Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.08.2023., 12:49   #1
Pustinjski ratnici: specijalne postrojbe u Sahari u Drugom svjetskom ratu

Manje poznata povijest o specijalnim operacijama i postrojbama koje su izvodile operacije duboko u pustinji te vršile napade i izviđanja neprijatelja.

Svakakao najpoznatija je "SAS" (Special air service-specijalna zračna služba)
Druga je "LRDG" (Long range desert group-dalekometna pustinjska grupacija)
Talijani su imali "Compagnie auto-avia-sahariane" (Autosaharske čete)
A nijemci su imali bar koliko je poznato samo par prodora u Egipat i Čad.
__________________
U boj, u boj! Mač iz toka braćo! Za narod svoj Umriet ćemo mi!
Studengora is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2023., 13:02   #2
Compagnie Auto-Avio-Sahariane bile su talijanske vojne postrojbe specijalizirane za dugotrajne patrole pustinjom Saharom . Jedinice su djelovale od kasnih 1930-ih do talijanske kapitulacije 1943. godine.
Saharske čete su prvi put osnovane 1923. godine sa svrhom patroliranja prostorom među talijanskim utvrdama u libijskoj pustinji Sahara u talijanskoj Libiji . Godine 1938. pet postojećih satnija reorganizirano je u motorizirane jedinice s vlastitom zračnom potporom. Tvrtke su dobile nova terenska vozila i dio lakih zrakoplova (sa posadom osoblja Regia Aeronautice ). U ožujku 1941. osnovano je pet novih Compagnie Sahariane .

Formirane su dvije zrakoplovne sekcije ( Sezioni Aeroplani ) kako bi djelovale zajedno sa saharskim kompanijama. Svaki dio imao je četiri aviona za izviđanje i vezu, od kojih je najučinkovitiji bio dvomotorni Caproni Ca.309 Ghibli .

Po konceptu, Auto-Saharan Company bila je slična British Long Range Desert Group (LRDG) koja je stvorena (kao djelomična kopija) 1940. godine.

31. siječnja 1941. britanski LRDG susreli su se u blizini oaze Kufra , u jugoistočnoj talijanskoj Libiji . Britance je presrela Compagnia Autosahariana di Cufra u dolini Gebel Sherif . LRDG je imao jednog ubijenog i trojicu zarobljenih, uključujući bojnika Claytona, i tri kamiona uništena tijekom bitke. Gubici Talijana bili su pet mrtvih i tri ranjena, a jedan kamion je napušten.

"Auto-avio-Sahariane Compagnie" borila se protiv LRDG-a 1941. i 1942., ali je njihova aktivnost bila smanjena zbog nedostatka benzina. Pod vodstvom Del Pozza ove jedinice izvršile su upad u Egipat iu studenom 1942. porazile britanske jurišnike u dva manja okršaja. Nakon El Alameina izgubili su svoje libijske trupe, ali su povećani na 5000 ljudi (svi Talijani) u Tunisu kao "Raggruppamento Sahariano" pod zapovijedima generala Alberta Mannerinija .
__________________
U boj, u boj! Mač iz toka braćo! Za narod svoj Umriet ćemo mi!
Studengora is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2023., 13:07   #3
LRDG je formiran posebno za izvođenje dubokog prodora, tajnih izviđačkih patrola i obavještajnih misija iza talijanskih linija, iako su ponekad sudjelovali u borbenim operacijama. Budući da su LRDG bili stručnjaci za pustinjsku navigaciju, ponekad im je dodijeljeno da vode druge jedinice, uključujući Specijalnu zračnu službu i tajne agente kroz pustinju. Tijekom Pustinjske kampanje između prosinca 1940. i travnja 1943., vozila LRDG-a neprestano su djelovala iza linija Osovine , izostajući ukupno samo 15 dana tijekom cijelog razdoblja.Vjerojatno njihova najistaknutija ofenzivna akcija bila je tijekom operacije Karavan , napad na grad Barcei pridruženog aerodroma, u noći 13. rujna 1942. Međutim, njihova najvitalnija uloga bila je 'Road Watch', tijekom koje su tajno nadzirali promet na glavnoj cesti od Tripolija do Benghazija , prenoseći obavještajne podatke glavnom stožeru britanske vojske .
Ovo je samo suhoparna kratka povijest LRDG-a koja je puno složenija i dublja.
Kad uzmognem vremena napisat ću puno više o toj fascinantnoj postrojbi.
__________________
U boj, u boj! Mač iz toka braćo! Za narod svoj Umriet ćemo mi!
Studengora is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2023., 13:22   #4
Quote:
Studengora kaže: Pogledaj post
Druga je "LRDG" (Long range desert group-dalekometna pustinjska grupacija)
Je li to Google Translate?

