Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.03.2014., 14:47   #241
Quote:
Yuna kaže: Pogledaj post
Ja kažem: "Sagriješila sam bludno" i to je to.
To je preopćenito i nedovoljno. Griješiti se može mišlju, riječju, djelom i propustom. Griješiti se može jednom i više puta. Griješiti se (u ovom slučaju) može sam ili sa nekom drugom osobom. Sve su to relevantne okolnosti koje bi se trebale reći kada se grijeh ispovijeda.

Kad kažeš "Sagriješila sam bludno" to može značiti da si jednom imala nekakve bludne misli, a istovremeno može značiti i da si se dulje vremena kurvala s pola grada. Jednostavno je takva formulacija preopćenita da bi imala smisla.

Quote:
Yuna kaže: Pogledaj post
Nikad me ni jedan svećenik nije ispitivao detalje tako da mislim da je to dovoljno za oprost svih bludnih grijeha
To je onda njihova greška. Po takvoj logici ispovijed pojedinačnih grijeha ne bi imala nikakvog smisla. Dovoljno bi bilo reći "Griješio sam" i to bi onda obuhvaćalo sve grijehe i svi bi bili oprošteni. Ta želja da se grijeh uljepša i umota u eufemizme pokazuje i određenu dozu nespremnosti da se sa tim grijehom iskreno suoči i raskrsti. To znam iz osobnog iskustva.

Quote:
Yuna kaže: Pogledaj post
Isto recimo kad kažeš psovala sam, nije potrebno u detalje navoditi koje točno psovke si rekla i kome, dovoljno je samo reći da si psovala.
Ista stvar kao i gore. Nije isto opsovati Boga i miša. Nije isto opsovati mater i led. Nije isto opsovati nekome iz ljutnje ili mržnje i opsovati sebi u bradu jer si udario nogom od rub stola.

Sve su to nijanse koje zreo vjernik mora prepoznati i koje u skladu s tim mora prezentirati. Nažalost, kao što je već rečeno, malo je zrelih vjernika a puno onih kojima je vjera ostala na razini vrtićkog vjeronauka...
šišćevap is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2014., 18:04   #242
Quote:
ludi mjesec kaže: Pogledaj post


Bitno da ti znaš kako se ispovijeda i formulu kako treba govoriti grešnik a kako ispovjednik i kad i kako reći kolko put se nešto napravilo.
Ne govorim napamet.

Quote:
Prije Ispovijedi, potrebno je ispitati svoju savjest (prema Božjim i crkvenim zapovijedima, Isusovoj zapovijedi ljubavi, glavnim i tuđim grijesima, prema grijesima protiv Duha Svetoga i u nebo vapijućim grijesima; sve se to može sagriješiti mišlju, riječju, djelom, propustom i nemarom). Za teške grijehe potrebno je reći broj i okolnosti. Pokajanje treba biti: od srca (mrziti grijeh kao zlo, osuditi ga), za sve barem smrtne grijehe, i prije svega što smo uvrijedili Boga kao Oca, najveće dobro. Uz kajanje, potrebno je pouzdanje da će nam Bog oprostiti grijehe i dobra odluka (iskrena volja popraviti se i, svjesno i voljno, više ne griješiti, što znači, čuvati se grješne prigode i dati zadovoljštinu ili naknadu štete /nadoknaditi štetu nanesenu grijehom: vratiti ukradene ili zadržane stvari, popraviti dobar glas oklevetanom, popraviti sablazan, izliječiti rane…/)...

