Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.12.2015., 18:40   #101
Quote:
kiseli1 kaže: Pogledaj post
...2.Hrvatska vojska je 1991 unistila Spomen podrucje Jasenovac, isto kao sto je NDH vojska spalila dokumenta 1941-42, i 1944, vjerojatno sa dobrim razlogom.Ubice ne vole dokaze o zlocinu...
Njemu su pripadnici Hrvatske vojske "ubice"!

Pa sto sve dozvoljava ovaj moderator?
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2015., 23:12   #102
Quote:
kiseli1 kaže: Pogledaj post
1. Tzv.NDH je bila "suverena drzava"(barem do kraja rata).Nitko ju nije tjerao da izglasa "rasne zakone", i nitko ju nije tjerao da ih primjenjuje.Italijani su imali rasne zakone pa ih nisu primjenjivali, jer je to bilo "ispod casti italijanskog oficira" Zato je 5000 Zidova iz NDH bilo spaseno u Italijanskoj zoni, i veliki broj Srba.Tu vrstu casti NDH nije imala, zato sto je bilo suvise dobrovoljnih hrvatskih izvrsioca.I zato sto je svaki Ustasa u duhu Zakona o Zastiti Hrvatske casti, mogao optuziti svakog Srbina, Zidova,Roma, ili demokratskog Hrvata, da radi protiv Hrvatske, i da na taj nacin izvuce materijalnu korist."Ustasko zlato" (NDH ekonomija se nije proslavila sa zlatnom rezervom) , i brilijanti su dobar primjer toga
2.Hrvatska vojska je 1991 unistila Spomen podrucje Jasenovac, isto kao sto je NDH vojska spalila dokumenta 1941-42, i 1944, vjerojatno sa dobrim razlogom.Ubice ne vole dokaze o zlocinu.
3. Zrtve Jasenovca nisu na optuzenickoj klupi, niti trebaju dokazivati da su zrtve.Specijalno ne na forumu.Nestalo lice se vodi kao mrtvo nakon 20 godina.Postoje izjave svjedoka, koje se podudaraju, postoje parcijalne liste ubijenih, zna se o spaljivanju ustaske dokumentacije, i zna se dokumentacija NDH zeljeznica.Koliko je vagona, sa koliko ljudi usla u Jasenovac. .Sluzbena Hrvatska u kontaktu sa inostranstvom, je najnormalnije priznala Jasenovac kao stratiste Srba, Zidova, i Roma.
4. Broj ubijenih ne mijenja svrhu, i postojanje Jasenovca.Da ih je bilo 5 bilo bi mnogo, jer krivica ubijenih je bila da su bili druge vjere.
1. Naravno, ti se praviš licemjeran do kraja i odbijaš uzeti u obzir da zemlja u stvaranju kakva je bila NDH nije imala šanse protiv pritiska Trećeg Reicha dok je Italija bila glavni saveznik tom Trećem Reichu. Misliš da današnja Vlada odbija naputke iz Bruxellesa ili ih uredno provodi kako bi RH bila što bliža standardu EU?
I naravno, tu je bila i titula počasnog arijevca s kojim su se spasili neki Židovi. I bilo je Židova u vojsci NDH, i tako.
2. HV su "ubice"? Zanimljivo
3. Ako ljudi uđu u Jasenovac, to znači da su automatski ubijeni?
4. Broj ubijenih mijenja činjenicu da će u dijelu svijeta prestati negativna percepcija o Hrvatima.
ĐakaNG is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2015., 23:37   #103
Quote:
Zgembo Admislic kaže: Pogledaj post
U povlačenju iz tadašnje RSK, ratni kustos Simo Brdar je prenjeo preko Save predmete iz originalne postavke i neadekvatno ih uskladištio po kojekakvim stanovima i depoima, Hrvatska je tražila povrat kako bi se Srbima onemogučilo da mašu istim pred javnošću, Srbi naravno nisu dali, i onda kao u špijunskom trileru, pod ko zna čijim pritiskom, 2000. Dodik predaje zbirku Muzeju holokausta iz Vašingtona, kao oni imaju mogućnosti da to bolje prezentuju, ovi opet Ameri čuvaju zbirku godinu dana kako su obećali Dodiku i onda ustupaju Hrvatskoj. Kao u pravom filmu, umješani Muzeji, Ambasade, jevrejski moćnici iz sjenke, američki kontigent SFOR-a, ministri, predsjednici, uglavnom, hepiend je zbirka vraćena Hrvatskoj. I nakon svih tih peripetija, Hrvatska danas ljubomorno čuva tu zbirku sakrivenu od očiju javnosti u nekim tajnim depoima, a znatiželjni posjetioci muzeja dobijaju umjetničke instalacije, igre svjetlosti i stakla.
Ono što je 1995. odnešeno u BiH nikada nije vraćeno, a dobar dio dokumentacije je propao jer je metoda skladištenja bila balkon.