Posrijedi je vjerojatno dubinsko izviđanje, ali i borbeno djelovanje daleko u neprijateljskoj pozadini. Prolistaj malo vojnu literaturu, negdje mora postojati terminologija za dugotrajne specijalne operacije. Ovo što si napisao besmisleno je, nije to artiljerija.
__________________
What the heck, Hek?!
Hekatonhir is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2023., 14:02   #5
Quote:
Hekatonhir kaže: Pogledaj post
Je li to Google Translate?

Posrijedi je vjerojatno dubinsko izviđanje, ali i borbeno djelovanje daleko u neprijateljskoj pozadini. Prolistaj malo vojnu literaturu, negdje mora postojati terminologija za dugotrajne specijalne operacije. Ovo što si napisao besmisleno je, nije to artiljerija.
Prijevod je prema knjizi "Pijesak orijenta" Znanje 1981 koju je napisao Fitzroy MaClean a prevoditelj je bio Konstantin Miles.
Ako se smatraš profesionalnim prevoditeljem onda me demantiraj a ako želiš komentirati neku temu nema mjesta sprdnji i ismijavanja autora.
Kulture malo!
__________________
U boj, u boj! Mač iz toka braćo! Za narod svoj Umriet ćemo mi!
Studengora is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 20.08.2023., 14:30   #6
Quote:
Hekatonhir kaže: Pogledaj post
Je li to Google Translate?

Posrijedi je vjerojatno dubinsko izviđanje, ali i borbeno djelovanje daleko u neprijateljskoj pozadini. Prolistaj malo vojnu literaturu, negdje mora postojati terminologija za dugotrajne specijalne operacije. Ovo što si napisao besmisleno je, nije to artiljerija.
Pustinjska grupa za djelovanje na velike udaljenosti.
__________________
Tko drugome sreću želi, sam u nju pada. Volite se ljudi, ne budite ljudožderi.
G.W.F. Hegel "Sretan je onaj koji je svoje postojanje uskladio sa svojim posebnim karakterom, htijenjem i voljom, pa na taj način, u svom postojanju, uživa u samom sebi"
"Revolucionarno je reći istinu" - Antonio Gramsci
lavore is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2023., 15:31   #7
Quote:
Studengora kaže: Pogledaj post
Manje poznata povijest o specijalnim operacijama i postrojbama koje su izvodile operacije duboko u pustinji te vršile napade i izviđanja neprijatelja.

Svakakao najpoznatija je "SAS" (Special air service-specijalna zračna služba)
Druga je "LRDG" (Long range desert group-dalekometna pustinjska grupacija)
Talijani su imali "Compagnie auto-avia-sahariane" (Autosaharske čete)
A nijemci su imali bar koliko je poznato samo par prodora u Egipat i Čad.
https://www.imdb.com/title/tt1040537...t_2_nm_6_q_sas

Evo ako nisi već pogledao , moj prijedlog ti je ova gore serija povezana sa počecima SAS-a . Imaš u njoj i LRDG i francuze (oni su bili čini mi se 3.satnija SAS-a)