Neki teolozi napominju da je ženi grješnici Isus sve oprostio ne zato što se je savršeno optužila, nego jer je mnogo ljubila (usp. Lk 7,47). Pomirujući jedno i drugo, papa Ivan Pavao II., 22. ožujka 1996., u Pismu kard. W. W. Baumu, velikom pokorničaru, osjeća potrebu da ozbiljno upozori da cjelovitost Ispovijedi treba shvatiti u smislu kao što to na XIV. zasjedanju, poglavlje V., kan 7. i 8., naučava Tridentski koncil, koji tumači nužnost iznošenja svih i pojedinih smrtnih grijeha, te i okolnosti koje mijenjaju vrstu grijeha - ne u granicama običnoga disciplinskoga propisa Crkve, već kao zahtjev božanskoga prava. Papa, kao učitelj vjere, između ostalog, izričito navodi: Ispovijed treba biti ponizna, cjelovita, praćena čvrstom i velikodušnom nakanom za poboljšanjem u budućnosti te, konačno, povjerenjem u postizanje toga poboljšanja...

...Ispovijed, nadalje, treba biti cjelovita u tom smislu da treba iznijeti sve smrtne grijehe. Danas, na žalost, ne mali broj vjernika, pristupajući sakramentu pokore, ne ispovijeda na cjelovit način smrtne grijehe u smislu kako to donosi spomenuti Tridentski koncil i, pokatkad, reagira na svećenika koji na propisan način ispituje radi nužne cjelovitosti...

http://www.ofm.hr/koprivnica/index.p...d=83&Itemid=60
Quote:
ludi mjesec kaže: Pogledaj post
Ti baš sad prosuđuješ s predrasudom o nezrelom vjeronauku.Baš pametno.
Većina ljudi u Hrvatskoj je išla na vjeronauk. Većina ljudi u Hrvatskoj nema pojma ni o osnovama (nominalno) svoje vjere.

Zaključak se sam nameće
šišćevap is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2014., 21:15   #243
Quote:
šišćevap kaže: Pogledaj post
Ne govorim napamet.




Većina ljudi u Hrvatskoj je išla na vjeronauk. Većina ljudi u Hrvatskoj nema pojma ni o osnovama (nominalno) svoje vjere.

Zaključak se sam nameće
Da ,znam. to je očito,zato o tome netreba trkeljat.Puno ljudi ide u Crkvu jer ih je otac i mater i baba tome naučila i ne znaju,no tko sam ja da sudim.Svatko ima priručnik za ispit savjesti i svoju savjest za ispovijed.Zapravo ne znam čemu ova tema za ispovjedanje o ispovijedi kad je logično da je ne govorenje svih grijeha nevaljana ispovijed.I kolko je ko dobio očenaša i ko je kad zadnji put bio isto tako.Ipak smatram svoj prvi post ovdje malo gore više vrlo dobrim, no to nitko ne čita.Ah ta taština.Sav sam danas duhovan.
ludi mjesec is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2014., 23:24   #244
Quote:
konjokradica kaže: Pogledaj post
Objasni onda što je s onima koji neko vrijeme ili kroz čitav život budu sami (teenageri, osobe s invaliditetom, starije osobe)?
Ja vjerujem (baš i znam osobno) da se može.

Quote:
konjokradica kaže: Pogledaj post
jer oni su svećenici i njih se ne smije kritizirati.
Ja mislim to nema veze s kritiziranjem.... i svećenici su ljudi i idu na ispovijed.
Kathrin74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2014., 10:26   #245
Quote:
Meadow kaže: Pogledaj post
Mislim da nema potrebe da se fokusiramo na to je li masturbacija grijeh ili ne.
Grijeh je; po shvaćanju katoličke teologije tijela, nije dopuštena praksa.

