neće isto tako naglo biti i prekinuta. Jer sudeći po njihova dva filma to je odlična kombinacija, gdje je David iz Vigga izvukao ono što valjda i sam on nije znao da "nosi u sebi", a Viggo pokazao da ima sve predispozicije da bude Davidova umjetnička muza.
Quote:
Inace od malena imam neku tesko opisivu averziju prema svemu sto dolazi oko i iza Urala. Za to je vjerovatno krivac ovaj sto magli i oblaci, kod njega je cak i nasilje razvodnjeno i tesko pojmljivo. (Sta ono bi Rusija - Ribe ili Jarac? )
Eh..to pitanje država u astrologiji je vrlo diskutabilno prije svega zato jer se države mijenjaju, a također ovisi i o tome što astrološki izvor uzima za relevantan podatak (dan nezavisnosti, dan državnosti i sl.) Rusija-vodenjak. Virni i ovdi.
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2008., 17:24   #15
Btw filmova...ima jedan film koji sve ovo spaja, Neptuna, seksualne devijacije, glazbu (glumi čak i Justin Timberlake ) i film. Zove se Black Snake Moan. Kritičari mu najčešće zamjeraju odlaske u krajnost, neuvjerljivost i nedostatak uporišne točke u samoj priči. Ovaj film nije radio Neptunovac, ali puno Neptuna ima u njemu.





To je film koji govori o glazbi, depresiji, beznađu, tuzi, samoći i psihičkim problemima (Neptun). Napravljen je prema biografskom predlošku poznatog blues gitariste Blind Lemmon Jeffersona. Čitala sam kritiku u kojoj čoek piše kako je neuvjerljiva činjenica da se žena koja ima žestoki problem s nimfomanijom može izliječiti sviranjem bluesa, ali eto...Samuel-u je upalilo.

Film ustvari spaja dvoje posve različitih ljudi, spaja dvije izgubljene duše čiji životni putevi se ukrštaju, a unatoč svim razlikama (spol, godine, boja kože..) one se prepoznaju. Glazbenik u toj izgubljenoj nimfomanki prepoznaje vlastitu izgubljenost, vlastito dno alkoholizma i depresije (Neptun). I onda malo uz pomoć Biblije, malo uz pomoć lanaca i katanaca uspjeva staviti pod kontrolu sebe i svoje niske strasti (Saturn)....i nakon puno godina izvući gitaru iz prašnjava kovčega. Black Snake Moan ustvari je njegov vlastiti crni demon depresije i potisnute ljutnje, a spašavanjem djevojke on spašava vlastitu dušu (Neptun). A onda mu i blues (moan) dođe kao melem na rane....

Zadnje uređivanje Fish 1968 : 15.03.2009. at 00:18. Reason: picture
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2008., 17:11   #16
Jedan lijepi film koji spaja filmsku sliku i glazbu: "Into The Wild"





Glazbu je napravio Eddie Vedder vocal poznatog Pearl Jama i zaista se može reći da bez glazbe ovaj film ne bi funkcionirao. Podjednako koliko slikom, film se uspješno koristi glazbom "kao slikarskom tehnikom dočaravajući čas široka prostranstva koja opčinjavaju ljudsku psihu, čas turobnu i hermetičnu atmosferu ljudske samoće u dugim noćima polarnih hladnoća".

Film je naravno kritika američkom društvu, kritika na Pennovski način, kritika materijalizmu i cjelokupnom zapadnom načinu života. Vrlo je dojmljiv, snažan i dubok, ima puno vatre (idealizma) u njemu, a nosi vrlo jednostavnu poruku čovjeku današnjeg društva: "Sa prirodom se ne možeš igrati".

Ovaj film je potresna drama snimljena prema istinitoj priči, točnije inspiriran istoimenom novelom Jona Krakauera o mladom studentu koji je 1992. otišao u divljinu. Pa tako film govori o životu Christophera McCandless-a, odličnog studenta i sportaša, koji nakon diplome i ušteđenih 24 000 dolara umjesto da nastavi uspješnu karijeru sav svoj novac daje u dobrotvorne svrhe, a preostali iz novčanika spali i odlazi autostopom kako bi živio u divljini. Krajnji cilj njegova putovanja je Aljaska koja pored svoje surovosti i negostoljubive klime još uvijek predstavlja simbol slobode (Jupiter). Christopher odrastao na Tolstoju i Jacku Londonu sa sobom nosi knjige o preživljavanju, te flori i fauni maštajući o sebi kao o modernom pustolovu (Jupiter) želeći uživati u istinskoj, ničime opterećenoj slobodi (Jupiter). Međutim njegova pustolovina postaje puno više od toga, kako za njega samoga tako i za njegove roditelje. A onog dana kada je Christopher to spoznao i prešao granicu više nije bilo načina da se vrati ranijem načinu života.