Fun Fact : SAS-ov potpukovnik i jedan od osnivača, Paddy Mayne, ima više uništenih aviona (300) od ijednog RAF-ovog pilota .
__________________
..onaj tko mačeve pretopi u plugove -za drugog će orat!..
p3ro is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2023., 15:42   #8
Quote:
p3ro kaže: Pogledaj post
https://www.imdb.com/title/tt1040537...t_2_nm_6_q_sas

Evo ako nisi već pogledao , moj prijedlog ti je ova gore serija povezana sa počecima SAS-a . Imaš u njoj i LRDG i francuze (oni su bili čini mi se 3.satnija SAS-a)

Fun Fact : SAS-ov potpukovnik i jedan od osnivača, Paddy Mayne, ima više uništenih aviona (300) od ijednog RAF-ovog pilota .
Super serija.
Nyittiuny is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2023., 16:44   #9
Quote:
p3ro kaže: Pogledaj post
https://www.imdb.com/title/tt1040537...t_2_nm_6_q_sas

Evo ako nisi već pogledao , moj prijedlog ti je ova gore serija povezana sa počecima SAS-a . Imaš u njoj i LRDG i francuze (oni su bili čini mi se 3.satnija SAS-a)

Fun Fact : SAS-ov potpukovnik i jedan od osnivača, Paddy Mayne, ima više uništenih aviona (300) od ijednog RAF-ovog pilota .
Završetkom rata SAS je privremeno raspušten. Paddy je to shvatio kao osobnu tragediju, jer nije mogao zamisliti drugi život za sebe. Otužnog 13.12.1955.godine, nakon velikog opijanja u svojoj masonskoj loži, u punoj brzini zabio se u kamion, a potom i u stup dalekovoda. Smrt od prijeloma baze lubanje nastupila je trenutno.
__________________
Tko drugome sreću želi, sam u nju pada. Volite se ljudi, ne budite ljudožderi.
G.W.F. Hegel "Sretan je onaj koji je svoje postojanje uskladio sa svojim posebnim karakterom, htijenjem i voljom, pa na taj način, u svom postojanju, uživa u samom sebi"
"Revolucionarno je reći istinu" - Antonio Gramsci
lavore is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2023., 17:03   #10
Quote:
lavore kaže: Pogledaj post
Pustinjska grupa za djelovanje na velike udaljenosti.
"Pustinjska grupa za akcije u dubokoj pozadini" je naziv koji se upotrebljavao u jugoslavenskoj vojnoj literaturi
kiseli1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2023., 17:30   #11
Quote:
Studengora kaže: Pogledaj post
Prijevod je prema knjizi "Pijesak orijenta" Znanje 1981 koju je napisao Fitzroy MaClean a prevoditelj je bio Konstantin Miles.
Ako se smatraš profesionalnim prevoditeljem onda me demantiraj a ako želiš komentirati neku temu nema mjesta sprdnji i ismijavanja autora.
Kulture malo!
Ovaj, misliš? Prepisuješ iz knjige kojoj ni naslov ni ime prevoditelja (ili "prevoditelja") nisi uspio točno prenijeti? Bravo!

Gdje piše da je Milles studirao jezike ili da je poznavao vojnu terminologiju? I o kakvoj kulturi govoriš, onoj u kojoj je odgojio sina koji je godinama krao neprocjenjivo vrijedne naslove iz Nacionalne i sveučilišne biblioteke u Zagrebu i prodavao ih u inozemstvu?

Quote:
kiseli1 kaže: Pogledaj post
"Pustinjska grupa za akcije u dubokoj pozadini" je naziv koji se upotrebljavao u jugoslavenskoj vojnoj literaturi
I to je odličan naziv, daleko bolji od spomenutoga natucanja.
__________________
What the heck, Hek?!
Hekatonhir is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 20.08.2023., 19:27   #12
Quote:
Hekatonhir kaže: Pogledaj post
Ovaj, misliš? Prepisuješ iz knjige kojoj ni naslov ni ime prevoditelja (ili "prevoditelja") nisi uspio točno prenijeti? Bravo!