Tako da je bitnije da se koncentriramo na to kako pomoći autorici teme u dvojbi kako se postaviti prilikom ispovijedi, što reći i sl., nego da raspravljamo kroz sljedećih 10, 20 upisa smije li se masturbirati ili ne.
slatko

ali što joj mi imamo reći, rekao joj je KKC sve što se po tom pitanju ima za reći..

mi možemo samo trolati na tu temu i koristiti argumente i kontraargumente za misionarenja po svojim uvjerenjima, odnosno koristiti za manje ili više (ne)uvijeno pljuvanje po RKC radi tih njezinih pravila kako to, primjerice, radi korisnik @konjokradica čiji mi razlozi za to ni najmanje nisu jasni

jer, ako se on smatra vjernikom u Trojstvenog Boga Oca, Sina i Duha Svetoga, a nisu mu prihvatljiva neka od pravila RKC, što mu je problem nastaviti slaviti istoga Boga pristajanjem uz neki od 39.800 ili koliko li ih ima postojećih reformističkih pokreta i sljedbi, ili ako mu ni jedan od tih 39.800 pokreta ne odgovara, osnovati svoj 39.801-vi

pa i ako ga osnuje, opet nema nikakve potrebe za formacijskim sučeljavanjem njegove reformističke sljedbe s formacijom RKC jer smo, nadam se, tu fazu sukobljavanja radi dogmi civlizacijski nadišli još od doba tridesetogodišnjeg rata, te smo sad u fazi ekumenskog dijaloga i rada na jedinstvu kršćana, a ne rada na podrivanju tog jedinstva
__________________
Tražio sam Gospodina i on me usliša, izbavi me od straha svakoga....
jedrilicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2014., 11:34   #246
Quote:
Kathrin74 kaže: Pogledaj post
Ja vjerujem (baš i znam osobno) da se može.



Ja mislim to nema veze s kritiziranjem.... i svećenici su ljudi i idu na ispovijed.
Ne, nisu ljudi, oni su "drugi Krist". Prouči malo katolički nauk.
Kako koji ide na ispovijed. Ako netko redovito posjećuje kurve ili ima ženu ili ljubavnicu, misliš da taj uopće ide na ispovijed ili da to spominje na ispovijedi i da mu kolega svećenik kaže da je to grijeh? Jea, rajt.
konjokradica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2014., 13:54   #247
Offtopic: https://www.forum.hr/showthread.php?t=696729
Meadow is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2014., 14:35   #248
Neki puta grijesi nisu toliko baš jasni. Evo, moj je kolega imao brata koji je živio na selu sam. I bio je malo čudan (da ne kažemo udaren u glavu).
Ali je to selo bilo preko 4 sata vožnje autom, tako da ga brat nije mogao tako jednostavno kontrolirati. I jednog dana su mu našli brata mrtvog u kući.
Policija nije našla niti suicid, niti krivično djelo. Možda je čovjek umro od obične upale slijepog crijeva jer je bio vrlo aljkav za posjećivanje lječnika.

Neki susjedi su prigovarali kako je mogao svohga brata ostavati da živi kao pas. Najgore što je pokojniku odgovarao takav način života i nije nikako htio živjeti u gradu kod brata. Sada se postavlja pitanje da ji je on trebao brata strpati u ludnicu ?!?
Ali bi neki rekli da je i to grijeh !!
A neki kažu da je grijeh pustiti ga da živi sam.

Tko to može dosuditi pravedno?

sličan slučaj je bio sa smrću sestre moje pok. bake.
Ona je bila udovica sa bolesnim srcem, ali je obavezno htjela živjeti na selu. Ali tamo može biti sama u kući. Nevjesta živi u gradu sa sinovima i njezinim mužem koji je pomorac. Ali teta tamo nije htjela živjeti, jer joj je tu dosadno.
I ona je živjela sama i umrla od infarkta. Doktor kaže da bi se bila spasila da je imala nekog da pozove lječnika.
Na sprovodu je svećenik prigovorio njezinome sinu na propovjedi, da je grijeh ostaviti roditelje da žive sami.
A da li je grije pokojnoj teti to bilo da želi živjeti sama, a zna da je bolesna.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2014., 20:35   #249
Quote:
konjokradica kaže: Pogledaj post
Ne, nisu ljudi, oni su "drugi Krist". Prouči malo katolički nauk.
Kako koji ide na ispovijed. Ako netko redovito posjećuje kurve ili ima ženu ili ljubavnicu, misliš da taj uopće ide na ispovijed ili da to spominje na ispovijedi i da mu kolega svećenik kaže da je to grijeh? Jea, rajt.
Aj nemoj se ljutiti; stvarno ne vjerujem da katolički nauk kaže da svećenici ne griješe.
I da ne moraju ići na ispovijed kao i drugi vjernici, ionako imaju drugu ulogu u crkvi nego lajici.