Na svom putovanju Christopher spoznaje što je život, a na krajnjoj točci svoga puta - Aljasci pronalazi svoj "čarobni autobus" i doživljava prosvjetljenje.

Puno Jupitera izbija iz ovog filma, a film se astrološki može opisati kao snažan spoj Jupitera (9. polje) i Neptuna (12. polje). Osim tematski ponajprije i zato jer nakon gledanja duboko dodirne "negdje". Film istovremeno ostavlja emotivan/duševan dojam (Neptun), ali i znak upitnika iznad glave (Jupiter). Christopherovo putovanje je ustvari astrološko putovanje zadnjom četvrtinom natalne karte....započinje devetim poljem (studij, putovanje), a završava dvanaestim (divljina, daleka necivilizirana mjesta, prosvjetljenje). Iako je film pustolovan, filozofski (Jupiter), Christopherovo putovanje je prije svega meditativno (Neptun), a prekrasni krajolici Sjeverne Amerike pokazuju koliko malo današnji čovjek cijeni život i prirodu kao takvu (Saturn).


Ima dosta stvari koje se mogu napisati, ali ne budem više zato jer je ovo film koji treba gledati, paa….može se čak reći da je "Shawshank Redemption" na Jupiterovski način.
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2008., 18:15   #17
Evo jednog filma za kojeg se nikako ne bi mogao upotrijebiti izraz filmić...on to nije niti dužinom trajanja, niti atmosferom, niti glazbom, niti sadržajem. Riječ je o tri sata dugoj epskoj drami u kojoj je tek u 22 minuti filma izgovorena prva rečenica, a tijekom sljedećih dva sata glumci tek povremeno otvaraju usta. No, nemojte se dati zaplašiti, film je vrhunsko djelo .... a nama astrolozima zanimljiv prvenstveno zbog razumjevanja prirode Saturna.


Shalim se malo, ali kada bi morali staviti astrološki potpis na ovaj film, onda bi to zasigurno bio - Saturn. Čak je i scenografija i kostimografija vrlo realistična (Saturn) skoro k’o u Pasiji….ali ovdi bih fokusirala film na dvije stvari. Prva je nit koju film prati cijelo vrijeme (može se reći da je to i glavna nit filma): ljudsko licemjerje prikazano kroz sukob između lažne religije (Neptun) i bešćutne materije (Saturn). Druga je isto vezana uz Saturn, jer bih kroz film opisala astrološku simboliku konjunkcije Mars/Saturn i Mjesec u jarcu. Paa svima onima koji su sretni vlasnici istih zasigurno film i neće tako teško pasti.

No da prijeđem na filmčinu…riječ je o "There Will Be Blood" (Bit će krvi), za čiju ulogu u filmu je Daniel Day Lewis dobio Oscara prošle godine.






To je i brutalan i realističan film (konjunkcija Mars/Saturn). U "There Will Be Blood" je prikazan cijeli pregršt emocija: ljubav, mržnja, strast, pohlepa, ljubomora, sitničavost, paranoja, nepovjerenje i tuga (Mjesec u jarcu).…a sve kroz jedan vrlo turoban način (Saturn). I sam naziv filma u svojoj biti sadrži konjunkciju Mars/Saturn (krv-Mars, dok ovo "bit' će" upućuje na čekanje, trajanje - Saturn), pa se tijekom tog dugog filma čeka kraj...a on je pak pravo opak, pravo utjelovljenje astrološke konjunkcije Mars/Saturn.