Gdje piše da je Milles studirao jezike ili da je poznavao vojnu terminologiju? I o kakvoj kulturi govoriš, onoj u kojoj je odgojio sina koji je godinama krao neprocjenjivo vrijedne naslove iz Nacionalne i sveučilišne biblioteke u Zagrebu i prodavao ih u inozemstvu?
Opet podcjenjivanje i vrijeđanje.
Knjigu imam doma,a kupljena je krajem 80-tih.
Demantiraj ali argumentima,a ne izmišljanjem i lažima.

Što se tiče Milesa,to je čovjek koji je intervjuirao ljude poput Alberta Sordija,Peter O Toolea.Catherin Deneuve,Marcella Mastroiania,Sophiu Loren,Richarda Burtona,Faye Dunaway,John Lennon,Yoko Ono...

Kakve veze ima njegov sin sa prevodom knjiga??
__________________
U boj, u boj! Mač iz toka braćo! Za narod svoj Umriet ćemo mi!
Studengora is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2023., 19:32   #13
Quote:
p3ro kaže: Pogledaj post
https://www.imdb.com/title/tt1040537...t_2_nm_6_q_sas

Evo ako nisi već pogledao , moj prijedlog ti je ova gore serija povezana sa počecima SAS-a . Imaš u njoj i LRDG i francuze (oni su bili čini mi se 3.satnija SAS-a)

