Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.08.2012., 22:58   #241
Molim za savjet u vezi podjele imovine. Naime, prijateljica se rastaje nakon samo par mjeseci braka. Nemaju djecu, ali su par mjeseci prije vjenčanja renovirali kuću koja je u vlasništvu njegove majke kako bi je osposobili za stanovanje. Puno su uložili , a najveći dio novca su dali njezini roditelji. Ima li nakon razvoda pravo na uložena sredstva i kako to dokazivati. Unaprijed hvala.
hexe1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2012., 10:27   #242
Bivši "društveni stan" otkupljen je u braku, ali novcem koji je nasljedstvo jednoga od supružnika (što se može dokumentirati) - dakle, novcem koji (dokazivo) nije bračna stečevina.

Je li taj stan bračna stečevina?
knjige_st2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2012., 12:50   #243
Rastala sam se sluzbeno nešto manje od dva mjeseca, bila sam u braku tri godine ali sam zajednički život napustila ove godine u prvom mjesecu zbog suprugove nevjere. Zivjeli smo sa njegovim roditeljima,ja sam nekoliko mjeseci prije braka podigla kredit za svadbu i uređenje našeg novog doma, isto smo dobili veliku svotu novaca od svadbenog dara i samo sam gledala da čim kvalitetnije i ljepše uredim nas dom. Cijelo vrijeme sam u radnom odnosu i sama sam placala taj kredit, bivši muž mi je jedva vratio i moje stvari koje sam kupila užasno se ponio prema meni,kompletno sam izigrana a htjela sam samo miran i ugodan život. Imam li ja ikakva prava?, imam srecu što imam dobre roditelje koji su me primili natrag.
brunella is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2012., 14:06   #244
Prije braka bivši suprug je postavio temelje kuće na imanju svoga djeda,po majci.Zaručili smo se i počeli graditi kuću.Pomagala sam samo fizički koliko sam mogla jer sam bila trudna.Novčano nisam ulagala jer je materijal bio kupljen.
Kuća je dignuta do pod krov u 11mj a mi se vjenčali slijedeće god u 2.mj.Novcem koji smo dobili u svatovima nastavili smo uređenje.3 god smo zajednički uređivali kuću,pomagali su i njegovi i moji koliko su mogli.
Kad je djed umro (god dana nakon našeg vjenčanja),sve je prešlo na ime njegove mame.Kuću smo završili i uselili se.Živjeli smo 6god u kući kad je darovnim ugovorom mama kuću dala njemu,sinu,mom bivšem suprugu.
Prije razvoda on kuću vraća mami darovnim ugovorom,samo da ja nemam nikakava prava.
Podnijela sam tužbu za podjelu bračne stečevine,i nakon par mj odustala,tj povukla tužbu(prevarena sam od strane bivše svekrve).
Sada nakon 11god želim ponovo to pokrenuti jer je moja bivša svekrva kuću prije par mj poklonila njegovoj drugoj ženi koja tu nije uložila ni kune.
Kakve su mi šanse.
ekatica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2012., 21:02   #245
Quote:
Branimir 123 kaže: Pogledaj post
Članak 248.

Bračna stečevina je imovina koju su bračni drugovi stekli radom za vrijeme trajanja bračne zajednice ili potječe iz te imovine.

Može li mi netko objasniti što to znači RADOM?
Rad ti kao osnova stjecanja može biti neposredan i posredan, te samostalan i zajednički.

Neposredan rad podrazumijeva stvaranje nove konkretne vrijednosti koja se može izraziti u obliku plaće, dobiti itd., dok posredan rad podrazumijeva pomaganje drugom bračnom drugu npr. vođenje brige o kućanstvu, briga o djeci.

Posredni rad se ističe kao osnova stjecanja bračne stečevine samo ako su drugovi dogovorili da se omjeri u stečevini određuju prema njihovu doprinosu,

Samostalan rad je rad svakog bračnog druga pojedinačno, npr. na temelju radnog odnosa...), a zajednički npr. rad na zajedničkom imanju, u zajedničkom odvjetničkom uredu i slično.

Sva imovina koja proizlazi iz imovine stečene radom je takođe bračna stečevina, kao i dvije skupine prava:
-korist od autorskih prava i srodnih prava autorskim pravima,
-te dobitci od igara na sreću.

Valjda sam pomogla malo.

