Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.08.2005., 07:12   #1
Sukulenti

kupila sam pleiospilos nelii (ustvari mislim da je taj). da li ga netko ima? molim savjete za uzgoj. na netu sam pronašla totalno suprotne savjete pa ne znam šta da radim

kupila sam i 2 crassule ali ne znam točno koje su. ako može i nekakav savjet za uzgoj crassula...

hvala svima
abba is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2005., 12:42   #2
Crassule se zaliju obilno (u zemlji koja ima dobru drenazu) a izmedju dva zalijevanja treba ostaviti zemlju da se dobro posusi, cak i malo previse. Najgore im je pretjerano zalijevanje i stalno mokra/vlazna zemlja. Kad ih se presadi obicno krenu zivlje u rast. Ako se odlomi koji list, zapikni ga u zemlju, vjerojatno ce se primiti i nastati nova biljcica.
Starije bilje koje provedu zimu na hladnijem mjestu uz jako oskudno zalijevanje, mogu procvjetati.
Tremor is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2005., 15:26   #3
crassule su inace sukulenti..dakle mogu izdrzati manjak vode..al im ipak treba malo vise vode nego kaktusima..

i isto je pozeljno da prezime u hladnijem (cca 10 C) ali sa dovoljno svjetla..

moje inace nisu neki ljubitelji sunca..jedino jedna siva voli jaaaako sunce (juzni prozor) al ove ostale zelene su imale poprilicno skurene listice..i sad uzivaju na zapadu..( imaju sunca tek od cca 15 sati)

za ovog drugog nemam pojma nis.
DarthFlake is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2005., 10:12   #4
hval vam na odgovorima. dakle ako crassule zalijevam svaka 2 tjedna to će bit ok? ili treba još rijeđe?
evo slike pleiospilosa. možda ga netko prepozna. kod nas se prodaje pod lithops.
abba is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2005., 14:57   #5
pa sto tak ne kazes...
ovo drugo zalij onak jednom mjesecno od cca 3 mjeseca do 10 mj. onda opet na hladno i svjetlo mjesto bez zaljevanja preko zime..
neki kazu da ga extrmno malo treba zaljevati ..al ja sam ga sad po ljeti zalila cca jednom mjesecno jer je fakat na juznoj strani i na jakom suncu

e da..crassula je ok svaka 2 tjedna..al gledaj biljku..i ak joj je zemlja vlazna jos uvijek nakon 2 tjedna radje pricekaj jos koji (tje)dan
DarthFlake is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2005., 16:19   #6
darth ja sam na jednom mjestu pročitala da p.nelii treba zalijevat samo u 5.,6., i 7. mj., a na drugom da neće cvjetat ako ga se ne zalijeva ostatak godine. to me prilično zbunilo. jel tvoj cvjetao? navodno cvijet ima miris po kokosu i jel znaš možda zašto se javljaju crne točkice?
abba is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2005., 20:19   #7
ovog mog sam kupila ove godine u proljece i fakat je malo spigan na jednoj strani...tak da mislim da je prosao brda i doline.. i da je dobrano izmucen i vjerojatno drzan u neprikladnim uvijetima..
(al sam ga zato dobila za 3kn)
no da..koliko sam ja citala (a isto tako na 10 mjesta 10 razlicitih stvari doznas..pa si ti racunaj..) da je za cvatnju vaznije ono razdoblje mirovanja po zimi nego zaljevanje bas.. ( vazi i za kaktuse i za sukulente)
i nije cvao.. al mozda bude sljedece godine

a sto se tice bas njega..
navodno on po zimi/rano proljece pocne odbacivati staro tijelo i rasti novo..i ti ga nesmijes zaliti dok ne izraste novo kompletno tj. dok se staro ne sasusi kompletno..
to bi se trebalo tak dogoditi 3, 4, 5 mj..al ovisi valjda o biljcici i ostalim uvjetima ( temperatura, vlaznost, sunce....)

e sad ono sto mene zbunjuje je da su neki ti isti imali kroz cijelu godinu po 4 "listica" iako su se prema pravilu ona stara 2 trebala osusiti kad su nova 2 pocela rasti..
pa sad ne znam bas ko je tu pametan..i kome vjerovati i kaj im raditi i kad ih zaljevati i...

crne tockice ..nemam pojma...
DarthFlake is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2005., 06:45   #8
Quote:
DarthFlake kaže:
...
e sad ono sto mene zbunjuje je da su neki ti isti imali kroz cijelu godinu po 4 "listica" iako su se prema pravilu ona stara 2 trebala osusiti ...
i kod mene su 4 'lista' s tim da jedan od njih troje ima 6 listova. na jednoj slici na netu sam vidjela da onda obično cvjeta iz tih zadnje izraslih parova,al ko će ih znat
abba is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2005., 09:52   #9
Quote:
DarthFlake kaže:


i isto je pozeljno da prezime u hladnijem (cca 10 C) ali sa dovoljno svjetla..