Kiseli svaka čast na pokušaju argumentirane rasprave.
HPP is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2015., 00:25   #104
Quote:
snjegovici kaže: Pogledaj post
fantastično. znači kazališne predstave i nogometne utakmice.....plus zapovjednik logora student teologije koji ono samo duše gleda.
zaboravio je reći da si mogao ići i na neku dijetu u jasenovac ako imaš problema s debljinom.
za ovakve pizdrarije bi u civiliziranim zemljama odgovarao na sudu.


Nadamo se da će te "civilizirane" zemlje pokrenuti postupke i protiv ovih gnjusnih lažova

https://www.youtube.com/watch?v=t8WdSVRtVGI
Etanol is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2015., 13:25   #105
Quote:
HPP kaže: Pogledaj post
Ono što je 1995. odnešeno u BiH nikada nije vraćeno, a dobar dio dokumentacije je propao jer je metoda skladištenja bila balkon.

Kiseli svaka čast na pokušaju argumentirane rasprave.
Nešto si prespavao.
http://www.vecernji.hr/hrvatska/jase...rvatsku-704863
Zgembo Admislic is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2015., 14:00   #106
Quote:
Tomislav Diablo kaže: Pogledaj post
A ne razumijem tvoju kuknjavu oko žrtava koje su ubijene na putu, a ne u logoru.

Na putevima i po selima su ubijali i četnici i partizani. I takva ubojstva imaju svoju mjesto radnje i klasifikaciju.

Ne mogu se pripisati žrtvama Jasenovca i time napumpavati žrtve kako bi se od logora napravilo mitsko mjesto manifestacije najvećeg zla u povijesti čovječanstva.

Jasno je zašto je Srbima interes održavati i čuvati takav mit. Ali hrvatski nacionalni interes je istina.

Popis žrtava nije "nekompletan", već upravo suprotno - netočan je i prenapuhan jer dokazano sadrži ljude koji nisu tamo stradali.

A brojke se prenapuhuju jer određene interesne skupine žele na sve moguće načine držati brojke značajno iznad broja žrtava drugih sudionika 2. svjetskog rata na ovim prostorima kako bi mogli opravdati neke druge zločine koji su se dogodili nakon rata (nažalost upravog zbog te mitomanije kojima su hranili ljude mržnjom i željom za osvetom).