Quote:
hexe1 kaže: Pogledaj post
Molim za savjet u vezi podjele imovine. Naime, prijateljica se rastaje nakon samo par mjeseci braka. Nemaju djecu, ali su par mjeseci prije vjenčanja renovirali kuću koja je u vlasništvu njegove majke kako bi je osposobili za stanovanje. Puno su uložili , a najveći dio novca su dali njezini roditelji. Ima li nakon razvoda pravo na uložena sredstva i kako to dokazivati. Unaprijed hvala.
Mislim da ne. To onda nije ni bračna stečevina ni vlastita imovina bračnog druga, zato što je vlasnik treća osoba, odnosno majka bračnog druga.

Zadnje uređivanje Miss Gavella : 11.09.2012. at 21:11.
Miss Gavella is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2012., 12:17   #246
nepojavljivanje obaju strana na zakazanom ročištu

što se događa ako se obje strane (riječ je o sporazumnoj rastavi braka) ne pojave na prvom ročištu?

poziva li ih se ponovno automatizmom ili moraju podnijeti ponovno tužbu?
plaćaju li nekakvu naknadu zbog eventualne štete koju su nanijeli svojim nedolaskom na ročište?
cyara is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2012., 07:45   #247
Mene zanima, što ako su predani papiri za razvod na sud, a u međuvremenu se odustane od razvoda? Kome se obratiti i što napraviti da se sve obustavi.
elly_00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2012., 22:18   #248
Prije dvadesetak godina je jedan par stupio u brak. Počeli su zajedno živjeti u stanu u kojem je on živio sa svojima dugo godina, dakle taj stan s njom nije imao nikakve veze. Nakon dužeg perioda, obiteljskih klasičnih drama, sranja i sl., stan se napokon prepisuje na nju (na njezinu inicijativu, da dijete i ona imaju krov nad glavom budući da se on ne zna, tj. ne želi zauzeti za sebe niti financijski pridonosi išta vrijedno spomena).
Znači, današnja situacija je takva da je taj stan na njezino ime te sve što je u njega uloženo, uloženo je sa njezine strane. Ne radi se o meni niti je bitno o kome se radi, zanima me pravni savjet, gledište, bilo šta; da dođe do razvoda, što se događa s tim stanom, kakva je procedura? Hvala...
__________________
"You may delay, but time will not."
Cadence is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2012., 17:40   #249
Molim konkretan i stručan odgovor što je prije moguće.
Autor sam knjige koja se prodaje već nekoliko godina. Svake godine od izdavača dobijem određeni postotak od prodaje koji je reguliran ugovorom između mene i izdavača. Zaposlen sam i osim tog prihoda dobivam plaću. Zanima me da li u bračnu stečevinu spadaju i stvari ili nekretnine kupljene od sredstava zarađenih prodajom spomenute knjige.
Pitanje postavljam zato jer mislim da je u bračnoj zajednici u kojoj postoje različiti prihodi oba partnera,teško odvojiti porijeklo sredstava kojima je nešto kupljeno.
Marintek is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2012., 17:49   #250
Miss Gavella!
Molim te pojasni mi ovo:

Sva imovina koja proizlazi iz imovine stečene radom je takođe bračna stečevina, kao i dvije skupine prava:
-korist od autorskih prava i srodnih prava autorskim pravima,
-te dobitci od igara na sreću.

Da li je i to zajednička bračna stečevina ukoliko su se korist i dobici dogodili za vrijeme trajanja bračne zajednice.
Marintek is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2012., 17:55   #251
Vec si sam sebi odgovorio. Naravno da je bracna stecevina.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2012., 10:46   #252
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
Vec si sam sebi odgovorio. Naravno da je bracna stecevina.
Zahvaljujem
Marintek is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2012., 23:39   #253
Quote:
elly_00 kaže: Pogledaj post
Mene zanima, što ako su predani papiri za razvod na sud, a u međuvremenu se odustane od razvoda? Kome se obratiti i što napraviti da se sve obustavi.
ništa. nedolaskom na ročište smatrat će se da ste odustali od tužbe.

dok ne podnesete novu (to se obično događa nekih 6mj.-1.godine nakon 'mirenja')
ciklama765 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2012., 23:41   #254
Quote:
Miss Gavella kaže: Pogledaj post
R


Mislim da ne. To onda nije ni bračna stečevina ni vlastita imovina bračnog druga, zato što je vlasnik treća osoba, odnosno majka bračnog druga.
ne? ja mislim da da, iako to će biti teško dokazivo. U smislu da je taj novac išao u tu svrhu (ako dakako muž ne prizna to). majka može dati kćeri, a ista ulaže.
ciklama765 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2012., 13:41   #255
što s kreditima nakon rastave