Film je samo okvirno temeljen je na romanu "Oil!" autora Uptona Sinclaira, a radnja je smještena u Californiju u razdoblju od 1898. do 1927. godine u vrijeme pronalaska nafte i procvata naftne industrije. Priča je to o životu Daniela Plainviewa (Day-Lewis) koji vođen pohlepom za novcem (Saturn) postaje najveći naftaš toga područja. Ali ima u njemu i nešto žešće što Saturnovskoj pohlepi daje snagu, izdržljivost i surovost, što ga tjera uvijek naprijed (konjunkcija Mars/Saturn). No, unutar opisane radnje, film prije svega opisuje jedan mračan i tjeskoban (Saturn) unutarnji svijet Daniela Paintview-a u kojem on ne štedi niti sebe, niti druge, a jednako koliko je ispunjen mržnjom prema sebi, isto toliko je i prema drugima (konjunkcija Mars/Saturn).

Film se odlikuje i uznemirujućom atmosferom, čemu jako doprinosi glazba Jonnyja Greenwooda (gitarista grupe Radiohead) koji na početku filma neugodnom glazbom asocira gledatelje na početak "Odiseje u svemiru" , ali glazba je i tijekom cijelog filma neugodna i mučna. Zato jer u trenucima kada Daniel to ne može (a to je često - Mjesec u jarcu) ona glasno govori umjesto njega, govori o unutarnjoj turobnosti i klaustofobiji (Saturn).

U Danielovu svijetu nema mjesta suvišnim emocijama (Mjesec u jarcu), on je toliko opsjednut poslom da zapostavlja sve ostalo (konjunkcija Mars/Saturn), pa i jedinu osobu o kojoj se brine - sina (Mjesec u jarcu). Pače, vrlo promišljeno koristi sina koji mu služi kao paravan da bi dobio poslove, jer "umilno djetinje lišce" dobro ide uz image "obiteljskog čovjeka koji misli na budućnost zemlje" (Mjesec u jarcu). Možda je ipak Saturnova simbolika najbolje opisana u jednom dijelu filma kada Daniel kaže:"Mrzim većinu ljudi. Ponekad gledam ljude i ne vidim u njima ništa simpatično. Želim zaraditi puno novca kako bih se maknuo od njih".

Dok konjunkcija Mars/Saturn progovara iz rečenica poput onih...."Ja u ljudima vidim ono najgore. Ne moram se udubljivati u njih da mi sve bude jasno. Svoje sam mržnje nagomilao tijekom godina, malo po malo".

Glavna nit filma...svog lažnog licemjerja vjere i materijalne pohlepe prikazana je u završnoj sceni međusobnog obračuna dvojice pohlepnika Daniela Plainviewa i Elia Sunday-a u kojem se razotkrivaju i priznaju jedan drugome kakvo im je pravo lice, spoznajući i sve zlo što su ga prouzročili (Saturn).


I za kraj... kako simpatično na jednom sajtu opisuju konjunkciju Mars/Saturn .... "Bit će krvi užasno je težak i opterećujuć film, pravo silovanje mozga, ali zaslužio je da ga što više ljudi pogleda."
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2008., 09:18   #18
@Fish - ti bi trebala negdje pisati kritike za film , imam dojam da ti je treca kuca izrazena ... ili mozda merkur

Sljedeci film koji sam mentalno "provukao" kroz razne astro-konstelacije je :

House of Sand and Fog

126 minuta Neptuna, magle, mora,nedefinisanih odnosa i sna, konfuzije i aflikacije kroz cetvrtu kucu kao i fatalnosti Plutona na samom kraju sa fantasticnom glumackom ekipom na celu sa ocima Neptun-boje .
S T E L I U M is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2008., 13:48   #19
BLADE RUNNER

„Blade Runner“ film je redatelja Ridleya Scotta iz godine 1982. nastao na temelju romana „Sanjaju li androidi električne ovce“ Philipa. K. Dicka.
Radnja filma događa se u bližoj budućnosti, u Los Angelesu 2019. godine.
Na drugim planetima žive replikanti, umjetno stvorena bića, po svemu nalik ljudima, osim po empatiji, korištena za izvršavanje teških, opasnih i ponižavajućih poslova.
Blade Runner je policijski odred koji kontrolira replikante i koji se brine o tome da oni nikada ne dođu na Zemlju. Međutim, nekoliko odmetnutih replikanata dolazi na Zemlju u potrazi za odgovorima od strane svoga Tvorca, koji bi im produžili život s obzirom da im je isti ograničen na samo 4 godine.




