Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa

Alternativa Noetički pristup stvarnosti.
Podforumi: Astrologija, Na rubu znanosti, Magija i mistika, Alternativno liječenje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.11.2011., 23:07   #41
I onda dođe gladna horda iz grada i sve pohara...
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2011., 01:03   #42
pa ak imas 20 ljudi i svatko pusku ....
mustang_925 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2011., 01:13   #43
i zalihu streljiva i rezervnih pusaka za iducih pedesetak godina...
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2011., 01:28   #44
Luk i strijele + sjekira
__________________
Bolje gledati ono što ne možeš bubati, nego bubati ono što ne možeš gledati.
Ace Ventura is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2011., 12:12   #45
a i ne moraju svi znati da imas takvo gospodarstvo pa nece cijeli grad nahrlit kod tebe ...

ako bude ovog foruma za 20 godina pokazat cu vam svoje imanje
mustang_925 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2011., 13:01   #46
A problem je kaj se takve stvari relativno brzo pronađu pogotovo kad si gladan
Mislim teško je ˝maskirati˝ jedno područje i ljudska prisutnost se lako otkrije dim,srušena drva,staze od hodanja,obrađeno polje,glasovi,zvuk alata, itd itd
I onda dođe gladna horda iz grada i sve pohara....

20g to je realan vremenski rok da se neke stvari poslažu i da stvar funkcionira ali i dalje teško je živjeti odvojen mislim ne može se baš sve proizvesti na farmi
BD-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2011., 13:40   #47
Quote:
mustang_925 kaže: Pogledaj post
a i ne moraju svi znati da imas takvo gospodarstvo pa nece cijeli grad nahrlit kod tebe ...

ako bude ovog foruma za 20 godina pokazat cu vam svoje imanje
Niti ne mora cijeli grad, dovoljno je jedna banda od desetak gladnih i očajnih.

A za imanje želim ti sreću, dapače, i sama pokušavam s nečim sličnim.
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2011., 15:18   #48
Pa evo npr. idemo za pocetak raspraviti oko hrane ...

da imam takvo imanje nebi morao u ducanu kupovati: vino, mlijeko, meso, jaja i to ti je 80%

imam 3 velike skrinje gde si zamrzujem ( elek. energija od vjetrenjaca, solarnih ploča, dizalica topline, mlina ( blizu moje zemlje je potok, tj. potok je kranica imedju mog imanja i susjednog kojeg nameravam kupiti)

dio voca imam svog, nemoram povrce uopće kupovati .. jer sve kaj na placu prodavaju ili u konzumu bili mogu imat doma... cak bi imao jedan klasicni povrtnjak gde bi samo u jednom djelu godine ubirao plodove truda i jedan plastenik koji bi imao male vjetrenjace na krovu preko kojih bi zagrijavao... ili ako bih imao dizalicu topline to nebi bio problem .. Podravina je bogata termalnim vodama ...

znaci od hrane bi kupovao.. puding, čokolino, linoladu, vegetu, cokoladu, mineralnu vodu, pivo, čipse, pistaciju ALI OPET BIH BEZ TOGA MOGAO PREZIVJETI sto je i cilj .. nije cilj da se odvojim od civilizacije, nego da nebude ovisan, tj. da ukoliko se odlucim odcjepiti da mogu prezivjetili ili ukoliko nastane kaos, nestasica energenata i hrane, ja mogu relativno normalno zivjeti ... a sad obrana ... to je druga prica ... metnem ogradu pod naponom i imam 50 policijskih vucjaka hahaha
mustang_925 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2011., 19:58   #49
Ogradu pod naponom ne mogu rjesit zivotinje, za njih je korisna, ali ljudi bi ju lako sredili. Osim toga ograditi cijelo imanje na taj nacin, koliko bi to struje zderal? A 50 vucjaka je preskupo odrzavat, bankrotirao bi
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2011., 22:32   #50
vidjet cemo, vidjet cemo hahaha
mustang_925 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2011., 20:15   #51
Quote:
wicked666 kaže: Pogledaj post
s obzirom kakvo je stanje u svijetu i šta nas sve neizvjesno čeka u budućnosti, kaos svugdje oko nas, ja i par bliskih prijatelja smo došli na ideju, s obzirom da imam kuću i poljoprivredno zemljište na otoku, da tu stvorimo vlastitu zajednicu gdje bi živjeli i radili obrađivanjem zemlje te raznim popratnim stvarima, tj. namjera nam je početi živjeti alternativniji način života, daleko od ovoga kapitalizma i svakodnevnog stresa, užurbanog načina života,...

