Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.08.2014., 17:07   #381
Quote:
canadaboy kaže: Pogledaj post
ma dobro u dokumentima po mjestu rođenja..to mi nije bitno ..vec mi je bitno da kada cu upoznavati prijatelje iz razreda i skole tamo da nebi bilo zadirkivanja zbog mojeg stranog imena,a prilikom upoznavanja ne pokazujem svoje dokumente
Žive godinama sa strancima pa ih to uopće previše ne opterećuje.A pitat će te ionako (prije ili kasnije) odakle si
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2014., 19:11   #382
bok! plaća li se promjena imena i prezimena i koliko traje postupak? i nakon toga mi se mijenaju svi dokumenti, a što je sa svjedodžbama iz srednje škole? mogu li kao razlog promjene imena navest preseljenje u stranu državu?
newlife123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2014., 21:23   #383
Quote:
newlife123 kaže: Pogledaj post
bok! plaća li se promjena imena i prezimena i koliko traje postupak? i nakon toga mi se mijenaju svi dokumenti, a što je sa svjedodžbama iz srednje škole? mogu li kao razlog promjene imena navest preseljenje u stranu državu?
Promjena se plaća: 70 kuna takse za promjenu, po 20 kuna takse za potvrdu o nekažnjavanju, 20 kuna za domovnicu, 20 kuna za rodni list. Čeka se 30-ak dana i nakon pravomoćnosti (dobit ćeš preporučeno rješenje na kućnu adresu), trebat će ti 50 kuna za novu osobnu, 20 kuna takse za domovnicu s novim imenom i 20 kuna takse za izvadak iz matice rođenih na čijoj je poleđini navedena promjena imena, te fotografije.

Koliko me pamćenje služi, to je to.

Zapamti da apsolutno sve moraš sam, od zdravstvenog do nove vozačke ako ju imaš... Sustavi uopće nisu povezani! Što se tiče svjedodžbi... našao sam posao i upisao fakultet sa starim svjedodžbama, ali obavezno naveo i priložio izvadak iz matice rođenih kao potvrdu o promjeni. Možeš otić u svoju školu po nove svjedodžbe, ali to može bit i skupo, ovisi o školi.

Tako mi kaže iskustvo i osobe koje rade s promjenom imena.

Sretno!
DOWNSIDEUP_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2014., 11:40   #384
Hvala svima za ovu informaciju. I ja bi najradije mijenjala prezime u mamino poznato djevojačko prezime. Kako to da sustavi nisu povezani?

Poslano sa mog HUAWEI Y300-0100 koristeći Tapatalk 4
prilika is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2014., 20:07   #385
To je posve sigurno da se svi dokumenti sa dosadašnjeg školovanja ne moraju mijenjati? I to ako samo uzmem mamino djevojačko prezime, a ostavim ili čak odbacim sadašnje prezime? Školovala sam se sa dosadašnjim prezimenom po ocu koje jedino nosim od rođenja.

Poslano sa mog HUAWEI Y300-0100 koristeći Tapatalk 4
prilika is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2014., 11:08   #386
Evo samo kratko da opisem slucaj mog najboljeg prijatelja. Sve je uredno napravio kao sto pise u zakonu o osobnom imenu http://www.zakon.hr/z/43/Zakon-o-osobnom-imenu i ipak se je trazilo obrazlozenje. Nikada kaznjavan, domovnica, rodni list i vjencani list. Dakle bez obzira sto je sve bilo u redu, nama nije bilo jasno cemu inzistiranje na obrazlozenju? Novo ime i prezime se ne kosi sa niti jednim hrvatskim obicajem niti vredja hrvatsku na bilo kakvoj razini poznatoj zdravom razumu.

Nadam se da je moj post nekome pomogao, i da li se je nesto slicno nekome dogodilo?
__________________
Because I am hard you will not like me. But the more you hate me the more you will learn. I am hard but I am fair. There is no racial bigotry here.
SgtHartmann is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2014., 11:29   #387
Pa je li uspio promjeniti ime? Rekao si da ime ne kosi hrvatske običaje? Na koji način? Možda je obrazloženje tu kao obična formalnost, mislim da ti uopće ne mogu prigovoriti na promjenu imena.
Lyanna Stark is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2014., 11:45   #388
Quote:
Lyanna Stark kaže: Pogledaj post
Pa je li uspio promjeniti ime? Rekao si da ime ne kosi hrvatske običaje? Na koji način? Možda je obrazloženje tu kao obična formalnost, mislim da ti uopće ne mogu prigovoriti na promjenu imena.
Sad ceka na rjesenje od suda tak mi veli. Tako je, novo ime cak i ne dotice hrvatsku na nikakav nacin. Uzmi neko prosjecno ime iz nekog stranog filma i to ti je u biti to(primjer John Smith). Wooow to bi stvarno moglo jako uvrijediti cijeli hratsku narod Razumio bi da se tip hoce zvati Sroljo Drekovski ili tako nesto pa ajde mora pisati razlog. Kod takvih promjena nadam se da ljudi dobivaju automatski odbijenicu i to je ok.