Ne znam u kom dijelu mog posta si uočio kuknjavu. Normalno jadikuješ tamo gdje očekuješ nekakvo razumjevanje ili sućut, ovdje sam sam sasvim siguran da toga nema. Bilo kakve žrtve na mojoj strani, u bilo kojem broju, tebi sličnim likovima pričinjavaju radost, zato vam ih i dajem. Znam da teško možeš prikriti radost.
napisao sam da su se ti "nestigli do Jasenovca" upisivali u žrtve Jasenovca, i da formalno-pravno to je neispravno. Uopšte nemam namjeru pravit od Jasenovca "mitsko mjesto manifestacije najvećeg zla u istoriji", Jasenovac je tek riper, simbol, a samo "mitsko mjesto..." je NDH as-it-is.
Zgembo Admislic is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2015., 14:44   #107
Quote:
Zgembo Admislic kaže: Pogledaj post
Ne znam u kom dijelu mog posta si uočio kuknjavu. Normalno jadikuješ tamo gdje očekuješ nekakvo razumjevanje ili sućut, ovdje sam sam sasvim siguran da toga nema. Bilo kakve žrtve na mojoj strani, u bilo kojem broju, tebi sličnim likovima pričinjavaju radost, zato vam ih i dajem. Znam da teško možeš prikriti radost.
napisao sam da su se ti "nestigli do Jasenovca" upisivali u žrtve Jasenovca, i da formalno-pravno to je neispravno. Uopšte nemam namjeru pravit od Jasenovca "mitsko mjesto manifestacije najvećeg zla u istoriji", Jasenovac je tek riper, simbol, a samo "mitsko mjesto..." je NDH as-it-is.
To bi sve mozda imalo nekakvog smisla kad bi postojali bilo kakvi materijalni dokazi za sve to.
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2015., 15:51   #108
Kada se postavi intervju potomka jednog od logoraša,o čijoj vrijednosti neću ni da razmišljam, kao krunski dokaz koji obara sve ono što je dokazivano 45 godina prije toga, ne pada mi na pamet da dokazujem bilo šta drugo. U mom mikro-svijetu, NDH zločini su prilično jbn stvarni i konkretni, baš tu u najbližem okruženju. Ne pričam o nekakvim jamama tamo negdje 400 km dalje, i neutvrđenim brojevima, pričam o bliskoj rodbini mog oca, koje nikad nije imao priliku upoznati, tek čuti za njih. Kako za stradanje istih nisam saznao preko gugla, ne pada mi na pamet da dokazujem ikome išta ko se selektivno hrani guglom. O zločinima četnika, ili partizana koji po mnogima ovdje prevazilaze one od ustaša mogu raspravljati samo sa onim ko je direktno vezan sa žrtvama istih. Sa gugl istoričarima ne raspravljam i ne dokazujem ništa jer takvi se raduju žrtvama na vlastitoj strani kao odličnom arhgumentu u dokazivanju ko zna čega već.
Zgembo Admislic is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2015., 16:01   #109
Nazalost nema nista konkretno, sva samo iskazi "prezivjelih svjedoka". Koliko je bilo tih iskaza i svjedoka namece se pitanje, pa tko je tamo uopce i poginuo?
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2015., 17:03   #110
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Nazalost nema nista konkretno, sva samo iskazi "prezivjelih svjedoka". Koliko je bilo tih iskaza i svjedoka namece se pitanje, pa tko je tamo uopce i poginuo?
Ma nije nitko poginuo, već smo ustanovili da je to bilo kazalište sa intendantom nekim popom. Sve drugo je srbska promicdzba. Majstore.
snjegovici is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2015., 19:28   #111
Quote:
snjegovici kaže: Pogledaj post
Ma nije nitko poginuo, već smo ustanovili da je to bilo kazalište sa intendantom nekim popom. Sve drugo je srbska promicdzba. Majstore.
Mozda i nisi daleko sa tom teorijom.
Ovo sto je netko ovdje spomenuo o nalazima ostataka folksdojcera i hrvatskih vojnika u jasenovackom logoru, podsjetilo me je na jednu drugu pricu sto mi je ispricao covijek, Hrvat iz tog kraja.

Nakon ustasko-njemacke racije po Kozari i okolici, ustase su poslale Srbe iz nekih srpskih sela na hrvatskoj strani na rad u Njemacku. U njihove kuce vlast je naselila hrvatske izbjeglice od nekud iz zapadne Bosne. Odmah nakon rata Srbi su se svi vratili svojim kucama, a hrvatskim izbjeglicama se je izgubio svaki trag.
Mozda 5 ili 10 godina kasnije sprovelo se je organizirano prenosenje posmrtnih ostataka partizana i zrtava fasistickog terora. Na jednom mjestu malo dalje od Jasenovca, ali puno blize onim srpskim selima, bila je takodjer jedna masovna grobnica, od kud su iskopali posmrtne ostatke i prenijeli ih nekud na Kozaru. Sve OK, samo jedan mali problem. U grobu su se vidjeli ostaci zenskih kosulja koje su izgledale kao "narodna nosnja". Krajisnici, bilo Srbi ili Hrvati u tom kraju ne nose narodne nosnje. Po opisu sto mi je taj covjek dao, kad sam sad progooglao, ja bih rekao da se je radili o ovoj zenskoj nosnji.

Ocito je da su i te osobe ubrojene u zrtve fasistickog terora, ali se bojim da nije bilo "prezivjelih svjedoka".
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2015., 20:44   #112
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Mozda i nisi daleko sa tom teorijom.
Ovo sto je netko ovdje spomenuo o nalazima ostataka folksdojcera i hrvatskih vojnika u jasenovackom logoru, podsjetilo me je na jednu drugu pricu sto mi je ispricao covijek, Hrvat iz tog kraja.