zanima me da li je itko razmišljao o tome i šta mislite?
itekako sam razmišljao i još razmišljam o tome. planiram jednog dana živjeti od toga da se ljudima prodaje ili dijeli znanje o tome kako živjeti samoodrživo a to ću moći onda kada sam u praktičnu upotrebu provedem svoje ideje.

planiram kupiti zemlju na pogodnom mjestu, sagraditi kuću od prirodnih izvora, pokušat ću pokrpat štetu koju nanesem time što ću uzeti materijal za kuću, a možda pokušam napraviti više nastambi od različitih materijala. kuća od drveta ili kuća od blata i zemlje i kamena i možda još nečega što ću dotle otkrit kao moguć materijal za gradnju, ili kombinaciju više takvih.

planiram energiju sam sprovesti, bez akumulatora, tj baterija, ali moja ideja je da ljudi koriste ono što već postoji i umreže se u zajedničko mrežu potrošača proizvođača i distributora el energije pomoću postojeće mreže. kad ti nemaš vjetra, ja ti šaljem hidroenergiju, kad meni padne razina vodotoka, onaj treći mi šalje energiju iz biomase, ili bioplina.

proizvodnja hrane isto mora biti dio tog integriranog sustava samoodrživosti. hrana, voda, energija, nastamba, lokacija, dijeljenje, korištenje postojećeg, sve to su temelji samoodrživosti.

ako se kojim slučajem uspije to ostvariti na malom nivou, treba krenuti rješavati veća pitanja, pitanje dobivanja energije iz otpada, tj kućnog smeća, pitanje opskrbe kućanstava hranom iz lokalne zajednice, pitanje alternativnih načina prijevoza. imaš svoju elektranu, imaš električni auto sklepan od recikliranih dijelova, jednostavne konstrukcije koju je nakon upotrebe lako rastaviti i u potpunosti preraditi u neki novi predmet.

samoodrživost je moguće ostvariti i ako se pronađe novi širokorasprostranjeni i za okoliš dugoročno neopasni izvor energije, tipa torija. svašta je moguće izvesti, ali poanta priče je da nije potrebno silovati planet da bismo imali raznorazne potrebne i nepotrebne komocije i tehnologije.

ok ako počnemo sa tvojom pričom, prvo trebaš riješiti način gradnje tj uzimanja materijala za gradnju, a tu bi trebalo gledati da kad se u budućnosti kuća sruši, materijal se može bez opasnosti vratiti prirodi. ako je glina da se "raspeče" u prah i zakopa bez opasnosti, ako je kamen, nije problem, ako je drvo, nije problem, ako je blato ili zemlja ili sijeno, nije problem....

drugi problem, energija, biomasa možda i nije toliko u samoodrživosti s obzirom da to sve inače strune i vrati se u zemlju, a ako je spališ, uzimaš zemlji a ne vraćaš. ali zato plinovi nastali raspadanjem, koji bi inače otišli u atmosferu, jesu dobar početak, pa skupljanje takvih nije loše. ako si blizu nekih prirodnih izvora topline, opet pogodna lokacija puno znači, ili ako se možeš malim hidrogeneratorom spojit na kakav izvor vode, protoka, rijeke....super. vjetroenergija u nekakvom home made obliku, super. solarne ploče nisu rješenje jer nisu od prirodnog materijala, jedino ako se ne korsiti već odbačen materijal, ali ima onaj neki premaz koji se nanese na obična stakla i koristi kao fotočelija, ne znam točno tko ga je izumio, spominjala se upotreba nekakvog soka od bobićastog voća, treba proguglat, ali sasvim nešto drugo u tehnologiji dobivanja energije sunca.
geotermalna energija...