još jedno pitanje u vezi prezimljavanja crassula. jel ih treba zalijevat preko zime? znam da mnoge sukulente treba prestat zalijevat ili jako smanjit
abba is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2005., 17:23   #10
pa u principu da..al stvarno jako rijetko..
jednom mjesecno ako i toliko..sto je hladnije to manje zaljevati..ali svakako pustiti da se zemlja doooooobro osusi..onak ovisi i o vlaznosti zraka i jos milijun cimbenika..al za razliku od kaktusa koje treba potpuno prestati zaljevati njih treba tu i tamo zaliti..
DarthFlake is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2005., 12:32   #11
Ja imam bonsai od crassule i super je. Rijetko se treba zaljevat (po zimi zaljevat kad lisce najavi da ce se malo pocet smezurat) i voli sunce. Super uspjeva vec 3 godine Sve u svemu lagana biljka za odrzavanje. Mesnati listovi cuvaju vodu i vlagu u sebi pa se ne smije stalno zaljevat. Super mi je ta pustinjska biljcica
__________________
Pain & suffering in various tempos
Indi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2006., 18:44   #12
Ja imam i Crassule i Pleie a i Lithopse koje najviše volim. Lijepu kolekciju imam, ali uvijek je sa Pleiem kod mene problem. Kad se krenu presvlačiti, t.j ovi vanjski listovi se suše oni mi potrunu cijelu biljku. Sada, oni su puni vode pa mi najvjerojatnije zahvate cijelu biljku, dok recimo kod Lithopsa sve prođe bez ikakvog problema..imam još četiri Pleia i baš čekam sad kad krenu da se presvlače što če biti...zalijevam uvijek i jedne i druge sa kapaljkom, a crasule znam i malo više puta zalijevati i to sa malo večom žlicom..one mi uvijek uspijevaju
Hoya is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2006., 17:26   #13
Pleiospilos nelli

da li netko slucajno zna gdje se u Zgb moze kupit ovaj fantasticno simpaticni kaktus?



Hvala unaprijed
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2006., 19:26   #14
probaj ga potražit u cvjećarnicama zrinjevca. kod mene ga je bilo i u konzumu, pevecu, baumaxu pa pretpostavljam da ima i u zg

btw. nije kaktus već sukulent
abba is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2006., 20:34   #15
Quote:
kemik kaže:
da li netko slucajno zna gdje se u Zgb moze kupit ovaj fantasticno simpaticni kaktus?



Hvala unaprijed
Jučer sam taj sukulent vidjela u cvječarni u konzumu ali u Rijeci.
__________________
Maltezeri
Lela is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2006., 20:02   #16
evo, danas sam si ga kupila u cvjecarnici u mercatoru u vukovarskoj u zgb.

dodje 55 kn i strasno je guba totalno me zanima kako i koliko i koliko brzo raste...
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2006., 09:38   #17
Quote:
kemik kaže:
totalno me zanima kako i koliko i koliko brzo raste...
do proljeca ces imat rocky mountains!
Ne raste, puca pa mu iz nutarnjeg dijela izadju novi, a ovaj prvi se posusi. Samo ga zimi drzi na hladnijem i ne zalijevaj....
xxGaladrielxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2006., 11:05   #18
Quote:
xxGaladrielxx kaže:
...zimi drzi na hladnijem i ne zalijevaj....
da, kod njega posebno pazi na zalijevanje. ostatak godine ne voli puno vode
abba is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2006., 13:26   #19
Quote:
xxGaladrielxx kaže:
Ne raste, puca pa mu iz nutarnjeg dijela izadju novi, a ovaj prvi se posusi.
a, to nisam znala. znaci, kolki je tolki je, kad izadju mali ovi stari se osuse? totalno mi je guba, sve mi se vise svidja sto ga duze gledam.
Quote:
Samo ga zimi drzi na hladnijem i ne zalijevaj....
kod mene je u stanu uvijek hladno, tak da se za to ne brinem. i kaj mislis, da ga uopce ne zalijevam prek zime? uopce, uopce, niti kap? kad da mu dam vode onda, u cetvrtom mjesecu?
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2006., 14:06   #20
Quote:
kemik kaže:
a, to nisam znala. znaci, kolki je tolki je, kad izadju mali ovi stari se osuse? totalno mi je guba, sve mi se vise svidja sto ga duze gledam.
kod mene je u stanu uvijek hladno, tak da se za to ne brinem. i kaj mislis, da ga uopce ne zalijevam prek zime? uopce, uopce, niti kap? kad da mu dam vode onda, u cetvrtom mjesecu?
da, on ti bukvalno puca. Na linku kojeg si stavila imas sliku na kojoj ti "mali izlazi van". Jedino kaj se on siri, daklem, izjednog mogu izaci 2.
Zimi nema dovoljno ni sunca ni topine za rast pa dolazi do stagnacije u rastu (faza mirovanja)i zato mu nije potrebna voda. Kad velim hladno, mislim na max. temp. 15. Ljeti bi trebao biti na otvorenom pa ce uz vise temperature krenuti i s vegetacijom te zahtjevati vode.
Moguce je da ti se zimi onako malo smezura, al nek te to ne zabrinjava. Mozes ga jednom mjesecno zaliti tek toliko da mu se nakvasi zemlja.
xxGaladrielxx is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:55.