Vrlo vjerovatno si u pravu da se radi o formalnosti i upravo to nam nije bilo jasno. Cemu ta formalnost ako su svi uvjeti ispunjeni? Meni je to ista prica sa "tehnickim pregledom" novih automobila. Nema mi nista smjesnije kad cekam u redu i vidim neku najnoviju BMW seriju 7 kupljenu jucer iz salona dovezenu i onda oni idu gledati svjetla, kocnice i ostale stvari

Mislim si ja ok auto unutra ima tehniku za koju su ovi culi iz x-filesa a potreban je njihov potpis da je auto ok. Ne potccjenjujem nikoga tko radi tamo no kakva ce molim te biti potpuno nova BMW sedmica? Tehnicki neispravna? Yeah right
__________________
Because I am hard you will not like me. But the more you hate me the more you will learn. I am hard but I am fair. There is no racial bigotry here.
SgtHartmann is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2014., 13:03   #389
Zahtjev nije potpun bez obrazloženja.
__________________
Nobody cares. Work harder.
Miss Hyde is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2014., 21:02   #390
@Miss Hyde
Vidis na ovo nisam ni pomislio, a vrlo lako bi moglo biti moguce
__________________
Because I am hard you will not like me. But the more you hate me the more you will learn. I am hard but I am fair. There is no racial bigotry here.
SgtHartmann is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2015., 16:41   #391
Imam pitanje. Može li se dobiti nova diploma s novim imenom? Promijenila sam na svim dokumentima, jedino mi na diplomi ne mogu jer - citiram "ne smiju". Ja se apsolutno više ne želim i ne koristim starim imenom (iz osobnih razloga koje ne želim svaki put obrazložavati poslodavcu, na promjenu imena sam se odlučila jer se nisam više željela tako zvati, a ne da se malo tako zovem, a malo ne). Dodatna poteškoća je što diplomu moram nostrificirati jer selim u inozemstvo.
NolaDown is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2015., 15:12   #392
Vjerojatno nisu shvatiti da si legalno promjenila ime ili ne znaju da se ime može promjeniti.
Možeš promjeniti ime na diplomi.
Lyanna Stark is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2015., 23:05   #393
Ma shvatili su, donijela sam im i rješenje od suda. Rečeno mi je da napišem molbu gdje bi bilo najbolje da se pozovem na članke zakona koji će dokazati da je to što tražim legalno.
Zašto misliš da mogu promijeniti?
NolaDown is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2015., 00:42   #394
Pozdrav ljudi. Citala sam tu dosta ali i dalje me zanima precizan odgovor od osobe koja je uspjesno promijenila ime ili osobe koja se odlicno razumije u sav taj proces na sljedeca pitanja koja cu postaviti.
1. Je li istina da iako promijenis ime da u rodnom listu ostane staro ime samo s naznakom promjene u novo?
2. Ako sam na sredini faksa sto trebam ciniti da mi promijene indeks da kad zavrsim upisu novo ime?
3. Sto sa svjedodzbama iz srednje skole i ostalim obukama za koje smo dobili uvjerenja, certifikate i sl., da li se ide u skolu i izdaje nova uvjerenja s novim imenom?
4. I koliko otprilike traje sav taj procea promjene imena na svim dokumentima (pretpostavljam da bi mi trajalo krace jer sam studentica i od dokumenata imam rodni list, domovnica, svjedodzbe iz srednje skole plus vozacka i osobna)
HVALA puno dobroj dusi koja mi odgovori
Ice_scorpio is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2015., 14:49   #395
Dobar dan,
Ja sam student sveucilista,te trenutno sam promjenio ime pa me zanima koje sve stvari moram mjenjat?
Lijep pozdrav
Gratus is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2015., 14:57   #396
Dobar dan,
Ja sam student sveucilista,te trenutno sam promjenio ime pa me zanima koje sve stvari moram mjenjat?
Lijep pozdrav
Gratus is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2015., 12:30   #397
Moj otac je davno promijenio prezime, tada još nisu tražili obrazloženje, ali ga je on svejedno napisao.
Meni je žao što sa nekih 18 god nisam dodala svom imenu još jedno.
Da li ime baš mora biti hrvatsko?
Dakle, zovem se Ivana, a željela bih dodati još ime Carmen. Da li bi to prošlo?
Također, nemam neko baš dobro obrazloženje, ime Carmen mi se je uvijek jako sviđalo, a Ivana mi je bilo preobično.
Naravno, ne bih navela tako djetinjasto obrazloženje.
Carmen i to is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2015., 12:34   #398
Ne mora biti hrvatsko i može se pisati kako god želiš. Moraš navesti obrazloženje, no mislim da je to obrazloženje samo pro forme.
Lyanna Stark is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2015., 16:14   #399
Quote:
Ice_scorpio kaže: Pogledaj post
P
1. Je li istina da iako promijenis ime da u rodnom listu ostane staro ime samo s naznakom promjene u novo?
ovo i mene posebno zanima... promijeniš npr. ime zbog nekakvih neugodnih iskustava i zbog diskriminacije i onda ti i dalje ostane staro ime i svugdje gdje god dođeš, iako želiš da je to tvoja osobna stvar i stvar prošlosti, svako ima uvid u to staro ime?
Jel' to ikako moguće zaobići? Neka npr. u rodnom listu bude navedena napomena a izvod iz matične knjige da bude s novim imenom (ili obratno). Zašto mora na oba ta dokumenta biti staro ime kojeg se iz ovog ili onog razloga osoba želi riješiti????
elly is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2015., 17:07   #400
Quote:
elly kaže: Pogledaj post
ovo i mene posebno zanima... promijeniš npr. ime zbog nekakvih neugodnih iskustava i zbog diskriminacije i onda ti i dalje ostane staro ime i svugdje gdje god dođeš, iako želiš da je to tvoja osobna stvar i stvar prošlosti, svako ima uvid u to staro ime?
Jel' to ikako moguće zaobići? Neka npr. u rodnom listu bude navedena napomena a izvod iz matične knjige da bude s novim imenom (ili obratno). Zašto mora na oba ta dokumenta biti staro ime kojeg se iz ovog ili onog razloga osoba želi riješiti????
Izvadak iz matične knjige rođenih će imat tvoje staro ime/prezime, ali će na poleđini pisat da si ga promijenio/la. Na domovnici će bit novo na prvoj strani.
Barem je tak meni.
__________________
...I can't help myself...
The Perkins is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:06.