Film nema samo jednu poruku, nego implicira više različitih (ali međusobno povezanih) tema koje se mogu iščitavati na više različitih i, naravno, međusobno povezanih razina.
Početna razina, ilitiga temelj filma, bila bi vizija (Uran) života u budućnosti (Uran). Ta vizija uključuje postojanje ljudi, ali i humanoidnih androida koji ljudima služe za izvršavanje ponižavajućih poslova. Osim što je simbolika Urana i više nego očita, u toj viziji budućnosti prisutno je i otuđenje, tjeskoba i mračna atmosfera što bih opisala saturnovskim elementom.
Druga razina su razlike (Uran) između ljudi i onoga što su ljudi stvorili – replikanata. Iako superiorniji empatijom, ljudi su fizički nesavršeniji od replikanata. Međutim, iako po defaultu replikanti nemaju emocije, u filmu se daje naslutiti suprotno i to ne samo po emocijama koje se rađaju između replikantice i čovjeka, nego iz jednog osnovnog ljudskog nagona – borbe za opstankom (Ma). U odnosu na nagon preživljavanja, razlike između replikanata i ljudi nema. Jednakost po pitanju nagona za opstankom otvara novu temu na višoj razini, a ta je degradacija postojanja odnosno – rasizam.
Ovdje prepoznajem utjecaj Marsa, Sunca i Urana. Dok bi Mars simbolizirao buđenje primarnog nagona za opstankom, Sunce volju za održanjem vlastitog postojanja, Uran bi predstavljao potrebu za brisanjem razlika između čovjeka i replikanta, viziju budućnosti u kojoj bi svi imali jednaka prava i u kojoj bi svi bili jednako vrijedni. Također, u odnosu na replikante, prisutna je simbolika Saturna budući da je vremenski vijek replikanata ograničen.
I na kraju, po mome mišljenju, jedna od najbitnijih tema, te po meni najzanimljivija razina, pravo je na život, izbor i postojanje. Pravo na dostojanstvo. U trenutku kada replikanti dolaze na Zemlju kako bi dobili odgovor na osnovno (i vječno) pitanje – tko su, odakle dolaze i kamo idu, postaju apsolutno jednaki ljudima. Svjesni svoga ograničenog roka trajanja (Sa), svjesni vlastitog lažnog identiteta i lažnih sjećanja (Ne), odlaze svome Tvorcu kako bi izborili pravo na popravak pogrešaka u programu. Baš kao i ljudi, žele živjeti slobodno i (ne)ograničeno (Saturn/Uran).

Zadnje uređivanje Fish 1968 : 12.07.2009. at 11:27. Reason: resize
diki is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2009., 23:52   #20
Ima već duže vremena da pogledah ovaj crtić i da sam počela pisati ovaj astrosimbolički pogled na njega.....no, evo tek danas ga stigoh dovršiti.






Ljudi još uvijek usprkos primjetnom povećanju ekološke svijesti ne vide da su sami odgovorni za očuvanje planeta Zemlje jer je očito jako teško priznati vlastite greške i nastojati ih ispraviti. Krajnje je vrijeme da se čovječanstvo u potpunosti posveti očuvanju svog prirodnog staništa, odnosno planeta Zemlje, koja je već do te mjere narušena zagađivanjem i uništavanjem okoliša da smo i sami postali svjedoci negativnih posljedica od kojih je svakako najočitija globalna promjena klime.


Wall-E je crtić koji na jedan maštovit način prilagođen dječijem umu progovara upravo o ovom važnom problemu. Mislim da ovaj film u najvećoj mjeri na jednom globalnom nivou svijesti (Uran) obilježava simbolika Mjesec (vlastiti dom, ljudska populacija) - Pluton (uništenje, ekološka katastrofa). I sama riječ ekologija ima korijen u grčkoj riječi oikos - kuća (rak), a lik Wall-E sa onim svojim dalekozor okicama izrađen je tako maštovito (Mjesec) da bi lako mogao postati svakom djetetu najdraža igračka koju želi imati doma (Mjesec).