treći problem, hrana, imat površinu dostatnu za vlastiti vrt koji pokriva sve tvoje potrebe, ali to mora biti održiv vrt tj mora biti pravi mali ekosustav, u kojem je zastupljena bioraznolikost i postoji ravnoteža u kojoj nije potrebno uvoditi kakve kemikalije za zaštitu rasta i razvoja biljaka. naravno ako ćeš i meso jesti, a vjerojatno da, onda i neka mini farmica, ali opet kad dođe vrijeme za klanje, to treba obavit na što bezbolniji i za ostale životinje nevidljiviji način. a tu onda dolazi do pitanja što s viškom mesa, pa može ga se osušiti, a idealno bi bilo kada bi se u nekakvoj zajednici sve svježe zaklano, odmah podijelilo i bez potrebe za konzerviranjem pojelo, a onda je hladnjak ili ledenica nepotrebna.

prijevoz se može riješit ili kupnjom starog merđe na dizel pa po restoranima skupljat iskorišteno ulje, ili ako si vičniji samogradnji, skemijat elektromotor i punit ga na vlastitu energiju...ali onda ti opet trebaju baterije, koje baš i nisu eko prihvatljive, ali mislim da se daju reciklirat i za početak projekta nije loše rješenje.

sve u svemu dalo bi se u takav projekt puno inovacija i poboljšanja napraviti, kako bi ostao na sličnom načinu života kao i dosad, ali uz neke kompromise i odustajanje od nekih ugodnosti modernog čovjeka, ali zato dobivanje na drugoj strani u osjećaju zadovoljstva, ili ispunjenosti time što svaki dan imaš što raditi, nije ti dosadno i gluposti tipa gledanja tv-a i čitanja medija ti više u životu ne trebaju.
allenp is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2011., 21:44   #52
Quote:
allenp kaže: Pogledaj post
itekako sam razmišljao i još razmišljam o tome. planiram jednog dana živjeti od toga da se ljudima prodaje ili dijeli znanje o tome kako živjeti samoodrživo a to ću moći onda kada sam u praktičnu upotrebu provedem svoje ideje.

planiram kupiti zemlju na pogodnom mjestu, sagraditi kuću od prirodnih izvora, pokušat ću pokrpat štetu koju nanesem time što ću uzeti materijal za kuću, a možda pokušam napraviti više nastambi od različitih materijala. kuća od drveta ili kuća od blata i zemlje i kamena i možda još nečega što ću dotle otkrit kao moguć materijal za gradnju, ili kombinaciju više takvih.

planiram energiju sam sprovesti, bez akumulatora, tj baterija, ali moja ideja je da ljudi koriste ono što već postoji i umreže se u zajedničko mrežu potrošača proizvođača i distributora el energije pomoću postojeće mreže. kad ti nemaš vjetra, ja ti šaljem hidroenergiju, kad meni padne razina vodotoka, onaj treći mi šalje energiju iz biomase, ili bioplina.

proizvodnja hrane isto mora biti dio tog integriranog sustava samoodrživosti. hrana, voda, energija, nastamba, lokacija, dijeljenje, korištenje postojećeg, sve to su temelji samoodrživosti.

ako se kojim slučajem uspije to ostvariti na malom nivou, treba krenuti rješavati veća pitanja, pitanje dobivanja energije iz otpada, tj kućnog smeća, pitanje opskrbe kućanstava hranom iz lokalne zajednice, pitanje alternativnih načina prijevoza. imaš svoju elektranu, imaš električni auto sklepan od recikliranih dijelova, jednostavne konstrukcije koju je nakon upotrebe lako rastaviti i u potpunosti preraditi u neki novi predmet.

samoodrživost je moguće ostvariti i ako se pronađe novi širokorasprostranjeni i za okoliš dugoročno neopasni izvor energije, tipa torija. svašta je moguće izvesti, ali poanta priče je da nije potrebno silovati planet da bismo imali raznorazne potrebne i nepotrebne komocije i tehnologije.