ok, nisam ja studirala teologiju,
Možda netko ovdje zna gdje u katekizmu se nešto o tome može naći?
Kathrin74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2014., 20:51   #250
Ma svim vjernicima je dostupan sakrament ispovijedi. Papa se ispovijeda svaka dva tjedna. Vidiš kako je papa lijep i kako blista, to je zato što mu je duša nakon ispovijedi čista.
Tut-tut is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2014., 23:20   #251
Quote:
Tut-tut kaže: Pogledaj post
Ma svim vjernicima je dostupan sakrament ispovijedi. Papa se ispovijeda svaka dva tjedna. Vidiš kako je papa lijep i kako blista, to je zato što mu je duša nakon ispovijedi čista.
hvala na tome.
I evo, ovako blistati se može kad se iskreno i otvoreno ispovijeda

Ispovijed je i sustret s Božjom ljubavlju.
S najvećom ljubavlju moguće.
Kathrin74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2014., 23:24   #252
Quote:
Kathrin74 kaže: Pogledaj post
hvala na tome.
I evo, ovako blistati se može kad se iskreno i otvoreno ispovijeda

Ispovijed je i sustret s Božjom ljubavlju.
S najvećom ljubavlju moguće.
Ispovijed je kad moraš reći da si bio zločest u vrtiću i koliko si trešanja pojeo sa susjedovog drveta i obećati da više nećeš to raditi al opet napraviš ( Ludi Mjesec, u dobi četiri god u svom prvom teološkom razmatranju)
ludi mjesec is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2014., 23:32   #253
Quote:
ludi mjesec kaže: Pogledaj post
Ispovijed je kad moraš reći da si bio zločest u vrtiću i koliko si trešanja pojeo sa susjedovog drveta i obećati da više nećeš to raditi al opet napraviš ( Ludi Mjesec, u dobi četiri god u svom prvom teološkom razmatranju)
to je jako dječje i krivo razumjevanje ispovijedi
Kathrin74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2014., 22:27   #254
Quote:
Tut-tut kaže: Pogledaj post
Ma svim vjernicima je dostupan sakrament ispovijedi. Papa se ispovijeda svaka dva tjedna. Vidiš kako je papa lijep i kako blista, to je zato što mu je duša nakon ispovijedi čista.
mala ispravka: svakih 15 dana

Papa Franjo: Papa se ispovijeda svakih petnaest dana, jer je Papa također grešnik

Papa Franjo: Na kraju, posljednja točka: svećenik je sredstvo za oproštenja grijeha. Oproštenje koje nam se daje u Crkvi prenosi se služenjem jednog našeg brata, svećenika; on, čovjek koji kao i mi treba milosrđe, postaje doista oruđem milosrđa, dajući nam bezgraničnu ljubav Boga Oca. I svećenici se moraju ispovijedati, i biskup: svi smo grešnici. I papa se ispovijeda svakih petnaest dana, jer je Papa također grešnik. I ispovjednik sluša što mu govorim, savjetuje me i oprašta mi, jer svi trebamo to oproštenje. Ponekad se događa da čujemo kako neki govore da se ispovijedaju izravno Bogu… Dà, kao što sam ranije rekao, Bog te sluša uvijek, ali u sakramentu pomirenja šalje jednoga brata da ti donese oproštenje, sigurnost oproštenja, u ime Crkve.