Trebala bih savjet... donekle mi je jasna podjela imovine, no međutim, zanima me što s kreditima? Trebamo podnijeti zahtjev za rastavu braka, nenamjenski kredit se odbija s moje plaće ( potrošen za sređivanje kartica, kratkoročnih kredita...) . Kuću koju smo adaptirali je na njegovim roditeljima i kredit na njegovoj majci koji je bio podignut za adaptaciju ( u trenutku dizanja kredita nismo imali uvjete za dizanje kredit), te smo mjesečno njoj davali za ratu... Zanima me da li ja imam pravo na išta od te kuće? i što s kreditom koji je na moje ime... ostalih nekretnina nemamo... Unaprijed hvala
majalorena is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2012., 19:00   #256
u slučaju razvoda nakon 26 godina braka, kad žena ostavi muža i ode sa drugim muškarcem (zato što joj je to jedina opcija nakon dugog recimo lošem braka u kojem se stvarno naradila) , da li ima pravo na pola zajedničke imovine stečene u bračnoj zajednici?? molim hitno odgovor
hvala
nplava is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2012., 14:29   #257
Pitanjce:

pokrenula sam tužbu za razvod braka i trenutno smo u fazi "obaveznog mirenja" nakon čega se nadam da ćemo razvrgnuti brak. Uskoro kupujem auto koji mora glasiti na moje ime zbog kredita, pa me zanima da li će taj auto ući u bračnu imovinu i da li moj suprug ima pravo na 1/2 ako se auto kupuje nakon što sam podignula tužbu za razvod?
__________________
Do not dwell in the past, do not dream of the future, concentrate the mind on the present moment.
alennaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2012., 14:37   #258
Quote:
nplava kaže: Pogledaj post
u slučaju razvoda nakon 26 godina braka, kad žena ostavi muža i ode sa drugim muškarcem (zato što joj je to jedina opcija nakon dugog recimo lošem braka u kojem se stvarno naradila) , da li ima pravo na pola zajedničke imovine stečene u bračnoj zajednici?? molim hitno odgovor
hvala
Da.
__________________
Nikada ne vjeruj čovjeku koji laže
Partfiš is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2012., 14:39   #259
Quote:
alennaa kaže: Pogledaj post
Pitanjce:

pokrenula sam tužbu za razvod braka i trenutno smo u fazi "obaveznog mirenja" nakon čega se nadam da ćemo razvrgnuti brak. Uskoro kupujem auto koji mora glasiti na moje ime zbog kredita, pa me zanima da li će taj auto ući u bračnu imovinu i da li moj suprug ima pravo na 1/2 ako se auto kupuje nakon što sam podignula tužbu za razvod?
A koja mu korist ako kupujes auto na kredit?
U tom slucaju bi i pola obveza po kreditu preslo na njega
__________________
Nikada ne vjeruj čovjeku koji laže

Zadnje uređivanje Partfiš : 29.10.2012. at 15:05.
Partfiš is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2012., 15:02   #260
Quote:
majalorena kaže: Pogledaj post
Trebala bih savjet... donekle mi je jasna podjela imovine, no međutim, zanima me što s kreditima? Trebamo podnijeti zahtjev za rastavu braka, nenamjenski kredit se odbija s moje plaće ( potrošen za sređivanje kartica, kratkoročnih kredita...) . Kuću koju smo adaptirali je na njegovim roditeljima i kredit na njegovoj majci koji je bio podignut za adaptaciju ( u trenutku dizanja kredita nismo imali uvjete za dizanje kredit), te smo mjesečno njoj davali za ratu... Zanima me da li ja imam pravo na išta od te kuće? i što s kreditom koji je na moje ime... ostalih nekretnina nemamo... Unaprijed hvala

Kuca nije vasa, kredit nije vas. I jedno i drugo ostaje njegovim roditeljima.
Mozes pokusati osporiti dio imovine ali to ce biti skupa i dugotrajna pravna bitka.

U ovakvim slucajevima, najbolji nacin je stisnuti zube, sjesti i pokusati se dogovoriti, ma koliko tesko bilo.
__________________
Nikada ne vjeruj čovjeku koji laže

Zadnje uređivanje Partfiš : 29.10.2012. at 15:09.
Partfiš is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:00.