Nakon ustasko-njemacke racije po Kozari i okolici, ustase su poslale Srbe iz nekih srpskih sela na hrvatskoj strani na rad u Njemacku. U njihove kuce vlast je naselila hrvatske izbjeglice od nekud iz zapadne Bosne. Odmah nakon rata Srbi su se svi vratili svojim kucama, a hrvatskim izbjeglicama se je izgubio svaki trag.
Mozda 5 ili 10 godina kasnije sprovelo se je organizirano prenosenje posmrtnih ostataka partizana i zrtava fasistickog terora. Na jednom mjestu malo dalje od Jasenovca, ali puno blize onim srpskim selima, bila je takodjer jedna masovna grobnica, od kud su iskopali posmrtne ostatke i prenijeli ih nekud na Kozaru. Sve OK, samo jedan mali problem. U grobu su se vidjeli ostaci zenskih kosulja koje su izgledale kao "narodna nosnja". Krajisnici, bilo Srbi ili Hrvati u tom kraju ne nose narodne nosnje. Po opisu sto mi je taj covjek dao, kad sam sad progooglao, ja bih rekao da se je radili o ovoj zenskoj nosnji.

Ocito je da su i te osobe ubrojene u zrtve fasistickog terora, ali se bojim da nije bilo "prezivjelih svjedoka".
Ovo ti je narodna nošnja iz dalmatinske zagore otprilike, bukovica itd.
snjegovici is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2015., 01:15   #113
Quote:
snjegovici kaže: Pogledaj post
Ovo ti je narodna nošnja iz dalmatinske zagore otprilike, bukovica itd.
I sto hoces da kazes? Da su ustase vukli Srbe stotinama kilometara iz bukovacke vukojebine, daleko od pruge i ceste, samo da bi ih pobili 15-20 km od Jasenovca?

PS
Link koji sam postavio kaze hrvatske narodne nosnje.
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2015., 18:03   #114
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
I sto hoces da kazes? Da su ustase vukli Srbe stotinama kilometara iz bukovacke vukojebine, daleko od pruge i ceste, samo da bi ih pobili 15-20 km od Jasenovca?

PS
Link koji sam postavio kaze hrvatske narodne nosnje.
To si valjda htio reci Ti. Ja nisam shvatio tko su bili ti ljudi i odkud su došli.
Inače ta "hrvatska narodna nošnja" ti je uglavnom ista i kod hrvata i kod srba u tim krajevima.
snjegovici is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2015., 18:19   #115
Quote:
snjegovici kaže: Pogledaj post
To si valjda htio reci Ti. Ja nisam shvatio tko su bili ti ljudi i odkud su došli.
Inače ta "hrvatska narodna nošnja" ti je uglavnom ista i kod hrvata i kod srba u tim krajevima.
Dobar odgovor. Ostaje jos samo da mi objasnis zasto bi ustase dovlacile Srbe cak iz Bukovice da bi ih ubili 15 km ispred Jasenovca?
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2015., 18:56   #116
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Mozda i nisi daleko sa tom teorijom.


Nakon ustasko-njemacke racije po Kozari i okolici, ustase su poslale Srbe iz nekih srpskih sela na hrvatskoj strani na rad u Njemacku. .........
Mozda 5 ili 10 godina kasnije sprovelo se je organizirano prenosenje posmrtnih ostataka partizana i zrtava fasistickog terora. Na jednom mjestu malo dalje od Jasenovca, ali puno blize onim srpskim selima, bila je takodjer jedna masovna grobnica, od kud su iskopali posmrtne ostatke i prenijeli ih nekud na Kozaru. Sve OK, samo jedan mali problem. U grobu su se vidjeli ostaci zenskih kosulja koje su izgledale kao "narodna nosnja". Krajisnici, bilo Srbi ili Hrvati u tom kraju ne nose narodne nosnje.