Atmosfera u filmu jako odudara od tipične atmosfere na koju smo navikli gledati u crtićima, prevladavaju apokaliptični i mračni tonovi (Pluton), a ona tako karakteristična "brbljavost" i "verbalna razigranost" koja obilježava crtiće ovdje uopće ne postoji. Pače većinu filma karakterizira "udaljenost u prostoru" u kojoj niti nema glasa ili dijaloga...poput atmosfere Odiseje u svemiru (Uran). U centru zbivanja je Wall-E, mali robot koji živi sam u postapokaliptičnom (Pluton) okruženju, u mjestu koje je nekada bio grad, a sada posve devastirano i potpuno uništeno (Pluton) mjesto. Ne zna se koji je grad u pitanju, makar sve zajedno neodoljivo podsjeća na New York (New York-rak). Smeće i ekološka katastrofa (Pluton) je sve ono što je ostalo od ljudi, makar se simbolika Mjeseca vidi i u takvim ostavljenim odpadcima ljudi jer su zadržali njihovu ljudskost čak i kada ih ljudi napuštaju (Mjesec).


Ekološka katastrofa je usljedila usljed mega prodaje mega kompanije Buy N Large koja je prodala toliko svojih proizvoda da je prekrila smećem kompletnu Zemlju (zagađenost-Pluton). Zbog nemogućnosti života na njoj pronašla je rješenje.....poslala je kompletno čovječanstvo na putovanje svemirskim brodom (evakuacija-Pluton), da bi Zemlju mogli očistiti roboti (Wall-E je skraćenica od Waste Allocation Load Lifter-Earth što označava klasu robota koji je napravljen za čišćenje smeća na napuštenoj Zemlji). No plan je propao, a ljudi nakon dugo godina boravka u svemiru su se potpuno izdeformirali, postali potpuno nepokretni (Saturn) naučeni na usluge serviranja i tetošenja od strane robota (Uran). Izgledaju kao napuhani baloni, nesposobni za kretanje ili bilo kakvu zahtjevniju mentalnu aktivnost. To je ujedno i jedna vrsta satiričnog pogleda na ljudsko društvo (Saturn) i na ono što danas gledamo kao savršeni svijet budućnosti (Uran).


I tako, jedini robot koji je nakon dugo godina ostao funkcionalan je Wall-E, koji je s vremenom razvio vlastitu osobnost i interese...svoj posao sakupljanja smeća i dalje obavlja revno i redovito. Wall-e je astrološki prava mala djevica, osim što je zadužen za čišćenje dan mu je više manje rutina, a unatoč kaosu koji ga okružuje on se stalno trudi biti od koristi i dovesti ga u red. Ima u filmu jako puno simpatičnih usamljeničkih djevičanskih prizora poput onoga kada Wall-E pucka mjehuriće zraka od plastične folije koja služi za zaštitu pri transportu tehničke robe (sigurno znate što je to ). Mislim....cijeli crtić obiluje tehničkim rješenjima tipičnim za Merkurovski mozgić, npr. kada dovede svoju dragu (Evu) u svoj skromni dom koji je sav onako uređen djevičanskim rješenjima vezanim uz funkcionalnost, pa je pokušava zadiviti tako da joj pusti film koji je sačuvao i spojio preko iPoda s velikom lećom.


Crtić Wall-E je sentimentalna ljubavna priča (Mjesec) iz budućnosti (Uran) koja u centru zbivanja drži priču o ljubavi između dva robota (Uran). No istovremeno ta priča sadrži jednostavnu moralnu pouku jer je udružena s diskretnim podsjetnikom da bismo se trebali skrbiti jedan o drugome (Mjesec), ali skrbiti i o jedinom mjestu koje nam je dano za život, našoj planeti Zemlji (rak). Crtić je i kritika čitavom čovječanstvu jer nije teško pretpostaviti kuda vodi ovaj pretjerani konzumentarizam (uništenje-Pluton). Osnovne poruke filma vrlo su jednostavne, govore o vrijednosti ljudskog rada (djevica), o odgovornosti (Saturn) i važnosti brige o vlastitom okruženju (Mjesec).


I na kraju.....još jedna od slika koja se nameće sama po sebi je da u tom malenom robotu, toj gomilici starog gvožđa koja je izrađena isključivo zato da radi ono što nitko ne želi, rukama koje nisu napravljene za izmjenjivanje nježnosti već za sakupljanje smeća....ovaj crtić tog robota čini više živim i više ljudskijim bićem (Mjesec) nego što su to neki programirani ljudi iz naše okoline (Uran).
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:56.