ok ako počnemo sa tvojom pričom, prvo trebaš riješiti način gradnje tj uzimanja materijala za gradnju, a tu bi trebalo gledati da kad se u budućnosti kuća sruši, materijal se može bez opasnosti vratiti prirodi. ako je glina da se "raspeče" u prah i zakopa bez opasnosti, ako je kamen, nije problem, ako je drvo, nije problem, ako je blato ili zemlja ili sijeno, nije problem....

drugi problem, energija, biomasa možda i nije toliko u samoodrživosti s obzirom da to sve inače strune i vrati se u zemlju, a ako je spališ, uzimaš zemlji a ne vraćaš. ali zato plinovi nastali raspadanjem, koji bi inače otišli u atmosferu, jesu dobar početak, pa skupljanje takvih nije loše. ako si blizu nekih prirodnih izvora topline, opet pogodna lokacija puno znači, ili ako se možeš malim hidrogeneratorom spojit na kakav izvor vode, protoka, rijeke....super. vjetroenergija u nekakvom home made obliku, super. solarne ploče nisu rješenje jer nisu od prirodnog materijala, jedino ako se ne korsiti već odbačen materijal, ali ima onaj neki premaz koji se nanese na obična stakla i koristi kao fotočelija, ne znam točno tko ga je izumio, spominjala se upotreba nekakvog soka od bobićastog voća, treba proguglat, ali sasvim nešto drugo u tehnologiji dobivanja energije sunca.
geotermalna energija...

treći problem, hrana, imat površinu dostatnu za vlastiti vrt koji pokriva sve tvoje potrebe, ali to mora biti održiv vrt tj mora biti pravi mali ekosustav, u kojem je zastupljena bioraznolikost i postoji ravnoteža u kojoj nije potrebno uvoditi kakve kemikalije za zaštitu rasta i razvoja biljaka. naravno ako ćeš i meso jesti, a vjerojatno da, onda i neka mini farmica, ali opet kad dođe vrijeme za klanje, to treba obavit na što bezbolniji i za ostale životinje nevidljiviji način. a tu onda dolazi do pitanja što s viškom mesa, pa može ga se osušiti, a idealno bi bilo kada bi se u nekakvoj zajednici sve svježe zaklano, odmah podijelilo i bez potrebe za konzerviranjem pojelo, a onda je hladnjak ili ledenica nepotrebna.

prijevoz se može riješit ili kupnjom starog merđe na dizel pa po restoranima skupljat iskorišteno ulje, ili ako si vičniji samogradnji, skemijat elektromotor i punit ga na vlastitu energiju...ali onda ti opet trebaju baterije, koje baš i nisu eko prihvatljive, ali mislim da se daju reciklirat i za početak projekta nije loše rješenje.

sve u svemu dalo bi se u takav projekt puno inovacija i poboljšanja napraviti, kako bi ostao na sličnom načinu života kao i dosad, ali uz neke kompromise i odustajanje od nekih ugodnosti modernog čovjeka, ali zato dobivanje na drugoj strani u osjećaju zadovoljstva, ili ispunjenosti time što svaki dan imaš što raditi, nije ti dosadno i gluposti tipa gledanja tv-a i čitanja medija ti više u životu ne trebaju.

nadam se da cu te naci za 10 godina kad cu ja poceti provoditi moje planove ... ako sve bude islo po planu to ce biti za 10 godina i sigurno ce se desiti ( za sad su mi svi zivotni planovi bili ispunjeni na vrijeme). Da mi dades znanja i informacije, a ja tebi sirovine, hranu, energiju- ovisno o tome gdje ce se nalaziti to vase imanje, uglavnom sretno, nadam se da cu kroz par godina moci i vidjeti plodove vaseg truda.
mustang_925 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2011., 22:18   #53
Najbitnija stavka je riješiti se hobotnice državne administracije, zatvoriti sve račune, pokupiti svoju lovu
VDCOTO is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2011., 23:02   #54
Quote:
VDCOTO kaže: Pogledaj post
Najbitnija stavka je riješiti se hobotnice državne administracije, zatvoriti sve račune, pokupiti svoju lovu
imat 10 sina koji ce ti pomagat