Fun Fact : SAS-ov potpukovnik i jedan od osnivača, Paddy Mayne, ima više uništenih aviona (300) od ijednog RAF-ovog pilota .
Jesam,pogledao sam sve što se moglo naći o SAS-u i LRDG-u.
Inače,prvi pravi film o LRDG-u u kojem su savjetnici bili sami borci jedinice zove se "Sea of sand" iz 1958 godine.
https://en.wikipedia.org/wiki/Sea_of_Sand
__________________
U boj, u boj! Mač iz toka braćo! Za narod svoj Umriet ćemo mi!
Studengora is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2023., 19:47   #14
Quote:
lavore kaže: Pogledaj post
Završetkom rata SAS je privremeno raspušten. Paddy je to shvatio kao osobnu tragediju, jer nije mogao zamisliti drugi život za sebe. Otužnog 13.12.1955.godine, nakon velikog opijanja u svojoj masonskoj loži, u punoj brzini zabio se u kamion, a potom i u stup dalekovoda. Smrt od prijeloma baze lubanje nastupila je trenutno.
Definitivno najbolji borac u SAS-u.
Bivši ragbijaš i čovjek opasnog temperamenta,pomiješanog sa alkoholom skoro da i nije mogao drulčije završiti?
Međutim,ona prava pokretačka snaga bio je i ostao David Stirling ili "fantomski major" kako su ga zvali nijemci.
Bilo je tu još legemdarnih likova poput Coopera i Seekingsa sina Winston Churchilla Randolph,Fitzroy MaClean(budući šef misije u jugoslaviji),i čini mi se još jedinog živog pripadnika LRDG-a i SAS-a navigatora Mike Sadler-a.
__________________
U boj, u boj! Mač iz toka braćo! Za narod svoj Umriet ćemo mi!
Studengora is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2023., 20:07   #15
Osim SAS-a i LRDG, u pustinji Britanci imaju i No.1 Demolition Squadron, nazvanog en.wikipedia.org/Popski`s_Private_Army po svom zapovjedniku en.wikipedia.org/Vladimir_Peniakoff
------------------------------------------------------------------------
Quote:
Hekatonhir kaže: Pogledaj post
Tada, 1953., pogovor je napisao Ive Mihovilović ... A on doista jest bio novinarska legenda.
Jeste, bio je svjetski žurnalista.
__________________
Tko drugome sreću želi, sam u nju pada. Volite se ljudi, ne budite ljudožderi.
G.W.F. Hegel "Sretan je onaj koji je svoje postojanje uskladio sa svojim posebnim karakterom, htijenjem i voljom, pa na taj način, u svom postojanju, uživa u samom sebi"
"Revolucionarno je reći istinu" - Antonio Gramsci
lavore is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2023., 20:44   #16
O LRDG-u i SAS-u napisano je dosta knjiga i publikacija,a i internet je prepun materijala o istima.
Pitao sam se kako je moguće da druga strana nije imala nešto sličnog?
Talijani su imali svoju "Compagnie Auto-Avio-Sahariane"...međutim,talijani kao talijani,sve rade polovično i površno,iako je osnovna ideja potekla od njih samih još 1923 godine.
Nijemci koliko je bar dostupno nisu imali organiziranih postrojbi tog tipa?
Jedina poznata akcija koja je imala prodor duboko u englesko-egipatski teritorij je ona mađarskog putopisca,avijatičara,istraživača Lászla Almásyja .
Kodni naziv akcije bio je "Salam"...opisana kao "Operacija Salam bila je vojna operacija iz Drugog svjetskog rata 1942. koju je organizirao Abwehr pod zapovjedništvom mađarskog istraživača pustinje Lászla Almásyja . Misija je zamišljena kako bi se pomoglo DAK isporukom dva njemačka špijuna u Egipat koji drže Britanci"
Napisana je knjiga o tome a mislim da se snima i film?
Gledano sa stanovišta utjecaja na ratna zbivanja u pustinji možemo reći kako je slične stvari skoro pa svakodnevno izvodio LRDG a kasnije i SAS.
__________________
U boj, u boj! Mač iz toka braćo! Za narod svoj Umriet ćemo mi!
Studengora is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2023., 20:55   #17
britanci su u to doba rovarili po cijelom svijetu..ko ameri danas
__________________
Don’t be a follower be a student!
osaki ni douzo!-ie ie douzo osaki ni!
rokurota is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2023., 20:59   #18
Dečki, tema je zanimljiva, nemojte ju zagaditi nepotrebnim međusobnim podjefrkavanjem koje nikog ne zanima. Moje pitanje - zbog čega Pustinjska lisica nije imao značajnije postrojbe tog tipa? Je li razlog logistika, neimanje vremena za obučavanje i opremu ovakve postrojbe ili nešto treće? Teško mi je vjerovati da Rommel nije shvatio važnost i potencijal ove ideje. Dosta sam čitao o ratu u Sjevernoj Africi (uglavnom britanski izvori i nešto VP), i nikad, ali doista nikad Britanci nisu s podcjenjivanjem govorili o Rommelu i NIjemcima, za razliku od njihova opisa učinka talijanskog oružja koje je ponekad na razini sprdnje (da je važno tko zapovijeda vidjelo se kad su talijanske postrojbe pomiješane s njemačkima i pod njemačkim zapovjednicima sasvim dobro funkcionirale, ali to je OT). Zato me zanima kako je takav potenicijal ostao neregistriran od strane Nijemaca?
Wushu senior is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2023., 21:27   #19
Quote:
Wushu senior kaže: Pogledaj post
za razliku od njihova opisa učinka talijanskog oružja koje je ponekad na razini sprdnje ... Zato me zanima kako je takav potenicijal ostao neregistriran od strane Nijemaca?
Talijani su razvili dobro vozilo za svoju postrojbu
comandosupremo.com/as-42-sahariana

I Rommel je imao takvu postrojbu
povpravaistina.wordpress.com/brigadir-barun-von-Luck-casnik-i-dzentlmen-u-vrelini-Sahare
__________________
Tko drugome sreću želi, sam u nju pada. Volite se ljudi, ne budite ljudožderi.
G.W.F. Hegel "Sretan je onaj koji je svoje postojanje uskladio sa svojim posebnim karakterom, htijenjem i voljom, pa na taj način, u svom postojanju, uživa u samom sebi"
"Revolucionarno je reći istinu" - Antonio Gramsci
lavore is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2023., 21:55   #20
lavor kaže:I Rommel je imao takvu postrojbu

Ma dobro, da, je, ali to nije bilo an gro. Zašto? Inače, ovaj članak potvrđuje ono što sam dosad čitao o tom ratištu i o Rommelu, ali to je druga priča.
Wushu senior is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:57.