NOVO [VIDEO] Papa iznenadio sve: kleknuo pred svećenika i ispovjedio se
Tut-tut is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2014., 20:56   #255
"Blagoslovljen budi Bog" rekao si sebi nakon Ispovijedi i pomislio si "kao da sam se nanovo rodio".

S mirom u srcu nastavio si "Gospodine, što želiš da učinim?"

I došao si do odgovora: "Pomoću tvoje milosti neću dopustiti da se išta ispriječi između mene i ispunjenja tvoje najsvetije volje: Serviam - Služit ću ti bezuvjetno."
Tut-tut is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2014., 08:25   #256
Quote:
Trance Girl87 kaže: Pogledaj post
Otvaram ovu temu jer sam baš u nekoj dilemi glede sam te ispovijedi.. bed mi je npr.svećeniku reć neke svoje grijehe kao što su masturbacija i sl.mada to uopće nije grijeh - grijeh je bludnost, dakle ili varanje partnera ili stupanje u spolne odnose izvan braka. ali masturbacija nije.
ja redovito masturbiram a kad se ispovijedam ne kažem to nego npr.izmolim jedan očenaš više.
jel to uredu?
Ispovijed ti ne vrijedi, a osim toga činiš dodatan grijeh, jer svjesno varaš. Dakle, sljedeći put, ne samo što moraš ispovijedit ono što nisi ispovijedila, već moraš priznat i da si "varala" na ispovijedima. Znam da nije lako, ali tako je.
__________________
Pipiii!!!
Popij Pipi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2014., 15:40   #257
Quote:
Popij Pipi kaže: Pogledaj post
Ispovijed ti ne vrijedi, a osim toga činiš dodatan grijeh, jer svjesno varaš. Dakle, sljedeći put, ne samo što moraš ispovijedit ono što nisi ispovijedila, već moraš priznat i da si "varala" na ispovijedima. Znam da nije lako, ali tako je.
Ako ne osjeća grižnju savjesti, ne mora ispovijedati.
Ispovijedati ono za što se ne kaješ je besmisleno.
konjokradica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2014., 16:42   #258
Quote:
konjokradica kaže: Pogledaj post
Ako ne osjeća grižnju savjesti, ne mora ispovijedati.
Ispovijedati ono za što se ne kaješ je besmisleno.
Nju ne muče moralne dileme, zna da je grijeh, nego je sram o tome govorit drugoj osobi, vidiš da dodatno izmoli očenaš.

Slučajno si uboo, ali ja imam takav problem, vjera proglašava grijehom, ali ja ne vidim kao grijeh, i u dilemi sam što napraviti. Jedan od razloga zašto se nisam ispovjedio dugo vremena.
__________________
Pipiii!!!
Popij Pipi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2014., 18:16   #259
Uopće ne vidim u čemu je problem?Masturbaciju ispovijednik valjda čuje od svake druge osobe.Kad sam bio na ispovijedima najmanje je bilo savjeta i raščlambe o tome.Više je bilo o drugim grijesima,međuljudskim odnosima i sl.Kog je to sram ispovijediti nek i ne ide na ispovijed,jer ispovijedaš se i Bogu kojem ova dotična izmoli Očenaš jer mu nije rekla što već zna.
ludi mjesec is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2014., 01:48   #260
Quote:
konjokradica kaže: Pogledaj post
Ako ne osjeća grižnju savjesti, ne mora ispovijedati.
Ispovijedati ono za što se ne kaješ je besmisleno.
Quote:
Popij Pipi kaže: Pogledaj post
Slučajno si uboo, ali ja imam takav problem, vjera proglašava grijehom, ali ja ne vidim kao grijeh, i u dilemi sam što napraviti. Jedan od razloga zašto se nisam ispovjedio dugo vremena.

Ima nas još. Mislim da je riječ o "otupjeloj savjesti".
__________________
Freedom is just another word for nothing left to loose
Maranatha is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:43.