Zadnje uređivanje mustang_925 : 17.11.2011. at 23:04. Reason: gramatika
mustang_925 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2011., 03:36   #55
Quote:
wicked666 kaže: Pogledaj post
s obzirom kakvo je stanje u svijetu i šta nas sve neizvjesno čeka u budućnosti, kaos svugdje oko nas, ja i par bliskih prijatelja smo došli na ideju, s obzirom da imam kuću i poljoprivredno zemljište na otoku, da tu stvorimo vlastitu zajednicu gdje bi živjeli i radili obrađivanjem zemlje te raznim popratnim stvarima, tj. namjera nam je početi živjeti alternativniji način života, daleko od ovoga kapitalizma i svakodnevnog stresa, užurbanog načina života,...

zanima me da li je itko razmišljao o tome i šta mislite?
Ideja ti je fenomenalna.
Ja bih volio za nekolicinu godina to napraviti ali izgleda da trebam naći ekipu koja je otvorena za takve životne eksperimente.

Inače, postoji udruga "Projekt" Samoodrživo eko selo.
Nisam našao njihove stranice, ali ako imaš npr facebook možeš ih kontaktirati.
Udruga projekt
Samoodrživo eko selo
Projekt Jupiter
KvaziProvokator is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2011., 22:04   #56
Ideja je dobra, no nimalo jednostavna kako se na prvi pogled čini.
Biljka is online now  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2011., 20:56   #57
Meni je ova zajednica dosta zanimljiva:http://www.neokultura.org/
Mongol is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2011., 21:00   #58
Ima li podrucje alternative, duhovnosti i zivota gdje Kezele nije "strucnjak" ?
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2013., 01:55   #59
ja intenzivno o tome razmišljam već godinama, ali nikako skupit novac za kupnju zemlje tj prostora tj materijala tj objekata za početak, jebe me taj početak, mislim doma prve korake napravit, osigurat si energiju van mreže i po mogućnosti transport, a onda nekako unovčiti i jedno i drugo pa konačno krenuti u dublji pohod, ali opet, čak i za to mi treba ozbiljnija oprema i opet novac, pa onda moram krenut s nečim još manjim, nešto što želim raditi samo koliko moram dok ne skupim novac...
nisam siguran da želim biti na otoku i potpuno izoliran, ali u nekakvom nedirnutom dijelu hr svakako, a odabir mislim napraviti prema načelu iskoristivosti lokalnih resursa za što manje potrebnog uloženog posla u osnovne životne potrebe. vodu, struju, hranu, transport.
NMT is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2013., 09:33   #60
kad se bolje razmisli, sve se može imati u toj samoodrživosti, od voća i povrća do šečera duhana i kave...
ko ide na samoodrživost, mora strogo obratiti pozornost na jednu stvar, a to je sunce, kod nas u hr se u skoro vrijeme neče moći saditi povrče što zbog ledenog doba ili zbog UV zračenja
zato treba razmisliti o plastenicima i zatvorenim vrtovima pod žaruljama punog spektra zračenja
te žarulje su odlična stvar jer se za razliku od sunca mogu namještavati, namještenjem inetnzivnosti pojedinih boja svijetla i njihove jačine može se postići i rast kave, banane, manga, u isto vrijeme kad i zimskog radića
otok nije dobar odabir pozicije
samoodrživa zajednica mora biti na kopnu, po mogučnosti na nekoj visini jer kad si na visokom niko ti se ne može približiti osim iz zraka
treba imati sve ali stvari koje ni jedna samoodrživa zajednica ne bi smjela ne imati su kukuruz, šerčerna repica i izvor vode, pčele i marihuana ali ne za pušenje već za zdravlje i ishranu zemlje i životinja, ostalo je manje bitno

ja već godinu dana razmišljam o istome ali nemam mogućnosti jer ne bi radio zajednicu nego sam za sebe
(jer danas će te zajebat i rođeni brat)
i znam što ću napraviti u vezi toga, prvom prilikom dići gotovniski kredit i samo nestati

Zadnje uređivanje ante šteković : 11.02.2013. at 09:49.
ante šteković is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:07.