Ocito je da su i te osobe ubrojene u zrtve fasistickog terora, ali se bojim da nije bilo "prezivjelih svjedoka".
Mozda je ocito nesto drugo, da su to zrtve fasistickog terora;
Obostrani gubici, prema podacima Vermahta, za period od 5. juna do
31. jula 1942. godine, su bili sledeći:
— Vermaht, 69 mrtvih, 160 ranjenih, 7 nestalih,
— Ustaše i domobrani, 445 mrtvih, 654 ranjenih, 498 nestalih,
— Partizani, 4.310 mrtvih, 10.704 zarobljenih — uhapšenih.
No, što se tiče gubitaka partizana, ima i drugih podataka kao npr., da
je od 24. juna do 8. jula 1942. godine bilo 5.000 mrtvih, 6.600 zarobljenih i
350 streljanih za odmazdu, a prema podacima od 20. jula bilo je zarobljenih,
u stvari pohapšenih žitelja Kozare 7.947 od kog broja je bilo 3.000
žena i dece. Isto tako se navodi da je od tog broja na rad u Nemačku otpremljeno
1.590, a u Norvešku 2.774 lica
.U dnevnoj zapovesti, kojom se general
Štal obraća svojim vojnicima 17. jula 1942. godine, piše: »Boreći se
na vanredno teškom terenu, a protiv skrivenog i žilavog protivnika, ubijeno
je preko 3.000 partizana i uhvaćeno oko 8.000 saradnika i sumnjivih...«
Očevidno je da su predstavnici Vermahta pod »partizani« evidentirali i
veliki broj žitelja šireg područja Kozare. Na Kozari je, prema objavljenim
podacima u više navrata, bilo oko 3.500 partizana, a živote izgubilo oko
1.900. Svakako da u ovim podacima Vermahta nisu i svi ubijeni odvedeni
u logore i raseljeni od strane ustaške vlasti. Skoro se pouzdano zna da je
ukupno bilo odvedeno 68.600 žitelja Kozare, od kojih se nikad više nije vratilo
oko 24.488 lica, jer su većina završili na stratištima Jasenovca i Gradine
.

Izvor:Antun Miletić :"NEKE MERE I DEJSTVA VERMAHTA NA KOZARI
1941-1942. GODINE"
kiseli1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2015., 19:13   #117
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Dobar odgovor. Ostaje jos samo da mi objasnis zasto bi ustase dovlacile Srbe cak iz Bukovice da bi ih ubili 15 km ispred Jasenovca?
Pa očito nisu od tamo, pogotovo ako se zna da su bukovčani pravoslavci uglavnom bili četnici i nisu se dali tek tako hvatat u kompozicije za jasenovac, plus talijanska zona. Vjerojatno iz Bosne, ali to nije narodna nošnja iz Bosne, dakle nešto si pobrkao.
snjegovici is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2015., 19:51   #118
Quote:
snjegovici kaže: Pogledaj post
Pa očito nisu od tamo, pogotovo ako se zna da su bukovčani pravoslavci uglavnom bili četnici i nisu se dali tek tako hvatat u kompozicije za jasenovac, plus talijanska zona. Vjerojatno iz Bosne, ali to nije narodna nošnja iz Bosne, dakle nešto si pobrkao.
Kad bi pazljivije pratio sto sam pises vidio bi da si ti bio taj koji je izvukao Bukovicu i aludirao na Srbe.
Ja sam samo rekao da su hrvatske izbjeglice bile od nekud iz iz zapadne Bosne, i da im je nosnja vjerovatno bila slicna kao ona na linku sto sam postavio.

Zadnji put kad sam pogledao na kartu zapadna Bosna (Livno i sl.) nije bila daleko od Dalmacije.
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2015., 20:00   #119
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Kad bi pazljivije pratio sto sam pises vidio bi da si ti bio taj koji je izvukao Bukovicu i aludirao na Srbe.
Ja sam samo rekao da su hrvatske izbjeglice bile od nekud iz iz zapadne Bosne, i da im je nosnja vjerovatno bila slicna kao ona na linku sto sam postavio.

Zadnji put kad sam pogledao na kartu zapadna Bosna (Livno i sl.) nije bila daleko od Dalmacije.
pa jel to nošnja iz Livna ? Ili ti nemaš pojma o narodnim nošnjama.
snjegovici is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2015., 20:33   #120
Quote:
snjegovici kaže: Pogledaj post
pa jel to nošnja iz Livna ? Ili ti nemaš pojma o narodnim nošnjama.
Jedno je sigurno. Nije sa Kozare.
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:44.